Обробка цибулі перед посадкою розчином перекису водню. Обробка цибулі перед посадкою-збільште врожайність і забудьте про цибулевої мусі! перекис водню як добриво для квітів

98

Цибуля-це одна з найпоширеніших культур. Його застосовують і в їжу, і як цілющий засіб. Вирощують його в росії з дванадцятого століття. До складу цибулі входять велика кількість вітамінів, фітонциди, мінеральні солі і безліч інших необхідних людському організму мінеральних речовин. Завдяки цьому овоч став настільки популярним на всій планеті.

Цибулю можна вирощувати один, два, а то і три роки, в залежності від того, з якою метою його вирощують. На перший рік, висіваючи в грунт насіння, городник отримує цибулю-севок або, як його ще називають – арбажейку. Ці цибулинки мають в діаметрі від одного до двох сантиметрів, вагою від двох до п’яти грам. На другий рік при посадці цибулі-севка виростає велика цибулина-матка. І коли на третій рік посадити велику цибулину, то в результаті можна отримати насіння. Оскільки вони мають чорний колір, то і назвали їх чорнушкою.

Південні райони можуть отримати насіння вже на другий рік вирощування цибулі. На перший рік посіву тут отримують готову цибулину-матку. А на другий рік — на ній виростає стрілка з сімейним суцвіттям на кінці, де і утворюються насіння.

При вирощуванні цибулі необхідно враховувати агротехнічні особливості цієї культури. Потрібно взяти до уваги, що коренева система овоча має мочковатую структуру, через що їй потрібно додаткове харчування. Саме завдяки цьому цибуля дає високі врожаї. Найкраще садити цибулю на ділянці, де росли культури, для яких при підготовці грунту вносили органічні добрива. До таких рослин відносяться:

  • рання капуста;
  • томати;
  • огірки;
  • картопля;
  • кабачки;
  • бобові.

Лук відмінно сусідить з такими культурами, як:

  • капуста;
  • морква;
  • буряк;
  • редис.

Завдяки цьому можна робити ущільнення грядки.

Висаджувати цибулю потрібно в грунт, яка дає нейтральну реакцію на кислотність. Тому занадто кислий грунт необхідно розкислювати. Для цього використовують гашене вапно, доломітове борошно або деревну золу. Ні в якому разі не можна давати під цю культуру свіжі органічні добрива. Перегній повинен бути зрілим. Крім того, при підготовці ділянки під посадку цибулі восени вносять і мінеральні добрива.

Важливо. Навесні перед самою посадкою також потрібно підживити грунт. На чорноземах можна внести тільки органіку. Торфянистую грунт удобрюють калійними добривами.

Цибуля відмінно переносить холод і останні морози, тому висаджують його, як тільки зійде сніг, і температура грунту досягне +12 градусів. Під час весняних заморозків, навіть при температурі -3 градуси, цибульні сходи не постраждають. При цьому дорослі рослини при такій температурі, навпаки, перестають розвиватися, і насіння в такому випадку не дозрівають повністю.

Для того щоб цибуля пішов у ріст і розвивався, потрібна достатня кількість вологи. Якщо насіння не отримають вологи, то вони будуть дрібними і щуплими. У той же час велика цибулина без води залишається сухою і жорсткою.

замочування цибулі перед посадкою

Садівники і городники з кожним роком намагаються дізнатися все більше цінної інформації для того, щоб підвищити врожайність. Найпростіші поради в більшості випадків дуже допомагають у догляді за культурами. При вирощуванні цибулі багато абсолютно не замислюються про те, як збільшити врожайність, і чому бувають випадки, коли ця рослина зовсім не росте. Досвідчені городники знають, що цибулю перед посадкою потрібно підготувати, тобто вимочити.

Цибуля на зелень

Природно зараз постає питання, як замочувати цибулю севок перед посадкою, і скільки способів існує? розглянемо самі основні способи підготовки посадкового матеріалу, щоб поліпшити сходи, як уберегти рослину від шкідників і яким чином це зробити.

