Прямий прохідний різець-основний інструмент для металорізальних верстатів

346

Різець прохідний відігнутий використовується для обточування зовнішніх поверхонь деталей обертання, куди відносяться конічні поверхні великої довжини, циліндричні валики та інші речі. На відміну від прямих, різці прохідні відігнуті набули більшого поширення, так як вони володіють універсальними можливостями в роботі. У них більш висока жорсткість і завдяки своїй формі, вони можуть обробляти деталі навіть в складнодоступних місцях. Вони застосовуються для створення деталей, чорнової і чистової обробки заготовок в машинобудуванні і верстатобудуванні, практично в кожній професійній токарній майстерні різець прохідний відігнутий є незамінним інструментом для обробки.

Фото: різці токарні прохідні відігнуті

Робота даним інструментом здійснюється як при поздовжньої, так і при поперечної подачі. Їм можна здійснювати обточування поверху самої заготовки, знімати фаски і підрізати торці, тобто, всі основні операції, які можуть стати в нагоді в даній справі. Вони відносяться до широкопрофільних інструментів і мають кілька різних варіацій за розмірами та іншими параметрами. Вони добре проявляють себе в роботі з жорсткими деталями. Різець прохідний відігнутий виготовляється згідно гост 18868-73.

Види токарних прохідних відігнутих різців

Інструменти цього типу можна поділити на чистові і чорнові види. Чистові володіють значно більшим радіусом заокруглення. Це дозволяє отримати більш точно оброблену поверхню. Їх використовують на кінцевій стадії виробництва і для створення відносно невеликих деталей. Якщо потрібно домогтися особливої гладкості і чистоти, то, як правило, застосовують лопаткові різці, які допомагають домогтися кращих результатів.

Чорнові застосовуються для грубої обробки. Радіус заокруглення у них нижче, але і фортеця помітно вище. Вони відмінно підходять для тих випадків, коли потрібно знімати велику кількість металу з заготовки. Робочий ресурс у них значно вище, тому, з економічної точки зору обробка двома видами різців виходить значно вигідніше. Точність у них менше, але перший етап зняття вони зроблять швидше.

Крім цього, можна ще виділити такі види як різець прохідний відігнутий правий і лівий. Тут вони відрізняються розташуванням ріжучої кромки, як і на багатьох інших різновидів даних інструментів.

Основні розміри прохідних відігнутих різців

висота, мм ширина, мм довжина, мм 16 10 110 20 12 120 25 16 140 25 20 170 32 25 170 40 25 200 40 32 240 40 40 240 50 40 240 50 50 240

Різець прохідний відігнутий виготовляється переважно з твердосплавних матеріалів, адже в основному заготовки складаються з жорстких матеріалів, але також можуть використовуватися і інструменти з швидкорізальної сталі.

Геометрія прохідного відігнутого різця

Основною робочою частиною різця є його головка, яка розташовується на стрижні. Він вставляється в резцедержатель для подальшої роботи. На передній поверхні головки є поверхня, яка забезпечує схід стружки. Також існує дві задні кромки допоміжна і основна. Ними називають ті поверхні, які звернені до деталі, що піддається обробці.

Основна робота різання здійснюється головною ріжучою кромкою. Дана частина утворюється на перетині головної задньої і передньої поверхні інструменту. У конструкції передбачена і допоміжна ріжуча кромка, що утворилася на перетині допоміжних передньої і задньої поверхонь. Перетин допоміжної і головної ріжучої кромки утворює вершину різця. У кожній моделі створюється свій унікальний кут, який робить виріб більш відповідним для тих чи інших цілей. Наприклад, для обробки деталі ступінчастого типу потрібно різець з кутом в 90 градусів.

Вибір прохідного відігнутого різця

Різці прохідні токарні відігнуті випускаються в декількох варіантах, в яких відрізняються розміри, матеріал різця і інші параметри. При виборі слід звертають увагу на те, з якими заготовками доведеться мати справу. Якщо у виробництві використовується широке коло деталей, то слід мати не один різець прохідний вигнутий, а цілий набір для різних випадків.

