Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину

195

Кадик від удару в кадик людина може задихнутися, у нього може пошкодитися трахея. Якщо б’ють збоку по шиї, то не виключені защемлення, переломи, непритомність (при попаданні в сонну артерію). Подвійно небезпечно, якщо це шия людини, яка все життя просидів перед комп’ютером, — у нього ослаблена кісткова і м’язова структура, організм схильний до виникнення сколіозів, остеохондрозів. Пропустить такий удар — і може залишитися інвалідом на все життя.

Нирки чіткий, сконцентрований удар по нирках призводить до того, що людина вмирає — нирка відмовляє або відривається, відбувається крововилив. Небезпечні і удари в нижню частину черевної порожнини — там селезінка, печінка. Якщо потрапити в них коліном або просто ногою, теж можна вбити. Звичайно, якщо удар поставлений.

Внутрішні поверхні внутрішні сторони рук і ніг дуже чутливі до ударів (правда, відносно безпечні для обох учасників бійки — таким ударом людини не вб’єш). Зовні у нас міцна броня-м’язи, з внутрішніх же сторін розташовані близько проходять до шкіри вени і артерії. Тому удари, наприклад, по зовнішній стороні плеча або стегна порівняно безболісні, а по внутрішній — досить відчутні. Також болючі удари по розслабленим м’язам.

У положенні «сидячи»

Розповісти про те, що таке «тяжка шкода здоров’ю» з точки зору закону, ми попросили адвоката анатолія ткаченка з адвокатського бюро «щеглов і партнери».

» легка шкода — це або травми, які проходять за період менше 21 дня, або каліцтва, наслідки яких залишаються назавжди, але вони не дуже значні: вибиті зуби, невелике (не більше 5%) погіршення зору або слуху, переломи дрібних кісток і, як не дивно, втрата пальця руки (крім великого і вказівного). Покарання за це-штраф до 40 000 руб.або в розмірі заробітної плати засудженого за три місяці, виправні роботи на термін до одного року або арешт на термін від двох до чотирьох місяців. «тяжкі тілесні» -це небезпечні для життя травми, втрата зору, мови, слуху або будь-якого органу, переривання вагітності, психічний розлад, захворювання наркоманією або токсикоманією, незабутнє спотворення обличчя… За це можуть дати від двох до восьми років або від п’яти до п’ятнадцяти, якщо потерпілий помре в результаті травм. Детальніше про наслідки вуличних бійок читай в статтях 111, 112 і 115 кк рф»

По-друге, удар, який наноситься цілеспрямовано, має більше ефекту, ніж той, який потрібен заради того, щоб «вдарити». Удар по кадику ускладнює дихання людині, тому його сила повинна бути розміреною, щоб дати зрозуміти супернику, що у вас є можливість його повалити. Це не тільки бентежить вашого супротивника, але і забезпечить його втрату свідомості, так як ваша мета – це сонна артерія. Тулуб має, по суті, тільки одне вразливе місце (якщо ми говоримо про удар в цілях самооборони, з метою звалити людину з ніг). Удар повинен припадати по правому боці, де розташовується печінка.
Один міліметр. Тільки ні в якому разі не наносите удар кістками кулака, це може привести до летального результату вашого супротивника, а це дуже небажано. Хоча і такий метод теж здатний привести до смерті людини.

Щоб навчитися нокаутуючого удару, необхідно не тільки розвивати певні групи м’язів, але, перш за все, виробляти спритність, точність і швидкість реакції. Тренувати удар можна за допомогою підвісної боксерської груші, але не менш важливо відпрацьовувати удари і в спарингу. Різні побутові предмети можна використовувати як для нанесення ударів, так і для того, щоб метнути їх у супротивника.

Удар по горлу призводить до сильного болю і втрати здатності дихати. Якщо при ударі голова противника нахилена назад результат впливу буде набагато більше. У порівнянні з ударом по потилиці прям-таки приклад безпечного поводження з людьми. Якщо добре і прицільно вдарити по шиї-цілком реально відключити на деякий час. Нам на анатомії і на фізіології розповідали.

