Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

135

е-каталог декоративних рослин для саду «ландшафт » — декоративні хвойні та листяні дерева і чагарники, ліани, трав’янисті багаторічні рослини

Ви шукайте корисну і дійсну підоснову для вашої проектувальної роботи з озеленення свого саду, парків, озеленення міських територій і так далі? тоді інтернет каталог декоративних садових рослин сайту «ландшафт» це те що вам потрібно. Е-каталог декоративних садових рослин «ландшафт» це незамінний помічник, тут ви знайдете не тільки надзвичайно широкий асортимент рослин для самих різних умов місцерозростання, але і отримаєте багато іншої інформації. Е-каталог декоративних рослин для саду» ландшафт » є практичним путівником по доступних декоративних рослинах на українському ринку. Інтернет каталог декоративних рослин для саду» ландшафт » весь час оновлюється, поповнюється новими садовими декоративними рослинами.

Для проектувальників, власників ділянок, для людей закоханих в рослини і сади, інтернет каталог «ландшафт» є доступним і популярним посібником допомагає у виборі рослин для саду. Ми постаралися описати всі риси і особливості рослин, всі рослини ілюстровані фотографіями відображають форму або характерні риси рослин. Описи представлених рослин прості і зрозумілі, цікаві короткі практичні поради, містять основну інформацію що стосується характеристик рослин, вимог до грунту, освітлення і морозостійкість, рекомендації по догляду та можливого використання або компонування з іншими видами. Додаткова і дуже корисна інформація міститься в силуеті рослини в дорослому віці з фігурою людини, що дозволяє уявити собі майбутній розмір і форму дорослої рослини, дає можливість відразу правильно підібрати рослини для саду.

В е-каталозі декоративних садових рослин «ландшафт» використовуються міжнародні стандарти написання назв рослин. В першу чергу ми використовуємо латинські назви щоб уникнути двозначності, а також російські назви і синоніми. Це дозволить вам швидко знайти виробника цікавить вас рослини.

Вплив клімату і морозостійкість

Зона зимостійкості – це регіон в якому певний вид рослин як правило ще добре переносить зими, іншими словами, регіон де починається його культурний ареал. Важливо розуміти, що морозостійкість рослин залежить від безлічі факторів, всі дані по кліматичних зонах зимостійкості є лише приблизними. У межах однієї зони мікроклімат деяких регіонів може істотно відрізняться від наведених даних. Так, наприклад, міські території як правило на пів ступені тепліше ніж навколишній їх ландшафт. Великі водойми, площі, а також схили і вершини пагорбів, позитивно впливають на клімат, в той час як в поглибленнях і долинах панує не сприятливі умови.

Номер кліматичної зони вказаний під кожним описом рослини в каталозі, показує ступінь його стійкості до низьких температур – чим менше номер зони тим більше морозостійка рослина. Рослини можуть часто виростати в регіонах п’яти або більше кліматичних зон. Рослина із зони 2 може зазвичай без проблем виростати в зонах 3,4,5,6,7 і можливо так само в зонах 8 і 9. Справжні рекомендації по зонах наводяться виходячи з наявності оптимальних умов для кожної окремої рослини і без урахування захисту снігового покриву. Інформація про кліматичні зони морозостійкості – це так само підказка по укриттю рослин на зиму.

Карта зон зимостійкості

Зони зимостійкості та їх діапазони середніх річних мінімальних температур

Скорочення:

Силует людини і рослини в пропорції

Світлолюбні рослини

Напівтіньолюбні і напівтіньовитривалі рослини

– ключова рослина практично кожної композиції сучасного ландшафтного дизайну, різноманіття кольорів, форм і розмірів дає садівникові багатий грунт для фантазії. Далі ми дізнаємося, які є види ялівцю, які їх ключові особливості і вимоги до посадки.

Багато садівників віддають перевагу саме ялівцю в своєму саду завдяки наступним властивостям цієї рослини: невимогливість до вологи і родючості грунту, стійкість до спеки і морозу, невибагливість у догляді і широка палітра забарвлень, пластичність форми і соковитий зелений окрас круглий рік. Це одні з небагатьох рослин, які здатні виростати на засолених грунтах. Численні сорти вічнозеленого чагарнику здатні прикрасити не тільки сад, але і підвіконня в квартирі. На ваш вибір різні види ялівцю-пишні кущі і стрункі колони, великі дерева або почвопокривні чагарники, гіганти для використання в якості живої огорожі або карлики для альпійських гірок.

Крона геометричної форми підходять для садів з регулярним плануванням, де потрібно створити видові точки і акцентувати увагу на правильності абрисів клумб. Біля альпінарію, бордюру або водойми висаджують розлогі сорти, які роблять ці об’єкти більш експресивними. Ефектні рокарії стануть результатом комбінування неформованих і формованих ялівців, а для саду в східному стилі підійдуть карликові кущики для прикраси розгалужень доріжок і кам’янистих композицій. Далі представлені описи кожного сорту розглянутого рослини з відповідним угрупованням за видами, даними про активність росту і рекомендаціями по догляду та посадці.

Ялівці звичайні (communis)

Даний вид ялівців включає наступні сорти.

