Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличний

198

Працюючи ландшафтним дизайнером, я завжди раджу своїм клієнтам рослини, що поєднують зовнішню привабливість з невибагливістю у догляді. Одне з найулюбленіших рослин — гібіскус садовий, саме його я і використовую частіше за інших при оформленні ділянок.

Рослина здатна перетворити будь-який ландшафт, виглядає виключно ефектно. У статті розповім про цю рослину, поділюся досвідом, як садити і вирощувати садовий гібіскус.

Садовий гібіскус-справжня прикраса присадибного ландшафту. Крім виняткової зовнішньої декоративності рослина може ще й похвалитися придатними для заварювання смачного чаю квітами. Саме квіти гібіскуса використовуються як основа для знаменитого каркаде.

Крім того, рослина ще й досить невибагливо: догляд і розмноження його не викликає труднощів.

На батьківщині рослини — гавайських островах — його ще називають «квіткою любові». Дивно ефектними квітами гавайські жінки прикрашають свої зачіски.

У висоту може бути різним: найбільш рослими виявляються деревовидні різновиди. Окремого опису заслуговують квіти рослини. Вони мають форму вираженої воронки, що формується з п’яти або більше (махрові сорти) пелюсток.

Параметри воронки можуть бути від 6 до 15 см, є також сорти, у яких квітки в розпущеному стані досягають діаметра футбольного м’яча.

Забарвлення різна: частіше зустрічаються рожеві, білі, блакитні, бузкові, червоні відтінки. Є також і двоколірні, смугасті, облямовані різновиди-вони самі декоративні.

Садовий гібіскус здатний без укриття витримати морози до -20 градусів. Звичайно, в більшості російських регіонів рослина потрібно на зиму вкривати. Цвіте чагарник довго час — з кінця червня по жовтень. Може бути як однорічним рослиною, так і багаторічним відомі також його вічнозелені і листопадні різновиди.

Рослини відноситься до мальвових. У природі налічується близько 250 різновидів цієї квітки. В умовах саду культивують такі різновиди:

  • гібіскус деревоподібний;
  • трав’янистий;
  • напівчагарниковий;
  • чагарниковий.

використання в ландшафті

Різні види і сорти садового гібіскуса використовуються при оформленні присадибного ландшафту по-різному. Якщо сорт низькорослий, він ідеально підійде для бордюрів, в тому числі і для змішаних.

Трав’янистий гібіскус ефектно виглядає в поєднанні з трояндами, іншими красивими декоративними чагарниками.

Деревоподібна ж різновид чудово поєднується як з масивними хвойними деревами і чагарниками, так і з низькорослими квітами. Гібіскус: фото в саду.

Оскільки садовий гібіскус любить воду, чудово йому підійде ділянку на березі водойми, ставка. Вирощування гібіскуса у відкритому грунті — справа нескладна, а мініатюрні сорти рослини підходять і для горщикового культивування.

Різновиди

Науці відомо безліч видів і сортів цього прекрасного рослини, однак, в умовах відкритого грунту в росії зазвичай вирощуються лише кілька з них:

  • сирійський;
  • трійчастий;
  • гібридний.

Сирійський

Це найбільш підходящий для нашого клімату гібіскус, оскільки він досить морозостійкий. Батьківщина його — не сирія, як можна подумати, а китай.

У природних умовах гібіскус сирійський досягає 5 метрів, але при культурному вирощуванні — тільки 3 метрів. Культивується зазвичай як невелике деревце. Рослина прикрашена витягнутими розсіченими листю і великими квітками, що досягають в діаметрі 6-12 см.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличний

Трійчастий

Має африканське походження. Досягає 80 см у висоту, відрізняється стрижневою кореневою системою і прямими витягнутими гілками. Назва походить від виду листя — листочки розділені на три частини.

Квітки маленькі, досягають в діаметрі всього лише 4 см.однак, за рахунок їх кількості і зовнішньої ефектності чагарник виглядає дуже мальовничо. Забарвлення пелюсток-жовтувата, сердцевінка — червона. Розпускаються квітки лише вранці.

Гібридний

Виведений штучно шляхом схрещування болотного гібіскуса, червоного і гостролистого. Відрізняється довгими роками життя і дуже красивими, яскравими і великими квітками.

вимоги до умов

Дізнаємося, в яких умовах гібіскус вуличний найкращим чином проявить свої декоративні якості.

Місце

Висаджувати рослину необхідно на сонячній ділянці саду.

При цьому місце повинно бути огороджене від протягів і поривів вітру.

Грунт

До складу грунту гібіскус не пред’являє особливих вимог, що сильно полегшує завдання садівникові. Краще рости і розвиватися чагарник буде в суглинистой грунті, небажано висаджувати його на ділянці з вапняним грунтом.

Важливо, щоб грядка мала хорошу проникну здатність, була пухкої і дренируемой: застою вологи рослина не любить. А найбільш ефектного цвітіння можна домогтися, посадивши гібіскус в грунт в нейтральній або слабокислою реакцією. Важливо також, щоб грунт був досить поживним, насиченим органікою.

