Сучасна обробка рук хірурга перед операцією. Обробка рук хірурга: методи і способи

224

Підготовка до операції (підготовка рук, операційного поля, шовного і перев’язувального матеріалу підготовка рук хірурга до операції)

Підготовка рук хірурга

Шкіра рук містить велику кількість різних мікробів не тільки на поверхні, але і в порах, численних складках, волосяних мішечках, потових і сальних протоках. Особливо їх багато знаходиться під морем. При виділенні сала і поту мікроби виходять на поверхню шкіри з глибоких шарів, так що вже вимиті і підготовлені руки можуть самоінфікуватися. Підготовку рук починають за 10-15 хв до операції. Спочатку їх очищають механічно: коротко підрізають нігті, видаляють задирки, очищають піднігтьові простору (манікюр не допускається). Потім 3-4 хв руки миють теплою водою з милом щітками або серветкою. Для миття рук можна користуватися рідким (зеленим) милом, які добре піняться, розчиняють шкірний жир, легко змиваються і не псують шкіру. Руки миють методично і послідовно: спочатку миють кисті і нижню частину долоні і тильні сторони кистей. При цьому відбувається очищення рук від бруду, шкірного сала, слущенного епідермісу разом з знаходиться в них мікрофлорою. Після миття руки витирають насухо стерильним рушником, починаючи з кисті і закінчуючи передпліччям. Потім шкіру рук обробляють 3 хв, обтираючи стерильним марлевим кулькою, просоченим одним з антисептичних розчинів: етиловим спиртом, йодованим спиртом 1: 1000, діоцидом 1: 3000, 1 %-ним розчином дегміциду, 0,1 %-ним розчином хімозолу. Після обробки рук антисептичними розчинами обов’язково потрібно змастити піднігтьові простору 5% — ним спиртовим розчином йоду. Обробка рук антисептичними засобами не забезпечує їх стерильність. Тому операцію необхідно проводити в стерильних гумових хірургічних рукавичках.

Стерилізація білизни, перев’язувального і шовного матеріалу

Перев’язувальний матеріал і хірургічне білизна повинна стерилізуватися тільки в автоклавах під тиском близько 2х атмосфер. Лише в надзвичайних випадках, коли немає іншого виходу, застосовують стерилізацію текучою парою. Всі автоклави повинні знаходяться під суворим контролем держтехнагляду, які зобов’язані не рідше 2 разів протягом 12 місяців проводити огляд приладу, і складати санітарно-гігієнічний акт, в якому містяться відомості про справність або несправності приладу, дати останньої перевірки, зауваження які необхідно усунути і опломбують його манометр. На будь-який автоклав обов’язково повинен бути індивідуальний паспорт. Наказом по лікувальних установах повинен бути призначений працівник, який несе відповідальність за коректну і безпечну роботу автоклавів, крім цього здійснює їх плановий осмор і ремонт. Стерилізацію необхідно проводити в спеціальній виділеної для цих цілей кімнаті. В даному приміщенні повинна постійно дотримуватися ідеальна чистота, при цьому законодавством забороняється використання цієї кімнати для інших цілей. В автоклавної знаходиться журнал в якому ведуться записи всіх стерилізацій перев’язувального матеріалу, білизни, а також на стіні повинна бути вивішана інструкція по правильній експлуатації приладу. Стерилізація рукавичок повинна проводитися в автоклаві тільки в окремому відсіку. Перед стерилізацією їх ретельно посипають тальком як всередині так і зовні і обгортають стерильною серветкою, це робиться для того щоб уникнути злипання рукавичок один з одним. Кип’ятіння рукавичок не доцільно, так як кип’ятіння дуже сильно псує гуму, що обмежує терміни експлуатації. У разі зіткнення рукавичок або інших матеріалів з гноєм, або іншими сильно інфікованими середовищами, їх обов’язково слід занурити на ніч в стерилізаційний розчин. Так само іноді виникає необхідність мати роздільні набори рукавичок для гнійний і чистих операцій.

Підготовка операційного поля. Це важлива ланка в профілактиці ранової інфекції складається з двох основних моментів-механічного очищення шкіри області операції та дезінфекції.

Механічне очищення. В оперується області вистригають і виголюють волосяний по дах, потім м’якою щіткою або марлевою серветкою обмивають шкіру теплою водою з милом і насухо витирають чистим рушником. Під час механічного очищення з поверхні шкіри видаляють лусочки епідермісу, бруд з секретами потових і сальних залоз, а разом з ними велика кількість різної мікрофлори.

