Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

254

Роблять ранньою весною. Рослина висаджують так, щоб коренева шийка не заглиблюється, а перебувала над рівнем грунту. Після поливання тільки що висадженого рослини, зону коренів присипають торфом або подрібненої хвойної корою.

Догляд за гортензією

  • гортензія дуже вологолюбна і вимагає регулярних поливів. При нестачі вологи сильно страждає, скидає колір або взагалі не цвіте. Ні в якому разі не можна допускати пересихання грунту.
  • при першій весняній підгодівлі використовують сульфат калію або сульфат амонію. Потім підгодовують спочатку і в кінці цвітіння фосфорно-калійними добривами. Добре реагує чагарник на щомісячні поливання злегка рожевим розчином марганцівки, це сприяє зміцненню тканин.
  • навесні і восени обов’язково проводять торф’яне мульчування грунту в пристовбурних колах з метою збереження вологи і підкислення грунту. Товщина шару мульчі повинна бути не менше 7 см.

Формування кущів гортензії

  • формування кущів починають на третій або четвертий рік після посадки.
  • волотисте і деревоподібна гортензії цвітуть на поточних пагонах, тому навесні їх обрізають, залишивши 8 — 10 нирок, вирізують слабкі і старі гілки.
  • з волотистих сортів багато формують штамбові деревця, для чого на дворічному рослині обрізають всі пагони крім одного найсильнішого. У наступному році цей втечу обрізають на третину. Потім, коли через рік з нього виростають молоді пагони, з них залишають два або три і вкорочують їх, а решта видаляють. І так далі, протягом декількох років. В результаті виходить гіллясте красиво квітуче деревце.
  • на черешкових і почвопокровних видах роблять легку весняну обрізку, обрізаючи у нирок кінці довгих стебел. В результаті чагарник почне більше розгалужуватися і рясніше цвісти.
  • крупнолистная гортензія закладає нирки суцвіть на торішніх гілках. Тому весняна обрізка полягає у видаленні старих суцвіть, слабких і пошкоджених пагонів.

Шкідливі комахи і хвороби

  • рослина може дивуватися павутинним кліщем . При цьому жовтіють і підсихають листя, так як комаха селиться на зворотному боці листа і висмоктує з нього все соки. Борються з цією напастю, обприскуючи гортензію спеціальними хімічними препаратами, особливо з нижньої сторони листя.
  • якщо на листках з’явилися поступово жовтіють і темніють маслянисті плями, це може бути ознакою несправжньої борошнистої роси . У таких випадках застосовують водний розчин мідного купоросу (чайна ложка на відро води) з додаванням 150 грамів зеленого мила. Важливо не запускати хворобу, а починати лікування на початкових стадіях її появи.
  • на лужних грунтах рослини можуть хворіти хлорозом, це може статися і при надлишку перегною в грунті. Листя починає світлішати і тоншати, а їх прожилки темніють. В цьому випадку грунт проливають азотнокислим калієм (на відро води — 2 столові ложки), а через три-чотири дні — залізним купоросом в такій же пропорції.

Укриття на зиму

  • в основному всі види гортензії теплолюбні і потребують зимових укриттях. Спорудження укриттів не вимагає особливих зусиль, зате набагато підвищує шанси рослин на те, що вони переживуть холоди.

Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

  • найпростіше-це при настанні перших заморозків замульчувати пристовбурні кола товстим шаром торфу, тирси, соломи, листя або гілля. Таким способом утеплюють деревовидні і волотисте види.
  • жорсткі гілки можна обмотати покривним матеріалом або термостійким папером.
  • гнучкі стебла крупнолистной або черешкової гортензії акуратно укладають на дошки або плоскі ящики, а потім через щілини пришпилюють до землі. Зверху закривають ялиновим гіллям або використовують будь-який нетканий матеріал. На матеріал укладають морозостійку поліетиленову плівку і закріплюють її камінням або іншими важкими предметами.
  • приблизно в середині квітня, як тільки припиняться сильні нічні заморозки, укриття знімають.

Домашній сад

Домашня гортензія може прикрашати квартиру своїм чудовим цвітінням з травня по кінець вересня.

Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

  • хоча рослина світлолюбна, не варто піддавати його обпалює дії прямих сонячних променів. В іншому випадку листя почнуть вигоряти. Оптимальною вважають температуру до 20ос.
  • восени, коли квітка вступає в період спокою, для горщика потрібно буде знайти темне і більш прохолодне місце з температурою не вище 8-10ос.
  • взимку слід підтримувати легку зволоженість грунту, поливаючи приблизно раз в10 днів. Коли в лютому починають з’являтися листочки, горщик поміщають в світле місце і збільшують частоту поливів. При початку бутонізації виробляють підгодівлю спеціальним комплексним добривом для гортензій.
  • так як рослина любить воду, влітку його часто поливають і обприскують. При нестачі вологи в грунті або занадто сухому повітрі кінчики листя почнуть підсихати. Для більш пишного цвітіння раз в 10 днів роблять мінеральні підгодівлі.
  • пересаджувати рослину потрібно щорічно після того як воно відцвіте, обрізаючи наполовину стебла. Грунт повинен мати кислу реакцію. Можна придбати готову грунтову суміш спеціально для гортензій або рододендронів. Якщо грунт недостатньо кисла, то листя почнуть жовтіти.
  • для розмноження гортензії використовують свіжозрізані живці, які встромляють у вологий пісок і прикривають скляною банкою до появи першого листочка. При пересадці в постійний горщик саджанець прищипують.

Букети влітку і взимку

  • дуже красиво виглядають шапки квітів гортензії в букетах. Якщо перед приміщенням у вазу кінчики гілок розщепити і обпалити, а також видалити листя, то суцвіття довго не втратять своєї свіжості.

Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

  • ще один прийом для тривалого збереження букета полягає в консервації гілок, використовуючи розчин гліцерину в гарячій воді в пропорції 6:4. У розчин опускають свіжозрізані пагони на глибину 5 см, попередньо оновивши зріз під водою і розщепивши кінці. Стебла повинні стояти в такому розчині близько трьох тижнів. Пагони і листя після процедури стануть еластичними і трохи зміняться в кольорі.
  • з гортензією можна не розлучатися цілий рік, так як з її суцвіть роблять чудові сухі букети. Зрізання на букет виробляють в середині вересня. Гілки поміщають для сушіння в вентильоване темне приміщення, підвісивши суцвіттями вниз і видаливши листя. У композиції можна додавати і іншу висушену зелень, від цього вони тільки виграють. Наприклад, суха перламутрова лунарія прекрасно доповнить букет і зробить його більш оригінальним.

Гортензія фото

Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

Розкішна гортензія вважається визнаною королевою садів у багатьох країнах світу. Для російських умов підходять далеко не всі сорти гортензії, але велика частина видів успішно вирощується в центральних і південних регіонах країни, на уралі, в сибіру і навіть на північно-західних територіях росії. Селекція рослини почалася з 1900 року. У ботанічних садах росії культивують 12 видів гортензії.

Походження назви гортензії пов’язують з французьким лікарем і натуралістом коммерсоном, який виявив в одній з азіатських країн невідоме йому рослина незвичайної краси і назвав його на честь своєї коханої гортензії барреове, яка подорожувала разом з ним, переодягнувшись в чоловіче вбрання, хоча існують інші версії.

Згідно буддійської легендою, в день, коли народився будда, з неба посипалися красиві квіти і полився солодкий нектар «амача». До сьогоднішніх днів в буддійських храмах, прославляючи будду, використовують чай з листя гортензії і вважають його магічним ритуальним напоєм.

На мові квітів гортензія символізує непохитність, холодність і байдужість.

опис рослини

Ботанічна назва чагарнику-гіндрагея (hydrangea), що в перекладі означає «посудина з водою», в японії її називають аудзісай – «туга за водою». У світі існує більше 80 видів гортензій.

Гортензія-це багаторічний листопадний, декоративний чагарник, що досягає у висоту 2-3 метрів, з численними квітками, зібраними у великі суцвіття. Може рости у вигляді невеликого дерева або ліани.

Квітки гортензії формуються у вигляді кулі (щітки) або волоті. Природний колір квіток чагарнику-білий. Селекціонери вивели гортензію з різною колірною гамою.

На сході гортензію часто називають «модницею» за здатність змінювати колір. На жаль, вона не має насиченого аромату. Довгий час вирощувалася тільки як домашнє горшечное рослина.

види і сорти гортензій

види сорти волотиста kyushu, unique, dart’s little dot, vanille fraise, pinky winky, phantom деревоподібна invincibelle spirit, sterilis, hayes starburst, bella anna, grandiflora, incrediball крупнолистная (садова) magical flame, mini penny, expression, endless summer, coco blanc, forever&ever черешкова hydrangea petiolaris, miranda cordifolia дуболистная snow queen, applause, garmony, snow flake пильчатая blue bird, preziosa, вирле, golden sunlight,. Spreading beauty шорстка hot chocolate, taiwan pink, kawakamil різношерстиста

Або різноопушена

сорт і вид збігаються гімалайська або

Гортензія бретшнейдера

визнаний як самостійний вид, а не як підвид різношерстистої

Менш поширеними є гортензія колюча, попеляста, промениста, на їх розведення вирішуються не всі садівники.

