Як перевірити схожість насіння кропу. Підвищення схожості насіння перців: перевірені народні та ефективні сучасні способи

119

Не довіряйтеся показаннями схожості, зазначеним на пакетах. Бути може, вона визначена давно і при зберіганні могла знизитися.

Навіть насіння, які ви висівали в минулому році і вони мали нормальну схожість, треба ще раз перевірити.
Професор московської сільгоспакадемії ім. К. А.тімірязєва в. Д. Мухін запропонував визначати схожість насіння в рулончиках. Суть цього методу полягає в наступному. Візьміть фільтрувальну або промокальний папір, наріжте її листочками довжиною і шириною 8-10 см.

У верхній половині листка напишіть простим олівцем 3 – 4 рази (олівцевий напис може змиватися) номер, під яким значаться насіння цього сорту у вашому зошиті, заведеної для визначення схожості. Зволожите папір, опустіть на кілька секунд в тарілку з чистою водою, вийміть її на невеликий шматочок плівки на верхню половину листа, відрахуйте без вибору і розкладіть насіння.

Дрібнонасінних (капусти, моркви, томатів та ін.) 50 штук, крупносемянних (буряк, огірки та ін.) 25 штук, при малій кількості насіння – 5 -10 штук. Папір з насінням кожного зразка поверніть в трубочку і поставте рулончик в чистий стакан, наповнений водою на 3 – 4 см.

Важливо, щоб насіння були занурені в воду. В один стакан можна помістити 15 ~ 20 трубочок. Посудина з трубочками поставте в тепле і темне місце.

При кімнатній температурі (20-24°) проростки у капусти, редису салату та інших бистровсхожих
Культур з’являються через 2 – 3 дні, у томатів, цибулі, буряка – через 3-4 дні, у моркви, петрушки, кропу – через 5-б днів.

Відповідно до цих термінів розгорніть кожну трубочку, підрахуйте і видаліть пророслі насіння, записавши їх кількість в зошит. Потім трубочки знову загорніть і поставте в той же посудину.

Другий і наступні підрахунки пророслого насіння проводите через кожні 1 — 2 дні до тих пір, поки вони не будуть давати паростки. Далі підрахуйте пророслі насіння, помножте їх на 100, розділіть на
Загальна кількість насіння і відсоток схожості.

На кожному пакеті по ставте схожість і дату визначення. Зазвичай при зберіганні в сухому місці насіння не змінюють схожість протягом року.
Якщо схожість насіння низька, необхідно збільшити норму висіву.
Знаючи площу, відведену для кожної культури, легко визначити потребу в насінні з урахуванням фактичної їх схожості.

Як підвищити схожість насіння-народні засоби

Чайну ложку меду розводимо в 1 л води і замочуємо насіння на 12 годин. Потім перекладаємо їх на ганчірочку, змочену у воді, і накриваємо чорною плівкою. Ставимо в тепле місце. Частіше перевіряємо, щоб не пропустити момент проростання.

Додаємо у воду 8 крапель соку алое на півсклянки води. Замочуємо насіння 4-5 годин або на ніч. Різниця велика при замочуванні в звичайній воді і в розчині з соком алое.

Цибулиння.

Перераховані вище розчини можна готувати не на звичайній воді, а на настої цибулиння. У ньому містяться мікроелементи, які підвищують схожість і енергію росту насіння.

Натуральний стимулятор росту: нарізати гілок верби і залити водою на тиждень. У цій воді можна замочувати насіння, вкорінювати живці і поливати розсаду для прискорення росту коренів.

Тала вода.

Чиста тала вода (зі снігу, з льоду) теж має стимулюючий ефект. Структура цієї води така ж, як в природі навесні. Вона як би «говорить» насінню, що пора прокидатися. Тому замочувати насіння краще не у водопровідній воді, а в талій.

Іноді навесні сніг тане дуже рано. Деякі садівники спеціально заморожують воду в холодильнику. Цією водою і поливають свою розсаду.

Гаряче-холодно.

Метод різкої зміни температур діє насіння, підвищуючи їх схожість. Дві миски з водою: одна-гаряча (як хороший чай), інша-холодна.

Насіння в марлевому мішечку опускаємо то в гарячу, то в холодну воду. У кожну воду опускаємо 3-5 разів, тримаємо по 4-5 секунд. Таким способом вдається пробудити навіть старі насіння, що пролежали не один рік.

Нижче інші записи по темі «дача і сад — своїми руками»

  • : зберігання і покупка насіння. Дражовані…
  • : як заготовити свої насіння капусти…
  • Тому дуже важливо для кожного садівника і городника використовувати тільки перевірені на схожість насіння . Перевіряти на схожість насіння необхідно заздалегідь, щоб до моменту посіву все було готове до посадки.

