Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

348

Назва:» thymus » — старогрецька назва рослини, яка згадується у діоскориду і теофраста. Ймовірно походить із стародавнього єгипту, де використовувалося як ритуальне. Російська назва» богородская травичка » — мабуть, від духовитости, приємного запаху рослини.

Опис: рід налічує близько 400 видів, поширених в помірному поясі європи, азії та північній африці. Вельми поліморфний рід, представлений в колишньому срср майже 200 видами. Найбільше число видів виростає в європейській частині (понад 50), майже однакове число видів знаходиться в сибіру і на кавказі (близько 40). На далекому сході-6 видів, у тому числі на сахаліні і курилах один вид.

Напівчагарнички з лежачими або висхідними одревесневающими стеблами, піднімають або прямостоячими трав’янистими квітконосними пагонами. Листя цільні, дрібні, війчасті, здебільшого на черешках, розташовані супротивно. Квітки дрібні, лілові, рожеві або білі, зібрані в головчасті або переривчасто-колосоподібні суцвіття. Плоди-еліптичні або кулясті горішки.

чебрець лимоннопахнучий-thymus x citriodorus (pers.) schreb.

Природний гібрид т. Pulegioides x т. Vulgaris, поширений в південній франції.

Багаторічна рослина. Листочки дрібні, яйцеподібні або округлі. Квітконосні пагони 15-30 см заввишки. Квітки світло-рожеві. Цвіте в червні-липні. У культурі з 1596 року. Старші особини необхідно час від часу підстригати, щоб чагарнички залишалися густими і охайними. Рослина сприйнятлива до зниження температури і вимагає зимового укриття.

Приклади сортів: «сільвср куїн» («silver queen») — див.фото зліва, листя з білим облямівкою; «гольден дуарф» («golden dwarf) — див. Фото праворуч, листочки з жовтими плямами; «golden king» — зелене листя з жовтою облямівкою; «bertram anderson» — зелене листя з жовтими плямами.

чебрець звичайний-thymus vulgaris l.

Батьківщина — північно-західне середземномор’я.

Квітконосні пагони 5-15 см заввишки. Листя з нижньої сторони павутинисто опушені. Квітки блідо-лілові або майже білі. Використовується з глибокої давнини як лікарський. Збірний вид, він охоплює кілька мініатюрних підвидів. Крім того, було отримано кілька різних за кольором сортів: наприклад, білий «alba», карміново-червоний «splendens», червоний «coccineus», та інші. Карликовий низькорослий сорт «елфін» висотою всього 3-5 см, утворює щільну, компактну подушку діаметром 10-15 см.комбінуючи кольори, можна отримати надзвичайно ефектні картини.

фотографія едср.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрецьчебрець повзучий-thymus serpyllum l. 1 поширений в європейській частині росії, сибіру, на далекому сході, в середній і західній європі.

Багаторічна рослина до 15 см заввишки з циліндричними, повзучими стеблами і відстовбурчено волосистими в нижній частині пагонами. Листки черешчаті, ланцетоподібні, до 1 см завдовжки. Квітконоси 5-15 см заввишки. Квітки рожево-лілові, зібрані в головчасте суцвіття. Цвіте в липні-серпні 25-30 днів. Плодоносити. У культурі з xvi століття. Має сорти з білими, рожевими і карміновими квітками, а також ряболисті форми. На фотографії представлена дикоросла форма.

фотографія софії железової
фотографія праворуч едср.

чебрець ранній — thymus praecox opiz

В культурі сорту.
«pseudolanuginosus» — коли рослина зацвітає опушених і дрібних листя майже не видно. Підходить для посадок уздовж доріжок і по краю клумби.
«minor» — відносно повільно зростаючий чагарничок з дуже дрібними опушеними листям і суцвіттями, придатних для альпійських гірок.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрецьчебрець субарктичний-thymus subarcticus klok.&shost.

Поширений на півночі лісової зони фенноскандії та східної європи, на південь до ладозького озера. Зустрічається зазвичай в лісовій частині області по сухих місцях, на пісках, скелях, по берегах водойм.

Низький багаторічний напівчагарничок, що утворює дерновинки. Стволики тонкі, розпростерті, з прямостоячими гілочками 2-4 см заввишки. Суцвіття пухке, квітки лілові або темно-лілові, дзвонові. Рослина сухих середовищ існування. Гілочки зазвичай опушені. Листя дрібні, щільні, з волосками біля основи, з більш-менш загнутими вниз краями в залежності від сухості грунту і нагрівання сонцем. Цвіте в липні, серпні. Вся рослина сильно і приємно пахне, завдяки вироблюваному ним ефірному маслу, що також захищає від перегріву і зменшує втрати води на випаровування.