догляд за гортензією

Переносить лужні грунти, інакше розвинеться хлороз.

  • поливають рослину вранці або ввечері теплою водою з розрахунку 30-40 л на кущ.
  • необхідна прополка і розпушування на глибину не менше 5 см.
  • підживлення проводиться 2 рази на рік перед і після цвітіння.
  • навесні і восени необхідна санітарна обрізка пошкоджених і вимерзлих гілок.
  • Важливо! крупнолистную гортензію обрізати не можна, тому що вона цвіте на верхівках пагонів.

    На зиму рослину загортають садовим покривним матеріалом.

    Росія-це величезна територія з різними кліматичними умовами, складом грунту, вологістю і температурним режимом. Вибираючи сорти це необхідно враховувати.

    • центральний регіон, в тому числі підмосков’ї
    • сибір
    • південний регіон
    • північно-захід і ленінградська область
    • далекий схід

    регіон види центральний регіон, підмосков’ї

    • деревоподібна — всі сорти
    • волотиста – всі сорти
    • крупнолистная: тільки нові морозостійкі сорти: ever peppermint, red sensation, expression, endless summer, romans
    • черешкова – вимагає зняття шпалер на зиму, але як грунтопокривна, перестає цвісти, тому не рекомендується

    урал і сибір – вибір видів і сортів збігається

    • деревоподібна: annabelle, strong annabelle, pink annabelle invincibelle
    • волотисте: kyushu, unique, dart’s little dot, vanille fraise, pinky winky, phantom
    • гортензія бретшнейдера

    південь росії. Вирощуються всі сорти перерахованих видів

    • крупнолистная
    • попеляста
    • пильчатая
    • дуболістная
    • черешковая
    • промениста
    • гортензія саржента.
    • деревоподібна
    • волотиста

    північно-захід і

    Ленінградська область

    • волотиста: kyushu, vanille fraise, unique, dart’s little dot
    • деревоподібна: annabelle, strong annabelle
    • пильчатая (з накриттям) blue bird, spreading beauty

    далекий схід, сахалін

    • волотиста: kyushu, vanille fraise, pinky winky, phantom, magical flame.
    • деревоподібна: annabelle, strong annabelle.
    • крупнолистная: red sensation, early sensation, японська, fireworks pink, endless summer
    • різношерстиста або разноопушенная

    центральний регіон і підмосков’ї

    Для цього регіону три різновиди є найпоширенішими і добре квітучими. Це волотисте, деревовидні і різношерстисті види. Крупнолистная — тільки морозостійкі сорти.

    гортензія волотисте

    Росте у вигляді куща, може досягати 3-5 метрів(див. Фото). Цвіте з серпня до самих морозів, суцвіття пірамідальні, у вигляді волоті. Віддає перевагу півтіні, без вітру і протягів. Необхідна весняна щорічна обрізка. У перші два роки потрібен регулярний полив. Зимує без укриття, восени рекомендується пов’язувати гілки, щоб їх не поламало снігом.

    Кращі сорти:

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    гортензія деревоподібна

    Чагарник росте дуже швидко, до 3 років – це вже сформувався кущ, висотою від 1,5 до 3 метрів, вимагає підв’язки. Суцвіття сформовані у вигляді куль(див. Зимостійка, стала основою для виведення морозостійких сортів. Вимагає сильної обрізки від загущення.

    Кращі сорти:

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Invincibelle spirit

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Урал і сибір

    Всі сорти мають зимостійкість, «тримають» температуру до 25-30 градусів морозу, добре відновлюються після підмерзання, цвітіння рясне. Рекомендовані сорти деревовидної і волотисте гортензії. Краще використовувати саджанці, вирощені в даній місцевості. Для цих регіонів можуть підійти карликові сорти. Для умов цих областей підходить слабо популярний сорт бретшнейдера.

    У суворому кліматі уралу і сибіру для чагарників необхідні спеціальні укриття у вигляді каркасів.

    Кращі сорти:

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Dart’s little dot

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    південні регіони росії

    На територіях півдня країни можуть виростати і прекрасно цвісти всі види гортензії, але через високі температури і суховіїв, для рослини потрібна посадка або в тіні дерев, або будівель. Крім того, полив здійснюють при перших ознаках сухості грунту.

