Як побудувати мова для виступу правильно. Основи правильної красивої мови

90

В першу чергу, тобі потрібно усунути кілька помилок, які найчастіше зустрічаються в мові. Для цього запиши свій публічний виступ або просто нараду з колегами на диктофон. Потім проаналізуй свою промову за цими пунктами, щоб зрозуміти, над чим потрібно попрацювати:

У підготовці публічного виступу або робочої зустрічі з клієнтом заздалегідь продумай, що ти хочеш сказати, накидай приблизний план і фрази, які тобі здаються вдалими. Ні в якому разі не потрібно читати з папірця. Якщо ти відчуваєш, що без твоїх записів не обійтися, заготуй невеликі картки з ключовими словами — таким методом часто користуються американські студенти і не тільки.

Як навчитися говорити красиво і грамотно? якщо у тебе є сумніви в правильності деяких наголосів і взагалі в мовних конструкціях, перевір їх за допомогою онлайн-словника. Обов’язково варто уточнити значення слів, у використанні яких ти не впевнена.

Хороший публічний виступ не повинен бути нудним і занадто довгим. Щоб утримувати увагу слухачів, постав в зал пару цікавих питань (наприклад, «хто вже пробував це?»»і попроси учасників підняти руки. Вдалим доповненням виступу може бути роздатковий матеріал, який містить інформацію по темі.

Як навчиться красиво говорити: вправи

Розвиток мови актуально не тільки для дітей молодшого шкільного віку. Більшості дорослих теж не завадило б зайнятися цим питанням.

  1. знайти надихаючі приклади. Для цього можна послухати онлайн-лекції, наприклад, ted. Там ти обов’язково знайдеш ораторів, які сподобаються. Проаналізуй їх виступ і візьми на замітку вдалі прийоми.
  2. більше читати. Чим багатшим буде твій словниковий запас, тим яскравіше стане твоя мова! при підготовці до публічних виступів не забувай користуватися словником синонімів, щоб позбутися від повторів в тексті.
  3. складати короткі оповідання. Як навчитися красиво говорити і викладати свої думки правильно? вибери п’ять довільних слів і постарайся скласти з їх допомогою невеликий зв’язний текст. Це відмінно тренує логіку і уяву!
  4. записати свій майбутній виступ на диктофон. Так ти зможеш заздалегідь виправити можливі недоліки.

Читайте більше книг-це зробить вашу мову багатшою

Саме книг, а не статей в інтернеті.
Ніщо так не збагачує наш словниковий запас, як читання. Мозок запам’ятовує мовні звороти, витончені вирази, створює «базу» з фраз і описів, а потім, використовує всі «напрацювання» в повсякденній мові.

Ідеальним варіантом буде, якщо ви створите собі зошит-цитатник, куди будете виписувати вподобані цитати, красиві описи і навіть незвичайні мовні поєднання. Виписувати слід від руки, так наш мозок краще засвоює інформацію.

Слухайте виразну мову

Рада незвичайний, але працює на всі 100%. Слухайте частіше і побільше акторських записів різних книг, віршів, вистав. Вираз і чіткість мови у хороших акторів-це безкоштовний майстер-клас для вашого мозку по стилістиці і красі мови. Дзеркальні нейрони тут же переймають подібну мову і ось ви вже автоматично починаєте виражатися по-новому.

Тримайтеся подалі від лайливих розмов і скупої мови

Справа в тому, що наш мозок «віддзеркалює» все, що бачить і чує. Спілкуючись з людьми, чия мова не відрізняється багатством і красою, ми тут же переймаємо цю манеру і починаємо повторювати почуте. Вчені довели, що проста мова витісняє багату набагато швидше, ніж багата просту. Будьте обережні з подібного роду спілкуванням, адже навіть, якщо ви вмієте висловлювати свої думки красиво, слухання лайливої і скупий мови вмить витіснить всі ваші старання.

Тренуйте дикцію

Тренування дуже важлива. Ораторське мистецтво-це, перш за все, підготовка і практика. Записуйте себе на диктофон, слухайте і виправляйте помилки. Намагайтеся вимовляти все чітко і ясно, практикуючись щодня.

