Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

311

В останні роки у всіх квітникарів-любителів, які вирощують лілії, виникла серйозна проблема. Її причина та інші неприємності пов’язані з масовим поширенням ненажерливих червоних жучків великого сімейства листоїдів , роду ліліоцеріс (lilioceris).

Симпатичні жуки-тріщалки активні і неймовірно ненажерливі

Нам псують життя два поширених види. Це, перш за все, тріщалка цибулева , цибулинна , або лилейница цибулинна (l. Merdigera). Шкода завдає і лілієва , або лілійна тріщалка, лілієвий жук (l. Lilii), відомий як «пожежник ». Шкідник так сильно об’їдає листя, що від рослини нерідко залишається тільки стебло. Тоді ні про яке цвітінні мови бути не може.

Минулого літа я стала помічати цих червоних жучків на широких листках рябчика імператорського і лилейника. Вони поки тільки придивляються до цих рослин. Не чіпають і конвалії.

Опис червоних жучків, що об’їдають листя лілій

Тріщалка цибулева, або цибулинна (lilioceris merdigera), відноситься до жукам-листоїдів з яскраво-червоними тілом і головою. Тріщалка має потужні щелепи. Її їжа-не тільки листя, але і нирки, квітки і навіть стебла рослин сімейства лілійні.

Якщо не знищити шкідника, цвітіння не буде

У природі жуки харчуються конваліями, тому охоче переселяються на ділянки, розташовані поруч з лісом. Там їх меню різноманітніше. Тріщалка багатьом відома як »лілієвий жук».

Лілієва, або лілійна, тріщалка — lilioceris lilii)-красивий жорсткокрилий жучок, якого іноді називають «жуком-піскуном » і «пожежником «. У нього подовжено-овальне червоне тіло і чорна голова. Цей жук теж охоче «покусує» лілії.

Діти ловлять тріщалок, затискають їх в долоньках або садять в порожні сірникові коробки, щоб почути слабке поскрипування, яке видають багато жуки-тріщалки (їх черевна порожнина) під час небезпеки.

Тріщалка цибулева, або цибулинна, потрапила до нас з європи в кінці двадцятого століття, коли став масово надходити в країну зарубіжний посадковий матеріал. Важливе зауваження: ці жуки не кусаються!

Якщо не боротися зі шкідником грунтовно, починаючи з весни, то доведеться мати справу з личинками, які з’являються в травні — червні з яєчок, відкладених на нижньому боці листа. А вони будуть неймовірно голодними. Ненажерливість личинок настільки велика, що вони здатні не тільки продірявити листя лілій, а й знищити їх цілком.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

Через кілька днів від листа б нічого не залишилося

У минулому році у мене залишилися обгризені «пеньки» від декількох лілій, які росли за парканом. Личинок помітити важко, тому що. Їх покриває противна сірувато-коричнева слиз. Вона потрібна, щоб відлякувати потенційних ворогів.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

Доторкатися до цих слизових грудочок дуже неприємно

Наступна стадія розвитку шкідника — окукливание в грунті (помаранчеві лялечки). Потім з’являється нове покоління червоних жуків, які теж хочуть їсти. Тріщалки зимують під опалим листям і приступають до розмноження навесні наступного року.

Як боротися з пожирачами лілій?

Найвірніший спосіб — механічний , при якому шкідника потрібно збирати руками. Зручно відразу струшувати в банку з водою. Обов’язково з кришкою. Справа в тому, що тріщалки прекрасно тримаються на поверхні води, швидко пересуваючи лапками. Вони збиваються в купки і спритно забираються на спину опинилися поруч жучків. Після цього миттєво вилітають з банки.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

Шкідники в банку з водою

Якщо під руками немає ніякої ємності, в яку можна помістити тріщалок, то з ними доводиться оброблятися на місці, розчавивши їх ногою.

Якщо я поспішаю і не можу приділити збору червоних жучків жодної хвилини, то просто скидаю їх на землю. Іноді вони відлітають, частіше миттєво звалюються на землю (лапками догори) і завмирають. Так мені вдається обеззброїти шкідника хоча б на деякий час.

З інсектицидів широкого спектру дії я б поставила на перше місце «сонет ». Він діє на хітиновий покрив жучків, губить їх яйця і личинок, пригнічує здатність комах виробляти потомство. Препарат довго не змивається з рослин водою, тому має тривалу захисну дію, зберігаючи активність до 30 днів. До речі, цей препарат вважається одним з найбільш ефективних і безпечних засобів боротьби навіть з колорадським жуком.

З тріщалками добре справляється сучасний піретроїдний інсектоакарицид широкого спектру дії » біфентрин »(«талстар»). Цей препарат помірно токсичний для птахів, малотоксичний для людини. Його не рекомендується застосовувати в період цвітіння.

Непогано діють «актара », «актеллік », «конфідор екстра » (помірно небезпечна речовина; не можна застосовувати, якщо є бджоли) і «інта-вир ». Обприскувати рослини потрібно ретельно, з усіх боків, тому що. Шкідник лілій стійкий.

Якщо лілії вирощуються на зрізання, то краще застосовувати препарати біологічного походження. Наприклад, » фітоверм, ке «і »бітоксибаллін». Бажано проводити обприскування з інтервалом в 20 днів.

При використанні будь-якого засобу необхідно вивчити інструкцію. У ній повинно бути зазначено, через скільки днів після обробки можна використовувати рослину. В даному випадку, нас цікавить зрізка або зростаючі поблизу харчові рослини.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

На ліліях з темним листям червоних жучків зазвичай буває менше

Серед засобів боротьби є і біологічні варіанти . Мені здається, що в ті роки, коли було багато ос, чисельність тріщалок злегка зменшувалася. Але не розводити ж, багато з яких небезпечні людям. Відомо декількох видів ос, яким потрібні жучки (їх личинки) для відкладання своїх яєчок. Квітникарям-любителям цей спосіб навряд чи підходить. Він використовується лише окремими промисловими господарствами під пильним наглядом фахівців.

© сайт, 2012-2019. Копіювання текстів і фотографій з сайту pоdmoskоvje.сом заборонено. Всі права захищені.