    Відбір насіння.

    Для початку все насіння необхідно ретельно перебрати від порожніх екземплярів. Відбирати насіння гарбуза, дині, кабачків, буряка, огірків потрібно в ємності з простою водою. Насіння потрібно висипати в воду і круговими рухами перемішати їх, але не можна збовтувати. Тепер потрібно залишити ємність з насінням на 10 хвилин. Коли пройде цей час можна зібрати і викинути всі залишилися на поверхні насіння, оскільки вони порожні. Опустилися на дно насіння потрібно витягнути і ретельно просушити, виклавши їх на суху папір.

    При відборі насіння , томатів, капусти слід використовувати соляний розчин. Для цього в ємність з водою потрібно насипати 3-4 столових ложки солі. Насіння висипаються в розчин і перемішуються, щоб кожне зернятко просочилося. Далі необхідно залишити насіння постояти в соляному розчині близько 10 хвилин. Після цього з поверхні потрібно зібрати порожні насіння для викидання, і зберегти ті, які опустилися на дно ємності. Від соляного розчину їх необхідно промити чистою водою. Після всіх цих процедур насіння обов’язково потрібно просушити.

    Щоб перевірити на схожість насіння слід взяти невеликий аркуш паперу, клапоть марлі, ситцю або медичний бинт. Матеріал необхідно розділити навпіл і укласти її на невелике блюдце. На одну частину тканини необхідно рівномірно розкласти насіння, які попередньо потрібно ретельно намочити водою. Кількість насіння слід укладати поділене на 10, так буде легко підрахувати рівень схожості. Після цього другою частиною матеріалу потрібно накрити насіння і прибрати блюдце в приміщення з кімнатною температурою. Протягом декількох днів матеріал необхідно змочувати теплою водою.

    Перевіряти схожість насіння можна і за допомогою «рулонного способу». Для цього необхідно взяти простий зошитовий листок квадратного розміру і повністю змочити його водою, але важливо щоб вона не порвалася. Цей лист потрібно акуратно покласти і по всій поверхні розкласти зволожені насіння. Потім потрібно акуратно скрутити лист в рулон, який опускається в ємність з теплою водою. Паперовий рулон не повинен повністю занурюватися в воду, а тільки торкатися її і тримати його слід в темному місці.

    Розраховувати схожість насіння слід:

    • огірків, редису і капусти потрібно на четверту добу;
    • цибулі, буряка, шпинату, щавлю – на п’яту добу;
    • кріп, морква – на шосту добу;
    • помідорів – на шостий день;
    • селера і петрушку – на восьму добу.

    визначення схожості насіння.

    Щоб розрахувати рівень схожості насіння слід на певну добу після викладки для пророщування підрахувати кількість паростків. Загальна кількість насіння становить 100%, чисельність паростків вважається рівнем схожості, залишок – це порожні і занадто слабкі зародки. Наприклад, якщо пророщувалися 20 насіння, паростків з’явилося 10, то рівень схожості становить 50%, значить, при посадці посівний матеріал слід сіяти більш щільно, що збільшує їх витрата.

    Досвідчені овочівники знають, що навіть отримані від однієї рослини насіння мають різну схожість. До того ж, здатність до проростання у сировини більшості сільськогосподарських культур знижується при його тривалому зберіганні. Тому перед тим, як приступати до посіву, потрібно провести попередню перевірку, яка дозволила б відбракувати прийшов в непридатність посадковий матеріал. Якщо ви поки не знаєте як перевірити насіння на схожість в домашніх умовах, скажу, що для цього можна скористатися трьома перевіреними способами.

    Перший метод придатний для перевірки насіння невеликого розміру. Як правило, цим відрізняються такі сільськогосподарські культури: морква, капуста, ріпа, щавель, ревінь, крес-салати, петрушка, кріп, деякі сорти томатів, перцю і баклажанів. До цієї категорії відносяться також садові квіти. Техніка перевірки наступна.

    Паперові серветки змочують водою, розкладають на блюдце або невеликій тарілці, а зверху розміщують насіння. Використовувати все наявне сировину не обов’язково, досить навмання взяти із загальної маси 10 штук. Всі вони накривають поліетиленовою плівкою і прибирають в таке місце, де температура не опускається нижче 20 градусів, але не перевищує 23с.

    Щоб не пропустити початок росту, за насінням потрібно ретельно доглядати, кілька разів на день перевіряючи їх стан, а при необхідності зволожуючи підсохлі серветки. ЧимРаніше з’являться паростки, тим краще-значить, запас життєвої енергії досить великий. Відсоток схожості визначається за кількістю пророслого сировини. Прийнятним рівнем вважається 60 %, тобто з 10 перевіряються насіння ожити повинні як мінімум 6.

