article 529

143

Жовті, яскраво-зелені …

Пам’ятаю, як в дитинстві я принесла з лісу пурпурову гілку свидини з мертвенно-блакитними ягодами. Батьки відразу ж викинули її-на їх погляд підозріло і небезпечно виглядали ягоди чагарнику. Однак побоювалися вони даремно. Ягоди дерену не отруйні, незважаючи на дивний вигляд.

У лісах росії дерен можна зустріти часто. Він відрізняється абсолютною невимогливістю до грунтових, кліматичних і екологічних умов. Деякі види досить морозостійкі, щоб прекрасно рости навіть в сибіру на півночі томської області та інших холодних регіонах. На набережній томі він прекрасно витримує крижані вітри, малий сніг на схилах і швидко відновлюється від пошкоджень весняним льодоходом.

використання дерена в ландшафтному дизайні

Свидина стала в наші дні чагарником-універсалом в ландшафтному дизайні і використовується по-різному.

Якщо ваш сад проглядається і продувається з усіх боків – густа висока огорожа з дерену допоможе захистити більш примхливі рослини від вітру і вас від непотрібних очей. Дерен дуже радує швидкістю росту (близько півметра рік) і прекрасним розгалуженням, тому огорожа з цього чагарнику формується швидко шляхом частих стрижок.

Хочете захистити схил від ерозії і зсувів – садіть дерен. Його коріння і густа поросль прекрасно впораються із завданням зміцнення грунту.

Потрібно прикрасити сад декоративними посадками? не забудьте вибрати для декоративних груп який-небудь цікавий сорт дерену: навряд чи він зажадає догляду, а око буде радувати неодмінно. Дерен прекрасно переносить вологу в грунті і відмінно виглядає в посадках біля водойм.

Звичайно ж, непоганою ідеєю буде використання свидини в саду злаків і сухоцвітів, розрахованим на сприйняття не тільки в період вегетації, але і в зимову пору року. Взимку серед сухостою яскраві гілки стануть хорошим акцентом в саду, а ягоди на гілках доповнять цей акцент.

посадка дерену, догляд і боротьба з хворобами

Посадка дерену здійснюється відразу після відступу весняних заморозків за стандартною методикою. Не заглубляйте кореневу шийку, не удобрюйте свіжим гноєм і не забудьте добре пролити після посадки – ось основні правила, які я можу нагадати для посадки дерена.

Дерен тіньовитривалий, мириться і з бідними, і з перезволоженими грунтами, але пам’ятайте, що і він не відмовиться від сонячного місця, родючої садової землі і дренажу.

Догляд за дереном простий і потрібен в основному для поліпшення декоративних якостей рослини . Бути красивим вашому чагарнику допоможуть поливи в посушливі періоди, мульчування торфокрошкою, прополка, неглибоке розпушування грунту, підгодівлі і обрізка.

Підгодівлю свидине вносити краще в два етапи: навесні-комплексні мінеральні добрива, а в середині літа – органічні. Але без своєчасної підгодівлі дерен проживе спокійно і не помітить нічого, а ось без обрізки буде жити, немов баран без стрижки.

Санітарну обрізку дерену проводять навесні після розпускання листя, коли стане видно, які гілки живі, а які – відмерли. Якщо ви хочете насолоджуватися рясним цвітінням і густотою листя чагарнику, проводите обрізку восени на бажану довжину (але не більше, ніж на дві третини пагонів). Якщо ж ви хочете захоплюватися червоними гілками над сніговим пологом – відкладіть обрізку до ранньої весни. Оскільки дерен росте дуже швидко, багато садівників проводять обрізку на третину або чверть пагонів 2-3 рази за сезон, щоб зберегти акуратну форму куща.

Коли кущ на вашій ділянці почне старіти-можете сміливо зрізати ранньою весною всі пагони так, щоб вони не піднімалися більше ніж на 15 см над землею. З початком вегетації молода яскрава поросль займе місце старезних гілок.

Більшість видів і сортів дерену не вимагають укриття на зиму. Іноді їх просто закидають снігом про всяк випадок. А ось теплолюбні сорти, на зразок дерену японського, укрити не завадить, тому завжди уточнюйте у продавців посадкового матеріалу, чи вимагає обраний вами сорт укриття у вашій кліматичній зоні.

