Кращі лампи розжарювання для будинку. Як вибрати енергозберігаючі лампи для будинку

287

Енергозберігаючі лампи працюють за тим же принципом , що і звичайні люмінесцентні лампи, з тим же принципом перетворення електричної енергії в світлову. Найчастіше термін» енергозберігаюча лампа » зазвичай застосовують до компактної люмінесцентної лампи , яку можна поставити на місце звичайної лампи розжарювання без всяких переробок.

Для розрахунку освітленості приміщення ви можете скористатися калькулятором розрахунку освітленості приміщення .

Есл має досить високий термін служби (в залежності від типу і виробника) -10000 годин, і вона в п’ять разів економічніше лампи розжарювання, термін служби якої становить всего1000 годин.

Принцип роботи енергозберігаючої лампи.

Трубка має на кінцях два електроди, що нагріваються до 900-1000 градусів, внаслідок чого в трубці утворюється безліч електронів, що прискорюються прикладеним напругою, які стикаються з атомами аргону і ртуті. У парах ртуті виникає низькотемпературна плазма, яка перетворюється в ультрафіолетове випромінювання . Внутрішня поверхня трубки покрита люмінофором, який перетворює ультрафіолетове випромінювання у видиме світло. До електродів підводиться змінна напруга, тому їх функція постійно змінюється: вони стають то анодом, то катодом. Генератор підводиться до електродів напруги працює на частоті в десятки кілогерц, тому енергозберігаючі лампи, в порівнянні зі звичайними люмінесцентними лампами, не мерехтять.

Відмінності ламп розжарювання від енергозберігаючих ламп.

Звичайні лампи розжарювання містять тонкі металеві нитки, які світяться при проходженні електрики по них. Однак, 90 % електричної енергії передається у вигляді теплової енергії, а не світловий.

Сучасні енергозберігаючі лампи працюють по-іншому принципу: вони передають 25% електричної енергії у вигляді теплової, і велику частку — 75% електричної енергії — передають як енергію світла.

Есл випускаються потужністю від 7 до 250 вт. Їх потужність в 5 разів менше потужності лампочок розжарювання, тому вибирати доцільно виходячи з пропорції 1 до 5.

Порівняльна таблиця потужності ламп розжарювання і енергозберігаючих ламп.

Потужність

лампи

розжарювання , вт

Аналогічна потужність

Енергозберігаючої

Лампи, вт

35

7

40

8

45

9

60

11

65

13

75

15

90

18

100

20

125

25

130

26

150

30

225

45

275

55

425

85

525

105

Основні показники есл.

Потужність. Вимірюється в ватах (вт або w). Чим вище потужність, тим яскравіше буде світити лампа, але при цьому буде більше витрата електроенергії.

Світловий потік. вимірюється в люменах (лм або lm). Він означає, наскільки світло буде в приміщенні, тобто скільки світла лампа «віддасть» назовні. Чим вище ця цифра, тим світліше буде. Має «погану звичку» знижуватися з часом експлуатації.

Світлова температура. вимірюється в кельвінах (к). Показник кольоровості лампи, тобто. Того відтінку який ми бачимо і найчастіше ділимо на:

. «як звичайна лампа» (приблизно 2700-3300 к), ще часто називають теплим кольором. Таку температуру має небо на заході;

Денний (4000-4200 к), називають природним кольором; це колір неяскравого, розсіяного неба;

Холодний (близько 5000 к).

Світлова віддача енергозберігаючої лампи — це параметр ефективності джерела світла, який показує, скільки світла виробляє та чи інша лампа на кожен ват витраченої на неї енергії. Світлова віддача вимірюється в лм / вт. Максимально можлива віддача дорівнює 683 лм / вт і теоретично може існувати тільки у джерела, що перетворює енергію в світло без втрат. Світлова віддача ламп розжарювання становить всього 10-15 лм/вт, а люмінесцентних ламп вже наближається до 100 лм/вт.

Рівень освітленості-це параметр, що визначає, наскільки освітлена та чи інша поверхня даним джерелом освітлення. Одиниця виміру-люкс (лк). Ця величина визначається як відношення світлового потоку потужністю в 1 лм до освітленої поверхні площею 1 кв. М. Іншими словами, 1 лк = 1лм/кв. М. Прийнятна для людини норма освітленості робочої поверхні за російськими стандартами становить 200 лк, а за європейськими досягає 800 лк.

Індекс передачі кольору-це відносна величина, яка визначає, наскільки природно передаються кольору предметів в світлі тієї чи іншої енергозберігаючої лампи. Індекс передачі кольору (ra) еталонного джерела світла (тобто ідеально передає колір предметів) прийнятий за 100. Чим нижче цей індекс у лампи, тим гірше її кольору властивості. Комфортний для людського зору діапазон передачі кольору становить 80-100 ra.

Маркування енергозберігаючих ламп.

Вітчизняна маркування люмінесцентних ламп містить букву-показник параметра:

  • л-люмінесцентна;
  • б-білої кольоровості;
  • тб-тепло-біла;
  • д-денної кольоровості;
  • ц — з поліпшеною передачею кольору;
  • е — з поліпшеною екологічністю;

Міжнародне маркування. перша цифра в коді кольоровості-індекс передачі кольору, дві інші характеризують колірну температуру в сотнях градусів. Якість люмінофора для будинку не повинно бути нижче восьми. Для будинку ідеально підходить температура 2700 — 3600 к. Маркування повинна бути 827, 830 або 836

Характеристики енергозберігаючих ламп.

Маркування ламп

Кольоровість світла і

Характеристики

Передачі кольору

Колірна

Т — ра, к

Вітчизняний.