Фотографія з:
http://www.murman.ru/flora/data/1200048.shtml

чебрець японський – thymus japonicus (нага) kitag.

Стелеться низька рослина з дрібними рожевими квітками і сильним пряним ароматом.

Ареал східноазіатський континентально-острівний: росія( сахалін, зазвичай, і монерон, курили-кунашир; уссурійський р-н), японія (хоккайдо, хонсю, кюсю), п-ів корея, північний китай, монголія. Росте на скелях і кам’янистих сонячних схилах гір, морських і річкових берегів. Ксеропетрофит.

Напівчагарничок з тонкими стовбурами і дрібними еліптичними листям. Вельми варіює за морфологічними ознаками. Численні рожеві квітки зібрані в пазушних напівмутовках. Довжина квітки 7-8 мм.цвіте в липні-серпні, насіння дозріває у вересні.

В сахкнії з 1967 р, росте на відкритому місці на грядах. Невибагливо. Цвіте в серпні. Йде в зиму зеленим. При посіві під зиму сходи з’являються в червні наступного року.

Шретер (1970) відзначає лікарські властивості чебрецю: лікарською сировиною є трава, яка містить ефірну олію (тимол, цимол та ін.), дубильні і гіркі речовини, фла-воноїди, камедь, уреоловую і олеаноловую кислоти. Настій і рідкий екстракт застосовують всередину як відхаркувальний засіб, рідше — як болезаспокійливий при радикулітах і невритах. Екстракт чебрецю входить також до складу пертусину, що застосовується при бронхітах, кашлюку та інших захворюваннях верхніх дихальних шляхів. Хороша рослина для посадки в кам’янистих садах на відкритих дренованих місцях.

Місце розташування: віддають перевагу сонячним місцям. Рослини витримують півтінь і навіть затінення, але в таких умовах витягуються і погано цвітуть.

Грунт: ділянки з легким, родючим, добре дренованим грунтом, що володіє лужною або нейтральною реакцією.

Посадка: можна проводити в будь-який час-рослини невибагливі і посухостійкі, але не пізньої осені, так як рослини повинні добре вкоренитися до морозів.

Догляд: удобрювати рослини не треба, в кращому випадку можна внести в грунт трохи стиглого компосту або рогової муки. Якщо кущики чебрецю регулярно підрізати, вони будуть щільними і компактними. Роблять це ранньою весною або після цвітіння. Вкорочують пагони приблизно на дві третини — до здеревілої частини. Полив необхідний лише в посушливі весну і літо, коли йде активне наростання молодих пагонів і рослини готуються до цвітіння. Хвороб і шкідників на чебрецю не буває. Шкода рослинам завдають лише надмірна вологість на важких глинистих ґрунтах в затяжну, дощову погоду і зимове підпрівання. Найкраща міра боротьби з цим злом-хороший дренаж і мульчування грунту навколо рослин дрібним гравієм.

Розмноження: насінням, живцями і діленням куща. Найбільш просто розмноження діленням куща. Для поділу кущ викопують, розбирають коріння і акуратно розділяють рослина на частини. Гілочки, що стеляться по землі, відокремлюють протягом усього періоду вегетації і висаджують відразу на постійне місце або окремо — на дорощування.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Thymus cilicicus
фотографія євгенія тарасова Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Thymus cilicicus
фотографія євгенія тарасова Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Thymus lotocephalus
фотографія анни петровичевой Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Thymus borysthenicus
фотографія мишустина руслана Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
thymus «highland cream»
фотографія полонської світлани Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Фотографія
меньшової олександри Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
thymus seravschanicus
фотографія епіктетова володимира Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Thymus marschallianus
фотографія науменко александра Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Фотографія
андрєєвої надії

Більш компактні сорти з щільною подушкою можна швидко розмножити живцями розміром 3-5 см, окореняя їх навесні і до середини літа в парниках або під скляними банками. Головне при цьому — не допускати перезволоження, інакше живці загнивають. Окореняются вони через 2-3 тижні, практично на 100%. Краще зрізати однорічні, вже здерев’янілі пагони.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрецьЧебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрецьнасіннєвий спосіб розмноження дозволяє отримувати за один сезон велику кількість посадкового матеріалу. Сіють чебрець навесні в парники або на гряди. Насіння у нього дрібні, сходи погано помітні, тому при грунтових посівах потрібно уважно спостерігати за їх розвитком, не дозволяючиБур’янам заглушати сіянці. Можна вирощувати розсаду також в кімнатних умовах або теплицях, висіваючи насіння з березня до початку травня.

