Чи замінить авоська пластик: вибираємо 10 кращих біорозкладаних матеріалів

32

У міру того, як прогресивне людство рухається до більш екологічного способу життя, а в європі заборонили пластиковий посуд, ми все частіше чуємо про біорозкладані матеріали. І якщо наші батьки не з чуток знають про авоськи і паперові кульки, то ми все ж хочемо більш широкий асортимент. Більшість пропонованої біорозкладаної продукції-звичайні необроблені натуральні матеріали, такі як дерево або бамбук. Так чим ще можна замінити пластик?

Чим поганий звичайний біопластик

Проблема з пластиком серйозна: в даний час в світі переробляється тільки близько 10%. Решта 90% або відправляються на звалища, або опиняються в океані та інших чутливих природних середовищах, де не руйнуються протягом сотень років і ніколи по-справжньому не розкладаються. В останні роки глобальна боротьба з пластиком виявила необхідність в розробці альтернативної упаковки і одноразового посуду.

Все більш доступними для використання стають біопластики: від упаковки продуктів до одноразових столових приладів. Чи можна замінити такою продукцією звичні нам пакети?

Біорозкладані пакети в італії

Біопластики зроблені з рослинної сировини і піддаються біологічному розкладанню, але не всі такі прекрасні.

Візьмемо наприклад біопластик на основі полімолочной кислоти (pla) , який широко використовується в сша. Здавалося б, виробничий процес супроводжується меншим забрудненням, матеріал зроблений з вуглецево-нейтрального ресурсу (кукурудзи), та й сама кислота сумісна з людиною, зокрема широко використовується в косметології у вигляді підшкірних ін’єкцій (філерів). Але розкладається такий біопластик тільки в дуже специфічних умовах (при дуже високих температурах і високому рівні кисню), так що потрібно спеціалізоване підприємство з його компостування.

Є і зовсім шкідливі матеріали — оксопластики. У домашньому компостері, на звалищі або в навколишньому середовищі такий біопластик поводиться так само, як і будь-який інший пластик, оствляя шкідливі частинки, і на його руйнування йдуть роки. Так що при виборі альтернативи в першу чергу поцікавтеся здатністю матеріалу до біорозкладання.

Біорозкладані та компостовані капсули для кавомашини

Ще варіант, який намагаються ввести в обіг, — біорозкладаний перфторалкоксидний полімер (pha) . Зокрема, соломинки для напоїв у вкусвіллі виробляють якраз з фторполімерів. Він дійсно біорозкладаний, тому багато фахівців роблять на нього ставку.

Зверніть увагу на еко-маркування продукції, яка приходить на зміну пластику:

  • compostable-компостований: розкладається в спеціальних умовах для компостування.
  • biodegradable-біорозкладаний: розкладається в природі, але не завжди безпечно. Під таким маркуванням може зустрічатися оксопластик.
  • other 7 — так маркують мало вивчені матеріали.

10 кращих біорозкладаних матеріалів

1 бамбук

Бамбук швидко і рясно росте в самих різних кліматичних умовах, володіє природною стійкістю до шкідників, відростає після зрізання і не вимагає повторної посадки, зберігає здоров’я грунту і споживає менше води, ніж інші деревні культури.

Еко-посуд з бамбука

Бамбук стрімко замінив пластик у багатьох сферах нашого життя — від зубних щіток до столових приладів і посуду, текстилю, меблів, паперу. Універсальний, гнучкий і міцний матеріал, до того ж легко доступний і недорогий. Правда, продукція сприйнятлива до цвілі, для сирих умов зберігання необхідна хімічна обробка. До речі, ця рослина-агресор, в відповідних умовах може швидко поширюватися і порушувати екосистеми.

2 кора коркового дерева

Пробка з кори дерева коркового дуба (quercus suber) легка, водостійка, еластична і вогнестійка. Повністю біорозкладаний матеріал, придатний для вторинної переробки.

Коркові дуби в італії

Пробку заготовляють з дорослих дерев, які не потрібно зрубувати для цієї мети. Крім того, коркові дуби поглинають більше вуглецю після зняття кори, так як дерева починають працювати з перевантаженням, щоб знову відростити кору. Пробка застосовна не тільки до винних пляшках, але і в підлогових покриттях, підошвах взуття, ізоляційних матеріалах, підставках, будівельних блоках, буяхів, музичних інструментах та спортивному інвентарі — для всього, що вимагає водонепроникності і

3 биопластические полімери

Компостируемой полімери комерційно доступні вже більше 20 років, але за значно обмежених експлуатаційних можливостей вони можуть обслуговувати тільки базові сегменти, такі як сумки та одноразовий посуд. Наприклад, ізраїльська компанія plastic виробляє полімери, багатошарові плівкові конструкції і ламінати. Вчені з організації сільськогосподарських досліджень (aro) інституту вулкані (ізраїль) виявили, що така компостована упаковка забезпечує термін зберігання болгарського перцю до 21 дня і огірків до 15 днів довше, ніж у звичайного пластику. Біопластики tipa повністю біорозкладані і компостуються в домашніх умовах. Вони зроблені з матеріалів рослинного походження. Детальніше подивіться у хлопців на сайті: https://tipa-corp.com/bio_plastic_technology/, плюс у них дуже інформативний instagram: https://www.instagram.com/tipacorp/