    За допомогою другого способу в домашніх умовах можна перевіряти практично будь-які культури. Виняток-редис, капуста, томат, для тестування яких замість води використовується розчин кухонної солі з концентрацією від 3 до 5 % (6-10 г на не повний стакан води).

    Отже, весь насіннєвий матеріал висипають в невелику ємність, заливають водою, гарненько розмішують, після чого вичікують хвилин 5-7-мь. Те, що спливло на поверхню, видаляють, осіла частина використовують для посіву – схожість буде на хорошому рівні.

    Перед подальшим використанням сировину потрібно просушити, для чого витримати деякий час при температурі від 20 до 25 градусів. Прискорити просушку можна використовуючи вентилятор, але при цьому потрібно бути вкрай обережним, щоб не розвіяти сипучу масу.

    Перевірити в умовах будинку великі насіння, наприклад, кабачка, гарбуза, гороху, огірків, патисона, бобів, квасолі, буряка, дині, кавуна і т.д. Допоможе третій спосіб.

    Спочатку необхідно приготувати деревну тирсу, які 2-3 рази проливають окропом з інтервалом в 20-30 хвилин. Потім, сирими, їх розкладають по невеликих ящиках. На поверхні з кроком крок 1-1, 5 см розміщують перевіряється матеріал – насіння укладають рядами, між якими витримують 2-3 см.

    Присипавши шеренги тирсою, як слід трамбують вміст ящиків. У приміщенні, де проводиться тест, необхідно постійно підтримувати температуру 23-27 градусів.

    Коли через кілька днів з’являться сходи, підраховують їх кількість, визначаючи відсоток схожості за тим же принципом, що і в першому методі.

    Тепер ви знаєте, як перевірити схожість насіння. На закінчення скажу, що не завжди тривале зберігання веде до втрати життєздатності посадкового матеріалу. Насіння більшості овочів без шкоди їх якості можна зберігати аж до декількох років. А у деяких культур, наприклад, моркви, спостерігається зворотна залежність – чим більше витримка, тим вище схожість.

    Найгірше зберігаються насіння селери, петрушки, ріпчастої цибулі, пастернаку, а також перцю. З посівом цих рослин не варто затягувати більше, ніж на 2 роки. До 3 років не втрачають схожості щавель, коріандр, кріп, морква і цибуля-батун. Середнім терміном зберігання – до 4 років-відрізняються різні види капусти, редис, ріпа, солодкий перець, горох, ревінь.

    Від 4 до 6 років залишаються життєздатними кукурудза, баклажан, горох, квасоля, буряк і шпинат. Довгожителями можна назвати томати, огірки, кабачки, гарбуз, кавун, диню – вони дають хороші сходи навіть через 7-8 років. Але справжнім рекордсменом все ж є боби, термін нормального зберігання яких досягає 12 років.

    Декоративні рослини і квіти не можуть похвалитися такими значними показниками. Найдовше — від 3 до 5 років – можна берегти насіння люпину, шавлії, левкої, петунії, малькольмії, левиного зіву, дзвіночків, маків, агератума, а також однорічних хризантем і багаторічного нивняка.

    Найпоширеніші і улюблені квіти – айстри, календула, чорнобривці – можна запасати на 2-3 роки вперед, а ось дельфініуми і водозбір найкраще висівати на наступний сезон після заготівлі.

    Інформація для квітникарів і овочівників про тонкощі роботи з насінням, способи калібрування, про терміни схожості за видами. Про те, як прискорити процес проростання. Правила пророщування, можливість використання торішніх «стратегічних запасів» і власне вирощених.

    Що таке схожість насіння. Терміни

    для кожної культури відводиться певний інтервал «пробудження». Схожість — це процентне співвідношення кількості посіяного насіння і дали сходи за певний термін. До речі, старим насінню потрібно довше часу, ніж вказується в характеристиках.

    Термін схожості насіння

    У кожної рослини є свій термін для прокльовування, зазвичай це 7-14 днів. Наведемо приклади найпопулярніших культур, встановлені в лабораторних (ідеальних) умовах:

    Капуста, баклажан, боби, морква, томати, салат – 10 днів.
    Квасоля, редис, кукурудза, горох, ріпа, редька – 6-7 днів.
    Огірок, буряк, мангольд, диня – 8 днів.
    Цибуля-севок, кавун — 12 днів.
    Селера, пастернак, кріп, петрушка, шпинат – 14 днів.
    Перець — 15 днів.

    Термін придатності насіння

    Селера, пастернак зберігаються 1-2 роки.
    Ревінь, шпинат, перець, кукурудза – 2-3.
    Перець, цибуля-батун, цикорій-3.
    Цибуля, салат, базилік – 3-4.
    Буряк, томати, ріпа, мангольд, капуста качанна/кольрабі – 4-5 років.
    Кукурудза, бобові-5-6.
    Кавун, огірок, гарбуз, диня, кабачок, морква, баклажан – зберігаються 6-8.

