Великі неприємності від маленьких кліщів. Чим небезпечні кліщі для людини? через якийсь час кліщ випускає отруту

310

Продукти життєдіяльності викликають у алергіків астму.

Літо не за горами! теплі дні у багатьох асоціюються з регулярними вилазками на природу, але щоб не зіпсувати собі враження від відпочинку, варто пам’ятати і про можливі небезпеки… Одна з них підстерігає нас в траві – це кліщі – мікроскопічні павукоподібні, окремі види яких становлять серйозну загрозу здоров’ю людини. Щоб запобігти небажаним ризикам зустрічі з кліщами, і в той же час не панікувати побачивши кожної комашки, потрібно, що називається, знати ворога в обличчя і вміти розрізняти види кліщів, небезпечних для людини.

Чим небезпечні кліщі?

Отже, які види кліщів небезпечні для людини? у світі налічується понад 48 000 видів кліщів, і хто знає, скільки ще не відкрито? але з людиною взаємодіють небагато з них. Самі частотні, у міру «зростання» небезпеки укусу кліща для людини, або зараження кліщем це:

Комірні кліщі, постільні кліщі

Названі за своїми улюбленими місцями проживання. Перші вважають за краще рослинну їжу, а другі харчуються відмерлими клітинами шкіри. Ці кліщі можуть викликати алергічну реакцію, але не переносять серйозних захворювань і не затримуються на тілі людини.

Шкірні кліщі: демодекс, коростяний кліщ

Демодекс дуже малий, його не побачиш без мікроскопа, тому можна довгий час не здогадуватися про наявність у себе підшкірного кліща, лікуючи вугровий висип, прищі і т.д. Але ж великі висипання, почервоніння на обличчі, розширені пори можуть бути ознакою демодекса. Кліщ харчується шкірним салом, ороговілими клітинками, залишками косметики. Зараження від хворої людини-через тактильний контакт, а лікування може зайняти багато часу. Але хороша новина — цей кліщ не заводиться під шкірою «раптом», профілактика його появи дуже проста – здорове харчування і дотримання гігієни, догляд за шкірою.

Описані вище захворювання особливо неприємні своєю непередбачуваністю і простим шляхом зараження, і все ж, шкірні кліщі не найнебезпечніші кліщі в світі. Найбільшу небезпеку для людини таять лісові кліщі. Серед лісових мешканців небезпечні для людини види кліщів-аргасові і іксодові.

Зустрінеться вам в печерах, норах і гротах, він не любить світло, і на людей також нападає вночі або в місцях, прихованих від сонячного світла. На щастя, його неважко виявити-кліщ має кігтики на ногах і довжину в середньому 15 мм, а його укус дуже болючий і не залишиться непоміченим. Найстрашніші хвороби, які може принести такий кліщ – поворотний тиф і геморагічна лихоманка. Інфекція передається протягом однієї хвилини, хвороба може розвиватися дуже стрімко.

Великі неприємності від маленьких кліщів. Чим небезпечні кліщі для людини? через якийсь час кліщ випускає отруту

– самий лякаючий представник свого підкласу, адже саме він найчастіше є переносником кліщового енцефаліту і хвороби лайма.

Великі неприємності від маленьких кліщів. Чим небезпечні кліщі для людини? через якийсь час кліщ випускає отруту

Енцефаліт-захворювання, при якому відбувається ураження центральної і периферичної нервової системи. Воно відоме тяжкістю своїх ускладнень, ймовірністю летального результату, людина не має до нього імунітету. Хвороба лайма завдяки сучасній медицині має, як правило, позитивний прогноз, але проходить важко, її перебіг схоже з розвитком сифілісу. При ураженні нервової системи та опорно-рухового апарату можлива інвалідність.

Іксодового кліща можна дізнатися по твердому хітиновому покриву-панцирі і чотирьох парах ніг. Іксодових кліщів так часто і називають-твердими. Розмір-3-5 мм. Віддає перевагу вологому, тінистому середовищу.

