Цвіль (грибок) на яблуні: фото, опис, лікування, як боротися

79

Вміст

  • 1 як виглядає грибок на яблуні
    • 1.1 сажистий грибок
    • 1.2 білий грибок на яблуні
    • 1.3 парша
    • 1.4 грибки-лишайники
    • 1.5 червоний грибок
    • 1.6 чорний грибок
  • 2 що робити, якщо на яблуні з’явився грибок
  • 3 особливості лікування грибка на різних частинах яблуні
    • 3.1 як лікувати цвіль на стовбурі яблуні
    • 3.2 цвіль на гілках і листках яблуні
    • 3.3 коренева система
    • 3.4 плоди
  • 4 техніка обробки в залежності від сезону
    • 4.1 весна
    • 4.2 восени
  • 5 профілактика
  • 6 висновок

Цвіль на яблуні з’являється через грибкових захворювань. На ранніх стадіях з проблемою можна впоратися хімічними і домашніми засобами.

Як виглядає грибок на яблуні

Грибкові захворювання яблуні, що викликають цвіль, бувають спровоковані різними збудниками. Зрозуміти, який саме недуга вразив дерево, можна за симптомами.

Сажистий грибок

Сажистий грибок вражає будь — які частини яблуневого дерева-центральний стовбур, гілки, листя і плоди. Дізнатися про його присутність дозволяє чорний сухий наліт, що покриває рослину. На листках і плодах з часом утворюються дрібні темні точки.

Грибок, дійсно нагадує сажу, витягує з яблуні соки і призводить до передчасного опадання пластин. Урожайність культури скорочується, плоди виходять дрібними і швидко псуються при зберіганні.

Сажистий грибок часто розвивається на яблуні на тлі рясного ураження попелиць

Білий грибок на яблуні

Біла цвіль на яблуні з’являється через борошнистої роси. На початкових етапах захворювання листя покриває сухий порошкоподібний сіруватий наліт, з часом він стає щільніше і буріє. Яблуневі гілки сохнуть, цвітіння зменшується, зупиняється формування зав’язей.

Біла цвіль через борошнистої роси часто вражає яблуні при надлишку азоту в грунті

Борошниста роса з’являється зазвичай на деревах з ослабленим імунітетом. Сірий грибок на яблуні розвивається найактивніше при рівні вологості 60-80% і при температурі 17-25 °с.

Увага! запобігти борошнисту росу на плодових деревах дозволяє контроль за обсягом поливів і регулярна стрижка рослин.

Парша

Цвіль через грибка парші призводить до появи на листках і яблуневих плодах численних опуклих бурих плям. На ранніх стадіях хвороба ніяк не проявляє себе і стає помітною тільки в міру розвитку, що ускладнює її лікування.

Виникненню бурої цвілі сприяє перезволоження крони. Хвороба часто вражає загущені дерева, гілки яких не отримують достатньої кількості кисню.

Парша на яблуні розвивається в основному в регіонах з дощовим і похмурим літом

Грибки-лишайники

Яблуневий лишайник може бути сірим, синюватим, жовто-зеленим або сріблястим. Викликають даний вид цвілі одноклітинні мікроорганізми, часто поселяються на ослаблених деревах.

Сам по собі лишайник не завдає яблуні шкоди — він не харчується її соками, так як не має коренів. Однак під ним люблять селитися грибки і шкідники, що представляють реальну загрозу для плодової культури. Тому при появі сірої, жовтуватою або зеленої цвілі на яблуні необхідно акуратно зчищати її зі стовбура і гілок, не травмуючи сама рослина.

Лишайник допомагає комахою пережити холодну зиму на яблуневому стовбурі і ранньою весною приступити до активного розмноження

Червоний грибок

Червону цвіль яблуні викликає цитоспороз — грибок, по проявах і ступеня небезпеки схожий на чорний рак. Дізнатися недуга можна по багряно-коричневим виразок і темним дрібним опуклим плям на поверхні стовбура, гілок і плодів.

Червона цвіль з’являється на культурі в умовах невисокої температури і підвищеної вологості. Швидко поширюється по саду разом з вітром і комахами, при відсутності заходів протидії вражає сусідні плодові дерева.