    Перевірка на схожість. Калібрування

    Фахівці рекомендують перед перевіркою схожості зайнятися калібруванням насіння. Напівпорожні і дрібні екземпляри приречені на невдалий посів – це низькоякісний матеріал, від якого потрібно заздалегідь позбутися. Калібрування дає можливість використовувати тільки повноцінні насіння, які дадуть дружні сходи і потім продуктивні, потужні рослини.

    У великих і середніх насінні міститься великий потенціал поживних речовин, саме цей фактор впливає на силу росту і якість майбутнього саджанця. Тому калібрування-важливий етап, що допомагає отримати гідну розсаду.

    Робимо калібрування

    Як перевірити схожість насіння кропу. Підвищення схожості насіння перців: перевірені народні та ефективні сучасні способи

    Візуально визначити масу і запас сили в посівному матеріалі складно. Є ефективний спосіб відбору: занурення в спеціальний розчин. Візьміть півлітра води, додайте 3 ч.л. Солі, занурюємо насіння на дві години. В результаті все повновагі екземпляри виявляться на дні, пустотілі і дрібні залишаються на плаву – їх потрібно видалити. Потім злийте рідину, промийте і просушіть. Після цієї перевірки у вас з’явився якісний матеріал для посіву. До речі, невеликий розмір теж може виявитися придатним.

    Виявляємо відсоток схожості

    Корисно знати, що 100% схожості, немає ні у яких насіння. У кожної культури є індивідуальні критерії життєздатності. Наведемо приклад середнього % схожості:

    40-50% – морква, петрушка, перець, пастернак, кріп.
    50-80% — цибуля чорнушка, порей, батун, шпинат.
    60-80% — щавель, селера, редька, буряк, томати.
    65-90% — капуста білокачанна / кольорова, огірок, баклажан, салат.
    80-95% — боби, кабачок, горох, кавун, диня.

    Як перевірити схожість насіння кропу. Підвищення схожості насіння перців: перевірені народні та ефективні сучасні способи

    Самостійно встановити відсоток схожості можна простим способом. Візьміть, наприклад, 10 насіння, помістіть їх на вологий матеріал (паперовий рушник, марля, туалетний папір) і залиште в приміщенні при температурі 18…22с. Слідкуйте, щоб поверхня не пересихала. Потім підраховують, скільки проросло. Кількість проклюнулися і буде відсотком схожості, якщо з 10 зійшло 7, значить 70%. Для посіву достатньо 50%. При 30% насіння краще не садити.

    Як підвищити схожість і прискорити проростання насіння

    попередня обробка допоможе не тільки прискорити процес прокльовування, але і поліпшить подальше зростання. Фахівці радять не обмежуватися калібруванням і сортуванням, потрібно використовувати інші прийоми.

    Прогрівання

    Працюючи з посівним матеріалом, слід застосовувати метод штучного прогріву. Сухе насіння, прогріті при + 40 … +50с, швидше проростають, краще ростуть і дають переважно жіночі квіти. Увага! не можна прогрівати насіння томатів, капусти, моркви.

    Мікроелементи

    Вплив розчинів з борними добривами корисно для моркви, томатів, редису, капусти, буряка. З елементами міді — для моркви, цибулі, буряка. Молібден активує кабачки, томати, гарбуз, огірки. Важливо знати, що використовуючи мікроелементи, не можна робити високу концентрацію, потрібен слабкий розчин (0,1%), процедура не повинна перевищувати 12-20 годин.

    Стимулятори росту

    Позитивний ефект дає замочування в стимуляторах росту, наприклад,» енерген«,» атлет«,» екопін«,»агрікола».

    Загартовування

    Через 12-18 годин після початку замочування насіння томатів, перців потрібно поставити в холодильник, досить інтервалу 10-12 годин. Для петрушки, капусти, моркви, цибулі-чорнушки охолодження триває тиждень (0…+8с).

    Знезараження

    Прийом дезінфекції допомагає нейтралізувати розвиток мікроорганізмів, присутніх на оболонці насіння і перешкоджають розвитку. Для цього використовується 1% (міцний) розчин марганцівки або 20% р-р соляної кислоти. Після подібної процедури потрібна ретельна промивка: ємність ставиться під проточну воду.

    Перш ніж купувати нове насіння (а вони з кожним роком стають все дорожче), перевірте ті, що у вас залишилися від минулих років. А якщо ви восени забули насіння на дачі, не переживайте. Схожість насіння від цього не постраждає, якщо в будинку було сухо, без різких коливань вологості повітря. Вважайте, що ви провели