Клей для фанери на бетонну і деревяну підлогу: види, поради щодо вибору. Чим склеїти фанеру між собою: правила і способи клейового зєднання на скільки шкідливий двокомпонентний клей для фанери

138

Вам знадобиться

  • — валик або кисть;
  • — затискачі або струбцини;
  • — оліфа або рослинна олія;
  • — знежирений сир;
  • — нашатирний спирт;
  • — наждачний папір

Інструкція

Виберіть клей

Клеї, що використовуються для склеювання фанери, можна розділити на дві групи. В основі білкових клеїв лежать продукти тваринного походження. Казеїновий варіант білкового клею отримують з знежиреного сиру. Альбуміновий — з крові тварин. Існує також комбінований альбуміно-казеїновий варіант. У всіх випадках вихідною сировиною для виготовлення клеїв цієї групи служить білок, який міститься в крові або молоці тварин.

Синтетичні клеї виготовляються з штучних фенолоформальдегідних і карбамідоформальдегідних смол.

Слід пам’ятати, що вибір марки клею залежить від вологості повітря в приміщенні, де буде використовуватися готова конструкція, а також від необхідного ступеня міцності готового виробу.

Рівномірно і акуратно нанесіть шар клею на склеювані поверхні за допомогою кисті або валика. Щільно притисніть їх один до одного, використовуючи струбцини або затискачі. Приберіть надлишки клею.

Якщо з якихось причин у вас немає можливості придбати готовий клей , виготовити казеїновий клей цілком можливо в . Для цього необхідно взяти знежирений сир і змішати його з нашатирним спиртом в пропорції 4:1. Намажте деталі отриманою масою і міцно притисніть один до одного.

Для склеювання поверхонь, що піддаються впливу вологи, виготовляють клей іншого складу. Візьміть столярний клей і нагрійте його. Додайте оліфу або рослинне масло в пропорції 4:1.

Слід знати, що склеювати ламіновану фанеру не рекомендується — її плівковий шар, за своїми фізичними характеристиками, не придатний для подібної операції. При необхідності склеїти ламіновану фанеру необхідно зняти шар ламінату до деревини за допомогою наждачного паперу. Ретельно просушіть і очистіть поверхню. Використовуйте епоксидний клей.

Підкажіть марки клею або спеціальної клейової стрічки, вартість таких матеріалів.

Епоксидна смола, це клей, який застосовується практично завжди, для склеювання наприклад дерев’яної рукоятки, і металевого полотна ножа, вставленого в деревину ручки. Даний клей двокомпонентний, і складається з смоли і затверджувача. Безпосередньо перед склеюванням, склади змішуються, в пропорціях, зазначених на упаковці. Раніше вважалося, що» епоксидка » є найнадійнішим і ефективним засобом, для склеювання в тому числі дерева і металу. В принципі даний клей відноситься до розряду недорогих матеріалів, і тому ціна тут головним чином буде залежати від обсягу упаковки. У двісті рублів цілком можна вкластися.

Якщо наприклад не передбачається великих навантажень, стосовно деталей або елементів, що з’єднуються, то можна застосовувати так само і синтетичні, а так само і каучукові клеї. Головне тут, це добре стиснути приклеюються поверхні. Що стосується клеїв на каучуковій основі, то з ними легко працювати, так як надлишки без труба видаляються гострої стамескою або ножиком.

Еластичний клей коштує близько ста п’ятдесяти рублів за тюбик в тридцять грам.

Так само поширене і застосування клейкої двох — сторонньої стрічки. Сама стрічка м’яка, зі спіненого матеріалу. Завдяки багатому асортименту, можна підібрати таку стрічку, яка найбільш буде підтримувати з’єднання обраних матеріалів. Зокрема на акриловій основі стрічка коштує близько ста сімдесяти рублів, за один рулон. У тому числі, що стосується фірми виробника, виробник 3м є визнаним лідером в даній області.

Резюмуючи, можна сказати, що ціни коливаються від двохсот рублів і до п’ятисот рублів за невелику упаковку.

