Значення тиса в природі і житті людини. Значення голонасінних в природі і житті людини

108

Роль голонасінних в природі. Голонасінні утворюють хвойні і змішані ліси, що займають величезні площі. Вони збагачують повітря киснем, тому їх часто називають «легкими планети». Ліси регулюють танення снігу, рівень води в річках, поглинають шуми, послаблюють силу вітрів, закріплюють піски. Ліс — місце проживання багатьох видів тварин, які харчуються пагонами, насінням, шишками хвойних рослин.

Роль голонасінних у господарській діяльності людини. Деревина голонасінних-цінна сировина для виготовлення меблів, шпал для залізничних колій, опор мостів, стовпів ліній електропередач, кріплень проходів шахт. Велика кількість деревини досі використовують в якості палива. Довгі волокна деревини ялини надають їй особливу цінність як сировини для виготовлення високоякісних сортів паперу. Однак інтенсивне використання деревини голонасінних в різних галузях господарства викликало масову вирубку лісів, що завдає значної шкоди нашій планеті. Тому необхідно дбати про відновлення лісових насаджень.

Хвоя багата вітамінами, особливо вітаміном с. Її відвар використовують для лікування і профілактики деяких захворювань. Спалюючи деревину ялини, отримують активоване вугілля, що використовується для лікування різноманітних отруєнь і очищення кишечника (наприклад, при отруєнні грибами).

Смолу хвойних рослин широко використовують в медицині для лікування ран, опіків. Особливу цінність представляє смола ялиці, з якої отримують особливу речовину – камфору. Вона покращує діяльність серцевого м’яза, тому її використовують при захворюваннях серця. Камфора також входить до складу різних знеболюючих препаратів. З смоли добувають багато цінних для хімічної промисловості речовин (наприклад, розчинник для масляних фарб – скипидар). Ефірні масла (летючі речовини, які сильно і, як правило, приємно пахнуть), отримані зі смоли, використовують при виготовленні парфумерних виробів, в кондитерській і медичній промисловості.

Сосни, ялівці та інші хвойні рослини з добре розвиненою кореневою системою, що проникає в грунт на значну глибину, висаджують на схилах річок і ярів для їх зміцнення і запобігання розмивання. Підраховано, що на крутих гірських схилах з кожного гектара щорічно вимивається до 5 тис.м3 грунту, а в густих ялівцевих заростях грунт практично ніколи не розмивається. Лісосмуги з хвойних рослин затримують на полях сніг, що покращує живлення рослин навесні.

Хвойні рослини безперервно виділяють в повітря велику кількість фітонцидів (від грец. Фітон і лат. Цедо-вбиваю) — речовин, що пригнічують діяльність інших організмів. Особливо інтенсивно це відбувається в ялинових лісах. Так, за даними вчених, в 1 м3 повітря хвойного лісу міститься не більше 500 клітин хвороботворних бактерій, тоді як міського – до 30-40 тис.тому в хвойних лісах розміщують санаторії та лікарні для людей із захворюваннями дихальної системи.

Насіння сосни сибірської, звані в народі «кедровими горішками», містять поживне і смачне масло. Його використовують в їжу, як і самі «кедрові горішки».

Велика різноманітність форм крони голонасінних має важливе естетичне значення. Краса і велич хвойних лісів, струнких пірамідальних кипарисів надихає художників, письменників, поетів на створення художніх полотен, пісень, віршів (згадайте, наприклад, твори тараса шевченка, лесі українки, народні пісні).

А який святковий настрій створюють нам при зустрічі нового року ялини і сосни! але навіть заради цього не варто їх рубати в лісах або парках. Адже деревами, що ростуть на вулицях, в парках, скверах, лісах, ви і ваші рідні будете милуватися не тільки кілька зимових днів, а протягом багатьох років. Для новорічних свят сосни та ялини вирощують спеціалізовані господарства та реалізують їх у торговельній мережі.

У містах хвойні та інші вічнозелені рослини відчувають себе незатишно, так як їх листя забруднюються пилом і газами більш тривалий період в порівнянні з листопадними видами. Забруднення навколишнього середовища особливо шкодить сосновим і ялиновим насадженням. Сосна звичайна відрізняється підвищеною чутливістю до впливу радіації. Посилене радіоактивне забруднення району чорнобильської аес призвело до загибелі значних масивів соснових лісів.