Температура

Садовий гібіскус — квітка тропічний, тому до тепла небайдужий. Коли навесні буде знято зимове укриття, необхідно спорудити над чагарником плівковий парник, щоб уберегти його від поворотних заморозків. При настанні стійкого тепла необхідність в парнику відпадає.

Вигляді по темі:

Розмноження

В умовах саду розмножувати гібіскус можна двома способами:

  • насінням;
  • живцями.

Насінням

Цей спосіб найтриваліший, але якщо немає можливості розмножити гібіскус вегетативно, іншого виходу немає. Насіння потрібно перед посадкою обов’язково стратифікувати, щоб загартувати рослини.

Насіння поміщають в грунт, обприскують водою і прибирають в такому вигляді в холодильник для стратифікації. Процедура триває місяць, після чого насіння висаджують вже в субстрат для пророщування. Субстрат повинен складатися з торфу і піску.

Ємність прикривають плівкою і поміщають в тепло (+25-27 градусів). Регулярно потрібно піднімати плівку для провітрювання, а також обприскувати грунт з пульверизатора.

Після проростання дочекайтеся утворення біля сходів декількох справжніх листочків і пікіруйте паростки в окремі горщики.

Майте на увазі, що зацвіте гібіскус в цьому випадку тільки на третій рік.

Живцями

Для цього способу найкраще вибирати весну. Держак зрізається з молодих пагонів на 5 см нижче вузла-нирки. Після зрізання з держака видаляють нижнє листя і обробляють зріз кореневим стимулятором.

Укорінення відбувається в землі: заглиблювати держак потрібно до вузла. Зверху саджанець накривають поліетиленом і так витримують близько місяця. Протягом зазначеного періоду держак вкорінюється, після чого його можна пересаджувати на грядку. Цвісти гібіскус почне в цьому випадку вже на майбутній рік.

посадка на грядку

Висаджувати на грядку можна як розсаду гібіскуса, вирощену з насіння, так і живці з корінням. Далі покроковий процес.

  1. підготуйте ямки для рослин на відстані метр-півтора один від одного. Розмір ямки повинен вдвічі перевищувати обсяг коренів рослини.
  2. на дно заглиблень покладіть дренажний шар з битої цегли.
  3. зверху насипте пісок, потім-компост, знову пісок.
  4. саджанець вийміть з контейнера так, щоб не пошкодити його вразливі корінці.
  5. поставте саджанець в ямку, коріння засипте грунтом (земля+торф+пісок). Коренева шийка повинна розташовуватися трохи нижче рівня землі.
  6. саджанець підгортайте, сформувавши навколо стовбура поливальне поглиблення.
  7. полийте рослину.

Як доглядати

При грамотному догляді рослина може благополучно прожити 15 років, щорічно при цьому радуючи своїм цвітінням. Познайомимося з основними вимогами по догляду за садовим гібіскусом.

Поливи

Рослині потрібно регулярне і досить рясне зволоження. Однак, важливо не допускати заливання грунту і застійних в ній явищ. Дивіться, щоб грунт на грядці з гібіскусом постійно був вологим, але без калюж.

Якщо стоїть посуха, поливайте рослину щодня, а в прохолодні дні процедуру можна не проводити. Після поливу рекомендується грунт рихлити, щоб забезпечити грунті хорошу проникність.

Пересадка

Цієї процедури потребує, переважно, молодий гібіскус. Зазвичай пересаджують рослину ранньою весною, намагаючись встигнути до початку сокоруху.

Якщо мова йде про трав’янистому гібіскусі, пересаджувати його слід особливо акуратно. Справа в тому, що коріння йогоРослини, укладіть всередині куреня колосся зернових культур, просочені отрутою, або розставте мишоловки.

Галина юрченко, експерт

Протягом зими стежте уважно за коливаннями температури — під час ранньовесняних відлиг гібіскус підлягає провітрюванню.

Реанімування гібіскуса навесні

Рослина важко виходить після зимівлі, але є один секрет, який допоможе швидко повернути його до життя:

  • у перші теплі дні зніміть з гібіскуса утеплення і накрийте квітка легким парничком;
  • в середині дня провітрюйте кущик по 15 хвилин з інтервалом 1-2 години;
  • знімайте плівку поступово, у міру відростання пагонів.

Через два-три тижні ваша гавайська красуня набере силу і віддячить буйним цвітінням.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличний

Обрізка і формування гібіскуса

Існує точка зору, згідно з якою не рекомендовано обрізати гібіскус в перші роки після посадки. Це невірно, тому що квіти з’являються тільки на молодих пагонах. Чим частіше видаляються старі гілки-тим більше кущ дає молодий порослі. Для посилення цвітіння виробляють регулярну щорічну обрізку до початку сокоруху.