Субстрат повинен бути легким, повітро — і вологопроникним, містити пісок і торф в співвідношенні 1:1. Насіння розподіляють борозенками або врозкид. Посів проводять на глибину 0,5–1 см.при достатній вологості і температурі в 20-35град. Сходи з’являються на 7-10-й день. У відкритому грунті сходи з’являються через3 — 4 тижні. У кімнатних умовах сходи відразу ж переносять в прохолодне, добре освітлюване місце.

У перший місяць уважно стежать за вологістю субстрату. Вона повинна бути помірною, полив — необхідним лише при підсиханні верхнього шару, інакше сіянці легко загнивають. Часті сходи просмикують, залишаючи відстань 2х2 см, і розсаджують молоді рослини на вільні місця або пікірують в окремі стаканчики. У віці 2 місяців сіянці вже утворюють компактні кущики і придатні для висадки на постійне місце. Зацвітають рослини на другий рік, при ранніх посівах можна домогтися цвітіння восени першого року.

thymus caucasicus
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
thymus collinus
фотографія кравченко кирила Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
thymus serpylleum var.lanuginosum
фотографія марини шиманської Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
thymus kotschyanus
фотографія ткаченка кирила Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
thymus marschallianus
фотографія ткаченка кирила Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
thymus praecox subsp articus
фотографія ткаченка кирила Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
thymus taljievi
фотографія ткаченка кирила Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
thymus vulgaris «snow white»
фотографія ткаченка кирила Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
thymus serpylleum
фотографія ткаченко кирила

Чебрець — морозостійка, невибаглива рослина. Під сніговим покривом він легко переносить зиму. На відкритих місцях в умовах малосніжної зими необхідно укриття ялиновим гіллям, який оберігає рослини і від весняних сонячних опіків.

Використання: в якості килимового рослини знаходять застосування в бордюрах, групових посадках, на кам’янистих гірках і скельних ділянках. Смак, аромат, розміри, забарвлення і велика кількість квіток — на цьому перелік переваг рослини ще не закінчується. Окрасою клумби стануть і крихітні золотисті і сріблясто білі листочки деяких сортів, в першу чергу чебрецю лимоннопахнущего. Кущики виділяють свій аромат при дотику до них, тому якщо ви захочете зануритися в хмару пряного запаху, просто проведіть по ним рукою.

Можна посадити чебрець і в декоративне кам’яне коритце. У невеликому горщику чебрець, низькоросла гвоздика, пупавка і ісоп будуть дуже добре виглядати.

Повзучий чебрець — це багаторічний чагарник. Рослина дуже гіллясте, а квіточки і листочки мають фіолетово — червоне забарвлення. У чебрецю є кілька назв: богородская трава або чебрець. Тому цю траву звуть так, як кому зручно.

Ця рослина росте в європі , південно-східній азії і навіть в північній африці. Сортів чебрецю існує багато. У цій статті ви познайомитеся з найвідомішими з них. А також дізнаєтеся про правила посадки, вирощування і розмноження.

Вконтакте

Однокласники

Різновиди чебрецю

Різновид чебрецю величезна — близько ста видів . Найпопулярнішими є:

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Лікарські властивості

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрецьчебрець є відмінним лікарським препаратом. Масло чебрецю володіє протигрибковим, антивірусним і антибактеріальним властивостями.

Чай з чебрецю допомагає впоратися з кашлем, бронхітом і кашлюком. А також він допомагає при підвищеному артеріальному тиску, відмінно підвищує імунітет і є загальнозміцнюючим засобом. Багато хто вважає, що чебрець є афродизіаком.

Відваром, отриманим з чебрецю, промивають рани, виразки і фурункули. Чебрець має потогінну властивість, тому він відмінно знижує температуру. Завдяки знеболюючому властивості чебрець застосовують для зняття болю при хворобливих місячних, мігрені, травмах.

Чебрець нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту, тому його використовують при дисбактеріозі і різних хворобах кишечника.

Якщо у вас є проблеми з суглобами, то чебрець вам неодмінно допоможе. З нього роблять примочки і компреси.

Чебрець є відмінним заспокійливим засобом і снодійним. А також він лікує простатит і імпотенцію.

Але і це не все! багато лікарі використовують його для лікування алкоголізму.

Вирощування у відкритому грунті в підмосков’ї

При вирощуванні чебрецю у відкритому грунті потрібно враховувати деякі особливості:

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Вирощування чебрецю з насіння можливо і в домашніх умовах. Для цього в лютому насіння садять в спеціальні шухлядки. Після цього їх накривають склом або поліетиленом. Так створюється ефект парника. Коли насіння проросте скло потрібно прибрати. В кінці квітня розсаду висаджують у відкритий грунт на постійне місце.