(function(w, d, n, s, t) { w[n] = w[n] || ; w[n].push(function() { ya.context.advmanager.render({ blockid: «r-a-143469-1», renderto: «yandex_rtb_r-a-143469-1», async: true }); }); t = d.getelementsbytagname(«script»); s = d.createelement(«script»); s.type = «text/javascript»; s.src = «//an.yandex.ru/system/context.js»; s.async = true; t.parentnode.insertbefore(s, t); })(this, this.document, «yandexcontextasynccallbacks»);

Різні комахи і захворювання не тільки псують зовнішній вигляд квітів, але і можуть викликати загибель всіх рослин на клумбі. Щоб зберегти здоров’я рослин, потрібно навчитися правильно визначати хвороби лілій і вживати відповідних заходів для боротьби з ними.

Найпоширеніші хвороби і шкідники лілій з методами лікування і фото будуть описані в даній статті. З неї ви дізнаєтеся про характерні ознаки захворювань, а також традиційних і народних методах лікування.

Хвороби лілій і їх лікування з фото

Пахуча лілія завжди була головною прикрасою квіткових композицій. Люблять її і за простий спосіб посадки і невибагливість до догляду, проте нерідко забувають, що тільки дотримання правил агротехніки забезпечує повноцінне здорове цвітіння.

Крім того, стійкість культури до хвороб залежить від географічного походження рослини. Наприклад, вихідці з тропіків важко переносять зиму і навіть можуть загинути через недостатню вологість повітря. Тому рослини, посаджені в невідповідних кліматичних умовах, виростають ослабленими, частіше і довше хворіють і швидше гинуть.

Причини

Найчастіше лілії схильні до грибкових і вірусних захворювань. Так, в загущених посадках або при тривалому вирощуванні на одному місці виникає ризик розвитку грибкових захворювань, серед яких виділяють (малюнок 1):

  • сіру гіль;
  • іржу;
  • склероциальную гниль;
  • кореневу і бактеріальну гниль.

Вірусні захворювання переносяться комахами-шкідниками або через інфікований садовий інструмент. Найбільш поширені серед них:

  • вірус пестролепестности;
  • хвороба розеточности;
  • мозаїка.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жукмалюнок 1. Основні симптоми захворювань у квітів

Розглянемо докладніше хвороби лілій, їх симптоми і методи лікування з фото.

Симптоми

Щоб почати правильну боротьбу з хворобами, потрібно ознайомитися з характерними симптомами кожної патології по фото і опису.

  • сіра гниль (ботріс)

Виявляється швидко розростаються на нижніх листках коричневими плямами, які незабаром утворюють великі ділянки слизової тканини, покритої нальотом (рисунок 2). Уражені стебла гинуть дуже швидко, тому рекомендується проводити профілактичніЗаходи, спрямовані на попередження розвитку даного захворювання.

Способи боротьби з сірою гниллю такі :

  1. попередня дезінфекція цибулин перед посадкою в розчині фундазола;
  2. зміна місця посадки цибулин кожні 4-5 років;
  3. дотримання розрідженості посадок;
  4. здійснення поливу в ранкові години прикореневим способом;
  5. спорудження захисного навісу над клумбою в разі дощового періоду;
  6. профілактичне обприскування сходів ранньою весною розчином мідного купоросу (0,5%), бордоською рідиною (1%) або хлорокисью міді (0,3%).

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жукмалюнок 2. Симптоми сірої гнилі

При виявленні захворювання розчини застосовують по черзі з інтервалом в 10 днів, уражені частини рослин знищують.

З’являється на цибулинах з механічними ушкодженнями. Найбільш яскраво захворювання проявляється в період зберігання. Симптомами є плями жовто-коричневого кольору, що з’являються в місцях прикріплення лусочок (рисунок 3). Згодом ці плями перетворюються в м’які гнилі ділянки, і цибулина розпадається.

примітка: найактивніше поширення хвороба отримує в жарку погоду при високому рівні вологості. Спори гриба, що викликає фузаріоз, можуть зберігатися в грунті близько 3 років.

Боротьба з грибком фузаріозу полягає у звільненні цибулин від уражених лусочок при легкому ступені захворювання і в знищенні цибулин при сильному їх ураженні.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жукмалюнок 3. Ознаки фузаріозу

Крім того, проводять дезінфекцію грунту за 2-3 тижні перед посадкою розчином 40% формаліну (250 мл речовини на відро води) і обприскування грунту фундазолом (0,1%), еупареном (0,2%), бавистином (0,05%) ранньою весною.

  • іржа

Спори грибка, що викликає іржу, можуть зимувати як в стеблах і листках, так і в цибулинах. Іржа, як захворювання, проявляється появою на листках безбарвних плям дрібного розміру, пізніше вони жовтіють, а листя і стебла засихають (рисунок 4). Решта на них темні нарости містять велику кількість грибкових спор, які навесні можуть вразити інші рослини.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жукмалюнок 4. Тому в профілактичних цілях рекомендується передпосівна обробка цибулин і часті підгодівлі з внесенням калійно-фосфорних добрив. Крім того, на початку весни проводять профілактичне обприскування сходів бордоською рідиною або хлорокисью міді. При виявленні перших ознак хвороби застосовують дітан, полікарбацин, цинеб. Якщо поразка ще незначне, то її інфіковані частини видаляють і знищують. У разі ж сильного ураження з ділянки видаляється і знищується вся рослина цілком разом з цибулиною.

  • склероциальная гниль

Першою ознакою називають нерівномірність сходів навесні. У відстаючих в зростанні цибулин відзначається густий білий наліт у шийки цибулини або на її денці. Розвивається захворювання призводить до відмирання коренів і листя (малюнок 5).

примітка: найчастіше склероціальна гниль розвивається при температурі повітря нижче + 13 градусів в умовах підвищеної вологості. Тому при підвищенні температури і зниженні вологості захворювання припиняє своє поширення.
Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жукмалюнок 5. Симптоми склероціальної гнилі

Профілактика склероціальної гнилі аналогічна способам боротьби з фузаріозом і ботрісом. Хворі рослини видаляються разом з грудкою грунту, а вогнища інфекції обробляються деревною золою або хлорним вапном. Крім лілій, цього грибкового захворювання схильні також нарциси, тюльпани, гіацинти, гладіолуси, тому не рекомендується висаджувати лілії після цих декоративних цибулинних.