В україні поширена вічнозелена туя з м’якими плоскими лускоподібними листками. У нашу країну вона завезена з північної америки як декоративна рослина. Це дерево досягає у висоту до 20 м.

Крім хвойних, в різних частинах планети поширені кілька десятків видів рослин, що відносяться до інших класів голонасінних (саговникові, гінкгові). У них широкі листові пластинки, є відмінності від хвойних і в будові стебла, шишок.

У тропіках і субтропіках ростуть саговники –деревовидні рослини від 1 до 20 м заввишки. Зовні вони нагадують пальми: на верхівці стовбура розташована розетка складноперистих листя.

Гінкго дволопатеве-високе (до 30 м) листопадне дерево, поширене в японії, кореї, китаї та деяких інших країнах сходу. Його черешкові листя мають дволопатеву листову пластинку (звідси і походить назва виду). Гінкго використовують для озеленення міст. Жителі країн сходу здавна вживають смажене насіння гінкго в їжу. У народній медицині використовують відвар його листя при захворюваннях судин мозку.

У сосни довговічною – рослини– довгожителя нашої планети (відомі особини у віці близько 4 900 років) – кожна хвоїнка живе майже півстоліття (до 45 років). Помилуватися цією рослиною можна в горах каліфорнії.

Деревина модрини настільки тверда і важка, що тоне під час сплаву. Вона використовується для будівництва мостів, кріплення шахт, виготовлення телеграфних стовпів. У багатьох країнах підлогу в приміщеннях настилають нефарбованими дошками або міцним і красивим паркетом з цього дерева. «корабельними гаями» називали модринові ліси в росії. Ще за часів петра i її деревину використовували для будівництва кораблів, що викликало знищення великих площ модринових лісів. Будинки відомого італійського міста

Венеції стоять на палях з деревини модрини, забитих в дно морської затоки, і вже 400-500 років витримують дію солоної води і хвиль без значних пошкоджень.

Красива деревина ялиці-прекрасна сировина для виготовлення музичних інструментів (віолончелей, скрипок, піаніно, контрабасів). З цією метою використовують деревину з річними кільцями однакової ширини.

Кипарис виділяє фітонциди, на 50-60% знезаражують повітря від хвороботворних бактерій. У крим кипариси були завезені стародавніми греками приблизно 2 500 років тому, вони стали невід’ємною частиною знаменитих кримських здравниць.

Шишки і пагони ялівцю містять багато корисних речовин і використовуються в медицині, ветеринарії, парфумерної промисловості, при виробленні шкіри. Препарати з цієї рослини ефективні в якості болезаспокійливого засобу, при лікуванні захворювань суглобів, шкіри.

Гортаємо сторінки біології:

загальна характеристика відділу покритонасінні, або квіткові рослини. Класи покритонасінних
Пагонах поодиноко. Живуть хвоїнки до 8 років. Ялина вимоглива до вологості і родючості грунту, зокрема, вона потребує високого вмісту в грунті органіки. Її коріння розташовуються в поверхневих шарах грунту, тому їли частіше вивертаються з корінням під час бурі. Окремі представники ялини живуть до 500-600 років.

Ялиця сибірська. досягає у висоту до 40 метрів. Ялиця вражає своєю конусоподібною кроною і темно – сірим стовбуром. На її гілках розташовані подовжені, як свічки, жіночі шишки.

Модрина. Відрізняється від багатьох хвойних тим, що щорічно скидає листя восени. Цим і пояснюється стійкість модрини до забрудненої атмосфери великих міст.

Ялівець. Низькорослі сланкі вічнозелені чагарники або невеликі деревця. Гілки цих рослин густо покриті голчастими або лускатими темно зеленими листочками. Характерна ознака ялівцю-соковиті жіночі шишки, що дозрівають протягом 2 років. Під час дозрівання така шишка чорніє і зовні нагадує ягоду смородину. Тому такі шишки часто називають «шишкоягодами» (хоча зі справжніми плодами вони не мають нічого спільного).

