Кліщ для чого в природі. Кліщ-опис, види, де мешкають, чим харчуються, фото

176

Тварин слід напоїти. Не можна купати тварин в дощову погоду і в спекотні години дня.

Після купання 300-600 голів худоби у ванну додають емульсію або розчин акарицидного препарату до початкового об’єму. Змінюють акарицидну рідину і видаляють забруднення з ванни після купання 2500-3000 тварин. З домашніх тварин найбільш зручно купати овець (рис. 68). Вагітних корів, вівцематок, свиноматок і молодняк до 6-місячного віку не купають, а обережно обприскують акарицидними препаратами. З метою механізації купання овець в господарствах використовують ванну з перекидається майданчиком.

Оброблених тварин поміщають у вентильовані приміщення або загони, захищені від сонячних променів і вітру. В даний час ручне купання тварин має обмежене застосування через велику трудомісткість і низьку продуктивність праці.

Обприскування і обтирання тварин застосовують в господарствах з невеликим поголів’ям худоби, при відсутності ванн, що нерідко має місце в центральних і північних районах країни, а також для знищення іксодових кліщів у вагітних і слабких тварин і у молодняка до шестимісячного віку. Для обприскувань і обтирань ветеринарні працівники з успіхом використовують розчини, емульсії і суспензії зазначених вище препаратів.

Великих тварин (велика рогата худоба, коней, верблюдів) зручно піддавати дезакаризації в душових камерах (автоматична подача акарициду). Нерідко тварин обприскують на обгороджених майданчиках за допомогою машин (дук, лсд-2, вмок-2, емсож і ін.). У період обробки тварин фіксують в розколі або в верстаті.

Ручні обприскувачі (гідропульти різних систем та ін.), а також ручне обтирання тварин мають обмежене застосування через їх низьку продуктивність. Після обробки шкірних покривів акарицидами перед доїнням у корів (а також у кобил) вим’я обмивають водою. До повного висихання шкірного покриву тварин не виганяють на пасовище.

Люди, що працюють з дустами, обов’язково повинні надягати гумові або брезентові рукавички, захисні окуляри і марлеві пов’язки на ніс і рот. Після закінчення дустування тварин ретельно прибирають залишки дусту з землі або з підлоги, а у дійних корів обмивають вим’я з милом.

Знищення кліщів у приміщеннях

У тваринницьких приміщеннях на півдні країни часто мешкають деякі види іксодових кліщів. Особливо багато кліщів в невпорядкованих корівниках і кошарах (в тріщинах стін, стовпів, стель, підлоги, годівниць, в пухкому матеріалі на підлозі, під годівницями та інших місцях). Радикальний метод знищення кліщів в приміщеннях-ліквідація місць їх проживання: в тріщини і щілини засипають дуст акарициду з подальшою їх замазкою цементом або вапном з глиною; нори гризунів забивають битим склом, камінням, замазують цементом; не можна допускати скупчення під годівницями і в кутах приміщень залишків корму і сміття. Після механічного очищення приміщень стовпи, підлога, зовнішні поверхні годівниць періодично зволожують 1%-ної суспензією севіна (200 мл рідини на 1 м2), 1,5,%-ним розчином хлорофосу (2 л на 10 м2 площі), а також іншими акарицидами (в тому числі і в формі аерозолів).

Іноді в боротьбі з іксодидами в тваринницьких приміщеннях використовують аерозолі акарицидів, одержувані при спалюванні шашок (нбк-г17) і за допомогою аерозольних генераторів (ааг, аг-л6). Шашка нбк-г17 (автори набоков, бурляй і казакова) циліндричної форми, містить 1 кг технічного гексахлорану і 1 кг термічної суміші. Для отримання аерозолю у формі диму запалюють запал шашки, після чого вона сильно димить протягом 20 хвилин. При горінні термічної суміші возгоняется акарицидное засіб, яке при зіткненні з більш холодним повітрям конденсується, утворюючи дим. Дим володіє більшою проникністю, а отже, і акарицидної ефективністю в порівнянні з олійними аерозолями (туманом). Перед застосуванням аерозолів з приміщень виводять тварин, всі отвори в стінах, дверях і вікнах замазують глиною. Шашки розміщують на аркушах заліза або землі (протипожежні заходи) і запалюють, а двері закривають.