Імпортні

Лб

29

Теплий білий (більш жовтий)

2900

33

Холодний білий

4100

Лд

54

Холодний денний (в синяву)

6200

827

Теплий білий

(більш жовтий)

2700

830/930

Теплий білий

3000

835

Білий

3500

640/840/940

Холодний білий

4000

864

Холодний денний

(в синяву)

6100

765/865/965

Холодний денний

(більш білий)

6500

880 skywhite

Холодний денний

(яскраво білий)

8000

950/954

Денний (білий)

5400

960

Холодний (в синяву)

6400

76/79

Для м’ясних прилавків

89

Для акваріума

77

Для рослин

08

Для перевірки банкнот

Та інтер’єрного підсвічування

15

Червоний

16

Жовтий

17

Зелений

18

Синій

Тип цоколя есл.

Сучасні есл, з легкістю вкручуються в класичний цоколь «едісона». Він має позначення е27 . Цифрою визначають діаметр цоколя в міліметрах.

У невеликих світильниках, настільних лампах, бра, частіше використовується цоколь е14 (так званий міньйон ) , який відрізняється від класичного меншим діаметром.

У потужних світильниках, використовують цоколь е40, який має більший діаметр.

Енергозберігаючі лампи, можуть мати і інші типорозміри цоколів, наприклад: штирьковие і різьбові. Найбільш поширені штиркові.

  • g24q1
  • g24q2
  • g24q3

Також є лампи для установки в різьбові патрони e14, e27 і e40 з вбудованим електронним пра. Цокольні гнізда для таких ламп дуже прості для монтажу в звичайні світильники, заявлений термін служби таких ламп становить від 3000 до 15000 годин.

Схема роботи енергозберігаючої лампи (лампа потужністю 11вт).

Процес повторюється.

Несправності енергозберігаючих ламп.

Конденсатор c3 часто виходить з ладу. Як правило, це буває в лампах, в яких використовуються дешеві компоненти, розраховані на низьку напругу. Коли лампа перестає запалюватися, з’являється ризик виходу з ладу транзисторів q1 і q2 і внаслідок цього — r1, r2, r3 і r5. При запуску лампи генератор часто виявляється перевантажений і транзистори часто не витримують перегріву. Якщо колба лампи виходить з ладу, електроніка зазвичай теж ламається. Якщо колба вже стара, одна зі спіралей може перегоріти і лампа перестане працювати. Електроніка в таких випадках, як правило, залишається цілою. Іноді колба лампи може бути пошкоджена через деформацію, перегріву, різниці температур. Найчастіше лампи перегорають в момент включення.

Ремонт енергозберігаючих ламп.

Ремонт зазвичай полягає в заміні пробитого конденсатора c3. Якщо перегорає запобіжник (іноді він буває у вигляді резистора), ймовірно несправними виявляються транзистори q1, q2 і резистори r1, r2, r3, r5. Замість перегорілого запобіжника можна встановити резистор на кілька ом. Несправностей може бути відразу кілька. Наприклад, при пробої конденсатора, можуть перегрітися і згоріти транзистори. Як правило, використовуються транзистори mje13003.

Вам знадобиться

  • визначитися з найбільш підходящим видом енергозберігаючої лампочки;
  • відвідати спеціалізований магазин;
  • купити енергозберігаючу лампочку.

Інструкція

При покупці енергозберігаючої лампочки обов’язково попросіть продавця перевірити її у вашій присутності — вона повинна розгорітися повністю, а не просто включитися. Цей процес, зазвичай, займає не більше 2-3 секунд. Після того, як лампа вийде на «режим» зверніть увагу на те, який колір вона випромінює: теплий білий або холодний. Останній варіант найбільше підходить для нежитлових або підсобних приміщень. А ось для будинку або квартири найкраще віддати перевагу теплому кольору. Крім того, можна придбати енергозберігаючу лампу, яка має мінімальну колірну температуру — відмінний варіант для таких кімнат, як спальня або кухня. Колір пристрою і відповідно його колірна температура повинні бути вказані на упаковці.

Якщо ви купуєте енергозберігаючу лампу для конкретного освітлювального приладу, то обов’язково враховуйте той факт, що зазвичай такі вироби мають досить значними габаритами. Тому велике питання поміститься чи лампа, наприклад, в маленькому настільному світильнику. Але, в той же час, на відміну від ламп розжарювання, такі пристрої не нагріваються в процесі роботи, в результаті чого ви можете сміливо ставити їх в освітлювальні прилади з самих різних матеріалів.

Крім того, при виборі енергозберігаючої лампочки, майте на увазі, що більшість фахівців рекомендують купувати вироби, зроблені не в європі, а в нашій країні. Пояснюється це тим, що саме лампочки вітчизняних виробників найбільше підходять для використання в наших будинках і квартирах (якщо врахувати деякі особливості експлуатації: різкі скачки напруга, раптове відключення електропостачання і т.д.).

Енергозберігаючі лампочки також можуть бути виконані у вигляді дуги або спіралі — вибирайте будь-яку, яка більше подобається. Незважаючи на те, що вони відрізняються між собою формою газового балона, їх характеристики є абсолютно однаковими. Тому, головне тут, щоб лампочка підійшла за розміром — її цоколь повинен бути ідентичним патрону вашого освітлювального приладу. Енергозберігаючі лампочки можуть мати стандартні або ж вузькі цоколі (е14 і е27).

Ну і, звичайно, при виборі енергозберігаючої лампочки не забувайте про гарантію. Серйозні фірми-виробники встановлюють гарантійний термін на такі лампочки не менше 2-х років. Однак деякі продавці банально обманюють покупців і дають свою гарантію — набагато скромніше. Напевно не варто говорити, що купувати енергозберігаючу лампочку в подібному магазині — не найкращий варіант.

В умовах постійно зростаючої ціни на електрику ми прагнемо економити і одночасно з цим користуватися нормальним освітленням, що не ріжучим очей, досить яскравим і не викликає роздратування. Саме тому енергоефективні пристрої найоптимальніше рішення для тих, хто хоче економно використовувати якісне світло. З даного матеріалу ви дізнаєтеся які ламписамие енергозберігаючі, які різновиди на даний момент існують, чим краще той чи інший вид і чи дійсно їх вартість повністю окупається.