4 міцелій грибів (mycelium)

Міцелій вирощують у формі на побічних продуктах і відходах (в хід йдуть подрібнені стебла кукурудзи, кісточки конопель, рисова солома, кавова гуща, морські водорості і навіть раковини молюски). Потім його запікають, щоб убити грибок, і отримують універсальний матеріал. Це якщо сильно спростити опис процесу, звичайно:)

Міцелій сумка

Міцелій в основному використовується як альтернатива пінополістиролу і пінопласту, деревним композитам і пластмасам. Він застосуємо для теплоізоляційної і захисної упаковки-водонепроникної і призначеної для заміни упаковки з пінополістиролу. Міцелій також використовується в широкому спектрі, з нього вже випускають: мильниці, лотки для насіння, горщики для квітів і ящики-холодильники, жіночі сумки. Великі бренди, серед яких adidas, stella mccartney і gucci, теж звернули увагу на міцелій як на перспективний біоматеріал. Однак виробництво на основі грибів поки що не стало масовим, тому це ще не дуже доступний і дорогий варіант.

5 конопля

Конопля посівна (c. Sativa) феноменально швидко росте і стійка до самих різних кліматичних умов, використовувалася в якості натурального волокна для текстильних виробів більше 50 000 років! наприклад, тканини для вітрил виготовлялися з волокон конопель. Це повністю біорозкладана і дуже стійка продукція, рослина не вимагає широкого використання пестицидів і є легко поновлюваним видом.

Сумки з конопель

Серед комерційних застосувань, включаючи пряжу і текстиль, назвемо натуральні утеплювачі для домобудівництва, фарби, біопаливо і біорозкладаний пластик. Останнім часом стало доступно безліч продуктів, що містять конопляне масло, включаючи мило і косметику. Не виробляється в масовому масштабі, тому покупка продуктів з конопель підтримує малий бізнес. І не страшно, що конопляна футболка легко мнеться і швидко потьмяніє — можливо, це тренд.

6 джут

Це також натуральне рослинне волокно, що отримується з рослини джут короткоплідний, або білий (corchorus capsularis). Матеріал поступається тільки бавовні, широко відомий завдяки використанню мішковини. Особливою популярністю у еко-френдлі споживачів користуються джутові килимки і одяг з джутової тканини.

Джутова продуктова сумка

Джут повністю біорозкладаний, його можна компостувати вдома. Він прекрасно росте і є дуже витривалою культурою, яка від природи стійка до шкідників і хвороб. З джуту роблять пряжу, тканини і мотузки. Текстура може бути товстою і грубою або дрібною і гладкою, в залежності від того, як її обробляють.

7 дерево

Необроблена деревина як натуральний рослинний матеріал повністю піддається біологічному розкладанню. Комерційно вирощувані дерева є поновлюваним ресурсом і сприяють скороченню викидів вуглецю в атмосферу. Необроблена деревина проникна і схильна до пошкоджень від води, шкідників, і в принципі досить дорогий матеріал.

8 пальмовий лист

Листя ареки хризалідокарпус (chrysalidocarpus) природним чином падають з пальм, що ростуть на плантаціях. У більшості випадків їх збирають і спалюють, але деякі умільціПристосувалися пресувати в форми, щоб зробити повністю натуральні і біорозкладані тарілки, миски і чашки.

Посуд з пальмового листа

Оскільки це побічний продукт іншої сільськогосподарської діяльності, пальмове листя можуть замінити одноразовий пластиковий посуд у багатьох регіонах. Звичайно, це неміцний матеріал. Але повністю біорозкладаний, компостується в домашніх умовах.

9 біопластик з кісточок авокадо

Біорозкладані матеріали з кісточок авокадо — biofase avocado plastic — в ходу вже не перший рік. Це справжній біорозкладаний пластик, який можна компостувати в домашніх умовах. Biofase виробляє соломинки та столові прилади як екологічно чисту альтернативу звичайним пластиковим приладам. Продукт недовговічний (можна використовувати до 8 або 10 разів), обмежений вибір кольору, але це не заважає популярності продукту. Купити його можна навіть в мережі вконтакте: https://vk.com/biofase.

10 кропива дводомна

Кропива дводомна (urtica dioica) широко використовувалася для виробництва тканин нарівні з бавовною і коноплею. Промислові навички застосування кропиви почали зникати в 18 столітті.

Одяг з кропиви

Зараз знову волокна рослини викликають захоплення за гладкі, схожі на льон властивості. Виробництвом тканин з кропиви займаються невеликі мануфактури, але дуже широко по світу, в тому числі в кенії. Там підприємці розробили новий процес, в якому використовуються природні бактерії для вилучення волокон рослини, після чого вони розчісуються і прядуться на фабриці, а потім відправляються на ткацтво.