Клей для клеєного бруса поліуретановий. Використання епі-клеїв в житловому будівництві

105

Чи замислювалися ви, який клей використовують компанії при будівництві будинків з клеєного бруса. Адже найчастіше, роблячи вибір на користь дерев’яного житлового будівництва, зокрема будинків з клеєного бруса, покупець керується принципами екологічності майбутнього житла. Однак трапляється, що фірми в гонитві за прибутками використовують в процесі будівництва клей, який зовсім не відповідає вимогам безпеки. У статті ми розглянемо, які різновиди клеїв для деревини використовуються в дерев’яному житловому будівництві, які з них вважаються найбільш безпечними з екологічної точки зору.

Найчастіше клеєний брус виробляється з сосни та інших хвойних порід дерев. Конструктивно такий брус складається з трьох і більше дощок радіального розпилу. Випилювання ламелей проводиться за особливою технологією, що враховує кут нахилу річних кілець для зниження вологості і напруги в деревині. Після сушіння, попередньо оброблені ламелі, склеюють і пресують при великому навантаженні і температурі близько 200 градусів.

В процесі виготовлення клеєного бруса клей під тиском проштовхується глибоко в пори дерева, що забезпечує міцне зчеплення. Далі після полімеризації клею брус стругається і нарізається на потрібні розміри. Існуючі гости і міжнародні стандарти регламентують характеристики клейових складів.

Після остаточного затвердіння практично всі види клеїв не виділяють шкідливих речовин. Однак за питання, чи остаточно пройшла полімеризація клею, відповідає виробник бруса. Тому при виборі підрядника на будівництво будинку слід звертати увагу, який клей він використовує для виробництва клеєного бруса.

Здавалося б, питанню вибору клею повинна приділятися максимальна увага. На ділі це не так. По-перше, не всі розуміють саму важливість вибору клейової системи. По-друге, компанії часто не вникають в деталі і нюанси. Мовляв, «клей-він в африці клей». По-третє, багато хто воліє економію на шкоду якості. Адже кращі клеї часто одночасно і найдорожчі.

Готовий профільований клеєний брус

Будь-хто, хто планує замовити будинок, повинен знати: не кожен клей підходить для склеювання бруса. Якщо бути точніше, то деякі клейові системи просто протипоказані для цього. Адже клеєний брус можна вважатися самим екологічно чистим матеріалом тільки при дотриманні технологій виробництва і виборі потрібного клею. В іншому випадку брус втрачає свій «статус», а будинки, побудовані з нього – свої властивості і привабливість.

Використання меламінового клею та інших аналогів істотно погіршує екологічні показники бруса. Адже екологічно чисті клейові системи не повинні містити формальдегід.

Клей для клеєного бруса поліуретановий. Використання епі-клеїв в житловому будівництві

Зруб з клеєного бруса з довгими ламелями

На сьогоднішній день існує чотири різновиди клею для виробництва клеєного бруса:

1. Поліуретановий клей. Відрізняється відмінною технологічністю, швидко твердне.

2. Меламіновий клей. Широко застосовується в європі, останнім часом набув поширення в росії за рахунок хороших адгезійних характеристик. Після полімеризації стає прозорим. Відрізняється широким експлуатаційним діапазоном погодних умов-відносна вологість до 80%.

3. Епі-клей (epi-система — емульсія полімер-ізоціоната). Відповідає як вітчизняним, так і деяким зарубіжним стандартам з виробництва стінового бруса. Епі-клей не містить формальдегід і належить найбільш безпечній групі клеять складів. Є універсальним і прозорим.

4. Резорциновые клеї. Відрізняються тим, що після полімеризації набувають темний відтінок. Набув поширення в сша і японії при клейці балок-перекриттів. Використовується тільки на відкритому повітрі.

Для екологічності клеї поділяються на три класи: е3, e2 і e1.

Адгезійні характеристики поліпшуються за рахунок додавання синтетичних смол, які і виділяють такі токсини, як формалін, ізоціанат та інші. Заради справедливості варто відзначити, що виділяється кількість вкрай низька.

Клей для клеєного бруса поліуретановий. Використання епі-клеїв в житловому будівництві

Стяжка кутів зрубу з клеєного бруса

Мабуть, кожен чув, що формальдегід – найсильніша отрута. Згідно гігієнічних нормативів формальдегід віднесено до канцерогенних речовин у підпункті «ймовірно канцерогенні для людини». Однак, за час прийняття стандарту в 1998 році, вчені і дослідники з усього світу не раз висловлювалися щодо шкоди формальдегіду здоров’ю людини. Крім того, що він діє як серйозний алерген і подразник, формальдегід володіє мутагенними властивостями.

