Трава для вітамінних салатів городній бурян. Їжа дачна-дуже вдала

245

Може рости в будь-який час року, аби не було морозу. Мокриця недарма так називається, вона не виносить сухості і росте тільки у вологих, нерідко тінистих місцях або там, де її часто поливають,- на грядках, біля умивальника на дачі, біля струмочка.

Мокриця ставитися до сімейства гвоздикових. Квітки білі, з п’ятьма пелюстками, з виїмкою на конечнику, схожі на маленькі зірочки, за що їй і дали латинську назву — стелларія, зірочник. Тонкі стеблинки в вузлах можуть вкорінюватися і давати нові рослини, що перетворює мокрицю в дуже докучливий бур’ян.

Англійці її звуть: курчачий бур’ян. Дійсно, кури та інша птиця люблять її зелень і особливо дрібні насіння. І недарма люблять, в траві мокриці є досить рідкісний вітамін е.він сприяє збереженню молодості, покращує обмін речовин, його недолік викликає сухість шкіри, втрату її еластичності, появи зморшок, а у важких випадках — безпліддя. У народній медицині застосовують для лікування нирок і печінки, при діатезі.

Згідно з дослідженнями вчених, її екстракт розширює судини серця, уповільнює і підсилює його сокрашенія, дає слабке зниження кров’яного тиску.

Мокрицю їдять сирої в салатах (для сироїдів), а так само вареної. Англійці кладуть гілочки мокриці на бутерброди — і красиво, і корисно. Правда вираженим смаком мокриця не відрізняється, мокро і зелено, краще її для салату з чим — небудь змішати, наприклад з сурепкой (див. Можна додавати її в зелені коктейлі, робити сирі пасти і т.д.

Кульбаба

Це рослини знають всі, особливо його люблять дізнаватися діти.

Існує величезна кількість різновидів кульбаби. Загальний вигляд всіх кульбаб дуже схожий.

Кульбаби містять у всіх частинах рослини молочний сік. У цьому соку є речовини, що дають каучук. До війни і після навіть розводили два види кульбаб-ко-сагиз і крим — сагиз — ка каучуконоси. І не дивно, корінь кок-сагиза в перекладі на суху вагу накопичує до 14% каучуку. 1 центнер сирих коренів давав 4-7 кг рідкого каучуку (латексу), 19 — 30 кг твердого каучуку і 60 — 70 л спирту.

Наш звичайний кульбаба (t. Officinale), званий так само лікарським, родом з середземномор’я. У середньовіччі він почав швидко поширюватися по всій земній кулі.

Молоді ледь распушившиеся листя кульбаби вважаються у франції найулюбленішим салатом, там навіть виведені його культурні сорти з більшими і м’якими листям. Взимку його спеціально вирощують в теплицях. До революції в росії теж були салатні сорти кульбаб.

Листя кульбаби містять 85,5% води, 2 — 2,8% азотистих речовин (в тому числі і білків), 0,6-0,7% жиру, трохи клітковини, мінеральні солі, вітаміни, гіркоти. Ось ці-то гіркоти і відштовхують від кульбаби його потенційних споживачів, хоча любителі вважають це швидше гідністю. У всякому разі, повністю від гіркоти позбутися не варто — саме цієї гіркоти кульбаба зобов’язаний своїм лікарською дією. Гіркота покращує апетит і травлення, підсилює виділення шлункового соку, має жовчогінну дію. Ну, а якщо зовсім не хочеться їсти гіркі кульбаби, існує спосіб позбутися неприємного вам смаку-відбілювання. Листя кульбаби, що виросли в темряві, позбавлені зеленого забарвлення і гіркоти. Для відбілювання досить накрити відростає розетку чимось непроникним для світла — дошкою, ящиком, чорною плівкою, в кінці кінців — порожній жерстяної банкою. Такі вибілені листочки зберігають крихкість і пружність, більш приємні в салаті.