  1. gold cone-екземпляр з щільною вузькоконічною формою, що досягає метра в ширину і 4 м у висоту. Річний приріст становить 5 см і 10 см відповідно. Період активного росту припадає на літо, забарвлення молодих пагонів – яскраво-жовтий, до осені він змінюється жовто-зеленим і бронзовим до зими. Застійне перезволоження грунту-те, чого не терпить ця рослина. Gold cone невимогливий до грунту, але краще не допускати її ущільнення. Основні переваги-любов до сонця і морозостійкість. За умови утримання в тіні хвій придбає приємний зелений окрас. Протягом пари років після висадки на постійне місце слід забезпечити цьому сорту хороший догляд, який полягає в зв’язуванні гілок на зиму, укритті від палючого сонця і регулярному поливі.
  2. hibernika-сорт з вузькоколонновидной формою крони, що досягає метра в ширину і 3,5 м у висоту, річний приріст аналогічний попередньому сорту. Цей різновид має сизувато-зелену, неколючу хвою, відрізняється морозостійкістю і відмінно росте на добре освітленій місцевості. До грунту не пред’являється особливих вимог. Для захисту від сонця рослина необхідно укрити ранньою весною, а на зиму зв’язати для запобігання деформації і загибелі гілок під снігом.
  3. green carpet-ялівець з густою почвопокровной кроною. Доросла рослина досягає півтора метра в ширину і півметра у висоту при річному прирості в 15 см і 5 см відповідно. Цей сорт відрізняється світло-зеленими сланкими пагонами з неколючою хвоєю. Для висадки вибирайте добре освітлені місця, відмінно підійдуть схили і кам’янисті сади.
  4. suecica-сорт з колонновидной кроною. Висота дорослої рослини досягає 4 м, а ширина – метра. Приріст в ширину за рік-5 см, а у висоту – 15 см.ці чагарники щільні, пагони густі і вертикальні з блакитною або місцями зеленої голчастої кроною. Відмінні риси-повільне зростання, морозостійкість, відносна невибагливість. Якщо для висадки вибрати погано освітлене місце, крона стане розлогою і пухкої. Обрізку даний екземпляр переносить відмінно, завдяки чому з нього можна створювати фантазійні садові композиції.

Ялівці китайські (chinensis)

Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

Цей різновид ялівців відрізняється декоративністю і включає наступні види:

  1. blaauw — дуже незвичайний сорт з асиметричною кроною з висхідними пагонами. Доросла рослина досягає півтора метра у висоту і ширину при річному прирості 5 см в ширину і 10 см в довжину. Цей сорт відрізняється морозостійкістю, відмінно себе почуває як на світлі, так і в півтіні. Краще вибирати для нього поживні, дренованих, легкі, помірно зволожені грунти зі слаболужним або нейтральним ph.
  2. blue alps-сорт з густою кроною, кінці пагонів якої звисають вниз, досягає 2 метрів в ширину і висоту при річному прирості в 5 см і 10 см відповідно. Забарвлення хвої цього ялівцю при вирощуванні на освітленій місцевості дуже приємний, сріблясто-блакитний. У тіні хвоя може стати менш насиченою. Переваги полягають з морозостійкості і невимогливості до грунту і вологи.
  3. kuriwao gold-різновид з широкою, округлою або асиметричною формою, якаДосягає двох метрів в ширину і висоту. Річний приріст за даними показниками становить 5 см. На тлі темно-зеленої хвої дуже красиво і досить контрастно виділяються яскраво-золоті молоді тонкі паростки, за рахунок чого створюється враження легкості і легкості. Забарвлення в тіні стає менш насиченим, тому краще вибирати для посадки добре освітлені ділянки. Відмінним вибором буде кам’янистий сад, змішана або хвойна група, а також одиночна посадка.
  4. variegata-ялівець з пірамідальною кроною, що досягає метра в ширину і 2 метрів у висоту. Річний приріст становить 5 см за обома показниками. Цей різновид відрізняється світло-жовтими плямами на тлі синьо-зеленої пірамідальної крони. Рослина морозостійка і сонцелюбива, пред’являється невисокі вимоги до вологи і грунту, але краще її добре дренувати, уникати застійного перезволоження і засолення. Згубну дію ранньовесняного сонця необхідно запобігати, вкриваючи рослину.

Горизонтальні (horizontalis)

Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

Цей різновид включає переважно чагарники, серед яких такі сорти:

  1. andorra variegata-карликовий чагарник з подушковидною кроною і піднятими пагонами, які розходяться від центру у вигляді променів. Доросла рослина досягає 1,5 м в ширину і 40 см у висоту при річному прирості в 5 см і 3 см відповідно. Хвоя — це основна прикраса цього сорту, її забарвлення яскраво-зелений з ніжно-білими вкрапленнями. У зимовий період забарвлення стає пурпурно фіолетовим. Як і більшість сортів ялівцю, відрізняється морозостійкістю і вважає за краще сонячну місцевість.
  2. blue chip-чагарник зі стелеться кроною, в порівнянні з іншими горизонтальними користується найбільш високим попитом. Досягає 2 м в ширину і 30 см у висоту, річний приріст становить 5 см і 3 см відповідно. Пагони цього ялівцю щільно і витончено стеляться по землі, злегка піднімаючи кінці. Взимку сріблясто-блакитна хвоя стає ліловою.
  3. blue forest-сланкий чагарник шириною в 1,5 м і висотою в 30 см. Річний приріст становить 5 см і 3 см відповідно. Особливість цього сорту представлена спрямованими вертикально пагонами, за рахунок яких створюється ефект мініатюрного блакитного лісу. Забарвлення найбільш оригінальний і привабливий на початку літа. Вирощувати можна як на освітленій ділянці, так і в півтіні.
  4. limeglow-подушковидний чагарник шириною в півтора метра і висотою в 40 см.річний приріст становить 5 см і 3 см відповідно. Створюючи контрастні садові композиції, варто звернути увагу на яскраву, золотисто-жовту хвою цієї рослини. У тіні інтенсивність забарвлення втрачається, важкі грунту для вирощування не підходять. У зимовий період набуває коричневого забарвлення.