Декоративну обрізку здійснюють з метою формування куща. На фото гібіскус-квітка має вигляд невеликого різнобарвного деревця. Процедура формування штамба-косички:

  • висадіть в один горщик три сорти рослини;
  • коли саджанці укореняться, переплетіть пагони кіскою;
  • закріпіть плетіння бинтом або тканинними смужками в декількох місцях;
  • продовжуйте плетіння до потрібної висоти.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличний

Гібіскус сирійський деревоподібний широко використовується в оформленні присадибних ділянок. Висаджують чагарник солітерами або групами, в сусідстві з яскравими однорічниками або на тлі смарагдового газону.

А де у вас росте східне диво? діліться з читачами своїми спостереженнями і дивуйте сусідів, дізнаючись нові секрети разом з нами.

Коли фруктовий сад вже наливається соковитими плодами, головним фаворитом садівників півдня стає садовий гібіскус. Догляд і розмноження, особливості вирощування, сорти і різновиди, фото квітів гібіскуса – все це буде головною темою нашої розмови. Мало кого величезний квітка гібіскуса залишить байдужим. Це неймовірне за своєю красою садове, в чому то навіть екзотичне, рослина.

Що може бути привабливіше квітників, що прикрашають ваш сад? безумовно, квітучі дерева, чагарники. Що таке гібіскус знають не багато. Зате практично всі квітникарі знають, що таке китайська троянда. Але ж ці рослини з одного сімейства-мальвові.

Гібіскус – види і сорти

Існують дикі і окультурені види. Є однорічні та багаторічні. З них можна виділити деревовидні, чагарникові, трав’янисті види.

Вікіпедія, до речі, наводить свою класифікацію видів:

  • конопльовий, або кенаф — hibiscus cannabinus ) — використовується прядильної промисловістю деяких тропічних країн;
  • китайський, або китайська троянда (hibiscus rosa-sinensis) — кімнатна культура;
  • розелла, або сабдарифа або суданська троянда (hibiscus sabdariffa ) – з сімейства мальвові, поширений в тропічних країнах, спочатку був виведений в індії;
  • сирійський (hibiscus syriacus ) – поширений багаторічний вид в росії для вирощування у відкритому грунті. Морозостійкий, багаторічний, чагарниковий;
  • трійчастий або північний – hibiscus syriacus) — однорічна трав’яниста рослина, що росте на гірських схилах, уздовж річок і озер азії, індії, среднеземноморья, ін.

Окремо осібно згадується ще один вид-болотний або мускусний (hibiscus moscheutos ) – багаторічна трав’яниста рослина, фаворит садівників півдня росії. Взимку надземна частина відмирає.

Спробуємо розібратися, які види гібіскуса існують. За основу візьмемо класифікацію за способами росту і формам розвитку: трав’янисті, чагарникові, деревовидні.

  • трав’янистий-високорослий кущ з сильними прямостоячими гілками, великими листками, великими квітками. Діаметр квітки (залежить від сорту) може досягати 40 см. Кущ щорічно восени відмирає, а навесні знову викидає молоді пагони.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличнийтрав’янистий

  • чагарниковий-повільно зростаючий листопадний кущ з багатьма відгалуженнями. Рясно цвіте весь сезон. Квіти середнього розміру від 5 до 25 см діаметром. До речі все чагарникові види можна формувати в один стовбур, отримуючи красиві квітучі деревця.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличнийчагарниковий

  • деревоподібний-одноствольне листопадне дерево, здатне виростати до 5-6 метрів заввишки. Весь сезон покрито квітами до 12 см діаметром.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличнийдеревоподібний

Загальна особливість всіх сортів: квітка живе тільки добу, але при цьому один відцвілий бутон відразу замінюється новим розпустився, тому цвітіння здається постійним.

Зараз з’явилися нові сорти — квіти можуть залишатися свіжими більше одного дня. Але все залежить від ступеня освітлення. Чим більше сонячне місце ви вибрали для свого улюбленця, тим триваліше термін життя однієї квітки. Але все одно термін цвітіння нетривалий-від одного до 2-3 днів.

Ландшафтні дизайнери дуже люблять садові гібіскуси всіх видів. Міські сади, парки часто прикрашають чагарникові види. А на приватному подвір’ї, дачних ділянках все частіше можна зустріти трав’янисті види.

Трав’янисті гібіскуси

Це гібриди, які були виведені шляхом схрещування трьох сортів північноамериканського походження – гостролистого, рожевого, червоного. Це багаторічник, який після в’янення наземної частини за умови укриття кореневої системи може витримати морози до-30ºс.

Кореневище одного екземпляра досить-таки потужне, виглядає як бульбове. Цвіте кущ з середини літа до пізньої осені. Одночасно можуть цвісти від десяти і більше квіток.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличний

Трав’янисті сорти дуже затребувані через великих (діаметром до 30-40 см) яскравих барвистих квіток (білих, червоних, рожевих, бордових, ін.), іноді махрових.