Загальні відомості про кліщів

Кліщі (лат. Acari, acarina) — загін дрібних павукоподібних тварин.

Довжина тулуба кліща зазвичай становить 0,2 — 0,4 мм, дуже рідко доходить до 3 мм. Тулуб незбиране або розділене на 2 частини, які не відповідають головогруди і черевця павуків, — межа проходить трохи ближче до передньої частини тіла. Зазвичай є 6 пар придатків, з яких 4 задніх пари у більшості дорослих особин — ноги (личинки, як правило, шестиногі). Членики ніг: тазик, вертлуг, стегно, коліно, гомілка і лапка. Лапка (кінцевий членик) зазвичай озброєна кігтиками і стебельчатими присосками. Сама передня пара придатків-хеліцери, вони клешневідние (гризуть) або утворюють колючо-ріжучі ротові структури. Друга пара-педипальпи, також входять в комплекс ротових органів. У найпримітивніших кліщів вони вільні, але в типовому випадку зростаються підставами і разом з хеліцерами і деякими іншими частинами тіла утворюють «головку», рухомо причлененную до тулуба. Вільні кінці педипальп служать щупиками або хапальними пристосуваннями. Зазвичай є 4 простих вічка. У представників деяких сімейств тіло м’яке, з шкірястими хітиновими покривами, у інших воно захищене твердими щитками або панциром.

Небезпека кліщів полягає в зараженні людини або тварини різними захворюваннями, таких як: «кліщовий параліч», рикетсіози, спірохетози, вірусні лихоманки, кліщовий висипний тиф, туляремія, і ін.у великої рогатої худоби — техаська лихоманка (піроплазмоз) і анаплазмоз, у коней — енцефаломієліт і енцефаліт. За різними джерелами, загальне число хвороб, якими кліщі можуть заразити-близько 60 шт.перші симптоми будь-якого з цих захворювань можуть початися від 2-х днів до 2-х тижнів після укусу.

Найнебезпечніша з усіх захворювань – кліщовий енцефаліт — запалення головного мозку, яке може призвести до смерті.

На око відрізнити кліща-носія інфекційних хвороб від здорового, неможливо. Це можна зробити, тільки зберігши витягнутого кліща. Його потрібно принести в найближчу санепідстанцію з проханням визначити, чи не заразний він. Якщо так, тоді терміново на консультацію до лікаря.

Проти кліщового енцефаліту існують щеплення, тому якщо вам доводиться багато працювати або знаходиться в місцях активного скупчення кліщів, краще її зробити до початку кліщового сезону.

Великі неприємності від маленьких кліщів. Чим небезпечні кліщі для людини? через якийсь час кліщ випускає отруту
Активність кліщів починається в травні, і закінчується у вересні. Самий пік припадати на травень-серпень. Тому, вирушаючи в цей період часу в райони з підвищеною кліщовий небезпекою, за тридцять-сорок днів до виїзду бажано пройти в районному або міському центрі санепіднагляду протиенцефалітную вакцинацію.

Перебуваючи в лісі, треба намагатися уникати вологих, затінених місць з густим підліском і травостоєм, без потреби не забиратися в молоді порослі осичника, в малинники, де кліщі зустрічаються найчастіше. Особливо багато кліщів по узбіччях лісових стежок і доріг, де вони чекають свою жертву, сидячи на нависаючих гілках невеликих, до 1 м висоти кущів і на стеблах трави. Зрідка кліщі падають на голову з дерев.

З метою безпеки для пересування краще вибирати світлі гаї без підліску і чагарнику, сухі соснові бори, відкриті галявини і подібні місця, де вітряно і сонячно. Тут кліщів мало. Крім того, треба пам’ятати, що найбільш активні кліщі вранці і ввечері. У спеку або під час сильного дощу кліщі малоактивні, що знижує небезпеку їх нападу.

