Як красиво обрізати дерева. Навіщо і коли обрізають фруктові дерева

130

За похилою (рис. 46), щоб вийти чистим і гладким, обов’язково повинен виконуватися по похилій лінії (звідси і його назва) до шару деревини і в напрямку йдуть волокон. В іншому випадку на матеріалі утворюються задираки і відколи.

Рис. 46. Виконання зрізу по похилій: а-правильно; б-неправильно

2. Зріз поперек волокон заготовки (рис. 47). Для виконання цього прийому використовується напівкругла стамеска, рухи якої здійснюються з двох сторін в напрямку від краю до центру заготовки. За один прохід не слід проводити рез від одного краю до іншого, так як в цьому випадку не вдасться уникнути відколів.

Рис. 47. Виконання зрізу поперек волокон заготовки: а-правильно; б – неправильно

Секрети між рядків

Допускається фарбування, при якому текстура деревини не видно?

В даному випадку мова може йти про розпису по дереву, при якій використовуються яскраві фарби, щільно покривають деревину, наприклад знаменита хохломская розпис. Різьбярі використовують різні фарби-аж до акварельних, які поверху лакують. Але для цього призначені і спеціальні засоби, наприклад порошок золотистої бронзи, алюмінієва пудра, які змішують з лаком і покривають потім виріб. Особливо ефектно це виглядає на контурній різьбі, коли на чорному тлі виступає золотистий або сріблястий візерунок.

На торці даний прийом (рис. 48) виконується аналогічно. Якщо не дотримуватися цього правила, утворюються відколи, що позначиться на якості і зовнішньому вигляді виробу.

Як красиво обрізати дерева. Навіщо і коли обрізають фруктові дерева

Рис. 48. Виконання зрізу на торцевій площині заготовки: 1 – правильно; 2 – неправильно

Чи потребують вироби з деревини спеціального захисту?

Потрібно сказати, будь-який виріб декоративно-прикладного мистецтва, навіть будучи ідеально відшліфованим, вимагає обов’язкового лакофарбового покриття, яке не тільки надає предмету закінченість, яскравість, блиск, але і захищає його від шкідливих факторів. Для цього використовуються лаки на основі ефірів целюлози, всілякі емалі, криють фарби, поліефірні лаки та інші засоби. Зрозуміло, деревину перед остаточною обробкою ретельно готують.

3. Різьба прямої двосторонньої виїмки, спрямованої поперек волокон заготовки (рис. 49). Прийом умовно можна розділити на 2 етапи: на першому ніж-косяк тримають вертикально, на другому – похило і при цьому зрізають грані з обох сторін від центральної лінії розмітки (середини виїмки).

Як красиво обрізати дерева. Навіщо і коли обрізають фруктові дерева

Рис. 49. Виконання прямої двосторонньої виїмки поперек волокон заготовки (стрілками вказано напрямок руху ножа): 1-розмітка; 2-середня лінія

4. Різьба двосторонньої виїмки, що йде по похилій до напрямку волокон заготовки (рис. 50), так само, як і попередній зріз, здійснюється в кілька етапів. Різак тримають вертикально і ріжуть пряму середню лінію на всю глибину виїмки. Потім виконують одну похилу сторону виїмки в напрямку уздовж волокон і ріжуть другу похилу сторону, але в протилежному напрямку. Порушення послідовності етапів обертається такими дефектами, як шорсткі зрізи, задираки і ін.

Як красиво обрізати дерева. Навіщо і коли обрізають фруктові дерева

Рис. 50. Виконання двосторонньої виїмки, що йде по похилій до напрямку волокон заготовки (стрілками вказано напрямок руху інструменту): 1-розмітка; 2-грані виїмки

5. Різьба прямої двосторонньої виїмки, спрямованої уздовж волокон заготовки (рис. 51). Залежно від будови деревини (прямошарова або непрямошарова) різьблення буде проводитися по-різному. У тому випадку, якщо лінії текстури річних шарів розташовані паралельно бічних кромок оброблюваної заготовки і відрізняються прямошаровим будовою, здійснюється легко, але при цьому обов’язково в наступній послідовності. В першу чергу на повну глибину виїмки прорізають середню лінію, потім виконують бічні грані по похилих лініях, але на відміну від попереднього виду різьблення напрямок різу може бути будь-яким.

