Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

119

Спірею люблять використовувати ландшафтні дизайнери в різноманітних композиціях, цінують її і садівники-любителі. Цей красивоцветущий чагарник відрізняється невибагливістю і має багато декоративних різновидів.

Спірея (spiraea) відноситься до сімейства рожевих (rosaceae). Це багаторічний красиво квітучий чагарник. Раніше деякі її види називали таволга, зараз за офіційною класифікацією назва таволга позначає тільки трав’янисті рослини.

Спірея – це листопадний чагарник з здеревілими гілками. Відомо близько дев’яноста видів спіреї, багато гібридів і садових різновидів. Відрізняються вони за зовнішнім виглядом і термінами цвітіння. У природі спіреї зустрічаються повсюдно в північній півкулі. Багато видів зимостійкі, некапризні, добре переносять посуху.

Умовно спіреї можна розділити на дві великі групи: весеннецветущие і летнецветущие. Весняні зацвітають в середині травня, потім їх змінюють літні, пізні сорти цвітуть до холодів. Така різноманітність дозволяє створити в своєму саду безперервну зміну фарб і ароматів. Рослини першої групи зазвичай мають білі квіти і цвітуть пагонах минулого року. Рослини другої групи відрізняються яскравим забарвленням квіток (рожевою, малиновою) і цвітуть влітку на молодих пагонах поточного року, їх цвітіння триває довше.

Гілки у різних видів можуть бути прямостоячі, красиво згинаються, сланкі. Молоді пагони найчастіше світло-зелені або жовтувато-коричневі, старі – червонуваті або коричневі. Особливо цінуються сорти з никне кроною.

Листки чергові, черешкові, від вузьких ланцетних до майже круглих, часто з пильчатими краями. У багатьох сортів забарвлення листя ближче до осені стає яскравою помаранчевої або пурпурно-червоною.

Квітки у спіреї дрібні, п’ятипелюсткові, з довгими тичинковими нитками. Вони зібрані в багатоквіткові суцвіття і здаються пухнастими. У весеннецветущіх спирей суцвіття парасольки або щитковидні кисті з розеткою листя біля основи. Види, квітучі влітку, утворюють щиткові або волотисте суцвіття. У деяких видів суцвіття покривають повністю весь втечу, у інших — розташовані тільки на кінцях гілочок.

Коренева система у спирей мочковатая, неглибока. Це дозволяє вирощувати цей чагарник там, де високо стоять грунтові води, використовувати для зміцнення схилів.

Популярні види спирей і їх гібриди

Весеннецветущие спіреї:

Спірея тунберга (spiraea thunbergi) – в природі росте на гірських схилах, зустрічається в японії і китаї. Невисокий чагарник, до 1,5 м у висоту, густоветвящійся. Листя до 4 см завдовжки, дуже вузькі, зелені, восени набувають помаранчеву або жовто-оранжеве забарвлення. Квітки білі, цвітіння настає дуже рано. Суцвіття-невеликі парасольки. Посухостійкий чагарник. У суворі зими кінці пагонів можуть обмерзати.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея гострозазубрена, або аргута (spiraea x arguta) – стійкий гібрид між спіреєю тунберга і спіреєю багатоквітковою. Одна з найефектніших спирей. Росте до 2 м заввишки, крона розлога, гілки дугоподібно згинаються. Листя зазубрені, вузькі, темно-зелені. Квітки білі, суцвіття густо покривають пагони. Зимостійка, можна використовувати для створення живоплотів. Насінням не розмножується.

Спірея вангутта (spiraea x vanhoutte) теж має гібридне походження. Великі кущі з згинаються гілками утворюють красиві каскади. Листки зубчасті, 3-5-лопатеві, зверху темно-зелені, знизу тьмяно-сизі. Квітки білі, суцвіття численні, напівкулясті, покривають весь втечу. Цвіте кілька тижнів навесні, іноді буває повторне цвітіння в серпні. Росте швидко, невибаглива, може рости в півтіні. Морозостійкий.

Спірея трилопатева (spiraea trilobata) в природі росте на кам’янистих схилах, посухостійка. У висоту близько 1м.листя трилопатеві, до 3 см завдовжки, блідо-синьо-зелені знизу і світло-зелені зверху. Віддає перевагу сонячним місцям. Цвітіння в червні, воно рясне, тривале, до 4 тижнів.

Летнецветущие спіреї:

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Японська (spiraea japonica) родом з японії, китаю. Невисокий чагарник з яскраво-рожевими квітками, зібраними в щитково-волотисте суцвіття. Середня тривалість цвітіння 45 днів. Висота рослини до 1-1, 5 м заввишки. Листя зелені, восени змінюють свій колір. Морозостійкий. Широко використовується для створення невисоких живоплотів і бордюрів.

Спірея бумальда (spiraea x bumalda) популярний гібрид між спіреєю японською і спіреєю белоцветковой. Невисокий чагарник, до 75 см заввишки, з витонченою, кулястою кроною і прямостоячими гілками. Листя до 8 см завдовжки, двоякопильчасті. Забарвлення квіток варіює від блідо-рожевого до темно-рожевого. Цвіте практично все літо.

Спірея білларда (spiraea x billardii dipp) – зимостійкий гібрид між спіреєю дугласа і спіреєю іволістной. Росте у вигляді чагарнику з розлогими гілками, до 2 м заввишки. Широколанцетні листки до 10 см завдовжки майже від основи гостро — або частіше, двоякопильчасті, знизу сірувато-повстяні. Яскраво-рожеві квітки зібрані у вузькі, густі пірамідальні, волотисте суцвіття, іноді сильно розгалужені, до 20 см завдовжки, повстяно-опушені. Цвіте в другій половині літа до заморозків. Можна обрізати ранньою весною для більш рясного цвітіння на молодих пагонах.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея в ландшафтному дизайні

Велика різноманітність спирей, що відрізняються за формою куща, забарвленням і термінами цвітіння, забезпечили їм високу популярність у дизайнерів. Їх застосовують в озелененні садів і міських парків.

Невибагливість, висока кущистість, терпимість до обрізки дозволяють успішно застосовувати їх у створенні живоплотів. Квітуча зелена огорожа з спирей по периметру ділянки або уздовж під’їзної доріжки виглядає дуже ефектно.

Спіреї можуть застосовуватися і для зміцнення грунту на схилах. Мочковатая, розгалужена коренева система добре тримає грунт, швидко вбирає вологу по всій площі схилу, не дозволяючи йому сповзати.