Тепер про хвороби свидини. «чотири вершники апокаліпсису» при вирощуванні дерену-це сіра гниль, борошниста роса, попелиця і щитівка. Перші два вершника-хвороби грибні, тому при появі перших симптомів слід зменшити полив (грибки активно розмножуються і поширюються в середовищі з високою вологістю) і обробити кущ бордоською рідиною або препаратами «хом», «вектра». Попелиця і щиті
вка – злісні шкідники, боротьбу проти них можна вести як за допомогою обробки хімічними препаратами на кшталт «карбофосу», так і за допомогою обробки відварами бадилля картоплі, деревію, тютюну.

топ-5 найпопулярніших видів дерену

Дерен білий (cornus alba ). Найпоширеніший вид і безсумнівний лідер за популярністю використання в ландшафтному дизайні. У хороших умовах кущ може досягати до 3 метрів у висоту і ширину. Дерен білий має прямостоячі пагони темно-червоного або червоного кольору в залежності від їх віку. Поряд з кольором пагонів примітний колір листя-зелені великі листи по осені стануть фіолетово-бардовими. А прекрасні білі шапочки суцвіть, що радують око з травня по червень, до осені перетворяться в грона біло-блакитних ягід.

Більше сотні років селекціонери працюють над виведенням ряболистих сортів свидини на основі цього дуже живучого і зимостійкого виду. Найвідомішими плодами їх праць стали ‘elegantissima’, ‘sibirica’, ‘sibirica variegata’ і ‘aurea’ – ці сорти дерену ряболисті в ландшафтному дизайні використовуються повсюдно.

Варто відзначити, що будь-який дерен ряболистий набагато краще розкриє свої якості тільки в добре освітленому місці. У затіненні в листі рослини буде вироблятися більше хлорофілу, ніж інших пігментів, і вони позеленіють.

Дерен червоний (), або дерен криваво-червоний, поширений по всій європі і нагадує дерен білий. Але цей вид набагато вище (до 4 м, за деякими даними – до 7 м), володіє більш великими листками, никнуть пагонами різноманітного забарвлення в залежності від сорту. Свою назву він отримав за осіннє вбрання-криваво-червоні величезні листя, прикрашені дрібними синяво-чорними ягідками.

Шкода, що такий красень не буде рости в нашій суворій сибіру, його найкраще вирощувати в межах природного ареалу.

cornus canadensis) широко поширений в північній америці і на далекому сході, його можна зустріти навіть в гренландії і на японських островах. Канадський дерен в ландшафтному дизайні використовується як грунтопокривна рослина в композиціях, рокарії і для створення чагарникового газону. І нам зрозуміло, чому, адже його життєва форма-карликовий напівчагарничок висотою всього 20 см з трав’янистими стеблами і великими витягнутими листям. На відміну від інших деренів, він росте повільно. Квітки канадської свидини малопомітні, але приквітки, великі і білі, створюють враження великих одиночних квіток на рослині з червня по липень. В серпні дозрівають червоні ягоди. Вони оживляють зелений килим яскравими вкрапленнями.

Для цього чагарнику ідеальним стане напівтінисте місце з вологими кислуватими грунтами. Ну а з приводу зимостійкості хвилюватися не варто – теплолюбні види в гренландії не виживають. Головне, присипте його снігом краще. У природному середовищі ці рослини мешкають в снігових районах.

cornus kousa) іноді називають ще бентамією коуза (benthamidia kousa ) і циноксилоном куза (cynoxylon kousa ). Батьківщина бентрамії-китай і японія. У природі вона росте у вигляді маленького листопадного деревця або високого чагарнику 5-7 метрів заввишки. Як і у дерену канадського, у цього виду приквітки грають роль пелюсток.

Особливість японського дерену в тому, що його темно-рожеві плоди візуально схожі на малину, але цінуються тільки за декоративність. «малинки» дуже помпезно виглядають на деревце восени на тлі яскраво-червоного листя і може стати відмінним солітером або акцентом декоративної групи.

Японський дерен буде добре себе почувати тільки на півдні росії, в середній смузі чагарник зажадає укриття на зиму.

Підприємливі японці навчилися вирощувати дерен як домашню рослину в стилі бонсай. Тому якщо вам дуже сподобався саме цей вид дерену, а ви живете не в сочі – шукайте хорошого майстра мистецтва бонсай.