Висота цієї рослини може досягати трьох метрів. Такої довжини гілки встигають досягти за один сезон.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличний

Серед трав’янистих найпопулярніші у садівників: болотні. Чому так називаються? тому що вперше цілі зарості цього неймовірно красивого рослини були виявлені на болотах уздовж річки міссісіпі, де вони є багаторічними. У нас вони теж відносяться до багаторічних, але з відмирає взимку надземною частиною куща.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличнийболотний

На клумбах трав’янисті сорти виглядають відмінно разом з низькорослими сусідами. Наприклад, в центрі розарію ваш вихованець буде величним королем.

Величезні квіти розміром з тарілку здивують не тільки вас, а ваших гостей, сусідів, просто перехожих.

Сорти трав’янистого гібіскуса

Сорт коппер кінг – компактний кущ. Округла компактна форма досягається щорічної формуванням не більше 120 см заввишки. Темно-зелені, ажурні, формою як кленові, листя можуть змінювати забарвлення, яка залежить від температури навколишнього повітря. Квіти великі до 30 см діаметром, кольору полуничного мусу – біло-рожеві з яскраво-рожевими смужками. Серцевинка квітки багряно-червона. Стійкий до захворювань.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличний

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличнийкоппер кінг

Сорт кренберрі краш-виростає округлим, пишним чагарником з озелененням від коренів, висотою 90-120 см.має зелену з фіолетовими прожилками листя перистої форми. Квіти великі до 25 см діаметром, соковитого бордового кольору з темними смужками на пелюстках.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличнийкренберрі краш

Сорт олд єлла – міцний кущ з сильними пагонами висотою до 100-120 см, з озелененням від коренів. Лист зелений, перистий, кленовидною формою, з фіолетовим відтінком при сонячному освітленні. Квіти величезні 30 см діаметром, білого або кремового кольору з червоною серцевиною. Пелюстки хвилясті.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличнийолд йелла

Окремо учасниками різних форумів обговорюється садовий жовтий трав’янистий гібіскус – цей вид налічує кілька сортів, але, як стверджують деякі квітникарі-всі вони можуть бути тільки однорічними! прямим текстом пишуть: «не вірте, якщо вам намагаються продати багаторічний жовтий, такого гібрида не існує, хоча селекціонери намагаються цього домогтися. Цей вид доведеться сіяти насінням щороку».

Але, тим не менш, деякі садівники-любителі стверджують, що у них ростуть жовті багаторічники. Може бути, ви, читачі, зможете внести ясність? якщо ваш сад прикрашений цією квіткою, є досвід по догляду, вирощування, напишіть коментар.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличний

Чагарникові гібіскуси

Серед чагарникових найбільш популярний — сирійський, який налічує безліч сортів. Квітки у нього розміром дрібніше, ніж у трав’янистого виду, досягають діаметра 12 см.забарвлення різноманітна: квіти фіолетових, білих, червоних відтінків, зустрічаються сорти з двоколірним забарвленням.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличний

Потім пальник прибирають і по секундоміру фіксують час, протягом якого триває горіння зразка.

За результат приймають середнє арифметичне значення результатів випробувань зразків.

4.14. Визначення водопоглинання

Сутність методу полягає у визначенні маси води, поглиненої зразками сухого матеріалу після повного занурення їх в дистильовану воду і витримування в ній протягом заданого часу.

4.14.1. Апаратура і матеріали

Технічні ваги з похибкою зважування не більше 0,01 г.

Сушильна шафа з температурою нагріву до 100 °с, що забезпечує підтримку заданої температури з похибкою не більше 2 °с.

Ексикатор по гост 25336-82 .

Ванна, що має сітчасті підставку і пригруз.

Хлористий кальцій безводний по ту 6-09-4711-81 .

Дистильована вода по гост 6709-72 .

Штангенциркуль по гост 166-89 .

4.14.2. Відбір зразків

Для визначення водопоглинання з плит, відібраних за п.3.5, випилюють по одному зразку розміром [(50х50х50)±0,5] мм. Якщо висота зразка менше 50 мм, то висота зразка приймається рівною товщині плити. Довжину, ширину і товщину зразків вимірюють не менше ніж в трьох точках з похибкою не більше 0,1 мм.

4.14.3. Перед проведенням випробувань зразки висушують при температурі (60±2) °с не менше 3 год, потім охолоджують в ексикаторі не менше 0,5 год і зважують з похибкою 0,01 р.

Зразки поміщають у ванну на сітчасту підставку і фіксують їх положення сітчастим вантажем. Потім у ванну заливають воду з температурою (22±5) °с так, щоб рівень води був вище сітчастого пригруза не менше ніж на 20 мм.

Через 24 год після затоки води зразки виймають, протирають фільтрувальним папером і зважують з похибкою не більше 0,01 г.

4.14.4. Обробка результатів випробування

Водопоглинання у відсотках за обсягом обчислюють за формулою

Де-маса зразка після витримування його у воді, г;
— маса зразка до занурення у воду, г;
— обсяг зразка, см;
— щільність води, г / см.