Енергозберігаючі лампи: які краще

Щоб зрозуміти,які ламписамие енергозберігаючі,порівняємо їх з уже звичними нам усім, звичайними лампочками розжарювання або, як їх ще називали — «лампочками ілліча». Купуючи один такий прилад, ви вже буквально через місяць зрозумієте наскільки це вигідно, приємно для очей і економніше. У порівнянні зі звичайною лампою розжарювання вони:

  1. споживають менше енергії, але дають ту ж світловіддачу. тобто, ккд у даного пристрою набагато вище. На відміну від лампочки розжарювання, що видає ккд не більше 18-20 %,такий виріб досягає граничної продуктивності не менше ніж в 70-80 %. Говорячи більш простою мовою,з кожних ста ват звичайна лампа, працюючи на всю міць і нагріваючи спіраль, видає всього вісімнадцять-двадцять відсотків світла.
  2. служать довше і мають більший гарантійний термін. у будь-якому магазині,де продаються енергозберігаючі лампочки, вам нададуть гарантію на певний термін служби. У деяких різновидів він може становити близько двадцяти років. З огляду на те, наскільки часто згорають звичайні лампи, це дуже вигідно, адже згорілий енергозберігаючий прилад ви можете завжди поміняти по гарантії.
  3. досить безпечні. у всіх енергозберігаючих ламп (крім галогенного типу) немає прямого з’єднання контактів, тоді як у лампочки ілліча всі контакти з’єднуються спіраллю. Тому в такому випадку коротке замикання практично неможливо.
  4. не несуть такого навантаження на загальну квартирну мережу як звичайні. це теж один з показників безпеки, завдяки не перевантаженості мережі інші побутові прилади постраждають.

щоб зрозуміти які вироби краще, варто розглянути стандартну таблицю порівняння енергозберігаючих ламп. У ній лампочки порівнюються за показниками нагріву, потужності, антивандальності, світлового потоку, терміну служби і економічній вигоді. Порівняння енергозберігаючих ламп зі звичайними говорить однозначно на користь перших. І якщо при покупці ви переплачуєте, то при використанні однозначно економите.

Якщо розглядати всі дані пристрої щодо впливу їх на зір людини, енергозберігаючі лампи, розжарювання, денного світла, то всі вони з певною періодичністю мерехтять під час своєї роботи. Це пов’язано з тим, яким чином через них проходить електронний імпульс. Неозброєним оком це не помітно, але при детальному вивченні вчені виявили що:

  • холодний спектр впливає на зір сильніше, ніж звичайний і через це руйнується сітківка.
  • яскравість і більш часте мерехтіння в лампах денного кольору впливають на мозок і стабільність нервових вузлів. Люди, що працюють в офісі з таким освітленням, в 30 разів частіше звертаються за допомогою до психоаналітиків.
  • оптимальною яскравістю за останніми даними офтальмологів вважається показник 2700-3100 к.це добре, як для вітальні, так і для дитячої кімнати. Тому, вибираючи лампочку, враховуйте це.
  • якщо лампа знаходиться навпроти дзеркала, вона впливає на зір на порядок вище. Біля дзеркальних поверхонь і скляних дверей найкраще встановлювати енергозберігаючі лампочки. Приділяючи увагу своїй зовнішності, приводячи себе в порядок перед виходом в магазин або на прогулянку ваші очі і мозок не будуть так втомлюватися.

порівнюючи економні лампочки між собою, варто приділити особливу увагу нагріванню. Led пристрій у вас практично не нагріється, люмінесцентна стане теплою, а про галогенову можна навіть обпалити пальці. За гарантійним терміном служби вони також дуже відрізняються між собою і якщо галогенова пропрацює 2000 годин, то світлодіодна готова надати свою заводську гарантію не менше ніж на 50 тисяч годин.

Якщо говорити докладніше що ж це таке і якими вони бувають, то давайте перейдемо до наступного пункту нашого матеріалу.

Які бувають енергозберігаючі лампи?

За визначенням енергоефективна лампа — це спеціальний пристрій для рівномірного світлорозподілу, що працює від електромережі. У порівнянні зі своїми аналогами, такий виріб має підвищений рівень віддачі світла і істотно зберігає електрику.

Такі економні прилади бувають лінійними (лл) і компактними (клл). Всі вони містять ртуть і світлодіодні речовини. Спільною рисою лінійних і компактних люмінесцентних ламп може вважатися відчутна економія споживання електричної енергії. І при цьому, вони наповнюють простір набагато більшим світлом, ніж звичні лампи розжарювання. Останні поступово виходять з ужитку, оскільки багато країн світу останнім часом задають курс на експлуатацію енергоефективних пристроїв через їх загальної безпеки та економічності.

Які лампи відносяться до енергозберігаючих?

Електронів зі ртутними компонентами, виділяється непомітне зовні уф-випромінювання, що перетворюється в розсіяне світло (цьому сприяє люмінофорне покриття). Компактні лампи складаються з трьох деталей: цоколя для під’єднання до електромережі, регулюючого пристрою електронного типу для запалювання і підтримки горіння лампочки. Він виконує перехід з електромережі 220 вт до того, яке потрібно для стабільної роботи лампи без миготіння. Третім компонентом приладу є колби, що представляють собою зовнішню оболонку лампи. Унаслідок відмінності зазначених елементів, обумовлюється і різновид клл: наприклад, за кольором випромінювання, особливостями цоколя (бувають категорії 2d, часто встановлюються в душових кабінах, e27 — для звичайного патрона, е14 — для зменшеного патрона, е40 — для великого патрона).

