article 748

177

Частини квартири, але в цьому випадку його забарвлення буде не настільки яскравою і насиченою, як при хорошому освітленні.

2. Полив

Режим поливу сансевиерии значно відрізняється в різні пори року:

  1. взимку-1 раз в 2-3 тижні.
  2. з весни до осені – помірно, даючи трохи просохнути грунті.

Через 15-20 хвилин після поливу необхідно вилити надлишки води з піддону. Воду для поливу краще використовувати відстояну кімнатної температури.

Важливо! ніколи не допускайте потрапляння води в розетку сансевиерии, так як це може стати причиною його загнивання.

Періодично необхідно протирати листя вологою м’якою губкою, щоб зняти з них пил і наситити додатковою вологою. Можна іноді проводити легкі обприскування сансевиерии.

3. Грунт для тещиного язика і добрива

Для приготування субстрату для сансевиерии використовують дернову і листову землю, пісок, в співвідношенні 2: 1: 1. також перед посадкою необхідно передбачити шар дренажу, для створення якого найкраще підійде керамзит.

4. Підживлення

Молоді екземпляри сансевиерии починають підгодовувати не раніше, ніж через півроку після посадки. для добрива краще скористатися спеціальним рідким препаратом для кімнатних рослин сукулентів, який нескладно придбати в будь-якому спеціалізованому магазині.

Добре підходять для тещиного мови добрива, що містять у великій кількості фосфор і кальцій. а ось азоту повинно бути якомога менше, так як його надлишок може привести до загнивання кореневої системи.

Підгодівлю рослини проводять тільки влітку, 1 раз на місяць.

5. Пересадка

Пересаджувати сансевиерию необхідно лише в тому випадку, якщо її коріння повністю заповнили горщик і рослині стає тісно в старій ємності:

  1. молоді рослини-1 раз в 2 роки.
  2. старі рослини-1 раз в 3 роки.

При виборі нового горщика варто враховувати, що коренева система сансевиерии розвивається більше в сторони, ніж в глибину. Тому варто віддати перевагу ємностей широким, але не дуже глибоким.

Пересадку проводять за наступною схемою:

  1. гарненько полийте рослина, яке збираєтеся пересадити.
  2. у новий горщик викладіть шари дренажу і нового грунту.
  3. дбайливо дістаньте сансевиерию зі старої ємності.
  4. акуратно відокремте старий земляний кому від кореневої системи. Будьте обережні і не пошкодите коріння.
  5. поставте сансевиерию в нову ємність по центру, на шар субстрату.
  6. заповніть горщик новим грунтом так, щоб всі корінці були прикриті землею.
  7. ущільніть грунт.

Після пересадки сансевиерию краще помістити в півтіні і не поливати кілька днів.

6. Хвороби та шкідники

Як правило, при хорошому і правильному догляді, сансевієрія не схильна до виникнення і розвитку ні захворювань, ні шкідників.

Розмноження

Сансевієрія дуже легко і швидко розмножується.

Зробити це можна кількома способами:

  1. листом. Візьміть старий листочок. При бажанні його можна навіть розрізати на кілька частин (близько 5 см). Дайте їм трохи підсохнути на повітрі, після чого посадіть в лоток з піском і полийте. Коли листочки укореняться, їх можна пересадити в грунт. Як правило, цей процес проходить протягом 6 тижнів. Важливо! вкорінювати листочки треба строго нижньою частиною в субстрат. Якщо ви розрізаєте лист на кілька частин, то для зручності відзначте нижню сторону, зробивши невеликий надріз.
  2. поділом коренів. Цей спосіб дуже зручно поєднувати з пересадкою. Для початку необхідно дістати сансевиерию з горщика і акуратно позбутися від земляного кома. Після цього кореневу систему акуратно поділяють на кілька частин, які згодом розсаджують в різні горщики.
  3. насінням. Цей спосіб дуже складний, так як тещин язик цвіте дуже рідко, лише в тих випадках, якщо умови, що ідеально підходять для нього. Насіння сансевієрії знаходяться в невеликих стручках. Їх потрібно зібрати і, не дістаючи з стручків, залишити підсихати. Після того як насіння висохнуть їх дістають і висаджують в пластикові стаканчики, наповнені субстратом. утримувати насіння до проростання необхідно в тепличних умовах.

