Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

145

Кімнатна фіалка (лат. Saintpaulia), або узамбарская фіалка – рід трав’янистих квітучих рослин сімейства геснерієві, широко поширений в кімнатному квітникарстві. У природі квітка фіалка росте в гірських регіонах східної африки — в танзанії і кенії, найчастіше вибираючи місця на терасах річок і біля водоспадів. Існує більше 20 видів фіалки узамбарской. Відкрив цю дивовижну квітку в 1892 році барон адальберт вальтер радкліфф ле тані фон сен-поль, військовий комендант узамбарського округу, який в той час був частиною колонії німеччини. Знаходився округ на території сучасних бурунді, руанди і танзанії. Сен-поль вислав насіння фіалки своєму батькові ульріху сен-полю, президенту німецького дендрологічного товариства, а той віддав їх ботаніку вендланду, який в 1893 році виростив з насіння квітка і описав його як сенполію фіалкоцветковую, виділивши в окремий рід. У цьому ж році сенполія була представлена на виставці квітів в генті, де було продано право на її промислове розведення. У 1927 році сенполії потрапили в північну америку і відразу ж завоювали на цьому материку небувалу популярність – до 1949 року було відомо вже більше 100 сортів кімнатної фіалки. Сьогодні ж рослина фіалка налічує 32 тисячі з гаком сортів, які є гібридами сенполії фіалкоцветковой і сенполії помилкової.

Прослухати статтю

Посадка і догляд за фіалками (коротко)

  • цвітіння: майже цілий рік.
  • освітлення: яскраве розсіяне світло (північні, північно-східні, північно-західні підвіконня). Світловий день сенполії повинен тривати 13-14 годин.
  • температура: в період вегетації-18-24 c, взимку – не нижче 15 c.
  • полив: регулярний – 2 рази в тиждень, 1 раз в півтора тижні бажано застосовувати спосіб нижнього поливу.
  • вологість повітря: звичайна для житлових приміщень.
  • підживлення: в період активної вегетації 1 раз в 10 днів мінеральним добривом для квітучих кімнатних рослин, додаючи його в воду для нижнього поливу. Дозування добрива повинна бути в два рази слабкіше, ніж зазначено в інструкції.
  • період спокою: яскраво не виражений, але іноді взимку потрібно дати сенполіям відпочити.
  • пересадка: міняти субстрат в горщику потрібно щорічно, але горщик змінюють на більший тільки в міру необхідності.
  • розмноження: дітками, листовими живцями і насінням.
  • шкідники: павутинні кліщі, щитівки і ложнощитовки, попелиці, трипси, нематоди, червці, білокрилки, мокриці, мушки і комарики.
  • хвороби: фузаріоз, борошниста роса, іржа, сіра гниль і фітофтороз.

Детально про вирощування фіалок читайте нижче

Квіти фіалки – опис

Домашня фіалка – низькоросла вічнозелена багаторічна трав’яниста рослина з укороченими стеблами і прикореневою розеткою округлих шкірястих ворсистих листя, зелених на так званих рослинах-хлопчиках (boys) і зі світлим плямою біля основи на сенполіях-дівчатах (girls). У листя домашніх фіалок неравнобокое серцеподібну основу і загострена або округла верхівка. Квітки у сенполій, діаметром від 2 до 4 см, прості, п’ятипелюсткові, або махрові, облямовані, зіркоподібні або гофровані, зібрані в кисті. Забарвлення квіток може бути практично будь – який-одного відтінку або двоколірна. Цвітіння фіалок при правильному догляді триває майже цілий рік. Плід сенполії-коробочка з великою кількістю насіння.

Власне, сенполію називають домашньою фіалкою тільки тому, що її квітки схожі на квітки фіалки лісової або садової, насправді сенполія відноситься до зовсім іншого сімейства і не є родичкою такому широко відомому садовому рослині, як фіалка триколірна, або братки. Фіалки на підвіконнях – це сенполії, африканські квіти, які зуміли за короткий проміжок часу завоювати весь світ. Ми розповімо вам, як посадити фіалку, як доглядати за домашньою фіалкою і опишемо вам найбільш популярні в культурі сорти фіалок.