Годиться спірея як для групових посадок, так і для одиночних. В одиночних посадках найчастіше використовується спірея острозазубренная, спірея вангутта, спірея дугласа. Це високорослі спіреї, часто з дуже красивою формою куща.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

У групових посадках можна використовувати практично всі види спирей. Їх висаджують компактною групою, комбіную по кілька екземплярів одного сорту або підбирають різні види по висоті і формі куща.

Невисокі сорти годяться для створення бордюрів або обрамлення групи дерев. Це спірея березолістная, спірея бумальда, спірея японська, спірея карликова.

Карликові спіреї можна використовувати для створення рокаріїв, висаджувати на гірці, застосовувати як грунтопокривна рослина. Завдяки рясному утворенню кореневих нащадків цей чагарник утворює мальовничі куртини, а здатність легко переносити посуху дозволяє обмежитися мінімальним доглядом.

Місце розташування. Спіреї краще ростуть на сонячних місцях, але деякі види можна посадити і в півтіні.

Грунт . Підходить дернова або листова земля, торф, пісок (2:1:1). Низькорослі спіреї, які походять з гірської місцевості, можуть рости на бідних грунтах. На родючих грунтах чагарник розвивається пишніше, цвіте рясніше.

Посадка . Краса спіреї багато в чому залежить від правильної її посадки. Садити її можна навесні, відразу після танення снігу, або восени, не пізніше, ніж за місяць до промерзання грунту. Посадкову яму роблять розміром приблизно 50×50 см.якщо грунт важкий, глинистий, то копають яму глибше, на її дно укладають дренаж з битої цегли і піску, шаром 10-15 см. Яму заповнюють грунтовою сумішшю, що складається з дернової або листової землі, торфу і піску (2:1:1).

Коріння саджанця спіреї перед посадкою ретельно оглядають, видаляють підгнилі, і поламані. Корисно занурити їх в глиняну бовтанку. Коріння розправляють в ямі і засипають землею. Дуже важливо, щоб коренева шийка перебувала на рівні землі або трохи вище. Кущик рясно поливають, потім грунт мульчують торфом.

Якщо висаджується кілька екземплярів, то відстань між спіреями вибирають враховуючи їх сорти. Це може бути і 50-70 см і більше метра для великих кущів. Для живоплоту садять на відстані приблизно 40-50 см.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Обрізка . Спосіб обрізки залежить від того, на пагонах якого року утворюються суцвіття.

Весеннецветущие спіреї не можна обрізати навесні, їх квітки утворюються на пагонах минулого року. До них відносяться спіреї вангутта, дубровколістная, ніппонская, острозазубренная, середня. Їх суцвіття утворюються по всій довжині торішнього втечі. Навесні можна обрізати тільки підмерзлі кінці гілок. А основна обрізка робиться після цвітіння. Для омолодження куща після 7-14 років видаляютьсяЗастарілі пагони. Їх обрізають майже на пень, що дає сильний розвиток молодої порослі. Потім з молодих пагонів залишають 5-6 найбільш сильних для формування куща.

Летнецветущие спіреї утворюють суцвіття на молодих пагонах поточного року, головним чином, на їх кінцях. Їх потрібно обрізати щорічно ранньою весною, на початку пробудження рослин. Втеча вкорочують до добре розвинених нирок. Дрібні пагони видаляють зовсім. До цієї групи належать спіреї білліарда, березолістная, бумальда, японська, іволістная, біла, дугласа, белоцветковая. Ця група спирей менш довговічна. Для їх омолодження після 4-го року можна щорічно обрізати верхню частину на висоті 30 см від землі.

Добриво . Удобрюють все спіреї ранньою весною, друга підгодівля проводиться влітку. Добрива для спіреї готують так: на 5 відер води беруть 1 відро свіжої гнойової рідини, потім на 1 відро розчину додають 5 — 10 г суперфосфату.

Розмноження . Спіреї розмножують насінням, весняними і літніми живцями, відводками. Насінням можна розмножувати видові спіреї, гібриди не дають насіння або насіння не сходять. Всі гібриди розмножують тільки вегетативно-живцями, відводками або порослю від кореня.

Більшість спирей найпростіше розмножити живцями. У різних видів живці приживаються по-різному, деякі погано вкорінюються. Спіреї весняного періоду цвітіння живцюють з першої половини червня, літні – зрізають після цвітіння. Живців нарізають багато і висаджують в суміш промитого річкового піску і верхового торфу. Посадки корисно укрити плівкою для збереження вологості. Висока вологість повітря допомагає живцям швидко вкоренитися.

Для поліпшення відсотка успішного вкорінення живці попередньо вимочують в стимуляторах коренеутворення (індолілмасляної кислоти, наприклад).

Спіреї з довгими гнучкими пагонами найпростіше розмножувати відводками. Їх нижні гілки навесні пригинають до землі, притискають в потрібному місці і засипають грунтом. Кінчик гілки краще прищипнуть. До весни втечу вкорінюється, і його можна відкидати на постійне місце. Місця вкорінення на зиму краще присипати листям.

Зимостійкість . Більшість відомих у нас спирей цілком зимостійкі. Іноді, в найсуворіші зими пошкоджуються пагони у деяких видів. Підмерзлі гілки навесні обрізають.

Якщо у вашому саду росте сорт, який обмерзає часто, то допоможе зв’язування верхівок пагонів на зиму в пучок. Для повної гарантії успішної зимівлі спіреї її пагони пригинають до землі і вкривають сухим листом.

Spiraea, спірея, таволга. Листопадні чагарник, рідко перевищують 2 м у висоту. Пагони тонкі, листя прості, від ланцетних до округлих. Квітки дрібні, численні, зібрані в різні за формою суцвіття: щитковидні, волотисте, колосовидні або пірамідальні. Зустрічаються і поодинокі квітки. Забарвлення — від чисто-білого до малинового.

Види і сорти спіреї

В роду близько 100 видів, поширених в лісостепах, степах і напівпустелях північної півкулі, в росії виростають 19 видів.

Цвітіння відбувається в різний час, іноді багаторазово: поділяють на дві групи — весеннецветущие і летнецветущие.

Весеннецветущие спіреї

У цю групу входять види, у яких квіткові бруньки закладаються на пагонах минулого року. Обрізка цього типу спирей зводиться до видалення повністю (після 7-14 років) застарілих пагонів і щорічного видалення кінчиків підмерзлих.

Найпершими розквітають білоцвіткові спіреї — спіреї аргута і сіра.