Необхідну концентрацію аерозолю (диму) в приміщенні можна створити при спалюванні певної кількості шашок (з розрахунку 4-5 г препарату на 1 м3). Утворений на підлозі осад після згоряння шашок зберігає акарицидну активність до п’яти діб (в цей період худобу в приміщення не заганяють).

Знищення кліщів в природі

Іксодові кліщі відкладають яйця на землі, причому одні кліщі вибирають для відкладання вологі місця, інші — сухі, треті — лісові. Якщо порушити ці умови, то яйця кліщів і самі кліщі часто гинуть. Для порушення умов проживання кліщів в природних умовах і з метою знищення кліщів на різних стадіях розвитку, проводять ізоляцію і зміну випасних ділянок, агрикультурні заходи (розорювання цілинних земель, меліорація заболочених пасовищ, бур’янів і бур’янів восени і навесні, знищення мишоподібних гризунів), використовують хімічні методи, а також природних ворогів кліщів.

Ізоляція і зміна випасів використовуються в боротьбі з кліщами boophilus calcaratus, а також rhipicephalus bursa, які харчуються тільки на домашніх тварин. Основна вимога при зміні випасів-не допускати домашніх тварин на заклещеванную ділянку пасовища на період, протягом якого кліщі гинуть від голоду (boophilus calcaratus через 6-7 місяців, rhipicephalus bursa через десять місяців). Якщо пасти на кожній ділянці худобу по 25 днів (розвиток кліща boophilus calcaratus від личинки до насосавшейся самки проходить за 21-24 дня) з поверненням на раніше використаний ділянку через сім місяців, можна звільнити територію пасовища від кліщів цього виду за один рік.

Чергування низинних (зимових) і гірських (літніх) пасовищ на півдні країни відіграє велику роль в боротьбі з кліщами boophilus calcaratus і rhipicephalus bursa. Необхідно худобу переганяти навесні на субальпійські пасовища до активізації кліщів (велика рогата худоба на початку квітня, а овець не пізніше середини травня). Проти більшості іксодових кліщів зміна пасовищ виявляється неефективною, так як ці кліщі здатні голодувати більш тривалий час (більше одного року) і можуть харчуватися не тільки на домашніх, але і на диких тварин.

Хімічні методи боротьби з кліщами в природних умовах іноді здійснюють шляхом розпилювання дустів акарицидів за допомогою вертольотів і літаків і на обмежених ділянках — за допомогою спеціальних запилювачів.

Природні вороги кліщів. заслуговує на увагу комаха наїзних (hunterellus hookeri), самка якого відкладає до 20 яєць в тіло німф іксодових кліщів. Вилупилися з яєць наїзника личинки викликають загибель іксодід (залишається тільки хітинова оболонка кліща). Значна кількість іксодид поїдають птахи, а також ящірки; небезпечні для них цвілеві грибки, гіфи яких пронизують тіло кліщів.

У канадській провінції альберта шахтарі, які шукали дорогоцінні камені аммоліти, знайшли майже цілий скелет стародавньої морської рептилії, яка жила на землі близько 70 мільйонів років тому як повідомляє livescience, вчені з’ясували, що ці останки належали морському хижакові мозазавру. Палеонтологи припускають, що рептилія відноситься до роду tylosaurus. У ті далекі часи територія провінції альберта перебувала під водою західного внутрішнього моря. Це величезне море тягнулося від північного льодовитого океану до мексиканської затоки. Мозазаври були великими хижими рептиліями, вони досягали семи метрів в довжину-деякі палеонтологи називають їх також «морськими тиранозаврами». А харчувалися…

Перша в світі випробувальна установка, що працює на водні, була запущена в рамках британського проекту н21 для тестування безпеки водню як альтернативного рішення для опалювальних систем. Про це повідомляється на сайті н21. На території науково-дослідного центру управління з охорони праці та промислової безпеки у великобританії будуть проведені контрольовані випробування для отримання доказів того, що воднева газова мережа настільки ж безпечна, як і природний газ, який використовується сьогодні для опалення підприємств і житлових будинків. В даний час близько 30% викидів co2 у великобританії припадає на системи опалення. За словами представників н21, широкомасштабне…