При ураженні сонячного сплетення відбувається пригнічення дії роботи серця. Сильні удари в сонячне сплетіння схоже розряду електричного струму. Ці удари так само вкрай болючі і можуть звалити навіть фізично міцної людини. Все це викликає найгостріший біль, при якій продовжувати напад просто не можливо. Поразка горла викликає напад задухи.

Голова-воістину унікальний орган, який поєднує в собі багато больових точок. Як вирубати з одного удару людини? це призводить до тимчасового відключення свідомості, тобто до нокауту.

Цікаві факти і ясні відповіді на складні питання

Ось тут вже дана відповідь, що треба бити, наприклад, в сонячне сплетіння, але не кожен вдарить адже так, як треба! треба бути злим, рішучим, мужнім. У другому і третьому випадку він не потрапить, а в першому швидше зламає собі пальці, ніж завдасть шкоди противнику. Якби ви хоч раз вирубали людини, який ось так відразу впав на асфальт (звук, до речі, жахливий) ничком, при швидкому нокауті падають ничком, тому що мозок відключається і ноги підгинаються. Заради чого все це? тільки для того, щоб сказати»я вирубав людину»? у гострій ситуації на вулиці будь-який рукопашник, бачачи, що ви дилетант, буде реагіровть відповідно, може просто стусана вам дати, щоб з дороги прибрати. Так там якраз треба було бити в скроню інакше ти не мешканець, так що в різних ситуаціях по різному.

Дивіться наше відео як вирубати людину з одного удару у вуличній бійці, пишіть ваші відгуки та коментарі. Звичайно, для того, щоб вирубати людину з одного удару, буде потрібно впевненість в собі, вміння швидко зосереджуватися, діяти осмислено, не втрачаючи енергію даремно.

Хоча, всі ці моральні принципи відкиньте в сторони. Але, думаю що перерахованих вище способів цілком вистачить.

При сильному ударі навіть іноді лопаються перетинки. Відчуття не найприємніші.

У розділі на питання куди вдарити людину що б він втратив свідомість на час? заданий автором roxana sudakova найкраща відповідь це ви другу кущівку хочете? якщо хоч когось вони били і залишилися сліди (синці, садна) — в ментовку, нехай побої фіксують. Відповідь від ѐожденний в сссрщоб так вдарити треба мати силу або певні навички.

Мабуть, це найпростіший спосіб відправити нападника в глибокий нокаут: на дану техніку слід звернути увагу перш за все жінкам, так як вона не вимагає розвиненої фізіології. Тому поший собі боксерський мішок, повісь на стіну в своїй кімнаті і кожен день відпрацьовуй на ньому удари і поштовхи. Руки треба набивати, щоб вони стали жорсткими і нечутливими до болю – це раз. Відпрацьовані до автоматизму техніки ти зможеш легко застосувати на практиці: м’язова пам’ять – найнадійніша. Тут треба робити акцент не на силу удару, а на його точність.

Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину

Точки голови найбільш уразливі і небезпечні. Практично все що тут говорять-призведе тільки до в’язниці.

У книзі джона гілбі «секрети бойових мистецтв світу» розповідається про російського борця на прізвище сліманьскій.

Взагалі удар долонею дуже ефективний і при правильному використанні набагато потужніше удару кулаком.

Головне в бою – це удар. Тільки удар принесе тобі перемогу над ворогом. Школи єдиноборств можуть скільки завгодно доводити переваги захоплень, больових прийомів та інших хитрих дій, але жодне хитрощі не може конкурувати з ударом. Він простіше і швидше, на нього витрачається менше енергії. Правильно поставленим ударом можна збити людину з ніг, зламати йому кістки, навіть вбити.

Запам’ятай просту формулу: бити треба швидко, жорстоко і точно.

Другого шансу вразити противника у тебе не буде, і тим більше ніхто не буде нерухомо чекати, поки твій кулак або каблук долетить до мети, так що потрібно намагатися звалити, зломити нападника одним стусаном. Ти не на боксерському рингу і не в дружній колотнечі. Удар повинен бути нищівним, доводитися в вразливу точку, наносити максимальні пошкодження.

Зі шкільного курсу фізики багато хто пам’ятає, що імпульс – це добуток маси тіла на його швидкість. Так, скажімо, у падаючого цегли швидкість відносно невелика, а маса дуже пристойна. У летить кулі мізерна маса, але величезна швидкість. Попадання і цегли, і кулі для людини дуже небезпечно, часто смертельно. Приблизно такого ж ефекту нам потрібно домогтися в ударі.