    крупнолистная гортензія

    Це один з найкрасивіших видів рослини. Цвіте великими кулястими суцвіттями, різних кольорів в залежності від кислотності грунту. Вимоглива до догляду, краще росте в півтіні, підмерзає, вимагає укриття, виведені зимостійкі сорти. Краще вирощувати в контейнерах, щоб на зиму занести в будинок.

    Кращі сорти:

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    дуболістная гортензія

    Листя схожі на листя дуба. Цвіте білими колосоподібними суцвіттями. Цінується за колір і форму листя (див. Любить сонячні ділянки, хороша в ландшафтному оформленні. У середній смузі росії підмерзає. Кращі сорти: білосніжні куполи, show queen

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    попеляста гортензія

    Друга назва-сіра, в російських умовах вирощується рідко. Добре виглядає в живоплотах, підходить для складання зимових букетовм (див. Фото). Без обрізки набуває запущений вигляд.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    гортензія шорстка

    Віддає перевагу родючому грунту, не любить сонця і вітрів. Найбільшу популярність завоював сорт (macrophylla).

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    гортензія пильчатая

    Рослина відрізняється красивою колірною гамою і залежністю від складу грунту. На лужних грунтах набуває рожевий колір, на кислих – блакитний (див.

    Пильчатая гортензія preziosa

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    черешкова гортензія

    Цей сорт є ліаною і виростає до 25 метрів. За допомогою повітряних коренів чіпляється за опори і обплітає стіни будинку, арки і альтанки. Квітки від білих відтінків до бузкових (див. Віддає перевагу тіні. На зиму знімається і вкривається нетканим матеріалом. Занесений в червону книгу.

    Восени-зеленувато-червоним. Це обумовлено особливістю сорту.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Сорт grandiflora

  • brussels lace-витончений сорт. Має чималу кількість квіток, які плодоносять. Трохи схожий з floribunda.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Сорт brussels lace

  • kyushu-морозостійкий сорт. Але незважаючи на це молоді пагони рослини можуть замерзнути. Квітки мають приємний запах, мають біле забарвлення. Частина з них є стерильними, інша – плодоносними. Цвітіння настає в середині літа і триває протягом 3-х місяців.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

  • limelight-сорт з великими суцвіттями. Чагарник з прямостоячими стеблами. Його висота всього 2 м.листя зеленого кольору, бархатисті. Квіти збираються в волоті, довжина яких може досягати півметра. Спочатку мають зелене забарвлення, але в період цвітіння стають кремовими або білими. Цвітіння починається в кінці липня. Тривалість трохи більше одного місяця.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Сорт limelight

  • mathilda-цікавий сорт, що змінює забарвлення квітів протягом усього періоду цвітіння. Спочатку вони кремові, потім біліють, рожевіють і в кінці цвітіння стають червоно-зеленими.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Сорт mathilda

  • pinky winky-багаторічний чагарник з білими квітами, які збираються в конуси. Згодом вони фарбуються в рожевий відтінок. Цвітіння з серпня по жовтень.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Сорт pinky winky

  • pink diamond-сорт, поширений в європі і росії. Квітки рослини діляться на стерильні і плодоносні, спочатку їх колір кремово-білий, пізніше вони стають рожевими і червоними.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Сорт pink diamond

  • floribunda-сорт, що відрізняється рясним цвітінням. Має круглі квітки на довгих квітконіжках.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Сорт floribunda

  • unique-невисокий чагарник. Швидко розростається. Цвітіння настає в серпні і триває до холодів. Спочатку квіти цього сорту мають біле забарвлення, але потім стають насичено-рожевими. Морозостійкий вид. Добре виглядає в одиночних і групових посадках.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

  • dart’s little dot-кущ висотою близько півметра. Ідеальний варіант для маленьких ділянок. Квіти рожевого забарвлення збираються в волоті.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Сорт dart’s little dot

  • Гортензія крупнолистная (або садова)

    Гортензія садова — декоративний чагарник, багаторічник. В середньому досягає двометрової висоти. Має прямостоячі стебла, не плодоносить. Квітки рожевого, бузкового, блакитного або білого забарвлення. Їх колір залежить від стану, в якому знаходиться рослина і кислотності грунтів. Листя прості, зеленого кольору. Є швидкозростаючим видом, вимогливим до складу грунтів. Не любить вапняки. Цвітіння триває з серпня по листопад.

    Тепло — і світлолюбна рослина. Володіє середньою морозостійкістю (до -30 градусів). Тому прекрасно росте на півдні росії. Завдяки агротехнічним зусиллям, гортензія крупнолистная дісталася до підмосковних заміських ділянок. В основному це морозостійкі сорти цього виду.

