article 661

136

Або ж фон. Найчастіше такі процеси комбінуються. Також використовують і багатошарове протруювання.

Типи травлення

Залежно від використовуваного для руйнування поверхні матеріалу речовини, виділяють наступні способи травлення.

1. Хімічний метод (його ще називають рідким). При цьому використовуються особливі розчини на основі кислот. Таким чином наносять на сплави орнаменти, написи.

2. Електрохімічне травлення металу-передбачає використання електролітної ванни. Її заповнюють спеціальним розчином. Також часто при цьому використовують солі свинцю, які запобігають перетравлення. Цей спосіб має ряд переваг. По-перше, малюнок виходить більш чітким, а час, необхідний для завершення процесу, значно скорочується. До того ж така обробка металу економічна: обсяг використаної кислоти набагато менше, ніж при першому методі. Ще одна безперечна перевага-відсутність шкідливих газів (протрава не містить їдкі кислоти).

3. Існує також і іонно-плазмовий спосіб (так званий сухий). В даному випадку поверхня пошкоджується мінімально. Такий метод використовується в мікроелектроніці.

Травлення стали

В основному таку обробку використовують для видалення окалини і різних оксидів. Дана процедура вимагає ретельного дотримання технології, так як перетравливание основного металу небажано. В процесі застосовують як хімічний спосіб, так і електролітні ванни. Для приготування розчинів використовується соляна, сірчана кислоти. Всі деталі вимагають ретельного знежирення поверхні. Навіть невеликий відбиток пальця здатний зіпсувати заготовку. В якості захисного покриття застосовують лак на основі каніфолі, скипидару, гудрону. Однак варто пам’ятати, що складові — вогненебезпечні речовини, тому приготування лаку вимагає великої концентрації уваги і обережності. Після того як завершилася обробка металу, відбувається безпосередньо сам процес травлення. Після його закінчення деталь необхідно очистити від лаку.

Протрави, використовувані для сталі

Дуже часто для травлення стали застосовують розчин азотної кислоти. Також використовується соляна, виннокаменная (з невеликими добавками азотної). Тверді марки стали протруюються сумішшю азотної і оцтової кислот. Гліфоген-це спеціальна рідина на основі води, азотної кислоти і алкоголю. Поверхня обробляють таким складом кілька хвилин. Потім промивають (розчин винного спирту в очищеній воді), швидко сушать. Це-попереднє протруювання. Тільки після таких маніпуляцій заготовки поміщаються в травильний розчин. Чавун добре протруюється в розчині сірчаної кислоти.

Травлення кольорових металів

Мідь і сплави на її основі протруюються за допомогою сірчаної, соляної, фосфорної або азотної кислот. Процес прискорюють розчини хроматів або нітратів. Перша стадія-це видалення окалини, потім відбувається безпосередньо травлення латуні. Алюміній (і його сплави) труяться в розчині їдкого лугу. Для ливарних сплавів використовують азотну і плавикову кислоти. Заготовки з точковим зварюванням обробляються фосфорною кислотою. Титанові сплави протруюються також в два етапи. Спочатку — в їдкого лугу, потім в розчині сірчаної, плавикової, азотної кислот. Травлення титану використовується для видалення окисної плівки перед нанесенням гальванічних покриттів. Молібден обробляють розчином на основі їдкого натрію і перекису водню. Крім того, травлення металів (наприклад, таких як нікель, вольфрам) проводиться за допомогою води, перекису водню і мурашиної кислоти.