Думаю, всі чули, що таке «постановка удару». При цих словах обивателю представляються сухенькі японські старички, годинами тикають випрямленими пальцями в дерев’яну колоду, або кікбоксери, методично постукують ногою по підвішеному мішку. Це все дуже добре, ноти, напевно, не зможеш присвятити два-три роки щоденним тренуванням, після яких будеш здатний пробити противнику скроневу кістку стусаном пальця? ось і я думаю, що ні. Так що готувати до удару слід в першу чергу кісточки, оскільки в бою ніщо не йде в хід так часто, як кулаки. Для «загартовування» суглобів виконуй тривалу стійку на кулаках, як при віджиманнях. Можна робити це в перервах між іншими вправами, можна окремо, ввечері або в обідню перерву. Спочатку буде боляче-це доведеться пережити. Краще, до речі, не просто стояти, а трохи розгойдуватися, як би перекочуватися на кулаках.

Стукання по груші або іншому тренажеру теж сприяє постановці удару. Тут все просто: якщо ти вдарив потужно і швидко, кулак не зіскочив з мети, а в зап’ясті і передпліччя не спалахнула різкий біль – ти все зробив правильно. Так що з самого початку не жени, вслухайся в свої відчуття. Лихі хлопці, які прагнуть всіх перемогти, буває, б’ють кулаками по бетонній стіні. Від цього кісточки у них розплющуються, рухливість пальців зменшується, а від постійних пошкоджень зап’ясть розвиваються всілякі нехороші хронічні захворювання. Бажаю тобі не повторювати помилок ідіотів. У їх число, до речі, входять і уявлення про» правильної «ударної техніки: каратешном» угвинчування«, боксерському» стусані » і всім такому іншому. Не забивай собі цим голову. Якщо удар шкодить ворогові і не шкодить б’є, він правильний. А решта-лірика.

Але навіть при укріплених кісточках і зап’ясті, звиклому до удару, важко позбутися від оніміння, яке з’являється в кисті після удару кулаком у що-небудь тверде – наприклад, в щелепу опонента. На це є одна нечесна хитрість: затиснути що-небудь в руці. Згодиться звичайна копійчана запальничка або предмет подібних габаритів. Важливо, щоб ти міг повністю стиснути кулак, коли в ньому знаходиться твоя «свинчатка». В іншому випадку можуть постраждати пальці.

2. Бий правильно

Дистанція для удару кулаком повинна складати майже всю твою витягнуту руку. У міру того як кулак летить, він розганяється, і чим довше розганяється, тим вище його кінцева швидкість. Саме тому, коли на рингу зустрічаються коротун і високорослий боксер, той, хто поменше зростанням, прагне прорватися якомога ближче до супротивника. Він не тільки виходить на свою ударну дистанцію, але ще і виявляється там, де удари верзіли ще не досягли своєї максимальної швидкості.

Удар повинен наноситися єдиним скоординованим зусиллям м’язів всього тіла. Причому в ідеалі тобі повинно бути все одно, з якого положення і в якому напрямку бити – потрібно розвивати себе комплексно, так, щоб переваги в траєкторіях були мінімальними, а самі удари не вимагали якихось спеціальних підготовчих рухів на зразок великого замаху або випрямлення корпусу.

» як же обійтися без замаху? — запитає читач. — адже буквально тільки що було сказано, що чим більшу дистанцію пролетить удар, тим він сильніший!»це так. Але замах видає твій намір вдарити противника. Потрібно обійтися без нього. До того ж замах сам по собі не задіє в ударі ніяких додаткових м’язів: зусилля однаково, що бити навідліг, що просто з силою розгинаючи руку. Щоб додати сили в удар і не дати противнику його передбачити, потрібно скручувати корпус. Наприклад, ти злегка повертаєш корпус вліво — не відводиш плече, зверни увагу, а саме повертаєш корпус. А після цього, штовхаючись лівою ногою, розвертаєшся, як пружина, і твій лівий кулак летить в ціль. Корпус при цьому не просто повертається в початкове положення ще й трохи скручується вправо. За рахунок цього докручування і додається сила до вже запущеного удару, і готується новий удар другою рукою. Поштовх ногою можна робити як вперед, так і назад – бити в наступі і на відході. Траєкторія удару в результаті може бути будь-який, просто твій кулак «вистрілює» не тільки за рахунок біцепсів-трицепсів, але і за рахунок потужних м’язів спини.