Першість серед клеїв, що використовуються для склеювання металу і деревини, належить «старожилу» в цій області — звичайному 88 — му клею. Правильна назва-88н. В принципі, всі клеї на каучуковій основі здатні надійно склеїти метал з деревиною. В даному випадку важлива не статичність висохлого клейового матеріалу, яку, наприклад, добре забезпечують епоксидні смоли, а навпаки, «липкість» клейового складу. Це пов’язано з адгезивними властивостями поверхонь, що склеюються. Приклад: склеюючи дерев’яні бруски, використовуючи при цьому клеї пва і його аналоги, ми домагаємося міцності з’єднання при проникненні клею в матеріал — деревину, «зрощуючи» таким чином однорідні матеріали. Але при склеюванні металу і деревини слід враховувати, що клей в метал не проникає, а лише залишається на його поверхні. До того ж коефіцієнт розширення у металу і деревини, при перепаді температур, вельми відрізняється. Тому при склеюванні варто сподіватися на пластичність клею, його «рухливість».

Такими властивостями володіє ще ряд клеїв. Варто згадати «еластосил-2» і «патекс», інші марки не використовував, тому коментувати їх властивості вважаю некоректним.

Що стосується клейових стрічок, то вибір їх дуже різноманітний. Не звертав уваги на фірму — виробника, в роботі траплялися часто двосторонні скотчі китайського виробництва, але думаю, що великої різниці немає. Єдине уточнення слід застосувати до вибору цих клейких стрічок. Раджу купувати стрічку з опроміненого поліетилену, міцність просто космічна, до того ж ці стрічки завжди покривають невисихаючими клеями високої якості.

Фанеру можна укладати як на бетонну, так і на дерев’яну підлогу. І в тому, і в іншому випадку її можна приклеювати, благо, будівельні магазини сьогодні рясніють різноманітними пропозиціями клеїв різних цінових категорій і якості. Питання, чим приклеїти фанеру може мати безліч різних рішень і купувати найдешевший або, навпаки, найдорожчий клей для укладання фанери буде в корені неправильно – його потрібно вибирати в залежності від того, для якого підлогового покриття обрана фанера , і в яких умовах вона буде експлуатуватися.

  • чим зручний клей для фанери?
  • види клею для фіксації фанери до підлоги
    • водний клей
    • однокомпонентний клей
    • двокомпонентний клей
  • особливості вибору клею
    • залежно від фінішного підлогового покриття
    • для необлицьованої фанери
    • зовні або всередині приміщення?
  • швидкість висихання клею
  • секрети використання клею для фанери

Чим зручний клей для фанери?

Зручність роботи з нанесення клею на фанеру в тому, що для неї не потрібно особливих навичок і спеціального обладнання. Наклейка фанери цілком по плечу недосвідченому майстру, що володіє лише малярської пензлем і шпателем. Використання клею обіцяє наступні переваги:

  • простота застосування;
  • міцність з’єднання;
  • можливість використання для підлог, що обігріваються;
  • стійкість до старіння і вологи.

Види клею для фіксації фанери до підлоги

Водний клей

Водні клеї є відповіддю на питання, чи можна клеїти фанеру до дерев’яної підлоги, не поширюючи сильних запахів і зберігаючи екологічність атмосфери. Тому він рекомендований для застосування в житлових приміщеннях.

Найкраще їм клеїти стійку до вологи деревину.

Але є у водних клеїв і недоліки:

  • вони довго сохнуть;
  • потребують додаткового кріплення дюбелями.

Якщо в бетоні прокладені комунікації, а схема їх розташування відсутня, то від застосування цвяхів або дюбелів доведеться відмовитися, щоб ненароком не пошкодити електропроводку. В іншому випадку підлогу доведеться розкривати алмазними різаками, виправляти пошкоджений провід і знову бетонувати.

Основні види клеїв на водній основі:

  • поліакрилатні;
  • латексні, що містять штучні каучуки;
  • пва (емульсія полівінілацетату у воді);
  • контактні склади.

Однокомпонентний клей

Клей для фанери на бетонну і деревяну підлогу: види, поради щодо вибору. Чим склеїти фанеру між собою: правила і способи клейового зєднання на скільки шкідливий двокомпонентний клей для фанери

Однокомпонентний клей для фанери на підлогу містить негорючий розчинник, але стяжка при його використанні попередньо повинна бути прогрунтована. Тут також потрібні дюбелі для проміжної фіксації.

