Замочування насіння кропу перед посадкою

29

Вміст

  • 1 чи потрібно замочувати насіння кропу перед посадкою
  • 2 перевірка насіння на схожість
  • 3 як підготувати насіння кропу до посадки
  • 4 як правильно замочувати насіння кропу перед посадкою
    • 4.1 в воді
    • 4.2 в горілці
    • 4.3 в марганцівці
    • 4.4 в деревній золі
    • 4.5 в трав’яних настоях
    • 4.6 в комплексному розчині
    • 4.7 стимулятори росту
  • 5 дезінфекція
  • 6 помилки при замочуванні
  • 7 висновок

Замочити кріп для швидкої схожості необхідно для того, щоб прибрати ефірну плівку з поверхні. Якщо цього не зробити, частина зерен так і не проросте, а інша буде давати сходи досить повільно. Попередньо посадковий матеріал промивають в теплій воді, а потім проводять замочування і дезінфекцію.

Більшість досвідчених дачників згодні з тим, що підготовка насіння кропу до посіву включає в себе обов’язкове замочування. Цей процес дозволяє збільшити схожість, а також пройти дезінфекцію для профілактики вірусних, бактеріальних і грибкових захворювань.

Для замочування кропу застосовують не тільки звичайну воду, але і спеціальні розчини, наприклад:

  • горілка;
  • деревна зола;
  • мед;
  • перекис водню;
  • картопляний сік та інші.

Попередньо насіння обов’язково обробляють у воді. Промиваючи їх під невеликим напором, дачники очищають зерна від шару ефірних масел, які заважають проростанню.

Увага! для швидкого пророщування рекомендують правильно вибрати сорт. Наприклад, підходять такі різновиди: парасолька, буян, салют, кібрай.

Перевірка насіння на схожість

Навіть при правильному замочуванні далеко не все насіння кропу дадуть паростки. Тому попередньо їх потрібно перевірити на схожість. Для цього є кілька методів:

  1. розчинити столову ложку солі в 1 літрі теплої води і добре перемішати. Покласти насіння і подивитися. Якась частина осяде на дно – з ними далі можна проводити замочування і посів. Якщо зерна спливуть на поверхню, їх відразу відбраковують.
  2. проростити зерна-взяти блюдце, покласти вологу серветку, потім посадковий матеріал і зверху загорнути тканиною. Замість неї можна використовувати два косметичних диска або тканину. Поставити в тепле і темне місце, періодично обприскувати серветку для успішного замочування. Перші паростки з’являться вже через кілька днів, інші зерна відбраковують.
  3. пророщування в тирсі-їх кілька разів ошпарюють окропом, викладають в контейнери і роблять посадку кропу. Ставлять в тепле, темне місце і пророщують кілька днів.
  4. для перевірки на схожість замість замочування можна провести і контрольний посів в окрему ємність.

Насіння кропу можна перевірити на схожість в сольовому розчині

Як підготувати насіння кропу до посадки

Посадковий матеріал не завжди дає сходи, тому попередньо потрібно здійснити замочування та інші процедури для подальшого вирощування. Послідовність дій така:

  1. зерна ретельно прополіскують в теплій рідині. Після цього насіння кропу слід замочити в гарячій воді (палець не повинен обпалюватися) і залишити на добу, щоб вони набрякли і позбулися оболонки з ефірними маслами. Цей захисний шар заважає пророщування, що зменшує схожість.
  2. після цього розстеляють на блюдце або інший плоскій поверхні шар тканини, розкладають зерна і зверху накривають ганчіркою. Поливають теплою водою, періодично повторюють зволоження. Як тільки проклюнутся паростки (через 4-5 днів), можна приступати до посіву.
  3. замість замочування традиційним способом можна покласти кріп в полотняний мішок і кілька разів міняти воду, переминаючи зерна. Завершують процедуру протруюванням в марганцівці (1 г на 1 л) протягом 3-4 годин.

Порада! під час замочування по можливості слід використовувати талу воду. Вона має багатий мінеральний склад і не є жорсткою, на відміну від звичайної водопровідної.

Для замочування можна вибрати не тільки воду, але і багато інших засобів. Наприклад, добре підходить марганцівка, перекис, стимулятори росту і навіть звичайна горілка.

У воді

Замочування у воді – найпростіший і найдоступніший спосіб. Посадковий матеріал кропу кладуть в невелику ємність і наливають помірно гарячу воду температурою не більше 60 градусів. Потім очікують 1-2 доби, після чого приступають до протруювання і безпосередньо до посіву.

У горілці

Горілка містить велику кількість етилового спирту, тому замочування кропу проводять не більше 15 хвилин. Зерна загортають в марлю, перев’язують біля основи вузлик і опускають в стакан горілки, витримуючи зазначений час.