Відразу після того, як удар потрапив в ціль, рука повинна отдернуться назад і повернутися в захист. Не потрібно «проводжати» мета — якщо противник впаде, це трапиться від сили твого удару, а не від того, що ти будеш його підштовхувати. Можна вкласти достатньо сили, але їх траєкторії занадто передбачувані, від них легко захищатися. Проте прямі удари, застосовані з розумом, можуть вирішити результат бою. Намагайся бити, повертаючи кулак так, щоб зворотна сторона долоні дивилася вгору. Лікоть на початку удару залишай опущеним вниз, не винось його занадто далеко в сторону, щоб не відкрити бік для попереджувальної атаки ворога. При ударі можна трохи сильніше зігнути коліна, щоб стати нижче і направити удар під рукою противника. Можна, навпаки, вдарити над рукою, тоді від прямого удару буде складніше захиститися. Будь готовий вдарити в будь-який момент, тримай противника в напрузі. Розбита прямим ударом брову може залити йому кров’ю очі. Розраховувати на це не варто, але скидати саму можливість з рахунків теж не треба.

Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину

Рис.4. Аперкот в щелепу.

Аперкот — дуже впізнаваний удар, яким закінчується не один поєдинок в телевізійному боксі і фільмах про бойові мистецтва (мал. 4). Рука дугоподібно йде вгору від твого корпусу і цілиться в підборіддя знизу або в корпус противника – в печінку, селезінку, під дих. При цьому ворог буквально «надівається» на кулак, а твоя б’є рука одночасно захищає тебе від контратаки в корпус. При аперкоті не потрібно розгинати руку до кінця – вона повинна продовжувати як би спиратися на корпус, що повідомляє їй додаткове зусилля. Якщо будеш бити аперкот з невідповідною дистанції і рука занадто сильно розпрямиться, велика частина твого імпульсу пройде як би «повз» мети. Перевага аперкоту в тому, що від нього дуже складно захиститися, а недолік – в близькій дистанції, з якої його потрібно проводити.

Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину

Рис.5. Хук в щелепу.

Бічні удари, або, в боксерській термінології « «хуки», не вимагають майже ніякого замаху і дозволяють вкласти в удар всю масу тіла за рахунок скручування корпусу (рис. 5). При хуку рука теж не повинна повністю розгинатися, щоб удар припав в ціль саме кісточками, а не внутрішньою стороною кулака. Лікоть при бічному ударі піднімається майже на ту ж висоту, на якій знаходиться кулак. Основні цілі хука-печінка і щелепу противника. Один пропущений хук може позбавити свідомості, один правильно проведений-принесе перемогу над опонентом.

Траєкторії ударів кулаками прості і зрозумілі. Для будь-якої атаки потрібно вгадати момент. Розвів противник руки в сторони-гаси його прямим ударом в відкрилася пролом. Йде в сторону-бей хук. На твоєму шляху немає його ліктів, він розкрився або махнув кулаком навмання – відмінний момент для аперкоту.

4. Не тільки кулаками

Але ударною поверхнею руки є не тільки кулак. Махові удари можна наносити, наприклад, підставою кулака або внутрішньої його стороною, де великий палець. А сама тверда і стійка до травм поверхню нашої руки — це підстава долоні. Тут, правда, без тренування не обійтися. Згадай, як при падінні ти підставляєш руки, щоб впасти не на груди, а на ці самі підстави долонь, – і точно так же наноси удар. Різкий прямий стусан в вразливу точку буде страшніше удару кулака, що припав в те ж місце (рис. 6). Зрештою, прямий удар в ніс максимум зламає його, а стусан знизу вгору може увігнати носову кістку в череп.. І навіть якщо цього не трапиться, больові відчуття будуть незрівнянно сильніше.

