Примочка-шумодав для електрогітари

37

Вітаю, радіоаматори-самоделкіни!

Багато гітаристів так чи інакше стикаються з ситуацією — гітара, підключена до підсилювача з великим перевантаженням починає досить сильно фонити. Це може бути викликано різними причинами, найголовніша з яких — погана екранування гітари, помітно впливати також можуть неякісні кабелі, земляні петлі в ланцюгах комутації, а часом до появи неприємного фону призводить навіть наявність поблизу електроприладів на зразок потужних колекторних електродвигунів, кінескопних телевізорів, так як вони є джерелами перешкод. Досить значно на рівень фонового шуму впливає тип звукознімача гітари. У хамбакере є дві обмотки, розташовані поруч і включені послідовно, таким чином, сигнал зі струн діє на них в одній фазі, а сигнал зовнішніх наведень — в протифазі, в результаті відбувається його взаємовичитання на двох котушках. Дещо менше пощастило в цьому плані власникам гітар зі звукознімачами-синглами, сингли, як зрозуміло з назви, містять в собі всього одну котушку, яка працює як непогана антена, дозволяючи наведенням проникати в звуковий тракт незалежно від якості екранування гітари. Як правило, фон чути тільки в ті моменти, коли струни заглушені і гітарист не грає, під час гри фон стає непомітний і ніяк не заважає. Тому деякі використовують різні хитрощі, наприклад, викручують на мінімум ручку гучності на гітарі під час пауз в грі, або зовсім ставлять тумблери «killswitch», що дозволяють швидко включити і відключити звук. Однак найбільш технологічним і просто зручним буде використання спеціальної педалі-шумоподавителя, яку досить один раз включити і налаштувати і забути про фон. Такий тип примочок називається «noise gate», що буквально перекладається як»шумовий затвор». Нижче буде розглянута схема і принцип роботи примочки.

Схема містить всього дві ручки регулювання: «threshold», що перекладається як» поріг», і» decay», тобто час спрацьовування шумодава. Принцип роботи полягає в наступному: схема безперервно стежить за рівнем сигналу на вході, і як тільки він опуститься нижче встановленого ручкою threshold порога, схема буквально перестане пропускати сигнал з входу на вихід, обрізаючи фон. Таким чином, коли гітарист грає — рівень сигналу на вході високий і схема вільно пропускає весь сигнал, фон при цьому не помітний на тлі гри. Як тільки струни» замовкли » — рівень сигналу опустився і схема закрила проходження звуку, не даючи місця фону під час пауз. Такий свого роду автоматичний «killswitch».

Однак якщо перерубати сигнал відразу ж після того, як його рівень опустився нижче порога — можна позбудеться дорогоцінного сустейна, тобто тривалого звучання однієї ноти. Для вирішення цієї проблеми в схемі присутня ручка decay, за допомогою якої задається затримка з моменту переходу порога до повного відключення звуку. Таким чином, виходить запас за часом звучання і звук плавно загасаючої ноти не буде різко обриватися при наближенні до порогу.

Умовно схему можна розбити на два блоки-сигнальний, через який сигнал проходить зі входу на вихід, і детекторну, яка в режимі реального часу «стежить» за амплітудою сигналу. Сигнальна частина побудована на двох транзисторах кт3102, замість них можна використовувати, наприклад, bc547 або 2n3904. Сигнал проходить через емітерні повторювачі, таким чином, схема є буфером сигналу — це її побічна властивість. Між двома каскадами транзисторів можна побачити польовий транзистор кп303а-саме він управляє сигналом,» зливаючи » його на точку +5 вольт, а сигнал транзистору на відкриття або закриття подає детекторна частина, побудована на операційних підсилювачах.

На схемі можна побачити кілька внесених модифікацій — резистор 10 ком в сигнальній частині замінений на 22 ком, зроблено це для того, щоб сигнал сильніше глушився при закритому стані шумодава. Також є доданий до оригінальної схеми тумблер (біля ручки decay), що підключає паралельно конденсатору 1 мкф додатковий на 4,7 мкф. Цей конденсатор визначає час спрацьовування шумодава, таким чином, тумблер просто розширює діапазон регулювання ручки decay. У режимі «fast», коли тумблер розімкнений, працює конденсатор всього на 1 мкф, роблячи час спрацьовуючи практично миттєвим, це стане в нагоді в тому випадку, якщо стиль гри різкий і обривистий, без використання сустейна.

Операційний підсилювач підійде будь-який 4-х канальний, наприклад, lm324 або tl074. Польовий транзистор кп303а можна замінити імпортними 2sk170 або 2n5457, однак їх слід підбирати по напрузі відсічення — занадто велике або занадто маленьке значення викличе некоректну роботу схеми. Також варто звернути увагу на фільтрацію харчування в даній схемі, харчування має бути без найменших пульсацій, інакше сама примочка-шумодав буде додавати свого фону в звуковий тракт. Напруга живлення становить 9в, споживання невелике-підійде будь-який блок живлення від гітарних примочок.

Збирається схема на друкованій платі, завантажити яку можна в архіві в кінці статті. Зверніть увагу, що насамперед на плату запаюються перемички, так як одна з них лежить під мікросхемою. Потім запаюються резистори, діоди, і в останню чергу всі найбільші компоненти. Плата також зручна тим, що гнізда входу і виходу, а також 3pdt кнопку не потрібно виводити на купі дрібних проводів — все встановлюється прямо на плату, виходить єдина конструкція. Нижче можна побачити фото готової плати. Потенціометри також встановлюються прямо на плату — для цього використовуються відрізки жорсткої дроту заздалегідь підігнаної довжини.

На проводах з плати виводиться тільки тумблер і дроти живлення. Конденсатори при складанні бажано взяти плівкові-в звуковому тракті вони краще керамічних. В іншому конструкція без будь-яких особливостей, достатньо лише правильно зібрати і змити залишки флюсу після складання.

Отримана плата встановлюється в металевий корпус, в даному випадку це силуміновий gainta g0124 — класичний за розмірами для гітарних примочок. Зверху на потенціометри встановлюються ручки, світлодіод кріпиться через спеціальний тримач. Якщо всі отвори просвердлити рівно, а передню панель корпусу красиво оформити — вийде примочка нітрохи не гірше фірмових аналогів. Вдалої збірки!

Джерело (source)