Відповіді на поширені запитання

Що робити, якщо листя у тещиного язика почали гнити біля самої основи?

Загнивання листя говорить про надмірному поливі. Крім того, через перезволоження на листках тещиного мови можуть з’явитися коричневі плями. Щоб вирішити проблему, необхідно стримати його частоту і стежити за тим, щоб грунт між поливами злегка просихала. Також ніколи не можна залишати воду в розетці рослини. Пошкоджені листя обов’язково видаляють, щоб процес гниття не поширився на здорові частини рослини.

Чому бліднуть листя сансевієрії?

Причиною втрати насиченості кольору є недостатнє освітлення. У даній ситуації краще переставити горщик в місце, де буде якомога більше прямих сонячних променів.

З нижньої сторони листя тещиного язика з’явилися незрозумілі білі, злегка шерстисті плями. Що робити?

Поява таких плям свідчить про те, що на вашій рослині завівся борошнистий червець. Щоб позбутися від цього шкідника, необхідно змочити м’яку губку метиловим спиртом і протерти нею все листя. Якщо така операція не дасть позитивний результат, рослина доведеться обробити спеціальними хімічними препаратами проти борошнистого червця.

Квітка тещин язик, догляд в домашніх умовах за яким не викликає складнощів, комфортно почуває себе в будь-якій квартирі або офісному приміщенні.

Він привертає увагу декоративними яскраво-зеленим листям, схожими на щучий хвіст. Звідси і друга назва кімнатної рослини. Цей невибагливий сукулент може мати різне забарвлення і форму в залежності від виду. Розглянемо як доглядати за квіткою і які існують прикмети і забобони пов’язані з ним/

Наукова назва тещиного мови — сансевієрія (sansevieria). Однак в народі він називається по-різному:

  • щучий хвіст;
  • зміїна шкіра;
  • мова диявола;
  • леопардова лілія;
  • мова дракона;
  • індуський меч;
  • сансев’єра.

Кімнатна рослина тещин язик-це сукулент з потужною кореневою системою, що закінчується твердими прикореневими листям. Його батьківщина-субтропіки, в природі росте на узбережжях азії, америки, африки. Всього відомо близько 55 різновидів сансевиерии, в домашніх же умовах розводять близько 10 видів. Залежно від сорту крона з гострим листям подовженої форми може досягати до метра у висоту.

Деякі види сансев’єр мають на листках восковий наліт, у інших листя відрізняється різноманітним плямистим забарвленням. Цвіте кімнатна рослина щучий хвіст зеленувато-білими тичинками, зібраними в невеликі суцвіття на довгому квітконосі.

При цвітінні можна відчути відчутний аромат ванілі. Плодоношення в домашніх умовах є рідкістю. На фото нижче можна побачити, як цвіте тещин язик.

популярні сорти

Квітка тещин язик любимо багатьма за декоративну забарвлення великих листя. Залежно від сорту листя може бути жовто-зеленої, плямистої, з білими, коричневими або салатовими переходами відтінків. Також листя у різних видів можуть бути довгими, плоскими, товстими, округлими, мечоподібними або широкими. Іноді листя росте не вгору, а розпускається в різні боки або стелиться по землі.

Найбільш популярними в кімнатному квітникарстві вважаються такі різновиди сансевиерии.