  • лінійні люмінесцентні лампи (ллл) бувають кільцевими, прямими, або специфічної u-варіації. Прямолінійні пристрої мають форму довгих скляних труб, на кінцях якої розташовуються ніжки зі скла, де, в свою чергу, закріплені електроди. На внутрішній поверхні лампи знаходиться покриття люмінофора, а сама порожнина трубки заповнена інертними газами і ртуттю. Безпека людей від губить випаровування ртуті гарантує герметичне запаювання лампи. Лінійні лампи розрізняються за показниками діаметра і довжини трубки, ширині цокольного елемента. Як правило, чим більше габарити лл, тим більший виходить витрата електрики. Найчастіше такі лл застосовуються на виробничих заводах і підприємствах, в офісах і місцях громадського значення.найбільшу популярність серед споживачів отримали компактні люмінесцентні лампи, а лінійна їх альтернатива неспішно йде з виробництва.
  • Підтверджені плюси енергоефективних ламп

    Підводячи підсумки всьому вищесказаному, хочеться зробити акценти на тому, що застосування енергозберігаючих світлових пристроїв в побуті або на виробництві має чимало переваг, серед яких особливо помітні наступні:

    1. за даними виробників світлових пристроїв, використання енергозберігаючих ламп дозволяє зменшити до 80% витрат на електрику. Світловий потік даних приладів набагато вище, ніж у звичних ламп розжарювання.
    2. енергоефективні лампи мають тривалий термін служби. Це більш ніж в 10 разів довше, ніж працюють звичайні лампочки. Такий тривалий час роботи також є великим плюсом для розміщення економних ламп в тих місцях, де часті зміни лампочок вельми скрутні (на високих стелях, між сходовими прольотами та інших).
    3. виробляють менше тепла, в порівнянні зі звичайними лампами. Завдяки цьому, доцільно ставити невеликі клл з великим показником потужності, особливо в складних конструкціях: бра, люстрах і закручених формах світильників. Економні лампи не розплавлять дроти і пластикові елементи патрона, що іноді трапляється при використанні звичайних ламп.
    4. світло енергозберігаючих ламп набагато корисніше для зору, оскільки розподіляється рівномірно. Рівномірне сяйво виходить завдяки конструкції лампи: площа їх корпусу більше, ніж у спіралі звичайних лампочок.
    5. можливий вибір різної колірної температури. Лампи 2700к дають білий колір, 6400к-холодну білизну, 4200к-денне світло. Зазначені дані вимірюються за шкалою кельвіна.

    вибираючи енергозберігаючу лампочку, необхідно не тільки подивитися на всі показники і ціну, але і приділити увагу фірмі виробнику, тому як надійно зроблений цоколь і якої якості скло у виробі. Тільки якщо вас влаштовує вся сукупність факторів, виріб варто купувати. У зворотному випадку, вам цілком можливо буде некомфортно при подібному освітленні, лампа може швидко вийти з ладу, стати причиною короткого замикання у всій квартирі або виявитися не настільки економічною, як вам би хотілося.

    Більше про вибір енергозберігаючих ламп, дивіться у відео:

    Традиційні лампи розжарювання виробляють більше тепла, ніж світла. З цієї причини були створені енергозберігаючі лампи (ел), де електроенергія перетворюється в світлову на 70 %. До них відносяться компактні люмінесцентні і світлодіодні джерела світла.

    Ел складаються зі скляних колб, заповнених інертним газом з парами ртуті. Зсередини нанесено покриття люмінофора на основі фосфору. Конструкція ел створена на базі люмінесцентної лампи, що представляє собою трубку з двома штирьками на кінцях з підключеними електродами, на які подається напруга. Пускорегулюючої апаратурою проводиться запалювання лампи, після чого утворюється невидиме ультрафіолетове випромінювання, від дії якого покриття починає світитися. В ел вона поміщається в цоколі. Залежно від складу люмінофор утворює різні відтінки світла: від червоного до синього.

    Компактні люмінесцентні лампи різних кольорів

    плюси і мінуси ел

    Енергозберігаючі лампи мають наступні переваги:

    1. економічність в 5 разів вище, ніж у ламп розжарювання;
    2. термін служби 8-10 тис.годин;
    3. низька тепловіддача;
    4. рівномірність випромінювання;
    5. широка колірна гамма.

    Енергозберігаючі лампи також мають недоліки:

    1. складність плавного регулювання яскравості, зниження напруги призводить до відключення лампи;
    2. невелика потужність;
    3. зниження світловіддачі при зміні колірної температури в бік червоного спектра;
    4. чутливість до стрибків напруги;
    5. затримки при включенні ламп: стаціонарний режим освітлення настає через 2 хвилини;
    6. залежність терміну служби від кількості перемикань. Якщо вони занадто часті, енергозберігаючі лампи застосовувати не рекомендується;
    7. складність утилізації. Ел — найшкідливіші з усіх типів ламп через знаходяться в них парів ртуті. Їх заборонено викидати разом з побутовими відходами будинку;
    8. відносно висока ціна;
    9. випромінювання ультрафіолетового світла, що негативно впливає на шкірний покрив. Для чутливих до нього людей допустимо перебувати на відстані від світильника не ближче 30 см, а потужність слід вибрати не більше 21 вт.

    Незважаючи на велику кількість недоліків, гідності істотно переважають.

    види і характеристики

    Люмінесцентні лампи були винайдені, коли патентна система ще не була розвинена. Їх виробляли, не думаючи про стандарти. Це було пов’язано з простотою конструкції у вигляді трубки зі штирями. Крім того, лампи застосовували для виробництва світяться реклам, де кожен виріб створювалося індивідуально у вигляді зображень.

    До енергозберігаючих також відносять світлодіодні лампи, за допомогою яких можна створювати ефектні світлові зображення разом з клл.

    Світлове зображення з клл і світлодіодних ламп

    З часом виробникам довелося домовитися про стандартизацію виробів, що було пов’язано з необхідністю вибрати лампи, відповідні електропроводці і світильників. Основні їх характеристики відображаються на маркуванні.

    Перша буква характеризує, які повинні бути кольори: б – білий, д – денний, у – універсальна та інші.