Варто відзначити той факт, що вимочувати посадковий матеріал цибулі не обов’язково. Тим більше, якщо садять його на промисловому рівні. Крім того, обробляти севок не потрібно в тому випадку, коли придбаний якісний посадковий матеріал. Головний критерій якості-вирощування севка на здоровому родючому грунті.

Мало хто севок вирощує в домашніх умовах, так як легше його купити на ринку. Тому гарантій якості в цьому випадку немає ніяких. В цьому випадку замочування арбажейкі охоронить городника від неприємностей при зборі врожаю, а саме від хвороб, гниття і шкідників.

Перед тим, як замочувати цибулю перед посадкою, кожну цибулинку потрібно злегка надрізати. Таким чином розчин проникне між лусочками і знезаразить їх від шкідливої мікрофлори. Але не можна робити зріз занадто великим, оскільки в цьому випадку цибулина почне гнити і не утворює ріпки. Замість зрізу можна просто почистити цибулинки від лушпиння.

Якщо севок занадто дрібний, то це значно ускладнить процес замочування. З цієї причини потрібно при закупівлі вибирати перевірених постачальників і фермерів, які при вирощуванні посадкового матеріалу сумлінно дотримуються всіх технологій. При цьому севок збирають в суху теплу погоду і зберігають в чистому сухому провітрюваному приміщенні.

Важливо! якщо севок висаджується тільки на зелень, то його обробляти перед посадкою не потрібно.

переваги та недоліки замочування цибулі

Дачники досі ведуть палкі суперечки з приводу того, наскільки ефективний цей процес, і в чому замочити цибулю перед посадкою. Але, робити його чи ні, повинен вирішити кожен городник індивідуально, вивчивши всі достоїнства і недоліки подібної підготовки посадкового матеріалу.

Згідно з проведеними дослідами, садівниками-професіоналами був виявлений ряд переваг замочування цибулі перед посадкою. До таких відносяться:

  • зелень і ріпка активніше ростуть і розвиваються;
  • цибулина позбавляється від негативної мікрофлори, що сприяє активному розвитку;
  • цибуля не гниє;
  • грунт не заражається бактеріями, які часто живуть в посадковому матеріалі.

Якщо розглядати недоліки замочування, то в цьому випадку можна з упевненістю сказати, що причина в цьому випадку в недостатньому замочуванні, але ніяк не на шкоду розчинів на структуру цибулі. Крім того, неправильно обрізані цибулинки теж можуть викликати негативний процес при вирощуванні культури. Тому, щоб не було подібних неприємностей, перед використанням будь-якого розчину потрібно уважно вивчити інструкцію.

розчини для замочування

Залежно від того, який саме розчин буде використовувати городник, такої мети він і досягне. Це станеться тому, що кожен з розчинів призначається для профілактики конкретної хвороби, тим більше що кожен з розчинів має свою особливість.

Важливо! перш ніж обробляти посадковий матеріал, його необхідно відсортувати і вилучити м’які і гниють цибулини.

Існують наступні розчини для обробки цибулі:

  • сольовий розчин. для його приготування знадобляться два літри води і дві ложки кухонної солі;
  • содовий розчин. для його приготування знадобляться відро води, температура якої не перевищує п’ятдесяти градусів, і чайна ложка соди;
  • марганцевий розчин. на відро води беруть не більше 35 грам кристаликів перманганату калію;
  • фітоспорін. цей препарат можна купити як у вигляді рідини, так і у вигляді пасти і порошку. Застосовувати препарат потрібно, залежно від того, як описано в інструкції, хоча діє він однаково;
  • перекис водню. цей препарат є з’єднанням водню і кисню, завдяки чому засіб застосовується як в медицині, так і в промисловості для окислювально-відновних дій;
  • піперазин.