Оскільки виробництво смол на основі формальдегіду відрізняється дешевизною, його активно використовує у виробництві дсп, пластиків та інших сферах. Однак вже доведено зв’язок формальдегіду з підвищеним ризиком розвитку ракових пухлин носоглотки.

Якщо в будинку знаходиться шафа з дсп, то це може і не загрожувати здоров’я через малу концентрації токсину. Однак, якщо весь будинок є джерелом-тоді це може стати серйозною загрозою. Що говорити про випадок, коли стіни будинку було вирішено залишити без внутрішньої обробки. До того ж влітку, коли температура навколишнього середовища зростає, пропорційно збільшуються і шкідливі викиди.

Тому дотримання компанії-виробника клеєного бруса технологічному процесу-самий пріоритетний критерій вибору організації-підрядника.

Отже, при правильному виборі клейової системи виробником, деревина буде дихати, а будинок дійсно виявиться міцним, безпечним і екологічним. Слід зазначити, що хорошою альтернативою клеєному брусу є стандартний цілісний профільний брус.

Популярні екологічно-безпечні виробники клеїв для бруса

Клей для клеєного бруса поліуретановий. Використання епі-клеїв в житловому будівництві

Двокомпонентний клей для бруса akzo nobel (нідерланди) не містить формальдегіду і толуолу, володіє європейським сертифікатом по використанню в продукції, що контактує з їжею. Також клейова система akzo nobel casco повністю відповідає санпін 2.1.2.729-99.

Клей для клеєного бруса поліуретановий. Використання епі-клеїв в житловому будівництві

Використовується у виробництві несучих конструкційних балок з клеєної деревини. Є самим «міцним» клеєм. Має єдиний в європі сертифікат на конструкційний клей. Вважається екологічно чистим.

Також до екологічних epi-клеїв можна віднести наступних виробників: klebchemie, kiilto (клейові системи kestokol wr05).

З російських виробників епі-клею можна відзначити клей компанії «хімтех нн» (м нижній новгород). Вітчизняний епі-клей віар-д 4.1 сертифікат відповідності россru.ав 24.н04682.

Екологічні аспекти сучасних клейових систем.
Перші клейові системи відомі в історії ще в 13 столітті. На багатьох будинках в німеччині можна побачити мідні таблички, на яких вигравірувано, що зроблені вони 750 років тому.

Рис. Фото з німецького журналу «вайніг».

Переклад:
2.4. Фахверкові будинки
Яскравими прикладами довговічності, привабливості та вишуканості дерев’яних конструкцій є фахверкові будинки багатьох європейських місцевостей.

Ці в основному статні і помітні будинки прикрашають міста і громади протягом 750 років. Дерев’яні несучі конструкції дахів деяких романських церков часом ще старше.

Основою цієї довговічності були професійні знання будівельних майстрів, наприклад, про будівельний захист деревини. Широкий виступ даху і виступаючі яруси захищають розташовані під ними зовнішні стіни і дерев’яні конструкції від погодних впливів.

Завдяки ретельному проектуванню та виконанню, а також необхідному догляду ці будівлі пережили дюжини поколінь мешканців.

Дані будинки виготовлені за системою фахверк, тобто це міцні каркасні будинки з клеєних балок , які склеювалися на основі столярного клею, виготовленого шляхом тривалого варіння кісток тварин. Такі клеї і сьогодні застосовують деякі столяри-червонодеревники (циммермани), але у цього клею є один недолік: він боїться води і тому не може застосовуватися в сучасних умовах будівництва де, як правило, всі конструкції піддаються впливу вологи.

Наступним за столярним клеєм за екологічними показниками йде клей пва (полівінілацетатний клей) , який застосовується з середини минулого століття і є чемпіоном по мінімальності впливу на організм людини. Відомі випадки, коли пва емульсія помилково застосовувалася всередину дорослими і навіть дітьми, отруєнь при цьому не виникало.

Полівінілацетатний клей (пва) використовується для площинного склеювання деревини, зрощування в шип, торцеве склеювання. Технічні дані цього клею:

1. Пва-водний розчин полімеру, відрізняється високою клеїть здатністю,Він повністю відповідає однаковим санітарно-епідеміологічним і гігієнічним вимогам. У росії такі клейові системи пропонуються рядом виробників. Серед них і вітчизняна компанія тов «хімтех нн». Епі-клейова система виробництва росії-віар-д 4.1 має сертифікацію россru.ав 24.н04682. Клей застосовують при склеюванні на «шип» і «міні-шип», виробництва меблевого щита, сходів, розділових стін і лад елементів. Його переваги в порівнянні з іншими клейовими системами полягають в тому, що він не містить формальдегіди, відповідає вимогам гост, використовується в широкому температурному режимі: +5 — +110 ° с; якісно склеює деревину, вологістю до 15%, з витратою клею 200-300 г/м2. Пресування елементів,які склеюються, проводиться приблизно за 30 хвилин. Отримана продукція більш стійка до навантажень,а шов клею між ламелями бруса, як правило, не схильний до впливів температури, стійкий до вологи.