Дерен побегоносный (cornus stolonifera ) за своїми зовнішніми ознаками схожий з дереном білим. Відрізняється побегоносний дерен великою рихлістю куща і безперервним вегетативним розмноженням нащадками. Нижні гілки, зближуючись із землею, швидко вкорінюються і кущ сильно розростається вшир.

Особливої уваги заслуговують пара сортів цього невгамовного виду: ‘koralle’ і ‘cardinal’. Вони обидва цікаві жовтим забарвленням кори. ‘koralle’ набагато вище ‘cardinal’ (до 2,5 метрів), плодоносить чорними ягодами, так улюбленими птахами, і може»аристократом» і найкрасивішим серед своїх побратимів. Але, на жаль, менш стійкий до наших зим.

Дерен квітучий

Цей вид потрапив до нас з північної америки і являє собою листопадне деревце з розлогою кроною. Дерен квітучий ( согпиѕ florida) — знаменитий рясним цвітінням, яке відбувається ще до появи листя. Квітки непримітні, дрібні, зібрані в невелику головку. Краса їх криється в великих брактеях-приквітках, які бувають різних відтінків. Саме ці видозмінені листя навесні перетворюють квітки в великі зірки і приковують до себе погляди оточуючих.

Влітку листя у цього виду дерену просто зелені, але восени він, як і його побратими, не здає позицій і забарвлює листя в яскраві жовті, помаранчеві і червоні тони.

Є у цього виду і декоративні сорти, що розрізняються, в основному, забарвленням брактей.

    • rubra-найпопулярніший з них, приквітки можуть бути пофарбовані від світло-рожевого до насичено-червоного.

Дерен квітучий » rubra»

    • cherokee princess-має білосніжні приквітки.
    • cherokee chif — зачаровує темно-рожевими брактеями.

Дерен квітучий «cherokee chif»

Хоч цей вид і витримує морози більше 2
0 градусів, але не настільки зимостійкий, як дерен білий, і може підмерзати.

дерен чоловічий, або кизил звичайний

Дерен чоловічий (согпиѕ mas) добре всім нам відомий під назвою «кизил». Він широко поширений в росії( європейська частина), україні, молдові, кавказі, західній європі і навіть на близькому сході. У природних умовах може виростати до 9 метрів і жити до 250 років.

Дерен чоловічий, або кизил звичайний

Для більшості з нас цей чагарник асоціюється з червоними кисло-солодкими плодами-кістянками злегка грушоподібної форми. А ще зі смачним варенням з них. Однак кизил використовується і як декоративна рослина.

Пагони у нього ребристі сірувато-коричневі (молоді — жовто-зелені). Листя овальні, загострені догори, покриті дрібними волосками, насичено-зеленого кольору. Розквітає навесні, ще до появи листя, зібраними в численні суцвіття-парасольки жовтими квітками. Плоди дозрівають до кінця серпня. Вони не тільки смачні, але мають і лікарськими властивостями.

Дерен чоловічий, або кизил (плоди)

Досить зимостійкий, а при частковому підмерзанні швидко відростає.

Існує безліч сортів кизилу, які орієнтовані на підвищення врожайності і якість плодів. Однак є і декоративні сорти. Наприклад, aurea відрізняється жовтим листям, elegantissima являє собою ряболистий сорт з широкою жовтою облямівкою, а variegata — з білою.

Крім перерахованих вище видів, можна назвати ще карликовий сланкий дерен канадський (cornus canadensis), але він не морозостійкий, а також дерен нащадковий, або шовковистий (согпиѕ stolonifera), який дуже схожий на дерен білий, тільки дає рясну поросль.

Барбарис-досить поширений чагарник. Його широке використання в ландшафтному дизайні пов’язано з наявністю …

Посадка дерену

Отже, ви вирішили посадити у себе на ділянці дерен. Робити це краще ранньою весною. Хоч розглянуті нами види дуже невибагливі, але слід звернути увагу на деякі особливості.

Займемося вибором місця. Не забувайте, що це досить високі чагарники, тому враховуйте відстань між самими рослинами, а також до стін будівель та інших садових об’єктів. До освітленості вони не особливо вимогливі, але під прямими сонячними променями в спекотний літній період можуть отримати опіки. Тому ідеальним місцем буде для них півтінь. Сонячні місця підходять для ряболистих сортів.

Грунт краща нейтральна, або слабокисла, і обов’язково пухка. У важкий глинистий грунт слід додати піску.