Як красиво обрізати дерева. Навіщо і коли обрізають фруктові дерева

Рис. 51. Виконання прямої двосторонньої виїмки, спрямованої уздовж волокон заготовки( стрілками показано напрямок руху інструменту): 1-грані виїмки; 2-середня лінія

Секрети між рядків

Чи пред’являються до лакофарбових матеріалів особливі вимоги?

Перш за все, потрібно сказати, що для фінішної обробки вироби лакофарбовими засобами потрібні різні розчинники, розріджувачі, розрівнюють склади та ін. Лаки повинні покривати виріб тонкою прозорою плівкою, що не маскує текстуру деревини, мати чистий колір, надавати матовість або глянець, бути водо– і світлостійкими, легко шліфуватися і поліруватися. Вибір того чи іншого лаку визначається призначенням предмета, його композицією, характером обробки. Серед найбільш часто використовуваних можна назвати лаки нц-222, нц-221 (світлі), нц-224 (темний), нц-49г (матуючий), фісташковий лак (можна змішувати з фарбами) та ін.

Якщо деревина має будь-якої порок, наприклад свилеватость, при якому напрямок волокон відхиляється від прямої лінії, різьблення повинна проходити по-іншому. Перш за все, прорізають середню лінію, причому вертикально і в одному напрямку, після чого в двох напрямках виконують бічні грані (рис. 52). Спочатку одну в напрямку центру, потім другу в напрямку від центру.

Рис. 52. Виконання прямої двосторонньої виїмки, спрямованої уздовж волокон заготовки з свилеватой деревини (стрілками показано напрямок руху інструменту): 1-середня лінія; 2, 3 – бічні грані

6. Різьба виїмки, яка проходить по колу або по кривій (рис. 53), здійснюється в певній послідовності, від дотримання якої залежить остаточний вид заготовки.

Рис. 53. Виконання виїмки, яка проходить по колу або по кривій( цифрами показаний порядок руху інструменту по секторах, стрілками-напрямок руху інструменту при виконанні бічних граней, а хрестиками-місце зустрічі граней виїмки): а-порядок робіт; б-двогранна виїмка; в-напівкругла виїмка

Секрети між рядків

Як наносити лак і чи можна при необхідності його видалити?

Лакування є фінішною обробкою декоративного виробу, яка здійснюється після того, як його відшліфують, очистять від ворсу, заповнять пори, покриють грунтом і повторно відшліфують. Зазвичай лак наносять пензлем або тампоном, в деяких випадках вдаються до наливу. Практикується також занурення вироби в лак або нанесення його шляхом розпилення. Іноді, наприклад, при реставрації вироби, доводиться видаляти старий шар лаку. Для цього підбирають відповідний розчинник, серед яких можна назвати уайт-спірит, розчинник № 646, гас, ацетон і ін.

Роботу виконують або напівкруглої стамескою, або ножем-косяком. Спочатку ріжуть по середній лінії, потім – по бічних гранях, дотримуючись напрямок руху, причому особливо уважно треба виконувати різьблення в тих місцях, де зустрічаються грані виїмки. Щоб різьблення виглядала акуратно і красиво, деревину потрібно знімати стружка в стружку – по черзі з кожного боку.

Секрети між рядків

Чи можна усунути натеки?

При обробці лаком великих поверхонь, а також при використанні в якості інструменту для нанесення лаку кисть можуть з’являтися натіки. Вони знижують декоративні якості виробу, і тому їх необхідно розрівнювати. Для цього використовують розчинники (не плутайте з розріджувачами), наприклад розподільну рідину нц-31, під дією якої вирівнюються нітролаки.

Секрети між рядків

Що таке політура?

Політура – це особливі розчини зі зниженим вмістом плівкоутворювача, що мають в своєму складі такі пластифікатори, як розчинний віск, колоїдні речовини та ін.політуру наносять тампоном на поверхню, яка вже покрита лаком і відшліфована, з метою полірування. Після висихання вона дає тверду глянсову поверхню, яку можна полірувати аж до дзеркального блиску. Політури бувають спиртові і шелакові, які класифікуються на світлі, каламутні, прозорі (№ 13, 14), червону (№ 15), чорну, каламутну (№ 16).