Спірея аргута, або спірея острозазубренная (spiraea x arguta)

Гібрид спірей тунберга і багатоквіткової, чагарник до 2 м заввишки з дуговидно вигнутими пагонами. Цвіте в травні білими квітками, зібраними в густі зонтиковидні суцвіття. Цікавий сорт «compacta», отриманий в німеччині в 1893 році забілом, кущ з висотою і діаметром крони до 1,5 м; росте повільно, на зиму бажано вкривати.

Спірея сіра (spiraea x cinerea)

Чагарник до 2 м заввишки з никнуть пагонами цвіте в травні-червні білими, дрібними квітками.

Популярний сорт ‘grefshem’ чагарник висотою до 2 м, отлічаещійся рясним і тривалим цвітінням.

Спірея сіра більш зимостійка, ніж попередній вид, проте саме спірею аргута часто ласкаво називають «піною травня». Таку назву дано за рясне цвітіння і витончену форму куща.

Спірея ван-гутта (spiraea x vanhouttei)

Популярний садовий гібрид спірей кантонської і трилопатевої. Чагарник до 1,5-2 м заввишки з дугоподібно вигнутими гілками. Квітки білі (травень-початок червня), зібрані в багатоквіткові зонтиковидні кисті.

Вид зимостійкий, росте швидко, відносно тіньовитривалий і невибаглива.

Популярний сорт ‘ pink ice ‘(«catpan») відрізняється кремово-білими верхівками пагонів. Поступово блідо-зелене листя покриваються кремовими плямами. Сорт зимостійкий, але кінці молодих пагонів можуть обмерзати.

Спірея ніппонська (spiraea nipponica)

Чагарник до 1,5-2 м заввишки з японії. Листя до 5 см завдовжки, зелені. Цвіте в травні-червні жовто-зеленими квітками, зібраними в зонтиковидную кисть. Зимостійка, в суворі зими кінці пагонів можуть підмерзати.

Популярні сорти спіреї ніппонської:

‘gervel’s rainbow’ — кущ висотою до 0,5 м округлої форми, листя до 3 см завдовжки з кремовими, рожевими і зеленими плямами, восени-яскраво-рожеві, квітки білі;

‘snowmound’ — до 1,5 м заввишки, квітки білі;

‘halward’s silver’ — відрізняється кулястою кроною до 1 м заввишки.

Спірея сліволістная (spiraea prunifolia)

Чагарник до 2,5 заввишки з дугоподібними пагонами і листям зеленими влітку і оранжево-червоними восени. Цвіте в травні-червні білими квітками.

Зимостійкість середня, в морозні зими може вимерзати вище снігового покриву, але досить швидко відновлюється.

У продажу найчастіше зустрічається сорт ‘plena’ з численними махровими квітками діаметром до 1,5 м.

Спірея середня (spiraea media)

Чагарник до 2 м заввишки. Цвіте з кінця травня білими квітками, зібраними в щитковидні суцвіття.

Вид морозо — і посухостійкий, переносить деяке затінення. Завдяки високій морозостійкості це один з найбільш поширених в декоративному садівництві видів спіреї. У культурі з 1789 року.

Спірея тунберга (spiraea thunbergii)

Невисокий чагарник до 1,5 м заввишки з розлогими гілками вперше з’явився в культурі в 1863 р цвіте на початку травня білими квітками. Це чагарник дуже декоративний своїми яскраво-зеленим листям, які восени набувають помаранчеву або червоне забарвлення.

У суворі зими пагони кілька обмерзають.

Спірея трилопатева (spiraea trilobata)

Чагарник до 2 м заввишки. Інетерсен колір молодих пагонів, що ростуть на сонці, вони-фіолетові. Від інших видів відрізняється своїми трилопатевими листям до 3 см завдовжки. Цвіте рясно в червні дрібними білими квітками, зібраними в невеликі суцвіття.

Зимостійкість висока.

Летнецветущие спіреї

Рослини цієї групи цвітуть на пагонах поточного року. У рослин цієї групи після четвертого року культури рекомендується щорічно навесні обрізати всю верхню частину куща.

Спірея японська (spiraea japonica)

Дуже популярний декоративний зимостійкий чагарник родом з японії і китаю. Рослина від 0,3 до 1,3 м заввишки, при цьому ширина куща зазвичай в 1,5 рази перевищує висоту. Листя влітку зелені, восени пурпурно-фіолетові. Квітки світло — і темно-рожеві, в щитковидних суцвіттях. Цвіте з кінця червня до вересня.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Стійкі в культурі різновиди: форчуна (var. Fortunei) і крупнолистная (var. Macrophylla ).

Популярні сорти спіреї японської:

‘candlelight’ — висотою до 0,5 м, листя вершково-жовтого кольору, квітки рожеві;

‘firelight’ — висотою до 0,6 м, квітки насичено-рожеві. Молоде листя оранжево-червоне, пізніше-оранжево-жовте;

‘macrophylla’ — відрізняється яскравим оранжево-червоним осіннім забарвленням великих (до 10 см завдовжки) листя;

‘manon’ — висотою до 0,7 м, квітки рожеві. Листя бронзові, влітку стають темно-зеленими;

«albiflora» — висотою до 0,8 м, квітки білі. Єдиний сорт з білими квітками, зацвітає влітку;

«bullata» — відрізняється карликовим ростом, до 0,25 м, квітки рожеві;

«firelight» — висотою до 0,6 м, молоде листя оранжево-червоні, старі-оранжево-жовті, квітки рожеві;

» genpei «(‘shirobana’) — висотою до 0,6 м, квітки-хамелеони від білого до червоного забарвлення в одному суцвітті;

«gold mound» — висотою до 0,25 м, листя золотисто-жовта, квітки рожеві;

«golden princes» — висотою до 1 м. Листя яскраво-жовті, квітки рожеві;

«japanese dwarf» — висотою до 0,3 м, квітки рожеві;

«little princess» — висотою до 0,6 м, квітки рожеві.

Спірея бумальда (spiraea x bumalda)

Зимостійкий гібрид, отриманий від схрещування спирей японської і белоцветковой. Чагарник до 0,7 м заввишки. Цвіте влітку і до середини вересня квітками від білого до рожево-бузкового кольору, зібраними в складні щитковидні суцвіття, розташовані на верхніх частинах пагонів.

Має форми і сорти, чудові цвітінням і осінньої забарвленням листя.