Є ще один спосіб дозволяє регулювати гіркоту, що залишилася в листі. Для цього їх потрібно замочити в солоній воді. Який час тримати кульбаби в розсолі, вирішуйте самі за смаком, але чим дрібніше вони нарізані, тим швидше зникає гіркота. Зазвичай достатньо 20 хвилин, щоб отримати трохи гіркуваті листя, за смаком нагадують звичайний салат.

Листя кульбаби стають жорсткими і зовсім несмачними після утворення бутонів. Однак їстівними кульбаба ще залишається. Тепер уже їдять бутони — їх маринують в оцті і використовують в такому вигляді замість каперсів. З них так само як з листя можна робити салати, гарнір.

Після розпускання квіток кульбаба знову можна і потрібно використовувати. Тепер збирають вже суцвіття. З суцвіть готують напої-починаючи від смачного сиропу і кінчаючи вином, пелюстки кульбаби використовують для забарвлення тіста та інших страв замість шафрану.

Наступного разу кульбаби можна використовувати вже у вересні, після літньої сплячки. Цього разу викопують коріння. Коріння можна використовувати замість картоплі. При нагріванні, гіркота зникає і коріння стають солодкуватими. Якщо ж підсмажені без масла коріння трохи пережарити, до коричневого кольору, вийти хороший і поживний замінник кави. Вважається, що він навіть краще цикорію.

Класичний історичний рецепт салату з кульбаб-салат гете . Мати великого німецького поета щодня готувала йому навесні цей салат. Йоганн вольфганг гете вважав, що саме цим рецептом він зобов’язаний своєю «молодістю» і працездатністю до 84 років.

Кропива

Звична нам кропива в науковій літературі відома як кропива дводомна. Вона відноситься до великого сімейства кропив’яних, що налічує близько 60 пологів і більше 1000 видів рослин. Наукова назва кропив’яних urticaceae походить від слова «ura» — «пекучий».

У кропиви пекучий волосок має вигляд медичної ампули, встановленої в «підсклянник» з дрібних клітин. Сама ампула-це дуже велика (волосок видно неозброєним оком) клітина, у якій тонкий кінець просочений солями кремнію. На самому кінчику оболонка зовсім тонка, на ній як би є «надріз», який ми робимо на ампулі, коли збираємося її розкрити. При найменшому дотику кругла головка волоска обламується, і гострі краї волоска проколюють шкіру, при цьому з клітини в ранку виливається її вміст. Так спрацьовує одноразовий кропив’яний шприц.

На 1 грам ваги кропиви доводиться до ста жалких клітин. В їх соку міститься гістамін, що викликає запалення тканин, холін і їдка мурашина кислота. Опік звичайної кропиви малоприємний, але не небезпечний для життя, що не скажеш про тропічних видах.

У ботаніці плід кропиви (насіння) називають горішком. Горішки багаті напіввисихаючим жирним маслом, його в них 22%, їх охоче їдять кури. Багата поживними речовинами і зелень кропиви, недарма нею годують всіх домашніх травоїдних і птицю. Кропива за своєю поживністю майже дорівнює бобовим травам.

Які ж корисні речовини містить кропива? вона багата вітамінами: каротином, якого в ній до 50 мг%, вітаміном к, в2, с. Аскорбіновою кислотою найбільш багаті дуже молоді весняні пагони, там її до 200 мг%.

Листя містять велику кількість крохмалю (до 20%), цукрів — до 25%, більше 2% дубильних речовин, 0,2% органічних кислот. Багата кропива і хлорофілом, вона служить промисловим джерелом цієї корисної речовини, що застосовується в медицині і косметиці (до 8%). Хлорофіл містить магній, тому в кропиві його багато. Зола кропиви містить до 6,3% окису заліза. Багато в ній і інших мінеральних солей. Кропива-одне з небагатьох рослин, багатих кальцієм. На відміну від інших рослин, що містять кальцій, в кропиві він міститься не у вигляді небезпечної для нирок формі солі щавлевої кислоти, а вигляді цілком нешкідливого карбонату кальцію. Або крейди.

Відомо, що волокнисті стебла кропиви з давніх пір використовуються для виготовлення міцних тканин. Населення східного сибіру і камчатки ще на початку минулого століття плело з кропиви мережі, вило мотузки, які довго не гнили у воді.