У марганцівці

Марганцівка – хороший засіб для дезінфекції, його часто використовують для протруювання насіння кропу, зелені, овочів та інших культур. Для приготування розчину беруть 1 г на 1 л.можна орієнтуватися і за кольором – він повинен бути яскраво-рожевим, але не ліловим (помірним). Посадковий матеріал кропу кладуть буквально на три години, а потім виймають.

Розчин марганцівки повинен мати яскраво-рожевий колір

У деревній золі

Можна провести замочування кропу і в настої деревної золи. Для цього беруть 2 ст. Л. Сировини (не більше 2 г) і розчиняють в 1 літрі теплої води. Наполягають дві доби в теплому місці, періодично помішують. Акуратно зливають розчин, щоб осад залишився на дні. Кладуть зерна кропу в тканинний мішечок і витримують не менше чотирьох годин. Цей засіб не тільки дозволяє насінню набрякнути, але і стимулює проростання.

У трав’яних настоях

Для прискорення появи сходів кропу замочування можна здійснити і в відварах трав. Найпопулярніші варіанти-це ромашка або алое. У першому випадку діють так:

  1. беруть столову ложку висушеного і подрібненої сировини, заливають окропом (стакан).
  2. наполягають під кришкою до тих пір, поки відвар не охолоне до 50 градусів.
  3. опускають мішечок з посадковим матеріалом кропу.
  4. витримують не менше 30 хвилин.

У випадку з алое для замочування діють так:

  1. беруть кілька здорових листя, загортають в темну тканину або в фольгу.
  2. кладуть в холодильник на 10-15 днів.
  3. вручну віджимають сік (без блендерів і м’ясорубок).
  4. розбавляють його водою в співвідношенні 1:1.
  5. занурюють в розчин зерна на добу.

У комплексному розчині

Комплексний розчин для замочування кропу отримав свою назву тому, що він містить відразу кілька компонентів (кількість вказана на 1 л кип’яченої води):

  • зола — 2 ст. Ложки;
  • марганцівка – 1 г;
  • сода – 5 г;
  • борна кислота – 0,3 г;
  • цибулиння – 100 г.

Спочатку готують розчин для замочування. Лушпиння цибулі кладуть в холодну воду, ставлять на вогонь і кип’ятять кілька хвилин. Потім додають золу і борну кислоту, а після охолодження – залишилися компоненти. Наполягають добу, проціджують і проводять замочування кропу протягом п’яти годин.

Стимулятори росту

Дуже часто посадковий матеріал замочують в стимуляторах росту – спеціальних препаратах, які активізують поділ клітин і власне проростання. До найбільш ефективним відносять:

  1. «гумат » — органічний засіб, що містить у складі гумінову кислоту.
  2. «епін » — препарат для зміцнення імунітету і стійкості до несприятливих факторів навколишнього середовища.
  3. «циркон» — активує ріст кореневої системи за рахунок органічної цикорової кислоти.

«циркон » — один з кращих стимуляторів росту

Дезінфекція

Дезінфекцію кропу традиційно проводять в марганцівці. Отримують яскраво-рожевий розчин (1 г кристаликів на 1 л теплої води), занурюють зерна на 3-4 години, а потім виймають і приступають до посіву. Можна також додати харчову соду, борну кислоту, як описано вище в рецепті комплексного розчину.

Якщо марганцівки немає, насіння кропу можна замочити в перекису. Для цього купують стандартний аптечний розчин концентрацією 3%. Але процедуру потрібно проводити максимально швидко — не більше шести хвилин.

Помилки при замочуванні

Саме по собі замочування – дуже проста процедура, доступна всім дачникам. Але іноді початківці любителі припускаються помилок, які можуть привести навіть до загибелі насіння. До найбільш поширених відносяться:

  1. замочування протягом декількох діб — в цьому випадку насіння можуть просто «задихнутися» і навіть підгнити. Як правило, зерна кладуть в розчин або настій не більше ніж на 3-4 години.
  2. концентрацію препаратів необхідно ретельно дотримуватися. Наприклад, розчин марганцівки не повинен бути занадто насиченим. Вимірювання варто проводити наКухонних вагах з точністю до десятих часток.
  3. розчин для замочування повинен бути досить теплим, але не дуже гарячим – оптимально в діапазоні 50-60 градусів. Якщо опустити палець, і йому буде некомфортно, варто почекати ще кілька хвилин для охолодження.
  4. щоб підвищити схожість кропу, необхідно дотримуватися і інші правила агротехніки-правильно вибрати місце, періодично поливати і вчасно вносити підживлення. Грунт попередньо перекопують, а потім регулярно розпушують, рясно поливають. Висаджувати зерна варто на глибину до 2 см. Між рядами допустимо залишити 20-30 см.

Висновок

Замочити кріп для швидкої схожості необхідно для того, щоб зійшло якомога більше насіння. Також процедуру проводять для активування росту і дезінфекції. Для цього можна використовувати доступні засоби, рецепти яких описані в статті.