Існує кілька способів протруювання плат. У першому випадку використовується вода і хлорне залізо. Його можна виготовити і самостійно. Для цього в соляній кислоті розчиняють залізна тирса. Суміш витримують деякий час. Також травлення друкованих плат здійснюється за допомогою азотної кислоти. Весь процес триває близько 10 хвилин. Після його закінчення плату необхідно ретельно протерти за допомогою харчової соди, так як вона відмінно нейтралізує залишки їдкої речовини. Ще один склад для протруювання включає сірчану кислоту, воду, перекис водню (в таблетках). Набагато більше часу займає травлення плат таким складом: гаряча вода, кухонна сіль, мідний купорос. Варто відзначити, що температура розчину повинна бути не менше 40 градусів. В іншому випадку травлення займе більше часу. Можна протруювати плати і за допомогою постійного струму. В якості посуду для даного процесу можна використовувати скляну, пластикову тару (вона не проводить струм). Заповнюють ємність розчином харчової солі. Саме він є електролітом. Як катода можна взяти мідну (латунну) фольгу.

Процес травлення для інших матеріалів

Широко поширений в даний час такий вид обробки скла, як травлення. Використовуються пари плавикової кислоти, фтористого водню. Спочатку здійснюється кислотна полірування поверхні, далі наноситься малюнок. Після даних маніпуляцій виріб поміщається в ванну з травильним розчином. Потім скло ретельно промивають і очищають від захисного покриття. В якості останнього можна застосовувати суміш на основі бджолиного воску, каніфолі, парафіну. Травлення скла плавиковою кислотою використовується для додання йому матовості. Існує також можливість кольорового протруювання. Солі срібла надають поверхні жовті, червоні, сині відтінки, солі міді — зелені, чорні, червоні. Для отримання прозорого, блискучого малюнка до плавикової додають сірчану кислоту. Якщо необхідно глибоке протруювання, процес повторюють кілька разів.

Техніка безпеки при травленні

Травлення металів — досить небезпечне заняття, яке вимагає великої концентрації уваги. Обумовлено це роботою з агресивними матеріалами — кислотами і їх сумішами. Перш за все, для даного процесу необхідно грамотно вибрати приміщення з хорошою вентиляцією. Ідеально, коли при протруюванні буде використовуватися витяжна шафа. Якщо ж такого немає в наявності, то необхідно подбати про респіраторі, щоб уникнути вдихання шкідливих випарів. При роботі з кислотами слід одягати гумові рукавички і фартух. Під рукою завжди повинна бути харчова сода, яка — при необхідності-зможе нейтралізувати дію кислоти. Всі травильні розчини необхідно зберігати в спеціальних ємностях (скляних або пластикових). Не варто забувати про стікерах, на яких буде вказано склад суміші, дата приготування. Існує ще одне правило: банки з кислотами не варто ставити на високі полиці. Їх падіння з висоти загрожує серйозними наслідками. Художнє травлення металу не обходиться без використання азотної кислоти, яка є досить-таки їдкою. До того ж в деяких сумішах вона може бути вибухонебезпечною. Найчастіше азотну кислоту використовують для стерлінгового срібла. Травильні розчини готують шляхом змішування кислот з водою. Варто пам’ятати також, що у всіх випадках кислота додається в воду, а не навпаки.

Я довго шукав прийнятний метод чорніння металу, який можна було б застосувати в домашніх умовах і отримати прийнятну якість чорніння.

Найдоступніший здавався це купити балончик з матовою чорною фарбою і зафарбувати потрібні частини. Але навіть цей метод не такий вже й простий. Потрібно підготувати середу, і точно не в квартирі, а хоча-б в гаражі. І до того ж фарбу можна легко подряпати.

Про метод анодування я взагалі промовчу, він вимагає підвищеної техніки безпеки і всякі експерименти з сірчаною кислотою мене не мають.

Зовсім недавно дізнався про метод чорніння хлорним залізом. Чисто випадково — на ринку одна людина сказала, що він опускає блискучі деталі в відпрацювання від витравлення друкованих плат і отримує таким чином хороше чорніння. Я подумав, хороша ідея, але в общем — то не обов’язково шукати відпрацювання, досить просто знайти хлорне залізо (fecl3) і зробити такий же розчин.

Хлорне залізо я знайшов і замовив через інтернет у приватного продавця на дошці оголошень, пакетик 200 г мені обійшовся з поштовою пересилкою приблизно 50 грн.