Як побудувати мова для виступу правильно. Основи правильної красивої мови

Читайте вголос

Читання вголос дуже розвиває виразність і чіткість мови. Це справжня творчість, яку ми створюємо за допомогою голосу.
Читайте вірші вдома перед дзеркалом. Читайте вголос і частіше класичні твори, вчіться розставляти акценти і робити паузи. Пофантазуйте, як звучало б пропозиція, прочитай ви його по-іншому.

Формулюйте красиві пропозиції і описи

Прекрасна вправа — чіткий опис вголос предметів, обстановки навколо, почуттів і зовнішності людей вчить використовувати і підбирати правильні слова і мислити глибоко і мудро. Умова одна-не можна використовувати ті слова, які не дають точності опису для співрозмовника. Наприклад, не можна говорити:»красивий стілець». Це не точно і не ясно. Але можна сказати « «дерев’яний стілець з високою спинкою». Це точне визначення предмета. Чим глобальніше і точніше ваше опис, тим ви краще справляєтеся із завданням.

Не говоріть на заборонені теми

Краса мови не тільки в красі викладу, але і в тематиці розмови. Пам’ятайте, що в якому б ви суспільстві не знаходилися, є ряд тем-табу, які є забороненими і неприпустимими. Це, наприклад, розмови про здоров’я людини, його особисте життя, звички і відносини з іншими людьми. У публічних же виступах і світських бесідах такими темами є національна приналежність, гострі дискусійні політичні питання, релігійні обговорення та пр.

(більш детально дане питання розглянуто в нашій статті: )

Як побудувати мова для виступу правильно. Основи правильної красивої мови

Вчіться редагувати самі себе

Бажаємо вам говорити красиво і грамотно, адже це є ознака істинної леді!

Ваша
Прекрасна леді

© текст і авторство належать проекту прекрасна леді

Всі ми вміємо розмовляти. Але все ж красиво і правильно викладають свої думки далеко не всі: одних слухати приємно, інші ж не можуть донести думку до слухача і привернути увагу. А як навчитися грамотної мови? це цілком можливо, якщо докласти зусиль і діяти цілеспрямовано.

Навіщо говорити грамотно?

Для чого потрібна правильна мова? взагалі, розмова — це основний інструмент спілкування розумних людей, з його допомогою вони висловлюють свої думки, передають і отримують інформацію, досягають цілей, тобто, по суті, взаємодіють між собою. Хоча, звичайно, навіть незв’язні фрази цілком можна зрозуміти, але от чи будуть сприймати серйозного того, хто їх вимовляє? напевно, ні.

Так навіщо ж потрібна правильна мова?

  • щоб спілкуватися і бути зрозумілим. Якщо ви висловлюєтеся чітко, то швидше зможете донести свої думки і отримати відповіді на питання.
  • щоб вчитися і розвиватися. В даний час цінуються освічені люди, і щоб стати саме такою людиною і домогтися сприйняття себе як відбулася особистості, потрібно навчитися правильно говорити.
  • щоб досягти успіхів у професійній діяльності. Співробітник, який не вміє грамотно говорити і викладати думки, навряд чи побудує кар’єру, особливо у великій організації. А ось умілий і талановитий оратор напевно покаже себе з кращого боку і стане успішним.
  • щоб виховувати підростаюче покоління. Діти вбирають все, немов губки, і якщо батьки нецензурно висловлюються або не володіють навичками грамотної мови, то і дитина напевно не навчиться правильно говорити.
  • щоб пишатися своєю мовою, адже кожен гарний по-своєму.

Суть поняття

Що таке правильна мова? точного визначення таке поняття не має, але абсолютно логічно, що воно має на увазі вміння грамотно, зрозуміло і красиво говорити, викладати і доносити свої думки, будувати фрази і пропозиції. Здавалося б, всьому цьому нас вчать з самого дитинства, але це зовсім не означає, що кожен зможе вести грамотну розмову. Щоб навчитися говорити красиво і правильно, потрібно мати достатній словниковий запас, мислити логічно і складати ланцюжки зі слів, використовувати компоненти мови доречно і граціозно.

