Як розвинути мову: прості вправи. Як побудувати промову для виступу правильно

95

Правильна грамотна мова і хороша дикція важливі не тільки для публічних людей і професійних журналістів. Володіння культурою мови і вміння красиво висловлювати свої думки в наш час є одним із запорук успіху практично в будь-якій сфері діяльності. Тому для багатьох людей важливим є питання, як розвинути мову і навчитися говорити красиво.

У бізнесі, сфері обслуговування, діловому і повсякденному спілкуванні вже на перших хвилинах спілкування визначає статус людини і відповідне ставлення до нього. Добре, якщо це якість батьки і викладачі почали розвивати у людини з дитячих років. Однак, якщо це не так, то при бажанні можна і дорослій людині навчитися правильно викладати свої думки і погляди.

Як розвивати свою мову і навчитися красиво говорити?

Якщо перед вами стоїть завдання розвинути дикцію і мова, то для початку необхідно визначити основні фактори красивого і грамотного вираження. Основну увагу слід приділити таким аспектам:

  • правильна побудова речень;
  • лексика і словниковий запас;
  • чітка дикція.

На цих трьох китах і базується красива мова. При вирішенні питання, як навчитися говорити красиво, важливо кожному з них приділити увагу.

Для вироблення правильної побудови пропозицій важливо навчитися критично оцінювати і аналізувати свою мову. Якщо ви краще сприймаєте інформацію на слух, то складайте мови на певну тему і записуйте себе на диктофон. Такий же експеримент можна проводити, записуючи на свої розмови з різними співрозмовниками. Цей прийом дозволить виявити недоліки різного роду-помилки побудови фраз, дикції і неправильні наголоси в словах. Для людей, краще сприймають візуальну інформацію, підійдуть вправи фрірайтингу. Записуючи свої, плани або просто ведучи щоденник, ви поступово навчитеся правильно подавати інформацію.

Одним з важливих нюансів в проблемі, як розвинути свою мову і збагатити словниковий запас. Класична російська література і хороші переклади іноземних книг допомагають не тільки значно поліпшити лексичний склад мови, але також служать джерелом знань правильного правопису і красивого побудови фраз. Розширити словниковий запас можна за допомогою вирішення кросвордів, при їх розгадуванні часто доводиться звертатися до довідкової літератури, а це додає вам знання, допомагає у вивченні і запам’ятовуванні нових слів.

Для розвитку дикції корисно повторювати скоромовки, слова і словосполучення зі складною комбінацією звуків. Прикладів таких слів багато-чванливий – взвод, не спати, віддушина, груздь, скуйовджений, брандспойт, філософствувати і т. Д. Ще одним хороші вправою для поліпшеннятехніки мови є вимова фраз, що складаються з декількох ударних складів поспіль:

  1. того року був град.
  2. дід став старий.
  3. хвиль сплеск-бризок блиск.
  4. сто верст вскач.
  5. в ту годину тут співав дрізд.

Приділяючи час для розвитку мови щодня, вже через два-три місяці можна помітити зміни в кращу сторону. Головне — не зупинятися на половині шляху.

Красива грамотна мова – це показник освіченості, гарантія того, що вас правильно зрозуміють. Тому фраза «хто володіє словом-володіє світом» актуальна і в наш час. Адже грамотність і образність мови – це характерна риса світових лідерів, дипломатів та інших особистостей. Тому якщо ви зможете правильно і ясно донести до інших думки та ідеї, то професійний кар’єрний ріст вам забезпечений.

Грамотна красива мова допомагає нам налагодити повноцінне спілкування зі співрозмовником. А неправильна постановка мови з великою кількістю стилістичних помилок зведе нанівець всі зусилля, наприклад, при спілкуванні з начальником або в конфліктній ситуації в сім’ї.

Крім того, грамотність несумісна з лайливими виразами, так навіть добре виглядає людина використовує в своїй промові відверту лайку, то культурним інтелігентом він все одно не стане. Тому хороша мова і словесна лайка і мат несумісні.