За результат випробування приймають середнє арифметичне значення паралельних визначень водопоглинання плит, округлене до 0,1%.

5. Упаковка, маркування, транспортування та зберігання

5.1. Плити поставляють упакованими в транспортні пакети або в неупакованому вигляді. При формуванні пакету повинні дотримуватися правила перевезення вантажів, затверджені відповідними відомствами, і вимоги і цього стандарту.
Висота сформованого пакета не повинна перевищувати 0,9 м. При товщині плит 500 мм пакет формують з двох плит.

Для виготовлення засобів пакетування слід застосовувати стрічку, що має розривне навантаження не менше 200 h (по основі).

5.2. На бічній грані плити або пакета повинна бути нанесена маркування, що містить штамп втк підприємства-виробника, тип і марку плити.

5.3. Транспортна маркування повинна проводитися по гост 14192-96 .

Кожну прийняту партію плит супроводжують документом про якість, в якому вказують:

Найменування підприємства-виробника або його товарний знак;

Дату виготовлення;

Найменування продукції і номер партії;

Марку і тип плит;

Кількість плит в партії і в кожному пакеті;

Позначення цього стандарту;

Штамп втк;

Результати випробувань;

Зображення державного знака якості для продукції, якій він присвоєний в установленому порядку.

5.4. Плити і пакети транспортують усіма видами транспорту в критих транспортних засобах відповідно до правил перевезення вантажів, що діють на кожному виді транспорту.

5.5. Для транспортування залізницею плити постачають сформованими в пакети. У пакети укладають плити одного типу, марки і розміру. Плити повинні бути укладені плазом.

Відправка залізницею-повагонна. Вагон завантажують пакетами в три яруси, довантажуючи його до повної місткості неупакованими плитами.

5.6. Відправка плит в райони крайньої півночі здійснюється відповідно до гост 15846-2002, при цьому плити упаковують в дерев’яну тару по гост 18051-83 .

5.7. Плити повинні зберігатися в критих складах. Допускається зберігання під навісом, що захищає плити від впливу атмосферних опадів і сонячних променів. При зберіганні під навісом плити повинні бути покладені на підкладки, при цьому висота штабеля не повинні перевищувати 3 м.

6. Вказівки щодо застосування

6.1. Плити повинні застосовуватися відповідно до вимог снип ii-26-76 та інших документів, затверджених в установленому порядку.

7. Гарантії виробника

7.1. Виробник гарантує відповідність плит вимогам цього стандарту при дотриманні споживачем умов транспортування, зберігання і вказівок щодо застосування.

7.2. Гарантійний термін зберігання плит — 12 міс з дня виготовлення.

Додаток (довідковий). Інформаційні дані про відповідність гост 15588-86 і ст рев 5068-85

Додаток
Довідковий

Вступна частина гост 15588-86 відповідає вступній частині ст рев 5068-85.

Разд. 1 гост 15588-86 відповідає розд. 1 ст сэв 5068-85.

П.2.3 гост 15588-86 відповідає п.2. 2 ст рев 5068-85.

П.2.4 гост 15588-86 відповідає п.2. 1 ст рев 5068-85.

П.2.5 гост 15588-86 відповідає п.2. 3 ст рев 5068-85.

П.2.6 гост 15588-86 відповідає п.2. 4 ст рев 5068-85.

П.3.1 гост 15588-86 відповідає п.3. 1 ст рев 5068-85.

П.3. 3 гост 15588-86 відповідає пп.3.5 і 3.6 ст сэв 5068-85.

П.3.4 гост 15588-86 відповідає п.3. 3 ст рев 5068-85.

П.3.5 гост 15588-86 відповідає п.3. 4 ст рев 5068-85.

Електронний текст документа
Підготовлений зат «кодекс» і звірений по:
Офіційне видання
М.: стандартинформ, 2005

гост 15588-86 пінопласт полістирольний

(ст рев 5068-85)
Група ж15

державний стандарт союзу рср

плити пінополістирольні
Технічні умови

Окп 22 4440

Дата введення 1986-07-01

Затверджений і введений в дію постановою державного комітету срср у справах будівництва від 17 червня 1986 р.№ 80

Натомість гост 15588-70

Перевидання. Червень 1988 р.

Цей стандарт поширюється на пінополістирольні плити, що виготовляються безпресовим способом з суспензійного спіненого полістиролу з добавкою або без добавки антипірену.

Плити призначаються для теплової ізоляції в якості середнього шару будівельних огороджувальних конструкцій і промислового обладнання при відсутності контакту плит з внутрішніми приміщеннями. Температура ізольованих поверхонь не повинна бути вище 80с.

Плити відносяться до групи горючих матеріалів.

Стандарт відповідає ст рев 5068-85 в частині, зазначеної в довідковому додатку.

1. Типи і розміри

1.1. Плити в залежності від наявності антипірену виготовляють двох типів:

Псб-с — з антипіреном;

Псб — без антипірену.