Популярні сорти спіреї бумальда:

«anthony waterer» — висотою до 0,5 м, листя з жовтими, рожевими і кремовими смужками. Квітки яскраво-кармінові. Цвіте з червня до кінця літа;

«goldflame» — висотою до 0,8 м. Молоде листя оранжево-жовті, згодом жовті. Восени листя мідні. Квітки рожеві;

‘country red’ — відрізняється яскраво-малиновими квітками, великими суцвіттями і осінньої забарвленням листя (червоного кольору);

«froebelii» — висотою до 1 м. Квітки темно-пурпурні;

«crispa» — висотою до 0,5 м. Відрізняється розрізними хвилястими листям зеленого кольору. Квітки рожеві. Цвіте з липня до кінця сезону.

Спірея березолиста (spiraea betulifolia)

Низький чагарник до 0,7 м заввишки. Свою назву чагарник отримав завдяки схожості листя з листочками берези. Цвіте в червні-серпні білими або рожевими квітками в щитковидних суцвіттях.

Цікава форма (f. Aemiliana ), яка відрізняється малим розміром куща і рясним цвітінням.

Чагарник тіньовитривалий, але рясніше цвіте на відкритих місцях, цілком зимостійкий, укриттів не вимагає.

Три види спирей-спіреї дугласа, іволістная і білларда за екологічними вимогами досить схожі. Вони світлолюбні, виносять півтінь, невимогливі до грунтових умов, добре переносять обрізку і зимостійкі:

Спірея дугласа (spiraea douglasii)

Північноамериканський чагарник до 1,5 м заввишки. Листя ланцетні, бархатисто-опушені, квітки рожеві, зібрані у вузькі волоті 3-10 см завдовжки. Цвіте з літа до осені темно-рожевими квітками в щільних вузькопірамідальних, верхівкових, волотистих суцвіттях.

Спірея іволиста (spiraea salicifolia)

Чагарник до 1,5 м заввишки з подовженими, ланцетними темно-зеленим листям. Квітки рожеві, рідше білі зібрані в щільні пірамідальні волоті до 15 см завдовжки. Цвіте з кінця червня по вересень. Має кілька декоративних форм, з яких найбільш декоративна крупноквіткова форма (f. Grandiflora ) з більшими, світло-рожевими квітками.

Спірея білларда, або спірея бійара (spiraea billardii)

Гібрид від схрещування спіреї дугласа і іволістной — чагарник до 2 м заввишки з яскраво-рожевими квітками в густих розгалужених волоті. Цвіте в липні-серпні.

Популярний сорт ‘triumphans’ відрізняється великими розмірами суцвіття.

Ще можна вирощувати такі види спіреї, як:

З групи весеннецветщих:

Спірея альпійська (spiraea alpina),

Спірея городчатая (spiraea crenata),

Спірея зверобоелистная (spiraea hypericifolia),

Спірея кантонський (spiraea cantoniensis),

Спірея багатоквіткова (spiraea x multiflora),

Спірея чарівна (spiraea bella),

Спірея емілії (spiraea aemiliana) ;

З групи летнецветущих:

Спірея біла (spiraea alba),

Спірея білоквітковий (spiraea albiflora),

Спірея повстяна (spiraea tomentosa),

Спірея густоквіткова (spiraea densiflora),

Спірея карликова (spiraea х pumilionum, s. Lanciflora x s. Decumbens),

Спірея низька (spiraea humilis),

Спірея сиренецветная (spiraea x syringaeflora) та інші.

Спіреї висаджують в групах з відстанню в 0,5 — 0,7 м, в живоплотах — 0,4-0,5 м (між рядами 0,3-0,4 м). Спірея березолиста-низькорослий вид, може використовуватися в кам’янистих садах і для обрамлення газонів.

Догляд за спіреєю

Світлолюбні, морозостійкі, посухостійкі і невимогливі до грунту.

Чагарники добре переносять обрізку: види, квітучі навесні обрізають відразу після цвітіння, квітучі влітку — тільки навесні.

Розмноження спіреї

Спірею розмножуються насінням (оптимальний час посіву — весна), кореневими нащадками, порослю від пня, живцями. Спіреї весняного періоду цвітіння живцюють з середини червня, поздноцветущие — в кінці червня-липні. Ростуть швидко, зацвітають на третій рік.

Всього в світі близько 90 видів спіреї. Це листопадні чагарники від 0,15 до 2 мм з прямостоячими, розлогими, лежачими або піднімаються гілками. Величезна різноманітність забарвлення і форми суцвіть, листя, крони куща, можливість формування, швидке відновлення в разі пошкодження – якості, які виділяють спірею серед інших чагарників. Вони добре виносять як недолік, так і надлишок вологи, деякі види ростуть в лісостепових, степових і навіть напівпустельних умовах, інші зустрічаються на заболочених місцях.

Висока декоративність спирей обумовлена не тільки рясним і тривалим цвітінням, але і різним розташуванням суцвіть на пагонах. Так, є суцвіття, які покривають повністю весь втечу (спірея острозазубренная), у інших суцвіття розташовані тільки на верхній частині пагонів (спірея бумальда), у третіх – вони розташовані на кінцях пагонів (спірея японська).

За часом цвітіння спіреї поділяють на весняно і летнецветущие. У перших квіткові бруньки закладаються на пагонах минулого року і квітки мають біле забарвлення. Суцвіття-сидячі парасольки або щитковидні кисті.

У представників другої групи-квітки рожеві, червоні, малинові, зібрані в прості або складні щитки або пірамідальні волоті (поздноцветущие спіреї). Цвітіння відбувається на пагонах поточного року.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея, або таволга, світлолюбна, зимостійка, до грунту невимоглива, але віддає перевагу вологим, родючим, пухким грунтам. Всі спіреї добре переносять обрізку. Раноквітучі види спіреї обрізають відразу після цвітіння, а летнецветущие – тільки навесні.

Низькорослі спіреї використовуються в бордюрах, квітниках, міксбордерах і альпійських гірках. Високорослі — як солітери, групи, огорожі.

Розмноження спіреї

Чагарник легко розмножується діленням куща, живцями, порослю і насінням, крім видів гібридогенного походження. Укорінюваність спіреї сірої і острозазубренной 30 – 40%, бумальда, японської, вангутта, сиренецветной -80 – 90%.

Насіння спирей краще висівати навесні. Грунтова суміш: листова земля або верховий торф. Сіють в ящики на попередньо зволожену поверхню. Потім посіви мульчують тонким шаром торфу або землі.

