Білити стовбури, замазувати рани варом, перекопувати грунт: чи треба все це робити восени?

32

Всі за і проти основних осінніх робіт в саду: побілка стовбурів, застосування садового вару для лікування ран і перекопування пристовбурних кіл.

Побілка дерев

Останнім часом у дачників з’явилися сумніви: чи треба в

Взагалі білити дерева? в інтернеті пишуть, це шкідливо …

Думка проти: побілка шкідлива для дерев

що насправді. це правда. Але лише в одному випадку: якщо ви білите молоді деревця вапном (вона витягує зі стовбура вологу) або складів на основі клею (він забиває пори в корі). Однак дорослим деревам така побілка ніяк не шкодить. А юні рослини можна сміливо білити спеціальними садовими акриловими фарбами-вони, навпаки, утримують в дереві вологу і відмінно пропускають повітря.

Ще одні варіант побілки дерев – суміш глини і коров’яку. Це найбільш екологічний варіант, і він ідеально підходить як для молодих, так і для дорослих дерев.

Думка за: побілка захищає дерева від сонячних опіків і морозобоїн

що насправді. істина! але слід пам’ятати, що білити дерева треба не навесні, як це роблять в міських парках і алеях, а восени, як це прийнято у нормальних людей.

Крім цього сучасні акрилові фарби захищають дерева від шкідників і хвороб – до їх складу входять інсектициди і фунгіциди.

висновок: білити треба!

5 правил побілки

Незалежно від того, що ви виберете – фарбу або вапно, загальні правила побілки дотримуватися треба в будь-якому випадку. А вони такі:

1. Білити дерева можна тільки в суху погоду.

2. Температура повітря повинна бути не нижче -5 °с. в іншому випадку велика ймовірність, що побілка ляже поверх льоду. І разом з ним стече під час відлиги.

3. Білити у дерев потрібно не одні стовбури, а ще й скелетні гілки. вони теж схильні до опіків і морозобоїнам.

4. Побілку дерев потрібно проводити восени або взимку, до середини січня. справа в тому, що сонячні опіки і морозобоїни з’являються, як правило, в лютому-березні, тому треба встигнути до цих критичних днів. Весняна побілка захисної функції в собі не несе – вона призначена виключно для естетичних цілей.

5. Деревця, посаджені в поточному році білити не можна – і фарба, і вапно загальмують їх розвиток в майбутньому. Білити їх можна тільки з другого, а ще краще з третього року життя в саду.

Лікування ран садовим варом

Восени багато дачники проводять санітарну обрізку саду, зачищають стару кору, видаляють мохи і лишайники. І замазують все це садовим варом. А чим же ще?

Думка за: садовий вар допомагає ранам гоїтися швидше

що насправді. це правда. Через необроблену рану всередину дерева моментально потрапляє інфекція. Вар захищає дерево від зараження і допомагає рані затягнутися швидше. Але такими властивостями володіють лише… 30 % садових замазок!

Думка проти: вар марний і навіть шкідливий!

що насправді. парадокс, але це теж правда. Вчені інституту садівництва української академії аграрних наук з 2008 по 2011 рік ставили в своїх садах експеримент: вони купили 17 видів садових замазок і використовували їх при лікуванні ран на яблунях. Але деякі гілки залишили необробленими — вони заростали природним шляхом і були прийняті за еталон, тобто 100-відсоткове загоєння.

А далі вчені дивилися, як діють на рани замазки. Якщо ступінь заростання була вище контрольних 100%, значить замазка ефективна. А якщо нижче, виходить, що вар гальмує процеси загоєння і сенсу в ньому немає ніякого.

Найцікавіше, що з 17 зразків садових замазок зі своїм завданням впоралися всього п’ять (див. А решта не те що не допомагають, вони шкодять деревам!

Втім, від садових замазок, які вказані в таблиці під номерами 4, 5 і 6 толку теж мало – їх ефект не перевищує 3%, тому немає ніякого сенсу витрачати на них гроші. З таким же успіхом рана на дереві заросте сама і безкоштовно.

висновок: замазувати варом, але вибирати якісний.