Складові грамотного мовлення

Техніка грамотного мовлення включає в себе кілька складових:

  • дикція, тобто правильне і чітке вимова всіх звуків. Без цієї складової ви будете просто «перекручувати» слова.
  • дихання. Якщо ви не навчитеся правильно дихати під час розмови, то ваша мова не буде правильно побудованою і досить переконливою. Крім того, довгі пропозиції автоматично доставлять дискомфорт.
  • точний, лаконічний і зрозумілий виклад. Не варто перенасичувати мова зайвими словами: протяжними звуками, вступними фразами, вигуками та іншими не найважливішими, а часом і зовсім не потрібними елементами.
  • зміст-це тема розмови, тобто те, про що ви говорите. Ви повинні спочатку визначити суть і дотримуватися її, щоб ваша думка була зрозумілою і ясною.
  • логіка-це правильноПобудовані фрази і пропозиції, а також доречно використані окремі слова. Грамотна мова обов’язково повинна бути логічною, щоб мовця зрозуміли.
  • словниковий запас-це слова, які ви знаєте і якими вмієте володіти. Якщо думка складна, то донести її за допомогою обмеженої кількості понять навряд чи вдасться.
  • ораторські здібності-це те, що робить мова цікавою, наповненою змістом і емоціями. Талановиті оратори раніше цінувалися на вагу золота, і в сучасному житті такі навички припадуть вельми до речі в багатьох ситуаціях.

Як навчитися робити це правильно?

Як побудувати мова для виступу правильно. Основи правильної красивої мови

Якщо ви до сих пір не вмієте говорити грамотно і красиво, то починайте виправляти ситуацію якомога швидше. Ось побачите, це піде вам на користь.

Вміння говорити красиво буде корисно кожній людині, незалежно від професії. Співрозмовники завжди позитивно реагують на поставлений голос, хорошу дикцію, грамотно побудовані фрази і виправдані інтонації. Освоюємо вступ до мистецтва риторики.

Серед професій, затребуваних останнім часом, більшість засновані на умінні красиво і правильно говорити. Адвокати, політики, диктори на численних теле — і радіоканалах, викладачі, ті, хто працює з клієнтами — словом, представники величезного числа успішних людей повинні говорити так, щоб їх слухали, їм слухали, ними захоплювалися.

Тому робота над своєю промовою включає три основні напрямки:

  • тренування дикції (чіткої вимови);
  • робота над технікою і змістом мови;
  • збільшення свого словникового запасу і розвиток мови.

Крім вербальних (словесних) є невербальні засоби мови: , інтонація, міміка, спілкування поглядом і т.д. Правда, ці кошти почнуть «працювати», якщо основне знаряддя — ваша красива мова — буде давати свої плоди.

Правильність мови, чіткість походження голосних і приголосних звуків, зміна інтонацій, виділення голосом — всі ці характеристики вашої мови допоможуть вам впливати практично на будь-яку людину, розташувати його до себе, переконати в своїй правоті або в необхідності продовжити з вами подальшу співпрацю.

Тренування дикції

Починати тренування потрібно з правильного дихання. Якщо неправильно дихати, то це може спричинити за собою зрив голосу, тривалі паузи, спотворення сенсу фрази. Тому під час публічних виступів оратори користуються не звичайним диханням, а мовним. Звичайного дихання може просто не вистачити, тому важливо вчитися правильно витрачати повітря і вчасно його відновлювати. В цьому випадку користуються діафрагмовим диханням. Воно розвивається цілою системою дихальних тренувань, але вони вимагають завзятості і великого терпіння.

  • записати на диктофон ваше прочитання будь-якого тексту.
  • прослухати отриману запис.
  • дати прослухати її іншим.
  • зіставити свою думку і чуже.
  • виділити основні недоліки.