Догляд за фіалкою в домашніх умовах

Догляд за домашньою фіалкою

Як доглядати за домашніми фіалками, щоб вони цвіли якомога довше? кімнатні фіалки дуже люблять світло, але бояться прямих сонячних променів, тому найкраще місце для них – північний, північно-східний або північно-західний підвіконня, освітлюваний розсіяним світлом. Можна тримати їх і на південному вікні, до середини завішеним тканиною – не біда, якщо на фіалки впаде промінь призахідного сонця, але від полуденних палючих променів ніжні листя і квітки сенполій слід захистити. Світловий день для домашньої фіалки повинен тривати 13-14 годин, і якщо ви в зимовий час зумієте організувати для неї додаткове освітлення, вона буде невтомно цвісти навіть в лютневі холоди.

Як виростити фіалку в умовах міської квартири і який температурний режим є для неї оптимальним? квіти фіалки перестають розвиватися, коли температура опускається нижче 15 ºc, тому необхідно підтримувати в приміщенні помірно теплу температуру влітку і помірно прохолодну взимку. Оптимальна температура для сенполії 18-24 ºc. Погано впливають на них протяги і різкий перепад температур – саме тому кімнатні фіалки не люблять проводити літо на свіжому повітрі. Має значення для сенполії і вологість повітря-вона повинна бути підвищеною, але при цьому вода не повинна потрапляти ні на квіти, ні на листя рослини, що знаходиться на світлі.

Горщики для фіалок

Горщик для сенполії повинен бути невеликим, оскільки корінь фіалки багато місця не займає, та й рясно цвісти рослина починає тільки тоді, коли коріння освоять весь внутрішній простір горщика. Молодим сенполіям потрібен горщик діаметром 5-6 см, а для дорослої фіалки досить мати горщик діаметром 7-9 см.і тільки дуже великим рослинам знадобиться ємність діаметром 11-13 см. Розрахунок для підбору посуду простий: діаметр ємності повинен бути в три рази менше діаметра розетки листя. І зауважте, що кімнатна фіалка дорогим глиняним горщиками воліє пластикові.

Грунт для фіалок

Догляд за домашньою фіалкою передбачає вибір для неї грунту певного складу. У магазинах продається грунтова суміш для сенполій, проте досвід показує, що вона підходить далеко не всім фіалкам. А ось універсальний квітковий грунт типу «терра-віта» фіалкам підходить. Можна скласти субстрат самостійно з дернової і листової землі, піску і перегною в пропорції 0,5:2:1:1. У відро готової суміші можна внести столову ложку суперфосфату і півсклянки кісткового борошна і все ретельно перемішати. Головні вимоги до грунту для сенполій: він повинен бути пухким, швидко вбирати воду і добре пропускати повітря. Але перед тим, як наповнити горщик субстратом, помістіть в нього шар дренажу з керамзиту, вермикуліту, шматочків пінопласту або моху-сфагнуму об’ємом в третину горщика – дренаж захистить вашу фіалку від застою води в коренях, від якого вона може загинути. На дренаж можна покласти шматочок деревного вугілля.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Посадка фіалок

Коли ємність для фіалки заповнена дренажем, можна приступати до посадки сенполії. Насипте на дренаж шар субстрату, помістіть рослину по центру горщика і поступово досипати субстрат з різних сторін під рослину, трохи струшуючи горщик, щоб заповнити грунтом всі порожнечі. Коли до краю горщика залишиться незаповненими 2 см, злегка притисніть поверхню субстрату і полийте фіалку.

Полив фіалок

Фіалки в домашніх умовах вимагають регулярного поливу. Як поливати фіалку? найкраще для зволоження грунту в горщику використовувати спосіб нижнього поливу. Один раз в тиждень-півтора налийте в глибоку мисочку теплої відстояної води і занурте в неї горщик з фіалкою так, щоб вода майже доходила до краю горщика, але не переливалася в нього. Через час, коли верхній шар грунту фіалки заблищить від вологи, дістаньте горщик з миски і дайте стекти зайвій воді. Частий або верхній полив можуть привести до загнивання коренів рослини. Зволожувати фіалку потрібно тільки тоді, коли земляний кому майже весь сухий. Якщо у вас є фіалка з листям на довгих черешках, постежте за нею: як тільки вона опустила листя, значить, прийшла пора поливати все фіалки.