Я був приємно здивований, оскільки в основному хлорне залізо і продають для радіоаматорів. Я і сам раніше захоплювався радіотехнікою, років так 15 тому, і думав що зараз цю індустрію вже давно витіснили китайські готові радіотехнічні рішення. Виявилося не витіснили, раз є пропозиція на хлорне залізо, є і попит. Але не буду відходити від теми, далі по справі…

Я чорнила цим методом алюміній, дюраль, сталь і латунь. І можу сказати, що найкраще вийшло з алюмінієм. Трохи гірше, але прийнятно зачорнилася дюраль. Сталь не зачорнилася, але покрилася нальотом, що нагадує іржу, вона перестала блищати, хоча б так, все ж стало трохиАбо ж фон. Найчастіше такі процеси комбінуються. Також використовують і багатошарове протруювання.

Типи травлення

Залежно від використовуваного для руйнування поверхні матеріалу речовини, виділяють наступні способи травлення.

1. Хімічний метод (його ще називають рідким). При цьому використовуються особливі розчини на основі кислот. Таким чином наносять на сплави орнаменти, написи.

2. Електрохімічне травлення металу-передбачає використання електролітної ванни. Її заповнюють спеціальним розчином. Також часто при цьому використовують солі свинцю, які запобігають перетравлення. Цей спосіб має ряд переваг. По-перше, малюнок виходить більш чітким, а час, необхідний для завершення процесу, значно скорочується. До того ж така обробка металу економічна: обсяг використаної кислоти набагато менше, ніж при першому методі. Ще одна безперечна перевага-відсутність шкідливих газів (протрава не містить їдкі кислоти).

3. Існує також і іонно-плазмовий спосіб (так званий сухий). В даному випадку поверхня пошкоджується мінімально. Такий метод використовується в мікроелектроніці.

Травлення стали

В основному таку обробку використовують для видалення окалини і різних оксидів. Дана процедура вимагає ретельного дотримання технології, так як перетравливание основного металу небажано. В процесі застосовують як хімічний спосіб, так і електролітні ванни. Для приготування розчинів використовується соляна, сірчана кислоти. Всі деталі вимагають ретельного знежирення поверхні. Навіть невеликий відбиток пальця здатний зіпсувати заготовку. В якості захисного покриття застосовують лак на основі каніфолі, скипидару, гудрону. Однак варто пам’ятати, що складові — вогненебезпечні речовини, тому приготування лаку вимагає великої концентрації уваги і обережності. Після того як завершилася обробка металу, відбувається безпосередньо сам процес травлення. Після його закінчення деталь необхідно очистити від лаку.

Протрави, використовувані для сталі

Дуже часто для травлення стали застосовують розчин азотної кислоти. Також використовується соляна, виннокаменная (з невеликими добавками азотної). Тверді марки стали протруюються сумішшю азотної і оцтової кислот. Гліфоген-це спеціальна рідина на основі води, азотної кислоти і алкоголю. Поверхня обробляють таким складом кілька хвилин. Потім промивають (розчин винного спирту в очищеній воді), швидко сушать. Це-попереднє протруювання. Тільки після таких маніпуляцій заготовки поміщаються в травильний розчин. Чавун добре протруюється в розчині сірчаної кислоти.

Травлення кольорових металів

Мідь і сплави на її основі протруюються за допомогою сірчаної, соляної, фосфорної або азотної кислот. Процес прискорюють розчини хроматів або нітратів. Перша стадія-це видалення окалини, потім відбувається безпосередньо травлення латуні. Алюміній (і його сплави) труяться в розчині їдкого лугу. Для ливарних сплавів використовують азотну і плавикову кислоти. Заготовки з точковим зварюванням обробляються фосфорною кислотою. Титанові сплави протруюються також в два етапи. Спочатку — в їдкого лугу, потім в розчині сірчаної, плавикової, азотної кислот. Травлення титану використовується для видалення окисної плівки перед нанесенням гальванічних покриттів. Молібден обробляють розчином на основі їдкого натрію і перекису водню. Крім того, травлення металів (наприклад, таких як нікель, вольфрам) проводиться за допомогою води, перекису водню і мурашиної кислоти.