Найбільш часто зустрічаються такі помилки вимови:

  • неправильна вимова голосних звуків в слабкій позиції (без наголосу);
  • «з’їдання » окремих приголосних звуків;
  • втрата голосних звуків;
  • неправильне з’єднання приголосних звуків при їх з’єднанні;
  • нечітке проголошення шиплячих і свистячих звуків;
  • неправильне проголошення м’яких звуків і т. Д.

Займатися виправленням дикції бажано за допомогою фахівців. Зараз є безліч організацій, де працюють логопеди. Звичайно, в основному, заняття розраховані на дітей, але можна брати приватні уроки, щоб швидше досягти потрібного ефекту.

Всі заняття потрібно починати з вправ на розслаблення м’язів, що відповідають за правильну артикуляцію. Краще дотримуватися певної послідовності виконання вправ. Починати вправи потрібно з найпростіших, поступово переходячи до більш складним. Займатися необхідно кожен день. Переходити до відпрацювання наступної вправи тільки після повного засвоєння попереднього. Кожен день потрібно ставити нові цілі і завдання. Досягнуті результати час від часу потрібно підтримувати повторенням основних вправ.

Робота над змістом і технікою своєї мови

Одна з частих помилок мови — надто швидка мова. Коли людина поспішає, що називається, тараторит, його важко сприймати. Потрібно навчитися контролювати темп своєї мови. Для початку можна вимовляти в дуже повільному темпі який-небудь мовний матеріал, що не вимагає особливого розуміння. Це може бути послідовність цифр, наприклад, до ста, назви місяців, міст або країн, список чоловічих або жіночих імен.

Краще записувати цю послідовність, щоб можна було вимовляти слова в прямому і зворотному порядку. Згодом, запам’ятавши цю послідовність, краще відтворювати по пам’яті, одночасно тренуючи і пам’ять. Потім потрібно переходити до повторення тексту на слух. Причому він повинен бути записаний в швидкому темпі, а ось повторювати потрібно буде в повільному темпі.

Як «поставити» голос

Звичайно, термін «постановка голосу» більше відноситься до музикантів, акторів та інших творчих професій. Він означає, що потрібно тренувати силу голосу, його діапазон і тембр. Силу голосу можна натренувати, якщо голосно і чітко вимовляти тексти різного характеру: вірші, байки, оди, вірші в прозі.

Діапазон цілком можна розширити, якщо вимовляти різноманітні текстові вправи на найвищих або найнижчих тонах. При цьому голос в ідеалі повинен ставати вище або нижче, в залежності від кінцевої мети. Тембр же голосу залежить від обертонів, тобто від додаткового тону, що звучить як своєрідне відлуння. Обертон з’являється в момент відображення звуку від стінки природного резонатора (власного черепа, грудної порожнини, гортані та інших).

Розвиток мови

На жаль, сучасні люди все більше стають недорікуватими, не можуть грамотно висловити думку, плутаються в значеннях слів. Це пояснюється безліччю причин.

По-перше, зараз мало читають, так як більше проводять час біля монітора комп’ютера або екрану телевізора.

По-друге, занадто мало чують зразки грамотної мови. Адже не секрет, що навіть з екрану телевізора рідко почуєш зразки правильної і красивої мови. Про радіостанції взагалі говорити не доводиться: діджеї спілкуються з радіослухачами так само, як звикли спілкуватися з друзям, — пересипаючи свою мову жаргонними словами і виразами.

По-третє, рідко дивляться театральні постановки. Адже для театру потрібен особливий стиль одягу, там потрібно поводитися культурно, найголовніше — розуміти зміст окремих мізансцен, складність характеру героїв. Все це вимагає від людей зайвих зусиль, тому набагато простіше сходити в кіно, поїсти попкорн і «поржати».

Однак якщо ви твердо впевнені, що ваша мова відрізняється бідністю словника, великою кількістю мовних помилок і неправильним побудовою пропозицій, а ви маєте намір навчитися володіти увагою аудиторії, то вам просто необхідно терміново починати роботу над власною мовою.