Дезінфекція операційного поля. Шкіру найбільш часто дезінфікують дворазовим змазуванням операційного поля 5% — ним спиртовим розчином йоду (по філончікову). Цей препарат добре розчиняє шкірне сало і глибоко проникає в шкіру, впливаючи на мікроорганізми, що знаходяться як на поверхні, так і в товщі її. Розчин йоду наносять на суху шкіру, так як в присутності вологи він діє слабкіше. Першу обробку роблять перед місцевим знеболенням, другу — безпосередньо перед розрізом шкіри. Користуються при цьому стерильною ватою, намотаною на палички, ватяними або марлевими тампонами, утримуваними пінцетом або тампонодержателем. Обробку починають з центру операційного поля концентричними колами або паралельними смугами. Дезінфекцію операційного поля можна проводити 5-10% — ним розчином перманганату калію, 0,5% — ним розчином аятину, 1 %-ним розчином йодопірону. Після дезінфекції операційне поле ізолюють від навколишніх ділянок шкірного покриву стерильні ми серветками або спеціальним простирадлом з прорізом в центрі для оперируемой області. Простирадло фіксують до шкіри за краї прорізи цапками або рідкісним вузловим швом. Бажано вживати великі простирадла, якими покривають тіло тварини або більшу частину його. Це виключає потрапляння в рану волосся, лупи, пилу і т. П. З окремих ділянок шкірного покриву при деяких рухах тварини під час операції.

Стерилізація хірургічного інструменту. Очищені від мастила інструменти розбирають, ріжучі їх частини обгортають марлею, потім занурюють в 2%-ний киплячий розчин натрію гндрокарбопата або 0,25%-лий розчин натрію гідроокису і кип’ятять протягом 10-15 хв.при стерилізації інструменту, забрудненого гноєм, його спочатку миють, а потім кип’ятять не менше 30 хв в зазначеному розчині, додаючи до нього 0,5% медичного лізолу. Шприци стерилізують в розібраному вигляді, занурюючи їх в холодну дистильовану (або профільтровану кип’ячену) воду, потім доводять розчин до кипіння і витримують 30 хв. Стерилізація гумових рукавичок і джгутів. Рукавички і джгути стерилізують в автоклаві, або кип’ятінням у воді протягом 15-30 хв, або зануренням в розчин діоциду 1:3000 на 30 хв.стерилізація перев’язувального матеріалу і хірургічного білизни. Перев’язувальний матеріал (марлеві серветки, бинти, вата, тампони) і хірургічне білизна (халати, рушники, простирадла та ін.) стерилізують в автоклаві при тиску 1,5 ат протягом 30 хв, при давши-, лении 2 ат — 20 хв. Однак цей метод не забезпечує достатньої стерильності. Стерилізація шовку і ниток. Шовк стерилізують по одному з наступних способів. 1. Мотки шовку витримують протягом 12 год в ефірі, потім 12 год в спирті. Далі кип’ятять протягом 5-10 хв в 0,1% — ному розчині сулеми, зберігають в 0,1% — ному розчині сулеми. Перед вживанням кип’ятіння в сулемі повторюють. 2. Мотки шовку миють протягом 2 хв в гарячій воді з милом, добре прополіскують, намотують на шліфовані предметні скла або скляні трубочки, потім занурюють на 15 хв, в 0,5%-ний розчин нашатирного спирту, після чого переміщують на 15 хв в 2%-ний розчин формаліну в 70%-ному етиловому спирті. Синтетичні нитки (капронові, лавсанові та ін.) стерилізують кип’ятінням протягом 20 хв. Шовкові нитки можна стерилізувати в автоклаві так само, як перев’язувальний матеріал.

Сучасні методи обробки рук перед операцією

для хірургічної обробки рук використовуються різні препарати, дозволені фармакологічним комітетом міністерства охорони здоров’я та медичної промисловості рф.
Засоби для обробки рук:

  • 0,5% розчин хлоргексидину біглюконату
  • 2,4% розчин первомура (надмурав’їної кислоти)
  • 5% розчин новосепта
  • 1% дегміцид
  • церігель

Обробка рук за методом спасокукоцького-кочергіна

цей метод заснований на розчиненні лужним розчином аміаку жирів на поверхні шкіри, в порах шкіри і видаленні разом з розчином бактерій.
Показання: знезараження рук медичного персоналу, який бере участь в проведенні операції.
Оснащення:

  • 2 емальованих таза
  • підставки для біксів і тазів
  • флакон з 0,5% розчином нашатирного спирту;
  • флакон з 95% етиловим спиртом
  • бікси з перев’язувальним матеріалом і операційною білизною, встановлені на підставки
  • мило одноразове
  • пісочний годинник (3 хв.)