Сорочки і штани з начосом краще переодягнути ворсом всередину, щоб кліщу було важче зачепитися на матеріалі. Як показує досвід, в ворсистих тканинах може зібратися величезна кількість кліщів. Низ штанин — найбільш ймовірний шлях проникнення кліща на тіло. Манжети штанин треба притягнути до щиколотки за допомогою гумок, шматків мотузки, стебла трави або заправити в шкарпетки. Взагалі по кліщеопасним районам краще подорожувати у високих чоботях. Обшлага рукавів також слід застебнути і стягнути на зап’ястях або засунути під гумку рукавичок.

Перед походом в місця скупчення кліщів, обробіть одяг в місцях можливого переповзання кліщів з одягу на тіло відлякує кліщів засобом. Поцікавтеся ними в аптеці або в спеціалізованих стаціонарних або інтернет-магазинах з туризму. Детальніше про засоби проти кліщів в наступному розділі.

Важливо! у людей, схильних до, деякі з цих засобів може викликати серйозну реакцію непереносимості. Тому перед застосуванням краще проконсультуватися з лікарем або нанесіть трохи цього засобу на кисть руки, і якщо ніякої негативної реакції на вашому тілі протягом години не буде, значить засіб можна наносити.

Важливо! видалити кліща з тканини простим струшуванням одягу неможливо.

Коли кліщ проникає під одяг, він не кусає відразу, а ще деякий час пересувається по тілу, в пошуках зручного місця, тому, якщо бути досить уважним і прислухатися до себе, то повзає по шкірі кліща можна відчути і вчасно видалити.

Кліщі в основному кусають людину в місцях з найбільш м’якими тканинами шкіри, до яких відносяться: місце за вухами, шия, внутрішні сторони ліктів, під пахвами, живіт, пах, внутрішні сторони гомілок, під колінами.

Великі неприємності від маленьких кліщів. Чим небезпечні кліщі для людини? через якийсь час кліщ випускає отруту

Засоби захисту від кліщів

Всі наявні у продажу засоби в залежності від діючої речовини діляться на 3 групи:

Репелентні – відлякують кліщів.
Акарицидні-вбивають!
Альфаметрин (альфациперметрин), який має нервово-паралітичну дію на кліщів. При контакті з обробленої одягом у кліщів настає параліч кінцівок, і вони відпадають з одягу.

Ці засоби призначені тільки для обробки одягу через токсикологічні показники, їх не можна наносити на шкіру людини!

Основна форма застосування: аерозольні упаковки, що містять пропелент, і з механічним розпилювачем (безпропеллентна упаковка –бау). Це «рефтамід тайговий«,» пікнік-антиклещ«,» гардекс аерозоль екстрим«,» торнадо-антиклещ«,» фумітокс-антиклещ«,» гардекс-антиклещ» та інші. В даний час зареєстровано близько 30 подібних препаратів (див.журнал «дезінфекційна справа» 2010, № 2. С. 36-41). Виняток становить акарицидний брусок» претікс», що випускається в новосибірську. Їм креслять кілька оперізують смуг на брюках і куртках перед тим, як йти в ліс. Необхідно тільки стежити за їх збереженням, так як смужки досить швидко обсипаються.

Не можна проводити обробки за допомогою засобів в аерозольних упаковках одягу, одягненого на людях. Одяг розкладають, обробляють і після того, як вона підсохне, надягають. Захисні властивості одягу, обробленої акарицидною речовиною, зберігаються до 14 діб.

Інсектицидно-репелентні засоби

Інсектицидно-репелентні препарати поєднують в собі властивості і репелентних і акарицидних засобів — вони містять 2 діючі речовини: діетілтолуамід і альфаметрин, тому захищають і від кліщів і від кровосисних літаючих комах (комплексу «гнусу»).

Інсектицидно-репелентні засоби випускаються в аерозольних упаковках « «меділіс-комфорт», «кра-реп», «москітол-спрей — спеціальний захист від кліщів», «гардексекстрім — аерозоль від кліщів», «кліщ-капут аерозоль». Також як і акарицидні, інсектицидно-репелентні засоби наносяться лише на одяг.