А яке повітря в хвойних лісах? він практично стерильний завдяки фітонцидам-особливі летючі речовини вбивають хвороботворні мікроорганізми, сприяють знезараженню повітря.

Робота з підручником» різноманітність хвойних » сторінка 48.

Скільки класів включає відділ?

Перерахуйте сімейства кожного класу.

Гра «третій зайвий».

Ялина, араукарія , сосна (араукарія – сімейство араукарієві, клас хвойні)

Ялівець, сосна , туя (сосна – сімейство соснові, клас хвойні)

Ялиця, модрина, саговник (саговник – клас саговникові)

Кипарис, секвойя, гінкго (гінкго – клас гінкоговие)

>

Робота з підручником сторінка 49 «значення хвойних лісів».

Виберіть ключові слова і словосполучення, що стосуються значення хвойних лісів.

Деякі речі, з якими ми зустрічаємося кожен день, можуть нам нагадати про голонасінні рослини (демонстрація піни для ванн, зубної пасти, туалетного мила «утішної бальзам»).

Фізкультхвилинка.

Iv. Закріплення знань і способів дій.

Творчі завдання.

1. Сосну часто використовують в посадках для закріплення пісків, а ялина для цього не годиться. З чим це пов’язано?

3. У сосен, що ростуть в лісі, губляться нижні гілки, а у ялини вони зберігаються до глибокої старості. З чим це пов’язано?

4. Як то в сибір пізньої осені приїхав ревізор. Побачив голу тайгу, запитав лісничого:

Які дерева дають кращу деревину для виготовлення музичних інструментів. (ялина, сибірська сосна)

Гра — вікторина «хвойні рослини».

Я читаю опис хвойних рослин, їх застосування, спробуйте з’ясувати якій рослині відповідає даний опис.

1. Ця рослина росте на різноманітних грунтах, але віддає перевагу піски. На укорочених пагонах по дві хвоїнки. Шишки невеликого розміру. Світлолюбні рослини. Дає хорошу стройову і виробну деревину з смоли отримують скипидар, каніфоль (сосна звичайна).

2. Велике дерево до 50 метрів з пірамідальною кроною. Укорочених пагонів немає. Поодинокі пагони зазвичай чотиригранні. Дерево тіньовитривала. Дає цінну стройову деревину. (ялина звичайна).

3. Світлолюбна дерево, що утворюють світлі ліси. Деревина тверда, смолиста довговічна, використовується в будівництві. На укорочених пагонах-пучки м’якої хвої, щорічно на зиму скидається. (модрина сибірська).

V. Підведення підсумків.

Сьогодні на уроці ви згадали те, що було вам відомо і дізналися багато нового, ми систематизували ці знання. Тепер ви зможете розповісти своїм товаришам, батькам про ці дивовижні рослини і про те, що їх життя багато в чому залежить від нас.

Vi. Домашнє завдання.

Параграф 18, стор.48-49, підготуйте реферат 2-3 листа «голонасінні»

У нашій статті ми познайомимося із загальною характеристикою і значенням голонасінних. Цінна деревина, ароматна смола, фітонциди, скипидар, камфора — всі ці речовини є результатом життєдіяльності цих рослин.

Відділ голонасінні: значення і риси будови

Систематики налічують близько 800 видів цих рослин. Більше 500 з них є представниками класу хвойні. Вони представлені деревами або чагарниками, більшість з яких є вічнозеленими. Тонкі листя голонасінних називаються хвоинками. Вони мають вигляд голок. У туї, модрини і кипариса листя нагадують подовжені плоскі лусочки.

Які риси будови дозволяють голонасінним залишатися «взимку і влітку одним кольором»? перш за все, це будова листя. Їх площа невелика, продихи занурені в сполучну тканину. На зиму вони запечатуються воском. Особливе значення для голонасінних має кора і деревина. У ній знаходиться велика кількість смоляних ходів, заповнених в’язкою рідиною. Такі особливості майже повністю запобігають взимку транспірацію-процес випаровування води.