Садити спіреї можна навесні до розпускання листя або восени з появою осіннього забарвлення. Грунтова суміш складається з дернової або листової землі, торфу і піску (2:1:1). На важких глинистих грунтах необхідний дренаж з битої цегли, піску або гравію шаром 10-15 см.посадочні ями розміром 50х50 см. Коренева шийка повинна бути на рівні грунту. Для живоплоту відстань при посадці в рядах 40-50 см, між рядами 30-40 см.у групах рослини садять на відстані 50-70 см. Рано навесні їх підгодовують добривом «кеміра-універсал», вносячи 100 г на м2.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Характеристика видів і сортів

Спірея острозазубренная (spiraea x arguta) – гібрид між спіреєю тунберга і спіреєю багатоквіткової (s. Thunbeigii x s. Multiflora). Чагарник до 2 м заввишки, з широкораскидистой кроною, вузькими, ланцетними, сильно зазубреними, темно-зеленим листям до 4 см завдовжки. Квітки чисто-білі, до 0,8 см в діаметрі, в численних, зонтиковидних суцвіттях, густо покривають пагони. Одна з найефектніших спирей весняного терміну цвітіння.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея сіра (spiraea x cinerea ‘grefsheim’). Виведена в норвегії в 1949 році в результаті гібридизації спіреї звіробоелистной (spiraea hypericifolia) і спіреї білувато-сірої (spiraea incana). Сильно розгалужений чагарник до 2 м заввишки, з ребристими повстяними пагонами. Характерні листя цього чагарнику: зверху сіро-зелені, з нижньої сторони світліше, загострені з обох кінців. Білі квітки зібрані в пухкі щитки, розташовані по всьому пагону. Цвіте ця спірея в травні, і вже в кінці червня дозрівають плоди.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея вангутта (spiraea x vanhouttei). Гібрид між спіреєю кантонською і спіреєю трилопатевою (s. Cantoniensis x s. Trilobata). Зустрічається тільки в культурі. Її висота і діаметр крони досягають 2 м.це красивий чагарник з аркоподібними гнучкими пагонами, рясно покритими влітку білосніжними суцвіттями-щитками. Листя відрізняються від інших спирей наявністю 3-5 зубчастих лопатей.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея дібровколиста (s. Chamaedrifolia). Рослина нашої флори, зустрічається на великій території, від східної європи до далекого сходу. Прямостоячий чагарник до 2 м заввишки, з довгимиРебристими пагонами і округлою формою крони. Білі квітки зібрані по 10 – 20 шт. В щитковидні суцвіття. Цвіте в першій половині літа. Восени, завдяки з’являється жовтої або майже помаранчевої забарвленням листя, чагарник знову стає дуже декоративним.

Спірея ніппонська (spiraea nipponica). Батьківщина-японія. Це чагарник 1-1,5 м заввишки. Форма крони густа, куляста, з витончено вигнутими гілками. Її сизувато-зелене листя зберігає забарвлення до пізньої осені. Цвіте в червні жовтувато-білими до 0,5 см в діаметрі квітами, зібраними у великі щитковидні суцвіття.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея біла (spiraea alba). Кущ до 2 м заввишки. Виростає в північній америці. Цвіте з кінця-початку липня до початку серпня білими сільноопушеннимі волотями, розширеними при підставі.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея стелеться (spiraea decumbens). Це чагарник висотою до 0,25 см, діаметр крони до 0,5 м. Цвіте в червні-липні білими до 0,7 см квітками, зібраними в щитковидні волоті. Росте повільно. До грунту невимоглива.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея японська (spiraea japonica). Кущ до 1,5 м заввишки. Використовується в озелененні повсюдно аж до заполяр’я. Кожен з однорічних пагонів закінчується великої, 7 см в діаметрі, щитковидної мітелкою, що складається з безлічі рожевих квіток. Цвітіння починається в середині літа і триває до заморозків. Має красиві декоративні форми:

‘little princess’ — чагарник висотою до 0,6-м, діаметр крони 1,2 м.цвіте в червні – липні. Квітки рожево-червоні, зібрані в щитковидні суцвіття до 3 – 4 см в діаметрі. Росте повільно.

‘golden princess’ – низький розлогий (близько 0,6 м заввишки) чагарник з яскраво-жовтим листям і рожевими квітками в щитковидних суцвіттях до 4 см в діаметрі. Цвіте в червні-липні. Осіннє забарвлення оранжево-жовте.

‘goldflame’ – щільний чагарник висотою до 0,8 м з молодим листям оранжево-жовтого кольору. Потім вони стають яскраво-жовтими, потім жовто-зеленими. Осіннє забарвлення листя мідно-помаранчеве. Квітки дрібні рожево-червоні.

‘shirobana’ — досягає висоти 0,6 — 0,8 м.цвіте в липні–серпні. Квітки змінюються від білих до рожевих і червоних.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

‘macrophylla’ — дуже декоративна форма з великими, до 15 см завдовжки, листям, і червоними квітками в дрібних суцвіттях. Осіннє забарвлення яскраво-червоне.

‘japaness dwarf’ — карликовий, медленнорастущий чагарник у формі сплющеного кулі висотою до 30 см.листя яскраво–зелені, дрібні. Рожеві квітки зібрані в щитковидні суцвіття на кінцях пагонів. Цвіте рясно в червні-липні.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея бумальда (spiraea x bumalda) – гібрид спіреї японської (spiraea japonica) і білоцвіткової (spiraea albiflora). Її популярна декоративна форма «anthony waterer» -невисокий чагарник до 0,4 м заввишки з вузькими, щільними, темно-зеленим листям і яскравими карміново-червоними квітками в невеликих суцвіттях. Цвіте протягом 50 днів.

Тіньолюбиві багаторічники в дизайні саду

Спірея – рід листопадних декоративних чагарників сімейства рожеві. Вони зустрічаються в лісі, лісостепу і напівпустелях, а також гірських регіонах на півночі. В азіатській частині одна з кордонів проходить по гімалаях, інша-по території мексики.

Налічується близько 100 різновидів спирей. Деякі з них стійкі до морозів, спокійно переносять посуху і потребують якісного грунті. Розмноження відбувається шляхом живцювання, ділення кущів, а також вирощування з насіння.