Козацькі (sabina)

Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

Цей вид також включає вертикальні сорти зі стелеться або подушковидної кроною.

  1. arcadia досягає 2,5 м в ширину і 50 см у висоту, крона стелеться, забарвлення світло-зелений. Для вирощування підходить освітлена місцевість і невелике затінення. Крона молодого рослини подушковидна, але з часом стає схожа на фантазійний килим.
  2. glauca. Ширина дорослої рослини — 2 м, висота – 1 м.зазвичай забарвлення хвої сіро-блакитний, але з приходом холодів набуває бронзовий відтінок. Чорні шишки з восковим нальотом дуже цікаво контрастують з густою хвоєю. Сонячні місця сприяють більш активному росту.
  3. tamariscifolia досягає 2 м в ширину і 50 см у висоту. Гілки цього сорту розлогі, розташовані часто. Забарвлення хвої може бути від блакитного до світло-зеленого, форма – ігловідная. Забарвлення буде більш насиченим, якщо вибирати освітлені ділянки.

Середні ялівці (media)

Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

  1. gold coast має розкидисту щільну крону. Максимальна ширина рослини — 2 м.пагони розташовані горизонтально, багаті декоративною золотистою хвоєю, яка темніє з настанням зими.
  2. mint julep-розлогий чагарник з дугоподібними гілками, пагони елегантно звисають вниз. Відрізняється активним ростом, яскраво-зеленою хвоєю і округлими сизими ягодами. Доросла рослина досягає 2 м в ширину і 1,5 м у висоту.
  3. old gold-компактний широкий чагарник правильної форми. Відрізняється повільним зростанням, наявністю декоративної золотистої хвої. Досягає 2 м завширшки.
  4. hetzii-чагарник з широкою кроною і сіро-блакитною хвоєю. Вимагає добре дренований і відносно родючий грунт, досягає 2 м в ширину і 1,5 м у висоту.
  5. gold star-розлогий чагарник з лускатою голчастою хвоєю золотистого кольору. Досягає 2 м в ширину і метра у висоту.
  6. pfitzeriana aurea-чагарник з округлою кроною і скелетними горизонтальними густими гілками. Забарвлення молодих пагонів-золотисто-лимонний, дорослої рослини – жовтуватий. З настанням літа хвоя набуває зеленуватий відтінок. Відрізняється повільним ростом і високою зимостійкістю.

Лускаті ялівці (squamata)

Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

У даній категорії представлені ялівці з кроною сріблясто-блакитного кольору з приблизно однаковими показниками зростання-blue carpet, blue star і meyeri. Останній відрізняється найбільш активним ростом — за рік 15 см в ширину і 10 у висоту.

Скельні (scopulorum)

Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

Також варто виділити вид прибережних ялівців conferta, найбільш яскравим представником яких є schlager – карликовий чагарник зі стелеться кроною і довгою зеленою хвоєю. Добре виглядає в альпінаріях і кам’янистих садах. Не менш декоративний віргінський ялівець virginiana grey owl з густою широкою кроною і сріблястою або зеленуватою хвоєю.

У древніх слов’ян ялівець був символом вічного життя. Пряний запах палаючих гілок в селі був сумною ознакою. Це означало, що когось у селі проводжають в останню путь, що дарує вічне життя.

Шамани використовували ялівцевий дим в ритуальних обкурювання і обрядах, надаючи чагарнику магічну силу.

У білоруському фольклорі існував переказ про злому дусі на ім’я «кадук», що мешкає в стовбурі ялівцю. У цьому регіоні чагарник обходили стороною.

У той же час у інших народів ялівець – символ святості, обитель богів.

У християнстві ялівець заслужив особливу згадку. Багато священнослужителів досі зберігають традицію освячувати гілку ялівцю і ховати її за іконою. Вважається, що цей захід запобіжить храм і ікони від нещасть.

Назви ялівцю

У різних регіонах росії за старих часів у ялівцю було багато імен.

В одних краях його називали верес, в інших – яловець, моржуха, бружжевельник.

Найпоширеніша назва «ялівець» за однією з версій походить від словосполучення «між ялин». Найчастіше цей чагарник зустрічається саме як підлісок в ялинових хащах.

За іншою версією назва походить від старовинного давньослов’янського слова «ялівець», що означає вузол. При побіжному погляді на звивисті стовбури старих дерев, можна виявити схожість зі справжніми канатними вузлами.

Як виглядає ялівець

Ялівець являє собою чагарник або невелике деревце з тонким стовбуром і загостреною вершиною висотою до 5 – 6 метрів.

Голки рослини довжиною 1-2 см дуже жорсткі і колючі.

Існують жіночі та чоловічі екземпляри. У чоловічих представників крона більш щільна, вузька і загострена.

Кора має сіро-бурий колір і волокнисту текстуру.

Стовбур дерева часто згинається химерними візерунками з гілками плавно переходять у вертикалі.

Ялівець росте дуже повільно, тому столітні екземпляри ледь досягають великих розмірів. Навіть найстаріші представники чагарнику мають висоту близько 5 метрів і товщину стовбура 10 – 15 см.

Максимальний вік ялівцю – 200 років, хоча зустрічаються представники набагато старше.

Де росте ялівець

Чагарник вважається реліктовим рослиною, свідком давніх часів. Адже ялівець росте на землі вже більше 50 млн років.