Токсичність вимагає хорошої вентиляції приміщення і використання респіратора.

До складу однокомпонентних поліуретанових клеїв крім розчинника і полімеру входить затверджувач – ізоціанат, підсилювачі адгезії та інші присадки.

Подібний клей має ряд переваг:

  • відмінно проникає в порожнечі і щілини, щоЛетючі масла і ефіри і можуть швидко спалахнути. Тому, проводячи ремонт з використанням спиртового клею, необхідно подбати про засоби індивідуального захисту і виконувати правила пожежної безпеки.

    Клей для фанери на бетонну і деревяну підлогу: види, поради щодо вибору. Чим склеїти фанеру між собою: правила і способи клейового зєднання на скільки шкідливий двокомпонентний клей для фанери

    клей на водній основі

    Яскравим представником таких клейових складів є пва, що складається з полімерів, зважених у водному середовищі. Крім того, що такі клеючі засоби здатні забезпечувати міцні еластичні з’єднання фанерних листів між собою і з бетонними плитами, вони абсолютно нешкідливі і не виділяють пахучих речовин. Пва клей можна використовувати в лікарнях, дитячих садках та інших закладах, де під час проведення ремонту можуть залишатися люди.

    Пва рекомендується застосовувати тільки для вологостійкої фанери, причому час висихання складу — 7 діб, що сильно ускладнює роботу. Крім того, при виборі цього засобу для приклеювання фанери необхідно заздалегідь закріпити листи до стяжки за допомогою болтів і розпірних дюбелів.

    Клей для фанери на бетонну і деревяну підлогу: види, поради щодо вибору. Чим склеїти фанеру між собою: правила і способи клейового зєднання на скільки шкідливий двокомпонентний клей для фанери

    огляд клейових складів від відомих виробників

    Багато зарубіжних і вітчизняних виробників випускають клей для фанери. Кожен зі складів повністю виконує свої функції, і відрізняються вони один від одного лише по екологічності сировини, поєднанню міцності і еластичності, тривалості полімеризації.

    Ось кілька найбільш затребуваних покупцем позицій двокомпонентних клеїв для фанери.

    1. sipol 9. виробник-італійська компанія lechner. Епоксидно-поліуретановий клей використовується для укладання фанери на бетонну підлогу без додаткового кріплення. Час застигання становить 2 години.
    2. parketolit 1549. цей клейовий склад розроблений і виробляється фахівцями компанії mitol зі словенії. Поліуретановий клей придатний для укладання дерев’яного масиву будь-яких розмірів. Робочий час-1,5 години.
    3. ibola r 200. німецька компанія ibola випускає двокомпонентний універсальний твердо-еластичний клей, робочий час якого становить 1 годину.
    4. stauf puk. цей клейовий склад від німецької компанії stauf являє собою еластичний клей з поліуретану. Завдяки невисокій вартості і тривалому (1 година) робочого часу став відомим брендом в цій країні.
    5. sikabond-pu. швейцарської компанії sika виготовляє двокомпонентний клей, що відрізняється тривалим терміном експлуатації і стійкістю до низьких температур. Це клейкий засіб дуже популярно в росії, так як протягом багатьох років відрізняється високою якістю і стабільністю.

    Приступаючи до ремонту підлоги в своїй квартирі, в першу чергу треба проаналізувати, чи вдасться обійтися простим приклеюванням фанери на бетонну стяжку або доведеться влаштовувати додатковий кріплення. Залежно від рішення слід вибирати відповідний клейовий склад. Якщо в зв’язку з комунікаціями, що знаходяться під бетоном, використовувати дюбелі і шурупи для скріплення фанери і підстави не представляється можливим, то для роботи підійде тільки двокомпонентний поліуретановий клей. В інших випадках можна скористатися клеїть засобом на водній або спиртовій основі.

    Незважаючи на значну популярність листового деревного матеріалу, багато майстрів не мають чіткого уявлення про те, як склеїти фанеру між собою. Пов’язано це, швидше за все, з тим, що така потреба виникає досить рідко, і тому інформація про технологію клейового з’єднання фанерних листів не дуже поширена.