Важливо! купувати хімічні засоби проти кліщів краще в профільних точках продажу, і не в якому разі не на стихійних ринках, де вам можуть підсунути незрозуміло кошти наражають на небезпеку ваше здоров’я. Імпортні засоби повинні мати інструкції російською мовою. Кожен засіб має бути сертифіковано!

— надійно убезпечити себе від укусів кліщів можна лише «правильно одягнувшись» і ретельно обробивши одяг хімічним засобом захисту.

— при виборі засобу захисту від кліщів перевагу краще віддати акарицидним або інсектицидно-репелентним засобам.

— засоби на одяг слід наносити кільцевими смугами, особливо ретельно слід обробити одяг навколо щиколоток, колін, стегон, талії, а також манжетів рукавів і коміра.

— при використанні того чи іншого засобу обов’язково прочитайте інструкцію і дотримуйтесь її вказівок.

— не забувайте наносити препарат повторно після закінчення зазначеного на упаковці часу.

— потрібно пам’ятати, що дощ, вітер, спека, піт і т.д. Скорочують час дії будь-якого хімічного захисного засобу.

Якщо ви виявили на собі кліща

Укус кліща практично непомітний: комаха вводить в ранку знеболюючу речовину. Тому виявляється кліщ, як правило, не відразу.

Витягувати його слід лише в тому випадку, якщо ви зможете обробити місце укусу кліща ляпісним олівцем, йодом, розчином сулеми або іншим антисептиком — так ви убезпечите себе від зараження рани. Ні в якому разі не можна розчавлювати кліща, так як тоді віруси з розчавленого тільця (якщо вони в ньому є) потраплять в ранку і людина заразиться тими хворобами, які він переносить.

Якщо у вас під рукою немає дезінфікуючих препаратів, то не варто приступати до самостійного видалення кліща, і якомога швидше доберіться до травмпункту.

Якщо антисептик є, то після обробки місця укусу (коло діаметром 1 см, разом з кліщем) є кілька способів витягнути його самостійно:

Варіант №1. візьміть соняшникову олію і помажте стирчить назовні хвостик кліща. Пройде деякий час і кліщ, враховуючи, що дихальні шляхи у нього розташовані в хвостовій частині, сам вилізе назовні. Або просто його буде легше акуратно викрутити.

Варіант №2. змастіть кліща гасом, і він сам відпаде від вас, якщо немає, то як мінімум витягувати його буде легше. Приблизний час самостійної вилазки кліща – 10-15 хв. візьміть воскову свічку, підпаліть її і капайте воском на кліща. Він потрапить в таке воскової вакуум, йому також буде нічим дихати і тоді він повністю буде ваш.

Варіант № 4. візьміть звичайні щипці, наприклад, для брів або пінцет і акуратненько викручуйте його по або проти годинникової стрілки.

Великі неприємності від маленьких кліщів. Чим небезпечні кліщі для людини? через якийсь час кліщ випускає отруту

Варіант №5. візьміть міцну нитку, зробіть на ній петлю і, накинувши її на комашку, стягніть її якомога ближче до хоботка. Потім починайте обережно рухати кінцями мотузки вправо-вліво. Різкі рухи неприпустимі-черевце кліща може відірватися, залишивши в шкірі голову. Як правило, через 2-3 хвилини таких «тортур» кліщ відпадає.

Великі неприємності від маленьких кліщів. Чим небезпечні кліщі для людини? через якийсь час кліщ випускає отруту

У світі існують також спеціальні пристосування для вилучення кліщів зі шкіри, і ось один з них:

Великі неприємності від маленьких кліщів. Чим небезпечні кліщі для людини? через якийсь час кліщ випускає отрутуВеликі неприємності від маленьких кліщів. Чим небезпечні кліщі для людини? через якийсь час кліщ випускає отруту

Важливо! витягувати кліща краще в марлевій пов’язці. Це пов’язано з тим, що в разі лопання кліща з кров’ю, в повітря витягується вірусний аерозоль, який, потрапляючи в дихальні органи, може викликати або астматичні симптоми.