Чагарник налічує 71 вид. 20 з них виростає в нашій країні.

Ялівець широко поширений на уралі, на кавказі, в примор’ї і в сибіру. Різні види чагарнику зустрічаються в південно-східній азії, в америці і районах середземномор’я.

У лісах росії найпоширеніший вид – ялівець звичайний.

Чагарник росте в підліску і на місці вирубок. Культивується в садах і парках. Окремі види рослини зустрічаються в горах в самих недоступних точках.

Коли цвіте ялівець

Ялівець цвіте в травні, утворюючи жовті квітки на чоловічих рослинах, і зелені на жіночих.

Плодоносити починає восени. На кущах можна зустріти одночасно зелені і чорно-фіолетові ягоди. ПлідЯлівцю дозрівають тільки на другий рік і є неїстівними для людини.

Лікувальні властивості ялівцю

Ягоди ялівцю містять мідь, залізо, марганець, алюміній, величезну кількість вітамінів і ефірні масла.

Відвар з плодів вереса успішно бореться з проблемами сечовивідної системи, тому його використовували при лікуванні набряків, запалень і навіть при видаленні каменів в нирках.

Відвар з ягід покращує жовчовиділення і підсилює перистальтику кишечника.

Також його використовують при лікуванні дихальних шляхів. Це засіб є відмінним відхаркувальним ліками і розріджує мокротиння.

Хвоя містить величезну кількість фітонцидів, які вбивають шкідливі бактерії.

Подушка з ялівцевою тирсою може вилікувати головний біль і легкий нежить, зняти стрес і заспокоїти нервове збудження.

У сучасній медицині з ялівцю виготовляють сечогінні, потогінні, болезаспокійливі та інші лікарські препарати.

Застосування ялівцю

Зелені ягоди ялівцю йдуть на виготовлення натуральних фарб золотисто-жовтого кольору. Чорні — на виготовлення коричневої і чорної фарби.

Плоди ялівцю не є їстівними і застосовуються як один з інгредієнтів в харчовій промисловості при виготовленні цукерок, здоби, морсів, пряників.

Засохлий ялівець-прекрасний матеріал для столярів і різьбярів. Деревина ідеально висушена і вже ніколи не потріскається. Не маючи великих смоляних ходів, деревина відмінно фарбується і полірується. Володіючи високою щільністю, цей матеріал дозволяє наносити тонку різьбу.

З ялівцю добувають цінну смолу, яка йде на виготовлення високоякісного натурального білого лаку.

Деревина вересу широко використовується для виготовлення олівців.

Протипоказання

Лікарські засоби та препарати, до складу яких входить ялівець, протипоказані людям з проблемами нирок.

Ялівець – неїстівна ягода. З особливою обережністю слід ставитися до ялівцю козацькому, так як він є отруйним і може викликати блювоту, ураження нирок і нервової системи. У деяких випадках можливий смертельний результат.

Ялівець-цікаві факти

Зарості ялівцю утворюються поблизу вугільних пластів. Цю властивість використовують геологи під час пошуків родовищ вугілля. Таким чином був відкритий підмосковний вугільний басейн.

Перед засолюванням грибів за старих часів селяни обробляли барила окропом з ялівцевим віником, вбиваючи гнильні мікроби.

Найстаріший ялівець виростає в криму. За однією з версій його вік становить приблизно 400 років. За іншою-2 тис. Визначити точний вік живого ялівцю надзвичайно складно.

У шафах, виготовлених з ялівцю, ніколи не заводиться моль.

У матеріалі використовувалися фото: sereja.serjio2015, zekkadrb , angruzinov , valerius66 , fl1983 (яндекс.фотки)

– красива рослина, яке все частіше використовується в ландшафтному дизайні. але, щоб правильно вибрати його вид, необхідно точно знати, до якої групи належить ялівець. Він є яскравим представником найдавнішого сімейства кипарисових, вічно зелених хвойних рослин, які не доставлять ніяких проблем при вирощуванні навіть садівникові-новачкові. Ялівець з’явився на землі більше 50 мільйонів років тому, завдяки чому люди вже давно по достоїнству оцінили красу цієї рослини, використовуючи його для прикраси садів не одне тисячоліття.

Чи знаєте ви? ялівець використовують в якості ароматизатора для соків, морсів і компотів. Його плоди надають м’ясу екзотичний пікантний смак і аромат. Маринади, приготовані з використанням ялівцю, виходять особливо яскравими і запам’ятовуються, а при додаванні в соління, ялівцеві ягоди значно збагачують їх смако-ароматичну палітру.

Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

Ялівець росте у вигляді дерев, схожих на колони, розлогих чагарників або пухнастої порослі, щільним килимом вистилає землю. Вічнозелені гілки ялівцю прикрашені хвоинками у вигляді голочок або лусочок. Практично всі представники ялівцевих є дводомними: чоловічі рослини – запилювачі, а жіночі дають щедрий урожай шишкоягод, з яких варять смачне лікувальне запашне варення. сьогодні в світі налічується близько 70 сортів ялівцю, тому давайте розглянемо, які бувають види і сорти ялівцю, поширені в наш час.

Ялівець звичайний (juniperus communis)

Ялівець звичайний – невисоке вічнозелене хвойне дерево або чагарник, висотою від 5 до 10 метрів. у максимально сприятливих умовах рослина може досягати 12 метрів, при діаметрі стовбура – 0,2 метра. Щільна крона у дерев може мати конусоподібну, а у чагарників яйцеподібну форму.
Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

Рослина має сіро-буру волокнисту кору і червоно-бурі пагони. гілки рослини покриті голчастою тригранною хвоєю, загостреною на кінці (її ширина варіюється від 0,1 до 0,2 міліметрів, а довжина може досягати 1,5 сантиметра). З верхньої сторони хвої розташовується устьічная смужка.