  • коренева гниль

Відповідно до своєї назви, хвороба вражає саме коріння рослини, внаслідок чого воно починає відставати в рості, а потім втрачає бутони. Сигналом про початок захворювання служить пожовтіння верхівок листя, яке скоро переходить на весь стебло і призводить до його всихання (малюнок 6).

Для запобігання захворювання рослин кореневою гниллю слід проводити наступний комплекс захисних заходів :

  1. уважно відбирати посадковий матеріал;
  2. протруювати цибулини перед посадкою;
  3. дезінфікувати грунт розчином колоїдної сірки (0,4%).

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жукмалюнок 6. Ознаки кореневої гнилі

Всі уражені рослини необхідно видалити з клумби і знищити, щоб не допустити поширення гнилі на інші культури.

  • бактеріальна гниль

Призводить до загнивання і опадання листя і квітконосів. Цибулини рослини також вражені гниючими вдавленими плямами.

Для боротьби з даною хворобою роблять наступні процедури :

  1. регулярний огляд цибулин під час зберігання з метою своєчасного виявлення і подальшого знищення зараженого посадкового матеріалу.
  2. передпосівна обробка грунту і самих цибулин.
  3. обприскування фунгіцидом сходів ранньою весною, а при виявленні бактеріальної гнилі такі обприскування повторюють кожну декаду.

Якщо грибкові захворювання можливо запобігти різними профілактичними заходами, то цього не можна сказати про вірусних інфекціях. Крім того, даний вид інфекцій не тільки не можна запобігти, але і дуже важко діагностувати і лікувати. Вірусні інфекції передаються комахами-шкідниками і з соком рослин через необроблений інвентар. Виявляються такі захворювання по-різному, а боротьба з ними полягає в знищенні уражених рослин. Найбільше поширення набули такі вірусні інфекції, як пестролепестность, розеточность і мозаїка.

Основні симптоми вірусних захворювань такі (рисунок 7):

  • вірус пестролепестности викликає невластиву для лілій, плямисте забарвлення квітки. Це захворювання може переносити попелиця, передається воно і через садові інструменти.
  • хвороба розеточності провокує дію цілого комплексу вірусів. Вона проявляється затримкою росту квітконосів, деформацією стебла, формуванням листя неправильної форми. Переносником цієї хвороби є попелиця.
  • мозаїка-вірусне захворювання, яке має схожі з ботрісом ознаки. При цьому листя покриваються довгастими плямами блідо-сірого кольору. Переноситься вірусна мозаїка попелиць і через садовий інструмент.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жукмалюнок 7. Вірусні захворювання: 1 — пестролепестность, 2 — розеточность, 3-мозаїка

Методи боротьби з вірусними захворюваннями полягають в профілактичних оглядах цибулин, закладених на зберігання, і видаленні екземплярів з незвичайним зміною забарвлення надземних частин. Оскільки мозаїка може передаватися з соком рослин через інвентар, слід використовувати при зрізанні квітів комплект лез, який після застосування дезінфікують. Необхідно також вести боротьбу з попелиць, обприскуючи лілії карбофосом або рагором.

Хвороби лілій: відео

Якщо ви хочете зберегти квітучі лілії в саду або горщиках, рекомендуємо ознайомитися з відео, в якому детально описані основні хвороби, методи боротьби з ними і дієві засоби профілактики.

Азіатські лілії: хвороби

Лілії, що належать до азіатських гібридів, є самими невибагливими, а тому і найпоширенішими. Їх можна вирощувати практично по всьому світу, навіть на алясці.

У холодних кліматичних умовах квітконоси рослини обрізають на рівні землі, щоб вони не піднімалися над сніговим покривом. Однак азіатські лілії більше за інших схильні до деяких грибкових і вірусних захворювань.

Причини

Грибкове захворювання, відоме під назвою ботріс, вражає квіти в холодну погоду з високим рівнем вологості. Тому при виборі ділянки для посадки слід вибрати місце, яке добре провітрюється.

Гниття донця цибулини також викликається грибком і називається фузаріоз. Причиною його виникнення є застій води в результаті поганого дренажу або його відсутності, використання свіжого гною в якості підгодівлі, пересихання земляної грудки.

Досить часто лілії інфікуються вірусом пестролепестности, який передається їм від тюльпанів, які виростали раніше на ділянці. Тому не рекомендується висаджувати цибулини лілій після інших цибулинних. Причиною вірусних захворювань можуть послужити і комахи-шкідники. Регулярна боротьба з ними захистить ваші рослини від вірусів. Пам’ятайте, що доглянуті рослини набагато стійкіше до різних захворювань.

Симптоми

Як же розпізнати початок захворювання, щоб своєчасно надати рослині необхідну допомогу? для цього слід знати симптоми захворювань. Наприклад, при ураженні сірою гниллю ознаки захворювання з’являються на листках у вигляді коричневих плям, які зливаються в цілі вогнища, переходячи на бутони (малюнок 8).

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жукмалюнок 8. Прояви хвороб уАзіатських лілій

Важливо знати, що вірусні захворювання набагато небезпечніше грибкових, адже часто вони протікають приховано, а коли симптоми стають видні, врятувати рослину буває неможливо. Так, наприклад, протікає вірус пестролепестности. Тому, помітивши нехарактерні для рослини особливості і забарвлення квітки, форму стебла, варто негайно від нього позбавлятися, щоб не заразити весь квітник.

Лікування

Найкращим способом боротьби з хворобами азіатської лілії є профілактика. Так, для запобігання захворювання ботрисом рекомендується пролити сходи розчином мідного купоросу, нашатирного спирту і кальцинованої соди.

примітка: для приготування розчину 1 ст.л. Мідного купоросу розчиняється в 5 л гарячої води, а така ж кількість нашатирю і соди розводять в 5 л холодної води. Потім розчин мідного купоросу вливають в розчин нашатирного спирту і соди.