Добриво фіалок

Догляд за фіалкою в домашніх умовах вимагає внесення в грунт добрив. Починають удобрювати фіалки на початку вегетації, і продовжують вносити підживлення раз на тиждень-півтора до тих пір, поки фіалка не увійде в період спокою. В якості добрива використовують рідкі комплекси для квітучих кімнатних рослин. Кращий спосіб-додавати добриво в воду для нижнього поливу, тим більше що періодичність зволоження грунту збігається періодичністю внесення підгодівлі. Однак врахуйте, що концентрація добрив повинна бути в два рази нижче, ніж зазначено в інструкції.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Пересадка фіалок

Вирощування фіалок вимагає щорічноїЗаміни субстрату в горщику, а ось сам горщик можна і не міняти. Якщо ж рослині потрібно горщик більшого розміру, ви визначите це по тому, що листя фіалки стали дрібніше і блідіше, а цвітіння стало мізерним. В такому випадку потрібно пересадити сенполію в горщик діаметром на 2 см більше. Як пересадити фіалку, щоб заподіяти їй якомога менше занепокоєння? легше переносить пересадку фіалка в березні. Постарайтеся обережно перевалити її з одного горщика в інший, не порушивши земляного кома. Коренева шийка рослини повинна виявитися на 2-3 см нижче краю горщика. Після перевалки сенполії в новий горщик на дренажний шар рівномірно заповніть свіжим субстратом проміжки між земляною грудкою рослини і стінками, струшуючи горщик, щоб грунт заповнив весь простір. Після пересадки не забудьте добре полити фіалку.

Обрізка фіалок і формування розетки фіалок

Кущик фіалки повинен мати три яруси листя. Листя, розташовані нижче, можна обривати, не залишаючи черешків, тим більше, якщо вони бляклі і мляві. Своєчасно видаляйте зів’ялі квітки і деформовані або пожовкле листя, щоб кущик виглядав охайно. Час від часу повертайте горщик з фіалкою навколо осі, щоб листя в розетці розташовувалися рівномірно. Згодом через те, що ви видаляли нижнє листя, у фіалки оголюється стовбур. Чим старше рослина, тим вище стовбур, і це не додає рослині декоративності. Є два способи виправити становище: пересадити фіалку, заглибивши стовбур в грунт, або зрізати всю розетку, залишивши під нею частина стовбура висотою до 2 см, помістити кущик пенечком в стакан з водою, дочекатися утворення на ньому коренів і висадити фіалку в грунт.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Гігієна фіалок

Догляд за фіалками полягає також в дотриманні гігієни. У природних умовах африканських гір, де фіалки поливає дощ і сушить вітер, вони прекрасно себе почувають і виростають іноді до 30 см у висоту. Тому на питання читачів, чи можна фіалки мити і чому фіалки не можна обприскувати, відповідаємо, що і мити, і обприскувати фіалки можна. Коли листя рослин покриються пилом, віднесіть їх у ванну, включіть душ і змийте пил з листя слабким напором теплої води. Однак не поспішайте повертати фіалки на підвіконня, залиште їх у ванній до тих пір, поки не стече зайва вода і не висохнуть листя, інакше на них під яскравим світлом з’являться плями.

Кімнатна фіалка – розмноження

Як розмножити фіалку

Розмноження фіалок дітками

Іноді один кущик сенполії може утворити кілька розеток – діток. Коли дітки фіалок підростають, їм стає тісно в одному горщику з материнським рослиною, і фіалка починає хиріти. Вийміть фіалку з горщика, обережно розділіть коріння всіх розеток і розсадіть дітки по окремих горщиках. Здорові рослини добре переносять пересадку навіть в квітучому стані.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Розмноження фіалки листом