Розмір виробу підбирається відповідно до розмірів заготовки. Найбільш поширеними є середні варіанти, які не вимагають заміни для більшості робіт з різними видами виробів. «рада професіоналів! часта заміна різців призводить до великої втрати часу в роботі і до простою обладнання, так що слід заздалегідь визначатися з найбільш оптимальними варіантами.»

Щодо матеріалу тут спостерігається проста тенденція, коли м’які і незагартовані сорти металу обробляють різці прохідні відігнуті ліві і праві, які зроблені з швидкорізальної сталі. Він дешевші, але менш практичні, якщо мова йде про жорсткі матеріали. В даному випадку слід використовувати різець прохідний відігнутий з різцем з твердосплавних матеріалів. Вони відмінно протистоять вібраціям і температурі, яка підвищується під час роботи, тому, термін їх служби набагато довше.

Режими різання

Різець токарний прохідний відігнутий використовується в досить простих режимах роботи. Їм здійснюється поздовжні і поперечні рухи, в залежності від профілю обробки. Вибрати і замовити саморізи для металевого профілю за найвигіднішою ціною в україні можна на нашому сайті. Рекомендується для початку зробити чорнову обробку одним інструментом, призначеним саме для цієї мети, а далі зробити вже чистовий прохід по практично готової поверхні. Якщо в чорнової обробки поступово знімається товщина до декількох міліметрів, то при чистової цей показник йде в десятих часток міліметра за кілька проходів.

Маркування

На прикладі такого інструменту, як різець прохідний відігнутий т15к6 можна розглянути приклад маркування. Робоча поверхня тут виконана з твердосплавних матеріалів, які відносяться до титановольфрамовой групі. Вміст кобальту (к6) становить 6%, а карбіду титану (т15) – 15%.

Виробники

  • чіз( чернігів, україна);
  • укрметиз (україна);
  • intertool (китай);
  • тов » мелітополь інструмент»;
  • seco (швеція).

Прохідні відігнуті різці: відео

Прохідний прямий різець-затребуваний інструмент для обробки металів та інших твердих матеріалів. Зазвичай його застосовують на токарних верстатах, набагато рідше на довбальних і стругальних.

1

Прохідний металообробний різець – пр) — поширений і простий у виробництві інструмент. З його допомогою виконується обточування в поздовжньому напрямку циліндричних і конічних зовнішніх поверхонь. Розглянуті нами токарні пристосування ідеальні для обробки великих по довжині виробів. Пр ділять на:

  • відігнуті;
  • прямі.

Прохідний відігнутий інструмент має більш широкі технологічні можливості. Його головка обточує ті ділянки оброблюваного виробу, які максимально наближені до патронних кулачків . Важливий момент. Інструмент з відігнутою головкою застосовується і для поздовжнього обточування, і для поперечного. Ще один нюанс. Головка ріжучого пристосування може бути відігнута в ліву або праву сторону.

Прямі різці характеризуються звичайною формою державки.

Їх головка не має згинів. Тому у виготовленні такий інструмент є недорогим. Поперечну обробку їм не виконують. Якщо обточування ведуть до задньої бабці токарного агрегату від передньої, необхідно використовувати ліві пр. Якщо ж супорт верстата переміщається по стандартній траєкторії, застосовуються праві різці.

Існує кілька різновидів різців

Все пр поділяють на чорнові і чистові. Перші із зазначених призначені для грубого обточування (обдирання) деталей на верстатах. Чистовий інструмент використовується для фінішної обробки. Він дозволяє отримувати більш гладку поверхню із заданим показником шорсткості (аж до 7 рівня).

2

Будь токарний металорізальний прохідний різець проводиться строго по положеннях конкретного гост. Матеріалом для виготовлення розглянутих інструментів є . Багато різці оснащуються спеціальними напайками. Їх роблять з твердих сплавів. Прохідний інструмент випускається за такими гостами:

  • 18869-73 – прямі різці з швидкорізальних сплавів.
  • 18868-73 і 18877-73-відігнуті, оснащені ріжучими елементами з швидкорізальних і твердих сплавів.
  • 18878-73 – прямі з твердосплавними пластинами.
  • 26611-85 – прохідні різних типів зі змінними пластинами, які кріпляться на інструмент за схемою верхнього прихвату.
  • 29132-91 – інструмент з багатогранними, замінними після повного вироблення, пластинами.
  • 28980-91 – пристосування з надтвердих сплавів.