Ефективність садових варів (за даними інституту садівництва уаан)

Садова замазка «благосад», київ – 151,1% lac balsam «celaflor», австрія – 120,7% malusan «wunderverschluss» neudorff – 103,4% садовий вар «вс-1», україна – 102,3% «раннет», москва – 100,2% рана без обробки – 100% замазка «універсальна», мінськ – 96% «funaben», польща – 95,9% «садовий вар», костромської хімзавод – 92,2% вар садовий пп «бмг», україна – 90,5% садовий вар «ст-груп», рівне, україна – 86,2% замазка «протиракова», мінськ – 78,8% садовий вар «дп фарба», україна – 77,6% вар садовий, м. Борисов, білорусь-76,3% «екобальзам», польща-75,7% садовий вар, мурміно, росія-62,6% замазка «живиця», харків, україна-58,5% садовий вар, тов «фарба», україна– 52,1%

Перекопування пристовбурних кіл

У садівників є один одвічний суперечка: в якому вигляді містити грунт під плодовими деревами? одні впевнені, що грунт потрібно перекопувати. Інші доводять, що в пристовбурному колі повинна рости трава – як в природі. Так де ж істина?

А щоб зрозуміти, хто правий, а хто не дуже, визначимо плюси і мінуси обох способів.

Перекопаний грунт

Такий варіант ще називають чорним паром. Суть його в тому, що землю в пристовбурному колі восени перекопують, а потім все літо виполюють бур’яни. І так з року в рік.

плюси:

1. Гинуть шкідники. як відомо, багато шкідників зимують в грунті. І якщо восени перекопати грунт в пристовбурному колі з оборотом пласта, то більшість личинок загине від морозу.

2. З’являється додаткова площа для посадок. у перекопаних пристовбурних колах можна вирощувати тіньовитривалі квіти або навіть овочі.

мінуси перекопування:

1. Гинуть корисні комахи.

2. Пошкоджуються коріння. справа в тому, що у багатьох дерев і чагарників основна маса дрібних корінців, які поглинають з грунту воду і поживні речовини, знаходяться на глибині 30-40 см. Перекопуючи землю в пристовбурному колі на багнет лопати, ми травмуємо або знищуємо більше половини цих коренів!

3. Знижується морозостійкість дерева. перекопана грунт в пристовбурному колі взимку промерзає набагато глибше, ніж не зворушена. Холод може вбити коріння, і дерево загине.

4. Погіршується якість землі. якщо пристовбурні кола перекопувати щорічно, з часом земля перетвориться в пил і буде «запливати», клекнути після кожного дощу або поливу. А це призведе до кисневого голодування коренів.

Трав’яна галявина

В цьому випадку під деревами залишають лугову траву або засівають газоном.

плюси перекопування:

1. Якість землі постійно поліпшується. на незайманій ділянці коріння рослин і дощові черв’яки створюють особливу структуру грунту – пухку, пористу. В результаті в неї і волога проникає краще і повітря.

2. Дерева отримують підгодівлю. відмирає щоосені трава поступово розкладається, а це додаткова органіка для дерева.

3. Рослини краще зимують. трава під деревами і чагарниками створює додатковий захист коріння від морозу. І внутрішнє тепло грунту не так швидко випаровується. А це дуже важливо в безсніжні зими!

4. Чи не доведеться робити зайву, до того ж трудомістку роботу. перекопування пристовбурних кіл і прополка – це найнеприємніші і виснажливі заняття. А якщо залишити під деревами лужок, вам не доведеться зайвий раз напружуватися.

5. З’явиться додаткове місце для зони відпочинку. коли під деревом зелена травичка, там можна поставити лавочку або столик. Вийде відмінне тінисте містечко, де можна сховатися в літню спеку!

мінуси:

1. Шкідники і збудники хвороб зможуть вижити. у незайманому грунті вони прекрасно перезимують, і навесні доведеться обробляти рослини хімікатами. Але якщо за садом постійно доглядати і не забувати про профілактику хвороб і шкідників, то це, власне і не проблема. До того ж в грунті зможуть вижити і корисні комахи, які допоможуть вам боротися зі шкідливими.

2. Втрата корисної площі. з іншого боку, скільки дачникові землі не дай, йому все мало. А галявину під деревом можна теж використовувати для посадок. Наприклад, розмітити там цибулинні рослини: проліски, пушкінію, чубатки, крокуси, сцилли або нарциси. Під деревами прекрасно будуть рости конвалії, морозники, примули, печіночниця, аконіт, аквилегия, язичники (пржевальського і зубчастий), астильба, дзвіночок широколистий. І грунтопокривних-копитень європейський, барвінок малий, живучка повзуча. Ну і, звичайно, папороті.