Опис спіреї

Спіреї відрізняються великою різноманітністю форм і забарвлень в залежності від виду і сорту куща. Деякі екземпляри мають властивість міняти забарвлення з одного на інший ближче до осені. Висота певних видів може перевищувати позначку в 2 м.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Ніжне цвітіння спіреї прикрасить ваш сад

Цвітіння весняних різновидів нетривале, у літніх видів воно більш тривале і масове. Перше цвітіння відбувається на 3-му році життя рослини, причому це може бути розкриття всього лише декількох бутонів.

Спектр застосування рослин дуже різноманітний. Вони використовуються в лікувальних цілях, лісопарковому господарстві, ландшафтному дизайні. Коренева система рослин відмінно зміцнює грунт.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Вибираючи сорт, зверніть увагу на період цвітіння культури

Всі спіреї можна розділити на дві великі групи:

  1. група весеннецветущих спирей.
  2. група летнецветущих спирей.

Весеннецветущие спіреї: характеристики сортів

До категорії відносяться представники спирей, цвітіння яких настає навесні або на самому початку літа. У цих різновидів нирки закладені на торішніх гілках. Тому обрізати чагарники слід тільки після того, як культура повністю відцвіте.

Спірея сіра

Гібридний чагарник. Виведений в середині xx століття. Має гіллясту структуру з повстяними пагонами. Висотою близько 2-х м.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея сіра

Листя чагарнику загострені сірувато-зеленого відтінку і місцями трохи світліше. Квітки білосніжного забарвлення збираються в щитки. У верхівки втечі суцвіття сидячі, трохи далі – на довгих листяних гілках. Цвітіння може початися в травні, а до кінця червня спірея вже дозріває. За розмірами спірея сіра дуже компактний чагарник завдяки спадаючим гілкам з білосніжними квітами. Підходить в якості одиночної або групової посадки. Квітучі пагони відмінно виглядають в декоративних букетах.

Увага! розмноження гібридних видів чагарнику насінням неможливо. Сходи не успадковують характеристики материнського куща.

Найпопулярнішим сортом цього виду є grefsheim – компактний чагарник з опущеними гілками, що зовні нагадують арки. Вузьколисті квітки махрові, білого кольору. Вони збираються в щільні суцвіття, розташовані уздовж стебел.

Є зимуючим видом.

Спірея аргута

Друга назва виду – спірея острозубчатая. Є гібридним видом спіреї тунберга і багатоквіткової. Аргута-рання спірея, яка першою зацвітає. Відрізняється особливою декоративністю і потужним цвітінням. Після відцвітання сад перетворюється в красивий ажурний килим. Висота приблизно 1,5-2 м.має велику крону, витончені гілки і вузькі листя насиченого зеленуватого забарвлення.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея аргута

Цвітіння рясне, починається в травні і триває досить довго. Квітки у аргути білосніжні, збираються в суцвіття.

Compacta-сорт спіреї аргути, який був виведений в німеччині в xix столітті. Є чагарником. Його висота і окружність 1,5 м.відмінні риси – тривале зростання і нестійкість до морозів.

Спірея вангутта

Чагарник, який відносять до обільноцветущім спіреї на торішніх гілках. Висота спіреї не більше 2 м.цвітіння настає в кінці травня або початку червня. Квітки білого забарвлення збираються в кисті у вигляді парасольок. Колір листя вельми незвичайний-синьо-зелений.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея вангутта

Відмінно виглядають в одиночних посадках, як жива огорожа, а також в поєднанні з іншими чагарниками або деревами. Оригінальні композиції виходять у спіреї варгутти з кленами і хвойними деревами.

Увага. Спірея вангутта є єдиною з роду спирей, яка облюбувала вапнякові грунти.

Знаменитий сорт варгутты — pink ice (catpan). Квітки на верхівках пагонів кремового забарвлення. Листя світло-зеленого відтінку, поступово переходять в плями кремового кольору.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Сорт pink ice

Сорт є зимостійким, але тим часом у молодняка можуть відмерзати кінчики пагонів.

Спірея городчатая

Поширена в південних широтах росії, західній європі, кавказі і алтаї. Виростає на луках степах, а також в гірських місцевостях.

Висота чагарнику не більше 1 м, має пухку верхівку. Листя його довгасті близько 4 см в довжину зеленувато-сірого кольору. Саме трижильні листя є розпізнавальними знаками спіреї городчатої.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея городчатая

Квітки біло-жовті, зібрані в щитки. Гілки короткі, облистнені.

Цвітіння починається в червні і триває близько 3-х тижнів. Плодоношення відбувається тільки в липні.

Спіреї городчатої не страшні морози або посуха, її коренева система дуже розвинена. Хороше освітлення-запорука рясного цвітіння. Зустрічається переважно в природі, використовується в лісопарковому ландшафті. Має гібридні сорти.

Спірея дібровколиста

Поширена в сибіру, європі та середній азії. Невеликий чагарник, його висота близько 2 м.листя яскраві, зеленого забарвлення, їх довжина — 3,5–4 см, мають виражені обриси зубців. В осінній період листя забарвлюється в жовто-оранжевий відтінок.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея дібровколиста

Квітки білосніжні, важкі. Під їх вагою гілки пригинаються до землі. Цвіте протягом травня. Середній період — 3 тижні.Тіньовитривала рослина, не боїться холодів і відсутності вологи.

Рада. Цей вид спіреї успішно застосовують в ландшафтному дизайні в якості живоплоту. Цей вид можна стригти, тим самим досягаючи бажаної форми чагарнику.

Спірея ніппонська

Густий чагарник кулястої форми. Його висота всього 1,5 м.батьківщиною культури є японські острови. Листя круглої форми, городчаті і цілісні. Їх довжина 4-5 см.білі квіти збираються в суцвіття, які обліплюють втечу.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея ніппонська

Цвітіння настає в травні і триває близько 3-х тижнів. Ніппонська спірея любить сонячні ділянки, але може рости в невеликій тіні. Стійка до зимових холодів і невимоглива до складу грунтів.

Розмноження здійснюється трьома відомими варіантами: діленням кущів, вирощуванням з насіння і зеленим живцюванням.

Має безліч кілька сортів, найбільш популярні snowmound і halward’ssilver.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Цвітіння обох сортів починається в червні.

Спірея середня

Чагарник з прямостоячими стеблами. Його висота варіюється від 1 до 2 м. Маківка зовні нагадує кулю, щільна. Листя має довгастий вигляд з зубцями в одній частині, і нечастими волосками – в іншій. Забарвлення листя зелений.