    Серед найбільш популярних сортів можна виділити наступні:

    Двох грецьких слів (»hydro « — » вода«,» angelon « — »посудина»). Це означає, що насіннєві коробочки подібні глечикам або рослини дуже люблять вологу.

    Є ще така легенда: у xviii столітті француз філібер коммерсон, лікар і натураліст, подорожував по японії. Вид квітучого чагарнику зачарував його настільки, що він вирішив дати рослині найменування гортензія на честь своєї дівчини. Адже ніхто з місцевих жителів не зміг відповісти, як називався квітка.

    гортензія шорстка

    Опис даного різновиду коротко:

    • чагарники мають товсті гілки.
    • великі, плоскі суцвіття бувають білі і бузкові. Останні екземпляри відрізняються дрібними бузково-ліловими квіточками. Квітки знаходяться в серединках. Навколо них розташовані білосніжні великі квітки.
    • листя дуже декоративні, великі (довжина — 35 см, ширина — 25 см). Молоді листочки оксамитові, темно-зелені. В кінці літнього сезону вони коричнево-помаранчеві.
    • висота куща (1,5 — 2,5 м.). Ширина(1,2 м.).
    • гортензія відрізняється високою зимостійкістю. Її можна вирощувати в регіонах зі складними кліматичними умовами (в тому числі в підмосков’ї).
    • цвітіння гортензії (серпень — вересень).

    посадка рослини

    Для рослини вибирають теплий, добре захищений від сильних вітрів ділянку. Найкраще вибирати тінь або півтінь, тому що спекотне полуденне сонце і прямі промені світла погано діють на гортензію.

    Грунт повинен бути поживним, нейтральним, трохи підкисленим.

    Для рослини вибирають теплий, добре захищений від сильних вітрів ділянку

    Найкраще вибрати саджанець віком 2 — 3 роки.

    Рослину можна посадити навесні (після того як розтане земля) або восени (вересень).

    технологія посадки

    Посадкову яму роблять різного розміру, в залежності від грунту:

    • легка земля (глибина-50 см, ширина-40 см);
    • суглинки (60 см х 50 см);
    • глинисті грунти (70 см х 60 см).

    На дно котловану насипають колоту цеглу або щебінь товщиною 15 см.такий прошарок буде виконувати функцію дренажу.

    Кладуть родючий грунт шаром 10 — 20 см.у нього додають перегній, торф, мінеральне добриво (50 гр.).

    Кущі висаджують, залишаючи між ними відстань не менше 1,5 м. Не слід заглиблювати кореневу шийку. Потрібно залишити її трохи вище рівня грунту.

    Деревце ставлять в лунку. Акуратно розправляють коріння. Присипають землею, утрамбовують. Поливають рясно (використовують не менше 2 — 3 відер води).

    Увага! якщо рослина висаджують в суху погоду, то саджанець слід обприскати водою.

    Догляд

    Гортензії шорсткою потрібна велика кількість води. Її недолік негативно відбивається на розвитку, цвітінні куща. Тому рослину поливають рясно (ллють 3 — 5 відер рідини під кущик), часто (не менше 2 разів на тиждень).

    У похмуру, дощову погоду досить буде одного зрошення. Зберегти вологу допоможе мульчування торфом (шар 10 см.).

    Пристовбурні кола необхідно рихлити не менше 2 разів за сезон.

    Важливо! коріння гортензії знаходяться у верхніх шарах землі. Тому розпушування можна здійснювати тільки на глибину 5-6 сантиметрів.

    Перші два роки молодому рослині слід дати спокій. Йому вистачає поживних речовин використаних вчасно посадки. Потрібно лише доглядати за гортензіями в міру необхідності.

    Через два роки, ранньою весною, кущі починають підгодовувати мінеральними комплексами. У період бутонізації рослини удобрюють суперфосфатом, сірчанокислим калієм, коров’яком (співвідношення з водою 1:10). Щоб гілки стали більш міцними кожні 30 днів зрошують гортензії розчином марганцівки (2 мг/10 л води).

    Перші пару років кущі обрізати не потрібно. Їм необхідно зміцніти. З третього року навесні (останні числа березня — початок квітня) проводять обрізку. Необхідну роботу потрібно зробити до моменту сокоруху. Для початку прибирають хворі, пошкоджені, зламані пагони, гілки. Потім зрізають все торішні відростки, відступивши на 3 нирки.

    Незважаючи на відмінну морозостійкість гортензії шорсткою на зиму слід укутувати пристовбурні зони сухими листям, тирсою, покривним матеріалом.