Голова організації» російське екологічне товариство » рашид ісмаїлов назвав головною проблемою в металургії викиди шкідливих речовин в атмосферу москва, 5 липня. Податкові преференції та розвиток механізмів державно-приватного партнерства (дпп) допоможуть великим металургійним компаніям у створенні продукції, при виробництві якої навколишньому середовищу буде завдано мінімальної шкоди. До такої думки прийшли опитані тасс експерти перед виставкою іннопром-2019, яка пройде в єкатеринбурзі 8-11 липня. На одній із сесій — «екологічно безпечні технології як основа виробництва майбутнього» обговорюватимуться проблеми та особливості використання продукції з «зеленого» металу (зробленого в умовах мінімальної шкоди для екології–…

Як зазначив олексій руських, чинний санпін не передбачає ліцензування поводження з медичними відходами москва, 5 липня. Заступник голови комітету ради федерації з економічної політики олексій руських вніс до державної думи проект поправок в 89-фз «про відходи виробництва і споживання», які повинні поширити дію цього закону на медичні відходи. Це випливає з опублікованих в п’ятницю в електронній базі даних держдуми матеріалів. Знайомій дівчині, коли помітив. Що у неї перегрівся автомобіль. Закипіла машина викликала у її власниці складні почуття-впоратися з проблемою самостійно їй було складно. Чоловік, будучи досвідченим водієм, відкрив капот і відразу зрозумів, в чому причина несправності. Першим рішенням було відкрутити кришку бачка-розширювача з охолоджуючою рідиною. Спроба відкрутити кришку привела до того, що розширювальний бачок вибухнув, і чоловіка обдало киплячим антифризом. Він…

Про витонченої талії мріють багато. Деяким дівчатам від природи дана струнка фігура, більшості ж доводиться чимало потрудитися, щоб живіт став плоским. Опрацювати прес і зробити талію тонше можна за допомогою тренувань з хулахуп. Якщо включити вправи з обручем в план щоденного тренування, перші результати стануть помітні вже скоро. Плюси занять з обручем протягом багатьох років тренування з обручем-хулахуп-популярні серед любителів фітнесу. Це пояснюється тим, що у цього виду фізичної активності є безліч переваг. За допомогою занять з обручем можна швидко зміцнити мускулатуру живота і спини….

✅через ту значимість, яку мають відносини з матір’ю, багатьом жінкам лише в зрілі роки вдається усвідомити, що ці відносини завдали їм душевну рану. Маючи власних дітей і навіть онуків, вони нарешті починають розуміти, як вплинуло і продовжує впливати на їхнє життя материнське поводження в дитинстві. Багато тоді відчували своє безсилля і зберегли його в дорослому житті. Про те, як з ним впоратися, навчитися собі співчувати, але не скочуватися в жалість, — в скороченій главі книги пег стріп «нелюбима дочка. Як залишити в минулому травматичні відносини з матір’ю і почати нову…

✅одного разу виявляється, що ти терпиш більше, ніж живеш. І це півбіди, а головна біда в тому, що дискомфорт разюче часто абсолютно необов’язковий. Добре, якщо рахунок на місяці, а не на десятки років… Одного разу я два роки прожила без гарячої води. Точніше, на кухні вона текла, а ось у ванній ледь капала, так що неможливо було прийняти душ, тільки терпляче наповнити ванну приблизно хвилин за сорок. Оскільки митися хочеться вранці і ввечері, кожен з членів сім’ї щодня витрачав на це півтори години. Ясна річ, коли проблема тільки виникла, я попросила чоловіка…

Минулого тижня мурманськ відвідав ще один екологічний турист. 52-річний голландець здійснив подорож країнами північної європи і заїхав до мурманська на своїй tesla model s. 11 днів, 6 країн, 8170,8 км, 1640,3 квт/год, 0 євро – такі сухі цифри статистики подорожі по європі на електромобілі. Маурітс де йонг – maurits de jong)-52-річний голландець, що працює в компанії з виробництва професійних кава-машин, володіє електромобілем близько року. Цього літа він здійснив подорож по країнах північної європи на tesla зі своїм сином, який успішно перейшов у старші класи школи. «нам прийшла в…