    У міжнародному маркуванні першим вказано індекс передачі кольору, який ділиться на 10. Дві наступні цифри вказують на колірну передачу. Якщо це число 27, то за шкалою кельвіна температура кольору дорівнює 2700к.

    Від потужності, що позначається буквою w з цифрою, залежить, яку площу і наскільки інтенсивно лампа зможе висвітлити.

    Характеристики цоколів умовно позначаються так: fs – один цоколь, fd – два, fb – з вбудованим в цоколь драйвером.

    Енергозберігаючі лампи можна вибрати зі стартером або без нього, для більш плавного включення (rs).

    На лампі вказується напруга мережі, що становить 127 в або 220 в.

    Форма колби позначається маркуванням: 4u-4 – х дугова, c – свічка, s – спіраль, r – рефлектор, g-куля.

    Форми компактних люмінесцентних ламп

    Всі головні характеристики присутні на маркуванні будь-якої лампи. У різних виробників може змінюватися тільки їх розташування.

    Розширення застосування ел дозволило адаптувати їх до систем освітлення, де застосовуються стандартні цоколі е27. Використання гранично спростилося, тепер можна енергозберігаючі лампи вставляти в звичайний різьбовий патрон (малюнок нижче, зліва). Багато видів виробів виготовляється зі штирьковими з’єднаннями (малюнок нижче, праворуч).

    Зменшення — до червоного (праворуч). Перед заміною освітлення слід підібрати собі найбільш комфортний варіант за допомогою однієї лампочки. Тут необхідно враховувати інтер’єр і тип приміщення (офіс, квартира, будинок або майстерня).

    Розміри

    Перші люмінесцентні лампи знайшли застосування в освітленні підприємств і адміністративних будівель. Для побутового освітлення вони не підходили через великі розміри. Виробники змогли зменшити габарити виробів тільки недавно. Трубку вдалося багаторазово зігнути, а її діаметр зменшити до 12 мм. Крім того, маса ламп зменшилася, пускорегулююча апаратура помістилася в цоколь, і були створені якісні люмінофори. В результаті компактну люмінесцентну лампу (клл) стали використовувати в побуті.

    Зменшення діаметра трубки вимагало зміни складу люмінофора, що працює в більш важких умовах. У нього стали додавати рідкоземельні метали, що зробило лампи дорожче. Для економії покриття роблять двошаровим, наносячи зверху більш якісний склад.

    Трубки стали розділяти на кілька паралельних коротких ділянок меншого діаметру або завивати у вигляді спіралей. Це збільшило поверхню випромінювання при менших габаритах.

    Малогабаритні компактні люмінесцентні лампи

    Велика частина клл використовує стандартний цоколь е27 і меншого діаметру е14 для маленьких світильників і бра. Це дозволило вворачивать їх в звичайні патрони для ламп розжарювання. Однак клл виробляють різний тип світіння. Тому їх треба підбирати в залежності від типу приміщення:

    • 6000-6500к-офіс або кабінет;
    • 4200к – дитяча і вітальня;
    • 2700к-спальня і кухня.

    Лампи потрібно вибрати з різною колірною температурою і в невеликій кількості, щоб вони краще відповідали приміщенню. Через кілька днів можна докупити необхідну кількість ламп за смаками і потребами.

    Дешеві «економки» купувати не варто. У більшості випадків вони не дотягують до заявлених термінів. Краще взяти лампу відомих виробників з гарантією на 6-36 місяців. Форму вибирають з міркувань естетики. Добре себе зарекомендували u-подібні і спіралеподібні вироби.

    Для будинку або квартири з регуляторами яскравості енергозберігаючі лампи купувати не варто. В процесі експлуатації вони можуть вийти з ладу, наприклад, перегорить драйвер лампочки.

    Виробники

    За останній час з’явилося безліч нових торгових марок, з вибором виробів визначитися стало складніше. Кращі постачальники-це відомі бренди, що зарекомендували себе на ринку і мають позитивні відгуки.

    • philips-перший виробник нових клл з вісімдесятих років. Продукція володіє відмінною якістю, має ефектний зовнішній вигляд і широкий асортимент.

    Компактні люмінесцентні лампи виробника » philips»

    • osram-один з перших виробників «економок». Продукція відрізняється тривалим терміном служби (15 тис.годин) і легко витримує часті запуски.
    • navigator-компанія з’явилася на вітчизняному ринку недавно. Продукція відрізняється оригінальними формами і компактністю. Діаметр трубок досягає 7 мм.
    • camelion – фірма виробляє широкий асортимент клл за характеристиками і цінами. Є бюджетні варіанти, що користуються широким попитом.

    Кращі світові бренди виконують свої гарантійні зобов’язання при належній організації вітчизняного сервісу. При виході ел з ладу в гарантійний період несправну лампу можна замінити на нову абсолютно безкоштовно, якщо збережені коробка і чек, що підтверджують, в якому магазині куплено виріб. Необхідно тільки правильно заповнити гарантійний талон, так як деякі магазини встановлюють терміни не більше двох тижнів.

    Експлуатація

    В процесі експлуатації в новій лампі спочатку дещо змінюються характеристики протягом першої сотні годин. Потім поступово знижується яскравість світіння. На виробах низької якості швидко з’являються плями і темні нальоти на кінцях трубок.

    Перевищення або зниження температури лампи щодо номінальної погіршує світіння і умови запалювання, що скорочує термін служби. При негативній температурі середовища лл, що працює зі стартером, починає гірше запускатися. Перегрів колби частіше відбувається при роботі в закритій арматурі. При цьому може змінитися колір світіння, і впасти інтенсивність.

    лампа своїми руками. Відео

    Як своїми руками зробити світлодіодну настільну лампу з енергозберігаючої, розповість представлене нижче відео.

    Енергозберігаючі лампи відомих брендів дозволяють економити електроенергію і служать протягом заявленого виробником періоду, якщо правильно дотримуватися вимог по експлуатації.