Найбільш використовуваними є пр по гост 18868, 18869,18877, 18878. Інструмент з багатогранними ріжучими елементами застосовується рідше. Особливість таких різців полягає в тому, що їх ріжучі частини експлуатуються без переточек протягом строго певного періоду часу. Коли одна грань вироби стає непридатною для роботи (затупливается), платівка монтується на інструмент другою гранню, потім третьої і так далі. Відновленню такі пристосування не підлягають. повністю затуплені різці утилізуються.

Найбільш використовуваними є різці по гост 18868, 18869,18877, 18878

Пластинки з твердих матеріалів на пр фіксуються за допомогою гвинта і клина. Ці елементи дозволяють заклинювати багатогранні пристосування між інструментом (його тильною стороною) і додатковим штифтом. Ріжучі пластини оснащуються зміцнюючої фаскою і особливої викружкой. Форма подібних різців може бути 3-6-гранною.

Інструмент з напаюваними пластинками за своїм експлуатаційним потенціалом гірше багатогранних різців. Але висока вартість виробництва останніх (вони обходяться на 25-35% дорожче) обумовлює затребуваність пр з напайками. Різці з матеріалів підвищеної твердості (гост 28980-91) зазвичай застосовуються для металообробки на агрегатах з числовим програмним управлінням.

3

Пр всіх типів, за винятком інструменту з багатогранними пластинками, потребує періодичного заточування. Вона виконується тоді, коли різець використовується тривалий час. Конкретні терміни заточування визначаються технологічними картами, що затверджуються на підприємствах металообробки. Ефективність переточки досягається за рахунок застосування правильної технології і грамотного вибору абразиву. Тут головне це підібрати більш твердий в порівнянні з різцем заточной інструмент. Найчастіше для заточування пр використовують зерна твердих мінералів. Їх за допомогою особливої зв’язки скріплюють в спеціальні шліфкруги. Структура останніх буває різною і залежить від:

  • кількості пір в загальній масі заточувального пристосування;
  • виду використовуваної зв’язки;
  • взаємного розташування і процентного співвідношення зерен.

Шліфувальні круги мають різноманітну структуру. З цієї точки зору їх прийнято поділяти на відкриті (нумерування – від 11 до 18), середні (від 6 до 10) і закриті (від 1 до 5). Твердосплавний інструмент заточується, як правило, за допомогою алмазних пристосувань.

Всі різці потребують періодичного заточування

Переточка пр здійснюється на заточувальних установках різних типів. При цьому принципи виконання операції на будь-яких агрегатах однакові. Заточку завжди починають з задніх частин різців, а потім виконують обробку передніх поверхонь. Зверніть увагу! лицьові ділянки потрібно заточувати в два етапи. Спочатку йде підготовча переточка. Вона виконується під певним кутом кріплення пластинки по всій поверхні різця. Тільки після цього приступають до фінальної заточування фаски. Ця процедура ведеться по передній грані на строго обмежених її ділянках.

Заточка дозволяє отримувати передні поверхні ріжучого інструменту необхідної конфігурації. Криволінійна переточка проводиться тоді, коли необхідно спростити відведення металевої стружки від пр. Вона завжди виконується уздовж ріжучої основної кромки по заданому радіусу. Щоб спростити відведення стружки від токарного інструменту, на його лицьовій частині також виточуються спеціальні радіусні канавки. Обов’язковою є фінішна переточка вершини ріжучого пристосування. У більшості випадків вона проводиться по радіусу.

Різці прохідні є найбільш поширеним інструментом при токарній обробці. У цій статті ми розглянемо, як виготовити такий різець своїми руками, які бувають прохідні різці, їх кути установки і кути ріжучих крайок і інші нюанси.