  • трьохсмугова. відрізняється середніми по ширині темно-зеленим листям, з боків яких проходять жовтуваті смуги.
  • ліберійська. щільні і широкі темно-зелене листя (зазвичай в кількості шести штук) злегка закручуються біля основи, мають з боків салатові штрихи.
  • кирка. розетка складається з тонких листя темно-зеленого кольору, покритих білими цяточками і коричневим обрамленням.
  • граціозна. щільні зеленувато-сірі листя ростуть з сухого стебла, мають світлі розлучення.
  • дунери. близько 20 тонких загострених листя ростуть з розетки, досягаючи висоти до 40 см.

Важливо знати. Незалежно від виду все сансевиерии не люблять, якщо у них обламують кінчик листа. Після цього сповільнюється зростання листової пластини, вона може підсохнути або пожовтіти.

вибір місця та умови утримання

Сукулент, який звик до суворих природних умов, привільно відчуває себе в будь-якій квартирі або офісі. Єдине, про що слід пам’ятає, це про любов тещиного мови до тепла, світла і помірного поливу.

  • освітлення і місце. квітка вважається світлолюбним, але комфортноВідчуває себе і в півтіні. Краще розміщувати горщики на східних або західних вікнах. На південних підвіконнях доведеться затінювати квітка від прямих сонячних променів. При нестачі освітлення знижується декоративність ряболисті екземплярів.
  • температура. утримувати рослину можна при температурі в приміщенні на позначці 16-25°c. Щучий хвіст нормально переносить спеку, витримує похолодання в приміщенні до 5-7°c.
  • вологість повітря. найкраще сансевієрія відчуває себе в атмосфері сухого повітря. У літню спеку квітка бажано обприскувати водою з пульверизатора, обтирати листя вологою ганчіркою. Також влітку можна виносити квітку на балкон, в сад, тримати на вулиці до вересня.
  • відповідний грунт. для вирощування підходить як покупної універсальний грунт для сукулентів, кактусів або декоративно-листяних рослин, так і приготований самостійно. Для посадки можна змішати в ємності 2 частини дерну з 1 частиною торфу і 1 частиною піску. На дно горщика слід насипати дренаж з керамзиту, гальки або глиняних черепків.
  • вимоги до горщика. потужні коріння у тещиного мови розповзаються в сторони, тому горщик повинен бути стійким, важким, широким і неглибоким. Підійде керамічний або глиняний, пластиковий з товстими стінками. При пересадці беруть ємність на 2-3 см ширше попередньої, заглиблюючи листя так, як показано на фото нижче.

догляд в домашніх умовах

Догляд за невимогливим кімнатною квіткою полягає в регулярному поливі, розпушуванні грунту, пересадці в міру зростання і внесення добрив. Чим менше за розміром квітка, тим простіше за ним доглядати, однак і великі екземпляри прекрасно ростуть на підвіконнях навіть у недосвідчених квітникарів.

  • полив. сукулент не потребує частого поливу, перелив і застій вологи в піддоні викликають загнивання, поява грибкових захворювань. Влітку досить поливати грунт раз на тиждень у міру підсихання, взимку вистачає одного поливу на місяць. Вода при цьому повинна бути кімнатної температури. Не можна допускати попадання вологи в листову розетку.
  • підживлення. квітка добре росте і без внесення добрив. Підживлення дозволяють посилити ріст листя, поліпшити декоративний зовнішній вигляд рослини. З травня по вересень раз в 2 тижні можна удобрювати його рідкими мінеральними добавками з вмістом фосфору, калію, азоту.
  • розпушування. рослина воліє рости в пухкої, добре пропускає вологу і повітря грунті для кактусів або сукулентів. Сильно рихлити його не можна, можна пошкодити численні коріння у поверхні. Мульчування для збереження вологи тещиному мови теж не потрібно.
  • обрізка. формує обрізка квітки не потрібна, підсохлі з різних причин листя теж краще не общипивать і не обрізати.
  • пересадка. часто пересаджувати щучий хвіст не потрібно, в середньому досить проводити процедуру раз в 3 роки. Однак іноді пересадка необхідна, якщо відбулося швидке загущивание новими пагонами або повне заповнення ємності корінням, і вони вилізли на поверхню, в дренажні отвори горщика. Пересаджують рослину навесні, з березня по квітень, повністю замінюючи грунт в ємності і відокремлюючи дочірні пагони.