Якщо профілактичні заходи не були вжиті, то для лікування сірої гнилі проводять обприскування рослин бордоською рідиною, а при сильному ураженні — фундазолом або фітоспорін кожні 2 тижні. У разі захворювання фузаріозом необхідно викопати цибулини, добре промити їх і витримати в розчині фундазола 30 хвилин.

Пам’ятайте, що вилікувати вірусні захворювання неможливо, тому при виявленні вірусних уражень ваше головне завдання — якомога швидше видалити і знищити інфіковану рослину, щоб врятувати весь квітник.

Шкідники лілій і боротьба з ними

Цибулини культури містять велику кількість поживних речовин, тому є ласощами не тільки для гризунів, але і для різних комах-шкідників.

Вони не тільки послаблюють рослини, поїдаючи листя і цибулини, але і є переносниками небезпечних вірусних захворювань. Розглянемо деякі види шкідників лілій х і методи боротьби з ними.

Боротьба з шкідниками лілій: червоний жук

Лілієвий жук червоного кольору за зовнішнім виглядом схожий з пожежником, а по плодючості і ненажерливості — з колорадським жуком. Доросла комаха і його личинки поїдають листя, квіти і цибулини рослини (малюнок 9). Дорослі особини з’являються на квітах вже в квітні, і якщо не вжити захисних заходів, то впоратися з вилупилися незабаром личинками буде вкрай проблематично.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жукмалюнок 9. Личинки і дорослі особини червоного жука

Тому, як тільки на рослинах з’явилися шкідники червоні жуки, потрібно відразу приступати до боротьби з ними. Найкраще вручну зібрати і знищити комах. Якщо час було втрачено, необхідно обприскати рослини будь-яким інсектицидом, який застосовується для боротьби з колорадським жуком, наприклад, акторою, конфідором, децисом.

Овальні жуки оранжевого кольору з двома десятками точок на надкрильях — це цибульні листоїди. Дорослі особини і їх лялечки зимують в грунті, виходять на поверхню в кінці квітня. Цибулевий листоїд пошкоджує, переважно, лілії, об’їдаючи листя з країв або вигризаючи отвори в них. Личинка цибулевого листоїда здатна скелетувати листя (малюнок 10).

В якості профілактичних заходів боротьби рекомендують регулярно знищувати бур’яни в квітнику, на яких листоїди можуть відкласти свої личинки, збирати дорослих особин вручну і знищувати їх, обприскувати рослини, уражені личинками, хлорофосом або настоєм трав з полину і живокості.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жукмалюнок 10. Квіти, уражені цибулевим листоїдом

Для приготування настою трав знадобиться відро дрібно подрібненої полину гіркого або 800 г сушеної, яка заливається холодною водою і добу настоюється, потім кип’ятиться півгодини і безпосередньо перед обприскуванням розбавляється водою вдвічі. Обприскування полином повторюють кілька разів з інтервалом в тиждень.

Настій з живокосту готують з розрахунку 1 кг подрібненої трави на відро води. Засіб настоюють 2 доби, потім фільтрують і відразу ж застосовують.

Попелиця

Попелиця відноситься до тих комах, які не тільки самі приносять шкоду рослинам, але і є переносниками вірусних захворювань (рисунок 11).

З цієї причини ця комаха необхідно швидко знищувати, щоб не допустити його розмноження. При боротьбі з попелиць добре зарекомендував себе інта-вир (1 таблетка на відро води) і розчин фуфанону (10-15 мл на відро).

З відео ви дізнаєтеся додаткову інформацію про шкідників лілій і методах боротьби з ними.

Обробка лілій навесні від хвороб і шкідників

На жаль, лілії часто хворіють, їх пошкоджує безліч шкідників. Досвідчені садівники знають, що найкращим способом боротьби є профілактика і своєчасно надана допомога. Адже чим раніше буде виявлена хвороба, тим легше її буде лікувати, і тим більше шансів зберегти всю квітучу колекцію. Саме тому настійно рекомендується проливати з’явилися сходи спеціальними розчинами. Наприклад, сумішшю соди, нашатирного спирту і мідного купоросу або бордоською рідиною і хлорокисью міді.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жукмалюнок 11. Лілії, заражені колоніями попелиці

Крім того, безпосередньо перед посадкою бажано обробити цибулини 0,2% розчином фундазолу або розчином карбофосу (1 ст.л. На відро води). Можна також продезінфікувати цибулини в слабкому розчині марганцівки.

Лілії хворіють, їх пошкоджують шкідники. Досвідчені квітникарі знають: чим раніше надати допомогу, тим легше лілія зможе перемогти хворобу або залікувати рани, нанесені шкідливими комахами.

Сіра гниль на ліліях, лікування від гнилі

сіра гниль. це найбільш поширене грибне захворювання. Вражає надземну частину рослини. Найчастіше лілії страждають від сірої гнилі в сиру дощову погоду, при загущених посадках, недостатньому догляді, наявності в квітнику бур’янів.

Зовні захворювання проявляється в плямистості листя. Круглі або овальні, коричневі, червонуваті або помаранчеві плями з’являються на нижній частині стебла, потім піднімаються вище. У сиру погоду вони покриваються сірим нальотом цвілі. Поступово плями збільшуються, зливаються і покривають весь лист. В результаті він буріє і відмирає. Зимує збудник хвороби на торішніх листках і стеблах.

Лікування. уражені частини рослини треба видалити і обприскати кущ розчином 1%-ної бордоською рідини або фундазола (20-30 г на 10 л води). А після закінчення сезону стебла необхідно зрізати до рівня землі і винести з ділянки або спалити. Щоб надалі підстрахувати лілії від цієї хвороби, навесні (в середині травня, коли листя повністю розкриються) обробіть лілії розчином хлорокиси міді (50 г на 10 л води). Рідина краще буде прилипати до листя, якщо ви додасте в неї трохи шампуню або 40 г мила.

Рада. не всі лілії в однаковій мірі уражаються сірою гниллю. Якщо ця хвороба завелася в вашому квітнику, спробуйте вирощувати менш схильні до неї східні, от — або ла-гібриди. А ось невибагливі, добре зростаючі в середній смузі азіатські гібриди, на жаль, часто хворіють сірою гниллю.