Всі хвоїнки покриті білястим восковим нальотом, який зберігається на гілках до чотирьох років. кущі ялівцю звичайного зацвітають в травні, причому жіночі квіти мають зеленим, а чоловічі – жовтим забарвленням. Шишки мають округлу форму і можуть досягати в діаметрі від 0,6 до 0,9 сантиметрів. Ялівець цього різновиду росте дуже повільно. Його річний приріст не перевищує у висоту більше 15 см, а в ширину більше 5 см на рік. В середньому тривалість життя одного куща досягає 200 років.

Чи знаєте ви? інші назви ялівцю звичайного-верес або можевел. В україні рослина відома, як «ялівець звичайний», а на латині його назва звучить»juniperus communis».

Ялівець звичайний можна зустріти на території європи, північної америки, сибіру і навіть північної африки. У природі ялівець росте в підліску ялинових і соснових лісів і утворює непрохідні зарості в зонах вирубок. Він віддає перевагу помірно вологим, добре дренованим супіщаним грунтам, але при цьому може рости на всіх типах грунтів.

Ялівець віргінський (juniperus virginiana)

Ялівець віргінський являє собою вічнозелене, одне — рідше дводомне дерево. це високорослий ялівець, здатний в сприятливих умовах досягати 30 метрів у висоту. Молоді дерева мають вузькояйцевидну крону, а з віком покриваються широко стоять гілками. Діаметр стовбура дорослих рослин може досягати 150 сантиметрів і покритий сірою, червоно-бурою або темно-бурою відшаровується поздовжньо-тріщинуватою корою.
Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

Молоді тонкі пагони мають кору темно-зеленого кольору і мають неясно чотиригранної формою. гілки рослини покриті сизо-зеленою хвоєю, яка з настанням морозів набуває бурий відтінок. У період дозрівання, на деревах формуються численні темно-сині шишкоягоди, з легким сизим нальотом до 0,6 сантиметрів в діаметрі. Плоди готові до збору в жовтні, але при цьому можуть довго залишатися на деревах, що значно покращує їх смакові характеристики.

Рослина отримала статус культури в 1664 році. Ялівець віргінський дуже часто використовується в ландшафтному дизайні, так як є одним з найбільш стійких до несприятливих умов сортів. У північних широтах цей вид дуже часто використовується як аналог пірамідальних кипарисів.

Чи знаєте ви? ялівець прекрасно підходить для ароматерапії, так як його запах надає зміцнюючу дію на нервову систему, а тривалі прогулянки по ялівцевих гаях допомагають позбутися від безсоння, нервового перенапруження і головних болів.

У природі віргінський ялівець можна зустріти в північній америці, починаючи від канади і закінчуючи флоридою. Він росте в горах, на скелях, на берегах океану і річок, рідше – на болотах.

Найпоширеніші сорти ялівцю віргінського:

  1. сорт ялівцю» глаука «або» glauca » був виведений ще в 1855 році. Рослина має колоновидну форму і відрізняється інтенсивними темпами розвитку. В середньому воно може досягати від 5 до 10 метрів у висоту і володіє практично вертикальними гілками. Завдяки цьому, дерево формує досить щільну крону, яка незначно розширюється в міру дорослішання дерева. Гілки культури покриті переважно лускоподібної хвоєю. Голкоподібну хвою можна зустріти тільки в глибині крони.
  2. сорт «globosa» – низькорослий ялівець, отриманий в 1891 році. Це карликовий, повільно зростаючий сорт, має плескатої округлої кроною, що досягає до 1 метра в ширину. Рослина має короткі, сланкі скелетні гілки і злегкаПіднімаються, короткі, стирчать і густі пагони, покриті лускоподібної яскраво-зеленою хвоєю.
  3. «blue cloud» був отриманий в 1955 році. Великий чагарник, що володіє пухкої, невизначених обрисів кроною, що має довгі розлогі гілки, покриті сірувато-зеленою хвоєю. Ялівець сорту «blue cloud» дуже часто можна побачити на садових ділянках в районах, що не відрізняються комфортними погодними умовами.

Ялівець горизонтальний (juniperus horizontalis)

Ялівець горизонтальний – найближчий родич ялівцю козацького. зовні рослина являє собою сланкий, притиснутий до землі чагарник, що досягає 1 метра у висоту і покритий довгими гілками, на яких формуються синювато-зелені чотиригранні пагони, опушені густою сизою або зеленою хвоєю (з настанням холодів вона набуває бурий окрас). Репродуктивні гілки мають голкоподібні подовжено-ланцетні листя, від 3 до 5 сантиметрів довжиною і близько 1 сантиметра товщиною, шаблевидноізогнутие і закруглені на спинці.
Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

Старі гілки покриті синювато-чорними лускатими листям, з блакитним нальотом. вони мають крихітні смоляні залозки, що досягають до 2,2 сантиметра в довжину і до 1,5 міліметра в ширину. Незважаючи на оригінальний зовнішній вигляд, чагарники цього сорту ялівцю досить рідко зустрічаються в колекціях садівників-любителів. Вид був зарахований до культур ще в 1840 році.