    Традиційно, більшість людей для освітлення будинків і квартир використовують всім відомі лампи розжарювання. Виходячи з потреб необхідного освітлення використовуються різної потужності-40 вт, 60 вт, 100 вт.

    Всі ми зі школи знаємо, що ккд в звичайних лампах розжарювання дуже маленький (всього до 50%). Отже, тільки половина електроенергії, яку споживає лампа розжарювання йде на реальне освітлення. Що стосується решти половини-вона йде на нагрів цієї самої лампочки розжарювання.

    Благо, наука і технічний прогрес швидко розвиваються і старим лампам розжарювання з’явилася гідна альтернатива-комплексні люмінесцентні лампи (кхл), які також називають енергозберігаючими лампами .

    Якщо виходити з терміна «енергозберігаюча» (лампа), то до даного класу можна сміливо віднести будь-який тип електричної лампи, яка споживає менше електроенергії на одиницю світлового потоку, на тлі звичайної лампи розжарювання.

    Енергозберігаюча лампа являє собою люмінесцентну лампу 5-6 покоління. Ще не так давно такі лампа не були так широко поширені тому що випускалися у вигляді трубок різної довжини, що створювало деякі труднощі при їх монтажі і заміні (в порівнянні з лампами розжарювання). По суті, енергозберігаюча лампочка складається з трьох частин: цоколя, електронного пускорегулюючого апарату (епра) і люмінесцентної лампи або колби. Саме ці компоненти і обумовлюють їх різновиди. У наші дні вже існує досить багато типів енергозберігаючих ламп, які різняться за якістю, формою, розміром, ціною, принципом роботи, формою цоколя, випромінюваному спектру і т. Д.

    У чому полягають принципові відмінності енергозберігаючої лампи від лампи розжарювання?

    Як влаштований механізм лампи розжарювання знають практично всі. Вольфрамова нитка в такій лампі розжарюється до яскравого світіння під впливом електричного струму. Однак далеко не всім відомо, як пристрій енергозберігаючих ламп.

    Енергозберігаючі лампочки складаються з колби, яка наповнена порами ртуті і аргоном, і пускорегулюючого пристрою (стартера). На внутрішній поверхні колби є спеціальна речовина, яка називається люмінофор (під впливом ультрафіолетового випромінювання світиться).

    При включенні енергозберігаючої лампочки, пари ртуті, що містяться в ній, під впливом електромагнітного випромінювання, створюють ультрафіолетове випромінювання, яке, в свою чергу, проходячи через люмінофор (нанесений на поверхню лампи), перетворюється в видиме світло.

    Люмінофор може бути різних відтінків, створюючи таким чином різні кольори світлового потоку. Конструкцією сучасних енергозберігаючих ламп передбачені стандартні розміри звичних лампочок розжарювання. Цоколь у таких ламп має діаметр 14 або 27 мм, що дає можливість використовувати енергозберігаючі лампи в будь-яких люстрах, світильниках або бра, для яких до цього використовувалися лампи розжарювання.

    Енергозберігаючі лампи як спосіб економії електроенергії

    Ближче до червоного, чим вище — до синього.

    – ще однією перевагою таких ламп є низька тепловіддача. У зв’язку з високим ккд лампи виділяють мало тепла, оскільки вся витрачена електроенергія перетворюється в світло. Саме тому енергозберігаючі лампочки можна сміливо ставити в будь-які люстри і світильники, не побоюючись, що вони можуть розплавити корпус, дроти або патрон при нагріванні.

    – світло енергозберігаючих ламп розподіляється рівномірніше і м’якше на фолі ламп розжарювання, що теж є приємним плюсом. Це пов’язано з тим, що енергозберігаюча лампа світиться по всій своїй площі (завдяки чому очі людини не так втомлюються), а в лампі розжарювання.

    Недоліки енергозберігаючих ламп

    – термін служби енергозберігаючих ламп багато в чому визначається режимом їх експлуатації. Виробники вказують на коробках терміни служби ламп (6000, 8000, 15000 годин і т.д.), але це актуально лише за умови правильного використання. А саме, такі лампи небажано часто влючать-вимикати, на них впливає якість напруги (в разі зниженні напруги в мережі більше, ніж на 10% лампи не запалюються), а також тип освітлювального приладу і орієнтація лампи в просторі.

    – фаза розігріву у таких ламп триває до 2 хвилин, з чого логічно зробити висновок, що їм необхідний час для досягнення максимальної яскравості.

    – буває так, що при роботі енергозберігаючих ламп виникаємо мерехтіння. Це пояснюється тим, що, що коли вимикач вимкнений, ланцюг все одно залишається замкнутою. А відбувається це так: замкнутий ланцюг утворюється через вимикачів з підсвічуванням, коли струм проходить через контрольну лампу або в разі витоку в результаті забруднення всередині корпусу вимикача (яке може бути навіть непомітним для очей). Для запобігання таких спалахів рекомендується поставити двополюсний вимикач (оскільки він розриває ланцюг відразу по двох проводах і гарантовано не допускає напругу до лампи).

    – вночі лампи можуть мимовільно спалахувати на частки секунди. Частота таких спалахів може коливатися від декількох хвилин до декількох годин.

    – конструкція таких ламп обмежує сферу їх використання, а саме вони несумісні з диммерами (світлорегуляторами). Більшість енергозберігаючих ламп не піддається регулюванню і при спробі приглушити світло просто згаснуть. У випадку з диммерами ситуація трохи складніше, так як не всі з них придатні для управління такими лампами. Тип лампи, для якої призначений диммер, вказується в супровідній документації і, найчастіше, під лицьовою панеллю. При спробі регулювати світло енергозберігаючої лампи диммером, призначеним виключно для ламп розжарювання, може привести до того, що світлорегулятор через якийсь час вийде з ладу. Вихід із ситуації все ж є-заміна диммера (найчастіше така модель буде стояти дорожче) в разі заміни лампи на енергозберігаючу (як правило, на більш дорогу модель).