7. Різьба напівкруглої виїмки, яка розташована на заготівлі похило (рис. 54), повинна здійснюватися з урахуванням тієї обставини, що одна сторона виїмки йде уздовж напрямку шарів річних кілець, тому ріжеться без труднощів і виходить гладкою, а інша – проти напрямку шарів річних кілець, в зв’язку з чим зазвичай має задираки. Щоб виїмка виглядала акуратно, деревину ріжуть в протилежних напрямках спочатку з одного боку від середньої лінії, а потім – з іншого.

Рис. 54. Виконання напівкруглої виїмки, яка розташована на заготівлі похило (стрілками показано напрямок руху інструменту)

Середина виїмки повинна виконуватися з особливою акуратністю, без форсування різьблення, деревину потрібно знімати обережно, тонкими шарами. Стружка одного напрямку обов’язково повинна потрапляти в стружку іншого напрямку. В цьому випадку виїмка вийде без задирів.

8. Різьба круглої увігнутої виїмки на пласті заготовки може здійснюватися по-різному.

Перший спосіб (мал . 55)

Рис. 55. Виконання різьблення увігнутою виїмки на пласті заготовки першим способом (стрілками показано напрямок руху інструменту): а – вид зверху; б – вид збоку

Різьблення виконують від лінії розмітки, направляючи її паралельно розташуванню волокон в деревині заготовки, і ведуть до вертикальної лінії, яка проходить через центр. При цьому місце зустрічі ріжуть в напрямку центру по вертикальній лінії (на малюнку вказано стрілкою).

Секрети між рядків

У чому полягають процеси шліфування та полірування?

Зазвичай різьбярі обробляють вироби вручну. Просушуючи кожен, і обробляють спеціальними полірувальними пастами (сумішшю абразиву зі сполучними рідинами), наприклад № 290, поліруючи спочатку вологу поверхню, потім суху. Пасту видаляють полірувальною водою (сумішшю абразиву з емульсією).

Секрети між рядків

Що таке гладилка і як її використовують?

Так називається інструмент, який вирізаний з кістки, твердої деревини або полістиролу і відшліфований. Гладилкою полірують невеликі вироби, які попередньо відшліфовані і звільнені від ворсу. Їх спочатку злегка пропрасовують, потім обробляють з деяким зусиллям, стежачи за тим, щоб виріб не зруйнувалося або не деформувалося. Застосування гладилок має деякі обмеження, наприклад, ними полірують деревину, річні кільця якої однакові по щільності. При недотриманні цієї умови поверхню виробу набуває деяку хвилястість.

Другий спосіб (рис . 56)

Рис. 56. Виконання різьблення увігнутою виїмки на пласті заготовки другим способом (стрілками показано напрямок руху інструменту)

При роботі інструмент направляють паралельно верствам деревини назустріч один одному. Місця зустрічі ріжуть поперек волокон в напрямку центру.

9. Різьба круглої увігнутої виїмки на торці заготовки здійснюється різними способами.

Виїмку виконують бічними рухами уздовж волокон деревини, направляючи різець напівкруглої стамески від центру по колу (рис. 57).

Рис. 57. Виконання круглої увігнутої виїмки на торці заготовки першим способом (стрілками показано напрямок руху інструменту): а – вид зверху; б – вид збоку

Другий спосіб (рис. 58) здійснюється іншим інструментом-клюкарзой, при цьому різьблення виконують від центру до країв. Лінії різу можуть бути прямими і кілька вигнутими (рис. 59).

Рис. 58. Виконання круглої увігнутої виїмки на торці заготовки другим способом (стрілками показано напрямок руху інструменту): а-вид зверху; б-вид збоку

Рис. 59. Виконання круглої увігнутої виїмки на торці заготовки другим способом вигнутими лініями (стрілками показано напрямок руху інструменту)

10. Різьба круглої опуклої форми на пласти заготовки здійснюється 2 способами, які розрізняються напрямком руху інструменту. В обох випадках різьблення ведуть в 4 напрямках, але при першому способі від вертикальної лінії, що проходить через центр опуклої форми, до горизонтальної, також проходить через центр, уздовж напрямку волокон деревини (рис. 60).

Рис. 60. Виконання круглої опуклої форми на пласти заготовки (стрілками вказано напрямок руху інструменту)

Чи можна відбілити деревину прискореним способом?

При необхідності відбілювання деревини вдаються до випробуваного засобу. Але потрібно відразу сказати, що склад вимагає дотримання підвищених заходів безпеки, оскільки містить отруйні речовини. Отже, змішати 20 мл 30 %-ного розчину сірчаної кислоти, 15 мл 20 %-ної щавлевої кислоти, 25 г перекису натрію і 1 л води. Нанести склад на деревину трав’яний щіткою, після досягнення ефекту змити його розчином соди.

Секрети між рядків

Які правила потрібно дотримуватися при відбілюванні деревини?

Їх кілька, і всі вони перевірені часом. Після досягнення необхідного результату відбілювачі змивають водою. При використанні кислотного відбілювача замість води застосовують водний розчин соди. На одному і тому ж виробі не можна відчувати різні відбілювачі, навіть якщо попередній ретельно змитий. Склеєні вироби не варто піддавати цій процедурі, оскільки деревина просочується розчинами, а після висихання може покоробитися або розклеїтися.

Під час різьблення другим способом (рис. 61) інструмент направляють по шару деревини від вертикальної лінії, що проходить через центр форми, до країв. Причому зрізи здійснюють паралельно один одному.

Рис. 61. Виконання круглої опуклої форми на пласти заготовки другим способом (стрілками вказано напрямок рух інструменту)

11. Різьба опуклої форми на торці заготовки (рис. 62). Цей прийом здійснюють у напрямку будови деревини, послідовно переміщаючись від краю майданчика форми до вершини.

Рис. 62. Виконання опуклої форми на торці заготовки (стрілками показано напрямок руху інструменту): а – вид зверху; б – вид збоку

Такі основні прийоми різьблення, які використовуються практично у всіх видах рельєфу. Але необхідно сказати, що ними не обмежується арсенал різьбяра, і далі будуть описані інші прийоми.

Секрети між рядків

Як використовувати масляну грунтовку?

Її застосовують в якості самостійного засобу і підготовчого (перед покриттям масляним лаком). Відомо, що масло сохне досить довго, але якщо виріб витримати в розпеченій і погашеної печі, духовці і навіть в ємності на відкритому вогні, цей процес можна прискорити. В останньому випадку виріб засипають чистим прожареним піском.

з книги сучасна енциклопедія автора домінов едуард

Глава 1 primum fundamentum: перш за все – фундамент! вибір конструкції фундаменту лазні залежить від багатьох факторів, і не останню роль при цьому відіграють економічні міркування: різниця у вартості і трудомісткості між різними видами фундаменту дуже істотна. Разом з

з книги екстремальна кулінарія. Як прожити без грошей: російська екстремальна їжа автора ципляєв володимир ремович

з книги вироби з кераміки автора дорошенко тетяна миколаївна

Перш ніж почати ліпити де взяти глину глина, глина… А що це таке і де її беруть?глину для нас заготовила природа. Це уламкова гірська порода, що складається з найдрібніших частинок і лусочок глинозему (окису алюмінію), кремнезему (окису кремнію) і води.але де шукати

з книги виступ без підготовки. Що і як говорити, якщо вас застали зненацька автора седнев андрій

Якщо ви намагаєтеся зрозуміти чи можна болгаркою пиляти дерево, то відповідь на це питання однозначна: можна. Але багато цього робити не стануть, тому що занадто багато травм отримують люди саме від використання болгарки в якості пилки по дереву, яка правильно іменується кутовою шліфувальною машинкою.

В першу чергу це викликано досить великою швидкістю її обертання, на яку більшість пильних дисків просто не розраховані. Але хто звертає на це увагу, коли треба виконати роботу, і під руками є начебто відповідний інструмент, а до пильному диску по дереву ще й колечко-компенсатор потрібного розміру прикладається. Та ще й захисний кожух знімають для зручності роботи, чого робити категорично не можна.

Але, про травми ми розповідати не будемо, а поговоримо про те, чим і як можна обробляти (в т.ч. Пиляти) дерево за допомогою ушм, але перш – про складнощі роботи болгаркою саме з деревиною.

складнощі при роботі з болгаркою

Про невідповідність оборотів болгарки і циркулярної пилки ми згадували, але користувачі, які мають ушм з регулюванням оборотів, можуть сказати, що цей фактор врахували, і для їх інструменту підійде будь-який пильний диск по дереву.

Звичайно, встановивши кількість обертів вихідного вала болгарки, відповідне вказаному на маркуванні пильного диска, вони значно знижують ризик травмування при роботі, але не усувають його повністю. Виною цьому, в першу чергу, сам матеріал, вірніше його структура і неоднорідність.