Фузаріоз на ліліях, лікування лілій

фузаріоз. дуже небезпечне грибне захворювання, часто приводить до загибелі цибулин. Зараження відбувається через грунт, в якій знаходяться спори гриба. Спочатку хвороба вражає коріння лілії, потім, поширюючись від донця, всю цибулину. Зовнішні ознаки фузаріозу-пожовтіння і засихання нижніх листків.

Лікування. щоб не заразити лілії фузаріозом, посадку проводите тільки здоровими цибулинами. Якщо помітили будь-які підозрілі плями на лусочках, відокремте їх, а цибулини опустіть на 10 хвилин в міцний розчин марганцівки.

При вирощуванні лілій пам’ятайте, що розвитку і поширенню хвороби сприяють вологість грунту (особливо надмірна), кисла реакція середовища (рн нижче 6,5), внесення азотних добрив понад норму, використання при підгодівлі розчину коров’яку.

Мозаїка на ліліях, лікування лілій

мозаїка. відноситься до найбільш шкідливим вірусних захворювань. Зовнішні ознаки настільки характерні, що їх важко не помітити. На листках з’являються світлі плями, рослини слабо ростуть, стебла викривляються, бутони і квітки утворюються потворні.

Лікування. на жаль, поки вчені не змогли знайти ефективні способи лікування цієї хвороби. Тому заражені мозаїкою рослини слід викопувати і знищувати. Переносниками вірусу є попелиці, трипси, кліщі та інші сисні комахи. Якщо вести з ними непримиренну боротьбу, то можна зменшити небезпеку зараження до мінімуму. Крім того, хвороба передається з соком хворої рослини при зрізанні квітів, пагонів, тому ніж або секатор треба постійно дезінфікувати.

Боротьба з червоним лілієвим жуком на ліліях

червоний лілієвий жук. в європі цей шкідник зустрічається повсюдно. У нашій країні з’явився на початку 90-х років минулого століття. Зовні він нагадує жука-пожежника, а по плодючості і ненажерливості подібний колорадському. Пошкоджує конвалії, рябчики, але найбільше лілії. Харчується їх листям, квітами, цибулинами. З’являється на посадках вже вІ якщо його не зупинити, то незабаром народяться личинки, а тоді впоратися зі шкідником буде складно.

Засоби боротьби. навесні, коли жук тільки з’являється на ліліях, його треба збирати вручну і знищувати. Якщо є можливість оглядати посадки часто і уважно, то за кілька тижнів від шкідника можна позбутися. Але коли час упущено і з’явилися личинки, доведеться проводити обробки хімікатами. Використовувати треба ті препарати, які допомагають в боротьбі з колорадським жуком. Для обприскування в 10 л води можна розвести 1 -2 г актари, або 1 мл конфідору, або 2 мл сонета.

Попелиці на ліліях, засоби боротьби

попелиці. ці комахи, крім того, що самі шкодять рослинам, ще є переносниками вірусних хвороб, тому їх треба знищувати, не допускаючи появи великих колоній.

Засоби боротьби. проти попелиць добре працює інта-вир (1 таблетка на 10 л води). Можна використовувати для обприскування і розчин фуфанону (10-15 мл на 10 л води).

Миші на ліліях, засоби боротьби

миші. дуже небезпечні для лілій, тому що можуть знищити всі знаходяться в землі цибулини.

Засоби боротьби. цибулини лілій треба обов’язково захищати від гризунів, особливо в міжсезоння, коли господарі в саду з’являються рідко. Візьміть невеликі ящики, виконайте в них збоку дірки для проходу мишей, закладіть отруєну приманку. У цій якості можна використовувати препарат шторм, змішавши 1 брикет з 1 кг борошна або крупи. Прикрийте ящик кришкою, щоб випадково не отруїлися птахи або домашні тварини. Кілька таких шухлядок розставте на посадках лілії, і бажано раз на місяць міняти приманку на свіжу.

для захисту лілій від хвороб досвідчені садівники радять навесні, як тільки здадуться паростки, пролити грунт наступним розчином. В 1 л теплої води розвести по 1 ст.ложці соди, мідного купоросу, нашатирного спирту і при помішуванні тонкою цівкою влити в 9л холодної води.

Н. Я.іпполітова, кандидат сільськогосподарських наук

Лілії хворіють не тільки добре піддаються лікуванню захворюваннями, викликаними мікроскопічними грибками, також вони бувають вражені вірусами. Найчастіше симптоми вірусних хвороб виражаються в зміні забарвлення і форми квіток і листя, викривленні стебел, зменшенні окремих частин рослин в розмірах, проте практично завжди в цих симптомах є пригнічення з погіршенням декоративних якостей, що найбільше не радує в квіткових культурах.

Грибкові захворювання:

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

Грибкові захворювання: ботрітіс

Ботрітіс

Є дуже небезпечним і найважчим захворюванням безлічі цибулинних рослин. Його також називають сірою гниллю. Швидкими темпами інфекція розноситься по посадках, особливо у весняну прохолодну погоду при підвищеній вологості. Поразка починається з нижньої частини стебла з молодого листя. Тому поширення хвороби потрапляє на всю рослину, вражаючи бутони зі стеблинками. Для розвитку грибка вогкість є сприятливим середовищем, через це ботрітіс може за кілька днів перетворити ваші рослини в гору гниючих, як ніби ошпарених окропом, стебел. Білосніжні гібриди — найбільш сприйнятливі до даної хвороби.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

Грибкові захворювання: фузаріоз

Фузаріоз

Зараження відбувається при механічному пошкодженні тканин. Грибок мікроскопічних розмірів з роду фузаріум вражає поступово всю цибулину, починаючи з донця. Вона коричневеет і поступово розпадається на частинки. За пожовтіння листя захворювання не завжди просто помітити: за рахунок надлуковічних здорових коренів рослина здатна продовжувати стабільно розвиватися, проте під час зберігання або зимівлі заражена лілія остаточно гине. В ході розвитку хвороби є фактори, які можуть цьому процесу посприяти: вологість грунту і її висока температур, а також добриво погано перепрілим гноєм, який містить в собі спори грибка, що можуть зберігатися в землі близько трьох років.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

Грибкові захворювання: блакитна цвіль

ризоктонія і фітіум

Захворювання лілій, які проявляються в загниванні цибулин і коренів. Ще цю хворобу називають»блакитна цвіль». Фітіум здійснює ураження коренів рослини, через що лілій бракує поживних речовин, а також води.