    розмноження шорсткою гортензії

    Розмноження діленням куща

    Розводять гортензії декількома способами:

    1. насінням. Їх висівають в ємності (грунт повинна бути вологою). Сіянці прикривають склом або поліетиленовою плівкою. Коли грунт висихає, її поливають. Через три тижні з’являються сходи. Саджанці необхідно доростити протягом двох років. Потім їх розсаджують на потрібні місця.
    2. живцями. Бічні відростки зрізають (у них повинні бути великі нирки). Ставлять у воду. Відсікають зелені верхівки. Відростки ділять на фрагменти. Залишають на дві години в розчині корневина. Поміщають в грунт. Накривають банками. Поливають 1 — 2 рази в 6-10 днів. Через місяць черешки укореняться. Коли висота саджанців буде 35 — 45 см їх висаджують.
    3. діленням куща. Рослина зволожують, викопують. Коріння очищають від землі, миють. Рослини поділяють на кілька частин. Обробляють корневином. Визначають на вибране місце.

    хвороби, шкідники

    Гортензія шорстка володіє хорошим імунітетом. Однак її можуть вражати різні захворювання, також вона піддається нападу комах-шкідників.

    • хлороз. Листочки світлішають, прожилки на їх тлі стають темними. Причиною є защелачивание грунту. В цьому випадку рослина обробляють розчином залізного купоросу (45 гр/відро води).
    • борошниста роса. Листочки покриваються маслянистими плямами. Через якийсь час цятки жовтіють, темніють. Кущі обробляють фундазолом.

    Якщо на гортензії оселилися павутинні кліщі, попелиця, довгоносики, клопи рослини кроплять інсектицидами.

    Додаткова інформація! нещодавно з’явився абсолютно новий сорт рослини-шорстка гортензія хот шоколад (hot chocolat). Відрізняється красивими великими квітами і листям. Характерна особливість рослини-нижня частина молодого листя бордова, зверху вона темна, шоколадно-коричневого забарвлення.

    Гортензію шорстку висаджують в парках, скверах, на вулицях. Вирощують на дачних ділянках, в садах. Використовують в ландшафтному дизайні. Вона прикрашає клумби, квітники, прекрасно виглядає як в одиночних посадках, так і в групових композиціях.

    Якщо у вашому саду вже ростуть гортензії звичних форм, і ви є шанувальником цих рослин, прийшла пора спробувати зайнятися вирощуванням рідкісних форм. Звичайно, за такими рослинами потрібно більше догляду, адже невідомо, як швидко вони приживуться в умовах вашої ділянки і чи побажають ощасливити вас пишним цвітінням. Але дорогу подужає тільки той, що йде, і спробувати в будь-якому випадку обов’язково варто!

    До рідкісних форм можна віднести пильчатую, саржента, шорстку, дуболістную, бретшнейдера і, мабуть, попелясту – всі ці назви видів гортензій у будь-якого квітникаря на слуху, але мало хто наважувався на їх розведення. При бажанні будь-які види садових гортензій можна знайти в російських магазинах або каталогах. Варто відзначити, що всі вони досить теплолюбні (м попеляста – окрема історія), їх треба висаджувати в найзатишніше, захищене від вітрів місце і вкривати на зиму. Цвісти вони в середній смузі, за винятком гортензії дуболістной, будуть майже щорічно, але, звичайно, не так шикарно, як в європі.

    На цій сторінці ви дізнаєтеся, які бувають рідкісні види гортензій і як за ними доглядати.

    Декоративний чагарник гортензія бретшнейдера

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    За габітусу декоративний чагарник гортензія бретшнейдера, знайдений в 1882 році в околицях пекіна, швидше нагадує бузок або великий бузок. Висота її — до 4 м. Може рости в формі куща або деревця, дуже морозостійка, довговічна, порослю не докучає, ніяких підпірок не вимагає. У порівнянні з іншими гортензіями-посухостійка. Цвіте це диво щорічно і дуже рясно, покриваючись злегка запашними суцвіттями діаметром близько 15 см.

    Як видно на фото, квітки гортензії бретшнейдера спочатку молочно-білі, пізніше фарбуються в рожеві і пурпурні тони:

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Забарвлення суцвіть може змінюватися при зміні кислотності грунту. У цього виду гортензій квітки зібрані у великі зонтичні, злегка опуклі щитки, які тримаються на рослині довго, до глибокої осені.

    Плоди-сухі коробочки-дозрівають у вересні. Цвіте з 5-6 років.

    Бретшнейдера (н. Bretschneideri) насінням і живцями.