Догляд за чебрецем

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Хвороби і шкідники

У зв’язку з тим, що чебрець має сильний аромат на нього дуже рідко нападають будь-які шкідники і хвороби. Це може бути тільки через неправильне догляду . Давайте розглянемо які хвороби і можуть напасти на рослину:

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Розмноження

Таку рослину можна розмножити трьома способами: насінням, діленням куща і живцями.

Якщо ви вирішили розмножити чебрець насінням, то їх потрібно зібрати восени і висушити. В кінці зими ці насіння треба висадити під плівку в горщик або ящик.

Чебрець можна розмножити і живцями. Їх готують восени або навесні. Для цього нижній кущ треба пригнути до землі і засипати землею. Через деякий час з’являться живці . Вибирати потрібно найміцніші і сильні.

Чебрець можна розмножити і за допомогою ділення куща. Для цього кущ потрібно викопати і розділити його на дві частини так, щоб не пошкодилася його коренева система. Якщо це станеться, то кущ може загинути.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрецьу садівництві ця рослина використовується дуже часто через його невибагливості і простого догляду. Так як повзучий чебрець стелиться по землі, то він використовується для прикраси альпійських гірок, кам’яних садів, а також його садять в якості живого бордюру, в якості заповнення проміжку між грядками і плитами. А також чебрець садять в якості трав’яного газону. Часто садівники садять кілька сортів цієї рослини. Вони доповнюють один одного. За допомогою такого рослини часто оформляють межі доріжок і стежок.

Повзучий чебрець відмінно виглядає і поєднується з трояндами, тюльпанами, півоніями, ліліями, нарцисами і хвойними рослинами.

Ця рослина схожа на пухнасту подушечку. Але і це ще не все. Повзучий чебрець має приємний запах. Тому ваш палісадник буде просто чудовим!

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Чебрець відомий багатьом під іншими іменами-богородська трава або чебрець. Почвокровный багаторічник славиться цілющими властивостями. У ньому міститься ефірна олія, дубильні речовини, флавоноїди, мінеральні солі.

Чебрець широко застосовується в парфумерії, медицині, кулінарії і в ландшафтному дизайні. Гарний чагарник може стати чудовою альтернативою традиційному газону. Щільний килим, від якого складно відвести погляд, — оригінальна прикраса будь-якої ділянки. Хочете обзавестися таким? уважніше читайте статтю, присвячену нюансам посадки і догляду за цим лікарським і декоративним рослиною.

Чебрець повзучий відноситься до сімейства ясноткових. Відомо понад 170 видів. Низькорослий повзучий напівчагарник відрізняється яскраво вираженим ароматом. Стебла-сланкі, гіллясті, що досягають у висоту 35 см.

Листя — дрібні, овальної форми, цілісні, розташовані супротивно. Квіти-теж мініатюрні, зібрані в помилкові мутовки. Цвітіння починається в червні, плодоношення-в серпні. Забарвлення квітів варіюється від лілового до біло-жовтого.

Рослина має високі декоративні властивості. Прикрасить бордюри, стики плит садових доріжок, територію біля водойм. Підходить для альпійських гірок і рокаріїв. Цікаво виглядає в складі складних садово-паркових композицій.

правила висаджування

Чебрець краще росте на відкритих сонячних ділянках — в тіні він витягується. Щоб збільшити приживлюваність нового» гостя», восени ретельно перекопайте землю, видаліть бур’яни і внесіть органічні добрива (гній або компост). Можна додати подвійний суперфосфат. Оптимальна реакція грунту-лужна або нейтральна. Земля повинна бути родючою і добре дренованою.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Навесні грунт повторно перекопується і удобрюється сечовиною. На наступний день можна садити насіння. Висівайте їх рядами з інтервалом в 40 см.присипте шаром піску (1 см). Можна-галькою, щебінкою або гравієм. Накрийте поліетиленовою плівкою. Сприятлива температура для сходів -Близько + 20 градусів. З моменту посіву до появи видимих результатів проходить 15 днів. Після того, як рослини підростуть, їх проріджують.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Посадка чебрецю може проводитися за допомогою розсади. В кінці зими насіння висівають в підготовлені горщики. Накривають склом і регулярно поливають. Через 3 тижні розсаду гартують — залишають ненадовго на відкритому повітрі. Ще через 2 тижні — садять на постійне місце проживання.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Чебрець висаджують не тільки навесні, але і восени. Чагарник встигне вкоренитися і без проблем перенесе холоду. У сніговий період не вимагає укриття, якщо ж снігу немає, то необхідно накрити посадки ялиновим гіллям. Влітку чебрець розмножують живцями. Для цього зрізають верх пагонів і садять їх в пісок. Зверху накривають плівкою або склом. Обприскують пульверизатором. Через 20 днів формуються корінці, а через 30 днів саджанці переселяють в заплановане місце.

Як доглядати?