Ну і, звичайно, при атаці підставою долоні не розчепірювати пальці. Найкраще їх взагалі піджати, зігнувши в другій і третій фаланзі – в такому положенні знаходяться пальці при стійці «смирно». Або просто звести разом і тримати напруженими, щоб випадково не вивихнути.

Фахівці з рукопашного бою в арсеналі дій відкритою рукою називають два типи ударів:» таранні «і»хлещущие». При проведенні перших покладаються на масу, друге – на швидкість.

Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину

Рис.6. Удар під ніс підставою долоні.

У таранний удар потрібно вкласти масу всього тіла, в хльостком – «клацнути» кінцівкою, як батогом, тут швидкість важливіше ваги. Таранний удар небезпечніше, тому що з більшою ймовірністю ламає кістки, розриває судини і зв’язки. Хльосткий удар болючіше, він з більшою ймовірністю дезорієнтує противника, а також вражає «глибокі» цілі – тобто, прийшовши в «м’ясо», пошкоджує внутрішні органи.

З таранним ударом все зрозуміло – основні удари кулаками саме такі. Удари трохи складніше, доведеться їм навчитися. При хлесте спочатку вперед йде лікоть і тільки потім-кисть, всі суглоби розслаблені, рука як би «маже» по цілі з відтяжкою. Хльосткий удар робиться кінчиками пальців, зворотною стороною долоні, іноді-ребром долоні, як в карате. У момент контакту «снаряда» з мішенню рука повинна напружитися, тим самим придбавши жорсткість. Причому напружити руку потрібно тільки в момент удару, не раніше. Щоб не дати своїм м’язам «випереджати події«, при відпрацюванні уявляй, що мета знаходиться не на поверхні» груші «або» лапи», а в її глибині або за нею. Адже насправді так і є-тобі потрібно потрапити не по» м’ясу » противника, а по внутрішніх органах, цим м’ясом прикритим.

Шмагати краще не по вертикалі або горизонталі, а навскоси перед собою, як би малюючи хрест. При цьому зверни увагу, що діагональні удари знизу вгору менш зручні і інтуїтивно зрозумілі для тебе, так що їх напрацюванню потрібно приділити більше часу. Зате їх складніше передбачити і важче відобразити.

Удар, до речі сказати, тим сильніше, чим менше поверхню контакту руки і цілі. Саме для того, щоб імпульс припадав на мінімальну площу, стародавні стали заточувати зброю. Уяви, що небезпечніше-стусан живцем від лопати або такий же стусан, але якщо держак заточений, як олівець? в якості такого» вістря » у руки є пальці. Випрямленими стиснутими пальцями потрібно потрапляти в вразливі місця противника-очі, горло, підключичну виїмку, сонячне сплетіння, геніталії. Рука з випрямленими пальцями довша, ніж кулак, так що у тебе з’явиться невеликий виграш в дистанції.

5. Куди бити

Про точки, в які повинні припадати удари, мова піде трохи пізніше, коли розберемося з технікою. Але вже зараз хочу сказати пару слів, які потрібно запам’ятати.

Бити потрібно туди, куди найпростіше потрапити і де твій удар заподіє максимальний біль і завдасть максимальні пошкодження. Немає великого сенсу стукати ворогові в лоб або по вилицях – головою він, швидше за все, тільки їсть і курить, для того, щоб думати, вона йому не потрібна. Зате розбитий ніс або згорнуту щелепу він обов’язково відчує. Але і захиститися від ударів в голову легко. Так що працюй кулаками також по середньому і нижньому рівнях – нижче ребер справа знаходиться печінка, і якщо її відбити, бажання продовжувати бій у противника зникне. «під дих», тобто в сонячне сплетіння – це удар в середину корпусу, вище м’язів черевного преса і нижче точки з’єднання ребер. Бий збоку по вухах, прямим або висхідним ударом — в кадик, зверху вниз по носі, по ключицях, тильною стороною долоні або пальцями – навідліг по очах. Забудь про правила і конвенціях, не шкодуй ворога – він тебе не пошкодує.

І не забувай під час нанесення ударів прикривати власне тіло. Чи не б’є в дану секунду рука знаходиться там – де повинна, — прикриває голову або корпус. Рука після удару відразу повертається назад, готова прикривати або знову бити.