Причому грамотність – це не тільки вміння точно і ясно висловлювати думки, а й говорити по справі так, щоб всім все було зрозуміло.

Намагаючись зробити свою розмову грамотним звертайте увагу не тільки на свій лексикон, а й на культуру. Для цього говорите, враховуючи правила і норми пунктуації, а також стилістику російської мови.

Грамотність-це дотримання правил розстановки наголосу, вміння в потрібний момент підвищити або знизити тон, дотримуватися інтонацію, навик витримувати паузи.

критерії, що визначають грамотність мови

Мовна культура:

  • доречність;
  • грамотність озвучуваної інформації;
  • доступність висловлювання;
  • використання епітетів, метафор і фразеологізмів;
  • різноманітність мови без тавтології;
  • естетичність.

Убогість словникового запасу і безграмотність відштовхує співрозмовника і дратує. Навіть якщо ви вдома дозволяєте собі недорікуватість, то малоймовірно, що ви будете правильно вести ділову бесіду і при розмові з начальником зможете грамотно висловлюватися. А з часом, коли у вас з’являться діти, вони перейдуть від вас неграмотні слова.

як поліпшити мову

Під час бесіди зберігайте доброзичливий тон і міняйте інтонацію в залежності від ситуації. Щоб зробити тональність і інтонацію багатшими вчіться читати з виразом.

як правильно розвинути мову

Тим, для кого грамотність потрібна для професійного зростання, без спеціалізованої літератури не впорається. В цьому випадку використовуйте роботи радислава гандапаса і посібник і.голуб і д. Розенталя «секрети стилістики».

допомога професіоналів

Якщо вам потрібен педагог, то висококваліфікований вчитель поставить вам грамотну мову. Але де ж його знайти? зверніться до свого шкільного вчителя або до знайомого філолога, а якщо можливості дозволяють взяти уроки у викладача спеціалізується на риториці, то варто цим скористатися.

Зробити мова грамотної не складніше, ніж схуднути, але для досягнення цієї потрібно тільки захотіти.

Приємний голос, правильна дикція і вміння будувати красиві пропозиції — ось основи ефективного спілкування з людьми. Не секрет, що наш голос впливає на почуття співрозмовника, а образна і грамотна мова легко доходить до його свідомості і переконує. Тому так важливо навчитися говорити красиво і грамотно, правильно і чітко викладаючи свої думки.

У повсякденному житті вміння красиво розмовляти також додасть вам і допоможе легко вирішувати будь-які проблеми.

Голос людини-це могутній інструмент у становленні міжособистісних відносин. За допомогою нього можна творити чудеса: відштовхувати або зачаровувати, привертати увагу, підбадьорити або приспати. Як правило, дар красномовства рідко комусь дається від природи, зазвичай за цим стоїть велика робота. З цього якщо ви хочете красиво говорити, щоб вас хотіли слухати, доведеться потренуватися.

Нижче будуть наведені поради і техніки завдяки яким ви зможете позбутися від діалекту, опануєте азами ораторського мистецтва і навчитеся розмовляти красиво і правильно. Для початку спробуйте записати ваш голос на диктофон. Прослухали, як сподобалося? напевно не дуже…. Помітні запинання, проковтування закінчень, непотрібні паузи і багато інших неприємні моменти. Тепер зрозуміло, що потрібно змінити і над чим попрацювати для здобуття красивої мови. Отже, приступимо.

Техніка мови

Вона поділяється на чотири підрозділи:

1. Дихання
Запорукою успішного спілкування є бездоганно поставлене глибоке дихання діафрагмою. Цьому необхідно навчитися для того, щоб знизити тиск на мовний апарат, тоді голос виходить глибинним і звучить красиво. Багато дихають поверхнево, при цьому голос слабшає, набуває хрипкий відтінок, стає незвучним, швидко втомлюється і іноді навіть сідає.
Коли у вас вийде, як слід дихати, у вас на щоках з’явиться здоровий рум’янець і покращиться загальне самопочуття.