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Відразу після висаджування кінчики стебел прищипують, що допоможе чебрецю утворити красивий і акуратний кущ. Догляд передбачає акуратне розпушування і прополку. Чебрець росте дуже повільно, і сусідні з ним бур’яни будуть забирати всі поживні речовини.

Важливо стежити за зволоженістю грунту — вона не повинна бути занадто мокрою або занадто сухою. Поливайте регулярно, але в міру. Навесні удобрюйте землю сечовиною, компостом або рогової борошном. Якщо грунт кислий, то додайте деревну золу. Свіжий гній для добрива не використовують. Мінеральні підгодівлі рекомендується вносити з другого року після посадки.

Чебрець потребує обрізку. Навесні і восени укорочуйте кущики до задерев’янілої частини стебла. Це додасть рослині правильну форму і ущільнить його. Примітно, що чебрець не уражається хворобами і шкідниками. Забудьте про боротьбу з різними напастями і просто насолоджуйтеся його красою!

відео-огляд чебрецю повзучого

Чебрець, або чебрець (thymus) — напівчагарнички з лежачими або висхідними одревесневающими стеблами, піднімають або прямостоячими трав’янистими квітконосними пагонами. Листя цільні, дрібні, війчасті, здебільшого на черешках, розташовані супротивно. Квітки дрібні, лілові, рожеві або білі, зібрані в головчасті або переривчасто-колосоподібні суцвіття. Плоди-еліптичні або кулясті горішки. Рід налічує близько 400 видів, поширених в помірному поясі європи, азії та північній африці. Як почвопокривні доречні види:

Назва «thymus» — старогрецька назва рослини, яке згадується у діоскориду і теофраста. Ймовірно походить із стародавнього єгипту, де використовувалося як ритуальне. Російська назва» богородская травичка » — мабуть, від духовитости, приємного запаху рослини

Чебрець ранній — thymus praecox opiz

У культурі сорту:

Pseudolanuginosus — коли рослина зацвітає опушених і дрібних листя майже не видно. Підходить для посадок уздовж доріжок і по краю клумби.
Minor-відносно повільно зростаючий чагарничок з дуже дрібними опушеними листям і суцвіттями, придатних для альпійських гірок.

Місце розташування і грунт. віддають перевагу сонячним місцям. Рослини витримують півтінь і навіть затінення, але в таких умовах витягуються і погано цвітуть. Ділянки з легким, родючим, добре дренованим грунтом, що володіє лужною або нейтральною реакцією.

Посадку можна проводити в будь-який час-рослини невибагливі і посухостійкі, але не пізньої осені, так як рослини повинні добре вкоренитися до морозів.

Догляд. удобрювати рослини не треба, в кращому випадку можна внести в грунт трохи стиглого компосту або рогової муки. Якщо кущики чебрецю регулярно підрізати, вони будуть щільними і компактними. Роблять це ранньою весною або після цвітіння. Вкорочують пагони приблизно на дві третини — до здеревілої частини. Полив необхідний лише в посушливі весну і літо, коли йде активне наростання молодих пагонів і рослини готуються до цвітіння. Хвороб і шкідників на чебрецю не буває. Шкода рослинам завдають лише надмірна вологість на важких глинистих ґрунтах в затяжну, дощову погоду і зимове підпрівання. Найкраща міра боротьби з цим злом-хороший дренаж і мульчування грунту навколо рослин дрібним гравієм.

Розмножується насінням, живцями і діленням куща. найбільш просто розмноження діленням куща. Для поділу кущ викопують, розбирають коріння і акуратно розділяють рослина на частини. Гілочки, що стеляться по землі, відокремлюють протягом усього періоду вегетації і висаджують відразу на постійне місце або окремо — на дорощування.

Більш компактні сорти з щільною подушкою можна швидко розмножити живцями розміром 3-5 см, окореняя їх навесні і до середини літа в парниках або під скляними банками. Головне при цьому — не допускати перезволоження, інакше живці загнивають. Окореняются вони через 2-3 тижні, практично на 100%. Краще зрізати однорічні, вже здерев’янілі пагони.

Насіннєвий спосіб розмноження дозволяє отримувати за один сезон велику кількість посадкового матеріалу. Сіють чебрець навесні в парники або на гряди. Насіння у нього дрібні, сходи погано помітні, тому при грунтових посівах потрібно уважно спостерігати за їх розвитком, не дозволяючи бур’янам заглушати сіянці. Можна вирощувати розсаду також в кімнатних умовах або теплицях, висіваючи насіння з березня до початку травня.