Завтра відкривається другий глобальний саміт виробництва та індустріалізації gmis-2019. Підтверджено участь глав держав і урядів, галузевих міністрів більш ніж 10 держав світу, а також керівників великих міжнародних компаній. Темою саміту стануть природоподібні технології, їх ефективне впровадження у виробничі та економічні процеси. Історія знає масу таких прикладів, починаючи з винахідників першого літака братів райт, які спостерігали за птахами. В наші дні японські інженери, вивчаючи, як зимородки легко пірнають у воду з великої висоти, створили особливу форму кабіни швидкісного поїзда, а творці вітряних турбін нового покоління надихалися плавниками горбатих китів. На думку міжнародних…

В італійській провінції барі чотири тигри вбили дресирувальника під час репетиції циркової вистави. Про це повідомляє місцевий новинний портал borderline24. У четвер ввечері, 4 липня, 61-річний етторе вебер (ettore weber) репетирував виступ з тиграми за годину до початку шоу. Тигри збили чоловіка з ніг і загризли до смерті. Прибулі на місце медики і колеги загиблого півгодини не могли забрати тіло приборкувача з клітки з хижаками. За словами докторів, вебер отримав кілька серйозних поранень і травму хребта, що призвело до летального результату. Поліція проводить розслідування і розбирається в деталях трагедії. Пересувний …

У боротьбі з кліщами можуть бути використані жужелиці і мурахи, які охоче їх поїдають

Один з біологічних методів природного захисту рослин в саду передбачає використання корисних комах в якості природних ворогів шкідливих організмів, їх вивчення і сприяння в розселенні по саду і життя в ньому.

Сонечко

Добре відоме корисне комаха в саду. В цілому, у нас мешкає близько 70 видів великих корівок, серед яких близько 50 видів харчуються листяної попелиць, а решта — панцирної попелиць і павутинними кліщами. Сонечка, поряд з іншими винищувачами листяної попелиці, є найважливішими помічниками в саду. Особливо важливим є те, що як личинки, так і самі жуки належать до виду хижих комах, харчуються попелиць. Відома у нас семиточкова сонечко знищує в день до 150 попелиць, більш дрібні види — до 60. Ще, будучи личинками, комахи пожирають, в цілому, до 800 попелиць. Так, самка жука знищує за своє життя близько 4 тисяч дорослих попелиць.

Галлица

Різні види сімейства галлиц більш відомі садівникам-любителям як шкідливі комахи (личинки ряду видів розвиваються в тканинах рослин, викликаючи утворення галлів), але ж серед них є і корисні, які допомагають в боротьбі зі шкідником. Довжина тіла галиць варіюється від 1 до 5 мм. До відомих шкідників у саду належить, наприклад, грушева галиця.

Корисні ж галлиці харчуються на стадії личинок попелиць. Найважливішим видом є aphidoletes aphidimyza. Самка (розміри близько 2-3 мм) відкладає за один життєвий термін, рівний 1-му тижні, 50-60 яєць недалеко від колонії попелиці. На 4-7-й день вилуплюються оранжево-червоні личинки. Останні кусають тлю за ніжки і впорскують паралізуючу рідину. Укушена попелиця вмирає і використовується личинкою для харчування. Через 2 тижні повністю сформувалася личинка падає на землю і перетворюється на землі в кокон. Після 3 тижнів вилуплюється другий виводок, чиї личинки в коконі зимують на землі і по весні вилуплюються, будучи вже дорослими особинами.

Личинки жужелиці

Харчуються яйцями овочевих мух, дрібними комахами і їх личинками, хробаками, слимаками. Цих жуків рідко можна побачити вдень в саду, вони ховаються в притулках. Довжина жужелиці до 4 см, вона дуже рухлива. Багато видів не можуть літати, і тому жужелиці активні вночі. Забарвлення жужелиці самий різний: відомі великі чорні і абсолютно жовті мерехтливі види. Поряд з жужелицями, що мешкають переважно на землі, існують також деревні і літаючі види. Вони харчуються дрібними комахами і хробаками, тому і мешкають в гниючої органічної субстанції, наприклад, в компості.

Отрутохімікати-найстрашніший ворог жужелиць!