    Живці зазвичай вкорінюються без проблем. Коренева система у гортензії поверхнева і розгалужена. Гортензія може рости в півтіні і на сонці. Причому на повному сонці вона цвіте краще, але там її потрібно поливати, інакше листя можуть підсохнути і обгоріти.

    Не любить вапняних грунтів і вітряних місць. Не терпить зимової вогкості, грунт повинен бути досить проникною.

    Обрізають чагарник до початку сокоруху. Сильні відцвілі пагони вкорочують до добре розвиненого вузла з нирками, вирізують всі старі, слабкі і обмерзлі. Підгодовують гортензію спеціальними добривами для гортензій, багатими магнієм і залізом.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Гортензія бретшнейдера-рослина унікальна. це чудовий задній план в чагарниковому миксбордере, що становить елемент в чагарникової групі, яку в другій половині літа хочеться бачити квітучої.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    ‘jermyn’s lace’

    Діаметр суцвіть у них гігантський — від 25 до 30 см.як будуть почувати себе сорти в середній смузі росії — невідомо.

    Гортензія пильчатая: фото і опис сортів

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Гортензія пильчатая (н .serrata ) – близький родич. У себе на батьківщині, в горах японії і кореї, це прямостоячий чагарник приблизно півтора метрів у висоту. Його листя відрізняється від листя гортензії крупнолистной. Вона більш дрібна і вузька, буває навіть ланцетної.

    Зверніть увагу на фото-суцвіття у пильчатой гортензії злегка опуклі, щитковидні:

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    У центральній частині плодущие квітки, по периферії відносно великі рідкісні стерильні-білі, рожеві або блакитні. Рожеві і блакитні здатні змінювати забарвлення суцвіть в залежності від кислотності грунту. Гортензія пильчатая незвичайно хороша в липні-серпні під час цвітіння.

    Виносить легку півтінь. При догляді за цим видом гортензій потрібне обов’язкове укриття на зиму. В якості укриття рекомендується загорнути кущ в мішковину, руберойд і обов’язково просипати всередині сухим листям. Якщо кущ вдасться нагнути, шанс благополучної зимівлі збільшиться. Через складність укриття, в основному, в південних районах, в північних вона схильна до обмерзання. Це важливо, оскільки суцвіття закладаються, як правило, на торішніх пагонах. Хоча іноді суцвіття з’являються на нових пагонах, що відростають від нижніх нирок.

    У гортензії пильчатой сортів дуже багато. Вони компактні, використовуються для контейнерного вирощування.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Найзнаменитіший сорт- ‘blue bird’ з яскравим блакитним забарвленням стерильних квіток. Серединка-темно-синя.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    У сорту ‘preziosa’ майже всі квітки стерильні.

    У міру цвітіння їх забарвлення змінюється від світло-рожевого до пурпурової. Кислотність грунту на забарвлення квіток ніяк не впливає.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    ‘spreading beauty’ цікавий розпростертою формою куща і вогненної осінньої забарвленням листя.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    ‘golden sunlight’ відрізняється жовтим листям, особливо яскравим на початку розпуску. Квітки в рожевих тонах.

    Декоративний садовий чагарник гортензія саржента

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Іноді декоративний чагарник гортензію саржента розглядають як підвид гортензії шорсткою (н. Aspera ssp. Sargentiana).

    Батьківщина гортензії саржента — центральний китай. У природі великий чагарник до 3 м заввишки. У середній смузі росії досягає 1-1, 5 м у висоту. З віком сильно розростається в ширину. Кущ не розвалюється, з товстими пагонами.

    Як видно на фото, листя у гортензії саржента дуже ефектні, великі, темно-зелені, покриті густими волосками, як ніби оксамитові, дуже приємні на дотик:

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Цвіте гортензія регулярно, в липні.

    Суцвіття плоскі, щитковидні, діаметром 16 см.плодущие квітки — блідо-фіолетові, стерильні — білі. Пригнути рослина до землі неможливо, тому пагони восени коротко обрізають. Коротку здеревілу частина і пристовбурні кола закривають сухим листом або ялиновим гіллям.

    Іноді для захисту від холоду підставу куща мульчують, а крону обв’язують покривним матеріалом — лутрасилом, спанбондом і потім крафт-папером. При такому укритті пагони можуть зберегтися, якщо зима виявиться сприятливою. Якщо не пощастить-нічого страшного, пагони, як уже говорилося, відростуть заново.