Ця стаття буде продовженням серії статей на сайті про токарні верстати, про інструменти і пристосування для токарної обробки в гаражній майстерні. Про пристосування для токарних верстатів я вже писав і бажаючі можуть почитати про них і . Ну а про грамотну заточування і доведення токарних різців своїми руками раджу почитати і подивитися відео ось в
А в цій статті ми детально розглянемо про основний інструмент при токарній обробці — прохідному різці.

Для початку розглянемо які бувають прохідні різці, з чого їх виготовляють, їх кути заточування, способи кріплення твердосплавних пластинок цих різців і інші нюанси. А в кінці буде розказано і показано як виготовити своїми руками відігнутий прохідний різець зі змінною твердосплавної платівкою в домашніх умовах.

Різець прохідний призначений для поздовжнього обточування зовнішніх циліндричних поверхонь, а для токарної обробки уступів і торцевих поверхонь служать підрізні різці. Однак деякі типи прохідних (такий як я зробив у відеоролику під статтею і на малюнку 1 нижче) і підрізних різців використовують як для поздовжнього, так і для поперечного обточування поверхонь.

Прохідні різці бувають чистові і чорнові. Чорнові різці призначені для грубого обточування заготовок, так званої обдирання (і тому деякі їх називають обдирними). А чистові різці призначаються для остаточної обробки поверхонь і отримання більш високого класу обробки поверхні заготовки. Нижче ми детально розглянемо види прохідних різців.

Токарні відігнуті прохідні різці .

Такі різці найбільш поширені в токарній обробці через зручності і широких можливостей і саме як я виготовив такий різець, мною був знятий відеоролик, який можна подивитися під цією статтею. Завдяки відігнутій голівці, такі різці дозволяють обробити поверхню деталі, яка розташована дуже близько від кулачків токарного патрона.

I — поздовжнє проточування, ii — поперечне проточування

І використовуються такий різець прохідний як для поздовжнього (див.малюнок 1.i), так і для поперечного точіння (рисунок 1.ii).такі різці виконують правими і лівими, в залежності від того, в який бік відігнута головка.

Прямі прохідні різці.

I — правий прохідний різець, ii — лівий прохідний різець

Ці різці призначені для поздовжнього обточування деталей. Також як і відігнуті різці, можуть бути як праві (див.малюнок 2.i), які застосовуються при звичайному напрямку руху супорта верстата, так і ліві (рисунок 2.ii), які застосовують при точінні в напрямку від передньої бабки до задньої.

Прямі прохідні різці найбільш прості у виготовленні через просту (не відігнутої) форми державки.

Наполегливі прохідні різці.

I — підрізання торцевих поверхонь (уступів), ii — торцеве обточування.

Ці різці служать для поздовжнього обточування деталей (див. Малюнок 3.i) і одночасного підрізання торцевих поверхонь уступів (в кінці проходу). Якщо розгорнути резцедержатель з таким різцем на деякий кут (див. Малюнок 3.ii) про можна використовувати такий різець і для торцевого обточування торця деталі.

Найбільш широко застосовуються наполегливі прохідні різці при обробці нежорстких деталей, а також східчастих заготовок.

Чистові прохідні різці .

I — для обточування відкритих місць, ii — для обточування важкодоступних місць.

Такі різці використовуються в основному для обточування з малою подачею і відрізняються вони від звичайних прохідних різців великим радіусом заокруглення (r=2-5 мм).

Для обточування відкритих місць на деталях використовують прямі різці, які працюють в обидві сторони (див.малюнок 4.i). А для обточування важкодоступних місць використовують відігнуті різці (див.малюнок 4.ii), як праві, так і ліві.

Чистові прохідні широкі різці .

Ці різці призначені для чистового обточування деталей, причому з великими подачами. Але при цьому ці різці зазвичай знімають дуже малий шар металу з заготовки.

B — ширина ріжучої кромки, s — подача.

При великих подачах (s

нижче буде розглянуті різні варіанти прохідних різців, які відрізняються один від одного в залежності від кріплення ріжучих пластинок.

Токарні різці з механічним кріпленням ріжучих пластинок.