Готовий виріб не вимагає спеціальної обробки, досить міцне при дотриманні правил по експлуатації, пропонованих компаніями-виробниками. З огляду на правила експлуатації готових клеєних виробів, в процесі їх виробництва використовуються також меламіновий, резорциновий і поліуретановий клей.

Меламіновий клей виробляється на основі меламіну (гр.melamin) — кристалічна речовина, що отримується при кип’ятінні меламу (безбарвних кристалів, малорозчинних у воді) з розведеним розчином калі. За даними досліджень, меламін слаботоксичний. Переваги його наступні: він високостійкий до різних механічних і хімічних впливів, не схильний до впливу вологи і сонячних променів, міцний і невимогливий по догляду. При використанні меламінового клею утворюється склоподібний клейовий шов. Переважне застосування його-це виробництво силових великопролітних дерев’яних конструкцій.

Резорцинові клеї виробляються на основі резорцину (лат.resorcinum) – похідного фенолу-майже безбарвної кристалічної речовини з незначним солодким запахом. Воно розчинне в етанолі, діетиловомефірі, ацетоні і воді. В результаті реакції поліконденсації резорцину з формальдегідом проводиться клей, що дає темний шов щільної об’ємної структури. Йому характерні високі фізичні і механічні показники. Оскільки містить формальдегід, то використовується зовні будівель, всудо — і домостобудуванні. У житлових будинках їх застосовувати не рекомендується, тому наше підприємство не використовує в работерезорціновие клеї.

Відносно новою універсальною клейовою системою є поліуретановий клей. Він забезпечує міцне з’єднання поверхонь, що склеюються, стійкий до утворення цвілі і хвороботворних мікробів. Йому віддається перевага при виготовленні несучих конструкцій балок, а також при склеюванні «складної» деревини. До неї відноситься дуб, бук, модрина. В результаті виходить прозорий клейовий шов, стійкий як до агресивних впливів зовнішнього середовища і вологи, так і до хімічних реагентів різної природи.

Наше підприємство віддає перевагу екологічно чистим клейовим системам, що не містять феноли і формальдегіди, тому ми не використовуємо меламіновий і резорциновий клей.

— схожий та не схожий —

Для тих хто планує будувати будинок з клеєного бруса.

Міцність, довговічність і краса клеєного бруса, а отже і побудованого з нього будинку, визначаються не тільки добротністю використовуваної деревини і якістю виготовлення ламелей, а й властивостями клейового складу, застосовуваного для склеювання дерев’яних елементів між собою.

Далеко не всі види сучасних клеїв підходять для виготовлення склейки бруса. Деякі з них надають шкідливий вплив на здоров’я людини.

Використання клею пва не забезпечує належної якості зчеплення дерев’яних заготовок і є найдешевшим. Ламелі не будуть надійно склеєні і брус почне розтріскуватися і розщеплюватися. Не допускається до застосування при виготовленні домобудівних конструкцій і використовується тільки недобросовісними виробниками.

Меламінові варіанти клеїв містять агресивний хімічний компонент-формальдегід, який здатний викликати цілий набір важких захворювань. Епі-клей (емульсія полімеризоціаната) даний склад має підвищену потужність і відмінно склеює деревину різних видів, надаючи швах особливу термо — і вологостійкість, не містить формальдегіду, екологічно чистий.

Конструкційний епі-клей (dynea prefere 6151) забезпечує найнадійніше склеювання. Не містить формальдегіду-екологічно чистий. Єдиний в європі сертифікований як конструкційний клей. Використовується у виробництві несучих балок з клеєної деревини.

Однокомпонентний поліуретановий клей jowat – повністю відповідає функціональності, міцності і екологічної сумісності. За своїми якостями повністю порівняємо з природною цілісною деревиною. Не містить формальдегіду.

Вже з назви будматеріалу зрозуміло, що при його виробництві використовуються спеціальні склади, що клеять. Це і наводить на деякі підозри щодо екологічності клеєного бруса. Яким клеєм склеюють ламелі, чи безпечний він, як позначається на характеристиках матеріалу? про все це ми спробуємо розповісти в рамках даної статті.