Навіть в різних місцях одного стовбура дерево має різну твердість, не кажучи вже про включення в’язкої смоли, можливу наявність металу, що опинився в товщі деревини: від дробинок і куль, що потрапили в дерево під час полювання, до врослого в нього дроту, якої підв’язували гілки. Не забувайте і про сучках, присутніх практично у всіх породах деревини.

При зустрічі з перерахованими перешкодами пильний диск різко загальмовується і болгарку за інерцією просто вириває з рук, а при проходженні твердого ділянки, вона з подвоєною силою спрямовується вперед.

При зустрічі ж з металом велика ймовірність викришування твердосплавного зуба, який може бути захоплений наступним і зі швидкістю кулі викинутий назовні. Добре, якщо в зону дії захисного кожуха.

Ще більшій небезпеці піддається людина, яка вирішила зрізати дерево, адже при цьому болгарку потрібно покласти на бік, від чого змінюється звичний і зручний захоплення, а значить, слабшає хватка.

диски для болгарки, призначені для різання деревини

1. Ланцюгові диски і фрези на їх основі.

Конструктивно вони влаштовані так, що навіть при закушуванні ланцюга, аналогічної за будовою пильним ланцюгах для бензопил, основа може провертатися, тому виривання інструменту з рук не відбудеться. Такі диски в першу чергу призначені для зовнішньої обробки деревини: випилювання чашок в колодах зрубу, знімання кори, моделювання, але пиляти ними також можна, особливо диском 230 розміру, який коштує чимало, але свою вартість компенсує безпекою роботи.

2. Пильні диски по дереву з малою кількістю зубів.

Для збільшення картинки — натисніть на неї.

На таких дисках вказана максимальна частота обертання і підбирати їх слід, виходячи з параметрів вашого інструменту. Такий великий крок між зубами компенсує високі обороти болгарки і робить пиляння значно безпечнішим, ніж роботу зі стандартними пильними дисками, але металу в дереві також слід побоюватися. На питання: чи можна болгаркою різати дерево. Можете самі переконатися в цьому, переглянувши короткий відеоролик про роботу даного диска:

Зайве говорити, що дані диски ріжуть не тільки дерево.

4. Інший інструмент, в тій чи іншій мірі придатний для різання або іншої обробки деревини за допомогою болгарки.

Про всі по порядку:

А) фірма rotarex випускає диски для різання деревини. Вони за своїми показниками, в першу чергу безпеки, поступаються перерахованим вище, але явно більше підходять для пиляння дерева, ніж диски для циркулярки;

Б) фрези для дерева, призначені для зовнішньої обробки деревини ушм, також можуть пиляти не товсту деревину;

В) диск-рубанок – насадка для кутової шліфмашинки.

Г) пила для створення дерев’яних скульптур з конфігурацією ріжучих елементів віддалено нагадують ланки пильного ланцюга, для пиляння не зовсім призначена, але впорається з ним в деякій мірі.

болгарка для шліфування дерева

А ось ця робота, в т. Ч. По дереву, саме для цього інструменту. Тільки невелика фотопідбірка насадок для ушм для шліфування – свідоцтво тому.

  • для грубого шліфування.
  • найбільш поширений вид насадок для шліфування ушм, чистота залежить від розміру зерна абразиву на пелюстках.
  • найпростіший варіант зміни шліфувальних кругів з використанням насадки-тримача з липнучим підставою, на якому кріпляться змінні абразивні круги з різним зерном або навіть полірувальним ворсом.
  • полімерабразивна насадка з карбіду кремнію з нейлоном.
  • стрічкова насадка для шліфування.

Як красиво обрізати дерева. Навіщо і коли обрізають фруктові дерева

І замість ув’язнення. Чи можна болгаркою пиляти дерево? дивлячись яке і дивлячись чим. Якщо обрізати тонку суху гілочку, то обмежень практично немає, а якщо належить виконати більш серйозну роботу – дивіться вище.

Шановні читачі, якщо у вас залишилися питання, задавайте їх, використовуючи форму нижче. Ми будемо раді спілкуванню з вами;)

Посадити сад-це тільки перший крок до отримання врожаю. Щоб він добре плодоносив і не хворів, потрібна обрізка плодових дерев. Роблять її навесні і восени. Поговоримо про весняну.