    – істотним мінусом енергозберігаючих ламп є те, що людині треба перебувати від них на відстані не менше 30 сантиметрів. У зв’язку з високим рівнем ультрафіолетового випромінювання таких ламп при близькому розташуванні до них може бути завдано шкоди людям з надмірно чутливою шкірою і тим, хто схильний до дерматологічних захворювань. Але людині, що знаходиться на відстані більше 30 сантиметрів від ламп, шкоди не буде.

    Але, незважаючи на все це, вплив на людину люмінесцентного освітлення істотно нижче, ніж вплив природного сонячного.

    — слід враховувати той факт, що енергозберігаючі лампи не призначені для роботи в умовах низьких температур (-15-20ºc), а в разі підвищених температур знижується інтенсивність їх світлового випромінювання.це можна пояснити тим, що чим нижче концентрація парів ртуті в конкретній окремо взятій лампі, тим гірше вона буде «працювати» або просто не буде світитися. Для низьких температур існують спеціальні серії ламп, але їх вартість значно вище і на прилавках магазинів вони зустрічаються вкрай рідко.

    — серед недоліків таких ламп також слід назвати вміст фосфору і ртуті, які хоч і в невеликих кількостях, але є всередині енергозберігаючих лампочок. Це може завдати шкоди здоров’ю людини, якщо лампу розібрати, при звичній роботі лампочка нешкідлива. З цієї ж причини, енергозберігаючим лампочкам необхідна спеціальна утилізація (не можна їх просто викидати в сміттєві контейнера, що створює певні проблеми).

    — ще одним недоліком енергозберігаючих ламп на тлі традиційних ламп розжарювання-висока ціна. Однак їх вартість повинна компенсуватися за рахунок істотного зниження оплати за спожиту електроенергію.

    На що важливо звернути увагу при виборі енергозберігаючих ламп

    Потужність. Енергозберігаючі лампи можуть мати різну потужність (діапазон від 3 до 90 вт). Важливо пам’ятати, що коефіцієнт корисної дії у такої лампи дуже високий і світлова віддача приблизно в 5 разів більше ніж у лампочки розжарювання. Тому, вибираючи енергозберігаючі лампи, для простоти можна просто ділити потужність лампи розжарювання на п’ять. Якщо в своїй освітлювальному приладі використовувалася звичайна лампочка розжарювання потужністю 100 вт, — буде доречно купити економку потужністю 20 вт.

    Розмір. Енергозберігаючі лампи, найчастіше, зустрічаються двох основних форм: u-подібна або у вигляді спіралі. Різниці в принципі роботи цих видів ламп немає, відмінності обумовлюються лише розмірами. U-образні лампи прості у виробництві і коштують менше, ніж спіралеподібні лампи, але трохи більше за розміром. Перед покупкою таких ламп краще своєчасно визначити-чи підійде обрана u-подібна енергозберігаюча лампа для конкретного освітлювального приладу. Спіралеподібні лампи більш складні у виробництві, вони трохи дорожче u-подібних, але ціна компенсується традиційними розмірами (як у лампочок розжарювання), отже, підходять до всіх світлових приладів, де раніше використовувалися лампочки розжарювання.

    Тип цоколя. Енергозберігаючі лампи, як і лампи розжарювання, можуть мати різний тип цоколя. Основна частина освітлювальних приладів розрахована на цоколь е27. Але зустрічаються і прилади з цоколем е14. Якщо в вашу люстру вкручувалася велика лампочка розжарювання, то це, найімовірніше, цоколь е27. Якщо світильник з маленькою або середньої лампочкою розжарювання, то, мабуть, це цоколь е14.

    Всі ці характеристики енергозберігаючих ламп, виробники пишуть на упаковці.

    Наприклад, напис ess-02a 20w e27 6400k на упаковці лампочки delux означає, що лампа має потужністю 20 вт, з великим цоколем (е27), випромінює холодне біле світло (6400к).

    Колір світла. Енергозберігаючі лампи можуть світити різними кольорами. Дана характеристика визначається колірною температурою енергозберігаючої лампи.

    2700 к – теплі білий світ.

    4200 к – денне світло.

    6400 к – холодне біле світло.

    Чим нижче характеристика колірної температури енергозберігаючої лампи, тим більше спектр кольору наближається до червоного – чим вище-спектр кольору зміщується до синього. У такій ситуації можна поекспериментувати з підбором оптимального кольору, до того, як замінювати всі лампочки в квартирі на один колір. Вибирати колір потрібно не тільки виходячи зі специфіки інтер’єру, але також враховувати особливості зору. Просто колір, створюваний енергозберігаючою лампочкою, відрізняється від звичного світла від лампочки розжарювання, і деяким людям складно швидко до нього адаптуватися, особливо якщо колір підібраний невдало. Для житлових приміщень рекомендується використовувати більш теплі кольори-м’який білий колір (тепле світіння).

    Види енергозберігаючих ламп

    Енергозберігаючі лампи для побутового використання діляться на галогенні, люмінесцентні і світлодіодні. Ці види ламп по-різному економлять електроенергію.

    — люмінесцентні енергозберігаючі лампи (газорозрядні лампи) економлять приблизно 80% електроенергії;

    – світлодіодні енергозберігаючі лампи економлять від 80% до 90%;

    – галогенові лампи економлять електроенергію від 30% до 50%.

    Люмінесцентні лампи

    Складнощі утилізації (оскільки містять ртуть);

    – неможливість використовувати кпл в світильниках, які управляються диммерами.

    Галогенні лампи

    Галогенні лампи є вдосконаленими лампами розжарювання, які містять галогенні елементи, що дозволяють не втрачати яскравість по закінченні часу. Спектр світла таких ламп наближений до спектру сонячного денного освітлення і в зв’язку з цим кольору теплої нейтральної гами добре передаються (а також колір обличчя людини).