Блакитна цвіль

Є захворюванням зберігання, під час якої уражені цибулини висипані білуватими плямами грифів грибка, які покриті нальотом спороношення зеленуватого кольору.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

Бактеріальна гниль

бактеріальна гниль

Ранньою весною на листі при ураженні даним захворюванням з’являються коричневі плями овальної форми. Потім поступово у рослин жовтіють, загнивають і опадають квітконоси з листям. Причиною появи бактеріальної гнилі можуть бути цибулини, які зазнали різних захворювань, надлишок азотних добрив і занадто висока вологість грунту.
У період зберігання цибулин лілій, на лусках хворих бактеріальною гниллю з’являються вдавлені неприємно пахнуть плями, які викликають загнивання посадкового матеріалу.
Дуже важливо під час їх зберігання проводити огляд цибулин лілій регулярним чином. При виявленні хворих цибулин їх необхідно відразу ж ізолювати від інших і знищити, а на колишньому місці кілька років не садити лілії. Радять проводити дезінфекцію: сховища дезінфікувати за два тижні до закладки на зберігання цибулин, а цибулини і грунту – безпосередньо перед посадкою. Якщо хвороба з’явилася під час сходів і в період зростання, необхідно три рази на місяць проводити обприскування рослин фунгіцидами.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

Коренева гниль

Коренева гниль

Хворий посадковий матеріал, заражена і перезволожена грунту здатні стати причиною появи у лілій кореневої гнилі: жовтіють верхівки листя і засихають рослини. При викопуванні помітно, що сама цибулина не хвора, а ось її коріння покриті бурими дрібними плямами. У рослин уражені частини необхідно видаляти. Цибулини лілій для профілактики поширення і появи кореневої гнилі перед посадкою дезінфікують разом з корінням.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

Іржа

Іржа

Переносниками даного захворювання є цибулини хворих лілій, залишки рослинності з грибними спорами. На листках рослин, які заразилися іржею, спочатку з’являються безбарвні дрібні плями з подушечками спор рудого забарвлення, пізніше ці плями жовтіють. У таких лілій стебла і листя незабаром засихають.
Знайдені стебла і листя, хворі іржею необхідно знищувати, а рослини обприскати бордоською 1-процентною рідиною або ж відповідним фунгіцидом.
Для запобігання поширенню або перезимівлі спор хвороботворних грибків, знайдених у лілій, залишки їх рослинності восени ретельно збирають, а потім знищують.

вірусні хвороби

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

Вірусні хвороби: мозаїка

Поразка лілій приходить не від якихось специфічних вірусів, а вже від відомих нам як збудників захворювань інших городніх і садових культур. Наприклад, віруси тютюнової та огіркової мозаїк, які викликають штрихи і кільцеві плями на листі лілій, або ж вірус пестролепестности у тюльпанів, який проявляється плямистістю пелюсток на квітках. Бувають випадки, коли на рослину впливають відразу кілька вірусів. Комплекс вірусів викликається, наприклад, хворобою розеточносі: тоді стебло, сплощаючись, жовтіє, а лілія перестає цвісти і чахне.
Вилікувати рослини уражені вірусами, на жаль, немає можливості, і більшість садівників знають про це. Тому, як тільки з’являються перші ознаки наявності вірусів, лілії, які були заражені, необхідно знищувати, щоб інфекція не поширилася далі.
Посадки лілій для профілактики даного роду хвороб треба ізолювати від інших рослин, які можуть бути носіями вірусу, бур’янів в тому числі, а також нещадно боротися з сисними шкідниками-комахами, особливо з попелиць. До вірусних захворювань найбільш стійким визнали орлеанський гібрид за участю лілії генрі (дикорослий вид).
Різні хвороби вивчили, тепер можна перейти до вивчення шкідників.

широко поширені шкідники

Всі бажаючі поласувати цибулинами, квітками і листям лілій зустрічаються не випадково: це все ті ж слимаки, кліщі, мухи, попелиці і дротяники – об’єкти одвічної і невпинної боротьби квітникарів.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

Лілієвий жук

Бувають втім, і специфічні шкідники, наприклад, тріщалка цибулинна , або лілієвий жук . Цього ворога ви помітите відразу, він і не збирався ховатися. Ошатний, яскраво-червоного кольору, сидить на листі лілій і поїдає її. Однак особливо ненажерливі його рожеві личинки, подібні личинкам колорадського жука, хіба тільки з боків не мають цяток і покриті грудочками слизу зелено-бурого кольору. Після «роботи » цихШкідників лілія може залишитися зовсім без листя. Шкідник сама назва» тріщалка » отримав через характерного звуку, який видає дорослий жук, якщо його трохи потривожити, наприклад, трохи притиснути. Іноді ще його називають «пожежником» завдяки червоному забарвленню.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

На ліліях також зустрічається близько 15 видів попелиці. Вони не тільки послаблюють рослини, але, як вам вже відомо, поширюють віруси по посадках. Бобова, картопляна і персикова попелиця є переносниками вірусів пестролепестнсті і огіркової мозаїки, а баштанна попелиця переносить латентний вірус.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

Кореневий цибулинний кліщ

Безлічі цибулинних рослин шкодить кореневої цибулинний кліщ . Поселяється він у лілій на донці цибулини і викликає загибель цибулини в період зберігання, висмоктуючи з лусочок сік.
Шкідники, які пошкоджують цибулини в вегетаційний період — це капустянка, личинки мух ,

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

Цибулинна муха-журчалка

Дротяник . Цибулинна муха-журчалка (головне не переплутайте з жуком-тріщалкою) навколо лілій на поверхні грунту відкладає свої яєчка. Вилупилися з них «черв’яки» жовтувато-сірого кольору вбуравливаются в цибулину, після чого вона через пошкодження згниває.