послідовність дій
1. Підготувати тази.
2. Налити в таз 5 літрів дистильованої води і додати 25 мл 0,5% нашатирного спирту.
Розчин підігріти до 37-38
3. Поставити пісочний годинник (3 хв.)
4. Приготувати бікс з перев’язувальних матеріалом.
5. Вимити руки під проточною водою з милом (одноразовим) протягом 1 хвилини від нігтьових фалангів до ліктьового згину. Обполоснути руки від нігтьових фалангів до ліктьового згину.
6. Вимити руки стерильними серветками в першому тазу протягом 3 хвилин. Вимити ретельно
Піднігтьові простору, навколоногтьові валики, міжпальцеві проміжки, пальці кисті,
Долонну і тильну поверхні лівої кисті, потім правої кисті.
7. Вимити ретельно ліве і праве зап’ястя, ліве і праве передпліччя до ліктьового згину.
8. Вимити руки стеріл’нимі серветками в другому тазу протягом 3 хвилин в тій же последова-
Тільності до середньої третини передпліччя.
9. Просушити руки стерильним рушником.
10. Обробити руки стерильними серветками, змоченими 960 етиловим спиртом~1 протягом 3
Нестерпно-
Сти антисептичних засобів.

Обробка рук 0,5% розчином хлоргексидину біглюконату (гібітан)


Гібітан випускається 20% водним розчином в скляних бутлях ємністю по 500 мл.
Для обробки рук використовують 0,5% спиртовий розчин препарату. Для отримання концентрації 0,5% необхідно розвести в пропорції 1: 40 (1 частина 20% водного розчину хлоргексидину біглюконату і 40 частин 700 спирту).
Оснащення:

  • флакон з 0,5% розчином хлоргексидину біглюконату
  • флакон з 700 етиловим спиртом
  • з перев’язувальним матеріалом і операційною білизною, встановлені на підставки;
  • мило (одноразове)
  • пісочний годинник (1-3 хв)

послідовність дій:
1. Приготувати флакон з 0,5% розчином хпоргексндіна біглюконата.
2. Встановити на підставку бікс з перев’язувальним матеріалом і операційним білизною.
3. Поставити пісочний годинник( 1 хв.), приготувати мило.
4. Обполоснути руки водою з милом протягом 1 хвилини. Мити руки в следуюшей послідовності: піднігтьові простору, околоногтевие валики, міжпальцеві проміжки, пальці кисті, долонну і тильну поверхні лівої кисті, потім правої кисті, ліве і праве зап’ястя, ліве і праве передпліччя до ліктьового згину.
5. Вимити руки під проточною водою для видалення мильної піни від нігтьових фалангів до лок-
Тевого згину.
6. Висушити руки стерильним рушником, накинутим на ліву руку, в наступній послідовності:
Пальці правої руки від нігтьових фаланг дощенту пальців;
Долонну поверхню правої кіст від основи пальців до лучезапястному суглобу;
Тил кисті (в тій же послідовності);
Внутрішню поверхню правого передпліччя (до середньої третини), потім-зовнішню поверхню передпліччя;
Внутрішню поверхню правого передпліччя від середньої третини до ліктьового згину, потім — зовнішню поверхню передпліччя від середньої третини із захопленням ліктьового суглоба.
7. Перекласти нижню частину рушника на висушену праву кисть і сушити ліву кисть в
Тієї ж послідовності»
8. Обробити руки малими стерильними серветками, змоченими 0,5% спиртовим розчином хлоргексидину біглюконату, від нігтьових фаланг до ліктьового згину (в тій же послідовності, як і миття рук під проточною водою з милом) протягом 2 хвилин
9. Обробити руки малими стерильними серветками, змоченими 0,5% спиртовим розчином
Хлоргексидину біглюконату (в тій же послідовності), до середньої третини передпліччя протягом 1 хвилини.

Обробка рук розчином 2,4% первомура (мурашиної кислоти)

Сучасна обробка рук хірурга перед операцією. Обробка рук хірурга: методи і способи
Показання: знезараження рук медичного персоналу, який бере участь в проведенні операції.
Оснащення:

  • флакон з 2,4% первомура
  • ємкосгь з 1,0 л дистильованої води
  • бікси з операційною білизною
  • мило (одноразове)
  • пісочний годинник (1 хв.)