2. Дикція
Хороша дикція-це перша умова красивої мови. Коли ви з’їдаєте закінчення або звуки, мова звучить нерозбірливо. Це трапляється через млявості і нерухомості губ. Через це з’являється картавість, шепелявість і сюсюкання. Розмовляти красиво-означає плавно вимовляти кожне слово, добре відкриваючи рот, для чіткої вимови. Необхідно навчитися не вимовляти фрази занадто швидко або скоромовкою, так як швидкість мислення вашого співрозмовника може відрізнятися від вашої, і йому здасться, що ви говорите нерозбірливо.

Як розвинути мову: прості вправи. Як побудувати промову для виступу правильно

3. Голос
І знову дихання, адже це основа звучності голосу. Щоб поставити голос потрібно навчитися дихати діафрагмою і зрозуміти як правильно використовуватиРезонатор. Іноді ви помічаєте, коли багато спілкуєтеся, ваш голос сідає, стає сиплим, з’являється першіння в горлі, вам стає важко говорити і ви, знижуєте тон. Але його можна зробити сильним, звучним, гнучким, з широким діапазоном звучання. Але для цього вам необхідно буде вдосконалювати свою техніку мови, зміцнювати її і розвивати.

4. Орфоепія
Ця наука вивчає закони і правила правильної вимови. Відхилення від правил веде до виникнення проблем в спілкуванні, слухає перестає розуміти, що ви йому говорите і не сприймає інформацію, яку ви бажаєте донести до нього. Приділіть орфоепії трохи часу і ваше вміння красиво викладати свої думки, грамотно ставлячи наголос навіть в складних словах, точно оцінять оточуючі.

Важливо! перш, ніж приступити до виконання вправ з розвитку мовлення, займіться зарядкою. Фізичні вправи покращують кровообіг, прогрівають м’язи, знімають фізичні та емоційні затискачі, розслаблюють передпліччя, плечі і шию, та й всі м’язи, які впливають на голос.

Вправи:

  • нахили головою в різні боки, обертання голови по колу;
  • махи і кругові рухи руками;
  • повертаємо і нахиляємо тіло в різні боки, малювання кіл стегнами.

Після зарядки, потрібно лягти на килимок і розслабитися. Уявіть гарний пейзаж, відчуєте легкий вітерець, відчуйте, як вас зігріває сонечко і ви, глибоко вдихаєте свіже повітря.
Тепер ви готові до занять.

Вчимося правильно дихати

Якщо ви хочете спілкуватися красиво і довго, щоб голос при цьому звучав і не зривався — вам просто необхідно навчитися включати в процес звукоутворення діафрагму. Вона знаходиться в районі сонячного сплетіння.
Для початку, потренуйтеся тримати поставу, використовуючи вправу» стіна», виконуйте його кожен день по 5 хвилин протягом декількох тижнів. Притисніть спиною до стіни всім тілом від голови до п’ят. Вдихайте через ніс, видихайте ротом. 6 дуже глибоких вдихів. На 1,2,3,4 вдихайте і на 5,6,7.8 видихайте. Потім походіть по дому з різною швидкістю, при цьому положення спини повинно залишатися незмінним. Частіше говорите собі: «я сміливий і рішучий!», на ці слова переконання ваше тіло буде реагувати прямою спиною автоматично.

Вправи для тренування дихання діафрагмою

Вміння красиво висловлювати свої думки — це тільки половина успіху. Ви напевно звертали увагу, що одних людей хочеться слухати, а інших нехай і дуже розумних — немає. У чому ж тоді справа? ви будете здивовані, але насправді важливо ні те що говорить людина, а як він це робить. Приємний тембр, правильне черевне дихання і вміння вимовляти фрази з різною інтонацією можуть перетворити навіть самий нудний доповідь в захоплююче шоу. Нижче дані 3 вправи, відпрацювавши які, ви станете господарем свого голосу.

Свічка-тренує повільний вдих. Уявіть, що ви дуєте на свічку, якщо уявити важко, то запаліть справжню. Увага сконцентруйте на животі. Повільно видихайте, намагайтеся тримати вогник нахиленим.