Б. Використовуй все тіло

Крім кулаків, в реальному бою необхідно використовувати лікті. На відміну від кулака або відкритої долоні, лікоть сам при ударі не постраждає, удар їм наноситься з короткої дистанції, так що йому набагато складніше протистояти. Нарешті, ліктьовим ударом можна не тільки атакувати, але і активно захищатися, збиваючи удар противника.

Траєкторії ліктьових ударів інтуїтивні, тому що це ті ж траєкторії, що і при ударах кулаками. Технологія їх виконання одна і та ж: скручений корпус передає силу, плече направляє рух. Тільки рука не розгинається, і в ціль замість кісточок потрапляє виставлений лікоть (рис. 7). Основні напрямки удару ліктем-знизу вгору (як при аперкоті) і кругові всередину і назовні (як при хуку) (рис. 8). Крім того, ліктем можна атакувати знаходиться збоку противника, не повертаючись до нього. Лікоть також відмінно годиться для добивають ударів зверху, якщо від попереднього твого удару противник зігнувся навпіл (а до цього, безумовно, треба прагнути) (рис. 9).

Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину

Рис.7. Зустрічний прямий удар ліктем. Наноситься в контратаці: випереджаючи удар противника, ти робиш крок вперед і просто різко підкидаєш передпліччя.

Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину

Рис.8. Бічний удар ліктем. Особливо зручно наносити його в скроню.

Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину

Рис.9. Удар ліктем зверху. Наноситься по ключиці, а при можливості – ззаду по шийних хребцях.

Точно так же використовують коліна для добивання і контратак на ближній дистанції (рис. 10). Коліном важко вдарити інакше як біля себе, до того ж косі і бічні удари їм позбавляють тебе стійкості. Тому удар коліном найкраще наносити, фіксуючи противника (тобто в захопленні), а в інших випадках основними мішенями вибирати його пах, коліна і стегна. І викинь з голови думку, що бити в пах – не по-чоловічому. Не по-чоловічому-терпіти поразку від провулкового відморозка, а переможців не судять. Чи не станеш же ти кидати палицю або кастет через те, що твій ворог не озброєний? знайшовши момент, хапай противника за плечі, голову або лікті і смикай на себе і вниз, одночасно завдаючи удару коліном в обличчя, підборіддя або живіт. Можна вдарити збоку в розрахунку зламати ребра (рис. 11). Можна додати зверху ліктем.

Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину

Рис.10. Прямий удар коліном знизу. Наноситься в пах або живіт. Якщо вдалося захопити противника за голову і різко смикнути вниз – бий коліном в обличчя.

Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину
Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину

Рис.11. Бічний удар коліном: а – в підребер’ї, б-в стегно.

Стопа має додатковий захист і часто-корисну жорсткість. Сталевий носок сучасного взуття в стилі «мілітарі «або вузький носок» ковбойського» черевика можна вважати твоїм озброєнням. По-друге, ноги довші за руки, так що ними можна атакувати з більшої дистанції, залишаючись поза досяжністю противника. По-третє, удари ногами по нижньому рівню набагато непомітніше, і від них майже неможливо закритися – тільки прибрати ногу, а це не завжди можливо.

Бити потрібно п’ятою і носком взуття. Тільки не треба намагатися повторити те, що роблять в кіно джекі чан і жан-клод ван дамм, – удари ногами по верхньому рівню, тим більше з розворотом або стрибком, – це марна трата енергії. Мало того що вони дуже складні у виконанні і вимагають хорошої розтяжки, розробленості тазостегнового суглоба і підтягнутого живота, так ти ще й дуже нестійкий і вразливий в момент нанесення такого удару. На рингу «маваші» у вухо ще можна спробувати. У бою про нього забудь.

Удари ногами не повинні підніматися вище живота противника — там починається зона дії твоїх кулаків. Найпростіше рух-топче удар каблуком по пальцях ніг і підйому стопи противника (рис. 12). Він розрахований швидше на те, щоб дезорієнтувати і заподіяти біль, ніж нанести якісь серйозні пошкодження, але якщо тобі пощастило і ти у важкому взутті, а нападник, скажімо, в кедах, то можна вдалим ударом позбавити його можливості ходити.

Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину
Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину

Рис.12. Удар п’ятою зверху по попі противника.