Червона цвіль піддається лікуванню, але всі постраждалі частини дерева потрібно екстрено обрізати

Чорний грибок

Чорна цвіль на яблуні з’являється через найнебезпечнішого захворювання-чорного раку. На корі утворюються спочатку невеликі вм’ятини з червоно-коричневим центром. Згодом ці виразки розростаються, дерево чорніє і ніби обвуглюється. Кора розтріскується і починає відвалюватися. Недуга швидко поширюється по стовбуру і гілках, глибоко вражаючи деревину.

На листках при чорному раку з’являються поступово розростаються фіолетові точки з темною окантовкою. При виникненні симптомів захворювання потрібно провести радикальну обрізку культури до здорової деревини.

Чорний рак здатний погубити яблуню цілком за 3-4 роки

Що робити, якщо на яблуні з’явився грибок

При появі грибкової цвілі будь-якого виду на яблуні насамперед необхідно встановити, чим саме вона викликана. Після цього потрібно негайно приступити до лікування. При відсутності адекватної терапії цвіль може погубити всього за один сезон навіть молоді і здорові дерева.

Лікування проводять наступним чином:

  1. при виявленні грибка виконують стрижку яблуні і видаляють всі уражені частини дерева. Зрізи обробляють розчином мідного або залізного купоросу 5% щоб уникнути подальшого розвитку інфекції.
  2. проводять лікувальне обприскування хімічними засобами від грибка на яблуні — препаратами скор, хом або топаз. Також можна використовувати бордоською суміш.
  3. за пару тижнів до зняття врожаю обробляють культуру розчином мідного купоросу 1% з додаванням господарського мила. Восени процедуру повторюють ще раз, щоб на зимівлю дерево пішло здоровим.

В процесі лікування необхідно враховувати, що виникненню цвілі на культурі сприяють перезволоження, загущенность крони і велика кількість шкідників. Якщо усунути перераховані фактори, то впоратися з грибками і запобігти їх повторній появі буде набагато простіше.

Для профілактики шкідників, грибків і цвілі ранньою весною яблуню рекомендується обприскувати бордоською рідиною 3%

Для захисту від цвілі необхідно регулярно проводити обрізку культури в санітарних цілях і підтримувати на ділянці чистоту. Для запобігання поширенню шкідників можна використовувати клейові пастки.

Особливості лікування грибка на різних частинах яблуні

Видалення грибка на яблуні і лікування залежать від того, яка саме частина дерева вражена цвіллю. Для стовбура, плодів і листя використовують різні способи протидії інфекції.

Якщо стовбур яблуні покрився грибком, в першу чергу його необхідно зачистити до білої деревини і обробити антисептиком. Рекомендується використовувати каустичну соду-100 г порошку розводять у відрі води і рясно наносять на постраждалі місця.

Якщо обробка не принесла достатніх результатів, яблуню обприскують мідним або залізним купоросом 5%. Процедури повторюють щотижня до повного зникнення симптомів грибка.

Цвіль на гілках і листках яблуні

Якщо чорна або біла цвіль на яблуні з’явилася на гілках, в першу чергу необхідно видалити всі постраждалі частини рослини. Після цього зрізи і дерево цілком обробляють антисептичним складом.

Ранньою весною для протигрибкового обприскування рекомендується використовувати залізний або мідний купорос 3%. Якщо яблуня вже випустила нирки або зацвіла, застосовують ті ж склади, але з концентрацією 1%. У період плодоношення дерево обприскують розчином звичайної харчової або каустичної соди 1%.

Увага! токсичними хімічними препаратами яблуню обробляють тільки в осінній період після збору врожаю. Інакше плоди стануть непридатними для вживання.

Коренева система

Лікування кореневої системи від цвілі проводять за тим же принципом, що і обробку стовбура. Підземну частину акуратно розкопують і обрізають ділянки, пошкоджені грибком. Потім здорові тканини промивають розчином каустичної соди або мідним купоросом.

Якщо молода яблуня в сірій цвілі сильно постраждала від грибка, її потрібно викопати цілком, обробити коріння і пересадити рослину на нове місце. Старе дерево зазвичай простіше знищити, а грунт пролити дезінфікуючим засобом. Лікування в даному випадку рідко дає хороший результат-зазвичай рослина, так чи інакше, гине.