Кріплення пластинок в спеціальному гнізді розрізаної пружинить державки.

Конструкція таких різців, (які були розроблені ще в минулому столітті в інституті технології в ндр) передбачає кріплення твердосплавних пластинок симетричної форми в розрізаних державках, за допомогою одного або двох гвинтів (з внутрішнім шестигранником). Такі прохідні різці показані на малюнку нижче.

Закріплення цієї пластинки здійснюється за рахунок заклинювання її між штифтом 3 і задньою опорною стінкою державки за допомогою спеціального клина 5 і гвинта 4. При цьому пластинка надійно і щільно притискається до опорної поверхні корпусу різця (державки).

Як показано на малюнку, пластинка при виготовленні на заводі забезпечується викружкой для завивання стружки і ще зміцнюючої фаскою на передній поверхні (ширина фаски 0,2 — 0,3 мм). Причому передній кут на викружке позитивний і необхідне значення задніх кутів забезпечується за рахунок установки пластинки під потрібним кутом на корпусі державки (кут становить приблизно 15 — 18° щодо осі державки).

Описана конструкція кріплення змінної пластинки трохи складна для самостійного виконання в домашніх умовах, та й не підійде вона для занадто дрібних різців невеликих токарних верстатів (наприклад шкільних «тевашек»), так як всі деталі доведеться робити дуже дрібними. Тому для більш дрібних різців можна закріпити змінну пластинку більш простим способом, як зробив я у відеоролику під цією статтею.

І якщо зробити сходинку на державке досить точно, і точно просвердлити отвір для затискного гвинта, тобто добитися того, щоб при затягуванні гвинта платівка щільно притягалась своєю задньою гранню до сходинці (буртику на державке) то таке кріплення, не дивлячись на свою простоту, досить надійне.

До того ж сходинка виконана так, що при навантаженні задня кромка пластинки заклинюється в сходинці, адже сходинка і опорна площадка під пластинку зроблені з кутом (приблизно 10 — 15° по відношенню до осі державки). Державку бажано виготовити з вуглецевої сталі 40х, 40х13, або зі сталі 45, 50.

Виготовлення відігнутих різців за допомогою штампа. 1-матриця, 2-давить паунсон.

Причому державка відігнутого різця виготовлена (і показана мною у відеоролику нижче) не методом гнуття, як роблять це на заводі за допомогою спеціальних штампів і як показано на малюнку зліва, а більш простим способом, просто вирізанням і обточуванням зі шматка сталі.

Багатогранні пластинки випускають трьох, чотирьох, п’яти, і шестигранної форми. Ну а розміри прохідних різців з багатогранними пластинками практично не відрізняються від розмірів різців з припаяними твердосплавними пластинками тієї ж висоти.

Тригранні пластинки мають кути рівні 80º, при робочих вершинах, і вони використовуються для прохідних наполегливих різців з головним кутом в плані φ=90º (див.малюнок під буквою а нижче).

Серед всіх різновидів обробки металів різанням токарна , мабуть, є найбільш поширеною і часто застосовуваної. Вона характеризується тим, що з поверхні заготовки за допомогою різців, свердел та інших інструментів, зрізається певний шар матеріалу, в результаті чого деталь набуває необхідну геометричну конфігурацію.

Коли в процесі токарної обробки здійснюється процес різання, то обертання деталі, затиснутою в патроні, називається головним рухом. При цьому ріжучий інструмент переміщається щодо поверхні деталі поступально (завдяки чому і відбувається зняття певного шару матеріалу), і цей рух називається рухом подачі. Таким чином, на токарному обладнанні обробка циліндричних, фасонних, різьбових, конічних та інших поверхонь проводиться за рахунок комбінації головного руху і руху подачі.

Для здійснення токарної обробки деталей на сучасному обладнанні використовуються різні типи інструментів, одним з яких є прохідний відігнутий різець .

За допомогою прохідних відігнутих різців здійснюються такі операції, як обточування зовнішніх поверхонь деталей з використанням поздовжньої подачі, а також підрізання торців і зняття фасок, що проводиться за допомогою поперечної подачі.