    Рано навесні, як тільки мине небезпека сильних заморозків, мульчу і крафт-папір прибирають, але не раніше середини квітня. Цю роботу проводять в похмурий день, ближче до вечора, щоб не викликати опіку променями яскравого весняного сонця. Сама теплолюбна зі згаданих в цій книзі гортензій, відноситься до 7 зоні за системою зональної градації, прийнятої департаментом сільського господарства сша і використовуваної в інших країнах.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Гортензія шорстка

    Гортензія шорстка (н. Aspera ) родом з гімалаїв і західного китаю. Схожа на гортензію саржента, теж опушена. У природі це маленьке деревце або чагарник висотою від 4 до 10 м.листя дещо дрібніше і вужче, ніж у саржента, з пильчатими краями і довго відігнутим кінцем. Діаметр суцвіть — 25 см.

    Подивіться на фото — у цього виду садових гортензій стерильні квітки білі, рожеві, блакитні, можуть бути з зазубреними пелюстками, центр суцвіття пурпурний:

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Зимостійкість у гортензії шорсткою така ж, як у саржента, тому рослини вимагають однакового догляду.

    У гортензії шорсткою є сорти, але вони не дуже відрізняються один від одного.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Деякі з них об’єднують в групу віллоза (villosa group ).

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Серед них- ‘velvet lace’ з суцвіттями в бузково-фіолетових тонах і’ anthony bullivant ‘ з рожевими стерильними квітками і фіолетовими — плодущими.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Мабуть, з усіх сортів гортензії шорсткою найцікавіші — ‘peter chappell’ і’ macrophylla’.

    У першого центр світлий, стерильні квітки білосніжні з широкими зазубреними пелюстками, у другого — стерильні квітки рожеві, бхромчатие.

    Декоративний чагарник гортензія попеляста (з фото)

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Батьківщиною декоративного чагарнику гортензія попелястої, або сірої (н. Cinerea ) є схід північної америки. Вона дуже схожа на, відрізняється від неї добре вираженим сіруватим опушенням на нижній частині листа.

    На фото видно, що попеляста гортензія утворює великі напівкулясті суцвіття:

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Висота чагарнику-1,1-1,5 м.в гбс ран вирощується з 1954 р. (насіння було отримано з амстердама і турина).

    Проблема в тому, що самостійність такого виду визнають далеко не всі систематики. У серйозних зарубіжних довідниках рослина називають н. Arborescens var. Discolor, тобто гортензія деревоподібна, різновид різнобарвна. Але і це ще не все.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Існує старий гібрид (до 1860 р) — гортензія сірувата (н. Х canescens ), у якій теж сірувате опушення з нижньої сторони листа. Оскільки всі три гортензії (видова деревоподібна різновид різнобарвна, попеляста і сірувата) давно в культурі, навряд чи хто в змозі їх розрізнити.

    Яка справа садівникам до тонкощів систематики? прямий. У посадженого вами рослини може бути різна зимостійкість. Варіанти два. Перший — вона дорівнює зимостійкості гортензії деревоподібної. Другий-рослина витримує зниження температури до -23 градусів. В цьому випадку чагарник підходить для озеленення південних районів росії.

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Гортензія сіра ‘sterilis ‘, яку можна зустріти в садових центрах, схожа на гортензію деревоподібну ‘grandiflora’, але у неї сіра нижня сторона листа і менше) стерильних квіток в суцвітті.

    Гортензія дуболістная: фото і опис сортів

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Гортензія дуболістная – н. Quercifolia) — сама екзотична серед інших гортензій. Це північноамериканська рослина висотою 1,5 — 3 м.її «родзинка» — приємні на дотик фактурні листя, що нагадують за формою листя дуба червоного. Такі листя-головна відмінність даної форми від інших видів цього чагарнику.

    Як показано на фото, у дуболістной гортензії краю кожного листа гострі, з зазублинами:

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    Розмір листа — до 25 см. Свіжі пагони і молоді листочки покриті легким пушком білого кольору, який з часом зникає, залишаючись тільки на нижньому боці листа. Восени листя стає багряно-червоними.

    У гортензії величезні, до 30 см волотисте суцвіття з переважанням стерильних квіток, які спочатку стоять, як свічки, потім поступово схиляються. На жаль, в середній смузі росії вона практично не цвіте. Фахівці припускають, що справа не тільки у відносно низькій морозостійкості чагарнику (він витримує короткочасне зниження температури до -29°с), а в недостатній кількості сонячних днів.

    Там, де клімат м’якше і сонця побільше, популярні сорти дуболістной гортензії:

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту

    ‘snow flake’

    Детально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сортуДетально про зливу. Вирощування, корисні властивості і вибір сорту