Найпростіше вирощується фіалка з листа. Відокремте здоровий, красивий лист з другого ярусу розетки і поставте його черешком в воду, щоб він пустив коріння. Довжина черешка повинна бути близько 4 см, а у мініатюрних і півмініатюрних фіалок – не менше півтора сантиметрів. Багато хто воліє відразу висаджувати лист в ємність з дренажними отворами, дренажним шаром і пухким грунтом, що складається з 4 частин крупнозернистого піску, 2 частин листової землі і 1 частини торфу. Зверху горщик накривають прозорим ковпаком, після чого поміщають в тепле світле місце, захищене від прямих сонячних променів. Час від часу субстрат поливають, але не допускають його перезволоження. Листок може довго сидіти в грунті без будь-яких змін, але ви повинні проявити терпіння. Іноді лист скукожівается, чахне і відмирає, але не слід поспішати його викидати: нова рослина зароджується під землею, в самій нижній частині черешка, тому потрібно просто чекати. Коли з’являться молоді листочки, батьківський лист, якщо він в хорошому стані, відрізають. Його можна відразу ж укоренити ще раз. Якщо з одного листа з’являється відразу кілька розеток, потрібно почекати, поки вони підростуть, розділити і розсадити їх по окремих горщиках. Недолік процесу вкорінення листа в грунті полягає в тому, що ви не можете побачити, коли з’явилися коріння, але зате час вкорінення значно скорочується, а ймовірність появи нового рослини збільшується практично до 100 %.

Видові фіалки рідко уражаються шкідниками або хворобами, але рослини, які були створені в результаті селекційних робіт, в цьому відношенні не так благополучні.

Хвороби фіалок

Найчастіше сенполії страждають від фузаріозу, борошнистої роси, іржі, сірої гнилі і фітофторозу.

Борошниста роса покриває листя, черешки і квітконоси фіалки білястим нальотом. Провокує розвиток захворювання погане освітлення, низька температура на тлі високої вологості повітря, запиленість листя, надлишок в грунті азоту при нестачі калію і фосфору. Лікують хвору рослину обробкою розчином фундазола або бентлана. При сильному ураженні повторіть обприскування через 10 днів.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Фітофтороз виникає при проникненні в кореневу систему фіалки через ранки або тріщини грибкової інфекції, в результаті чого відбувається загнивання кореневої шийки рослини, а на листках з’являються бурі плями. В першу чергу фітофтороз губить рослини, ослаблені поганим доглядом. Небезпека захворювання в тому, що його не можна вилікувати. Хвору рослину знищують, а горщик стерилізують. Щоб уникнути ураження фітофторою, обов’язково вносите в грунт суперфосфат і не допускайте занадто високої вологості повітря в приміщенні.

Сіру гниль, або ботрітіс, можна дізнатися по пухнастому коричнево-сірому нальоту цвілі на наземних частинах рослини. Розвивається захворювання стрімко, і в результаті рослина гине. Побурілі частини потрібно відразу ж видаляти, а фіалку обробити фунгіцидом. Згниле рослина викидайте разом з грунтом – він вам більше не стане в нагоді. Щоб не спровокувати розвиток хвороби, бережіть фіалки від протягів, різкого перепаду температур і перезволоження грунту.

Фузаріоз, або загнивання розетки, виникає в умовах надмірного поливу, використання для зволоження грунту холодної води, стрибків температури, вирощування фіалок у важкому грунті або в занадто просторому горщику. Дізнатися, що у рослини фузаріоз, можна за такими симптомами: черешки листя набувають бурий відтінок, листя опадає, а коріння темніють і легко відокремлюються від грунту. При перших же ознаках хвороби видаліть загнили частини рослини і обробіть фіалку яким-небудь фунгіцидом.

Іржа проявляється у вигляді жовто-помаранчевих горбків на верхній стороні листя і іржаво-бурими подушечками на нижній. З розвитком хвороби листя фіалки починають опадати. Знищують грибок обробкою рослини однопроцентної бордоською рідиною або розчином будь-якого іншого фунгіциду, а також опудриванием фіалки сірчаної пилом.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

В якості профілактики від будь-якого грибкового захворювання, в тому числі і від фузаріозу, обробляйте фіалку один раз в два місяці розчином фундазола.

Шкідники фіалок

З шкідників небезпеку для фіалки представляють кліщі, щитівки і ложнощитовки, попелиці, трипси , нематоди, червці, білокрилки, мокриці, мушки і комарики.

Кліщі. при зараженні кліщами на листках фіалки з’являються вдавлені коричневі плями, як ніби зроблені тупий голкою. Вражають фіалку червоні павутинні, цикламенові і плоскі кліщі, що харчуються соком рослини, від чого воно слабшає і чахне. Позбавити фіалку від усіх видів кліщів можна обробкою акарицидами – акарином, актелликом або фітовермом, причому двома останніми препаратами потрібно додатково пролити земляний кому в горщику. Проводять процедуру на свіжому повітрі – у дворі або на балконі, оскільки акарициди токсичні для людини. Не забудьте надіти рукавички, окуляри і маску.