Всі випускаються в російській федерації прохідні відігнуті різці , робоча частина яких оснащена пластинами з швидкорізальної сталі, повинна відповідати вимогам гост 18868-73 .

вимоги до ріжучих інструментів

Сучасні токарні верстати це технологічне обладнання, на якому використовується ріжучий інструмент самих різних типів. При цьому слід враховувати, що саме інструмент функціонує в набагато більш жорстких умовах, ніж будь-яка деталь верстата. З цієї причини до матеріалу, з якого випускається ріжучий інструмент для токарних верстатів, пред’являються дуже серйозні вимоги.

Основною вимогою, яка пред’являється до нього, є високий ступінь твердості. Значення цього показника повинно бути як мінімум не нижче того, яким володіє заготівля: в іншому випадку він не зможе виробляти різання, а буде минути сам.

Оскільки в процесі обробки деталей ріжучий інструмент відчуває на собі великі сили тертя, то йому належить бути зносостійким.

Під час різання у вигляді тепла виділяється маса теплової енергії, і тому ріжучий інструмент для того, щоб зберігати свої робочі властивості в умовах високих температур, повинен бути теплостійким.

Само собою зрозуміло, що до основних якостей ріжучого інструменту необхідно також віднести високу механічну міцність. Вона необхідна для того, щоб успішно сприймалися великі сили різання.

Той матеріал, з якого виготовляється токарний ріжучий інструмент, повинен добре працювати як на стиск, так і на вигин. Йому також належить добре прожарюватися і шліфуватися.

Згідно з загальним правилом, прохідні відігнуті різці встановлюються в токарних верстатах таким чином, щоб їх ріжуча частина розташовувалася точно по центру оброблюваної деталі. Втім, від лінії центрів допускаються і відхилення, які повинні становити не більше однієї сотої частки діаметра заготовки.

Заточування токарного інструменту може проводитися при виготовленні цього інструменту, і завжди при роботі з ним, тобто в міру зносу. Для цього використовується спеціалізоване заточне обладнання, при обов’язковому охолодженні. Рівень заточування токарних різців серйозно впливає на якість оброблюваної поверхні.

Фахівці, які часто користуються різцями для токарного верстата при виконанні робіт по металу, а також ті, хто займається продажем цих виробів або постачанням машинобудівних підприємств, прекрасно обізнані про те, яких видів бувають ці інструменти. Тим же, хто нечасто стикається в своїй практиці з токарними різцями, досить складно розібратися в їх видах, представлених на сучасному ринку у великій різноманітності.

Види токарних різців для обробки металу

Конструкція токарного різця

У конструкції будь-якого різця, використовуваного для, можна виділити два основних елементи:

  1. державка, за допомогою якої інструмент фіксується на верстаті;
  2. робоча головка, за допомогою якої виконується обробка металу.

Робочу головку інструменту формують кілька площин, а також ріжучих крайок, кут заточування яких залежить від характеристик матеріалу виготовлення заготовки і типу обробки. Державка різця може бути виконана в двох варіантах свого поперечного перерізу: квадрат і прямокутник.

По своїй конструкції, різці для токарної обробки поділяються на наступні види:

  • прямі — інструменти, у яких державка разом з їх робочої головкою розташовуються на одній осі, або на двох, але паралельних один одному;
  • різці вигнуті — якщо подивитися на такий інструмент збоку, то явно видно, що його державка вигнута;
  • відігнуті — відгин робочої головки таких інструментів по відношенню до осі державки помітний, якщо подивитися на них зверху;
  • відтягнуті — у таких різців ширина робочої головки менше, ніж ширина державки. Вісь робочої головки такого різця може збігатися з віссю державки або бути щодо неї зміщеною.

Класифікація різців для токарної обробки

Класифікація токарних різців регламентується вимогами відповідного гост. Згідно з положеннями даного документа, різці зараховується до однієї з наступних категорій:

  • цілісний інструмент, повністю виготовлений з . Існують також різці , які виготовляються цілком з, але використовуються вони вкрай рідко;
  • різці, на робочу частину яких напаюється пластина, виконана з твердого сплаву. Інструменти даного типу набули найбільшого поширення;
  • різці зі знімними твердосплавними пластинами, які кріпляться до їх робочої голівці за допомогою спеціальних гвинтів або притисків. Використовуються різці даного типу значно рідше в порівнянні з інструментами інших категорій.