Розчин марганцівки

Для їх приготування важлива правильна дозування, інакше процес не принесе належного ефекту.

процес замочування цибулі

У кожному з цих розчинів замочування робиться по-різному, при цьому не можна застосовувати їх всі разом, за винятком деяких варіантів.

Замочування цибулі перед посадкою в сольовому розчині можна робити із застосуванням розчину з марганцівки. При цьому першим потрібно використовувати солоний розчин. Лук замочують не менше ніж на три години. Завдяки подібному купання, стимулюється зростання ріпки, і рослина буде захищене від агресії середовища, що знаходиться в грунті. Таким чином, цибулина не буде вражена нематодою та іншими захворюваннями.

Важливо! марганцівку можна застосовувати після сольового розчину або ж в якості індивідуального головного засобу захисту.

У марганцівці цибуля настоюється протягом декількох годин, завдяки чому можна запобігти великій кількості захворювань, які вражають цибулини.

З приводу содового розчину існує велика кількість легенд, однією з яких є те, що при обробці лука содової ванною він не буде стрелковаться. Викид стрілок цибулею залежить тільки від того, наскільки правильно зберігався цибулинний посадковий матеріал. Якщо він був добре просушений і зберігався у відповідних умовах, то стрілок не буде. В іншому випадку навіть сода не допоможе. А застосування соди при обробці гарячою водою запобіжить розвиток деяких захворювань на цибулинах.

У сольовому розчині

Обробивши цибулю березовим дьогтем, можна позбутися не тільки хвороб, але і від шкідників. При цьому застосування даного засобу сприятливо впливає на людський організм. Обробляти дьогтем потрібно наступним чином:

  • севок ретельно просушується протягом доби;
  • кожну цибулину потрібно відкрити, тобто зняти верхню лушпиння;
  • злегка обрізається верхівка;
  • замочується в дегтевом розчині протягом трьох-чотирьох годин.

Для приготування розчину потрібно взяти ложку дьогтю на літр води. При цьому вода повинна бути нагріта до 22 градусів. Вміст потрібно періодично помішувати, таким чином посадковий матеріал добре просочиться.

Важливо! занурюючи севок в ванну, його найкраще покласти в сітку і прикласти цеглою, для того щоб мішок не спливав на поверхню, і цибуля мав можливість добре просочитися.

Фітоспірин застосовується тільки для запобігання захворювань, при цьому він не може запобігти навалу комах на цибулеву рослину. Крім того, цей препарат допоможе протистояти тільки деяким захворюванням, таким як:

  • борошниста роса;
  • пероноспороз або несправжня борошниста роса;
  • бактеріальна гниль цибулі;
  • фомоз.

При цьому слід пам’ятати, що застосування препарату рекомендовано строго за інструкцією. Кожен вид цього препарату має окрему дозу застосування. Для обприскування підходить розчин з порошку фітоспірину в співвідношенні десяти грам на півлітра води, а при замочуванні беруть двадцять грам цього препарату. При цьому фітоспірин застосовують після того, як цибуля була замочена в розчині для стимуляції росту.

Перекис водню діє як дезінфікуючий засіб. Тому, обробляючи севок цим препаратом, городник знезаразить рослина, підвищить його імунітет, що послужить стимулятором росту. Таким чином, рослина, оброблене цим препаратом, згодом дасть хороший урожай. Лук замочують в цьому розчині не біліше ніж на п’ять хвилин.

Зверніть увагу. Лук часто уражається комахами, зокрема на цю рослину нападає цибулева муха. Більшість городників з цією метою використовують нашатирний спирт. Інші-користуються іншими методами. Зокрема, застосовують таблетки піпіризин. Оскільки цей препарат застосовується в медицині для виведення глистів з організму людини, то застосування його на грядках абсолютно нешкідливо. Рослина можна відразу після обробки приймати в їжу. Для того щоб обробити пошкоджену цибулю, таблетки розводять водою.