Існує кілька способів протруювання плат. У першому випадку використовується вода і хлорне залізо. Його можна виготовити і самостійно. Для цього в соляній кислоті розчиняють залізна тирса. Суміш витримують деякий час. Також травлення друкованих плат здійснюється за допомогою азотної кислоти. Весь процес триває близько 10 хвилин. Після його закінчення плату необхідно ретельно протерти за допомогою харчової соди, так як вона відмінно нейтралізує залишки їдкої речовини. Ще один склад для протруювання включає сірчану кислоту, воду, перекис водню (в таблетках). Набагато більше часу займає травлення плат таким складом: гаряча вода, кухонна сіль, мідний купорос. Варто відзначити, що температура розчину повинна бути не менше 40 градусів. В іншому випадку травлення займе більше часу. Можна протруювати плати і за допомогою постійного струму. В якості посуду для даного процесу можна використовувати скляну, пластикову тару (вона не проводить струм). Заповнюють ємність розчином харчової солі. Саме він є електролітом. Як катода можна взяти мідну (латунну) фольгу.

Процес травлення для інших матеріалів

Широко поширений в даний час такий вид обробки скла, як травлення. Використовуються пари плавикової кислоти, фтористого водню. Спочатку здійснюється кислотна полірування поверхні, далі наноситься малюнок. Після даних маніпуляцій виріб поміщається в ванну з травильним розчином. Потім скло ретельно промивають і очищають від захисного покриття. В якості останнього можна застосовувати суміш на основі бджолиного воску, каніфолі, парафіну. Травлення скла плавиковою кислотою використовується для додання йому матовості. Існує також можливість кольорового протруювання. Солі срібла надають поверхні жовті, червоні, сині відтінки, солі міді — зелені, чорні, червоні. Для отримання прозорого, блискучого малюнка до плавикової додають сірчану кислоту. Якщо необхідно глибоке протруювання, процес повторюють кілька разів.

Техніка безпеки при травленні

Травлення металів — досить небезпечне заняття, яке вимагає великої концентрації уваги. Обумовлено це роботою з агресивними матеріалами — кислотами і їх сумішами. Перш за все, для даного процесу необхідно грамотно вибрати приміщення з хорошою вентиляцією. Ідеально, коли при протруюванні буде використовуватися витяжна шафа. Якщо ж такого немає в наявності, то необхідно подбати про респіраторі, щоб уникнути вдихання шкідливих випарів. При роботі з кислотами слід одягати гумові рукавички і фартух. Під рукою завжди повинна бути харчова сода, яка — при необхідності-зможе нейтралізувати дію кислоти. Всі травильні розчини необхідно зберігати в спеціальних ємностях (скляних або пластикових). Не варто забувати про стікерах, на яких буде вказано склад суміші, дата приготування. Існує ще одне правило: банки з кислотами не варто ставити на високі полиці. Їх падіння з висоти загрожує серйозними наслідками. Художнє травлення металу не обходиться без використання азотної кислоти, яка є досить-таки їдкою. До того ж в деяких сумішах вона може бути вибухонебезпечною. Найчастіше азотну кислоту використовують для стерлінгового срібла. Травильні розчини готують шляхом змішування кислот з водою. Варто пам’ятати також, що у всіх випадках кислота додається в воду, а не навпаки.

Я довго шукав прийнятний метод чорніння металу, який можна було б застосувати в домашніх умовах і отримати прийнятну якість чорніння.

Найдоступніший здавався це купити балончик з матовою чорною фарбою і зафарбувати потрібні частини. Але навіть цей метод не такий вже й простий. Потрібно підготувати середу, і точно не в квартирі, а хоча-б в гаражі. І до того ж фарбу можна легко подряпати.