Для нашої місцевості найвідомішими представниками голонасінних є ялина і сосна. Іншими відомими представниками хвойних є ялиця, модрина, ялівець, ягідний тис. У тропіках ростуть представники голонасінних, зовні нагадують пальми. Це саговники. В японії та китаї зустрічається дволопатевий гінкго. Це дводомна рослина з розсіченою листовою платівкою на довгих черешках. А самим незвичайним голонасінним є вельвічія дивовижна. Її стовбур повністю знаходиться в піску, а зовні знаходяться тільки два довгих листа.

Значення голонасінних рослин в природі

Хвойні ліси називаються тайгою, а соснові — бором. Їх не дарма називають»легкими планети». Адже площа, яку займає тайга, — близько 15 млн квадратних кілометрів. Це величезна територія. Основу таких лісів складають ялиця, ялина, сосна, модрина, ялівець.

Значення голонасінних полягає в збагаченні повітря киснем, регуляції танення снігу, ослабленні сили вітрів, контролю рівня води в річках, зупинці ерозії пісків. У лісах мешкає безліч тварин, які харчуються насінням, шишками і пагонами хвойних рослин. Це білки, клести, дятли, кедровки, бурундуки, гризуни. Деякі живуть в їх стовбурах, використовують деревину для створення жител.

Цінна деревина

Велике значення голонасінні займають в деревообробній промисловості. Їх деревина володіє унікальними якостями. Завдяки смолі, яка знаходиться в її ходах, вона довгий час не піддається руйнуванню, розвитку цвілі і поразки комахами.

В якості сировини така деревина використовується для виготовлення залізничних шпал, стовпів ліній електропередач, балок для проходів шахт. Велика кількість хвойних рослин досі використовують в якості палива.

Найстійкішою до гниття є деревина модрини. Кипарис і тис використовують в деревообробній промисловості. Їх деревина має гарний малюнок. Найдорожчою є деревина секвої. Це так зване «червоне дерево».

Для отримання паперу найчастіше застосовують сосну. Її волокна відрізняються довжиною і найбільш придатні для цього. А ось деревина кедра добре підходить для виготовлення музичних інструментів.

Значення тиса в природі і житті людини. Значення голонасінних в природі і житті людини

Цілющі властивості

Який вітамін ви приймаєте для лікування і профілактики простудних захворювань? звичайно, с. Він у великій кількості міститься в листі хвойних. З неї готують відвари і настоянки.

Велике значення голонасінних рослин у фармацевтичній промисловості. При отруєннях і з метою очищення травного тракту дуже ефективним є активоване вугілля. Але не всі знають, що його отримують в результаті спалювання ялинової деревини.

Цілющими властивостями володіє і смола хвойних. На її основі отримують препарати для загоєння опіків і ран. З смоли ялиці отримують камфору. Ця речовина стабілізує діяльність серцевого м’яза, має знеболюючі властивості.

Ви звертали увагу, що санаторії для людей із захворюваннями дихальної системи часто розташовують поблизу хвойних лісів? це не випадково. Вся справа в фітонцидах-особливих речовинах, що виділяються цими рослинами. Вони мають здатність знешкоджувати хвороботворні бактерії і мікроорганізми, що знаходяться в повітрі.

Значення тиса в природі і житті людини. Значення голонасінних в природі і житті людини

Використання в господарській діяльності

Людини

Значення голонасінних рослин багато в чому обумовлюють і особливості будови кореневої системи. Вона добре розвинена, коріння здатні проникати на велику глибину. Тому хвойні висаджують на схилах річок і ярів з метою запобігання розмивання, вивітрювання і зміцнення грунту. Голонасінні рослини також затримують сніг на полях. Це покращує живлення рослин навесні, коли починається їх розвиток.

Насіння хвойних є цінним кормом для тварин. Особливо цінуються «кедрові горішки». Так називають насіння сибірської сосни, які містять поживне і смачне масло.

Значення тиса в природі і житті людини. Значення голонасінних в природі і житті людини

Озеленення міст

Голонасінні рослини мають і велике естетичне значення. Для створення ландшафтів використовують тую, ялівець, кипарис, ягідний тис, блакитну ялину. Всі голонасінні є багаторічними рослинами, тому при своєчасному догляді їх краса буде радувати вас тривалий час. А вже новий рік без святкової ялини і сосни просто неможливий!