Щитівки і ложнощитовки воліють селитися в розетках з гладкими листям. Вгадати їх поява можна по липким крапелькам виділень. Якщо при огляді ви виявили хоч одне доросла комаха, обробці препаратом агравертін підлягає вся рослина.

Трипси можуть потрапити в приміщення разом з тополиним пухом або квітами з саду. Небезпечні ці сисні комахи тим, що моментально розмножуються і здатні окупувати сусідні рослини. Вони порушують цілісність тичинок, залишають на квітках сріблясті погризи, а на пошкоджених листках коричневі або чорні плями. У боротьбі з трипсами потрібно видалити на фіалці все квітконоси і обробити рослину фітовермом, актелліком або актарою.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Попелиця вражає квітконоси, бутони, квітки фіалки, висмоктуючи сік рослини, чому деформуються пелюстки квіток, і цвітіння фіалок виглядає неповноцінним. При сильному ураженні на листках і квітконосах утворюється клейковидна рідина – виділення попелиці, на яких селиться сажистий гриб, утворюючи чорний наліт. ЩобПозбутися від попелиці, проводять 2-3 сеансу обробки рослини актелліком (1 мл препарату на 1 л води).

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Мокриці з’являються на фіалці в тому випадку, якщо ви весь час утримуєте грунт в горщику у вологому стані, не дозволяючи земляному кому висихати. За зовнішнім виглядом вони нагадують маленьких черепашок, що не перевищують в довжину 1,5 см.пошкоджують мокриці коріння і листя рослини, що призводить до вторинних інфекцій. Найбільш ефективний спосіб боротьби з мокрицями – обробка фіалки і грунту в горщику акарицидами. Рослина обприскують, а субстрат проливають розчином актеллика або фітоверма.

Мушки і комарики поселяються на фіалці при хронічному перезволоженні грунту в горщику. Самі вони великої шкоди не завдають, але їх личинки руйнують субстрат, пошкоджують коріння рослини, сприяють ущільненню грунту, що скорочує доступ повітря до коріння. Найбільше страждають від комах молоді рослини. В результаті життєдіяльності цих комах відбувається загнивання коренів і стебла. Виявивши шкідників, пролийте грунт в горщику розчином карбофосу, обведіть крейдяним олівцем від тарганів край ємності, натріть олівець на тертці і присипте цими стружками поверхню грунту в горщику. Дорослих особин можна знищити аерозолем рейд або дихлофос. І перегляньте графік поливу фіалки.

Ногохвостки, або подури теж заводяться на фіалці від вогкості. Вони нешкідливі для фіалки, але коли їх стає занадто багато, вони можуть пошкоджувати коріння рослини. Пролийте земляний кому фіалки піретрумом і перестаньте заливати рослина.

Білокрилки-яскраво-білі мушки невеликого розміру, що сидять на поверхні листя і залишають на них липкі випорожнення – улюблене середовище для сажистих грибів. Тому поверхня листя спочатку біліє, а потім чорніє. Як наслідок, у фіалки припиняється ріст пагонів. Ефективним заходом є обробка фіалок сумішшю системного інсектициду і акарициду. Для того щоб позбутися від білокрилок, вам знадобиться як мінімум два сеанси.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Фіалка не цвіте

Початківці квітникарі іноді звертаються до нас скаргами, що, незважаючи на всі їхні старання, вони не можуть дочекатися від своєї фіалки цвітіння. Отже, чому фіалка не цвіте? давайте проаналізуємо причини цього явища. Важко чекати від фіалки цвітіння, якщо:

  • їй не достатньо світла;
  • світловий день у неї менше 12 годин;
  • субстрат перенасичений азотними добривами;
  • порушені правила поливу рослини;
  • у кімнаті недостатньо вологе повітря-фіалці потрібна вологість на рівні 50 %;
  • у горщику занадто важка і щільна грунт;
  • у рослини занадто просторий горщик;
  • фіалка вражена шкідниками або хворіє.