Про метод анодування я взагалі промовчу, він вимагає підвищеної техніки безпеки і всякі експерименти з сірчаною кислотою мене не мають.

Зовсім недавно дізнався про метод чорніння хлорним залізом. Чисто випадково — на ринку одна людина сказала, що він опускає блискучі деталі в відпрацювання від витравлення друкованих плат і отримує таким чином хороше чорніння. Я подумав, хороша ідея, але в общем — то не обов’язково шукати відпрацювання, досить просто знайти хлорне залізо (fecl3) і зробити такий же розчин.

Хлорне залізо я знайшов і замовив через інтернет у приватного продавця на дошці оголошень, пакетик 200 г мені обійшовся з поштовою пересилкою приблизно 50 грн.

Я був приємно здивований, оскільки в основному хлорне залізо і продають для радіоаматорів. Я і сам раніше захоплювався радіотехнікою, років так 15 тому, і думав що зараз цю індустрію вже давно витіснили китайські готові радіотехнічні рішення. Виявилося не витіснили, раз є пропозиція на хлорне залізо, є і попит. Але не буду відходити від теми, далі по справі…

Я чорнила цим методом алюміній, дюраль, сталь і латунь. І можу сказати, що найкраще вийшло з алюмінієм. Трохи гірше, але прийнятно зачорнилася дюраль. Сталь не зачорнилася, але покрилася нальотом, що нагадує іржу, вона перестала блищати, хоча б так, все ж стало трохиАбо ж фон. Найчастіше такі процеси комбінуються. Також використовують і багатошарове протруювання.

Типи травлення

Залежно від використовуваного для руйнування поверхні матеріалу речовини, виділяють наступні способи травлення.

1. Хімічний метод (його ще називають рідким). При цьому використовуються особливі розчини на основі кислот. Таким чином наносять на сплави орнаменти, написи.

2. Електрохімічне травлення металу-передбачає використання електролітної ванни. Її заповнюють спеціальним розчином. Також часто при цьому використовують солі свинцю, які запобігають перетравлення. Цей спосіб має ряд переваг. По-перше, малюнок виходить більш чітким, а час, необхідний для завершення процесу, значно скорочується. До того ж така обробка металу економічна: обсяг використаної кислоти набагато менше, ніж при першому методі. Ще одна безперечна перевага-відсутність шкідливих газів (протрава не містить їдкі кислоти).

3. Існує також і іонно-плазмовий спосіб (так званий сухий). В даному випадку поверхня пошкоджується мінімально. Такий метод використовується в мікроелектроніці.

Травлення стали

В основному таку обробку використовують для видалення окалини і різних оксидів. Дана процедура вимагає ретельного дотримання технології, так як перетравливание основного металу небажано. В процесі застосовують як хімічний спосіб, так і електролітні ванни. Для приготування розчинів використовується соляна, сірчана кислоти. Всі деталі вимагають ретельного знежирення поверхні. Навіть невеликий відбиток пальця здатний зіпсувати заготовку. В якості захисного покриття застосовують лак на основі каніфолі, скипидару, гудрону. Однак варто пам’ятати, що складові — вогненебезпечні речовини, тому приготування лаку вимагає великої концентрації уваги і обережності. Після того як завершилася обробка металу, відбувається безпосередньо сам процес травлення. Після його закінчення деталь необхідно очистити від лаку.

Протрави, використовувані для сталі

Дуже часто для травлення стали застосовують розчин азотної кислоти. Також використовується соляна, виннокаменная (з невеликими добавками азотної). Тверді марки стали протруюються сумішшю азотної і оцтової кислот. Гліфоген-це спеціальна рідина на основі води, азотної кислоти і алкоголю. Поверхня обробляють таким складом кілька хвилин. Потім промивають (розчин винного спирту в очищеній воді), швидко сушать. Це-попереднє протруювання. Тільки після таких маніпуляцій заготовки поміщаються в травильний розчин. Чавун добре протруюється в розчині сірчаної кислоти.