Щоб повністю позбутися від цього шкідника восени при підготовці грунту для висадки цибулі потрібно глибоко перекопати ділянку, оскільки муха ховається в землю на глибину до двадцяти сантиметрів.

Важливо не тільки те, в чому замочити цибулю севок перед посадкою, важливу роль у вирощуванні цибулі грає догляд за рослиною. Потрібно, в першу чергу, розуміти, що замочування цибулі севка робиться тільки для того, щоб допомогти йому рости і розвиватися. Але без добрив він рости не буде. Для посадки потрібно відібрати якісні цибулинки, просушити і прогріти їх правильно. При цьому якщо буде виконані всі правила посадки і догляду, то підготовка севка допоможе дасть очікуваний результат, і городник отримає до свого столу великий соковитий без пошкоджень цибулю.

Лук обробляється перед посадкою і вирощується в кілька етапів. Перший етап обробки вводять для посівного матеріалу, щоб зміцнити його і видалити бактерії. Для початку цибулю-севок перебирається вручну. Згнилі, тріснуті цибулини викидаються, а найкращі висаджуються в субстрат. Перед початком посадці цибулю прогрівають на сонці кілька днів, потім замочують в розчині біостимулятора. Щоб убити бактерії, рекомендується перед замочуванням в біостимуляторі обробити цибулю перед посівом в сольовому розчині. Після вилучення з нього цибулю просушується паперовими рушниками і поміщається в нову ємність, куди заливається розчин біостимулятора. Замочується цибулю на два дні, після витягується, трохи просушується і відкладається, поки його не висадять в грунт. Рекомендується розрахувати обробку цибулі таким чином, щоб його можна було б же посіяти, як тільки його витягнуть з розчину.

Цибуля відмінно вкорінюється в субстраті, якщо ємність з ним була розміщена на освітлене місце. Як тільки цибуля пустить коріння, його потрібно обробити перед тим, як посіяти у відкритий грунт. Перед посівом потрібно опеньків замочити цибулю з утворилася кореневою системою на десять годин в розчин біостимулятора. Додатковим доглядом буде розміщення цибулі перед посівом в розчин мідного купоросу. Приготувати його просто: в десять літрів води додається чайна ложка купоросу, добре перемішується, потім в розчин занурюється цибулю. Після замочування цибулю потрібно промити під теплою проточною водою, промокнути в паперовому рушнику. Висаджувати його можна на наступний день, так як корисні речовини з підготовчих розчинів швидше вбереться, наситять головки цибулі корисними речовинами.

Грунтова суміш також повинна бути розпушена і удобрена заздалегідь, щоб разом з посівочним матеріалом вона змогла утворити вкрай вигідний для садівника тандем. Перші стрілки цибулі з’являються менше, ніж через місяць, якщо цибуля була оброблена перед посівом подвійним методом, зазначеним вище. Посадити цибулю потрібно на відстані двадцяти сантиметрів один від одного, а відстань між рядами – від 15 до 20. Після посадки у відкритий грунт цибулю не перестають обробляти-його потрібно постійно поливати. У спекотні дні полив проводиться частіше, а якщо погода не має, то знижувати полив, даючи відкритого грунту час, щоб висохнути, випарувавши вологу. Надмірне зволоження може вбити посіви цибулі. Підживлення також важливі, тому, вивчивши графік внесення поживних речовин для цибулі, варто правильно скомпонувати підгодівлі мінеральними і органічними добривами. Після подвійної обробки цибулі перед посівом, він не потребує занадто активних підгодівля-посівний матеріал накопичив достатньо корисних речовин для розвитку і подальшого зростання, але додаткове стимулювання зростання не завадить.

(2 оцінили, оцінка: 7,50 з 10)

Читайте так само:

Цибуля посадка і догляд у відкритому грунті

Коли висаджувати цибулю-порей у відкритий грунт?