Фіалка жовтіє

Часто турбує початківців любителів фіалок і той факт, що у фіалок жовтіє листя. Чому це відбувається? іноді листя жовтіє від природної причини-старості. Такі листя краще видаляти разом з черешками. Другою причиною є вигорання листя під яскравими променями сонця, пересихання грунту або перегрів рослини. Зволожите грунт в горщику способом нижнього поливу і організуйте захист рослини від сонця в полуденний час – можна повісити на вікно фіранки, а можна покрити скло сонцезахисною плівкою. Якщо є така можливість, помістіть фіалки на підвіконня північної, північно-західної або північно-східної орієнтації. Обов’язково стежте за кислотністю грунту – норма для сенполій 5,5-6,5 ph. І не захоплюйтеся фосфорними добривами на шкоду азотним – рослині азот необхідний, в тому числі і для того, щоб листя фіалки були зеленими.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Якщо після того, як пожовкли листя, підстава стебла набуло коричневого забарвлення і стало м’яким, рослина страждає від надлишку вологи і занадто низької температури.

Плями на фіалках

Види і сорти фіалок

Американська класифікація кімнатних фіалок, якою користується велика частина квітникарів, зважаючи величезної кількості сортів досить складна, але ми все-таки постараємося дати вам уявлення про те, які сорти і гібриди сенполій існують в культурі. Сортові фіалки розрізняють за такими ознаками:

– розмір розетки-мікроміні mm (діаметр розетки до 6 см), міні m (діаметр від 10 до 15 см), півміні, або міді sm (діаметр від 15 до 20 см), стандарт s (діаметр від 20 до 40 см), великий стандарт l (діаметр від 40 до 60 см). Окремою категорією є фіалки трейлерні, або ампельні;

– тип листя-овальні, округлі, ниркоподібні, подовжено-серцеподібні, подовжено-овальні на довгих черешках, цілокраї, зазубрені, хвилясті по краю або гофровані. Крім того, є листя з плямою біля основи пластини – їх називають «герл», а є листя без плями – «бій». Поверхня листя може бути гладкою, стьобаною, ложкообразной, слабо-або густоопушенной, однотонної або строкатою;

– забарвлення листя може бути з верхньої сторони будь-якого відтінку зеленого кольору, іноді темно-коричневої або майже чорної, оливкової, сіро-зеленої, з бризками або жилками білого кольору, світло-зеленої з рожевими бризками. Нижня сторона може бути світло-зеленою, рожевою, майже білою, ліловою з пурпуровими плямами, темно-пурпурової, зеленої з ліловими плямами;

– тип квітки у сенполій буває: класичний, як у братків, зіркоподібний – з п’ятьма пелюстками одного розміру, дзвоникоподібний – з одним або двома рядами пелюсток, оса – дуже рідкісний тип зі згорнутими пелюстками верхньої губи і широкими пелюстками нижньої і павук – квітки з подовженими пелюстками, які ніби охоплюють півсферу. Квітки всіх типів можуть бути простими, напівмахровими і махровими. Квітки колокольчатого типу бувають тільки простими і напівмахровими.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Крім основних форм, з появою все більшої кількості гібридів фіалок, розрізняють сорти з такою формою країв пелюсток, як гофрована (облямована або мереживна), закруглена, загострена, рвана і рівна;

– забарвлення пелюсток у фіалок може бути однотонним, двотонним, (два відтінки одного кольору), двоколірним або багатобарвним. Двоколірна, багатобарвна і двотонова забарвлення можуть бути фантазійними (з точками, бризками, горошинами, променями або плямами іншого кольору або тону на пелюстках) і облямівчастими (на квітках одна або дві облямівки різної ширини одного або двох кольорів). Двоколірна забарвлення може бути також пальчикової-на пелюстках контрастне колірне пляма у вигляді кола або овалу. Що стосується безпосередньо квітів, в які можуть бути пофарбовані квітки фіалки, то існують літерні позначення для всієї колірної гами:

  • b (blue) – блакитна або синя;
  • c (multicolor) — різнокольорова;
  • p (pink, rose) – яскраво-рожева або темно-рожева;
  • o (orchid, mauve, levender) – орхідейна, лавандова, рожево-лілова або блідо-лілова;
  • r (red, mahagon, plum, burgundy) – червона, червоно-каштанова, сливова, вишнева;
  • v (violet, purple) – фіолетова або пурпурна;
  • w (white, creamy, blash) – біла, кремова або ледь рожева;
  • x (bicolor) – двоколірна
  • y – біла з жовтим.