Травлення кольорових металів

Мідь і сплави на її основі протруюються за допомогою сірчаної, соляної, фосфорної або азотної кислот. Процес прискорюють розчини хроматів або нітратів. Перша стадія-це видалення окалини, потім відбувається безпосередньо травлення латуні. Алюміній (і його сплави) труяться в розчині їдкого лугу. Для ливарних сплавів використовують азотну і плавикову кислоти. Заготовки з точковим зварюванням обробляються фосфорною кислотою. Титанові сплави протруюються також в два етапи. Спочатку — в їдкого лугу, потім в розчині сірчаної, плавикової, азотної кислот. Травлення титану використовується для видалення окисної плівки перед нанесенням гальванічних покриттів. Молібден обробляють розчином на основі їдкого натрію і перекису водню. Крім того, травлення металів (наприклад, таких як нікель, вольфрам) проводиться за допомогою води, перекису водню і мурашиної кислоти.

Існує кілька способів протруювання плат. У першому випадку використовується вода і хлорне залізо. Його можна виготовити і самостійно. Для цього в соляній кислоті розчиняють залізна тирса. Суміш витримують деякий час. Також травлення друкованих плат здійснюється за допомогою азотної кислоти. Весь процес триває близько 10 хвилин. Після його закінчення плату необхідно ретельно протерти за допомогою харчової соди, так як вона відмінно нейтралізує залишки їдкої речовини. Ще один склад для протруювання включає сірчану кислоту, воду, перекис водню (в таблетках). Набагато більше часу займає травлення плат таким складом: гаряча вода, кухонна сіль, мідний купорос. Варто відзначити, що температура розчину повинна бути не менше 40 градусів. В іншому випадку травлення займе більше часу. Можна протруювати плати і за допомогою постійного струму. В якості посуду для даного процесу можна використовувати скляну, пластикову тару (вона не проводить струм). Заповнюють ємність розчином харчової солі. Саме він є електролітом. Як катода можна взяти мідну (латунну) фольгу.

Процес травлення для інших матеріалів

Широко поширений в даний час такий вид обробки скла, як травлення. Використовуються пари плавикової кислоти, фтористого водню. Спочатку здійснюється кислотна полірування поверхні, далі наноситься малюнок. Після даних маніпуляцій виріб поміщається в ванну з травильним розчином. Потім скло ретельно промивають і очищають від захисного покриття. В якості останнього можна застосовувати суміш на основі бджолиного воску, каніфолі, парафіну. Травлення скла плавиковою кислотою використовується для додання йому матовості. Існує також можливість кольорового протруювання. Солі срібла надають поверхні жовті, червоні, сині відтінки, солі міді — зелені, чорні, червоні. Для отримання прозорого, блискучого малюнка до плавикової додають сірчану кислоту. Якщо необхідно глибоке протруювання, процес повторюють кілька разів.

Техніка безпеки при травленні

Травлення металів — досить небезпечне заняття, яке вимагає великої концентрації уваги. Обумовлено це роботою з агресивними матеріалами — кислотами і їх сумішами. Перш за все, для даного процесу необхідно грамотно вибрати приміщення з хорошою вентиляцією. Ідеально, коли при протруюванні буде використовуватися витяжна шафа. Якщо ж такого немає в наявності, то необхідно подбати про респіраторі, щоб уникнути вдихання шкідливих випарів. При роботі з кислотами слід одягати гумові рукавички і фартух. Під рукою завжди повинна бути харчова сода, яка — при необхідності-зможе нейтралізувати дію кислоти. Всі травильні розчини необхідно зберігати в спеціальних ємностях (скляних або пластикових). Не варто забувати про стікерах, на яких буде вказано склад суміші, дата приготування. Існує ще одне правило: банки з кислотами не варто ставити на високі полиці. Їх падіння з висоти загрожує серйозними наслідками. Художнє травлення металу не обходиться без використання азотної кислоти, яка є досить-таки їдкою. До того ж в деяких сумішах вона може бути вибухонебезпечною. Найчастіше азотну кислоту використовують для стерлінгового срібла. Травильні розчини готують шляхом змішування кислот з водою. Варто пам’ятати також, що у всіх випадках кислота додається в воду, а не навпаки.