Журчалки

Мають велике значення в садівництві, оскільки їх личинки харчуються попелиць. Розвиваються личинки в різних умовах — в грунті, гнойової рідині або на рослинах. Візуально дзюрчалка схожа на осу, довжина дорослої особини — 8 — 15 мм.особливість журчалок, відображена в їх назві, — в польоті вони можуть як би зависнути на місці, видаючи при цьому звук, віддалено нагадує дзюрчання води.

Для полювання за попелиць журчалки використовують свої гачкоподібні щелепи, якими міцно утримують здобич, висмоктуючи її. Розвиток личинки до стадії лялечки триває 2 тижні. За цей час личинка з’їдає до 700 попелиць. Личинки журчалки активні переважно вночі і виходять на полювання не раніше сутінків. Самі журчалки харчуються квітковою і ведмежою росою, а також секреціями попелиці.

Златоглазка

Поряд з сонечками є ворогом попелиці. У наших садах найчастіше зустрічається вид зеленого кольору з жовтими очима. Свою назву жук отримав саме за ці очі. Харчуються личинки дрібними комахами, особливо попелиць. Окремі індивіди здатні під час розвитку знищити до 500 попелиць. Після закінчення 18 днів личинки ховаються в захищене місце, обмотуються і перетворюються в білий круглий кокон. Після виходу златоглазки з кокона починається наступне покоління.

Всього в рік можуть з’явитися два покоління. Дорослі особини харчуються, як правило, ведмежою росою і пилком, при нагоді не гребуючи дрібними комахами. Зимує доросла златоглазка в затишних куточках, тому іноді її можна виявити в житлових приміщеннях. У період зимівлі комаха може придбати жовтий або коричневий забарвлення, але навесні знову стає зеленим.

Використання златоглазки для цілеспрямованого біологічного захисту рослин в теплицях і на захищеному грунті було випробувано і дало хороші результати. Для цього необхідно на кожен квадратний метр поверхні помістити по 20 яєць златоглазки, які можна придбати в спеціальних біолабораторіях.

Наїзники

Уховертка звичайна

Відноситься до загону шкірястокрилих, добре відома садівникам і городникам. Полює уховертка в основному в сутінки і вночі, а вдень ховається в темних вузьких щілинах.

Винищуючи шкідливих комах, наприклад, жоржинових мокриць, уховертка може пошкодити ніжні молоді рослини жоржин.

Ну і в якості бонусу, смію зауважити, що кліщі не мешкають в тих місцях, де присутні мурашники! мурахи-справжні санітари лісу, вони їдять маленьких кліщів, не даючи їм навіть вирости. Тому якщо ви, проходячи по лісі, бачите величезні мурашники, знайте-кліщів тут бути не повинно!

Про кліщів

Наїзник відкладає в тіло самок кліщів кілька десятків дуже дрібних яєць, з яких розвиваються його личинки. Відсоток.

У боротьбі з кліщами можуть бути використані жужелиці і мурахи, які охоче їх поїдають. Кліщі в масі гинуть і від різних патогенних грибків.

Всі названі живі організми виконують роль біологічних регуляторів природної чисельності переносників хвороб в природних вогнищах. Комахи, як і інші живі організми, можуть дивуватися хворобами. Збудниками таких хвороб є різні мікроорганізми: бактерії, гриби, віруси.

У нашій країні виготовляють препарати, що знищують багатьох шкідливих комах, наприклад, ентобактерії, дендробацилін для боротьби з гусеницями шкідливих метеликів і ін.перевага бактеріальних препаратів — їх відносна нешкідливість для людини, теплокровних тварин, корисних комах і рослин.

Корисні мікроорганізми застосовують і проти грибних хвороб рослин. Так, для боротьби з американською борошнистою росою агрусу успішно використовують настій коров’ячого гною або прілого сіна. У ньому розвиваються бактерії, що знищують грибницю (міцелій) борошнистої роси. Особливо великий інтерес представляють дослідження, спрямовані на вивчення можливості застосування в практиці захисту рослин антибіотиків (фітобактериоміцин, трихотецин) для боротьби з бактеріальними і грибними захворюваннями плодових, ягідних та інших рослин, а також бактеріальних препаратів для боротьби з мишоподібними гризунами.

Кліщі у більшості людей асоціюються з небезпечними укусами, інфекційними захворюваннями та іншими неприємностями. Але, як і будь-який живий організм в екосистемі нашої планети, кліщі природі потрібні. З точки зору біологічного балансу ці павукоподібні користі приносять чи не більше, ніж шкоди.