Готуючи страви з кропиви, потрібно не забувати, що не всім корисний вітамін к. Часте вживання кропиви в їжу викликає посилення згортання крові, тому в літньому віці, а також страждають тромбофлебітом і варикозним розширенням вен кропивою краще не зловживати. Можна послабити кровоспинну дію кропиви, додаючи в страви з неї трави, які знижують згортання крові, наприклад буркун.

Крім великої кропиви дводомної на бур’янистих місцях — близько житла, по городах і пустирях — можна досить часто зустріти порівняно невелику — від 15 до 60 см — однорічну кропиву пекучу (urtica urens). Будучи однорічником, ця кропива з’являється пізніше дводомної, помітною вона ставати тільки в липні і росте до пізньої осені. Вона не містить вітамін к і, відповідно, не має кровоспинну дію. Сухе листя цієї кропиви можна додавати в борошно при випічці хліба (1 частина кропиви і 4 частини борошна).

Ярутка (thlaspi awense)

Також можна виявити без праці на найближчому перекопаному ділянці, газоні або біля доріжки. Рослина сімейства капустяних, як їх ще називають, хрестоцвітних. А назвали їх так за те, що у всіх представників цього сімейства завжди чотири лепеска, так щоКвітка схожа на хрестик. У ярутки, коли вона зацвіте, хрестики будуть білими.

Найхарактерніше у вигляді ярутки, як і у грициків, — плоди. Вони великі, плоскі. Але плоди і квіти з’являться пізніше, а поки надійною ознакою, що дозволяє відрізнити ярутку від сусідів, буде часниковий запах листя.

Фото: зліва-грицики сумка, праворуч-ярутка

У народній медицині, ярутка застосовується при цинзі, як сечогінний, кровоспинний засіб. Вважається одним з надійних средсвт повернення чоловічої сили.зовнішньо застосовується при гнійних ранах і виразках.

А ви розглядаєте бур’яни в якості їжі?

Прополюючи ділянку, більшість городників навіть не замислюються про те, що викидають безліч корисних рослин, які можна вжити в їжу. Корисні бур’яни на городі треба спеціально вирощувати, а використовувати їх можна широко.

Якщо ознайомитися з тим, які трави корисні і як вони можуть застосовуватися, то догляд за ділянкою відразу ж стане набагато приємніше. Єдине, що треба враховувати при зборі цього багатства зі світу флори – екологічна чистота. Взявши рослини з несприятливого місця можна завдати собі шкоди замість отримання користі.

Найпоширеніші корисні бур’яни

Трава для вітамінних салатів городній бурян. Їжа дачна-дуже вдала

Найскладніше впоратися з таким бур’яном як снить. Особливо сильна коренева система і численні нирки роблять траву вкрай живучої і постійно доставляє турботи городнику. Однак можна переглянути погляд на рослину. Снить-їстівний бур’ян, який має в своєму складі величезну кількість корисних речовин. Навесні він з’являється досить рано. Його зелень допомагає впоратися з такою проблемою, як авітаміноз, що розвивається після зими. У складі рослини присутні:

  • аскорбінова кислота,
  • каротин,
  • глюкоза,
  • калій,
  • цинк,
  • мідь,
  • кальцій,
  • залізо,
  • клітковина.

Якщо включити снить в своє щоденне меню на період його вегетації, то можна багаторазово знизити ризик появи злоякісних новоутворень, захворювань серця і судин. Крім цього, вона позитивно впливає на імунну систему і склад крові. При порушеннях травлення трава також буде на користь.

Кропива

Трава для вітамінних салатів городній бурян. Їжа дачна-дуже вдала

Кропива росте в городі у кожного. Вона відноситься до сімейства «пекучі». Застосовувати траву можна проти багатьох захворювань, починаючи від запальних і закінчуючи анемією. Наявність в складі вітаміну к у великій концентрації пояснює те, що склади, приготовані на основі трави, допомагають швидко зупинити кровотечу. Для годуючих матерій кропива необхідна, так як покращує склад молока, роблячи його більш жирним і поживним.