Вирощування цибулі в теплиці на продаж

Вирощування цибулі у відкритому грунті

Вирощування цибулі з насіння за один рік

Посів цибулі на ріпку навесні

Чому жовтіє листя цибулі на грядці?

Обробка насіння перед посівом в грунт-це питання переваги кожного садівника. Ви можете висаджувати насіння відразу ж у відкритий грунт, якщо повністю впевнені в тому, що насіння зійдуть. Зазвичай обробка використовується не тільки, як додатковий засіб, але, як екстрена допомога насінню, якщо ті, за різноманітними джерелами, не дуже добре проростають.

Обробляти насіння і готувати можна різними способами. Найефективнішим є обробка насіння перекисом водню перед посівом. Цей метод дозволяє не тільки підготувати насіння до посадки, але і знезаразити їх, якщо вони були куплені з рук, а також прибрати навіть найменшу можливість ураження насіння, а після і саджанців, як вони потраплять в грунт.

Перекис практично та ж вода, хіба що є в її формулі додатковий атом кисню. Вона-відмінний окислювач, прекрасно знезаражує все, що нею обробляється. Насіння, отримані самими садівниками-городниками, можуть бути не дуже здоровими, а отримані з інших рук і зовсім чимось заражені. Це практично не видно зараз.

А ось після посіву, коли з’являться сходи, стане ясно, що даремно були витрачені зусилля. Тому обробка насіння перекисом водню перед посівом знезаражує насіння, дезінфікує їх, підвищує їх схожість.

Насіння проростає швидше, а рослини, які виросли з них, мають високий імунітет до різних хвороб, хорошою регенерацією після будь-яких пошкоджень, більш стійкі до різких перепадів температур і у них відмінне плодоношення.

Крім того, є категорія насіння, які дуже туго сходять. Їм потрібна допомога, щоб зійшли вони швидше, а не загнили в грунті. Інгібітори, що містяться в таких насінні, не дають їм проростати,але пропадають в результаті окислення в природному середовищі. У промислових масштабах таке насіння замочують в розчині соляної кислоти. Хоча чудовоЗбільшує і прискорює схожість насіння перекис водню, окислюючи інгібітори і прискорюючи проростання.

Рада! перед тим, як замочувати насіння в будь-якому засобі, корисно спочатку замочити їх в простій воді хвилин на 20-40 (в залежності від твердості оболонки і свіжості насіння). Оболонка розм’якшиться трохи і ефект від замочування в будь-якому засобі буде великим.

Яке насіння замочують в перекису водню перед посівом

Для боротьби з хворобами моркви, буряка, селери їх насіння протягом 15-20 хвилин замочують при 45-50 градусах; насіння капусти — 30 хвилин при 48-50 градусах. Цибуля-севок і часник занурюється на 5 хвилин у воду при температурі 50 градусів, а потім в холодну — для боротьби з нематодою. Насіння квасолі і баклажанів обробляють водою при температурі 60 градусів протягом 4-х годин. Сухе прогрівання найчастіше застосовують для насіння гарбузових культур. Ви можете покласти насіння при кімнатній температурі від 15-20 градусів, поступово підвищуючи до 50-60° протягом 3-4-х годин. Можна так само замочувати насіння в перекису водню 10% або горілці для знезараження. Час використовується той же, близько 20 хвилин, як і при замочуванні в марганцівці (процентному розчині марганцевокислого калію).

Для забезпечення рівномірні і дружних сходів овочевих рослин доцільно їх насіння замочувати. Тривалість замочування і кількість води для цього неоднакове для різних овочевих культур:

Капусту, редис, салат, редьку замочують 12 годин беручи на 10 грам насіння 6 мілілітрів води.

Огірки, кабачок, патисон, гарбуз замочують 12 годин беручи на 10 грам насіння 5 мілілітрів води.

Цибулю замочують 6-8 годин беручи на 10 грам насіння 7-8 мілілітрів води.

Томати замочують 48 годин беручи на 10 грам насіння 7-8 мілілітрів води.