Я довго шукав прийнятний метод чорніння металу, який можна було б застосувати в домашніх умовах і отримати прийнятну якість чорніння.

Найдоступніший здавався це купити балончик з матовою чорною фарбою і зафарбувати потрібні частини. Але навіть цей метод не такий вже й простий. Потрібно підготувати середу, і точно не в квартирі, а хоча-б в гаражі. І до того ж фарбу можна легко подряпати.

Про метод анодування я взагалі промовчу, він вимагає підвищеної техніки безпеки і всякі експерименти з сірчаною кислотою мене не мають.

Зовсім недавно дізнався про метод чорніння хлорним залізом. Чисто випадково — на ринку одна людина сказала, що він опускає блискучі деталі в відпрацювання від витравлення друкованих плат і отримує таким чином хороше чорніння. Я подумав, хороша ідея, але в общем — то не обов’язково шукати відпрацювання, досить просто знайти хлорне залізо (fecl3) і зробити такий же розчин.

Хлорне залізо я знайшов і замовив через інтернет у приватного продавця на дошці оголошень, пакетик 200 г мені обійшовся з поштовою пересилкою приблизно 50 грн.

Я був приємно здивований, оскільки в основному хлорне залізо і продають для радіоаматорів. Я і сам раніше захоплювався радіотехнікою, років так 15 тому, і думав що зараз цю індустрію вже давно витіснили китайські готові радіотехнічні рішення. Виявилося не витіснили, раз є пропозиція на хлорне залізо, є і попит. Але не буду відходити від теми, далі по справі…

Я чорнила цим методом алюміній, дюраль, сталь і латунь. І можу сказати, що найкраще вийшло з алюмінієм. Трохи гірше, але прийнятно зачорнилася дюраль. Сталь не зачорнилася, але покрилася нальотом, що нагадує іржу, вона перестала блищати, хоча б так, все ж стало трохиПочатковим проектом, включені в систему в процесі монтажу. Всі листи проекту повинні бути підписані відповідальними особами (виконавець-проектувальник, головний інженер проекту, директор і т.д.) і мати штампи «роботи виконані відповідно до проекту».

  • затверджена кошторисна документація по виконаних робіт. Також повинна бути затверджена підрядником і замовником.
  • акти здачі-приймання та випробувань

  1. акт приймання технічних засобів в експлуатацію.
    Якщо здається кілька систем одночасно, допускається оформляти один акт на всі системи.
  2. акт приймання в експлуатацію внутрішнього протипожежного водопроводу.

Акт на комплексне випробування системи апс

Роль пожежних сигналізацій переоцінити неможливо — при серйозному навантаженні на електричні мережі, які дуже часто відчувають комунікації (велика кількість одночасно включених приладів, яскраве освітлення і т.д.), своєчасна подача сигналу тривоги може запобігти найсерйозніші наслідки. Саме тому умови установки і обслуговування пожежних систем, в тому числі і пожежних сигналізацій, регламентуються законом і повинні виконуватися найсуворішим чином. Хто може встановлювати і обслуговувати пожежну сигналізацію робота по установці і подальшому супроводі пожежних сигналізацій дозволяється не всім.