Кропиву також використовують і в кулінарії, як і багато інших їстівні бур’яни на городі.

Подорожник

Трава для вітамінних салатів городній бурян. Їжа дачна-дуже вдала

Подорожник є особливо корисною травою. Рослина відрізняється високою витривалістю. У народній і традиційній медицині цінується його надземна частина, в якій міститься рекордна кількість речовин, корисних для здоров’я людини. Основними з них є:

  • вітаміни,
  • мінерали,
  • слиз,
  • фітонциди,
  • органічні кислоти,
  • флавоноїди,
  • полісахариди.

З давніх-давен подорожник використовується як антисептичний і кровоспинний засіб. Крім цього, рослина лікує запальні захворювання дихальної системи, при яких відзначається великий обсяг слизу в дихальних шляхах. Сік, свіжовичавлений з листя рослини, насичений природною слизом, яка є лікувальною і допомагає справлятися з патологіями шлунково-кишкового тракту.

Жовтець їдкий

Трава для вітамінних салатів городній бурян. Їжа дачна-дуже вдала

Рослина отруйна, тому заборонений його прийом всередину. токсичність його пов’язана з появою сенільної кислоти в момент розщеплення компонентів, що входять до складу жовтця. Зовнішньо ж трава використовується як ліки від багатьох захворювань, яке здатне замінити деякі аптечні препарати.

Настоянками цієї лікарської рослини розтираються при ревматизмі, захворюваннях суглобів і системний червоний вовчак.

Застосовуючи жовтець їдкий, треба проявляти обережність, так як надмірно часте нанесення препарату призводить до серйозних подразнень шкіри.

Кульбаба лікарська

Трава для вітамінних салатів городній бурян. Їжа дачна-дуже вдала

Кульбаба, знайомий кожному-це поширений повсюдно, рясно і яскраво квітучий бур’ян, який можна використовувати в кулінарії і народній медицині. Рослина багаторічна. Воно має стрижневидний корінь, довжина якого може доходити до 60 см.його листя містять молочний сік гіркого смаку. Кульбаба не випадково називають еліксиром життя. Він багатий вітамінами і мінералами і благотворно впливає на всі системи і органи людини. Ця лікарська трава має дуже потужні протизапальну, потогінну, сечогінну, відхаркувальну, загальнозміцнюючу і протионкологіческім діями.

Використовувати для лікування краще молоді рослини, зібрані навесні, так як в них кількість корисних речовин максимальне.

Добре додавати ніжні листочки в салати. Вони додадуть їм пікантний смак і додадуть вітамінів.

Мокриця

Трава для вітамінних салатів городній бурян. Їжа дачна-дуже вдала

Бур’ян росте менший період часу, ніж триває теплий сезон, і городнику треба встигнути отримати від нього максимум користі. Застосування рослини в якості вітамінної добавки навесні дозволяє усунути ознаки авітамінозу і поліпшити стан організму. Володіє мокриця і протипухлинну дію, яке спрямоване як на доброякісні, так і на злоякісні новоутворення.

Зовнішньо кашку з трави накладають на шишки геморою. Вона сприяє їх розсмоктуванню і не допускає сильних кровотеч.

Лобода

Трава для вітамінних салатів городній бурян. Їжа дачна-дуже вдала

Бур’ян лобода їстівний. На основі рослини виробляють бади для вітамінної підтримки організму. Однак городники можуть отримати все необхідне від рослини в куди кращому вигляді, вживаючи його в їжу. Перед поїданням лободу треба очистити від щавлевої кислоти, для чого застосовують лимонний сік або теплову обробку.

Згідно з дослідженнями, бур’ян значно корисніше шпинату через концентрацію вітамінів в, мінералів і білків.

В їжу вживають листя і стебла трави. Готують лободу, використовуючи рецепти страв зі шпинатом. У чистому вигляді бур’ян краще вживати після пропарювання, так як в цьому випадку зелень буде набагато ніжніше.