Важливо! якщо при витяганні кліща, його головка відірвалася і залишилася під шкірою, тоді місце присмоктування протріть ватою або бинтом, змоченими спиртом, а потім видаліть головку стерильною голкою (попередньо прожареної на вогні). Так, як ви видаляєте звичайну скалку.

Після вилучення кліща, його можна або покласти в ємність і щільно закрити кришкою для аналізів, або знищити, краще – спалити. Розчавити не дуже вийде, тому що його тіло плоске і тверде. Якщо просто його придавити, і викинути, він може виявитися живим, тому якщо знищуєте, то робіть це до кінця. Якщо ж все таки кліща зберегли, тоді його краще віднести в лабораторію, щоб лікарі з’ясували, чи не є укусив вас кліщ носієм якого-небудь вірусу. Якщо так, тоді до лікаря, щоб запобігти захворюванню.

Місце укусу кліща, після його вилучення з тіла, обробіть антисептиком, спиртом або розчином йоду.

Важливо! після вилучення руки і місце укусу необхідно продезінфікувати, так як можливе зараження через шлунково-кишковий тракт, коли їжа береться брудними руками. Не слід необробленими руками торкатися до очей і слизової рота і носа.

Терміново зверніться до лікаря, якщо:

— на місці укусу утворилася червона пляма;
— ;
— ;
— з’явилися або м’язові болі;
— з’явився висип, по всьому тілу.

Великі неприємності від маленьких кліщів. Чим небезпечні кліщі для людини? через якийсь час кліщ випускає отруту

За даними медиків, кожен 5й кліщ в україні є переносником енцефаліту, тому будьте уважні до симптомів після укусу, і не відкладайте візит до лікаря!

Великі неприємності від маленьких кліщів. Чим небезпечні кліщі для людини? через якийсь час кліщ випускає отруту

Для екстреної профілактики кліщового енцефаліту, якщо не можна використовувати протикліщовий імуноглобулін (наявність протипоказань, пізнє звернення за допомогою — після укусу кліща пройшло більше 96 годин), лікарі рекомендують противірусний препарат анаферон. Препарат підвищує в організмі утворення інтерферонів і дозволений до використання у дітей з 1 місяця. Анаферон рекомендується застосовувати після укусу кліща протягом 21 дня. Препарат може бути призначений в більш пізні терміни (пізніше 96 годин від моменту укусу), але бажано більш раннє застосування. Крім того, анаферон можна призначити і паралельно із застосуванням протикліщового імуноглобуліну.

Відео про кліщів

Види кліщів

Ось деякі з видів кліщів:

До групи іксодових кліщів відносять два сімейства – аргасові (argasidae) і власне іксодові (ixodidae) кліщі .

У аргасових (argasidae) кліщів покриви м’які, шкірясті. Вони ховаються в щілинах будинків або гнізд господарів і нападають на них ночами, швидко висмоктуючи потрібну кількість крові. У цьому вони схожі на постільних клопів, причому укуси викликають свербіж. Види аргасових кліщів з роду ornithodorus, поширеного по всьому світу, можуть служити переносниками кліщового поворотного тифу (спірохетозу).
Випадків, укус кровопивці людина встигає помітити до того, як кліщ відпаде. На місці оцту відзначається помітне почервоніння, припухлість, печіння, також виникає шишка, яка при хорошому розкладі спаде за тиждень. У рідкісних випадках відзначається поява болю в м’яких тканинах, у деяких людей виникають симптоми алергічної реакції, якщо є підвищена чутливість, алергія до укусів кліщів. Якщо пляма сама не проходить, негайно зверніться до лікаря.