Вчимося говорити красиво

Отже, ось поради, які допоможуть навчитися оволодіти красивою і грамотною мовою.

1. Будуйте правильно пропозиції

Неграмотну і одноманітну мова видають перш за все неправильно побудовані пропозиції. Коли людина болісно підбирає слова для продовження розпочатої думки, робить довгі паузи, а в результаті отримує «кострубату» думку, це говорить про те, що він не володіє технікою правильної побудови пропозицій.

Вчитися правильній побудові потрібно починати з письмових вправ, записуючи в окремий зошит цікаві думки, спостереження, афоризми. Надалі, безпосередньо перед виступом, потрібно скласти текст заздалегідь на папері, переказуючи по готовому плану, повторюючи окремі вирази.

Можна взагалі вести щоденник (це модно, судячи з серіалів на кшталт «щоденника доктора зайцевої» і подібних йому), записуючи враження за день, якісь свої спостереження, міркування. Все це сприяє в цілому розвитку мови, ну і правильній побудові пропозицій зокрема.

2. Збільшуйте словниковий запас

Бідність мови видає мізерний словниковий запас. Якщо людина висловлює свої оцінки, судження, зауваження одними і тими ж словами, це говорить про те, що йому важко висловлювати свої думки через відсутність знань. Тому подібна мова справляє відразливе враження, а сама людина не матиме авторитет, особливо серед тих, хто добре володіє мовою.

Погодьтеся, в наш час, скажімо, недорікуватий директор школи — це нонсенс. Він просто не зможе виступати перед вчителями, а значить, не зможе завоювати авторитет ні серед колег, ні серед учнів своєї ж школи. Адже навіть безграмотні учні розуміють, що вчителі, а вже тим більше директор,Повинні бути грамотним у всіх сенсах цього слова.

Як же урізноманітнити свою промову? звичайно, в першу чергу, працювати з тлумачним словником. Почувши нове для себе слово, потрібно знайти його значення в словнику, виписати і запам’ятати. Причому запам’ятовувати слово потрібно тільки в контексті, тобто в реченні. Вжите без контексту, слово може бути незрозумілим або сприйматися в спотвореному значенні.

Непогано розгадувати хоча б кросворди або сканворди, адже там теж даються значення слів, причому іноді в алегоричному або іронічному сенсі, що допомагає навчитися розуміти багатозначність слова. Ще важливо читати статті в різних журналах — не тільки в глянцевих.

Наприклад, читання економічних новин допоможе розібратися у фінансовій та юридичній сферах і значно збагатить вашу мову термінами з цих областей. Якщо цікавитися медициною, нехай навіть дивлячись передачі на кшталт» жити здорово » і подібних їй, можна розібратися в безлічі медичних понять, починаючи від елементарної ін’єкції і закінчуючи вузькоспеціальними термінами.

Читаючи статті з психології, можна розширити свій словниковий запас безліччю досить сучасних понять, адже у нас зараз майже кожен або сам собі психолог, або сам собі лікар. В ідеалі, краще розширювати коло свого спілкування. Адже підтримуючи стосунки з юристами, фахівцями в галузі it-технологій, лікарями, вчителями і т. Д., ви вільно чи мимоволі будете чути нові для вас слова, починаючи поступово розбиратися в їх сенсі, а потім і вводячи в свою власну мову.

3. Вчіться виділяти головне

Увага до деталей добре для спостереження. А ось , особливо публічних, зайва деталізація може привести до ослаблення інтересу і нудьги. Тому важливо навчитися стискати будь-яку інформацію. За допомогою комп’ютерних програм стискати обсяг інформації досить просто. А як це зробити з текстом?

Вам же потрібно навчитися контролювати темп мови, щоб був час зупинитися перед тим, як встигли щось подібне ляпнути. Нехай краще буде невелика пауза, ніж «еканье» і «беканье». Це вимагає від людини самодисципліни, постійного самоконтролю, але результат, безумовно, коштує таких жертв.