Корисні властивості бур’янів треба використовувати максимально. У літній період садівники і городники можуть підтримати себе не тільки врожаями від своїх посадок, а й рослинами, які не вимагають догляду і виростають на ділянці самі як бонус.

Однак не варто розраховувати тільки на корисні властивості рослин. При виникненні перших ознак різних захворюванні в першу чергу потрібно звернутися до лікаря!

Виявляється, серед бур’янів є дуже багато їстівних і корисних екземплярів. Це просто джерело вітамінів і життєвої сили!

Щоб виростити цибулю і кріп, треба дуже постаратися, а ці молодці ростуть собі, і все їм дарма, тому що за час своєї еволюції вони так хитро пристосувалися до виживання, що їм навіть дачник з сапкою не указ.

15 корисних бур’янів для весняних салатів

Кропива

Їстівні самі ранні і ніжні листочки. Щоб вони не палили мову, їх має сенс злегка ошпарити окропом. Хоча я пропускаю її через м’ясорубку, і вона втрачає більше половини своєї пекучості. З молодого листя кропиви можна приготувати суп (за типом щавлевого), котлетки, зелене масло або салат.

Подорожник

Їстівні листя використовуються в салатах, супах, запіканках, з них роблять голубці і котлети. Висушені і подрібнені листя використовують як приправу до перших страв.

Кульбаба

Їстівні коріння, квітки і листя. Висушені в духовці коріння можна змолоти — вийде напій за типом кави. Також коріння можна гасити або відварювати. З квіток готують смачне варення. Листя вимочують в посоленій воді, щоб пішла гіркота, і використовують в салаті.

Грицики

Використовують всю рослину. Її можна класти в салат і варити з нею супи. Насіння за смаком нагадують гірчицю.

Конюшина

З квіток роблять корисний чай, а листя йдуть в салат, суп або котлети.

Лобода (лобода біла)

Їстівні листя і насіння. Листя дуже ситні, тому що в них є протеїн. З листя роблять щі, запіканки, салати. Її навіть квасять як капусту. Насіння розтирають в порошок і додають в тісто при випічці хліба.

Корінь пирію

Навесні ці корені соковиті, білі, так і просяться в салат. Їх треба замочити, промити і нарізати в салат. Висушені коріння використовують для чаю, дуже корисного.

Черемша (ведмежа цибуля)

Черемшу знають всі, на ринку вона з’являється раніше всіх зеленних. Ми її любимо за особливий пікантнийРозрізніть знайомі відтінки звичайної капусти, салату, шпинату, часнику. При цьому всі ці дари природи мають унікальні вітамінними складами, тому їх справедливо можна назвати корисними для здоров’я людини.

Трава для вітамінних салатів городній бурян. Їжа дачна-дуже вдала

Для того ж, щоб це було дійсно так, збирати бур’яни для вживання в їжу важливо на ділянках, віддалених від жвавих трас і промислових районів – там, де радіаційний і хімічний фон навколишнього середовища не виходить за рамки допустимої норми. Ніколи не збирайте такі рослини уздовж доріг і в місцях скупчення сміття – це може привести до отруєння, так як зібрану сировину в даному випадку буде отруєно накопиченими в ньому отрутами.

Поживність і особливості харчових бур’янів

Щоб оцінити, наскільки корисні бур’яни, розглянемо поживність і склад найпопулярніших з них.

1. Снить . Мало хто знає, але снить є зонтичним медоносним рослиною. Її специфічний смак і аромат, близький до капустяного, поставив ця рослина в ряд найпопулярніших, так як молоді листочки цієї бур’яни особливо затребувані в приготуванні щей, окрошок, свіжих салатів і солінь. Навіть за часів війни снить збирали цілими робочими колективами в лісах і прилеглих територіях, щоб потім заготовити на зиму. Ця бур’яниста трава, яка росте повсюдно, а особливо, в кислих і суглинних грунтах, має імуномодулюючі, ранозагоювальні властивості. Її вживання підтримує організм в період авітамінозу, нормалізує травлення, роботу печінки і жовчного міхура, знімає запалення і бореться проти грибкових захворювань. Є сечогінним засобом. У сниті міститься багато солей заліза, бору і марганцю, а також вітаміну с.