Субстрат повинен бути легким, повітро — і вологопроникним, містити пісок і торф в співвідношенні 1:1. Насіння розподіляють борозенками або врозкид. Посів проводять на глибину 0,5–1 см.при достатній вологості і температурі в 20-35град. Сходи з’являються на 7-10-й день. У відкритому грунті сходи з’являються через3 — 4 тижні. У кімнатних умовах сходи відразу ж переносять в прохолодне, добре освітлюване місце.
У перший місяць уважно стежать за вологістю субстрату. Вона повинна бути помірною, полив — необхідним лише при підсиханні верхнього шару, інакше сіянці легко загнивають. Часті сходи просмикують, залишаючи відстань 2х2 см, і розсаджують молоді рослини на вільні місця або пікірують в окремі стаканчики. У віці 2 місяців сіянці вже утворюють компактні кущики і придатні для висадки на постійне місце. Зацвітають рослини на другий рік, при ранніх посівах можна домогтися цвітіння восени першого року.

Чебрець-морозостійка, невибаглива рослина. Під сніговим покривом він легко переносить зиму. На відкритих місцях в умовах малосніжної зими необхідно укриття ялиновим гіллям, який оберігає рослини і від весняних сонячних опіків.

Використовують в якості килимового рослини знаходять застосування в бордюрах, групових посадках, на кам’янистих гірках і скельних ділянках. Смак, аромат, розміри, забарвлення і велика кількість квіток — на цьому перелік переваг рослини ще не закінчується. Окрасою клумби стануть і крихітні золотисті і сріблясто білі листочки деяких сортів, в першу чергу чебрецю лимоннопахнущего. Кущики виділяють свій аромат при дотику до них, тому якщо ви захочете зануритися в хмару пряного запаху, просто проведіть по ним рукою.

Можна посадити чебрець і в декоративне кам’яне коритце. У невеликому горщику чебрець, низькоросла гвоздика, пупавка і ісоп будуть дуже добре виглядати.

Чебрець, що росте в саду, надає ділянці домашній затишок. Щільний килим, утворений з його листочків і квітів, наповнює атмосферу приємним ароматом. Крім використання в якості почвопокровника, він чудово гармонує з безліччю інших рослин.

Ботанічний опис і ареал чебрецю

Багаторічник, що має дерев’янисті стебла, на яких розташовуються трав’янисті гілки. Висота рослини здатне досягати 35 см. Величина і форма жорстких листя різниться від виду: від округлої до лінійно-довгастої. Краї листових пластин зазвичай цільні, рідше зазубрені. У літні місяці з’являються зібрані в суцвіття квіточки білого, рожевого або лілового відтінків. Після завершення періоду цвітіння з’являються плоди-насіннєві коробочки.

Напівчагарник широко поширений на території росії і середньої азії. Зазвичай селиться на піщаних грунтах. Віддає перевагу відкритим місцям, лісовим галявинам, хвойним і листяним лісам. Завдяки своїй невибагливості чебрець зустрічається навіть в північній африці.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Види і сорти чебрецю

У природі відомо більше 200 різновидів чебрецю. Але незважаючи на таку різноманітність, в домашніх умовах популярні лише деякі з них. Рослину вирощують як в декоративних цілях, так і в лікувальних.

Thymus serpyllum. Виростає не більше 15 см у висоту. Відноситься до морозо — і посухостійких видів. Оскільки рослина є почвопокровним, воно часто використовуються в якості замінника газону, а також для зміцнення схилів. Починає цвісти в другій половині червня . Квіти мають рожеві тони з бузковим і ліловим відтінками.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

T. Citriodorus. Назва походить від здатності виділяти яскравий цитрусовий аромат . Пагони рослини виростають до 30 см.молода листя має жовтувате забарвлення, яка з часом зеленіє. Даний гібридний вид теплолюбний, тому на зиму його необхідно вкривати.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Фотогалерея

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Thymus vulgaris володіє чотиригранним стеблом з дрібними листочками, в верхівкових пазухах яких зібрані дрібні світло-рожеві квіточки, що утворюють волотисте суцвіття. На траві розташовуються залізисті волоски, що виділяють ефірну олію.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Thymus serpillum. Відноситься до найнижчих сортів , оскільки висота покриття становить всього 1 см.3 – х міліметрові листочки мають темно-зелене забарвлення і приємний аромат. Густо розгалужені пагони переплітаються між собою і утворюють схоже з мохом щільне покриття, притиснуте до землі. Рослина швидко розростається, прикрашаючи рельєфи, але не цвіте. У деяких випадках використовується в якості замінника моху.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Thymus pulegioides. У народі отримав назву гірський чебрець. кореневище слабке і задерев’яніле, що пускає лежачі або трохи підняті стебла до 15 см у висоту. Стебло буває голим або опушеним, круглим і гранованим. Яйцеподібні листочки також злегка опушені. У період цвітіння утворюються привабливі рожево-червоні суцвіття. Завдяки високому вмісту ефірного масла, рослина видає пряний аромат. Для селища воліє сухі кам’янисті ділянки.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Thymus praecox opiz. Під час цвітіння маленькі опушені листові пластинки майже не помітні. Рослина популярно в садівництві. його застосовують для прикраси клумб, альпійських гірок і доріжок. Найкраще відчуває себе на сонячних місцях, хоча переносить і недолік сонця, але в такому випадку витягується і гірше цвіте.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Thymus subarcticus-низькоросла повзуча трава, що володіє дрібним листям і бузковими квіточками. Зацвітає в середині першого літнього місяця .