(натисніть, щоб збільшити)

Розрізняються різці і у напрямку, в якому відбувається подає рух. Так, бувають:

  1. токарні інструменти лівогоТипу-в процесі обробки вони подаються зліва направо. Якщо покласти зверху на такий різець ліву руку, то його ріжуча кромка буде розташовуватися з боку відігнутого великого пальця;
  2. праві різці — тип інструменту, який отримав найбільше поширення, подача якого здійснюється справа наліво. Для ідентифікації такого різця, на нього необхідно покласти праву руку — його ріжуча кромка буде розташовуватися, відповідно, з боку відігнутого великого пальця.

Залежно від того, які роботи виконуються на токарному обладнанні, різці поділяються на наступні типи:

  • для виконання чистових робіт по металу;
  • для чорнових робіт, які також називаються обдирними;
  • для напівчистових робіт;
  • для виконання тонких технологічних операцій.

У статті ми розглянемо весь спектр і визначимо призначення і особливості кожного з них. Важливе уточнення: до якого б типу не ставилися різці, в якості матеріалу їх ріжучих пластин використовуються певні марки твердих сплавів: вк8, т5к10, т15к6, значно рідше т30к4 і ін.

Використовують інструмент з прямою робочою частиною для вирішення тих же завдань, що і різці відігнутого типу, але він менш зручний для зняття фасок. В основному таким інструментом для (до слова, не отримав широкого поширення) обробляють зовнішні поверхні циліндричних заготовок.

Державки таких різців для токарного верстата виконуються в двох основних типорозмірах:

  • прямокутна форма – 25х16 мм;
  • квадратна форма-25х25 мм (вироби з такими державками використовуються для виконання спеціальних робіт).

Такі типи різців, робоча частина яких може бути відігнута в праву або ліву сторону, використовують для обробки на токарному верстаті торцевої частини заготовки. З їх допомогою також знімають фаски.

Державки інструментів даного виду можуть бути виконані в різних розмірах (в мм):

  • 16х10 (для навчальних верстатів);
  • 20х12 (цей розмір вважається нестандартним);
  • 25х16 (найбільш поширений типорозмір);
  • 32х20;
  • 40х25 (вироби з державкою такого розміру виготовляються переважно під замовлення, їх практично неможливо знайти у вільному продажу).

Всі вимоги до різців по металу даного призначення обумовлені в гост 18877-73.

Такі інструменти для токарного верстата по металу можуть виготовлятися з прямою або відігнутою робочою частиною, але на цій конструктивній особливості не акцентують увагу, а просто називають їх прохідними наполегливими.

Прохідний завзятий різець, за допомогою якого на токарному верстаті виконується обробка поверхні циліндричних заготовок з металу, є найбільш затребуваним видом ріжучого інструменту. Конструктивні особливості такого різця, який виконує обробку заготовки уздовж осі її обертання, дозволяють навіть за один прохід знімати з її поверхні значну кількість зайвого металу.

Державки виробів даного виду також можуть бути виконані в різних розмірах (в мм):

  • 16х10;
  • 20х12;
  • 25х16;
  • 32х20;
  • 40х25.

Даний інструмент для токарного верстата по металу також може бути виконаний з правим або лівим відгином робочої частини.

Зовні такий підрізний різець дуже нагадує прохідний, але у нього інша форма ріжучої пластини – трикутна. За допомогою таких інструментів для заготовки обробляють у напрямку, перпендикулярному осі їх обертання. Крім відігнутих, є і наполегливі види таких токарних різців, але область їх застосування дуже обмежена.

Різці даного типу можуть бути виготовлені з наступними розмірами державок (в мм):

  • 16х10;
  • 25х16;
  • 32х20.