Яму готуємо невелику (30-50 см), так як коріння у деренів поверхневі. Облаштовуємо дренаж. Ці рослини люблять злегка вологий грунт і можуть переносити невелику посуху, але застій води для них шкідливий. Добриво можна не вносити, досить підготувати поживну грунтосуміш, додавши в неї перегній і компост. Після посадки гарненько поливаємо і обов’язково мульчируем прикореневій коло.

розмноження дерену

Як чагарник дерен можна розмножити живцюванням і відводками, а також насінням. Однак зверніть увагу, що деякі декоративні сорти не плодоносять, що виключає насіннєве розмноження. А живці кизилу погано вкорінюються.

Коли чагарник почне повноцінно плодоносити, то зібравши восени ягоди, їх можна відразу висадити неглибоко в грунт, вибравши добре освітлену ділянку. Зверху насипати тонкий шар піску і прикрити опалим листям. Навесні, коли насіння проросте, вибираємо найсильніші екземпляри і залишаємо рости ще на 2 роки. І лише потім їх слід пересадити на вибране вами місце.

Можна провести і висадити їх навесні. Але слід врахувати, що розмноження насінням являє собою дуже тривалий процес.

Коли молоді пагони вже трохи одревеснеют і стануть гнучкими, з них нарізають живці до 10 см, прикопують у вологий грунт на глибину приблизно 3 см і накривають (можна використовувати п’ятилітрові пляшки пет). Важливо постійно контролювати вологість грунту, вона не повинна пересихати. Краще висаджувати живці в півтінь. Через два місяці вони укореняться. На зиму їх слід обов’язково укрити, а з настанням весни можна буде пересадити вже на вибране місце.

Найпростіше розмноження дерену проводиться відводками і нащадками. Щоб зробити відводок, слід нижню гілку пригнути до землі і прикопати (трохи травмувавши кору в місці прикопування). Бажано чимось закріпити відводок в землі. Можна використовувати дротяну скобу або просто не сильно важкий камінь. А якщо ваш сорт дерену дає нащадки, то їх необхідно просто акуратно відокремити і пересадити молоду рослину.

особливості догляду

Як вже не раз зазначалося, дерен дуже невимоглива рослина. Але мінімальний догляд необхідний і йому.

Полив

Враховуючи поверхневе розташування кореневої системи, грунт під кущем повинна бути постійно волога, але сильно заливати дерен не рекомендується. Бажано постійне мульчування. У деревовидних форм можна навколо стовбура висаджувати почвопокривні багаторічники, вони допоможуть зберігати вологу.

Розпушування

Аерація важлива для цієї рослини, тому рекомендується регулярне розпушування. Важливо рихлити грунт неглибоко, щоб не пошкодити поверхневі коріння чагарнику.

Підживлення

Дерен нормально себе почуває і без добрив, але весняна комплексна підгодівля дорослої рослини зайвою не буде. Важливо не защелачивать грунт.

Зимівля

Розглянуті нами види дерену відносно зимостійкі. Питання про укриття на зиму слід розглядати щодо саме ваших кліматичних умов. В обов’язковому укритті потребують саджанці-першорічки. Самий зимостійкий вид-дерен білий.

Обрізка

Дерен добре переносить обрізку, проводити її потрібно в залежності від типу використання рослини.
У старих гілок яскравий колір з часом пропадає. Якщо ви хочете бачити свій кущ взимку красивим, то ранньою весною (до того як з’являться листочки) чагарник обрізається радикально, залишається лише 20 см висоти. Це оновить кущ і дасть зростання безлічі молодих яскравих пагонів. Робиться така обрізка раз в кілька років. А можна просто навесні вирізати старі гілки, залишаючи молодий приріст.

Для підтримки красивого листя обов’язково потрібна санітарна і формувальна обрізка, так як без цього нижні гілки у куща будуть з часом оголюватися.

А живопліт слід підстригати після того, як молоді пагони сповільнять активне зростання (у другій половині літа).

Починають робити обрізку дерену на четвертий рік життя.

хвороби і шкідники

Хвороби найчастіше вражають дерен при помилках у догляді, так, сильне перезволоження призводить до загнивання коренів, а також розвитку грибкових захворювань. Тут можна рекомендувати скоротити полив і використовувати колоїдну сірку або бордоську суміш. Зростаючий в хороших умовах дерен рідко піддається нападу шкідників. Найчастіше вони перебираються від сусідніх уражених рослин. Тут необхідно скористатися інсектицидами.