2. Кропива . Зелені щі з кропивою можна вважати справжнім дачним делікатесом! наваристий бульйон є джерелом корисних макро і мікроелементів, адже ця рослина містить в собі багато заліза, завдяки чому часто застосовується при желедефіцитної анемії. Крім того кропива може похвалитися величезним вмістом вітаміну с, що перевищує вміст цієї ж речовини в традиційній зелені в два, а то і в три рази! завдяки вмісту в цій бур’янистої траві мурашиної кислоти, вона володіє ще й болезаспокійливими, антибактерицидними і протизапальними властивостями. У їжу вживають переважно молоді пагони і листя кропиви, попередньо ошпаривши їх окропом для салату або відваривши в бульйоні з іншими овочевими інгредієнтами.

3. Лобода і марь . Ця рослина відноситься до сімейства амарантових і по праву зберігає в собі всі цінні властивості цих рослинних видів. У їжу застосовується переважно лобода садова-інші види частіше використовуються для очищення грунтів і створення органічних добрив. Ця бур’ян містить багато вітаміну е, с, калію, азоту. Її застосування актуально не тільки для приготування щей або салатів, раніше лобода і лобода застосовувалися навіть для виготовлення хліба, оладок. Висока і поживна цінність даної рослини — її ситність обумовлена високим вмістом рослинних білків.

Трава для вітамінних салатів городній бурян. Їжа дачна-дуже вдала

4. Кульбаба . Крім цінних лікарських властивостей ці квіти мають непогані смакові якості. У їжу використовуються молоде листя, пагони, а також квіти, які часто додаються саме в свіжі салати. Цінність цієї бур’яну полягає в наявності тут каратіноідов, вітамінів групи в, інуліну. Вживання кульбаби нормалізує травну діяльність, знижує апетит, допомагає виводити шкідливі речовини з організму, очищати шкірні покриви. Цікаво відзначити, що коріння кульбаби можуть застосовувати, як і коріння цикорію, в якості замінника кави.

Вживання бур’янів в їжу

1. Варення з кульбаб . Готується ці ласощі дуже просто. Для нього вам знадобиться 400 головок свіжих розкрилися кульбаб і 7 склянок цукру. Якщо при зборі ви впевнені, що квіти чисті, то промивати їх не обов’язково, але для власного спокою ви можете обполоснути акуратно кожну квітку в прохолодній воді, щоб не змити весь нектар. Підготовлені квітки залийте одним літром холодної води і доведіть до кипіння. Протягом десяти міну прокип’ятіть масу на маленькому вогні.

Отриманий відвар процідіть, в нього ж відіжміть квіткові головки, але не викидайте! у кульбабовий відвар покладіть підготовлений цукор і доведіть до кипіння. Як тільки вода забулькает, відразу занурюйте туди квітковий макуха і варіть масу ще протягом восьми хвилин. Після приготування, остудіть варення, процідіть і розлийте по тарі. Готове варення зберігайте в холодильнику.

Варто відзначити, що приготовані таким чином квітки також можуть йти в їжу, наприклад, для прикраси домашніх кондитерських виробів або в якості цукерок. Любителі закочують варення прямо з цукровими квіточками. Дуже часто такі ласощі готують, додаючи скибочки лимона або апельсина – виходить пікантний, незвичайний, ароматний продукт з яскравим незабутнім смаком!

2. Салат кропив’яний, з яйцем . Для приготування вам знадобляться молоде листя кропиви, свіжа зелень, цибуля, варене яйце, сметана і сіль за смаком. Кропиву обварити, віджати, дрібно нарізати і протягом хвилини обсмажити на рослинній олії. Яйця, зелень і цибулю дрібно покришити і все з’єднати в мисці. Залити сметаною, посолити, поперчити за смаком. Дане блюдо є відмінною закускою або перекусом у весняно-літній сезон.

Зінаїда рублевська
Для жіночого журналу сайт

При використанні і передруку матеріалу активне посилання на жіночий онлайн журнал обов’язкове