Перед знищенням цінного яблуневого сорту можна взяти держак для подальшого щеплення на здорову рослину

Плоди

Прибрати грибок з яблуні з плодів можна нетоксичними препаратами біологічного походження, наприклад, розчинами фітоспорін і гамаіра. ТакожДозволяється використовувати для обприскування харчову соду, розведену у воді в кількості 100 г на 10 л.такі кошти не завдають шкоди дозріває яблукам, не змінюють їх смаку і не знижують корисні властивості.

Проводити лікування культури рекомендується на ранніх стадіях формування плодів, коли більшу частину врожаю ще можна врятувати. Якщо цвіллю вкрилися дозрілі яблука, вживати їх в їжу в будь-якому випадку не можна. Протигрибкову обробку проводять з настанням осені або ще до зняття врожаю, але пошкоджені плоди, так чи інакше, викидають.

Щоб успішно вивести грибок на яблуні, необхідно враховувати сезон. На початку і в кінці вегетаційного періоду для лікування застосовують різні засоби.

Весна

У період до набухання бруньок обробити стовбур яблуні від грибка навесні рекомендується бордоською сумішшю. Засіб готують з 210 г негашеного вапна і 120 г мідного купоросу на 12 л води. В кінці березня і початку квітня обприскування повторюють.

Після закінчення цвітіння яблуню обробляють розчином деревної золи — 200 г на відро рідини. Обприскування виконують раз на десять днів, щоб запобігти повторній появі цвілі.

Щоб позбутися від грибка на яблуні навесні або не допустити його виникнення, дерево можна підгодувати компостом або перепрілим гноєм. На початку цвітіння в грунт вносять калійно-фосфорні препарати.

Восени

Осіння протигрибкова обробка дозволяє зміцнити здоров’я яблуні і запобігти появі цвілі в наступному сезоні. Після збору врожаю необхідно провести наступні заходи:

  • якісно очистити ділянку від сухих гілок, опалого листя і гниючих на землі плодів;
  • спалити в далекому куточку саду все рослинне сміття, щоб знищити хвороботворні мікроорганізми;
  • обприскати яблуню розчином мідного купоросу або одним з протигрибкових біологічних препаратів;
  • приготувати побілку з води, вапна і глини, взятих у співвідношенні 7:2: 1, і обробити стовбур і підставу скелетних гілок;
  • ретельно перекопати грунт біля коріння — в його верхньому шарі люблять зимувати шкідники і грибкові спори.

На зиму яблуню мульчують товстим шаром органічного матеріалу не менше 10 см. У молодих саджанців додатково утеплюють крону. Дерева, які постраждали від морозів взимку, особливо схильні до атак грибків і шкідників в новому сезоні, тому яблуню потрібно захищати від пошкоджень.

Профілактика

Поява цвілі на корі яблуні можна запобігти за допомогою грамотної профілактики. При вирощуванні культури необхідно:

  • щорічно проводити санітарну обрізку восени і навесні, видаляючи в процесі не тільки хворі гілки, а й здорові пагони, загущающие дерево;
  • регулярно вносити фосфорно-калійні добрива — вони зміцнюють імунітет культури і перешкоджають розвитку захворювань;
  • контролювати обсяг поливів і не допускати перезволоження грунту біля коріння яблуні;
  • встановлювати на стовбурі і гілках спеціальні пастки від комах;
  • регулярно перекопувати грунт біля коріння дерев і проливати її пізньої осені дезінфікуючими складами;
  • виконувати профілактичні обприскування від цвілі протигрибковими препаратами м’якої дії;
  • знищувати бур’яни в безпосередній близькості від дерев.

Всі садові роботи необхідно проводити виключно із застосуванням чистого і гостро заточеного інструменту. При збиранні врожаю потрібно дотримуватися обережності і намагатися знімати яблука так, щоб не пошкоджувати саме дерево. Навіть незначні травми погіршують здоров’я культури і роблять її вразливою перед грибковими інфекціями.

Гнилі і висохлі яблука потрібно своєчасно видаляти з гілок, щоб цвіль з них не поширювалася по рослині

Висновок

Цвіль на яблуні з’являється через грибкових захворювань і вражає будь-які частини дерева від коренів до дозрівають плодів. Боротьбу з симптомами недуг потрібно починати відразу, поки інфекція не встигла поширитися по рослині і завдати серйозної шкоди.