Лілійна муха

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

Личинки лілейної мухи

А ось у іншої – лілейної мухи – інші переваги, вона любить бутони, які тільки утворилися. Харчуються її личинки найніжнішими частинами квітки, а залишають бутони так швидко, що ті навіть не встигають забарвитися. Коли розпуститься така квітка, і будуть видні результати їх праць, личинки вже давним-давно заляльковуються в землі. Відомо, що у багатьох лілій цибулини є їстівними: тому їх з великим задоволенням їдять не лише кроти і миші, але і білки, кролі і навіть деякі травоїдні копитні тварини. Тому лілії треба заздалегідь підготувати до захисту від дрібних і великих ворогів: купіть потрібні препарати, підгодівлі, хороший обприскувач і покривний матеріал. Важливо пам’ятати, що краса ваших квіток – це в найпершу чергу їх міцне здоров’я.

способи боротьби зі шкідниками і захворюваннями

Сіра гниль (ботрітіс). Препарати: оксихом, хом, бордоською рідиною – здійснювати обприскування при перших появах симптомів.

Базальна гниль (фузаріоз). Препарати: фундазол-протруювати цибулини в 2-процентному розчині 35-40 хвилин.

Коренева гниль (фітіум). Препарати: колоїдна сірка-перед висадкою здійснювати поливи грунту 0.4-процентним розчином; протруювати фундазолом як і базальну гниль.

Тріщалка або лілієвий жук . препарати: децис, інта-вир-здійснювати обприскування при появі шкідника у великих кількостях.

Лилиевая муха . здійснювати обприскування, коли утворюються бутони.

Кореневий цибулинний кліщ . препарати: актеллік-обприскувати у вегетаційний період; неорон – протруювати цибулини перед початком зберігання.

Як і всі інші квіти, хворіють і піддаються нападам шкідників. Квітникарі, які мають чималий досвід, впевнені, що чим раніше починати надавати допомогу, тим швидше і легше рослина зможе здобути перемогу над хворобою і залікувати рани, нанесені шкідливими комахами.

Хто ці ненажерливі шкідливі листоїди лілій і що потрібно робити, щоб їх позбутися, можна дізнатися з цієї статті.

«червоні загарбники»

Сонечко навесні пригріває, земля звільняється від снігового покриву, з-під неї пробиваються ніжні паростки лілій. Їх ніжні листочки несміливо тягнуться до світла, як би проявляючи подяку весні за тепло, яке вона подарувала всім живим істотам!

Тільки починаєш милуватися красою цибулинних рослин, як їх дивовижна краса починає тьмяніти. Причина-навала червоних жуків, які вийшовши із зимівлі, прагнуть швидко набратися сили. Для цього вони відшукують по запаху свої улюблені «страви» у вигляді лілій і , долаючи заради цього досить великі відстані.

«червоні загарбники» складаються в сімействі листоїдів. Червоного жука можна помітити, як то кажуть, неозброєним оком. Їх забарвлення нагадує забарвлення пожежної машини, через що комах справедливо нарекли жук – пожежник. У нашій місцевості мешкають жуки двох видів: цибульні червоні жуки і лілійні (лілієві), яких в народі ще називають цибулева тріщалка і лілієва тріщалка. Назва походить від здатності даної комахи видавати специфічні звуки при підозрі на появу небезпеки.

Широке поширення цих шкідників на території європи і північної америки пояснюється розведенням лілій і продажем їх цибулин. Червоні жуки, які мають привабливий вигляд на фото, в дійсності відносяться до найбільших шкідників саду. У місцях природного проживання їх яйця і личинки служать продуктом харчування для личинок ос, але там, куди «червоних загарбників» перевезли, вони в природних умовах знаходяться в безпеці. З цієї причини пожежник є надзвичайно небезпечною істотою для рослин, особливо для лілій.

ворог №1 для лілій

Ненажерливі червоні жучки, які нахабно пожирають листя на ліліях, не гребують навіть пелюсточками квітів, в європі зустрічаються всюди. У нашій країні вони стали відомі на самому початку дев’яностих років минулого століття.

Цей шкідник найбільше любить поласувати ліліями, хоч не обходить увагою і такі рослини як конвалія і рябчики. Вже на самому початку весни його можна побачити на посадках, де він починає пожирати листя, квіти і цибулини. Якщо відразу від нього не позбутися, то після появи личинок вести боротьбу з жуком буде дуже складно.

Дорослі особини червоних лілійних жуків мають характерний зовнішній вигляд:

  • досить великі очі;
  • досить звужена груди;
  • широкувате черевце.

Забарвлення тіла: ділянка перед спинкою і надкрила червоні іноді яскраво — червоні, поверхня останніх блискуча з западинами. Великої довжини кінцівки і антени чорного кольору. Личинки тріщалок нагадують гусениць, такі ж безкрилі з товстим довгим тілом. Колір їх буває жовтий, коричневий, помаранчевий.

Для личинок потенційними ворогами є птахи. Ось вони і придумали цікавий спосіб захисту обволікати тіло своїми екскрементами. Як підсумок, молоду особину пернаті вороги приймають за свої випорожнення і не звертають на них ніякої уваги.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

тріщалка цибулева

Другим ворогом лілій є тріщалка цибулева або цибульний червоний жук, що нагадує сонечко. На зимівлю він відправляється в грунт, на поверхні з’являється під кінець квітня або на початку травня. Дорослий жук даного виду являє собою особина подовжено-овальної форми, розмір якого в довжину не більше 7-8см.черевце чорне, надкрила оранжево — червоного кольору. Ніжки червоні з чорними точками, чорні вусики коротше половини довжини тіла.

Личинка цибулевої тріщалки має бруднувато-білий колір, з боків розташовані чорні крапочки. Голова і ніжки чорні. З боку спини личинка покрита неприємною слизом і екскрементами.