    Біда в тому, що до енергозберігаючих джерел світла галогенні лампочки відносяться досить умовно, в порівнянні тільки зі звичайними лампами розжарювання, так як вони служать всього лише в 2-3 рази довше останніх і в два рази економічніше їх. Типи галогенних ламп розрізняються за потужністю.

    — висока якість світлопередачі;

    – тривалий термін служби;

    – вузьконаправлене світлорозподіл;

    – стабільність яскравості світла;

    – малі розміри;

    – високий рівень безпеки-низьковольтні (навіть в умовах підвищеної вологості приміщення);

    – можливість використовувати такі лампи з диммерами.

    Недоліки галогенових ламп

    – висока температура колби (може доходити до 500°с) — необхідно дотримуватися правил техніки безпеки (наприклад, витримати необхідну відстань між лампою і підвісною стелею);

    – чутливість до перепадів напруги;

    – неможливість торкатися до таких ламп голими руками — залишаються жирні плями, що може спричинити за собою оплавлення скла колби (лампу можна брати шматочком тканини, а якщо на колбі залишилися плями, протріть їх спиртом).

    Світлодіодні лампи

    Світлодіодні лампи-це останнє слово в освітленні. На сьогоднішній день, найчастіше, вони використовуються в декоративному, архітектурному та ландшафтному освітленні. Відмінною рисою світлодіодів є високий коефіцієнт корисної дії і тривалий період експлуатації (50-80 тисяч годин). Таке джерело світла може випромінювати блакитний, зелений, червоний, жовтий або білий колір.

    Переваги галогенових ламп

    — тривалий термін служби;

    – низьке енергоспоживання (80% — 90% економії електроенергії на тлі звичних ламп розжарювання);

    – вібраційна стійкість, отже, висока міцність;

    – спрямованість випромінювання;

    – екологічність (відсутність ртуті в та інших шкідливих речовин);

    – різноманітність кольорів;

    – регульована інтенсивність;

    – протипожежна безпека (оскільки такі лампи практично не нагріваються);

    – низька робоча напруга.

    Недоліки галогенових ламп

    – висока вартість.

    Розрізняють два види енергозберігаючих ламп по цоколю:

    – під звичайний патрон (з маркуванням e27);

    – під малий патрон (з маркуванням е14).

    За формою енергозберігаючі лампи випускаються:

    – u-образного виду;

    – у вигляді спіралі.

    ! робота таких ламп ніяк не залежить від їх форми, хоча спіралеподібні лампочки коштують дорожче, так як вони більш складні у виготовленні.

    — ще одним важливим критерієм при виборі енергозберігаючих ламп є це колір випромінювання. Оком людини по-різному сприймаються різні джерела світла. За даним показником лампи розрізняють:

    – денного світла;

    – тепло-білої кольоровості;

    — нейтрально-білої;

    – холодно-білої.

    – розрізняються енергозберігаючі лампи по діаметру колб:

    По потужності енергозберігаючі лампи бувають від 3 до 85 ват.

    На що слід звернути увагу при виборі енергозберігаючих ламп

    Незважаючи на широкий вибір енергозберігаючих ламп , при виборі їх для освітлення житлових приміщень, варіантів не так вже й багато. Виходячи з того, що в квартирах і вдома, в переважній більшості випадків, використовуються звичайні патрони — підходящий варіант ламп е27 потужністю не більше 15-25 ватт (інакше освітлення може бути занадто яскравим). Наступним кроком треба вирішити в якій кімнаті буде проводитися заміна лампочки (для великих кімнатах, де часто збираються люди, краще вибрати лампочку нейтрально-білої кольоровості, а, наприклад, в спальні або кімнаті для відпочинку — тепло-білої). З метою зекономити, краще віддати перевагу лампам з u-подібною колбою.

    Як вибрати якісну енергозберігаючу лампу, щоб вона не перегоріла через пару днів?

    В першу чергу, слід віддати перевагу лампам відомих виробників. Вартість таких ламп, звичайно, вище, ніж ламп більшості маловідомих китайських фірм виробників. Слід уважно читати все, що написано на упаковці. Не зайвим буде поцікавитися у продавця терміном гарантійним терміном купуються ламп. Віддайте перевагу лампам, на які даються гарантія на 2-3 роки використання. Лампи з термінами гарантії 6-7 місяців краще обходити стороною.

    В яких випадках використовувати енергозберігаючі лампи економічно вигідно

    Термін експлуатації лампи розжарювання, в середньому, близько 1-2 тисячі і 5-10 тисяч годин, а енергозберігаючої лампи (багато в чому залежить від типу і виробника) — до 100 тисяч годин, до того ж вона в п’ять разів економічніше (9-10 ват проти 100 і 25 ват відповідно).

    Енергозберігаючі лампочки стануть правильним рішенням для світильників, які працюють не менше трьох годин на день. В такому випадку, зважаючи на зниження витрат, оплату електроенергії енергозберігаюча лампочка окупиться приблизно за 3 роки. А оскільки будь-які енергозберігаючі лампи служать довше, ніж традиційні лампи розжарювання, то після того, як лампочка окупиться, ви почнете, образно кажучи, «заробляти» гроші на економії електрики.

    Щоб точніше прорахувати порівняльну ефективність світлодіодних ламп, треба зіставити показники загального споживання енергії за рік, витрати на оплату електрики і термін служби ламп. Плюс до всього, при розрахунках варто враховувати витрати на більш часту заміну ламп розжарювання і люмінесцентних виробів. В середньому, виходячи з приблизних розрахунків, економічна ефективність діодів в 4 рази перевищує аналогічний показник для ламп розжарювання і приблизно на 25 % — люмінесцентних світильників.

    Варто акцентувати, що подібні розрахунки можуть бути вірні тільки в разі використання якісної продукції, яка дійсно здатна відслужити належні 50-100 тисяч годин. Якщо говорити про дешеві китайські лампочки незрозумілого виробництва, то вони можуть виходити з набагато раніше, ніж передбачається, і про економію в таких випадках мова вже не йде.