Чим клеять клеєний брус

Найчастіше ламелі склеюються за допомогою одного з трьох видів клеять складів:

  • поліуретанових;
  • меламінових;
  • ізоацитатних (на сьогоднішній день вважаються найбільш екологічними)

Європейські виробники в основному використовують перші два види, а ось з епі-системами працюють переважно в росії, та й то не всі компанії. У загальних обсягах ставка все ж робиться на меламінові клеї, навіть незважаючи на вміст в їх складі найсильнішої отрути – формальдегіду. Варто відзначити, що на» дихання » матеріалу жоден з клеять складів не робить негативного впливу – всі вони паро — і газопроникні.

Важливо! у число хімічних алергенів, що призводять до бронхіальної астми, входять ізоціанати і формалін. Якраз вони і застосовуються при виробництві більшості клейових складів. Якщо у вас є схильність до подібних захворювань, краще не ризикувати – будувати будинок з масиву, наприклад, звичайного .

Нижче ми розглянули ці три види клеїв для клеєного бруса за основними, як нам здалося, параметрами. Цікаво, що всі вони сертифіковані і схвалені в ряді країн. Примітно, що для виробництва одного куба будматеріалу йде приблизно 5-7 літрів клею. Якщо перерахувати на загальний обсяг матеріалу, який необхідний для будівництва , то вийдуть вагомі значення.

Що краще?

В цілому, порівнювати клеючі склади не має особливого сенсу – всі вони успішно справляються зі своїми завданнями. Навіть в плані екологічності питання вирішується не хімічним складом, а дотриманням технології виробництва клеєного бруса: якщо всі вимоги строго дотримуються, то причепитися буде просто ні до чого. Затверділий полімеризований склад безпечний в плані екологічності, а ось наскільки повно пройшов процес полімеризації – це вже на совісті заводу.

Про застосування клею

Чому епі клеї використовує одиничну кількість виробників, хоча і вважається, що це самий екологічний варіант? справа в тому, що такі склади на даний момент не дозволяють працювати в безперервному циклі. А ось ситуація з меламіновими і поліуретановими складами в цьому плані найкраща – можна працювати на конвеєрі. Вони ж дешевше епі приблизно на 20%, відходи клею мінімальні. Власне тому виробники неохоче переходять на використання емульсійно полімер-ізоціанатних складів.

Клеєний брус-матеріал популярний і затребуваний. З нього сьогодні зводять заміські дачі, котеджі. Для скріплення ламелей використовують спеціальні склади, що клеять.

Їх ділять на три види:

  • меламінові (після застигання стають прозорими, відрізняються високою адгезією, застосовуються для створення високонавантажених великопролітних конструкцій),
  • поліуретанові (швидко застигають, дають світлий шов, підходять для автоматичних виробничих ліній),
  • ізоацетатні (епі-клеї).

Перший і другий вид клею використовують в європі, третій частіше в росії. Але в цілому найбільш затребуваними є меламінові склади.
В японії і сша застосовують резорцинові склади, які дають темний шов.

вибір клею для клеєного бруса

  1. — один з найпопулярніших серед російських будівельників. Голландському виробнику вдалося розробити склад, який зручно наноситься, швидко висихає, дає міцний шов. Піклуючись про безпеку, творці клею цього бренду забезпечили відсутність токсинів, протягом довгих років клей не розкладається, не перешкоджаєМікроциркуляції повітря.

Клей для клеєного бруса поліуретановий. Використання епі-клеїв в житловому будівництві

Крім відомого виробника акзо нобель, є на ринку і інші зарекомендували себе склади.

  1. хомакол-двокомпонентна epi-система, призначена для роботи з клеєною деревиною для несучих конструкцій, склеювання меблевих щитів, вікон, дверей. Не має запаху і летючих розчинників. Одержуваний клейовий шов стійкий до негативного впливу зовнішнього середовища. Підходить для роботи з екзотичними породами дерева, твердою деревиною.
  2. ще один відомий виробник клею-концерн dynea . Епі-клей цієї марки заслужено вважаються одними з кращих. Не містить толуол і формальдегід, дозволений до використання при температурі від +5с. Має всі необхідні сертифікати і схвалення цнііск ім. Кучеренко. Зберігає свої властивості протягом години, відмінно справляється з різними видами деревини, а також добре скріплює несучі конструкційні балки.

З поліуретанових складів варто відзначити продукцію німецької торгової марки клейберит, що дають міцне і еластичне з’єднання і підходять для роботи з будь-якими породами дерева.