Види інсектицидів, принцип дії препаратів і правила обробки

25

Напад шкідливих комах на садові та городні культури підвищує ризик втрати врожаю і загибелі рослин. Щоб уникнути катастрофи і зберегти якісний і рясний урожай фруктів, овочів і ягід, а також захистити декоративні посадки від нападу паразитів, для обробки рослин і грунту використовують інсектицидні засоби. Як вибрати відповідний хімічний препарат і як його застосовувати з максимальною ефективністю, розберемося далі.

Що входить в поняття «інсектициди»

Інсектицидні засоби захисту виготовляються на основі хімічних або біологічних сполук, які згубно впливають на шкідливі для рослин організми. Випуск препаратів проводиться у вигляді концентратів, порошку, гранул, таблеток і біологічно активних сполук.

Дія хімікатів безпосередньо залежить від їх складу і класу отруйності, підбираються для кожного випадку індивідуально, враховуючи наступні показники:

  • основна мета використання отрутохімікатів;
  • тип шкідників, з якими проводиться боротьба;
  • кількість уражених рослин;
  • умови роботи з хімічними препаратами.

важливо! залежно від класифікації отрутохімікати використовують для профілактики або винищення шкідників.

Класифікація засобів за метою застосування

Основна відмінність отрутохімікатів полягає в їх складі, способі застосування і призначення:

  • афіциди застосовуються для боротьби з різними видами попелиці;
  • ларвіциди вражають личинки паразитів на будь-якій стадії розвитку;
  • інсектоакарициди і акарициди використовують для захисту рослин від нападу кліщів;
  • афиданты дозволяють відлякувати шкідливих комах від сільськогосподарських культур;
  • репеленти використовуються для захисту рослин, тварин і людей від впливу різних комах;
  • овіциди використовують для позбавлення від кладки паразитів;
  • стерилізатори впливають на здатність розмноження шкідників;

Класифікація речовин за механізмом впливу

Кожна з різновидів отрутохімікатів по-різному впливає на шкідливих комах і характеризується певним рівнем токсичності.

  1. системні препарати для захисту від шкідників проникають в кореневища спільно з вологою і розносяться по всій рослині. Нападаючи на такі посадки, комахи отримують смертельну для них дозу отрути і гинуть.
  2. кишкові отрутохімікати призначені для обприскування садових і городніх культур. При нападі шкідників на оброблені рослини засіб потрапляє в травну систему паразитів і знищує їх. Найчастіше кишкові інсектициди використовують для профілактичної обробки садових і городніх культур, а також для боротьби з різними гусеницями, личинками і жуками.
  3. контактні препарати використовуються для профілактичної обробки посадок і під час уражень комахами. Отрута потрапляє в організм паразитів після контакту з рослинами. Роботи проводять в суху, безвітряну погоду, на садових, городніх і кімнатних рослинах.
  4. дихальні інсектициди називаються фумігантами, використовуються для обробки овочевих і плодових культур у вигляді пари або газу. В якості профілактичної обробки такі препарати не використовуються.
  5. найбезпечнішими вважаються біологічні засоби захисту, що складаються виключно з органічних речовин. При сильному ураженні біологічні інсектициди рекомендується чергувати з хімічними сполуками.
  6. для боротьби з кліщами розроблені спеціальні акарицидні засоби захисту, які підходять для обробки кімнатних рослин.

Важливо! кишкові і дихальні отрутохімікати характеризуються підвищеною токсичністю. При порушенні правил використання становлять загрозу для здоров’я людини і домашніх тварин.

Різновиди інсектицидів за вхідними речовинами

Препарати на основі інсектицидів в залежності від діючої речовини поділяються на класи токсичності і небезпеки для здоров’я людини і тварин.

  1. найбезпечнішими вважають біологічно активні засоби захисту, де основною діючою речовиною є авермектин, що відноситься до натуральних нейротоксинів. Після проведеної обробки рослин інсектицид розкладається і стає нешкідливим через 5-7 діб.
  2. найчастіше на садових і присадибних ділянках використовують отрутохімікати з помірним рівнем токсичності. Такі препарати вільно продаються в садових центрах і квіткових магазинах, при правильному використанні не становлять загрози для здоров’я людей і тварин.
  3. інсектициди на основі фентіону вважаються небезпечними для всіх видів теплокровних організмів, тому заборонені для обробки овочевих, плодових і ягідних культур.
  4. отрутохімікати на основі магтоксину і фотоксину відносяться до фумігантів і характеризуються найвищим рівнем токсичності. Застосовують такі речовини для обробки приміщень, після чого тривалий час їх провітрюють. У побутових умовах дані препарати використовувати заборонено.

Загальні інструкції по використанню

Залежно від призначення і дії, отрутохімікати використовуються різними способами:

Запобіжні заходи при використанні

заходи з препаратами на основі інсектицидів проводять в сухий, безвітряний день, попередньо переконавшись у відсутності на ділянці маленьких дітей і домашніх тварин.

Для роботи будуть потрібні захисні окуляри, маска або респіратор, одяг, повністю закриває шкірний покрив. Після закінчення робіт одяг відправляють в прання і приймають душ. Якщо отрутохімікат випадково потрапив на слизову оболонку або всередину організму, необхідно терміново звернутися до лікаря.