Буряк замочують 48 годин беручи на 10 грам насіння 8 мілілітрів води.

Петрушка, селера, морква, кріп замочують 48 годин беручи на 10 грам насіння 10 мілілітрів води

Квасоля, горох замочують 2 години беручи на 10 грам насіння 10 мілілітрів води.

Як замочувати насіння в перекису водню перед посівом

Замочування насіння в перекису водню — ефективний спосіб передпосадкового впливу.

3% перекис водню можна купити в аптеці, якщо хто не знає і не має її у своїй домашній аптечці в якості дезинфікуючого засобу для обробки ран, різних грибкових захворювань шкіри (грибок на ступах ніг) і д

Розчином перекису водню дуже добре час від часу (або, коли є ознаки захворювання) поливати рослини, тому що в землі її атоми розпадаються на воду і кисень, а кисень дуже благотворно впливає на силу росту і здоров’я кореневої системи.

Дуже популярно в домашньому квітникарстві обприскування розчином перекису водню рослин горщиків для підгодівлі і для дезінфекції (від мушок і різних захворювань). Навіть можна швидко реанімувати зів’яле рослина …

Нерозбавленим перекисом водню можна обробляти туговсхожіе насіння з твердою оболонкою протягом 15-20 хвилин. І нічого страшного, не бійтеся, якщо побачите, що щось в блюдце пузириться: негативного впливу не буде, тільки позитивне.

Якщо є сумніви, то замочіть насіння в розчині однієї чайної ложки 3% перекису водню в склянці води протягом 2-3 годин.

Після промивання насіння і підсушування їх можна висівати. Сходи будуть дружними і 100%.

Купівля насіння від відомих виробників не дає 100% гарантії їх якості, тому є сенс додатково обробляти насіння перед посівом, щоб домогтися дружних сходів і поліпшити властивості самих рослин для досягнення хорошого врожаю.

Обробка розсади перекисом водню

Щоб розсада росла міцною, а коренева система розвивалася активно, її поливають розчином пероксиду (на 1 л води – 25-30 г перекису). Перекис для розсади застосовують регулярно, але не постійно, замінюючи один полив в 1-2 тижні.
Обробка цибулі перед посадкою розчином перекису водню. Обробка цибулі перед посадкою-збільште врожайність і забудьте про цибулевої мусі! перекис водню як добриво для квітів

Більш слабким розчином можна обприскувати» сумну», слабку, хвору на вигляд розсаду (на відро води – 20 г). Особливо добре працює перекис проти чорної ніжки і кореневих гнилей.

Тут же згадаємо, що перекис можна додавати в воду для вкорінення живців.

Перекис водню як добриво для квітів

Пероксид водню зберігає коріння рослин здоровими. Додаткова аерація грунту допомагає коріння рослин засвоювати мікро і макроелементи. Вивільняється кисень» з’їдає » відмерлі корінці і не дає можливості розмножитися патогенним бактеріям.
Обробка цибулі перед посадкою розчином перекису водню. Обробка цибулі перед посадкою-збільште врожайність і забудьте про цибулевої мусі! перекис водню як добриво для квітівдодайте столову ложку перекису водню на літр води і поливайте рослини один раз в тиждень. Зрошувати листя цим розчином в якості добрива не потрібно. Так як перекис буває не тільки 3%, вам може стати в нагоді таблиця розведення різних її концентрацій.

стеблова нематода цибулі чи не самий грізний знищувач посадок цибулі і часнику. Якщо допустити його появу в грунті, то на цій ділянці не радять більше вирощувати цибульні культури протягом п’яти років. Цей мікроскопічний білий черв’як може зимувати як в грунті, так і в самих цибулинах і навіть насінні. Причому у відходах цибулі та часнику, в висохлих цибулинах і лусочках зараза може продовжувати жити від двох до п’яти років. До речі, про це не варто забувати, коли лушпиння цибулі використовують для приготування поживних настоїв для підгодівлі інших рослин.