Про брезая рослина, ви наносите йому травму. Тому дуже важливо підібрати вид і якість інструменту, який задієте. Від них залежить, чи швидко відновиться дерево.

:

  • садовий ніж;
  • ножівка.

Як красиво обрізати дерева. Навіщо і коли обрізають фруктові деревагілки рекомендується обрізати ножем. Секатором легше, але він завдає більшої шкоди: сильно стискає деревину, і потім рана заживає довше. Для того щоб сад відновився швидше, зріз повинен бути рівним. Досягти цього можливо тільки садовим ножем.

У садівників-любителів часто виникає питання: коли навесні робити обрізку плодових дерев, чи можна після початку сокоруху? все залежить від того, в якому стані ваш сад. Стовбур розщепився, зламалися гілки під вагою снігу? звичайно ж, обрізка неминуча. Коли ж нічого подібного немає, то травмувати дерева не варто. Адже обрізка — не самоціль. Якщо формуєте дерева за правилами, знадобиться тільки мінімальна коригуюча операція, без якої можна і зовсім обійтися.

Як красиво обрізати дерева. Навіщо і коли обрізають фруктові дереваобрізка плодових дерев-важливий фактор для здорового і плодоносного саду. І робити її потрібно вміючи. Перш за все, слід видалити пагони:

  • які відходять від стовбура під гострим кутом;
  • спрямовані в центр крони;
  • які не плодоносять (вовчкові).

Існує кілька правил, яких садівники-професіонали дотримуються завжди:

  1. обрізку потрібно починати відразу, як тільки спали великі морози (найчастіше це кінець січня, початок березня). Таким чином, рани не підмерзнуть, а коли почнеться сокорух, заживуть швидко. Зрізи повинні бути рівні, гладкі. Їх необхідно змастити садовим варом.
  2. підрізати пагони потрібно над вічками, які ростуть назовні від крони. Здійснюють зріз зсередини назовні.
  3. гілки, які є продовженням стовбура, повинні бути довшими за інших.
  4. на слабких деревах роблять коротку обрізку. Обрізають над другим-третім оченятами.
  5. при сильному зростанні роблять середню обрізку. Гілки обрізають над п’ятим вічком.
  6. для сильнорослих дерев проводять довгу підрізування, залишаючи від восьми і більше очок.

Формування крони

Як красиво обрізати дерева. Навіщо і коли обрізають фруктові дереваформувати крону молодого дерева можна починати на другому році його життя і продовжувати протягом декількох років. Плоди на яблунях, грушах з’являються на багаторічних пагонах, а сливи, вишні плодоносять вже на наступний рік після посадки. Знаючи про це, весняна обрізка плодових дерев може проводитися без особливого збитку для майбутнього врожаю. Поширені без’ярусна і розріджено-ярусна системи формування крон. Остання ідеально підходить для вишні, сливи, аличі. Основа такої крони-стовбур і до десятка бічних гілок, які ростуть від стовбура ярусами на відстані до двадцяти сантиметрів один від одного.

Як красиво обрізати дерева. Навіщо і коли обрізають фруктові дереваі так, як правильно обрізати плодові дерева навесні і сформувати крону? поступайте наступним чином:

  1. провідник-це центральний втечу, зріжте приблизно на 80-сантиметровій висоті від основи. Головне: на провіднику має залишитися до десятка нирок. З них підуть нові пагони, бічні гілки. Це-перший ярус.
  2. наступного року приберіть пошкоджені за зиму гілки, виберіть три-чотири міцних. Решта видаліть. Це — ярус другий.
  3. тому ж принципом сформуйте третій ярус вже на четвертий рік.
  4. дерево досягло чотириметрової висоти (низькорослі плодові дерева – максимальної), видаліть провідник над верхньою гілкою. Таким чином, зупиніть зростання, повністю сформуєте крону дерева.

Обрізати дерева потрібно регулярно: раз на рік або ж навесні і восени. У будь-який час, у міру потреби виробляють санітарну або коригуючу обрізку.

Обрізка плодових дерев навесні терміни її проведення-кінець зими або рання весна. Особливо це важливо для абрикоса, вишні, персика, аличі. Влітку роблять обрізку тільки для того, щоб видалити вовчків, гілки, які сприяють непотрібної густоті крони.
Сантиметр. Зверніть увагу: гілки внизу повинні бути довшими.

Весняна обрізка плодових дерев відео