Ялівець горизонтальний був узятий за основу для створення багатьох сортів:

  1. сорт «agnieszka» — низький чагарник, на якому формуються прилеглі і косо піднімаються довгі скелетні гілки. Хвоя на кущах цього ялівцю може бути двох видів, але при цьому вона завжди голкоподібна, відстовбурчена і густа, блакитно-зеленого, а після перших заморозків злегка бузкового забарвлення.
  2. кущі сорту «andorra variegata», на ранніх стадіях, мають густу округлу крону, яка в міру дорослішання рослини набуває воронкоподібну форму. Їх гілки покриті голкоподібної, напівприжатою, переважно зеленою хвоєю, яка на деяких ділянках може мати кремовий забарвлення.
  3. сорт «bar harbor» був виведений в 1930 році в сша. Кущі мають щільну сланку форму і утворюються тонкими розчепіреними в різні боки лежачими гілками. Бічні пагони висхідні. Дрібні, напівприжаті, сірувато-зелене листя, після заморозків набувають пурпурного забарвлення.

Ялівець китайський (juniperus chinensis)

Ялівець китайський – це дводомне або однодомне дерево, що досягає у висоту від 8 до 25 метрів і має пірамідальну крону. дуже рідко рослини цього виду являють собою розчепірені, щільно притиснуті до землі чагарники. Стовбур дерев покритий сірувато-червоною, відшаровується корою. Молоді пагони мають темно-зелене забарвлення і нечітку чотиригранну форму. Гілки рослини покриті переважно лускоподібної, попарно-супротивної листям, довжиною до 3 міліметрів і шириною не більше 1 міліметра.
Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

Листя мають довгасто-яйцевидної формою, загострені на кінці і злегка загнуті всередину, в зв’язку з чим здаються тупими і щільно притиснутими до пагонів. З внутрішньої сторони вони мають устьічние смужки, а на спинці – еліптичні залозки. Рослина виробляє кулясті, злегка подовжені шишкоягоди темно-синього або практично чорного кольору, що досягають в діаметрі від 4 до 10 міліметрів.

Ялівець козацький (juniperus sabina)

Ялівець козацький – самий невибагливий і найпоширеніший представник свого сімейства. тому, якщо і ви збираєтеся посадити на своїй ділянці цей вид, то вам, напевно, цікаво буде дізнатися, як швидко росте козацький ялівець. Тільки уявіть: кущ козацького ялівцю, віком близько 10 років, може досягати у висоту всього 0,3 метра, що робить його одним з найбільш повільно зростаючих рослин. Завдяки цій особливості його дуже часто використовують в ландшафтному дизайні.
Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

Зазначений вид карликового ялівцю абсолютно невибагливий, він легко переносить як зниження, так і підвищення температури, байдужий до неякісного поливу і може витримувати сильні вітри. Головним його недоліком вважається те, що він відноситься до отруйних рослин.

Ялівець козацький має масивну кореневу систему, здатну йти глибоко в грунт, завдяки чому навіть в самі посушливі роки його кущі можуть обходитися взагалі без поливу. Гілки рослини покриті густим дрібно-голчастим листям сіро-зеленого забарвлення. У період дозрівання вони покриваються округлими (до 7 см в діаметрі) темно-синіми плодами, з сизим нальотом.
Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

Важливо! навіть при догляді за ялівцем козацьким необхідно бути гранично уважним, так як в його листі, плодах і гілках міститься сильнодіючий отрута, який здатний завдати серйозної шкоди здоров’ю людини.

Найпопулярніші сорти козацького ялівцю:

  1. сорт «broadmoor» інтенсивно розростається в ширину, при цьому у висоту його рослини досягають не більше 60 сантиметрів. У міру зростання кущі сорту формують щільний, смарагдово-зелений килим, який володіє відмінними декоративними характеристиками.
  2. рослини сорту «femina» стеляться по землі, а їх пагони на кінцях піднімаються вгору, що створює враження величезної кількості маленьких ялівців. В ширину кущі сорту можуть досягати до 6 метрів, при цьому навіть в найсприятливіших умовах їх висота не перевищує 2 метрів.
  3. » cupressifolia » – це карликовий сорт, що досягає не більше півметра у висоту, але при цьому в ширину, рослина, у віці близько 10 років, може досягати до 5 метром. Зовні кущі цього сорту виглядають досить охайними і володіють високими декоративними характеристиками, що перетворило їх в справжніх улюбленців ландшафтних дизайнерів.

Ялівець прибережний (juniperus conferta)

Ялівець прибережний – плоскорастущий карликовий чагарник, що володіє приємним хвойним ароматом. рослина має сланкі пагони, здатні щільним килимом вистилати грунт. У дев’ятирічному віці рослини цього сорту досягають у висоту всього лише 20 сантиметрів, але при цьому розмір їх крони може доходити до одного метра. Гілки куща покриті темно-зеленою хвоєю, з верхньої сторони прикрашеної біло-блакитною смужкою, що надає їй сизий відтінок. Восени гілки ялівцю прибережного покриваються темно-блакитними шишкоягодами з сизим нальотом.
Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

Важливо! при посадці ялівцю уважно поставтеся до вибору місця посадки. Справа в тому, що ця рослина є домом для багатьох грибкових інфекцій і близьке сусідство з плодово-ягідними культурами може сприяти їх зараження небезпечними захворюваннями.

Рослина обожнює сонячні місця, але при цьому добре росте і в півтіні. завдяки компактним розмірам, в ландшафтному дизайні використовується як грунтопокривна рослина для прикраси альпінаріїв і кам’янистих садів.