Як розпізнати зараження нематодою? в першу чергу вона вражає донці. Коли шкідник активно розмножується, донці розтріскується. Листя на цих рослинах в’януть, никнуть. Їх не можна залишати на грядках. Хворі цибулини викопують і спалюють подалі від городу. Боротьба з нематодою повинна починатися ще на стадії підготовки до посадки. Для цього севок і зубки часнику обробляють гарячою водою.

Інший ефективний спосіб відлякати лушпиння муху від грядок в період кладки яєць – посипати уздовж посадок сумішшю вапна з тютюновим пилом. Боротися зі шкідником допомагають і спільні посадки культур, які не подобаються комасі. Зокрема, до таких відноситься морква.

Щоб цибулева муха менше докучала, досвідчені городники проводять подзимние посадки цибулевих культур. Помічено, що такі зміцнілі за зимовий період рослини часто не по зубах ненажерливим личинкам.

В городі знадобиться перекис водню і нашатирний спирт

цього року весна кілька разів засмучувала несподіваними похолоданнями і навіть заморозками. Як результат такої негоди у цибулі та часнику починає підмерзати, а потім і жовтіти перо. Виправити становище можна за допомогою антистресових препаратів. Але можна скористатися і більш бюджетним варіантом – розчином перекису водню. Для цього на 1 л води беруть 2 стіл. Ложки рідини і обприскують цим складом цибульні культури по перу.

Нездоровий вид посадок може викликати брак азоту в грунті. Тому навесні рекомендують проводити підгодівлі. Це може бути сечовина або трав’яний настій на основі кропиви. До підгодівлі приступають не раніше, ніж за вікном встановиться температура вище +10 град.с.

Також підгодівлю виконують розчином нашатирного спирту. Для цього беруть 2 стіл. Ложки кошти на 10 л води. Крім поживного ефекту такий склад очищає грядки від цибулевої мухи і скритнохоботніка. Повторну обробку виконують через 10 днів.

У числі хвороб, небезпечних для цибулевих культур-несправжня борошниста роса. Боротися з цією хворобою можна за допомогою обприскувань 1% бордоською рідиною. Ці заходи потрібно повторювати раз на тиждень-півтора. Але обов’язково припинити їх за три тижні до терміну збирання врожаю. В якості профілактичних заходів проти несправжньої борошнистої роси посадковий матеріал рекомендують прогрівати перед висадкою на грядки.

Начебто ось воно – початок зими, до весни ще далеко, дачники і городники можуть відпочивати. Але немає спокою любителям копати, садити, ростити, пересаджувати. І вже зараз починається активна заготівля і підготовка насіння до майбутнього сезону. Насіння збираються зі своїх врожаїв, купуються в магазинах і з рук, виписуються по каталогах, обмінюються з сусідськими. Насіння з перевірених магазинів, від перевірених фірм в принципі особливої підготовки не вимагають. Хіба тільки такі насіння, які потребують стратифікації, скарифікації, та ще ті, що краще перед посівом замочувати для більш швидкого проростання. А як замочувати – тут варіантів багато, на будь-який смак, будь-які можливості. Один з них-замочування насіння в перекису водню .

Навіщо насіння замочувати в перекису

Перекис практично та ж вода, хіба що є в її формулі додатковий атом кисню. Обробка насіння перекисом водню перед посівом знезаражує насіння, дезінфікує їх, підвищує схожість. Насіння проростає швидше, а рослини, які виросли з них, відрізняються високим імунітетом до різних хвороб, краще регенеруються після пошкоджень, більш стійкі до різких перепадів температур, відмінно плодоносять.