Важливо знати. Взимку не можна допускати, щоб рослина стосувалося листям холодного віконного скла — це призведе до їх обмороження, відмирання.

способи розмноження

Існує кілька способів розмноження тещиного мови. Причому однотонні сорти розмножують живцюванням, відростками або діленням кореневища, а строкато пофарбовані — тільки поділом кореня на частини.

  1. живцювання листа. листок нарізають на частини, шматки вставляють в зволожений грунт, укорінюють. Процедуру проводять навесні.
  2. поділ кореневища. рослину виймають, очищають кореневу систему від землі, поділяють корінь на 2-3 частини. Стежать, щоб на кожній була присутня точка зростання. Зрізи присипають товченим вугіллям. Деленки висаджують в грунт, зволожують.
  3. розмноження пагонами (відростками). діток відокремлюють від материнської рослини гострим ножем, стежачи, щоб залишилася частина кореня, висаджують в горщики.

Правила посадки

Посадка насінням практично не використовується, але якщо вони є, можна висіяти, накрити плівкою, поставити в тепле місце. Сходи з’являться через 2-4 тижні. Після сходів розсаду пікірують, коли зміцніє — розсаджують по окремих горщиках.

Посадка покупного або багаторічної рослини проводиться методом пересадки.

  1. підбирається горщик за розміром.
  2. купують або самостійно готують грунт.
  3. насипають дренаж на дно ємності і шар грунту.
  4. встановлюють рослину, присипають землею з боків, злегка трамбують пальцями.
  5. поливають, ставлять горщик на постійне місце.

хвороби і шкідники

Сансевієрії стійкі до ураження шкідниками і хворобами, проте спека і сухе повітря знижують опірність по відношенню до трипсів, павутинного кліща, борошнистих черв’яків. З комахами борються за допомогою мильного або тютюнового розчину, обприскування препаратами «фитоверм», «актеллік», «децис».

Важливо знати. Захворіти рослина може при несвоєчасному догляді, частих поливах. Сигналом послужить пожовтіння або скидання листя, поява плям через сонячних опіків або перезволоження.

прикмети і забобони, пов’язані з квіткою

Існує багато прикмет, пов’язаних з квіткою тещин язик. В основному, вони пов’язані з лікувальними властивостями рослини. Сансевієрія відома тим, що:

  • вбирає негативну енергію;
  • очищає повітря в кімнаті;
  • знищує шкідливі бактерії і мікробів;
  • поглинає частинки пилу;
  • сприяє нормалізації обміну речовин;
  • допомагає лікувати застуду, головний біль, боротися з перепадами тиску.

Основні негативні прикмети пов’язані з шаблевидної формою листя. Деякі вірять, що квітка може внести скандали і конфлікти в сім’ю. Також існує забобон, що цвітіння сансевиерии взимку — до біди.

Більша ж частина прийме трактується позитивно:

  • щучий хвіст поглинає негативну енергетику житла, випромінюючи позитивну і заспокійливу;
  • літнє цвітіння символізує удачу в справах і нових починаннях;
  • поява квітки в квартирі допомагає налагодити відносини в сім’ї;
  • якщо людина захворіла, йому треба помацати листя сансев’єри — це допоможе прогнати хворобу, відчути приплив сил;
  • тещин язик допомагає позбутися від самотності, його потрібно обов’язково завести, щоб знайти свою половинку;
  • купивши (а краще — вкравши) квітка, можна підвищити кар’єрний ріст, поліпшити пам’ять і придбати почуття впевненості в своїх силах.