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Thymus sibiricus. Даний вид володіє розвиненою кореневою системою . Перші численні рожеві квіти з’являються на початку літа і радують до самої осені. Розмножувати рекомендується вегетативним способом.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Thymus japonicus. Низькорослий чагарник стелиться по землі, прикрашаючи міксбордери. Зацвітає в серпні. квіти рожевого відтінку відрізняються густим ароматом.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Thymus doerfleri. Рідко зустрічається багаторічник має багато схожості з, але має сильно опушену слабо нахилену листя. Цвітіння спостерігається на початку літнього сезону і триває всього 2 тижні. рожеві квітки мають сильний запах. Відмінно приживається серед каменів, але може винищити сусідні квіти.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Лікувальні та корисні властивості чебрецю

Водою, настояною на цьому пряному рослині, ополіскувалися воїни стародавнього риму та греції для додання сил. А в єгипті, завдяки запашним ароматичним оліям, напівчагарник застосовували в парфумерії та бальзамуванні тіл померлих.

До складу рослини входять наступні речовини:

  • дубильні речовини і смоли;
  • карвакрол;
  • ефірні олії;
  • вітаміни;
  • мінеральні речовини;
  • гіркоти;
  • органічні кислоти.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

засоби, що містять в основі чебрець, надають:

  • антисептичну;
  • відхаркувальну;
  • протизапальну;
  • спазмолітичну дію.

Чебрець лимонний застосовується у виготовленні засобів, якими необхідно полоскати ротову порожнину в разі запальних процесів, робити ванночки і примочки для позбавлення від шкірних недуг. Фахівці часто призначають відвар при патології дихальних шляхів.

Як виростити чебрець з насіння (відео)

Висушене і свіже сировину відварюють і вживають при:

  • патологіях крові;
  • невралгічних недугах;
  • гіпотонії;
  • суглобових запаленнях;
  • порушеннях серцевої діяльності;
  • безсонні;
  • втрати апетиту.

Незважаючи на те, що повзуча рослина приносить багато користі, воно має протипоказання при гастриті і виразці 12-палої кишки. Не рекомендується приймати лікарські засоби на його основі вагітним жінкам.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Варіанти використання чебрецю в ландшафтному дизайні

Для формування щільного покриття, необхідно регулярно обрізати стебла, скорочуючи на 2/3. Оскільки низькорослий чагарник добре переносить пошкодження, він може використовуватися в якості трав’яного газону. Надзвичайно привабливо виглядає в каскадних рокарії і вертикальному озелененні.

На дачі з доріжками з каменів за допомогою невисокого чагарнику можна виконати чудові картини, посадивши його в проміжках між камінням, або зробити окантовку доріжок. Чарівним запашним килимом можна прикрасити внутрішній дворик або посіяти по краю квітників.

Завдяки тому, що чебрець має сланкі по землі стебла з дуже дрібним листям і яскравими квітками, він відноситься до грунтопокривним рослинам, що формує щільний килим. До переваг даного вибору при формуванні ландшафту відноситься те, що чебрець невибагливий у догляді, переносить посуху і володіє прекрасним ароматом.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Розмноження чебрецю

Бажаючим виростити чебрець на власній ділянці, для його розведення фахівці радять використовувати готову розсаду, оскільки дрібні насіння дуже повільно проростають, а саджанці розвиваються досить довго.

Технологія вирощування чебрецю з насіння

  • перед тим як садити повзуча рослина на своїй ділянці, восени необхідно підготувати грунт. Для цього її потрібно перекопати і усунути всі коріння.
  • потім грунт необхідно удобрити компостом і додати добрива, що містять фосфор і калій.
  • на початку весни, після того як грунт відтане, ділянку слід перекопати ще раз. Через добу можна сіяти насіння. Важливо врахувати, що заморозки негативно вплинуть на процес, тому до часу посіву їх вже не повинно бути.
  • для посіву необхідно виконати рядки, зберігаючи між ними відстань в 30-40 см, а зверху насипати невеликий шар річкового піску і прикрити плівкою, що створить парниковий ефект.