Цибулева тріщалка пошкоджує цибулю, тютюн, картопля, рябчик, всі види лілій та інші рослини. Шкода зеленим насадженням наносять як дорослі жуки, так і їх личинки, пожираючи листя, зелені коробочки з насінням, стебла і цибулини. Це підступне комаха за короткий час встигає від багатьох бутонів відщипнути крихітний шматочок, але це вже є приводом того, що розпустився квітка буде повністю зіпсований.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

розмноження лілійних жучків

Початок періоду спарювання червоних жуків припадає на середину весни. Можна часто спостерігати таку картину: приліпилися один до одного комахи сидять на рябчиках і на кущах лілій. Процес спарювання проходить на тому ж місці, де шкідники трапезують, тобто, на листках, а потім на бутонах лілій. На тих же місцях самки відкладають яйця з нижнього боку листя і на стеблах рослини. Кладка яєць закінчується приблизно в середині літа.

Одна особина здатна відкласти протягом сезону 450 яєць оранжевого забарвлення. З них потім вилуплюється близько трьох поколінь комах! на світ личинки з’являються після закінчення 7-10 днів після кладки яєць. Вони знаходяться у висячому положенні на нижньому боці листя, і помітити їх не просто.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

заходи боротьби з червоними жучками натуральними методами

Захист від тріщалок буде ефективною тільки в тому випадку, якщо всі заходи проводити в комплексі, одне з них ніяких позитивних результатів не дає. Вступати в боротьбу зі шкідниками часто доводиться самим господарям саду. Жителі британії прийшли до висновку, що якщо вчасно не знищити червоних жучків, ними будуть повністю знищені всі лілії і рябчики на острові. З боку птахів будь-якої допомоги чекати марно, тому що жук – пожежник не смачний, про що він посилає попередження своїм яскраво – червоним забарвленням.

Одним із заходів є ручне знищення шкідників. На невеликих плантаціях застосовувати хімію не обов’язково. Якісно зібрати, потім знищити червоних жуків потрібно вручну всього кілька разів за літо. Збирати їх не просто, для цього знадобиться деяка вправність. Тріщалки, що сидять відкрито на траві, видно відмінно, але комаха, при найменшій підозрі на небезпеку падає на землю спинкою вниз. Чорно-коричневого кольору черевце виявляється вгорі і практично стає одним цілим з землею, побачити жуків в такому положенні досить складно.

Звичайно, робота по збору комах, особливо личинок, дуже неприємна. Одне тільки добре, що вони не отруйні і не здатні дратувати шкіру, як це роблять інші шкідливі комахи. Але, головне, бачити свій квітник красивим і здоровим!

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

трав’яні настої, як метод боротьби з червоними жуками

Комплекс захисту посадок лілій від червоних жуків складається з дотримання сівозміни, а також регулярного знищення з коренем бур’янів, обприскування рослин на проблемних ділянках в період харчування личинок настоями трав. Це полин гіркий і живокіст високий. Для приготування розчинів знадобляться верхівки і листя полину, заготовлені в період цвітіння, і вся рослина живокості високої. Зрізати його краще на початку цвітіння.

Розчин з полину: відро заповнити повністю рубаною свіжою травою полину або 800г. Сушеної. Залити водою кімнатної температури. Настояти добу, потім півгодини кип’ятити на повільному вогні. Перед тим, як використовувати, розчин розвести, взявши одну частину відвару і одну частину води.

Розчин для обприскування з живокосту: кілограм подрібненого зілля помістити у відро, залити прохолодною водою, залишити настоюватися. На третю добу процідити. Розчин готовий, можна приступати до обприскування.

Щоб розчин чіплявся за листя, в нього рекомендується додавати одне з поверхнево – активних речовин: мильний розчин, найдешевший шампунь або трошки клею пва.

Хто їсть листя лілії. Що робити, якщо червоні жучки обїдають листя лілій? жук піскун або лілієвий жук

Щоб цибульний червоний жук обходив лілії та іншу, бажану йому зелену їжу стороною, обприскування рослин цими препаратами слід проводити кілька разів з інтервалом в один тиждень.

боротьба з червоними жуками із застосуванням хімікатів і біологічних методів контролю

Буває так, що збір вручну не приніс ніяких результатів і «червоні загарбники» напористо йдуть в наступ, значить, прийшов час застосувати «важку артилерію», яка складається їх хімічних препаратів. Вони використовуються тільки в тому випадку, коли численна кількість личинок з’являється не тоді, коли цвітуть лілії.

В даний час ще не існує препарату, який би призначався для знищення шкідників лілії – червоних жуків. У випадках навали тріщалок на рослини для боротьби з ними використовуються хімічні препарати, які здатні вражати інших листогризучих комах. Особливо часто це кошти, які застосовуються в боротьбі з колорадським жуком.

Червоні жуки придбали стійкість до хімікатів. Перш ніж на якомусь із них зупинити свій вибір, слід це враховувати. На сьогоднішній день найбільш ефективними виявилися такі сучасні препарати: інта-віра, децис, фуфанон, талстар, кінмікс та інші.

Якщо квітник великий і накопичилося чимала кількість шкідників, можна робити обприскування засобами, які використовуються для боротьби з колорадським жуком. Розчин повинен бути приготований згідно з доданою інструкцією, в іншому випадку можна рослина обпалити, а шкідники в той час залишаться живі.

Все — таки, «хімія» не є одним з кращих способів боротьби з шкідливими комахами, в тому числі і з червоними жуками. На якому інсектициді ні зупинити свій вибір, як би його гідності не рекламували, він, по суті, був і залишається отрутою, який несе в собі велику шкоду природі.

У 1996 році французькі вчені поклали початок масштабним дослідженням, які потім провели в європейських країнах на ліліях в самий сезон появи червоного жука. Для досліджень в лабораторії було доставлено більше 1000 яєць, близько 30000 личинок і багато тисяч дорослих червоних жуків.

Щоб мати у себе в саду здорові рослини лілій, необхідно завчасно підготуватися до захисту від дрібних і великих шкідників, в тому числі і від червоних жуків – пожежників. Необхідно придбати потрібні препарати і хороший обприскувач, приготувати все, щоб можна було вчасно почати боротьбу за здоров’я своїх улюбленців. Важливо не забувати, краса квітів знаходиться в руках господаря!