Досить ефективний може бути бічний удар зовнішнім ребром стопи. Його цілями зазвичай є гомілка, точка під коліном, саме коліно, живіт і пах, печінка. Залежно від твого маневру можна бити по прямій або збоку (мал. 13).

Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину
Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину

Рис.13. Бічний удар зовнішнім ребром попи під колінну чашечку.

Прямий удар носком черевика («пиром») практично завжди буває результативний. Він повинен йти трохи зверху вниз, щоб в кінцевій точці в удар вклалася вся маса опускається тіла. Якщо підошва твого черевика досить жорстка, старайся зламати коліно або гомілковостопного суглоба, якщо м’яка – бий в пах (рис. 14).

Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину
Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину
Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину

Рис.14. Удар носком черевика: а – в гомілку, б – під коліно, в-в пах.

Аналогічно можна бити носком при розгинанні ноги. Удар доводиться знизу вгору, дуже болючий і травматичний, якщо потрапляє під колінну чашечку, тим більше коли наноситься не по прямій, а трохи збоку. Таким «стусаном» можна також контратакувати руки противника, якщо він б’є досить низько. Про добиває значенні удару носком можна взагалі не говорити — і так все ясно. Підйомом стопи, а краще гомілкою ефективно також бити збоку, під згин коліна, щоб позбавити противника стійкості.

Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину
Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину

Рис.15. Бічні удари ногою: а-так званий лоу-кік наноситься гомілкою в стегно або по колінному суглобу противника; б – нога б’є під коліна ззаду, а права рука рухається в протилежну нозі сторону і підштовхує противника до падіння назад.

Противника, що знаходиться у тебе за спиною, можна лягнути з великою силою, викидаючи ногу від стегна назад і намагаючись потрапити п’ятою в коліно або пах.

Завдаючи будь-якого удару ногою, починай його з руху коліна, а не стопи. Не відривай п’яту другої ноги від землі, щоб зберегти стійкість. Не забувай скручувати корпус і таз аналогічно тому, як це робиться при ударах руками (мал. 15). Не випрямляй ударну ногу до кінця, тому що інакше ти можеш її пошкодити. Зрозуміло, удари ногами потрібно відпрацьовувати не менше, а то й більше, ніж удари руками.

Ногами можна не тільки бити, але і робити підсічки. Підйомом стопи або внутрішнім її ребром бий супротивника в гомілку збоку або ззаду так, щоб зрушити його ногу з місця. При бічній підсічці ноги нападника перехрещуються, а при задній одна з ніг (зазвичай та, що вже була попереду) сильно виноситься вперед. В обох випадках стійкості це не додає. Сама по собі підсічка навряд чи зіб’є людину з ніг, але якщо за нею тут же піде удар або навіть просто поштовх, ймовірність падіння велика.

Не нехтуй бити і головою. Так, спочатку це страшно і незручно. В якійсь мірі є ризик пошкодити обличчя, якщо вдарити неточно. Але голова — найбільша і найтвердіша ударна поверхня твого тіла (мал.16). Не обов’язково, до речі, бити вперед — з тим же зусиллям можна вдарити в сторону, назад і навіть по дузі, як би «підкручуючи» удар (рис. 17).

Твоя мета при ударі головою-обличчя ворога. Тільки дуже важливо потрапити саме в обличчя (ніс, щелепу), а не в лоб. При ударі чолом об лоб можна і самому втратити свідомість.

Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину

Рис.16. Ударні поверхні голови.

Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину
Куди треба бити, щоб завдати найбільшої шкоди супернику. Куди треба бити щоб вирубати людину

Рис. 17. Удар головою убік.

Можна пробувати бити головою в ключиці, буцати противника в ребра, якщо відчуваєш, що ти здатний на таке, але це скоріше в тому випадку, якщо у тебе добре розвинені м’язи шиї і ти можеш вдарити головою точно – скажімо, стане в нагоді тим, хто в молодості займався футболом. Можна бити не тільки за рахунок скорочень шийних м’язів, але і на ривку вперед, вкладаючи в удар рух всього корпусу.

Недоліки удару головою очевидні: низька точність, небезпека отримати в потилицю, навантаження на шийні хребці. Переваги — його важко передбачити і він дуже швидкий.