У важких випадках, при зараженні небезпечними недугами у пацієнтів, які постраждали від кровопивців спостерігаються такі симптоми:

  • лихоманка, озноб, головний біль;
  • задишка, набряки шкірних покривів;
  • висипання по всьому тілу;
  • оніміння;
  • труднощі під час ходьби, паралічу нижніх кінцівок;
  • відсутність апетиту, порушення сну.

Зверніть увагу! наявність у пацієнта блювоти, нудоти, підвищеної температури, набряку, прискореного серцебиття, втрати свідомості вимагає негайного виклику медиків додому.

Чим загрожує укус кліща для людини

Великі неприємності від маленьких кліщів. Чим небезпечні кліщі для людини? через якийсь час кліщ випускає отруту

У гіршій ситуації кліщ може заразити людину такими інфекціями:

  • кліщовий енцефаліт. є вірусним недугою, до основних симптомів відносять: гіпертермію, інтоксикацію, ураження центральної нервової системи людини (менінгіт, енцефаліт). До наслідків перебігу недуги відносять: неврологічні патології, які призводять до зміни особистості, в деяких випадках – до інвалідності, навіть смерті. Перші ознаки захворювання відзначаються в перші сім днів, профілактикою потрібно займатися кілька днів після укусу;
  • геморагічна лихоманка. є інфекційним захворюванням, яке викликає вірус. До ознак зараження відносять: інтоксикацію організму, початок лихоманки, підшкірні крововиливи, зміна складу крові хворого. Фахівці розрізняють кримську, омську лихоманку. При своєчасному зверненні до лікаря прогноз сприятливий. Лікування полягає в прийомі противірусних медикаментах, вітамінах, які зміцнюють судини;
  • бореліоз або хвороба лайма. являє собою інфекційний недуга бактеріальної природи. Загальна інтоксикація організму супроводжується різким підвищенням температури, головним болем, постійно мігруючої висипом, втомою. Бактерії здатні вражати органи і системи людини (особливо – нервову і опорно-рухову, серцево-судинну). Несвоєчасна допомога призводить до інвалідності.

З огляду на всю небезпеку укусу кліща для людини, обов’язково, зверніть увагу на таку неприємність, в разі потреби відвідайте лікаря.

Як витягнути кровопивця

Великі неприємності від маленьких кліщів. Чим небезпечні кліщі для людини? через якийсь час кліщ випускає отруту

Великі неприємності від маленьких кліщів. Чим небезпечні кліщі для людини? через якийсь час кліщ випускає отрутудізнайтеся про основні подібності і відмінності , а також про те, що робити при укусах жалких комах.

Чого робити не можна:

Чим обробити рану

Великі неприємності від маленьких кліщів. Чим небезпечні кліщі для людини? через якийсь час кліщ випускає отруту

У перші хвилини важливо надати першу допомогу при укусі кліща. Ретельно вимийте руки мильним розчином, обробіть ранку будь-яким антисептиком (підійде спирт, перекис водню). Наносити зеленку або йод не рекомендується, це погіршить огляд ураженої області, ускладнить знищення кровопивці.

  • кліщі не можуть прокусити одяг, він буде шукати відкриту ділянку шкіри, тому збираючись на природу, надіньте щільну сорочку, штани;
  • подбайте про захист відкритих ділянок тіла (надіньте шкарпетки, застебніть гудзики на рукавах). Також можна розпорошити на себе відлякують кошти проти комах, зокрема кліщів. Бажано надіти одяг світлих тонів, на ній помітні маленькі кровопивці;
  • після відпочинку на природі ретельно огляньте одяг, тіло. Кліщ повільно пересувається, тому його можна легко видалити (не беріть його голими руками);
  • при виявленні кровопивці на тілі, зверніться до інфекціоніста.

Укус кліща може бути небезпечним для здоров’я, навіть життя людини. Будьте пильні, при виникненні неприємних симптомів, негайно зверніться до лікаря або викличте швидку допомогу.

Що робити при укусі кліща? як поводитися, щоб запобігти нападу комахи? дізнайтеся відповіді з наступного ролика: