Кімнатні рослини і квіти. Плющ (hedera)

96

Восковий плющ. Влюблива рослина

На початку весни або навіть в самому кінці зими, коли за вікном ще лежить сніг і холодний вітер притискається впертим чолом до скла, намагаючись, якщо не вдається увірватися в кімнату, хоча б заглянути в неї… В цей час моя квартира наповнюється хвилюючим ароматом, від якого голова паморочиться, як від келиха хорошого шампанського, і робиться так добре на душі!

хойя-hoya-восковий плющ-розкішна вічнозелена кучерява ліана з сімейства ластовневих. В роду більше 200 видів рослин. У дикому вигляді ці рослини ростуть в китаї, індії, в малайзії… Батьківщиною ж воскового плюща вважається австралія. Хойєю рослину назвали на честь англійського садівника томаса хойя, який багато років працював з тропічними рослинами в оранжереях герцога нортумберлендського. Стебла воскового плюща ростуть дуже швидко, даючи приріст за тиждень-другий в метр, і якщо їх не підрізати, можуть легко досягти 5 метрів і навіть більше. Молоді повзають пагони безлисті, кремово-зелені, з віком вони одревесневают. На інших стеблах розташовані темно-зелені шкірясті м’ясисті листя, що мають форму загостреного еліпсису. Іноді на верхній стороні листа з’являються білуваті розлучення. Запашні світло-рожеві або рожеві квіти зібрані в кисті у вигляді висячого парасольки. Взагалі ж, якщо дивитися на квіти, то вони схожі на зірки, відлиті з воску. У сузір’я хойї може входити від 10 до 30 квіток. Кожна квітка виділяє солодкий нектар, який мерехтить в середині квітки маленькою росинкою, а потім скочується з нього.

Кімнатні рослини і квіти. Плющ (hedera)вирощувати плющ і доглядати за ним нескладно. Влітку рослина потребує рясного поливу, не можна допускати пересихання земляної грудки. Взимку полив помірний. Застою води рослина не переносить. Є квітникарі-любителі, які влаштовують своєму вихованцеві ванну, опускаючи горщик з восковим плющем на півгодини в тазик з теплою водою +35-38с. Потім гілочки витягують з тазика, залишаючи сам горщик у воді години на два. Після такої ванни, за словами деяких квітникарів, рослина стає більш пишним і обдаровує більш щедрим і раннім цвітінням. Але сама я жодного разу таку процедуру не проводила.Кімнатні рослини і квіти. Плющ (hedera)під час цвітіння хойю корисно обприскувати відстояною водою кімнатної температури. Листя круглий рік потрібно обережно протирати м’якою вологою ганчіркою. Рослина добре переносить душ кімнатної температури. Але якщо восковий плющ вже великий, він громіздкий, і тягати його туди-сюди важко. До того ж плющ чистіше кота звикає до одного місця і не любить, коли його турбують. Навіть пересаджувати його варто тільки тоді, коли коріння заповнили весь простір і йому стає тісно в горщику. Не частіше, ніж 1 раз на три роки. А краще-рідше.
Кімнатні рослини і квіти. Плющ (hedera)суміш садової землі з піском 3: 1. Мій плющ після пересадки не цвіте коли півроку, коли більше. Особливо восковий плющ не любить, якщо його дошкуляють під час цвітіння. Відцвілі квітки обривати не треба. Вони опадуть самі. Якщо ж їх обірвати, то на наступний рік на цих пагонах квітів не буде. Удобрюють плющ раз в два тижні квітковими добривами. Я свій плющ поливаю слабкою заваркою і розчиняю у воді цукор. Іноді балую його розчиненої в склянці 1/2 чайної ложки меду.Кімнатні рослини і квіти. Плющ (hedera)розмножується воскової плющ дуже легко. Особисто я зрізаю квітучу гілку і ставлю її на стіл для краси. Через якийсь час квіти обсипаються і на держаку з’являються коріння. Фахівці ж радять навесні або восени зрізати живці з 2-3 парами листя і вкорінювати в суміші торфу і піску. Живці поливають і обприскують, коріння з’являються місяці через півтора в міжвузлях. Але, на мій погляд, у воді вкорінювати і простіше, і швидше. У медичних цілях у себе на батьківщині хойю використовують для прискорення дозрівання чиряків, прикладаючи до них промиті листя. Плющ не радять поміщати в спальні. Кажуть, що він може закохатися в господиню будинку і спровокувати сварку з чоловіком.
Кімнатні рослини і квіти. Плющ (hedera)у нас плющ стоїть в залі.

жіночий журнал суперстиль номер67 апрель2010

Плющ, хедера. Hedera сімейство аралієві. Батьківщина плюща-європа. Плющ родом з європи, але широко поширений в азії і на півночі африки. Плющ ідеально підходить для кімнатного вирощування і є улюбленцем у багатьох квітникарів завдяки красивій, рясної зеленной масі і високої пристосовності до різних умов.

Плющ догляд.

Плющ улюблена рослина у більшості квітникарів, флористів і дизайнерів. Плющ прекрасно виглядає як одиночна рослина, так і в поєднанні з іншими. З плющем чудово виглядає будь-яка композиція.

Розташування.

Плющ прекрасно себе почуває в затінених місцях, не дивлячись на те, що любить яскраве світло. Найоптимальніша температура для плюща + 15с +17с, але при регулярному поливі витримує високі температури. Плющ дуже витривала, міцна і стійка рослина. Ряболистий плющ може втрачати забарвлення листя при відсутності сонячного світла.

Освітлення.

Плющ любить яскраве світло.

Плющ потребує рясного і регулярного поливу. Грунт завжди повинна бути вологою, але не слід допускати застої води в горщику. У зимовий період полив скорочують, земля повинна підсихати до наступного поливу.

Вологість повітря.

Плющ потребує помірної вологості повітря, може переносити сухе повітря. Листя плюща корисно часто обприскувати, а іноді влаштовувати теплий душ рослині. У зимовий період в сезон опалення корисно ставити плющ на піддон з мокрим керамзитом. Від занадто сухого повітря на листках плюща можуть утворитися коричневі плями, а так само може оголитися стовбур.

Добриво.

Один раз в тиждень в літній період плющ необхідно підгодовувати квітковим добривом. У зимовий період підгодовують раз на місяць, або раз на два місяці.

Розмноження.

Плющ розмножують черешками, які можна вкорінювати в будь-який час року, але краще в кінці літа. Висаджувати потрібно по три живця в горщики не великого розміру.

Пересадка.

Молодій рослині може знадобитися щорічна пересадка. Пересадку краще проводити в весняний період. Плющ любить тісну ємність, тому пересаджувати плющ потрібно тільки в тому випадку. Якщо ви помітили, що зростання плюща зупинився.

Труднощі.

Листя втрачають забарвлення. Причина-мало світла.

Коричневі краї листя або оголене стебло. Причина-занадто висока температура.

Кінчики листя сухі. Причина-занадто сухе повітря.

Рослина родом з європи. Поширене в азії і на півночі африки. Рясна зелена маса і висока пристосовність до різних умов зробили плющ ідеальним кімнатним вихованцем.

Плющі-улюблена рослина флористів і дизайнерів. Красиво виглядають як підвісні кошики або кашпо з одним плющем, так і композиції: кімнатні садки, сухі букети з додаванням живої рослини. В якості опори в горщик з плющем можна встановити бамбукову палицю, металевий дріт, вигнуту у вигляді кільця, спіралі або будиночка. При бажанні можна виготовити штамбове деревце. Зрізані пагони і листя плюща довго зберігають декоративність і застосовуються для складання букетів.для формування пишної крони необхідно відламувати верхівки. Краще робити це в кінці літа або при пересадці. Відламані стебла можна використовувати для вкорінення. Не забувайте підгодовувати вашого вихованця. Добриво має бути багате азотом і калієм. У літній період рекомендується проводити підгодівлі раз в два тижні.

Розташування

Плющ-міцне і стійке рослина, при регулярному поливі витримує високі температури. Оптимальною є температура 15-17 с.він добре себе почуває в затінених місцях, хоча любить сонячне світло. Ряболисті представники цього роду при відсутності сонячного світла можуть втратити своє забарвлення.

Освітлення
Яскраве світло

Полив
Поливати плющ потрібно регулярно і рясно. Головне, щоб земляний кому був вологий, але болото все ж розводити не слід. Взимку полив скоротити, давати землі підсохнути.

Вологість повітря

Помірна

Вологість: додаткові відомості

Плющ обожнює вологість. Систематичні обприскування листя, а іноді і теплий душ, припадуть до смаку вашому улюбленцю. Взимку в період опалення корисно встановити плющ в піддон з вологим гравієм або керамзитом. Сухе повітря викличе появу коричневих сухих плям на листках, а також оголення стовбура.

Догляд
Влітку один раз тиждень вносять квіткове добриво. Взимку підгодовують щомісяця, або один раз в два місяці. Залежно від стану рослини.

Розмноження

Живці укорінюють протягом усього року, але краще в кінці літа. Зазвичай використовують кінці стебел, які прищипують для кращого росту бічних пагонів. Довжина живців 8-20 см, висаджують їх по 2-3 штуки в горщик з грунтовою сумішшю з дернової, перегнійної землі і піску, взятих в рівних пропорціях. Живці накривають скляною банкою, регулярно поливають і обприскують. Є й інший спосіб: зрізають втечу з 8-10 листям, кладуть горизонтально в канавку,Зроблену у вологому піску глибиною 1,5-2 см.листя залишаються на поверхні піску. На десятий день з повітряних корінців утворюються підземні корені і верхівка втечі починає рости. Через два тижні втечу виймають з піску і розрізають на живці з одним листочком і корінням. Висаджують по 3 живця в маленькі горщики.

Пересадка
У перші роки життя, коли рослина швидко розвивається, може знадобитися щорічна пересадка. Здійснювати процедуру краще навесні після періоду спокою. Надалі можна міняти тільки верхній шар грунту. Любить тісні горщики, тому міняти посуд краще, якщо ви помітили, що зростання плюща зупинився. Земельна суміш складається з рівних частин листової, дернової, перегнійної землі, торфу і піску.

Можливі труднощі

коричневі і сухі краї листя, стебло погано облиствений — причина — занадто висока температура. Зверніть увагу, чи не павутинного кліщика. Обріжте голі стебла, перенесіть рослину в більш прохолодне місце. дрібні листя. Голі викривлені стебла-причина — нестача світла, хоча дорослі листя біля основи стебла з віком, як правило, опадають. Обріжте оголені стебла. листя втрачають строкате забарвлення — причина — недолік світла. Ряболисті різновиди при нестачі світла набувають рівну зелене забарвлення. Іншою причиною може бути тіснота горщика. кінчики листя коричневі і сухі. Уповільнене зростання-причина — занадто сухе повітря. Подивіться, чи немає червоного павутинного кліщика. Видаліть відмерлі листя. Регулярно обприскуйте рослину.

Рослина може дивуватися павутинним кліщиком, попелиць і червецем, слідом за цим можлива поява сірої цвілі. Під час цього частіше провітрюйте приміщення.

Корисні властивості

Астенія має антибактеріальну, антигрибкову, протизапальну дію. Використовується як в’яжучий, проносний, блювотний засіб, при поліпах, склерозі. Спиртовий екстракт з плодів сприяє зниженню тиску, застосовується для зведення бородавок і жировиків. Відвари з листя ефективні при кашлі і головного болю, мають потогінну дію. Гемолітичні властивості препаратів з плюща дозволяють використовувати його для підтримки тонусу судин. Настій листя плюща застосовують при ревматизмі, падагрі, суглобовому артриті і відкладенні солей. Відваром коренів лікують фурункули, опіки, використовують при корості, педикульозі, мікозах волосистої частини голови. Плющ входить в збір трав при каменях в нирках і сечовому міхурі. Це дуже корисне кімнатна рослина-плющ очищає повітря від формальдегідів, трихлоретилену, ксилену, бензолу.

Сімейство: аралієві (araliaceae).

Батьківщина

Батьківщина плюща — південно-східна азія, середземномор’я, центральна європа.

Форма: ліана.

Опис

Плющ — трав’яниста або одревесневающая або лазающий чагарник. Листя вічнозелені. Прикріплюється до опори за допомогою повітряних коренів-присосок.

(н. Colchica) – потужна багаторічна ліана, дертися на висоту до 30 метрів. Великі шкірясті листя плюща досягають в довжину до 25 сантиметрів. Швидкозростаюча різновид. Не відрізняється морозостійкістю. Зацвітає восени. Квіти плюща дрібні, непоказні.

(н. Helix) — дуже витривала, стійка, медленнорастущая ліана з чергово розташованими трьох-пятілопастнимі яскраво-зеленим листям довжиною до 10 сантиметрів. Дикий плющ звичайний можна зустріти на півдні краснодарського краю. Різні сорти цього виду вирощують також в кімнатній культурі. Кімнатний плющ-це, як правило, дрібнолистові різновиди і форми плюща звичайного.

умови вирощування

Плющ потребує свіжих, родючих грунтах. Рослина тіньовитривала, пряме сонце переносить погано. Ідеально підходить напівтінисте розташування. У повній тіні плющ ряболистий може змінити забарвлення на зелену.

Застосування

Ліана плющ може використовуватися в для декорування решіток, арок, стін. Крім того, можливе застосування плюща в якості почвопокровного рослини. Багато видів плюща використовуються також в горшечной культурі. Може вирощуватися в підвісних кошиках і ампелях.

Догляд

Плющ садовий – рослина досить невибаглива. Влітку він майже не вимагає спеціального догляду. У посушливе літоКімнатні рослини і квіти. Плющ (hedera)необхідний регулярний полив. Однак взимку плющ може вимерзати і потребує хорошого укриття. У південних регіонах росії зимує без укриття.

Розмноження

Плющ дуже добре розмножується живцюванням. Можна зрізати протягом усього літа.

хвороби і шкідники

Поширені шкідники плюща-щитівка, павутинний кліщ, попелиця. Боротися з ними можна за допомогою інсектицидів, але краще запобігати, дотримуючись агротехніку. У плюща сохнуть листя при нестачі поливу, а також при ураженні павутинним кліщем. З хвороб плющ може дивуватися плямистістю листя. В цьому випадку бажано терміново видалити уражені листя і пагони. Якщо їх занадто багато, краще знищити рослину повністю.

популярні сорти

Сорти плюща звичайного:

‘baltica’ — морозостійкий дрібнолистий сорт.

‘marginata’ – дуже декоративний різновид, лист по краю прикрашений жовтувато-білою окантовкою.

‘marmorata’ – листя в жовто-білих плямах.

‘minima’ – мініатюрна форма з дрібними трилопатевими листям.

Батьківщиною цієї рослини є субтропіки, в природі він вважає за краще для зростання тінисті ліси.

Росте, чіпляючись за стовбури дерев спеціальними корінцями, розташованими на стеблах, здатний забиратися на висоту до 15 метрів.

У країнах з теплим кліматом плющ нерідко можна зустріти на стінах будівель.

Звідки кімнатний плющ потрапив до нас ? є думка, що він родом з латинської америки. На судах конкістадорів він потрапив до іспанії, де чудово прижився, увиваючи високі стіни неприступних фортець.

У 19 столітті плющем зацікавилися французькі модниці, і він став одним з атрибутів святкових нарядів — обвивав тонкі талії і тулії надмодних капелюшків. Тоді ж він був завезений і в росію .

Як виглядає

Плющ є ліаною і належить сімейству аралієвих. Дорослі рослини мають здеревілий стебло, який може виростати до п’ятнадцяти – двадцяти метрів в довжину.

Лист плюща — цілісний, лопатевий, зеленого кольору з павутинкою прожилок світлого забарвлення. Будучи щільними і шкірястими листя мають глянсову поверхню. У різних видів хедери листя можуть відрізнятися за формою і забарвленням.

Мало хто знає, що хедера цвіте. Правда, квітки її досить непоказні: маленького розміру, зеленуватого кольору, зібрані в групи і відбувається це не в домашніх умовах. Після цвітіння утворюються плоди розміром близько одного сантиметра синяво-чорного кольору.

Важливо! якщо раптом у кімнатного плюща з’явилися квіти і зав’язі, то квітникарі радять акуратно прибирати і квіти, і ягоди, тому як, вони є отруйними і неприємно пахнуть.

У міру дорослішання рослини стебла хедери стають щільніше і товщі, одревесневают і перетворюються в витіюваті стовбури. Коріння у великій кількості виростають на тій стороні стебла, яка повернута до опори, утворюючи густі нетрі.

Фото

Кімнатні рослини і квіти. Плющ (hedera)

Кімнатні рослини і квіти. Плющ (hedera)

Види

Розмноження

Кімнатні рослини і квіти. Плющ (hedera)розмножується хедера стебловими живцями, які прекрасно вкорінюються у воді або вологому субстраті, такому як: торф і пісок або вермикуліт.

Набагато краще укореняться екземпляри, вже мають повітряні коріння.

Для живців влаштовують тепличку: накривають їх прозорим пакетом або скляним ковпаком. Вони вимагають регулярного провітрювання і обприскування.

Довідка! щоб держак краще гілкувався, його прищипують. Після вкорінення, молоду рослину висаджують у відповідний грунт.

Детально про способи розмноження плюща можна прочитати в .

Хвороби і шкідники

Незважаючи на невибагливість плюща, його все одно можуть вражати різні хвороби.

Одні з найпоширеніших проблем :

  • жовте листя-надлишок добрив, перезволоження при вмісті в низькій температурі.
  • зелене листя у сортів з строкатою забарвленням-мало світла.
  • дрібні листочки, їх мала кількість, витягнулися стебла — також вказує на недолік освітлення.
  • листя коричневеют і сохнуть-недолік вологості, висока температура, сухість земляної грудки.

Детально про хвороби і шкідників кімнатного плюща можна прочитати .

В умовах квартири плющ вирощують в якості декоративного прикраси. Його пускають по стінах, встановлюючи спеціальні підпори, розводять в якості ампельного, висаджуючи в підвісні горщики і кашпо.

Довідка! кімнатна рослина хедера володіє і кориснимиВластивостями, незважаючи на отруйні ягоди. Вона добре очищає повітря в приміщенні, завдяки густій кроні.

Домашній квітка плющ використовують при боротьбі з бактеріями, грибками і запаленнями. Він незамінний при склерозі, кашлі, ревматизмі, головного болю.

Корисне відео

Більш детально про плющі, а також про особливості догляду в домашніх умовах за квіткою ви можете дізнатися на відео нижче:

Беручи до уваги велику кількість корисних властивостей плюща, його декоративність і невибагливість, можна зробити висновок, що хедера це ідеальне рослина для вирощування в домашніх умовах.