    Втім, якщо ви займаєтеся виготовленням меблів або декоративних предметів (приклад — ), то рано чи пізно освоїти основні методи вам все ж доведеться. Ну, а якщо ви вирішили зайнятися авіамодельним спортом або самостійної будівництвом човна, то без навичок зрощування дерев’яних листів вам просто не обійтися.

    Клей для фанери на бетонну і деревяну підлогу: види, поради щодо вибору. Чим склеїти фанеру між собою: правила і способи клейового зєднання на скільки шкідливий двокомпонентний клей для фанери

    Основи склеювання

    Технологія виробництва

    Говорячи про склеювання фанерних листів, найчастіше мають на увазі або технологію виробництва самого матеріалу, або з’єднання декількох фрагментів при виготовленні різних виробів. Про зрощування листів ми детально поговоримо трохи нижче, а в цьому розділі постараємося приділити увагу тонкощам виробничого процесу.

    Клей для фанери на бетонну і деревяну підлогу: види, поради щодо вибору. Чим склеїти фанеру між собою: правила і способи клейового зєднання на скільки шкідливий двокомпонентний клей для фанери

    Найчастіше склейка шпону для виготовлення фанери здійснюється гарячим сухим способом. Сьогодні актуальні такі технологічні схеми:

    • з’єднання підготовлених пластин шпону здійснюється за допомогою преса при підтримці постійного тиску в робочому проміжку. Така технологія застосовується для виробництва плит, товщина яких не перевищує 8 мм .
    • почергова склейка шпону при постійному тиску з термообробкою. Шляхом почергового з’єднання роблять більш товсту фанеру — як правило, від 10 до 18 мм .
    • багатоступеневе проклеювання заготовок з охолодженням преса після кожної операції дозволяє нарощувати істотну товщину плити. Дана методика застосовується для виготовлення листа товщиною 20 мм і більше .

    Зверніть увагу! склеювання листів шпону по одному забезпечує більш високу якість готового виробу, оскільки сприяє максимально рівномірному розподілу температури і тиску. Також пошарове пресування практично виключає розшарування матеріалу при обробці, що теж дуже важливо.

    Втім, дані технологічні схеми представляють інтерес тільки для тих, хто планує займатися промисловим виробництвом шпон плит. Для нас же в першу чергу важливою буде інформація про те, як можна з’єднати кілька фрагментів фанери своїми руками, без застосування пресів і термостатів.

    Використовувані клейові склади

    Вибираючи, чим склеїти фанеру, слід уважно вивчити всі доступні варіанти. На сучасному ринку присутня безліч складів, і тому варто підібрати саме той, який буде максимально відповідати нашим вимогам.

    Основна маса клеїв для фанери представлена двома категоріями-білковими (тваринного походження) і синтетичними. Про найбільш популярних різновидах з кожної категорії ми і поговоримо.
    Клей для фанери на бетонну і деревяну підлогу: види, поради щодо вибору. Чим склеїти фанеру між собою: правила і способи клейового зєднання на скільки шкідливий двокомпонентний клей для фанери

    До білкових відносять такі групи:

    • казеїнові-виробляються з сиру, що пройшов процедуру знежирення. Продаються клеї у вигляді сухого порошку, перед роботою розчиняються у воді і ретельно перемішуються.
    • альбумінові-роблять з білка, одержуваного з крові тварин. Сухий компонент замішується з водою в співвідношенні 1: 9. Клей згортається при температурі 70 0 с, тому альбумінові склади використовують для гарячої склейки.
    • комбіновані 14>–>- поєднують в собі компоненти казеїнових і альбумінових складів.

    Синтетичні клеї представлені в основному смолистими речовинами. Найбільш часто використовуються:

    • карбамід-формальдегідні смоли (кф-мт, кф-ж і т.д.). забезпечують безбарвний шов, тому практично незамінні при виготовленні елементів декору, що імітують натуральне дерево.

    Зверніть увагу! суміші на основі карбаміду містять мінімальну кількість летючих фенолів, тому їх використання є кращим з гігієнічної точки зору.

    • фенол-формальдегідні смоли (сфж-3011 або 3014). відрізняються високою водостійкістю, не пошкоджуються бактеріями.