Допуск мають тільки спеціальні ліцензовані організації, співробітники яких пройшли професійну підготовку.
Акціонерне товариство»мобільні телесистеми » пропозицій на право укладення договору на виконання робіт з монтажу систем протипожежного захисту (автоматичної установки газового… Інструкція з утримання технічних засобів протипожежного защитыданная інструкція розроблена на додаток загальнооб’єктової інструкції і встановлює єдині вимоги щодо змісту технічних… Тема №1 організація протипожежного захисту у військовій частині.
Лекція тема: бухгалтерські системи облікаце означає, що виробники орієнтуються вже не на розробку окремих компонентів автоматизації систем управління, а на створення… Технічне завдання на поставку, впровадження та оптимізацію комплексн……
Форма і зразок акту перевірки монтаж пожежної сигналізації повинен проводитися фахівцями з дотриманням всіх норм пожежної безпеки, гостів і нормативів, і перед початком робіт обладнання повинно пройти вхідний контроль. Однак чи є установка пожежної сигналізації гарантією того, що при виникненні надзвичайної ситуації, в даному випадку вогнища загоряння, тривожна система спрацює вчасно і дозволить вберегти здоров’я персоналу і матеріальні ресурси підприємства? відповісти на це питання ствердно можна тільки тоді, коли апаратура знаходиться в справному стані. Тобто, необхідно вести постійний контроль за її працездатністю, і важливо не плутати цю процедуру з технічним обслуговуванням даного обладнання.

  • на кожній секції пожежогасіння повинна бути вивішена табличка із зазначенням робочих тисків, найменування приміщень, що захищаються, типу і кількості зрошувачів в секції, положення (стану) запірної арматури в черговому режимі.
  • приміщення насосної станції має бути обладнане телефонним зв’язком з постом-диспетчерською.
  • на всіх трубопроводах в приміщенні насосної станції має бути вказано напрямок руху вогнегасної речовини.
  • на всіх манометрах повинен бути вказаний діапазон робочого тиску системи.
  • біля входу в приміщення насосної станції повинна бути вивішена табличка» станція пожежогасіння » і постійно функціонувати світлове табло з аналогічним написом.
  • всі пожежні шафи повинні бути пронумеровані, на шафі повинні знаходитися наклейки з інформацією:
  • знаки пожежної безпеки» пожежний кран «і» вогнегасник » згідно п.

&1&

Пусконалагоджувальні роботи є важливим етапом після монтажу систем пожежної сигналізації перед введенням в експлуатацію. До таких робіт можна віднести установку систем пожежогасіння, електропостачання, кондиціонування, вентиляції, пожежної сигналізації. Програма пнр пожежної сигналізації зразок. Кошторис на монтаж охоронно пожежної сигналізації зразок кошторису на. 6785, а також автоматичні системи пожежогасіння та пожежної сигналізації. Пте те, зразок акту огляду з. Зразок проект програми пнр пожежної сигналізації підкажіть як можна знайти? кошторисний прибуток 28 526, 68 разом 166 702, 76 пдв 18 30 006, 50 прямі витрати 89 145, 86 накладні витрати 49 030, 22 охороннопожарна сигналізація

&1&

Укомплектованість навченим з перевіркою знань персоналом п. Програма і методика випробувань пожежної сигналізації та системи пожежогасіння? геснм в розділі 8 сказано, що пусконаладку по пожежній сигналізації треба проводити по. Пожежна сигналізація 12. Пожежна сигналізація болід комплекс обладнання, що дозволяє. Якщо зовсім немає ніякого прикладу, можу для зразка скинути для ознайомлення. Програма пнр зразок завантажити. Програма комплексних випробувань систем протипожежного захисту являє собою покроковий протокол випробувань

Пнр по ферп2 на 90 виконуються. Зразок проект програми пнр пожежної сигналізації завантажити. Вичерпний кошторис на пнр пожежної сигналізації забезпечить скорочення витрат на установку, обслуговування та експлуатацію системи пожежного оповіщення. Хто небудь стикався з програмою пнр охороннопожарной сигналізації. Прохання проаналізувати наш кошторис на пнр з пожежної сигналізації, так як в посібнику по. Методичні рекомендації }