Через 2 тижні з’являться перші сходи, які при необхідності можна прорідити.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Вегетативне розмноження

Розмножуючи рослину вегетативно можна вибрати один з двох методів:

  1. розподіл куща. слід витягти кущ і обережно, щоб його не травмувати, розділити на кілька частин.
  2. укорінення живців . Необхідно взяти невелику кількість однорічних пагонів і розрізати на шматочки довжиною по 5 см.потім укоренити, створивши тепличні умови (накрити банкою). Щоб уникнути загнивання, важливо не допускати закисання і перезволоження. Через пару тижнів держак повинен вкоренитися.

Деякі садівники вважають за краще розмноження насінням, оскільки в даному випадку можна отримати більше саджанців.

Лікарські властивості чебрецю (відео)

Догляд за чебрецем у відкритому грунті

Чебрець не вимагає особливого догляду , оскільки відноситься до невибагливим рослинам. Процес вирощування полягає в періодичному поливі, прополюванні і розпушування грунту. При бажанні сформувати пишний кущ, необхідно в осінній період вкоротити стебла, прищепивши кінчики.

Полив

Для того щоб забезпечити правильний полив, важливо стежити за станом грунту і зволожувати його в міру підсихання. Від підвищеної вологості рослина почне хворіти. але в період вегетації і зав’язування бутонів кількість вологи можна збільшити.

Підживлення

Перед посадкою чебрецю необхідно удобрити садову ділянку сечовиною. Таку ж підгодівлю слід проводити щовесни.

Фахівці не рекомендують вносити в грунт, де росте чебрець, свіжий гній. для зниження кислотності і додавання поживних елементів на ділянку з повзучим рослиною допускається вносити деревну золу. На другий і наступні роки життя рослини можна використовувати мінеральні добрива.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Захист від хвороб і шкідників

Чебрець стійкий до різних захворювань і ураження шкідників, оскільки володіє запашними речовинами. В результаті неправильної агротехніки на напівчагарнику можуть з’явитися такі шкідники:

  • луговий метелик. при виявленні метеликів, слід обробити листя і стебла інсектицидами;
  • попелиця. малорухлива комаха, яка псує наземну частину рослини;
  • довгоносик. для боротьби потрібно використовувати нешкідливі для людського організму інсектициди;
  • піщаний медляк. жук чорного кольору, розміром до 1 см. Щоб позбутися від шкідника, слідПридбати отруєні приманки.

До захворювань, що вражають рослину, відносяться грибкові захворювання і іржа. Для профілактики слід дотримуватися правил догляду за напівчагарником.

Що можна посадити після чебрецю

Чебрець любить бідну грунт з додаванням піску і щебеню. Такий же склад віддає перевагу більшості лікарських рослин, які також не переносять кислий грунт. При цьому вони люблять помірний полив, не переносячи заболочування.

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець
Чебрець: вирощування в домашніх умовах. Чебрець або чебрець в ландшафтному дизайні колір чебрець

Вирощування чебрецю в домашніх умовах

Багато господинь застосовують в кулінарії пряні трави , тому для використання самостійно вирощеного чебрецю круглий рік, його слід посадити вдома.

Посадка чебрецю в горщик

Пряну рослину можна посадити в горщику з діаметром не більше 15 см. Дно ємності слід покрити шаром дренажу , а зверху насипати пухкий родючий грунт, трохи полити і посіяти насіння на глибині не більше 5 см для того, щоб при поливі не поглибити дрібні насіння, рекомендується поливати за допомогою пульверизатора.

Горщик необхідно накрити склом або поліетиленовою плівкою і поставити в добре освітлене місце. Після того як з’являться сходи, плівку потрібно зняти. щоб сіянцям не було тісно, їх можна прорідити, залишивши найбільш сильні. Якщо ж трави вирощуються з держака, перед посадкою пагонів в землю їх необхідно попередньо проростити у воді.

Як збирати чебрець (відео)

Як доглядати за чебрецем в квартирі

Догляд за пряним рослиною включає нечастий полив, розпушування поверхні грунту, дотримання світлового і температурного режиму. Посухостійка трава воліє рости на добре освітленому підвіконні, не реагуючи на вологість повітря. З настанням осені температуру навколишнього середовища можна знизити або навіть перенести горщик з кущиком на засклений балкон, якщо там відповідні умови.

Підживлення рослини не обов’язкове, але при бажанні можна додати мінерально-органічні добрива. Щоб збільшити щільність пагонів, його рекомендується обрізати після зимових місяців і перед настанням холодів.

Дана пряність дуже поширена і в кулінарії, і в ландшафтному дизайні, і в косметології, і навіть в народній медицині. Завдяки нескладному догляду, рослина користується популярністю і високо цінується.