дерен в ландшафтному дизайні

Класичне використання кущів дерену-живоплоти. У цій ролі він ідеальний: морозостійкий, невибагливий і лояльний до обрізки. Особливо дерен білий.

Невимогливість дерену до освітлення робить його відмінним рішенням для тіньових ділянок саду.

Дерен пластичний і добре стрижеться,Тому йому можна легко надати відповідну форму, це є незамінною якістю при створенні топіаріїв. Також формовані кущі являють собою прекрасні солітери. Дуже оригінальні вони у вигляді куль, півсфер, пірамід, арок, а також як штамбові форми.

Вони добре поєднуються з іншими рослинами: хвойними і багатолітниками. Можуть бути використані як фон для летнецветущих рослин. А дерен ряболистий прекрасно буде декорувати монохромні композиції.

Дерен коуза і квітучий особливо красиві серед хвойних рослин. Навколо їх стовбура оригінально будуть виглядати почвопокривні багаторічники.

А самий невибагливий дерен білий своїми поверхневими і сильно розгалуженими корінням прекрасно закріпить схили.

Дерен сміливо можна назвати королем ландшафтів. Гарний він навесні своїми квітами, декоративний влітку своїм листям, восени викликає захоплення яскравими фарбами листя і вкрапленнями контрастних плодів, а взимку нас зачаровують червоні і жовті лози на сліпучо-білому снігу.



Дерен білий або свидина є унікальним декоративним садовим рослиною, яке прикрасить вашу ділянку в будь-який сезон. Влітку воно порадує вас своїм чудовим цвітінням, яке з часом перетворюється в приголомшливої краси біло-блакитні ягоди, восени – чарівною листям пурпурних відтінків, навіть взимку його червоні гілки виглядають дуже ефектно на тлі білого снігу. Його часто застосовують для створення живоплоту. Подивіться на фото, як вдало можна застосувати білий дерен в ландшафтному дизайні.

Сьогодні ми поговоримо про особливості догляду за білим дереном, його розмноженні, розповімо про існуючі сортах і різновидах. Цих знань вам буде достатньо, щоб самостійно виростити таке дивовижне рослина на своїй ділянці.

Дерен білий: сорти і різновиди

Рослина має міцну деревину. Залежно від виду, дерен може бути чагарником або деревом. Йому характерні супротивно розташовані темно-зелене листя і зібрані в суцвіття красиві білі квітки. Його висота може досягати 3 м, а чагарники часом розростаються до 5 м в ширину. Крім того, свидина зацвітає два рази за сезон: на початку літа і ранньою осінню. Помилуватися красою цього чудового рослини ви можете на фото.

Дерен-прекрасний чагарник, який приваблює не тільки цвітінням, але і цікавими листям

Існує три основних види дерену:

  • білий;
  • криваво-червоний;
  • нащадковий.

Різноманітність їх сортів дуже велике. Найбільш відомими сортами дерена білого виступають:

  • atrosanguinea (володіє зеленим листям і пагонами малинового кольору, досягає близько 1,5 м у висоту);

Сорт atrosanguinea

  • argenteo-marginata (йому характерні червоно-бордові пагони, листя з широким білим оздобленням і плямами);
  • alleman’s compact (властива яскраво-зелене листя і червоні молоді пагони);
  • aurea elegantissima (може досягати до 2 м у висоту, з жовто-пір’ястими листям);

Сорт aurea elegantissima

  • blood good (досить рослий сорт, його представники досягають 2-3 м висоти, це найбільш яскравий з червоно-коралових сортів);
  • budd’s yellow (сорт із зеленим листям і оливково-жовтим відтінком пагонів);
  • gouchaultii (пагони мають криваво-червоним відтінком, листя трохи пониклі, з характерними червоними, білими і рожевими плямами);

Сорт gauchaultii

  • ivory halo (має червоні пагони, кулясту крону, а також листя з зеленим центром і білим оздобленням);
  • sibirica ruby (цей сорт досягає 1,5 м у висоту, його пагони мають коралово-червоний колір і закруглену форму листя, які влітку мають темно-зеленим відтінком, навесні – яскраво-зеленим, а восени – фіолетово-червоним);
  • sibirica variegata (кораловий відтінок пагонів і листя з білою облямівкою);

Сорт sibirica variegata

  • spaethii (для цього сорту властива листя з широкою золотистою облямівкою).