Уперта свічка – зробіть глибокий вдих, трохи затримайте дихання, а потім різко і з силою почніть дути, намагаючись в один вдих вкласти кілька таких енергійних видихів.

Гасимо 10 свічок – принцип, як і в попередній вправі, тільки збільшуємо кількість свічок від 3 до 10, витрачаючи все менше повітря на задування свічок, а кількість вдихуваного повітря, залишаючи колишнім.
Через кілька тижнів цих вправ ви помітите, як ваше дихання діафрагмою стало автоматичним.

Ставимо голос

Щоб ваш голос був об’ємним і звучав красиво, вам необхідно навчитися використовувати верхню (череп, рот і ніс) і нижню (груди) резонаторні системи. Десять разів неглибоко вдихніть животом. Короткий вдих і повільний видих. І можете починати вправи.

Стогін – не забувайте про поставу. Скажіть з зімкнутими губами звук «м». Вимовляєте його на видиху, не напружуйтеся. Тепер почніть змінювати положення голови, вимовляючи цей же звук. Поступово ви почнете відчувати вібрацію у верхньому резонаторі. Освоївши звук «м«, починайте приєднувати інші голосні: о-а-і-и-у, щоб вони звучали, як»мммм-е-ммм-о-ммм-а-ммм-і-ммм-у-ммм-и». Коли вами освоєна і ця практика, переходите до злитому вимові різних варіацій цих звуків.

Як розвинути мову: прості вправи. Як побудувати промову для виступу правильно
Скоромовка . Проголошення скоромовок-це дійсно відмінний спосіб відточити мова і оволодіти мистецтвом красиво розмовляти, чітко промовляючи кожну буку. Спробуйте вимовити фразу: «на мілині,.. На мілині, на мілині,.. На мілині, на мілині, на мілині», розтираючи при цьому лоб. Так само проробляємо зі словами» ми ліниво « — розтираючи носовий хрящ,» миня ловили » — розтираючи щоки.

Гудок-пряма постава, губи трубочкою, на видиху вимовляєте звук «у». Далі, поєднуєте його з іншими голосними звуками. Головне не міняти положення губ.

Вірші-читайте їх вголос і з інтонацією, використовуючи середній тон. В кінці кожного рядка робіть вдих і вимовляєте рядок на видиху. Рекомендую в інтернеті знайти вірш» правила читання», яке написав а.в. Прянишников. Воно ідеально підійде для правильного виконання цієї вправи.

Тренуємо дикцію

Для початку виконайте розминку з мовним апаратом. Всі ці вправи виконуйте 5-7 разів.

  • рот закриваємо і розслабляємо. Проговорите звук» у » пару раз, витягаючи уууууу. Тепер а, розкриваючи повільно рот вертикально, не більше, ніж на 3 сантиметри.
  • покажіть зуби. Стисніть щелепи і в неприродній посмішці розтягніть губи.
  • губи складіть трубочкою, щелепи зімкнуті. Робіть кругові рухи губами вгору і вниз, зліва на право. Кінчиком язика торкаємося до нижнього ряду зубів, рот відкриваємо не ширше 3-х см. Тепер підніміть його до верхнього неба, після до щік лівої-правої.

Тепер можна зайнятися артикулярної гімнастикою.

  • проговорите на одному видиху голосні, намагаючись використовувати всі м’язи: і-е-а-о-у-и. Поступово нарощуйте швидкість вимови і вкладайте в один видих кілька зв’язок. Після того, як освоїте цю зв’язку, починайте експериментувати з іншими.
  • те ж саме виконайте і з голосними звуками, підставляючи до них приголосні. Приклад: бі, ба, бо…. , бі-бі…, бі-бі-бі.., біп, беп…, далі зі звуком п, тд, кг, фв, м, н, л, р.гбді.., бдги.., фтки.., мі-мі.., мрлі… Те ж саме робите зі свистячими і з шиплячими звуками с, з, ж, ш, щ: сі-зіс.., зисси.., зди.., сти.. І т.д. Поєднуючи їх в групи і поєднуючи.
    А так само читайте якомога більше скоромовок, вони прекрасно допоможуть вам відпрацювати мовний апарат.