Найбільшу небезпеку для людей представляють іксодові кліщі, що харчуються кров’ю і є переносниками небезпечних захворювань. У той же час в екосистемі ці павукоподібні незамінні, оскільки виконують роль регулятора природного відбору. Слабкі тварини після укусу такого кліща гинуть, поступаючись місцем найсильнішим, а у тих, в свою чергу, виробляється імунітет. Таким чином, в природі підтримується чисельна рівновага особин.

Ось яскравий приклад того, як очевидне благо для природи одночасно вкрай негативно впливає на людину. Тому питання про користь і шкоду кліщів потрібно розглядати більш детально, адже відповідь на нього зовсім неоднозначний.

чи є користь від кліщів?

Поняття» користь», звичайно, невіддільне від людської культури, тому, незважаючи на упереджене ставлення людей до кліщів, останні надають відчутну допомогу в різних галузях.

Крім цього, кліщі є важливою ланкою в екологічній системі, допомагаючи виробляти природний відбір і зберігати баланс, а ще вони частина харчового ланцюга, наприклад, іксодових кліщів із задоволенням поїдають птахи і жаби.

якої шкоди вони приносять?

Найнебезпечнішими як для людей, так і для тварин є . І на першому місці серед них-тайговий (енцефалітний) кліщ, який є переносником енцефаліту, бореліозу, ерліхіозу та інших, не менш небезпечних хвороб. Так як ці членистоногі харчуються виключно кров’ю, зараження відбувається після укусу, разом зі слиною в організм жертви потрапляють віруси і збудники страшних захворювань.

Кліщ для чого в природі. Кліщ-опис, види, де мешкають, чим харчуються, фото

Крім кровосисних павукоподібних, здоров’ю людини можуть загрожувати підшкірний, коростяний і інші кліщі, які є переносниками таких неприємних хвороб, як короста, дерматит та інші.

Навіщо потрібні кліщі в природі? мабуть потім, щоб займати чітко відведену їм екологічну нішу і виконувати свої прямі обов’язки, які з’явилися у них в процесі еволюції.

З кожним роком ареал поширення кліщів збільшується, їх стає все більше і більше. Разом з ними зростає і число смертоносних захворювань, що переносяться тваринам і людині цими небезпечними хижаками.

Сьогодні нескладно підчепити кліща і в міському скверику або в парку, на присадибній ділянці і в саду. Істоти в панцирах хітинових все більше стискають кільце навколо людини.

Про те, чим харчується кліщ і про його звички можна дізнатися, ознайомившись з цією статтею.

Про види кліщів

Всі кліщі належать до загону дрібних павукоподібних, що об’єднує приблизно 20 тисяч видів. Чим харчується кліщ, крім крові? деякі з нижче представлених кліщів харчуються і іншими видами корму.

Найбільша група кліщів грунтових — панцирні кліщі. Живуть вони в лісових грунтах і підстилці. Пережовують гниють рослинні залишки з рясною мікрофлорою своїми гризучими хеліцерами. Ними переносяться стрічкові гельмінти, що вражають домашню худобу.

Дрібні комахи, що гризуть своїми хеліцерами — це комірні кліщі (або хлібні і борошняні). Живуть в гниючих рослинних залишках і в грунті. У сховищах сільськогосподарських продуктів вони викликають псування борошна, зерна і круп. У людей, що працюють в подібних приміщеннях, вони можуть викликати сильне роздратування шкіри у вигляді алергічної реакції. Харчується кліщ тканинами комах.

Краще за всіх вивчений є серйозним шкідником птахівницьких господарств. Чим харчується кліщ курячий? активні вони вночі, коли виходять з щілин курника і, нападаючи на курей, смокчуть їх кров. Трапляється і таке, що при масовому ураженні птиці гинуть від недокрів’я.

Кліщ для чого в природі. Кліщ-опис, види, де мешкають, чим харчуються, фото

Кліщ для чого в природі. Кліщ-опис, види, де мешкають, чим харчуються, фото

Щоб дізнатися більше про те, чим харчуються кліщі в природі, познайомимося з найнебезпечнішими для людей кліщами.