Цвітіння настає в травні і триває тільки 14 днів.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея середня

Цей вид не боїться морозів і тінистих ділянок. Розмножується кореневою системою: вона відмінно розвинена. Плодоносити спірея середня починає після 3-річного віку. Можна стригти, обрізати. Підходить для різних видів посадок.

У природі можна зустріти в сибіру, середній азії і далекому сході.

Спірея тунберга

Поширена в кореї, китаї та японії. Росте на схилах гір.

Чагарник, висота якого в середньому 1,5–2 м.листя зеленого забарвлення, щільні, 3,5-4 см завдовжки, в осінній період вони набувають жовтуватий відтінок. Є декоративним видом.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея тунберга

Квітки білі, зібрані в сидячі парасольки. Початок цвітіння рослини-травень, кінець-червень. Дозрівання плодів спіреї тунберга відбувається дуже швидко. Плодоношення починається з 3-річного віку.

Вирощування з насіння і живцювання – основні способи розмноження цього виду. Спірея-сонцелюбива рослина з рясним цвітінням. У зимові морози крайня частина пагонів може замерзнути.

Летнецветущие спіреї: характеристики сортів

У рослини цієї категорії суцвіття з’являються на молодих пагонах поточного року. У наступному році вони знову утворюються на молодих гілках, а старі засохнуть. Після закінчення трирічного віку старі пагони обрізають, тим самим омолоджуючи спірею. Завдяки розвиненій кореневій системі рослина вважається довговічним. Але незважаючи на це, слід проводити його обрізку один раз в чотири роки.

Спірея японська

Батьківщиною цього надзвичайно красивого виду є японські і китайські простори.

Спірея японська-невеликий кущ, висота якого становить 1,5 м.листя довгасті. Верхня частина листа пофарбована в зелений колір, зворотна-синюватого відтінку. Після розпускання проявляються червонуваті тони.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея японська

Цвітіння рослини відбувається протягом усього літнього сезону. Квітки рожевого забарвлення збираються в суцвіття у вигляді щитковидних волоті.

Застосовують для прикраси клумб і оформлення живоплотів. Обов’язковою умовою є весняна обрізка рослини.

Спірея японська налічує багато різних сортів. Ось деякі з них:

  1. little princess-низькорослий кущ. Його висота ледь досягає півметра. Окружність верхівки близько 120 см. Крона напівкруглої форми. Листя насиченого зеленуватого забарвлення. Квітки рожево-червоні збираються в щитки. Цвітіння відбувається в червні або липні. Розростається повільно. Стійкий до морозів.

    Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

    Сорт little princess

  2. шіробана-невеликий чагарник, висота якого близько 50-80 см.листя маленькі зеленого кольору, до 2 см завдовжки. Забарвлення квітів різна: від білосніжного до рожево-червоного відтінку. Цвіте зазвичай в липні і серпні. Відмінно гармонує з іншими чагарниками і рослинами. Їм прикрашають альпійські гірки і газони. Підходить в якості оформлення міксбордерів.

    Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

    Сорт шіробана

  3. macrophylla-ще один з сортів. Висота до 130 см.має довге листя. У період розпускання вони пурпурно-червоні, пізніше трохи зеленіють, а ближче до осені набувають жовтуватий відтінок. Квітки рослини губляться на загальному тлі впадає в очі строкатості листя. Цвітіння настає з кінця липня і триває протягом одного місяця.

    Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

    Сорт macrophylla

  4. candlelight-невеликий кущ з листям ніжно-вершкового і жовтуватого відтінку. Висота до півметра. Влітку листя спіреї виглядає трохи яскравіше і ідеально виглядає з квітами рожевого забарвлення.

    Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

    Сорт candlelight

  5. gold flame-чагарник, висота якого близько 80 см. Має листя оранжевого забарвлення, пізніше вона стає насичено-жовтої, а ближче до осені – мідного кольору. Нерідко на чагарнику утворюється жовте листя. Квітки маленького розміру, рожевого і червоного відтінку.

    Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

    Сорт gold flame

  6. golden princess-маленький кущ. Його висота всього 100 см.квітки жовтого і рожевого забарвлення.

    Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

    Сорт golden princess

  7. gold mound-міні-сорт висотою в 25 см.відрізняється невеликими розмірами. Листя насиченого золотистого кольору. Квітки рожевого відтінку. Цвітіння настає в середині літнього сезону.

    Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

    Сорт gold mound

Спірея біла

Дуже поширений вид в нашій країні. Вирощується з xviii століття.

Невеликий кущ. До десятирічного віку виростає 160 см.у нього ребристі, опущені червоно-бурі пагони. Листя гострої форми, їх довжина становить 6,5 см і 2 см шириною. Білі квітки збираються в пірамідки у вигляді мітелок.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея біла

Цвітіння настає щорічно в липні. Тривалість його близько місяця. Дозрівання настає зазвичай в жовтні.

Рослина любить вологі грунти і помірний полив. Вирощується з насіння або розмножується методом живцювання.

Спірея березолиста

Зустрічається в лісах, на схилах гір і морському узбережжі. Її можна знайти в сибіру, на далекому сході, японії і кореї.

Світлолюбний чагарник, але непогано себе почуває і в тіні. Знаходиться під охороною в заповіднику.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея березолістная

Своєю назвою зобов’язана схожості власного листя з березовим листям. Вони яйцевидної форми, довжина становить близько 4 см, а ширина – 1,5-2 см.висота чагарнику близько 60 см. Крона кулястої форми. Квітки білі і рожеві, збираються в щитки.

Цвітіння триває з червня. Тривалість-один місяць.

Спірея білларда

Гібридний вид спіреї дугласа і іволістной. Є зимостійким рослиною, тому відмінно росте в північних широтах нашої країни.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея білларда

Являє собою маленький чагарник з розлогими гілками. У висоту досягає 200 см. Має широке листя. Квітки рожеві. Збираються в суцвіття у вигляді пірамідок. Цвітіння відбувається протягом літнього сезону і до настання перших холодів.

Дозрівання не відбувається, тому що спірея білларда є гібридним видом.

Спірея бумальда

Гібридний вид спіреї японської і белоцветковой. Прекрасна рослина, часом його важко відрізнити від самої спіреї японської.

Його висота 75-80 см. Пагони ребристі, гілки прямостоячі. Листя гострі, довжиною близько 7,5 см. Зустрічаються види з забарвленням квіток від рожевого відтінку до темно-гвоздичного. Цвіте протягом усього літа.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея бумальда

Вирощується з насіння і шляхом живцювання. Причому другий варіант є оптимальним для спіреї бумальда.