Крім того, є категорія насіння,Які дуже туго сходять. Їм потрібно допомогти, щоб зійшли швидше, а не загнили в грунті. Інгібітори, що містяться в таких насінні, не дають їм проростати,але пропадають в результаті окислення в природному середовищі. У промислових масштабах таке насіння замочують в розчині соляної кислоти. Хоча прекрасно збільшує і прискорює схожість насіння 3% я перекис водню, окислюючи інгібітори і прискорюючи проростання.

Рада! перед тим як замочувати насіння в будь-якому засобі, корисно спочатку замочити їх в простій воді хвилин на 20-40 (в залежності від твердості оболонки і свіжості насіння). Оболонка злегка розм’якшиться, і ефект від замочування в будь-якому засобі буде великим.

Яке насіння можна замочувати в перекису

Знезаражувати в перекису можна насіння будь-яких рослин, особливо якщо немає впевненості в їх здоровому стані. Це насіння, отримані з сумнівних джерел, та й купленим в магазинах процедура знезараження теж не завадить.

Особливо потребують обробки перекисом туговсхожіе насіння:

  • покриті твердою оболонкою: кавун, гарбуз, огірки, кабачки, буряк, томати, перці, баклажани;
  • з високим вмістом ефірних масел: кріп, петрушка, морква, пастернак, селера, фенхель;
  • насіння квітів: гвоздика шабо, бегонія, бальзамін, геліотроп, пеларгонія, сальвія, цинерарія та ін., насіння кімнатних квітів.

Замочування в перекису розм’якшує оболонку таких насіння, вимиває ефірні масла, що прискорює проростання.

Як замочувати насіння в перекису водню перед посадкою

Насіння все різні: за розміром і формою, з різною оболонкою і термінами проростання … Можна сказати: кожен зі своїм характером. Тому і способи передпосадкової обробки будуть відрізнятися.

Час замочування насіння:

  • на 24 години: помідори, буряк, баклажани, перці;
  • на 12 годин: більшість інших.

Загальний розчин перекису робиться так: 3%-й розчин перекису (1 ст.л.) додається в 0,5 л води.

Насіння можна замочувати в мішечках, в плошечках. Їх можна розкладати на вологу ганчірочку або вологу паперову серветку (можна використовувати і туалетний папір). При кімнатній температурі витримувати 12 або 24 години (див. При цьому бажано воду міняти кожні 4-5 годин, щоб насіння не «задихнулися».

Увага! насіння з твердою оболонкою можна обробляти нерозбавленою перекисом водню (помістити їх в перекис на 15-20 хвилин). Не треба боятися, що в мисочці щось пузириться-нічого страшного з насінням не трапиться.

Після замочування насіння в перекису (як, втім, і в будь-якому іншому розчині), їх потрібно промити, можна в проточній воді, потім підсушити і пророщувати.

Журнал, улюблений багатьма садівниками-городниками радить проводити замочування насіння у водному розчині перекису водню таким чином:

  • з метою знезараження насіння перед посівом їх досить замочити в 10% м розчині перекису на 20 хвилин.
  • а щоб розчин спрацював як стимулятор росту, його роблять менш концентрованим, але замочують довше: 12 — 24 години в 0,4% м розчині.

З особистого досвіду

Наостанок трохи зі свого досвіду. Особливо проблемні насіння замочую в подвійному розчині перекису водню з марганцівкою. Кристалики марганцівки розчиняю в аптечному бульбашці з-під якого-небудь ліки, наприклад, з-під йоду або зеленки (не маленькому). Його вистачає надовго-марганцівка там не псується. Зате важко помилитися в тому, скільки кристаликів треба додавати в розчин. У потрібний розчин можна просто капнути необхідну кількість марганцевого концентрату (шприцом або піпеткою). Іноді зволожені і злегка набряклі насіння просто обприскую розчином перекису водню.

Увага! однак використовувати перекис з будь-якими іншими засобами і стимуляторами категорично не рекомендується: можуть статися небажані, навіть шкідливі і небезпечні хімічні реакції.

Нехай всі ваші насіння будуть здорові, швидко проростуть і дадуть відмінні сходи!