Енцефалітні кліщі

Нижче представлені кліщі, які є найбільш агресивними.

Енцефалітний кліщ — один з найпоширеніших і відомих. Важливо відзначити, що енцефалітний кліщ не є окремою породою (видом) членистоногих комах. Енцефалітом можуть заразитися будь-які різновиди кліщів, тому неможливо виділити ознаки, що визначають ступінь небезпеки. Але слід пам’ятати, що подібна інфекція може привести до загибелі людини.

За зовнішнім виглядом комахи неможливо визначити, енцефалітний він чи ні, тому при поході в ліс слід вжити необхідних заходів, що дозволяють уберегтися від контакту з хижаками.

Саме іксодові кліщі частіше за інших виступають переносниками небезпечного енцефаліту. Є у них і друга назва-тверді кліщі. Цим ім’ям вони зобов’язані твердому хітиновому покриттю, що представляє собою своєрідний панцир захисний. До іксодових відносяться і собачі, і тайгові кліщі.

Кліщ для чого в природі. Кліщ-опис, види, де мешкають, чим харчуються, фото

Звички лісових кліщів

Чим харчуються кліщі в лісі? кров’ю різних тварин і людини.

Як правило, кліщі рідко піднімаються вище метра від землі, і при нападі на жертву вони намагаються перебратися вище до найбільш м’яких зон шкіри. Самки кліщів більш ненажерливі, вони можуть протягом 6 днів висмоктувати кров без зупинки, в той час як самцям для насичення досить і 3 днів.

Відносно дрібні, їх розміри в стані голоду в довжину не перевищують 4 мм.при висмоктуванні крові у великих обсягах розміри можуть збільшитися до 120 разів.

Укус кліща не відчувається, тому що комаха вводить спеціальну слину, що блокує больові відчуття у людини. У зв’язку з цим кліщ може довгий час непомітно харчуватися кров’ю.

Чудовий нюх допомагає кліщу виявити жертву. Для того щоб хижак забрався на людину, останньому досить зупинитися в лісі навіть на пару хвилин.

Кліщ для чого в природі. Кліщ-опис, види, де мешкають, чим харчуються, фото

Про хвороби, що переносяться кліщами

Знаючи, чим харчується кліщ, слід пам’ятати, що це є переносником різних хвороб.

Насправді багато, але реальне небезпечне епідеміологічне значення в основному мають 2 види: persulcatus (або кліщ тайговий), що мешкає в європейській і азіатській частинах росії; ixodes ricinus (або кліщ європейський лісовий) — в європейській частині.

Кліщі можуть бути переносниками наступних хвороб:

  • енцефаліт;
  • тиф кліщовий;
  • хвороба лайма (або бореліоз);
  • лихоманка геморагічна;
  • лихоманка плямиста;
  • лихоманка марсельська;
  • бабезіоз;
  • туляремія;
  • ерліхіоз.

Багато з цих хвороб небезпечні і не дуже піддаються лікуванню, а деякі проявляють ознаки лише через 10-20 діб після укусу.

Важлива інформація

Після того як стало відомо, чим харчується лісовий кліщ і до чого це може привести, слід знати, яким чином уберегти себе від хижих комах, і що робити, якщо все ж кліщ присмоктався. Обов’язково слід запам’ятати, що та частина, яка встромляється в шкіру (хоботок), забезпечена маленькими «колючками». Спрямовані вони до задньої частини кліща.

Тому якщо його витягати по осі, «колючки» наїжачуються і впиваються ще міцніше в шкіру, що може привести до відділення від тіла кліща його хоботка, який назавжди може залишитися в дермі.

Щоб уникнути подібного, комаха слід витягувати круговими рухами (вигвинчувати), а не просто витягати. В такому випадку шипи на хоботку згорнуться до осі обертання, при цьому головка не відірветься.

Якщо це не вдалося зробити правильно, місце присмоктування (де залишилася головка) слід протерти змоченою спиртом ватою, після чого головку видалити стерильною голкою як звичайну скалку.

Висновок

Кліщі — такі істоти, які при необхідності можуть в природі тривалий час (навіть місяцями), а в лабораторіях і роками, обходитися без їжі.

Це відбувається завдяки їх малорухливості і, в зв’язку з цим, досить економному витрачанню енергетичних запасів організму.