Відрізний різець вважається найбільш поширеним типом інструменту для токарного верстата по металу. У повній відповідності зі своєю назвою використовується такий різець для відрізки заготовок під прямим кутом. З його допомогою також прорізають канавки різної глибини на поверхні деталі з металу. Визначити, що перед вами саме відрізний різець для токарного верстата, досить просто. Його характерною рисою є тонка ніжка, на яку і напаяна пластина з твердого сплаву.

Залежно від конструктивного виконання виділяють право — і лівосторонні види відрізних різців для токарного верстата по металу. Відрізнити їх один від одного дуже просто. Для цього необхідно перевернути різець ріжучої пластиною вниз і подивитися, з якого боку розташовується його ніжка. Якщо з правого, то він правобічний, а якщо зліва, то, відповідно, лівосторонній.

Розрізняються такі інструменти для токарного верстата по металу ще й за розмірами державки (в мм):

  • 16х10 (для невеликих навчальних верстатів);
  • 20х12;
  • 20х16 (найпоширеніший типорозмір);
  • 40х25 (такі масивні токарні різці складно знайти у вільному продажу, в основному їх виготовляють під замовлення).

Різьбонарізні різці для зовнішньої різьби

Призначення таких різців для токарного верстата по металу – нарізування різьблення на зовнішній поверхні заготовки. Даними серійними інструментами нарізають метричну різьбу, але можна змінити їх заточку і нарізати з їх допомогою різьблення іншого виду.

Ріжуча пластина, що встановлюється на таких токарних різцях, має списоподібну форму, виготовляється вона зі сплавів, які були вказані вище.

Такі різці роблять в наступних типорозмірах (в мм):

  • 16х10;
  • 25х16;
  • 32х20 (використовуються дуже рідко).

Такими різцями для токарного верстата можна нарізати різьблення тільки в отворі великого діаметру, що пояснюється їх конструктивними особливостями. Зовні вони нагадують розточувальні різці для обробки глухих отворів, але не варто їх плутати, так як вони принципово відрізняються один від одного.

Випускаються такі різці по металу в наступних типорозмірах (в мм):

  • 16х16х150;
  • 20х20х200;
  • 25х25х300.

Державка цих інструментів для токарного верстата по металу має квадратний перетин, розміри сторін якого можна визначити за двома першими цифрами в позначенні. Третя цифра-це довжина державки. Від даного параметра залежить глибина, на яку можна нарізати різьблення у внутрішньому отворі заготовки з металу.

Такі різці можна використовувати тільки на тих токарних верстатах, які оснащені пристосуванням, званим гітарою.

Розточувальні різці для обробки глухих отворів

Розточувальними різцями, ріжуча пластина яких має трикутну форму (як і у підрізних), виконують обробку глухих отворів. Робоча частина інструментів цього типу виконана з вигином.

Державки таких різців можуть мати такі розміри (в мм):

  • 16х16х170;
  • 20х20х200;
  • 25х25х300.

Максимальний діаметр отвору, яке можна обробити за допомогою такого токарного різця, залежить від розміру його державки.

Розточувальні різці для обробки наскрізних отворів

Такими різцями, робоча частина яких виконана з вигином, обробляються наскрізні отвори, попередньо отримані за допомогою свердління. Глибина отвору, яке можна обробити на верстаті за допомогою інструменту даного виду, залежить від довжини його державки. Шар металу, який знімається при цьому, приблизно дорівнює величині відгину його робочої частини.

На сучасному ринку представлені розточувальні різці наступних типорозмірів, вимоги до яких обумовлюються в гост 18882-73 (в мм):

  • 16х16х170;
  • 20х20х200;
  • 25х25х300.

Збірні різці для токарних верстатів

Розглядаючи основні типи токарних різців, не можна не згадати інструменти зі збірною конструкцією, які відносяться до універсальних, так як можуть бути оснащені ріжучими пластинами різного призначення. Наприклад, закріплюючи на одній державці ріжучі пластини різного типу, можна отримати різці для під різними кутами.

Як правило, такі різці застосовуються на верстатах з чпу або ж на спеціальних верстатах і служать для контурного точіння, розточування глухих і наскрізних отворів та інших спеціалізованих робіт.