    Клей для фанери на бетонну і деревяну підлогу: види, поради щодо вибору. Чим склеїти фанеру між собою: правила і способи клейового зєднання на скільки шкідливий двокомпонентний клей для фанери

    Практично будь-який клей для склеювання фанери включає в себе:

    • основне клеїть речовина.
    • розчинник.
    • наповнювач-деревний пил або борошно.
    • добавки, що контролюють швидкість застигання і забезпечують максимальну адгезію.
    • пластифікатори.
    • антисептики.

    В якості затверджувачів використовуються такі речовини як кислоти або хлорид амонію, а для забезпечення стійкості до намокання до складу вводять дубильні речовини (формалін, солі міді і т.д.).
    Клей для фанери на бетонну і деревяну підлогу: види, поради щодо вибору. Чим склеїти фанеру між собою: правила і способи клейового зєднання на скільки шкідливий двокомпонентний клей для фанерифото-швидкозатверднучий склад в тубі.

    Щоб клей зберігав свої клеючі властивості протягом максимально довгого часу, для розчинення адгезійного компонента застосовують або етиловий спирт, або ацетон.

    Вимоги до клею

    Багато технологій з’єднання, такі як склейка на фанери на вус, можуть бути реалізовані тільки за умови застосування високоякісних адгезійних складів.

    Саме з цієї причини до більшості різновидів клеїв для фанери висувають такі вимоги:

    • висока якість з’єднання матеріалів.
    • простота використання в побуті.
    • відсутність летких токсинів в готовому виробі після висихання складу.
    • стійкість до впливу вологи.
    • не схильність до розкладання бактеріями і грибками.

    Дуже важливо, щоб клейка речовина при нанесенні не руйнувало деревне шпон, і не змінювало його колір.

    Демократична ціна також є важливою, оскільки при активнійРоботі з фанерою клей витрачається досить швидко.

    Зверніть увагу! на сьогоднішній момент відсутній склад, що задовольняє абсолютно всім вимогам, тому вибирати доведеться за тими параметрами, які є найбільш важливими саме для вас.

    Технології склеювання

    Наклеювання листів

    Клей для фанери на бетонну і деревяну підлогу: види, поради щодо вибору. Чим склеїти фанеру між собою: правила і способи клейового зєднання на скільки шкідливий двокомпонентний клей для фанери

    Склеювати фанерні листи можна двома способами — наклеюванням і зрощуванням. Різниця між ними полягає в наступному:

    • при наклеюванні плити з’єднуються площинами, при цьому в місці з’єднання утворюється уступ.
    • зрощування застосовується, коли необхідно з’єднати дві плити «торець в торець». При цьому зазвичай намагаються підігнати площині максимально точно, щоб при закладенні шва щілину була мінімальною.

    Наклеюємо фанеру за таким алгоритмом:

    • площини, призначені для з’єднання, ретельно обробляємо за допомогою шкурки або наждака, видаляючи всі нерівності.
    • знепилюємо поверхні, видаляючи найменші забруднення.
    • для забезпечення максимальної адгезії листи фанери можна додатково знежирити.
    • на обидві площини наносимо приготований за рецептом клей для фанери.

    Порада! як ми відзначали раніше, клеї бувають найрізноманітніші. Як правило, інструкція із застосування містить достатньо інформації щодо правильного розведення і технології нанесення клею.

    • витримуємо нанесений клейовий склад деякий час (тривалість залежить від типу діючої речовини), після чого з’єднуємо смуги фанери між собою.
    • щільно притиснувши склеювані деталі один до одного, фіксуємо їх за допомогою струбцин. Щоб уникнути пошкодження шпону, під струбцини можна покласти дерев’яні планки.
    • видаляємо виступили надлишки клею за допомогою дрантя, після чого залишаємо деталі до повної полімеризації складу.
    • витримавши фанеру під тиском встановлений час (як правило, процес сушіння займає близько доби), знімаємо струбцини.

    Порада! щоб уникнути розшарування бажано не піддавати клейовий шов навантажень як мінімум протягом 24 годин після зняття струбцин.

    За допомогою наклеювання смуги з тонкої фанери іноді з’єднують два досить великих листа, підганяючи їх один одному «встик». В цьому випадку клей наноситься на попередньо вирівняні торці, а поверх шва з однієї або з двох сторін накладається смуга з шпону.

    Зрощування фанери

    Для зрощування фанери застосовуються дві технології — з’єднання фанери на вус і склейка встик.