5. Розширюйте розмовну практику

Зараз, в століття тестування і списування готових домашніх завдань, рідко надається можливість виступати з монологічною промовою. Тому-то колишні школярі і студенти і приходять потім на роботу недорікуватими. Тому, якщо поставити собі за мету навчитися говорити правильно, важливо вже в школі використовувати всі можливості для публічного виступу.

Усні відповіді на уроках, виступи на різних науково-практичних конференціях, виступи перед однокласниками, на сцені — все це допоможе не тільки стати впевненим у собі, але і змусить говорити зв’язно, грамотно, переконливо.

Звичайно, допоможе і читання класичної художньої або науково-популярної літератури, тому що ви завжди зможете наводити приклади з книг або сучасної дійсності. А ніщо не робить мова більш переконливою, як приведення великої кількості аргументів.

Використовуйте жести, які дозволять і вам відчувати більше комфорту, перебуваючи перед аудиторією, і слухачів викличуть правильні асоціації. Якщо спочатку ви будете виступати, підглядаючи в конспект, то часті і тривалі виступи незабаром допоможуть вам відчувати себе впевнено навіть під час безпосереднього спілкування з залом або певним колом людей.

Вміння добре говорити дано не кожному. Але це не проблема-навчитися можна всьому, маючи бажання.

Ораторська майстерність веде людину до успіху. Не треба бути диктором, тамадою, екскурсоводом, професором, щоб застосовувати своє вміння. Якщо індивідуум вміє чітко висловлювати свої думки, то навколишні люди формують позитивну думку про нього. Як правило-такі співрозмовники не влаштовують суперечки, чітко доносять свої думки до оточуючих, переконуючи їх у своїй правоті, завдяки доречним аргументам.

як навчитися красиво і грамотно говорити і викладати свої думки: 10 кращих порад і правил

Правильна, чітка мова зі зміною інтонацій — це хороша практика привернути до себе опонентів. Якщо володіти таким мистецтвом, то можна не тільки добре просунути свій бізнес, а й досягти великих висот у політичній діяльності.

Добре, коли починаючи з молодшого віку, батьки дають уроки розвитку мови, вчать своїх малюків правильно вимовляти слова своїм прикладом. Якщо в дитинстві не було такого шансу, не варто засмучуватися можна вчитися ораторської майстерності самостійно. Головне, виконувати наступні поради:

  • читайте літературу, поповнюйте свій словниковий запас. Саме з цього необхідно починати підготовку до виступів на публіці. Не завадить підучити і словник синонімів. Чи не естетично вживати однакові вирази дуже часто в тексті своєї мови. Бажано їх замінювати схожими за змістом фразами.
  • для підготовки виступу намагайтеся підбирати приклади схожих за змістом лекцій. Зверніть увагу на ted. Тут ви зможете знайти собі вподобаних ораторів. Оцінюйте їх виступи, намагайтеся помічати дрібниці. Аналізуйте жестикуляцію опонентів.
  • вчіться самостійно складати тексти. Перед дзеркалом проводите репетиції, викладайте ці розповіді. Для тренування уяви, логіки складайте маленькі розповіді із заданих слів.
  • запишіть свою промову на відео або диктофон. Прослухайте, що у вас вийшло. Виправте помилки дикції і вимови слів, недоліки в тексті.
  • виразність, образність мови тренують при читанні віршів. Причому такі твори краще вчити напам’ять. Це прекрасно допомагає передати емоції, думки в тій чи іншій мові, виділити головне.
  • регулюйте свій темп мови. Занадто швидкі вислови, не всі опоненти розуміють. Якщо ви будите хвилюватися, то ваш виступ буде провалено. Також контролюйте тембр голосу. Тремтіння, голосно вимовлені фрази, можуть дратувати слухача і не зовсім правильно їм сприйматися.
  • недоречна міміка, занадто широкі жести сприймаються слухачами, як мінімум дивно. Тому тренуйтеся заздалегідь перед дзеркалом. А на публіці, контролюйте свої рухи тіла.
  • найголовніший пріоритет в даній справі займає дикція. Всі дефекти мови можна усунути наполегливою працею і вправами. Логопеди справляються навіть з самими запущеними випадками.