послідовність дій
1. Приготувати флакон з 2,4% розчином-1000 мл (розчин готується і використовується
В день операції) і розвести в ємності з 9 л дистильованої води.
2. Встановити на підставку бікс з операційною білизною.
3. Приготувати пісочний годинник, мило.
4. Вимити руки під проточною водою з милом протягом 1 хвилини від нігтьових фаланг кисті рук
До верхньої третини передпліччя.
5. Обполоснути руки водою для видалення мильної плями від нігтьових фаланг до передпліччя.
6. Витерти руки насухо стерильним рушником (від нігтьових фаяанг до передпліччя по черзі
7. Опустити руки в ємність з 2,4% розчином на одну хвилину.
8. Витерти руки насухо стерильним рушником (від нігтьових фаланг до передпліччя по черзі
— праву руку, потім-ліву).
Примітка. Після закінчення операції, для профілактики сухості шкіри і появи
Тріщин, руки змащуються пом’якшувальним складом або кремами.

Обробка рук церегелем

показання: прискорене знезараження рук при проведенні операції в амбулаторних ус-
Ловіях.

Оснащення:

  • флакон з церігелем;
  • бікси з операційною білизною;
  • мило (одноразове);
  • флакон з 700 етиловим спиртом;
  • пісочний годинник (1 хв.)

послідовність дій
1. Встановити на підставку бікс з операційною білизною.
2. Приготувати флакон з розчином церігеля, пісочний годинник, мило.
3. Вимити руки під проточною водою з милом протягом 1 хвилини.
4. Висушити руки стерильним рушником (від нігтьових фаланг до верхньої третини передпліччя).
5. Налити в долоні 3-4 мл розчину церігеля.
6. Розтерти розчин по кистях рук і середньої третини передпліч протягом 10~15 секунд до обра-
Зування плівки.
Примітка. Утворилася на шкірі рук плівка міцна і не пропускає мікроорганізми.
Видаляється плівка 70° спиртом.
Хлоргексидину. Стерильні ватні тампони змочуються в будь-якому з цих розчинів, і шкіра хворого протирається двічі, з інтервалом в дві хвилини.

Замінником розчину йоду може бути йодонат, який являє собою суміш йоду (45 %) і поверхнево активної речовини. Для обробки операційного поля йодонат розводять в сорок п’ять разів, щоб отримати 1% розчин. Для цього до нього додають 45 частин дистильованої води. Шкіру хворого двічі протирають вийшла рідиною. А в кінці операції, перед тим як накласти шов, шкіру обробляють ще раз.

Обробка рук хірурга вважається одним з найважливіших способів підтримки при виконанні лікарських маніпуляцій.

1. Прийняти гігієнічний душ.

2. Обрізати нігті, задирки, зняти кільця, годинник і т. Д.

3. Переодягнутися (операційний костюм, тапочки, бахіли, шапочка)

4. Одягнути фартух (повинен бути від рівня сосків до підлоги)

5. Обробити руки (по альфельду)

Щітки – стерилізуються в автоклаві (основний режим). Щітка береться сестрою за щетину, мчить щетиною вгору до хірурга і ловиться хірургом на льоту. Мило одноразове, маленький шматочок, не повертається після намилювання, а тримається в руці зі щіткою. Руки поливаються водою від кисті до ліктя. Обробка рук щіткою: долонна поверхню пальців → тильна поверхня пальців → міжпальцеві ложа → міжпальцеві складки → повторюємо все для іншої руки → повертаємося на першу руку, кисть руки до лучезапястного суглоба → на другу руку → передпліччя до середньої третини першої руки → на другу руку → передпліччя до ліктьового згину першої руки → передпліччя до ліктьового згину другої руки. Щітка рухається взад-вперед. При змиванні мила під проточною водою рука руку не миє, якість змиву перевіряється в дзеркалі над раковиною. Перша щітка кидається в раковину, мило при цьому залишається в руках. Друга щітка також ловиться нальоту. Нею миють тільки до середньої третини передпліччя (демаркаційна зона). Стерильна серветка сестрою розгортається на всю довжину, хірург виставляє руку долонею вгору і ловить серветку нальоту. Хірург бере серветку за кінчик і витирає пальці від периферії до центру, відпрацьований ділянку серветки загортається всередину. Медсестра змочує марлеву кульку 96% спиртом і кидає його хірургу, кульку всередині руки, рухи долонями немов втираємо крем, до кордону між середньою і нижньою третиною.