1.2. Плити в залежності від граничного значення щільності поділяють на марки: 15, 25, 35 і 50.

1.3. Номінальні розміри плит повинні бути:

По довжині — від 900 до 5000 мм з інтервалом через 50 мм;

По ширині — від 500 до 1300 мм з інтервалом через 50 мм;

По товщині — від 20 до 500 мм з інтервалом через 10 мм.

За погодженням виробника зі споживачем допускається виготовляти плити інших розмірів.

1.4. Граничні відхилення від номінальних розмірів не повинні перевищувати, мм:

По довжині

Для плит довжиною до 1000 включ……………………….±5;

«»» понад 1000 до 2000 включ…………….±7,5;

«»» понад 2000……………………….. ±10;

По ширині

Для плит шириною до 1000 включ…………………….±5;

«»» понад 1000……………………..±7,5;

По товщині

Для плит товщиною до 50…………………………..±2;

«»» понад 50………………………..±3.

1.5. Умовне позначення плит повинно складатися з літерного позначення типу плити, марки, розмірів по довжині, ширині і товщині в міліметрах і позначення цього стандарту.

Приклад умовного позначення плит з полістиролу з добавкою антипірена марки 15, довжиною 900 мм, шириною 500 мм і товщиною 50 мм:

Псб-с -15 -900х500х50 гост 15588-86

То ж, плит з полістиролу без антипірена марки 15, довжиною 900 мм, шириною 500 мм і товщиною 50 мм:

Псб-15 -900х500х50 гост 15588-86

2. Технічні вимоги

2.1. Плити повинні виготовлятися відповідно до вимог сьогоденняСтарих кущів допускається по 2-3 стовбура на один новий екземпляр.

Зрізи посипаємо золою або товченим вугіллям.

Отримані частини кореневища відразу треба посадити. Добре пролиті посадочні ями з живильним грунтом повинні бути заздалегідь підготовлені.

Засипаємо кореневища землею, утрамбовуємо поверхню, знову поливаємо. Через два тижні можна проводити перші азотні підгодівлі. При такому догляді розділені кущі швидко дають пагони, радують своїх господарів цвітінням вже в перший сезон після посадки.

Розмноження відводками і методом щеплення варто залишити для професіоналів, так як для цих способів знадобляться не тільки навички і знання, але так само спеціальні інструменти, терпіння, холоднокровність, що у любителів-садівників речі не завжди сумісні. Особливо, коли потрібен швидкий, надійний результат.

Обрізка гібіскуса восени або навесні, коли краще

Важливо знати, як впливає на садовий гібіскус обрізка, коли її виробляти, чи потрібна вона взагалі.

Кажуть, що не можна піддавати обрізку молоді кущі. Але це не так. Потрібно обрізати! починати робити це треба якомога раніше, щоб надати рослині форму, пишність, збільшити цвітіння. Адже квіткові бруньки закладаються тільки на молодих пагонах.

Регулярна весняна обрізка – це необхідний щорічний догляд. Її ще називають гігієнічної або стимулюючої. Таку обрізку рекомендується проводити, починаючи з лютого, поки кущики або деревця не прокинулися, поки не почалося сокорух. Не бійтеся відрізати зайве, пагони минулого року потрібно нещадно вкоротити на 1/3 їх довжини. Ваш вихованець віддячить вам рясною закладкою квіткових бруньок.
Омолоджуюча обрізка гібіскусів восени проводиться у дорослих екземплярів. Наприклад, ваш кущ досяг величезних розмірів або занадто загус. Виріжте старі сухі гілки, прорідити рослина, залишивши тільки головні скелетні.

Ландшафтні дизайнери радять центральну гілку залишити довше інших. Форма крони буде більш привабливою.

У деревовидного представника можна сформувати крону обрізанням, наприклад, зробити її кулястої.

Регулярна омолоджуюча обрізка (раз за 3 роки) зміцнить скелет чагарнику або деревця.

Що таке гібіскус, види якого були описані вище, ви дізналися, познайомилися з правилами догляду за ним, особливостями обрізки. Тепер ви можете визначитися з тим, який саме різновиди не вистачає вашому саду, сміливо придбати собі китайську красуню.

Hibiscus-прикмети, забобони, традиції

Є ще цікаві факти, про які неможливо не сказати.

Кажуть, що ця квітка має магічну силу.

Хтось називає його квіткою любові-нібито він дарує величезну кількість енергії, яка може воскресити пішла любов або запалити нову в тій родині, де він росте.

Наукове пояснення цьому, як не дивно, є: нектар квітки є афродизіаком, так що він цілком може зміцнити сімейні відносини.

І медики стверджують, що у кожного повинен бути вдома або в саду гібіскус, корисні властивості якого саме в його вишуканому ароматі, що містить фітонциди, що пригнічують деякі канцерогени.

Ну а друге гучне народна назва – це гібіскус садовий — квітка смерті. Чому? причин кілька.