Ялівець скельний (juniperus scopulorum)

Ялівець скельний – це дводомний чагарник або дерево висотою від 10 до 13 метрів. культурна рослина має більш компактні розміри, ніж екземпляри, що ростуть в природному середовищі. Молоді пагони мають неясно чотиригранну форму і можуть досягати до 1,5 міліметрів в діаметрі і не більше 2 сантиметрів в довжину.
Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

Кущ має темно-зелену або сизо-сіру лускату листя, з супротивним розташуванням і яйцевидно-ромбічної формою, довжиною 1-2 мм і до 1 мм шириною. На кущах також зустрічаються голкоподібні листя до 12 міліметрів завдовжки і шириною до 2 міліметрів. У період дозрівання на кущах формуються кулясті темно-сині ягоди, покриті легким димчастим нальотом.

Важливо! пам’ятайте, що надмірне вживання ягід і препаратів, виготовлених на основі ялівцю, може стати причиною отруєння, порушення роботи серцево-судинної системи, а також сприяти виникненню важких алергічних реакцій.

Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцюялівець скельний можна назвати улюбленцем ландшафтних дизайнерів. його дуже часто використовують для озеленення скверів, парків, присадибних ділянок і території лікувально-оздоровчих установ. Сорт відмінно виглядає в рокарії, альпінаріях і вересових садах. Особливо популярними є сорти, що мають пірамідальну і колоновидну крону.

Ялівець середній (juniperus media)

Ялівець середній являє собою рослину, що досягають до 3 метрів у висоту і мають густу розкидисту крону до 5 метрів в ширину. крону дерева формують висхідні дугоподібні гілки, що володіють злегка опущеними кінцями. Хвоя радує насиченим смарагдово-зеленим кольором і прикрашена зсередини білою устьічной смугою. На старих частинах гілок і всередині крони можна зустріти голкоподібні листя. На кінцях молодих пагонівПереважає луската хвоя.
Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

Найпоширеніші сорти ялівцю середнього:

  1. «blue and gold » був виведений голландськими селекціонерами в 1984 році. Це невеликий чагарник, що володіє пишною і досить пухкою кроною. Рослина у висоту може досягати до 1,5 метра. Кущ формують горизонтальні, косо висхідні, зі злегка никнуть кінцями гілки. На рослині можна виявити хвою двох типів: блакитно-сіру або кремового забарвлення. Сорт погано переносить сильні морози, а тому не підходить для культивації в північних районах.
  2. «gold coast» був отриманий в сша в 1965 році. Кущі мають компактною, щільною формою і можуть досягати до 1 метра у висоту і до 3 метрів в ширину. Кущі сорту утворюють розпростерті з горизонтально стирчать кінцями гілки, покриті переважно лускатої зеленою хвоєю.
  3. » hetzii » – сорт також був виведений на території сполучених штатів в 1920 році. Чагарник може досягати до 4 метрів у висоту і характеризується інтенсивними темпами розвитку. Він володіє широкояйцевидної або пухкої чашоподібної кроною, що досягає до 6 метрів в ширину. Головна особливість сорту в тому, що його гілки на кінцях не повисають. Пагони покриті переважно лускатоподібної сірувато-зеленою хвоєю. Голкоподібні листя зустрічаються тільки в середині куща.

Ялівець лускатий (juniperus squamata)

Ялівець лускатий – вічнозелений, густо розгалужений чагарник до півтора метрів заввишки. рослина має темно-коричневу кору і ланцетну, жорстку, гостру темно-зелену хвою довжиною від 0,5 до 0,8 міліметрів. Шишкоягоди мають практично чорний колір. Використовується рослина переважно для озеленення паркових зон і скверів, але також може стати головною прикрасою будь альпійської гірки. Недолік сорту в тому, що засохла хвоя на його пагонах не опадає кілька років, а це значно знижує декоративні характеристики дорослих кущів.
Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

Найпопулярніші сорти ялівцю лускатого:

  1. сорт «вlue star» зачарував садівників компактними розмірами і напівкруглою широкою кроною, що значно покращує його декоративні характеристики. Його кущі ледь досягають одного метра у висоту. Сорт світлолюбний, але при цьому росте дуже повільно, його річний приріст не перевищує 10 сантиметрів. Може використовуватися для одиночних або групових посадок.
  2. » вlue carpet » кущ має плоску форму і відрізняється інтенсивними темпами розвитку, що дозволяє йому до 10 років при зростанні 30 сантиметрів, обростати кроною від 1,2 до 1,5 метрів в ширину. Гілки куща покриті сіро-блакитними, до 9 міліметрів в довжину і не більше 2 міліметрів в ширину голками, що мають гострий край. Сорт був створений в 1972 році в голландії, а вже в 1976 році він був нагороджений золотою медаллю за високі декоративні якості.
  3. «меуегі» – це один з найвідоміших і улюблених садівниками сортів, що володіє високими декоративними характеристиками і не вимагає особливого догляду. Доросла рослина може досягати від 2 до 5 метрів у висоту. На гілках формуються прямі, короткі пагони, покриті блакитно-білою хвоєю.

Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцювирощування практично будь-якого ялівцю дозволить вам не тільки значно поліпшити декоративні характеристики дачної ділянки, але і отримати сильне лікарський засіб, який може допомогти позбутися від величезної кількості захворювань.

Чи була ця стаття корисна?

Дякую за вашу думку!

Напишіть в коментарях, на які питання ви не отримали відповіді, ми обов’язково відреагуємо!

Ви можете порадити статтю своїм друзям!

Ви можете порадити статтю своїм друзям!