Класичні методи обробки рук хірурга:

А) спосіб фюрбрінгера:

1) мити руки в теплій воді щіткою з милом 10 хв

2) обполоснути 80% спиртом протягом 1 хв

3) занурити руки в розчин сулеми 1:1000 на 1-2 хв

В) спосіб спасокукоцького-кочергіна:

1) мити руки у двох емальованих тазиках з 0,5% теплим розчином nh 4 oh по 3 хв у кожному

2) насухо витерти руки стерильною серветкою

3) обробити руки марлевим тампоном з 96% спиртом протягом 5 хв

Сучасний метод обробки рук хірурга (en-1500):

1) руки мити теплою водою з милом протягом 2 хв, потім висушити руки стерильною серветкою

2) нігтьові ложа і околоногтевые області обробити одноразовими стерильними дерев’яними паличками, змоченими антисептиком

3) нанести антисептик на шкіру кистей і передпліччя порціями, ретельно втираючи:

А) терти долонею об долоню

Б) терти лівою долонею по тильній стороні правої і навпаки

Послідовно і вірно. Цьому сприяє творча уява, яка дозволяє моделювати інтраопераційні ситуації і вихід з них, якщо станеться щось екстраординарне. «варто вам побачити внутрішнім поглядом знайому обстановку, відчути її настрій, і негайно ж в вас оживуть знайомі думки, пов’язані з місцем дії. Від думок народиться почуття і переживання, а за ними і внутрішні позиви до дії».

Спочатку не зайве згадати подібні моменти з минулого досвіду і що

Було зроблено для ліквідації ускладнень. Малюючи в своїй уяві картину майбутньої операції, хірург непомітно для себе виконує м’язово-рухову (ідеомоторну) координацію — непомітні рухи руками. Завдяки цьому в його свідомості виникають відповідні образи-динаміка операції і програма дій на випадок помилок і ускладнень. Якщо ж останні під час майбутньої операції стануть реальністю, то вони вже не будуть несподіванкою для свідомості хірурга, і він впорається з ними без особливих хвилювань і переживань. Що стосується помічників, то вони,

Опинившись в подібній стресовій обстановці, відчувають сильніші переживання, ніж хірург, який взяв на себе всю повноту відповідальності за результат операції.

Аутогенна «зарядка» повинна стати для хірурга складовою частиною підготовки до кожної операції. Психологічна саморегуляція включає зняття м’язової напруги і підтримку стабільного спокою.

В першу чергу треба прийняти зручну позу, зосередити увагу на

Обличчі і зняти маску напруги мімічних м’язів («маску фантомаса»). Далі поступово розслабляти шию, руки, тулуб і ноги аж до кінчиків пальців. Одночасно вселяти собі заданий стан і подумки (або вербально) вимовляти: «я спокійний. Я добре підготовлений до операції і знаю всі її етапи. Я зосереджений, уважний. Починаю операцію. Все йде нормально. Я відчуваю реакцію пацієнта і стежу за нею. Помічники поважають мене і чітко виконують всі мої вимоги. Настрій бадьорий, піднесений. Оперувати цікаво. Я-справжній хірург!».

Секрет в тому, що логіка і послідовність фізичний дій і

Почуттів, привели вас до правди, правда викликала віру, і все разом створило

«я єсмь» [. В процесі операції треба не забувати періодично перевіряти ступінь напруги м’язів у себе, а при необхідності делікатно нагадати про це і помічникам, щоб запобігти втомі. Разом з тим не слід розчаровуватися при невдачах (хто їх не відчував!). Тут потрібна систематична робота над собою, тренінг психофізичного апарату, який поступово стане слухняним інструментом в нелегкій роботі хірурга.

Цікаво відзначити, що виникло в результаті аутогенного тренування

Активний психічний стан, поступово закріплюючись, переходить в домінуюче і створює сприятливий фон активної діяльності на час, що виходить далеко за межі навіть найтривалішої операції. Ось де пусковий механізм для творчості хірурга!

Щоб домінуюче психічний стан стало властивістю особистості хірурга, його треба викликати день у день не тільки тоді, коли належить оперувати, але і в різних життєвих ситуаціях. Отже, психологічна підготовка хірурга перед операцією — це складний процес стабілізації психічного стану до тих пір, поки воно не стане легко керованим. Мистецтво саморегуляції якраз і полягає в тому, щоб якомога швидше повертати себе в подумки створену ситуацію. Ах, як це співзвучно зі сценічним станіславським»якби»! до сказаного додамо, що успішна робота хірурга визначається не тільки рівнем його професійної та

Фізичної підготовки, а й психологічної готовності до напружених умов професійної діяльності.

Любіть операції і бережіть пацієнтів, колеги! і вони допоможуть вам

Подужати довгу дорогу часу, що веде до золотих вершин хірургічного мистецтва.

Висновок. Психологічна підготовка хірурга перед операцією дозволяє діяти логічно, послідовно і правильно в будь-якій ситуації.

Матеріал адресований сучасним і майбутнім хірургам.

Хірурги перетворюють хірургію, хірургія перетворює хірургів. Hoc axioma perpetua est. Це-вічна аксіома.