Особливості посадки білого дерену

Напевно, немає більш невибагливого і прекрасного рослини, ніж дерен білий. Посадка і догляд за ним досить прості і не викличуть у вас абсолютно ніяких труднощів.

Дерен відмінно росте на затінених ділянках

Для нього найкращим чином підійдуть відкриті ділянки або ті, які розташовані в півтіні. Свидина воліє вологі грунти, багаті перегноєм.

Увага! забезпечте рослині хорошу дренажну систему, щоб вода не застоювалася.

Перед висадкою саджанець на пару годин занурюють у воду. У посадкову яму не забудьте додати компост і перегній. Верхній шар грунту потрібно мульчувати. Ця процедура захистить ще молоде і незміцніле рослина від шкідливих бур’янів і надмірної посухи в літній період.

Як забезпечити рослині належний догляд?

Як вже було сказано раніше, свидина порадує вас легкістю догляду і своєю невибагливістю. Мульчируйте грунт біля рослин органічними матеріалами. Не забувайте про своєчасному помірному поливі в посушливий період, розпушуванні грунту, а також прополюванні бур’янів. Не менш важливим моментом в догляді за дереном білим виступає обрізка.

Обрізка дерену перед зимівлею

Характер даної процедури буде залежати від кліматичних умов зростання і від ваших особистих переваг. Якщо ви бажаєте споглядати в зимовий сезон красиві червоні пагони, тоді проводите обрізку ранньою весною. При цьому слід обрізати гілки біля самої землі. За літо пагони встигнуть відрости. Така обрізка дерену посприяє його більшої пишності, проте
зменшить рясність цвітіння і кількість ягід на рослині.

Якщо ж вам більше подобається його цвітіння і зростання у висоту, тоді формуючу обрізку проводите восени. Просто вкоротите гілки свидини на бажану висоту. Така обрізка посприяє акуратному зовнішньому вигляду і створення гармонійної форми.

Рада. Щоб оновити старі, надмірно розрослися рослини, раз в кілька років необхідно проводити обрізку під самий корінь.

Розмноження, підживлення і добриво рослини

Свидина сприймає два способи розмноження:

  • насінням;
  • живцями.

Насіння дерену білого будуть визрівати не одночасно, тому збирайте їх по черзі. Вони зберігають схожість до 5 років.

Ягоди білого дерену

Перед посадкою насіння рослини повинні пройти кілька місяців стратифікації. Суміш з моху, торфу, піску і тирси перешаровуємо з насінням і зберігаємо при температурі до 5 градусів тепла.

Посів насіння у відкритий грунт виробляють пізньої осені або ранньою весною. На кожен квадратний метр площі необхідно висівати по 10-15 г насіння. Глибина посадки повинна бути близько 5 см.до своїх звичних розмірів кущі виростуть лише через 5-8 років. При насіннєвому розмноженні, дерен проросте лише на 2-3 рік.

Вкорінені живці дерену

Метод розмноження живцями буде більш продуктивним і швидким. Для цього з великого куща потрібно зрізати зелені, трохи здерев’янілі живці. Висаджують їх в червні. До настання осені вони встигають розвинути свою кореневу систему. Взимку молоді пагони утеплюють або переносять в підвальне приміщення, а по весні вже висаджують на постійне місце. Процес посадки рослини в грунт, при розмноженні даними способом, ви можете споглядати на наступному фото.

Підживлення для білого дерену необов’язкова, проте вона вплине на його більш здоровий, красивий і квітучий вигляд. Не завадить вносити один раз на рік у весняний період мінеральну підгодівлю, а в літній – органічну.

Небезпечні хвороби і шкідники

Дорослі зміцнілі рослини рідко піддаються різним хворобам, чого не скажеш про молодих чагарниках. На них може обрушитися напасти борошнистої роси (грибкове зараження). Ця інфекція проявляється на листках у вигляді білого нальоту, крапель рідини і, найчастіше, виникає ранньою весною. В результаті дерен перестає цвісти, а його листя стає блідою і сухою.

Щитівка комоподібна

Щоб уникнути борошнистої роси, рослину необхідно поливати під корінь, навесні і восени проріджувати кореневу систему. У вже заражених чагарниках видаляють хворі гілки і обприскують спеціальними розчинами.

Найбільш небезпечними шкідниками виступають щитівка ком’ятовідная (пошкоджує листя) і попелиця .

Декоративний чагарник для саду-дерен: відео

Види дерену: фото