Існує легенда, що якщо гібіскус зацвів несвоєчасно, вибився з ритму, то, значить, чекай біди.

Так само в’яне, висихає рослина нібито віщує важку хворобу одному з членів сім’ї, де він росте.

Все це, звичайно ж, забобони. Вірити чи ні – справа кожного.

Про що б не говорили нам забобони, відмовитися від вирощування прекрасного квітки неможливо.

Існують цікаві традиції, пов’язані з гібіскусом у різних країн світу. Це дуже цікаво. Наприклад, ця рослина є національною квіткою декількох країн-гаїті, південної кореї, малайзії.

А філіппінці його використовують при виготовленні основи для мильних бульбашок, подрібнюючи листя, квітки до отримання липкої рідини.

Квітка гібіскуса традиційно носять на голові дівчата і жінки гавайських островів. При цьому якщо квітка в волоссі зліва, значить, жінка не вільна. А якщо квітка праворуч, то ця особа відкрита для відносин.

Посадіть у себе садовий гібіскус! догляд і розмноження не вимагає особливих зусиль. Видів і сортів величезна кількість. Колірна гамма задовольнить навіть найвибагливішого ландшафтного дизайнера. Це чудове рослина буде прикрашати ваш сад багато років, зробить його неповторним, дивним.

Садовий гібіскус-фото

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличнийлітній штормЯк зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличнийвогненна куля
Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличнийроял джемс

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличний

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличний

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличний

Сирійський гібіскус, або як його ще називають, садовий – невибаглива і в той же час приваблива рослина, що відноситься до сімейства мальвових .

Незважаючи на те, що рослина тропічна, при правильному догляді за гібіскусом садовим, він прекрасно приживається і в наших кліматичних умовах.

На зиму рослину вкривають подібно садовим трояндам або ж викопують і переміщують в підвал або будинок, де він навіть може продовжити своє цвітіння.

Різновиди рослини

Крім садового гібіскуса, в світі зустрічається ще більше 200 видів даної рослини, основними з яких є:

  1. гібіскус трійчастий, квітки якого мають світло-жовтий відтінок і розпускаються лише на 3-4 години в день. Доросла рослина у висоту досягає близько 80 см, тривалість цвітіння якого 1 місяць;
  2. розсіченнолепестной гібіскус, який отримав свою назву завдяки формі листя. Розмір квітки в діаметрі досягає 8 мм, забарвлення може бути різним – від оранжевого або червоного, до змішаного відтінку. Цвіте з травня по листопад;
  3. гібіскус друмонда , що має розсічені по краях трьохсегментні листя, в довжину досягають 5 см.квіти можуть бути пурпурного або рожевого кольору.

Через свою теплолюбність, в помірному кліматі прижився лише сирійський гібіскус, чагарники якого можна побачити як в саду, так і на терасі або балконі любителів прикрашати свою ділянку.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличний

Головні особливості чагарнику

Квіти даного чагарнику величезні, їх діаметр коливається в межах 12 см. Колірна гамма може бути найрізноманітнішою, найбільш часто зустрічаються рослини, що мають бутони білого, червоного або фіолетового відтінку.

Зацвітає чагарник не відразу, доведеться почекати 3-4 роки після посадки, оскільки він характеризується повільним зростанням.

Особливістю даного виду є період цвітіння одного бутона. Він становить всього лише один день. За добу бутон встигає розквітнути, порадувати господарів своєю неперевершеністю, зів’янути і опасть. На його місці, буквально на наступний день, з’являється новий квітка.

Влітку дерево порожнім не буває, воно цвіте цілий сезон: починаючи з червня і закінчуючи на початку вересня.

У висоту чагарник може виростати до 3 метрів, в ширину – до 1,5. Таких розмірів можна домогтися при правильному догляді. Збільшення гіллястості досягається шляхом обрізання стебел, яке необхідно проводити в кінці зими.

Середній термін життя сирійського гібіскуса становить 20 років.

Вирощування рослини і правильний догляд за ним

Вибираючи місце для посадки і подальшого вирощування гібіскуса садового, не варто забувати, що це теплолюбна південна рослина, що віддає перевагу сонячне місце.

Не варто розміщувати його в тіні, щоб не порушити рясне і тривале цвітіння чагарнику.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличний

Посадка живців або насіння проводиться навесні, коли земля відтає, навколишня температура піднімається і відсутня ймовірність настання заморозків.

Грунт повинен бути багатим на гумус, водопроникним і родючим, як і для розведення троянд. Тому якщо посадити гібіскус в їх оточенні, можна створити сад, наповнений красивими і добре гармонують один з одним квітами.

Щоб не порушити процес цвітіння і запобігти засихання рослини, варто підтримувати вологість грунту. А оскільки влітку в більшості регіонів настає посуха, то необхідно постійно поливати чагарник у міру висихання землі, уникаючи сильного затоки.