Серед усього різноманіття сортів цього виду можна виділити найбільш відомі.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея дугласа

Батьківщина цього виду – північна америка. Спірея дугласа-прямостоячий чагарник. Листя ланцетні, їх довжина варіюється від 3 до 10 см.квітки темного рожевого відтінку. Тривалість цвітіння становить 1,5 місяці. Цвітіння настає в липні, а дозрівання плодів відбувається у вересні. Вирощується з насіння і шляхом живцювання.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея дугласа

Спірея іволістная

Світлолюбний вид. Розростається скрізь, але переважно біля водойм. Знаходиться під охороною в заповідниках.

Висота чагарнику становить 200 см.пагони гладкі, червоно-бурого кольору. Листя гострі, їх довжина близько 10 см.квітки спіреї білі і жовті збираються в пірамідальні волоті.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Спірея іволістная

Спірея — це чагарник з мого дитинства. Тільки тоді, не знаючи справжньої назви, мама іменувала його нареченою. ІПравда: в пору цвітіння спірея, покрита безліччю білосніжних квітів, схожа на чарівну наречену.

З тих пір пройшло багато років, тепер я знаю, що наш чагарник-наречена називається менш поетично-спірея вангутта. Але це не заважає мені милуватися по весні білими квітковими хмарами.

Спирей існує безліч. Цінуються вони за рясне і тривале цвітіння і дивовижну невибагливість. Завдяки величезній різноманітності видів, легко вибрати рослину на будь-який, навіть найвимогливіший смак. Всі спіреї-листопадні чагарники, квітки досить дрібні, але дуже численні, нагадують квітки вишні в мініатюрі. Залежно від сорту бувають білими, кремовими, рожевими, малиновими. Дрібна і витончена листя теж широко варіюється за кольором і формою.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї
Спірея-наречена в співаємо саду. Фото

В залежності від виду і сорту вигляд рослини може бути різним: від невисокого компактного кущика до двометрового розлогого чагарнику з никнуть пагонами.

За термінами цвітіння спіреї можна розділити на дві групи:

  • квітучі навесні на пагонах минулого року, забарвлення пелюсток найчастіше білого кольору;
  • квітучі влітку на пагонах поточного року, квітки з яскраво забарвленими пелюстками.

виростити спірею під силу навіть початківцю садівникові.

Посадка спіреї

краще проводити восени, після листопаду, або ранньою весною — до розпускання бруньок. Занадто довгі і пошкоджені коріння саджанця підрізають гострим секатором так, щоб зріз був рівним, без розмочалювання. Гілки теж вкорочують приблизно на 1/3. Посадкову яму готують відповідно до розмірів кореневої системи саджанця. Коріння повинні розміщуватися в ямці вільно, не впиратися в її краю і дно. Вважається, що посадкова яма повинна бути в два рази більше кореневої системи. Заправляють її дерновою землею, і, змішаними в рівних пропорціях. Коренева шийка повинна розташовуватися на рівні грунту. Землю після посадки приминають і роблять поглиблення для поливу. Звичайно ж, поливають.

Насіння та саджанці різноманітних спирей можна підібрати в нашому каталозі, що об’єднує пропозиції великих садових інтернет-магазинів.

Догляд за спіреєю

у мене для вас відмінна новина — догляд за спіреєю не завдасть багато клопоту: вона мириться з будь-яким , багато років може рости і рясно цвісти на одному місці без (перевірено на власному досвіді, але із застереженням: грунт у мене на ділянці родюча).

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї
Догляд за спіреєю не завдасть багато клопоту. Фото

Посуху і мороз спірея теж переживає стійко. Шкідників на своїх кущах не помічала. Полив спіреї потрібно помірний, розпушування грунту можна проводити, та й то більше в естетичних цілях. Якщо вас надихнули гідності цього чудово чагарнику, і ви вирішили поселити його на своїй ділянці, із задоволенням розповім що ще потрібно врахувати.

Полив і підгодівля

чагарник, посаджений восени, краще , так йому легше буде перенести зимову холоднечу. Якщо посадка весняна, обов’язково поливайте саджанець регулярно все літо, особливо якщо довго немає дощів, дайте рослині зміцніти. Особливо потребують поливу спіреї, квітучі влітку. Весеннецветущіе до нестачі вологи більш терпимі (за винятком молодих саджанців). Після поливу грунт під рослиною бажано , це дозволить довше зберегти вологу. На бідних грунтах спірею підгодовують ранньою весною. Якщо грунт досить родючий, можна обійтися і без внесення .

Обрізка спіреї

обрізають спіреї з урахуванням термінів цвітіння. Весеннецветущіе-після цвітіння, а квітучі влітку — . Деякі види спирей швидко розростаються і старіють. Омолодити кущ можна обрізанням на пень, а можна видалити тільки старі, сухі гілки. Я вважаю за краще користуватися другим методом, аж надто шкода різати кущ майже під корінь.

Види спіреї

завдяки різноманітним формам і розмірам крони спіреями можна прикрасити різні куточки саду.

Спірея японська (spiraea japonica)

компактний, повільно зростаючий чагарник висотою близько півметра. Цвіте влітку, суцвіття щитковидне. Квітки рожеві або малинові, розміщуються на кінцях пагонів. Листя світло-зелена, по краю дрібно зазубрена.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Розміщувати японські спіреї краще на сонці або в місцях із затіненням в полуденні години. Вони чудово виглядають на, в садках, а також на передньому плані хвойних посадок. Можуть використовуватися для створення низького бордюру.

Спірея вангутта (spiraea x vanhouttei)

одна з найкрасивіших спирей. У пору весняного цвітіння видовище зачаровує. Всі гілки високих-два і навіть більше метрів-кущів каскадної форми густо покриті білими суцвіттями щитковидної форми до 7 см в діаметрі. Швидко розростається, створюючи густу зелену ширму. Дуже життєстійкий чагарник. Любить відкрите сонце, не боїться морозів.

Спірея трилопатева. Весняноквітучі спіреї

Ефектно виглядає в солирующей посадці на газоні. Чудово підходить для створення .

Існують сорти з строкато забарвленою і жовтим листям. За ними доглядають так само, як за іншими спіреями. Єдине, на що варто звернути особливу увагу — стежити за появою в кроні пагонів з листочками зеленого кольору. Ці гілки регулярно видаляють.

Ще цікаві публікації про спіреї: бажаю всім удачі) і нехай улюблений сад радує і заворожує вас красою квітучих спирей!