Чи впливає світлодіодне освітлення на смак і колір рослин?

39

Існує дуже популярна думка, що смак овочів формується на базі генетичних особливостей сорту рослини і не може бути поліпшений методами штучного впливу. Це було б вірно в тому випадку, якщо б інші параметри вирощування були нормалізовані. Однак в овочівницьких господарствах закритого грунту таке рідко буває.

Наприклад, фінська компанія valoya ініціювала дослідження, а наш російський виробник сіті-ферм і фітосвітильників «goodgrow» перевів його на російську мову. У своєму експерименті фіни порівняли смакові та інші якості (запах, колір, зовнішній вигляд, щільність твердої маси) пари традиційних культур (томати, латук, рукола і базилік), вирощених під різним штучним освітленням. У дослідженні використовувалися різні спектри і типи освітлення, але ми зупинимося на двох — це hps (дугові натрієві лампи) і led ap673l (синій — 12%, зелений — 19%, червоний — 61%, далекий червоний — 8%).

У цьому дослідженні вивчалося післязбиральне дозрівання томатів при різній обробці світлом. Сирі томати придбали червоне забарвлення при будь-якій обробці світлом, але найбільша почервоніння (вміст лікопіну) була досягнута при використанні світлодіодів з покриттям далекого червоного спектра.

Найкраща забарвлення була отримана при більш високому співвідношенні червоного і далекого червоного в спектрі (фітолампи ap673l). Крім того, стійкість томатів була вище при використанні вищезгаданого спектру. Цей же спектр показав збільшення вмісту антиоксидантів в базиліці, що захищає саму рослину від грибкових патогенів, таких як борошниста роса. Все це можна вважати поліпшенням якості, викликаним правильним вибором спектра.

В ході внутрішніх випробувань на заводах компанії valoya було накопичено багато цікавих спостережень про інших якісних поліпшеннях, викликаних різними спектрами, такими як ap673l. Наприклад, термін зберігання салату збільшується завдяки більш високому вмісту сухої речовини в листовій зелені. Коли в рослині більше волокон і менше води, продукти довше зберігають свіжий вигляд, оскільки сушка займає більше часу.

Загальна кількість фенолів пов’язана зі смаком і запахом овоча, і воно також збільшується при тонко збалансованому світловому спектрі. Смак овочів, звичайно, складніше виміряти, так як смаки у всіх різні, але це також було зроблено у внутрішніх випробуваннях valoya, де смакові бали виставлялися в сліпому тесті. Всі результати показали, що фотобіологічне світло не тільки підвищує врожайність, але і покращує якість і смак овочів.