Для збільшення кількості пагонів, на яких формуються квіткові бруньки, а також додання декоративного вигляду куща, в кінці зими необхідно виконати його обрізку .

На відео розповідається, як правильно посадити гібіскус садовий і подальший догляд за ним.

Правила і особливості розмноження

Розмноження гібіскуса садового можливо як живцями, так і насінням.

Використання живця

Найбільш простий метод розведення даної рослини, оскільки до настання холодів воно встигне добре вкоренитися і трохи підрости, що при правильному його укритті на зиму допомагає безболісно перенести холоду.

Держак повинен матиКілька міжвузлів, місце зрізу необхідно обробити стимулятором росту, помістити в воду і дочекатися, поки він пустить коріння.

Це зазвичай відбувається протягом двох тижнів. Дочекавшись появи коренів, проводиться висадка в підготовлений грунт на глибину не більше 10 см.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличний

На фото розмноження гібіскуса садового живцями

Рекомендований склад грунту – суміш торфу з піском в рівних кількостях . Для сприяння процесу вкорінення живця створюються тепличні умови: рослина накривається прозорою банкою або поліетиленом.

Гібіскус повинен остаточно прижитися протягом 20-30 днів , протягом яких потрібно підтримувати температуру навколишнього середовища в межах 23-25 градусів і постійно виконувати полив, не допускаючи пересихання землі. Після вкорінення молоде рослина можна висаджувати в саду або на інший підготовлений ділянку.

Використання насіння

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличнийспочатку їх необхідно замочити на 10 годин в розчині епін, що є стимулятором росту. Посадка виконується з січня по березень.

Для цього в посудину насипається грунтова суміш, що містить рівну частку піску і торфу. Для якнайшвидшого проростання насіння потрібно не тільки підтримання високої температури в приміщенні (не нижче 25 градусів), але і наявність нижнього підігріву грунту. Сіянці потрібно періодично провітрювати і обприскувати.

Коли з’являться перші листки на молодих паростках, їх розсаджують в окремі ємності. Після настання тепла можна висаджувати рослину на відкриту територію.

Без пересадки і догляду гібіскус садовий може рости і нормально розвиватися на одному місці близько двадцяти років. Але якщо все ж виникла необхідність в зміні його місця перебування, то правила пересадки є стандартними.

Як і будь-яка інша рослина, пересаджувати сирійський гібіскус необхідно навесні. Перш за все, варто оновити рослину, обрізавши гілки і видаливши засохлі.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличний

Попередньо полив кущ, що запобіжить пошкодження коренів, виконується його викопування і посадка в підготовленому місці. Щоб рослина добре прийнялося, потрібно не допускати пересихання землі, рясно поливаючи грунт.

Перешкоди, з якими може зіткнутися садівник

На жаль, рослина може піддаватися різним хворобам і нападу шкідників.

Найбільш поширене захворювання гібіскуса– хлороз , ознакою якого є пожовтіння пагонів і листяного покриву.

Розрізняють два види хлорозу:

  1. інфекційний, який може бути викликаний вірусами, грибами та іншими мікроорганізмами. Переносниками є сисні шкідники (попелиця, трипси, павутинний кліщ). В якості профілактики і повернення до нормального існування необхідно внесення добрив, пересадка рослин, обприскування водою для позбавлення від пилу та інших забруднень;
  2. неінфекційний , головна причина якого – порушення режиму поливу, затінення рослини. Необхідно пересадити рослину в сонячне місце і постійно підтримувати вологість грунту.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличнийпри пересадці рослини з горщика, постійно знаходився в тіні на відкриту територію, листки можуть отримати сонячний опік, свідченням якого є поява білих плям.

Це не є великою загрозою, з часом рослина звикне до сонця, нові листи вже будуть нормально розвиватися.

Щоб уникнути отримання сонячних опіків, спочатку потрібно виносити рослину на вулицю в горщику на пару годин, постійно збільшуючи час перебування його на сонці.

В’янення листя свідчить про дефіцит вологи, їх опадання – про надлишок кальцію у воді, що приводить до зменшення здатності засвоєння азоту і заліза. Вихід зі сформованої ситуації полягає у внесенні добрив, що містять відсутні елементи.

На гібіскус може напасти павутинний кліщ, що поселяється під листям. Першою ознакою є пожовтіння листяного покриву.

Для боротьби з комахами застосовується мильний розчин, яким рівномірно і ретельно обприскується весь кущ. При необхідності процедура повторюється.

Іншим поширеним шкідником є попелиця, зазвичай нападаюча на ще незміцнілі рослини. Для боротьби з нею купуються спеціальні препарати для обробки рослини.

Як зимує гібіскус садовий: вирощування і фото в саду. Як зимує в саду гібіскус деревоподібний дерево гібіскус вуличний

Можна зробити висновок, що гібіскус садовий — невибаглива рослина, вирощування, розмноження і догляд за яким не займе багато часу, в нагороду ж садівник отримає чудовий кущ, який буде цвісти і радувати своїх господарів ціле літо.