190 раз вже
Допомогла

Вже тим, що росте поруч. Коли вдихаєш смолистий аромат, душа співає і радіє. Я не могла зрозуміти: чому у мене виникають такі відчуття, поки не дізналася, що ялівець, виявляється, очищає повітря навколо себе, вбиваючи хвороботворні мікроби. Він заспокоює нервову систему, знімає головний біль і сприяє хорошому сну.

Особливості ялівцю

ялівець – вічнозелений довгожитель сімейства кипарисові, дерево або чагарник висотою від півметра до 20 м.залежно від виду його гілки прикрашені лускатими хвоинками або прямими голочками. Він буває розлогим чагарником з гнучкими гілками, на яких можна розташуватися, як на килимі. Може бути деревоподібним, з пишною пірамідальною або конусоподібною кроною.

Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

У ялівцю одностатеві колоски: жіночі – у вигляді круглих зеленуватих шишечок, чоловічі – у вигляді сережок з 3 або 4 тичинками. Цвіте в червні, а плодоносить з серпня по вересень. Шишкоягоди ялівцю містять пухку м’якоть буруватого кольору, яку широко використовують в лікувальних цілях. Взагалі ялівець-лісовий житель північних регіонів. Але його успішно вирощують і на заміських ділянках. Адже крім лікувальних властивостей і незрівнянно приємного запаху, він дивно красивий.

Прочитавши про це декоративному лікар, мені захотілося посадити ялівець на своїй дачі, вже і місце вибрала. А щоб не забути правила посадки і догляду, опишу їх тут, авось і вам знадобляться))

Посадка ялівцю

саджанець ялівцю повинен бути віком 3 або 4 роки. Висаджування і / або пересаджування рослини проводиться в квітні – травні.
Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю
1 висаджують його з грудкою землі, намагаючись не пошкодити :

  1. лунку готують вдвічі більшої глибини, ніж висота самого саджанця.
  2. потім акуратно поміщають туди рослина, причому земляний кому повинен підніматися над грунтом на 8-10 см.
  3. після посадки саджанець рясно поливають і вкривають будь-яким «дихаючим» : торфом, пожухлой листям, можна навіть звичайними газетами і/або тканиною. Шар мульчі повинен бути висотою 10-12 см.
  4. крім того, хвойний малюк потребує періодичного обприскуванні крони.
  5. хоча ялівець не вибагливий, для кращої приживлюваності саджанців грунт все ж краще замінити поживною сумішшю: дернова земля, торф і пісок в співвідношенні 2:1:1.
  6. при посадці в грунт добре додати 200-300 г – універсального добрива, яке підходить практично для всіх садово-овочевих культур.
  7. при висадці саджанців ялівцю на суглинні грунти бажано попередньо зробити дренаж (відведення грунтових вод) з , великого або битого .
  8. якщо ви робите групову посадку, то відстань між саджанцями має бути від 1,5 до 4 м, з урахуванням розміру рослини в дорослому стані.

всі види ялівцю не особливо вимогливі до грунту, можуть рости як на пісковиках, так і на кам’янистій землі, проте для повноцінного зростання краще використовувати родючі .

Насіння та саджанці ялівцю ви знайдете в нашому каталозі, що об’єднує пропозиції різних садових інтернет-магазинів.

Ялівець козацький «mas», 3 шт. 100 руб дивитися
Seedspost.ru

Ялівець лускатий холгер (v. 7,5 л. Н30-40) 2 805 руб дивитися
Агрофірма пошук

Ялівець китайський «old gold», 5 шт. 65 руб дивитися
Seedspost.ru

Ялівець китайський курівао голд (v3л.н30-40) 884 руб дивитися
Агрофірма пошук

Догляд за ялівцем

догляд за ялівцем не проблематичний. По весні в грунт підсипають нітроамофоску: 40-50 г на 1 м2. Більше можна не вносити ніяких, але якщо все ж хочете підгодувати свого вихованця, робіть це помірно, не частіше разу на місяць .

Ялівець дуже посухостійкий , але періодично потребує, якщо літо посушливе. Він дуже любить обприскування крони: дощування проводите раз в десять днів, краще рано вранці або пізно ввечері.

Ялівець не потребує , тільки навесні і восени слід видаляти засохлі або поламані гілки. Але якщо ви формуєте з нього , тоді, звичайно, виступаючі за її контури пагони слід підрізати.

Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

Цей представник сімейства кипарисові досить морозостійкий, але саджанці першого року посадки слід вкривати на зиму. Якщо у дорослої рослини розлога крона, то на зиму її необхідно не дуже туго стягнути шпагатом.

Види ялівцю

а тепер представляю вам три найпопулярніших види ялівцю:

Витримує будь-які несприятливі умови. Він росте у вигляді багатостовбурного дерева висотою до 18 м або у вигляді розлогого чагарнику до 6 м у висоту (в залежності від сорту). Розгалуження хаотичне, розлоге, цвіте жовтими і світло-зеленими квітками. Шишкоягоди синяво-чорні, з в’язкою цілющою м’якоттю, термін їх дозрівання – 2 роки.

Як виглядає ялівець в лісі. Лікувальні властивості ялівцю

Високорослі декоративні сорти ялівцю звичайного :

  • «horstmann pendula» — висотою до 3-5 м, з витонченою плакучою кроною;
  • «hibernika» — колоновидний, висотою до 4 м та інші.

любителі низькорослих сланких чагарників можуть вибрати наступні сорти ялівцю: невисокий «hornibrookii» з сріблясто-зеленою хвоєю і розпластанимиПагонами або карликовий сланкий «nana aurea» висотою всього 50 см.