Така широка область застосування хвойних рослин призводить до вирубки лісів і скорочення кількості деяких видів. Незважаючи на те, що вони відносяться до відновлюваних ресурсів, збиток значно випереджає відновлення лісових масивів. Пагонах поодиноко. Живуть хвоїнки до 8 років. Ялина вимоглива до вологості і родючості грунту, зокрема, вона потребує високого вмісту в грунті органіки. Її коріння розташовуються в поверхневих шарах грунту, тому їли частіше вивертаються з корінням під час бурі. Окремі представники ялини живуть до 500-600 років.

Ялиця сибірська. Досягає у висоту до 40 метрів. Ялиця вражає своєю конусоподібною кроною і темно – сірим стовбуром. На її гілках розташовані подовжені, як свічки, жіночі шишки.

Модрина. Відрізняється від багатьох хвойних тим, що щорічно скидає листя восени. Цим і пояснюється стійкість модрини до забрудненої атмосфери великих міст.

Ялівець. Низькорослі сланкі вічнозелені чагарники або невеликі деревця. Гілки цих рослин густо покриті голчастими або лускатими темно зеленими листочками. Характерна ознака ялівцю-соковиті жіночі шишки, що дозрівають протягом 2 років. Під час дозрівання така шишка чорніє і зовні нагадує ягоду смородину. Тому такі шишки часто називають «шишкоягодами» (хоча зі справжніми плодами вони не мають нічого спільного).

А яке повітря в хвойних лісах? він практично стерильний завдяки фітонцидам-особливі летючі речовини вбивають хвороботворні мікроорганізми, сприяють знезараженню повітря.

Робота з підручником» різноманітність хвойних » сторінка 48.

Скільки класів включає відділ?

Перерахуйте сімейства кожного класу.

Гра «третій зайвий».

Ялина, араукарія , сосна (араукарія – сімейство араукарієві, клас хвойні)

Ялівець, сосна , туя (сосна – сімейство соснові, клас хвойні)

Ялиця, модрина, саговник (саговник – клас саговникові)

Кипарис, секвойя, гінкго (гінкго – клас гінкоговие)

>

Робота з підручником сторінка 49 «значення хвойних лісів».

Виберіть ключові слова і словосполучення, що стосуються значення хвойних лісів.

Деякі речі, з якими ми зустрічаємося кожен день, можуть нам нагадати про голонасінні рослини (демонстрація піни для ванн, зубної пасти, туалетного мила «утішної бальзам»).

Фізкультхвилинка.

Iv. Закріплення знань і способів дій.

Творчі завдання.

1. Сосну часто використовують в посадках для закріплення пісків, а ялина для цього не годиться. З чим це пов’язано?

3. У сосен, що ростуть в лісі, губляться нижні гілки, а у ялини вони зберігаються до глибокої старості. З чим це пов’язано?

4. Як то в сибір пізньої осені приїхав ревізор. Побачив голу тайгу, запитав лісничого:

Які дерева дають кращу деревину для виготовлення музичних інструментів. (ялина, сибірська сосна)

Гра — вікторина «хвойні рослини».

Я читаю опис хвойних рослин, їх застосування, спробуйте з’ясувати якій рослині відповідає даний опис.

1. Ця рослина росте на різноманітних грунтах, але віддає перевагу піски. На укорочених пагонах по дві хвоїнки. Шишки невеликого розміру. Світлолюбні рослини. Дає хорошу стройову і виробну деревину з смоли отримують скипидар, каніфоль (сосна звичайна).

2. Велике дерево до 50 метрів з пірамідальною кроною. Укорочених пагонів немає. Поодинокі пагони зазвичай чотиригранні. Дерево тіньовитривала. Дає цінну стройову деревину. (ялина звичайна).

3. Світлолюбна дерево, що утворюють світлі ліси. Деревина тверда, смолиста довговічна, використовується в будівництві. На укорочених пагонах-пучки м’якої хвої, щорічно на зиму скидається. (модрина сибірська).