Орфоепія

Наука вивчає, сукупність правил нормативного літературного вимови, наголоси в словах, красу і звучання мови, а так само правила артикуляції звуків і фраз. Так як правил в орфоепії незліченна безліч, якщо ви хочете говорити красиво, правильно вимовляючи слова, вам потрібно звернутися до відповідної літератури.

Працюємо з промовою

Потрібно вміти правильно ставити інтонацію в своїй промові, щоб цьому навчитися найкраще тренуватися на виразному прочитанні вголос художніх текстів, записуючи на диктофон. Прослухайте, проаналізуйте на скільки правильної вона виходить, виправте недоліки і знову прочитайте. Те ж саме виконайте зі статтею з газети, технічної літератури або будь-якого іншого джерела. Внесіть життя і яскравість в свій голос-почніть говорити правильно!

Дарма красномовства, на жаль, мають далеко не всі, але це зовсім не означає, що цей навик неможливо розвинути в собі. Всім нам відомо, що людину, яка вміє красиво говорити, можна слухати годинами! і все ж, слід врахувати, що є чимала кількість різних нюансів, які важливо взяти до уваги, розвиваючи навик багатої розмовної мови.

Як розвинути мову: прості вправи. Як побудувати промову для виступу правильно

важливо правильно дихати при розмові напевно, слухаючи плавну мову диктора або будь-якого харизматичного ведучого, ви ловили себе на думці, що вам і самим би хотілося вміти так говорити. Звичайно ж, цього можна досягти, якщо розвивати техніку мови. Однак, в першу чергу, для цього слід навчитися правильно дихати – глибоко, спокійно і непомітно.зверніть увагу на те, що мовне дихання має відмінності від звичайного. Йдеться про керований процес. Як відомо, найзручнішим для мови вважається діафрагмально-реберне дихання. В цьому випадку вдих і видих виробляються за допомогою діафрагми і міжреберних м’язів. Сама ємна частина легких (нижня) приходить в активність. При цьому плечі і верхні відділи грудної клітини залишаються практично без руху.навчитися контролювати дихання можна самостійно. Покладіть долоню між животом і грудною кліткою – на область діафрагми. Коли ви зробите вдих, стінка живота трохи підніметься, нижня частина грудної клітини розшириться. Видих буде супроводжуватися скороченням м’язів живота і грудної клітини. При мові вдих повинен бути легким і коротким, а осьВидих-плавним і довгим (співвідношення приблизно один до десяти).коли відбувається процес мови, в чималому ступені збільшується значення саме видиху. Перед тим як заговорити варто зробити швидкий і глибокий вдих, який здійснюється і через ніс, і через рот. Тим часом, під час мовного видиху задіяний лише рот.правильне мовне дихання можна назвати основою красивого звучання голосу. Якщо ж ви будете дихати неправильно, то це призведе нестійкості голосу. Говорити впевнено, чітко і виразно при розмові намагайтеся уникати бурмотіння — говорите чітко, виразно і впевнено. Практикуйтеся читанням книг вголос-робіть це неспішно і з виразом, іноді прискорюйте тим, але продовжуйте говорити з виразом. Поступово у вас виробиться навик такої манери розмови і в повсякденному житті.потрібно постійно тренувати жестикуляцію і міміку жестикуляцію і міміку можна назвати невербальним засобом мови, яке також слід тренувати. Спробуйте говорити перед камерою або дзеркалом, щоб зрозуміти, чи не занадто багато і «не по справі» ви жестикулюєте. Часом, це може сильно відволікати співрозмовника від теми розмови. Також важливо поспостерігати за своєю мімікою-неприпустимо як байдужий вираз обличчя, так і надмірний прояв емоцій. У другому випадку це може виглядати просто негарно.ваші жести і міміка повинні виглядати гармонійно, плавно і природно, і лише іноді підкреслювати сенс сказаного. Важливо, щоб слухач все ж фокусувався на сенсі тексту, але не вашому обличчі або руках.

