Ефект «small clone chorus» для електрогітари

35

Вітаю всіх зайшли!

Хорус-популярний моделюючий ефект, використовується переважно на чистому звуці, дозволяє істотно урізноманітнити звучання електрогітари. Сенс його полягає в підмішуванні до основного сигналу його копії, зрушеної за часом на 20-30 мс, причому величина часу зсуву з певною частотою змінюється. Досить популярним хорусом є «small clone chorus», вироблений компанією electro harmonics з кінця 70-х, початку 80-х років, зокрема, цей ефект використовується в пісні групи nirvana — come as you are, там його чітко можна почути в головному рифі. Оригінальна педаль має всього одну ручку управління, що дозволяє змінювати швидкість «обертання» хоруса, а також невелику кнопочку, для вибору з двох варіантів глибини ефекту. З огляду на високу вартість small clone chorus на вторинному ринку (що не дивно, адже ефект став практично колекційним), має сенс повторити схему своїми руками, тим більше, що вона досить проста.

На відміну від оригінальної схеми, тут тумблер перемикання глибини (depth) ефекту замінений на потенціометр для можливості плавного регулювання від мінімуму до максимуму, така модифікація дещо розширює можливості примочки. Але для бажаючих повторити схему максимально близько до оригіналу, наводиться фрагмент саме з тумблером:

Всього в хорусі задіяно три мікросхеми-счетверенний операційний підсилювач (можна взяти два здвоєний), cd4047 і mn3007, друга служить для управління третьої. Особливу увагу варто звернути на mn3007-дана мікросхема досить рідкісна і знайти її буде великою удачею, тому перед виготовленням плати варто переконатися, що мікросхема є в наявності. Варто бути уважним при покупці mn3007 на алі — там дуже часто трапляються перемаркування або зовсім неробочі екземпляри, найкраще купити б.у., але робочу. На елементах ic2a, ic2b зібраний генератор, частота якого регулюється ручкою rate — він і буде задавати «обертання» звуку хоруса. Регулятора гучності на виході немає-рівень вихідного сигналу з ефектом і без ефекту буде практично однаковий. Напруга живлення примочки становить 9в, струм споживання не більше 40 ма, для харчування підійде будь-який блок живлення від гітарних примочок.

Друкована плата розведена максимально компактно, наскільки тільки дозволяють вивідні компоненти. Зверніть увагу, що один з резисторів встановлений під гніздом — важливо дотримати черговість збірки. Для зручності існує правило-насамперед паяються всі дрібні дрібні компоненти, потім все більш і більш великі, що вельми логічно. Гнізда і кнопка встановлені на платі, така компоновка також сприяє економії місця в корпусі. Автор рекомендує застосовувати якісні комплектуючі: конденсатори невеликої ємності фірми epcos або wima плівкові, конденсатор 2,2 мкф тантоловый, ємності піко-фарадной величини — багатошарова кераміка, все, що великої ємності — електролітичні конденсатори на напругу 16в. Перед виготовленням друкованої плати варто переконатися, що всі посадочні місця, зокрема відстань між висновками, збігається з використовуваними вами компонентами. Мікросхеми не завадить встановити в панельки, особливо mn3007 — легко поміняти, якщо попадеться бракований екземпляр.

Плату можна завантажити в архіві в кінці статті. Вона має кілька невеликих розбіжностей з представленою схемою: доданий резистор 1 мом по вході схеми, служить для запобігання клацань при перемиканнях, замість конденсатора 2,7 нф використовується 2,2 нф, а замість транзистора 2n2907 поставлений 2n5087. Також на платі є підлаштування резистор, яким можна налаштувати максимальну глибину ефекту за смаком. Спершу ручка «depth» викручується на максимум, а потім за допомогою підлаштування резистора на слух вибирається потрібне максимальне значення.

Надалі плата буде встановлюватися в корпус, і щоб забезпечити контакт корпусу з землею схеми, земля припаюється на корпус одного з потенціометрів. Самі ж потенціометри встановлюються на плату на довгих ніжках-висновках з обрізків дроту, варіант хоч і клопіткий, так як потрібно правильно розрахувати висоту їх установки, але зате надійний і красивий. Вид зібраної плати представлений нижче.

Так як гнізда кріпляться прямо на плату, краще брати їх з внутрішніми гайками, тоді буде зручно розмістити плату всередині, а потім зовні закрутити гайки, тим самим і зафіксувавши плату в корпусі. Гніздо живлення виводиться на проводах, в гітарних примочки прийнято використовувати гніздо 2,1 х 5,5 мм. На коротких проводках також виводиться світлодіод для індикації включення/вимикання примочки. Кнопка 3pdt, на ній організований так званий «true bypass» — обхід примочки, розпаювання різних типів байпасів можна знайти в інтернеті. Корпус конкретно для даної примочки зроблений на замовлення, проте повинен підійти і стандартний для примочок gainta g0124. В крайньому випадку, корпус завжди можна вигнути самому з відповідного по товщині металу — дешево і сердито. Корпус рівно пофарбований і нанесені написи — в цьому випадку зовні примочку не відрізнити від будь-якої фірмової. Вдалої збірки!

Джерело (source)