V. Підведення підсумків.

Сьогодні на уроці ви згадали те, що було вам відомо і дізналися багато нового, ми систематизували ці знання. Тепер ви зможете розповісти своїм товаришам, батькам про ці дивовижні рослини і про те, що їх життя багато в чому залежить від нас.

Vi. Домашнє завдання.

Параграф 18, стор.48-49, підготуйте реферат 2-3 листа «голонасінні»

У нашій статті ми познайомимося із загальною характеристикою і значенням голонасінних. Цінна деревина, ароматна смола, фітонциди, скипидар, камфора — всі ці речовини є результатом життєдіяльності цих рослин.

Відділ голонасінні: значення і риси будови

Систематики налічують близько 800 видів цих рослин. Більше 500 з них є представниками класу хвойні. Вони представлені деревами або чагарниками, більшість з яких є вічнозеленими. Тонкі листя голонасінних називаються хвоинками. Вони мають вигляд голок. У туї, модрини і кипариса листя нагадують подовжені плоскі лусочки.

Які риси будови дозволяють голонасінним залишатися «взимку і влітку одним кольором»? перш за все, це будова листя. Їх площа невелика, продихи занурені в сполучну тканину. На зиму вони запечатуються воском. Особливе значення для голонасінних має кора і деревина. У ній знаходиться велика кількість смоляних ходів, заповнених в’язкою рідиною. Такі особливості майже повністю запобігають взимку транспірацію-процес випаровування води.

Для нашої місцевості найвідомішими представниками голонасінних є ялина і сосна. Іншими відомими представниками хвойних є ялиця, модрина, ялівець, ягідний тис. У тропіках ростуть представники голонасінних, зовні нагадують пальми. Це саговники. В японії та китаї зустрічається дволопатевий гінкго. Це дводомна рослина з розсіченою листовою платівкою на довгих черешках. А самим незвичайним голонасінним є вельвічія дивовижна. Її стовбур повністю знаходиться в піску, а зовні знаходяться тільки два довгих листа.

Значення голонасінних рослин в природі

Хвойні ліси називаються тайгою, а соснові — бором. Їх не дарма називають»легкими планети». Адже площа, яку займає тайга, — близько 15 млн квадратних кілометрів. Це величезна територія. Основу таких лісів складають ялиця, ялина, сосна, модрина, ялівець.

Значення голонасінних полягає в збагаченні повітря киснем, регуляції танення снігу, ослабленні сили вітрів, контролю рівня води в річках, зупинці ерозії пісків. У лісах мешкає безліч тварин, які харчуються насінням, шишками і пагонами хвойних рослин. Це білки, клести, дятли, кедровки, бурундуки, гризуни. Деякі живуть в їх стовбурах, використовують деревину для створення жител.

&1&

Цінна деревина

Велике значення голонасінні займають в деревообробній промисловості. Їх деревина володіє унікальними якостями. Завдяки смолі, яка знаходиться в її ходах, вона довгий час не піддається руйнуванню, розвитку цвілі і поразки комахами.

В якості сировини така деревина використовується для виготовлення залізничних шпал, стовпів ліній електропередач, балок для проходів шахт. Велика кількість хвойних рослин досі використовують в якості палива.

Найстійкішою до гниття є деревина модрини. Кипарис і тис використовують в деревообробній промисловості. Їх деревина має гарний малюнок. Найдорожчою є деревина секвої. Це так зване «червоне дерево».

Для отримання паперу найчастіше застосовують сосну. Її волокна відрізняються довжиною і найбільш придатні для цього. А ось деревина кедра добре підходить для виготовлення музичних інструментів.

&1&

Цілющі властивості

Який вітамін ви приймаєте для лікування і профілактики простудних захворювань? звичайно, с. Він у великій кількості міститься в листі хвойних. З неї готують відвари і настоянки.

Велике значення голонасінних рослин у фармацевтичній промисловості. При отруєннях і з метою очищення травного тракту дуже ефективним є активоване вугілля. Але не всі знають, що його отримують в результаті спалювання ялинової деревини.

Цілющими властивостями володіє і смола хвойних. На її основі отримують препарати для загоєння опіків і ран. З смоли ялиці отримують камфору. Ця речовина стабілізує діяльність серцевого м’яза, має знеболюючі властивості.