    Стикове з’єднання використовується в тому випадку, якщо в подальшому шов між плитами не буде відчувати експлуатаційних навантажень. Прикладом є ситуація, при якій кілька листів досить тонкої фанери зрощуються для багатошарової обшивки клеєної фанерної човни.
    Клей для фанери на бетонну і деревяну підлогу: види, поради щодо вибору. Чим склеїти фанеру між собою: правила і способи клейового зєднання на скільки шкідливий двокомпонентний клей для фанери

    Технологія подібної склеювання така:

    • торці обох плит ретельно вирівнюємо і шліфуємо. Найзручніше це зробити за допомогою фрезера або стаціонарної шліфувальної машини.
    • ретельно знежирюємо поверхні.
    • наносимо на фанеру контактний клей і притискаємо площині один до одного.
    • поверх утворився шва наносимо досить товстий шар клею, в який утапливаем смугу склотканини. Прокочуємо склотканина валиком, забезпечуючи її щільне прилягання до фанери.
    • після повного висихання клею зачищаємо проклеєний шов, прибираючи максимум нерівностей. При зачистці намагаємося не пошкодити склотканину, щоб не знизити механічну міцність з’єднання.

    Клей для фанери на бетонну і деревяну підлогу: види, поради щодо вибору. Чим склеїти фанеру між собою: правила і способи клейового зєднання на скільки шкідливий двокомпонентний клей для фанери

    Склейка фанери на вус забезпечує практично повну відсутність шва, і тому застосовується дуже широко. Для цього торці з’єднуються плит стесиваются під кутом:

    • на першому етапі укладаємо фанерні листи один на одного, і за допомогою фуганку починаємо обробку торців під кутом, формуючи вус.
    • довжина вуса для максимально ефективної склейки повинна становити 10-12 товщин фанерного листа.
    • щоб забезпечити максимально рівні площині, обробку виконуємо в два прийоми: спочатку виставляємо ніж фуганка на 1-1,5 мм, а потім для чистового вигладжування площині зменшуємо до 0,75 мм.

    Порада! якщо під рукою немає фуганку, можна вдосконалити рубанок, прикріпивши до нього тимчасовий задник з дерев’яних планок.

    Клей для фанери на бетонну і деревяну підлогу: види, поради щодо вибору. Чим склеїти фанеру між собою: правила і способи клейового зєднання на скільки шкідливий двокомпонентний клей для фанери

    Після обробки зачищаємо вуса за допомогою стрічкової шліфувальної машинки. Спочатку проходимо всі площини з зерном 40, а потім — 80.

    • сформувавши вуса, складаємо їх обробленими площинами один до одного. Наносимо клей і закріплюємо фанеру струбцинами.
    • як і в попередніх випадках, видаляємо виступили краплі клею, і залишаємо заготовку сохнути.
    • після зняття струбцин витримуємо зрощений лист протягом 24 годин.

    Звичайно, міцність такого з’єднання поступається монолітної фанері, але для роботи подібна плита буде цілком придатною.

    Висновок

    Сподіваємося, що завдяки цій статті питання про те, як склеїти фанеру на вус і встик, а також який клей можна використовувати для цього, у вас більше не виникнуть. Звичайно, склейка плит з дерев’яного шпону-заняття трудомістке, але при серйозному підході і строгому дотриманні технології результат можна вважати гарантованим.

    Схожі матеріали

    Клей для фанери на бетонну і деревяну підлогу: види, поради щодо вибору. Чим склеїти фанеру між собою: правила і способи клейового зєднання на скільки шкідливий двокомпонентний клей для фанери

    Клей для фанери на бетонну і деревяну підлогу: види, поради щодо вибору. Чим склеїти фанеру між собою: правила і способи клейового зєднання на скільки шкідливий двокомпонентний клей для фанери

    Клей для фанери на бетонну і деревяну підлогу: види, поради щодо вибору. Чим склеїти фанеру між собою: правила і способи клейового зєднання на скільки шкідливий двокомпонентний клей для фанери

    Клей для фанери на бетонну і деревяну підлогу: види, поради щодо вибору. Чим склеїти фанеру між собою: правила і способи клейового зєднання на скільки шкідливий двокомпонентний клей для фанери