Чебрець і чебрець: відмінності, фото

43

Чебрець і чебрець являють собою практично одне і те ж рослина. При цьому чебрець-це різновид чебрецю. У них збігається зовнішній вигляд, смакові і ароматичні якості. Хоча є і невеликі відмінності, представлені нижче.

Чебрець і чебрець: те одне і те ж чи ні

Чебрець являють собою практично одне і те ж рослина, хоча багатьом здається, що це різні культури. Плутанина виникла з мовних причин. По-російськи траву частіше називають чебрець, а по – українськи-чебрець. У молдавській мові її називають»чимбру».

У російській мові іноді можна зустріти і таке написання: «чебрець». У той же час» чебрець «походить від латинського» thymus», а він, в свою чергу, від аналогічного слова на давньогрецькому.

Ця багаторічна рослина є низькорослим чагарником. Воно відноситься до сімейства ясноткові (lamiaceae), до складу якого входять і інші відомі культури, наприклад, меліса, шавлія, розмарин, базилік, материнка, м’ята, лаванда. Їх об’єднує наявність в складі рослинних тканин ефірних масел. Саме тому всі описані трави дають приємний аромат, їх нерідко використовують в кулінарії.

Різновидів чебрецю досить багато. З них найбільш поширені повзучий і звичайний. Чебрець повзучий називають чебрецем. Особливих відмінностей між ними немає, оскільки мова йде про одне і те ж рослині. Хоча поняття» чебрець «більш широке, ніж»чебрець».

Чим відрізняється чебрець від чебрецю

Відмінностей між цими культурами не так багато, але все-таки вони є. Якщо придивитися, їх можна визначити за зовнішнім виглядом, смаковими і ароматичними якостями. Є також відмінності, пов’язані з різними місцями зростання.

Зовнішній вигляд

Чебрець відрізняється від чебрецю за зовнішнім виглядом. Останній називають перцевою травою. Це низькорослий чагарник, що досягає у висоту зазвичай не більше 50 см. Стебла прямостоячі, добре гілкуються, пагони ростуть активно.

Рослини трохи відрізняються за зовнішнім виглядом

Листя цельнокрайнього типу, насиченого зеленого кольору, ростуть на короткому черешку, відмінностей між ними мало. Пагони і листя приємно пахнуть, їх використовують в кулінарії. Цвітіння тривале-починається в липні, а закінчується в перших числах жовтня. Після цього дозрівають плоди-округлі сухі горішки.

Знайти відмінності між цими культурами в першій половині літа непросто. Але коли починається цвітіння, можна помітити різницю. Чебрець дає квітки, довжина яких коливається в діапазоні 4-15 мм.вони збираються в пазухах листків. Суцвіття рожево-лілові, блакитні. Квітки розташовуються по всьому пагону, а не тільки у верхній частині. Чашечки симетричною колокольчатой форми, мають п’ять зубчиків. У квітках помітно чотири тичинки і пильовики, що складаються з двох гнізд.

Чебрець теж дає добре розгалужені стебла, що досягають у висоту 35-40 см.в цьому плані ніяких відмінностей між рослинами немає. Однак у цієї культури стебла можуть не тільки рости вгору, але і стелитися по поверхні землі. Суцвіття представлені групами квіток (а не поодинокими бутонами) лілово-рожевого або білого забарвлення.

Ще одна відмінність пов’язана з листям – вони жестковатие, забарвлення насичена зелена, форма овальна, часто близька до округлої. Цвітіння теж йде влітку, але відмінність в тому, що воно більш раннє. Тому і плоди дозрівають швидше — вони формуються вже в серпні або у вересні. Тип плоду-коробочка з горішками, забарвлення темно-коричнева.

Смак і аромат

За смаком і ароматом відмінностей практично немає. Обидві трави дають приємний присмак і пряний запах. Тому зелень використовують в якості спеції в різних супах, овочевих і рибних стравах, в консервації.

Місця зростання

Чебрець росте в теплих країнах середземноморського регіону. Хоча його можна зустріти і в східній європі, в тому числі в середній смузі росії. Рослина вирощують в спеціальних господарствах, наприклад, в московській області, південних регіонах і на північному заході країни.

Чебрець повсюдно зустрічається в росії аж до східного сибіру

За цим пунктом особливих відмінностей між травами немає. Чебрець теж росте на території більшості європейських країн. Він менш вибагливий, тому зустрічається навіть в скандинавії. На сході ареал доходить аж до сибіру. Рослина віддає перевагу помірному клімату.

Чим схожі рослини

Культури мають мало відмінностей, оскільки вони відносяться до одного і того ж сімейства і біологічно споріднені один одному. Подібність пов’язана з декількома параметрами:

  • висота чагарнику — до 40-50 см;
  • стебло – прямостояче, добре галузиться;
  • забарвлення листя – насичена зелена;
  • квітки дрібні, з’являються в другій половині літа;
  • за смаком і ароматом особливих відмінностей теж немає.

Визначити різницю можна лише в період цвітіння. Також відмінності пов’язані з ареалом. Якщо чебрець менш стійкий до холодів, то чебрець нормально росте в помірному кліматі. Саме тому його можна зустріти в різних регіонах євразії: від великобританії до східного сибіру. У кулінарії різниці між травами немає.

Висновок

Чебрець і чебрець практично не мають відмінностей. Це трави з одного сімейства і роду. Їх цінують за приємний смак і аромат, використовують в якості спецій. На практиці під цими назвами мають на увазі одне і те ж рослина.