Ви звертали увагу, що санаторії для людей із захворюваннями дихальної системи часто розташовують поблизу хвойних лісів? це не випадково. Вся справа в фітонцидах-особливих речовинах, що виділяються цими рослинами. Вони мають здатність знешкоджувати хвороботворні бактерії і мікроорганізми, що знаходяться в повітрі.

&1&

Використання в господарській діяльності

Людини

Значення голонасінних рослин багато в чому обумовлюють і особливості будови кореневої системи. Вона добре розвинена, коріння здатні проникати на велику глибину. Тому хвойні висаджують на схилах річок і ярів з метою запобігання розмивання, вивітрювання і зміцнення грунту. Голонасінні рослини також затримують сніг на полях. Це покращує живлення рослин навесні, коли починається їх розвиток.

Насіння хвойних є цінним кормом для тварин. Особливо цінуються «кедрові горішки». Так називають насіння сибірської сосни, які містять поживне і смачне масло.

&1&

Озеленення міст

Голонасінні рослини мають і велике естетичне значення. Для створення ландшафтів використовують тую, ялівець, кипарис, ягідний тис, блакитну ялину. Всі голонасінні є багаторічними рослинами, тому при своєчасному догляді їх краса буде радувати вас тривалий час. А вже новий рік без святкової ялини і сосни просто неможливий!

Така широка область застосування хвойних рослин призводить до вирубки лісів і скорочення кількості деяких видів. Незважаючи на те, що вони відносяться до відновлюваних ресурсів, збиток значно випереджає відновлення лісових масивів.Утворене з вегетативної клітини і двох сперміїв. З мегаспорі в насіннєвому зародкові розвивається жіночий гаметофіт-зародковий мішок. Усередині зародкового мішка розвиваються яйцеклітина, клітини-синергіди, полярні ядра, антиподи. Запліднення подвійне. Обидва спермії зливаються з клітинами жіночого гаметофіта — яйцеклітиною і центральною клітиною. Насіння, яке утворюється в результаті запліднення, містить зародок з однією або двома сім » ядолями, насіннєву шкірку і ендосперм. Насіння формується всередині плоду, який утворюється з зав» язі квітки або інших її частин.

Таблиця 24

Основні ознаки родин класу однодольні (ытлорэгоа)

Сім’я, кількість видів у світі / в україні

Життєві форми

Особливості генеративних станів (формула квітки, суцвіття,

Особливості вегетативних органів

Представники класу та їх значення

Злакові (тонконогові, роасеае), 10 тис./500

Багаторічні, рідше дворічні та однорічні трави

О2т3м1; складний колос, волоть, качан; зернівка

Стебло соломина (порожнисте всередині міжвузлів, з

Роздутими вузлами), листя сидячі, з піхвою, цілокраї, прості, лінійні, з паралельним жилкуванням

Зернові: пшениця, жито, ячмінь, кукурудза, просо, сорго, овес, рис. Технічні: цукрова тро-стина, бамбук, очерет.

Кормові: тимофіївка, кострець, тонконіг. Лікарські: кукурудза, пирій.

Бур » яну: пирій, щетинник, вівсюг, пажі-тниця, куряче просо

Лілійні

(ьшас),

Багаторічні трави

В 3 + з 3 т 3 + з 3 н 1 ; поодинокі квітки, волоть, кисть, волоть;

Коробочка, ягода

Характерні видозмінені пагони (кореневище і цибулина). Листя прості, цілісні, лінійні або овальні, з паралельним або дуговим жилкуванням

Овочеві: цибуля, часник, спаржа. Лікарські: конвалія, купена, цибуля, чемериця, алое. Декоративні: лілія, тюльпан, нарцис, конвалія, гіацинт, проліска

Осокові (сурегасеае), 5 тис./150

Багаторічні та однорічні трави

Квітка не має оцвітини або вона сильно редукована; роздільностатеві: 3 о(0)т. 3; ? в (0) м1; колоски, які, в свою чергу, зібрані в волоть або головку; горішок.

Стебло частіше тригранні, рідко циліндричне; листя лінійні з піхвою, що охоплює стебло у вигляді трубки

Кормові: осока сухих місцевостей.