Як розвинути мову: прості вправи. Як побудувати промову для виступу правильно

Всі ми вміємо розмовляти. Але все ж красиво і правильно викладають свої думки далеко не всі: одних слухати приємно, інші ж не можуть донести думку до слухача і привернути увагу. А як навчитися грамотної мови? це цілком можливо, якщо докласти зусиль і діяти цілеспрямовано.

Навіщо говорити грамотно?

Для чого потрібна правильна мова? взагалі, розмова — це основний інструмент спілкування розумних людей, з його допомогою вони висловлюють свої думки, передають і отримують інформацію, досягають цілей, тобто, по суті, взаємодіють між собою. Хоча, звичайно, навіть незв’язні фрази цілком можна зрозуміти, але от чи будуть сприймати серйозного того, хто їх вимовляє? напевно, ні.

Так навіщо ж потрібна правильна мова?

  • щоб спілкуватися і бути зрозумілим. Якщо ви висловлюєтеся чітко, то швидше зможете донести свої думки і отримати відповіді на питання.
  • щоб вчитися і розвиватися. В даний час цінуються освічені люди, і щоб стати саме такою людиною і домогтися сприйняття себе як відбулася особистості, потрібно навчитися правильно говорити.
  • щоб досягти успіхів у професійній діяльності. Співробітник, який не вміє грамотно говорити і викладати думки, навряд чи побудує кар’єру, особливо у великій організації. А ось умілий і талановитий оратор напевно покаже себе з кращого боку і стане успішним.
  • щоб виховувати підростаюче покоління. Діти вбирають все, немов губки, і якщо батьки нецензурно висловлюються або не володіють навичками грамотної мови, то і дитина напевно не навчиться правильно говорити.
  • щоб пишатися своєю мовою, адже кожен гарний по-своєму.

Суть поняття

Що таке правильна мова? точного визначення таке поняття не має, але абсолютно логічно, що воно має на увазі вміння грамотно, зрозуміло і красиво говорити, викладати і доносити свої думки, будувати фрази і пропозиції. Здавалося б, всьому цьому нас вчать з самого дитинства, але це зовсім не означає, що кожен зможе вести грамотну розмову. Щоб навчитися говорити красиво і правильно, потрібно мати достатній словниковий запас, мислити логічно і складати ланцюжки зі слів, використовувати компоненти мови доречно і граціозно.

Складові грамотного мовлення

Техніка грамотного мовлення включає в себе кілька складових:

  • дикція, тобто правильне і чітке вимова всіх звуків. Без цієї складової ви будете просто «перекручувати» слова.
  • дихання. Якщо ви не навчитеся правильно дихати під час розмови, то ваша мова не буде правильно побудованою і досить переконливою. Крім того, довгі пропозиції автоматично доставлять дискомфорт.
  • точний, лаконічний і зрозумілий виклад. Не варто перенасичувати мова зайвими словами: протяжними звуками, вступними фразами, вигуками та іншими не найважливішими, а часом і зовсім не потрібними елементами.
  • зміст-це тема розмови, тобто те, про що ви говорите. Ви повинні спочатку визначити суть і дотримуватися її, щоб ваша думка була зрозумілою і ясною.
  • логіка-це правильно побудовані фрази і пропозиції, а також доречно використані окремі слова. Грамотна мова обов’язково повинна бути логічною, щоб мовця зрозуміли.
  • словниковий запас-це слова, які ви знаєте і якими вмієте володіти. Якщо думка складна, то донести її за допомогою обмеженої кількості понять навряд чи вдасться.
  • ораторські здібності-це те, що робить мова цікавою, наповненою змістом і емоціями. Талановиті оратори раніше цінувалися на вагу золота, і в сучасному житті такі навички припадуть вельми до речі в багатьох ситуаціях.

Як навчитися робити це правильно?

Як розвинути мову: прості вправи. Як побудувати промову для виступу правильно

Якщо ви до сих пір не вмієте говорити грамотно і красиво, то починайте виправляти ситуацію якомога швидше. Ось побачите, це піде вам на користь.