Як побудувати мова для виступу правильно. Основи правильної красивої мови
Як побудувати мова для виступу правильно. Основи правильної красивої мови

Важливо : загалом, процес поліпшення свого професіоналізму в ораторському мистецтві складається з трьох основних складових: чіткої вимови словосполучень, збільшення запасу слів, роботи над мовними помилками, виправленнями їх.

як працювати над своєю промовою: вправи

Шкода, що іноді зустрічаються випадки, коли у індивідуума величезний словниковий запас і є вміння вести себе перед публікою, але немає чистоти мови. Точніше, оратор ковтає букви і не вимовляє їх членороздільно або ж того гірше невірно вимовляє звуки і т. П. У таких випадках йому необхідно звернутися до лікаря-логопеда, який призначить ряд вправ. І особа завдяки завзятості зможе досягти хорошого результату. Адже ніхто не буде слухати ведучого радіостанції, який не може вірно вимовляти половину букв алфавіту.

Під час розмови на публіці ваше дихання має бути правильним, тоді не буде незакінчених фраз або тривалих пауз. Це сильно спотворює вимовлені фрази. Іншими словами, щоб не заїкатися дихайте спеціальним чином. Економно витрачайте повітря, вчасно вдихайте кисень. Для цього рекомендовані тренування, треба навчитися дихати за допомогою діафрагми.

  • корисна вправа-вчитися говорити тексти на видиху . Для цього спочатку розбийте вирази на невеликі фрази, вимовляєте їх на видиху. Далі робіть невеликий вдих і говорите наступну частину фрази. На наступному видиху говорите пропозицію цілком, не розбиваючи на фрази. Тренуйтеся при цьому дихати спокійно без різких вдихів. Такі тренування дозволять врівноважити ваше дихання і мова ваша буде рівною.
  • тренуйте свою мову шляхом вимови слів в різному темпі. Робіть це швидко, а потім повільно, чітко, звертаючи увагу на те, як ви говорите. У цьому вам допоможе дзеркало.
  • вимовляєте скоромовки, стежте, щоб всі звуки були чіткими без помилок. Якщо не виходить з першого разу, то пробуйте промовляти їх до тих пір, поки не вийде.
  • потім робіть акценти на різні приголосні звуки. Вимовляєте з акцентом спочатку на одні приголосні, потім на інші.
  • вчіться говорити з горішками в роті так, щоб виходило как-будто вам нічого не заважає. Робіть цю вправу з обережністю, щоб не вдавитися.

Як побудувати мова для виступу правильно. Основи правильної красивої мови
Як побудувати мова для виступу правильно. Основи правильної красивої мови

Після перерахованих вище вправ потрібна практика правильної вимови словосполучень. Її проводять наступним чином:

  1. запишіть на диктофоні вашу мову.
  2. прослухайте її, критично оцініть якість.
  3. нехай оцінять вашу доповідь інші і вкажуть на помилки.
  4. без образ зіставте всі думки, виділіть недоліки, виправте їх.

Як побудувати мова для виступу правильно. Основи правильної красивої мови
Як побудувати мова для виступу правильно. Основи правильної красивої мови

Зверніть увагу, які помилки бувають найчастіше у вимові фраз:

  1. невірна вимова: е, і, а, о, я, ю і т.п. (голосних ненаголошених звуків).
  2. пропуск деяких приголосних.
  3. «з’їдання» голосних.
  4. неправильне вживання приголосних (не в тій черговості).
  5. неправильна вимова: с, ш, щ, з, ж, ц.
  6. нечітка вимова м’яких приголосних.

Як побудувати мова для виступу правильно. Основи правильної красивої мови
Як побудувати мова для виступу правильно. Основи правильної красивої мови

Фахівець-логопед відразу ж вкаже на всі недоліки мови оратора. Підкаже, як можна виправити помилки. Не треба соромитися звертатися до них в разі потреби. Іноді самостійно впоратися з проблемою неможливо при всьому бажанні.

відео: як красиво говорити російською мовою?