Останнім часом при описі фіалок в побут увійшли і такі незвичайні кольори, як беж, палевий, померанцевий, індиго, лососевий, попелястий, сизий, теракотовий, електрик і фуксієвий;

– кількість пелюсток-квітки фіалки можуть бути простими, або одинарними, з п’ятьма-шістьма пелюстками, напівмахровими – в центрі квітки утворюються два додаткових зморщених пелюстки-гребінця, і махровими.

З величезного різноманіття сенполій пропонуємо вам примітні сорти фіалок з назвами і описом, які вам напевно запам’ятаються. Не станемо стверджувати, що це кращі фіалки з вирощуваних в культурі, але напевно ви зможете вибрати серед них квітка для свого будинку.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Каприз-біла фіалка з махровими квітками із зеленою бахромою по краях пелюсток. Листя строкаті, хвилясті.

Мачо-фіолетові фіалки з бордовим відтінком великих напівмахрових квіток з білою облямівкою по хвилястим краях. Листя зелені, прості, яйцеподібні.

Ваша величність-рожева фіалка з густомахровими квітками з хвилястими краями пелюсток і яскраво-зеленим листям;

Водяний-махрова синя фіалка, яка до країв пелюсток стає рожевою. По торочкуватим краях яскрава бронзово-зелена облямівка. Листя світло-зелені, хвилясті.

Морський вовк-гігантська, до 8 см в діаметрі, напівмахрова блакитна фіалка з хвилястими пелюстками, прикрашеними тонким сітчастим малюнком. Листя темно-зеленого кольору.

Томагавк-яскрава червона фіалка з квіткою класичного типу. Сорт відрізняється рясним цвітінням. Листя у цієї фіалки темно-зелені.

Паризькі таємниці-великі махрові квітки темної лілово-чорного забарвлення з переливчастим аметистово-червоним сітчастим малюнком по всіх пелюстках. Центральні пелюстки зібрані в щільну кульку, як капустянийКачан. По торочкуватим краях пелюсток біло-зелений рюш. Листя фестончатие, строкаті – зелені з білим.

Жабо-фіалка з махровими темно-блакитними пелюстками, загорнутими в качанчики. На краях пелюсток кручений яскраво-салатовий рюш. Листя зелене, хвилясте.

Макс блек перл-оксамитова чорна фіалка з фіолетовим відливом і компактною півмініатюрної листям.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

На жаль, не виведена поки ні зелена фіалка, ні жовта, проте селекціонерами вже розроблені сорти з жовтим відтінком або з жовтим малюнком на листках – лемон кіссіз, меджесті, уорм санрайз, санкіст роуз. Існує також кілька сортів сенполій з прозеленню, які прийнято називати зеленими фіалками-сільверглейд епплз, фрозен ін тайм, баккай айріш лейс, айріш крим, спрінг роуз, грін лейс та інші.

Фіалки на підвіконні руйнують особисте життя

Неймовірна популярність сенполій стала причиною багатьох забобонів і прикмет, з якими пов’язують цю квітку. Кажуть, наприклад, що фіалка – мужегон, тобто, у незаміжньої жінки, яка вирощує кімнатні фіалки, нібито немає шансів вийти заміж, а у заміжньої любительки сенполій є ризик залишитися без чоловіка. Але якщо добре подумати, то виявиться, що серед ваших знайомих є заміжні жінки, які роками вирощують фіалки. Та й у тих ваших подруг, які не так давно вийшли заміж, можна виявити на підвіконні фіалку-іншу. Якщо пошукати.

Інше марновірство стверджує, що кімнатна фіалка є енергетичним вампіром і що не можна тримати її у себе в спальні, оскільки вона викликає сонливість і занепад сил. Але, якщо вдуматися, фіалки, як і будь-які інші рослини, вдень, при світлі, виробляють кисень, а вночі, навпаки, його поглинають і виділяють вуглекислоту. І від нестачі кисню вас і хилить в сон. Звідси висновок: не потрібно влаштовувати на підвіконні в спальні цілу оранжерею.

Любителі кімнатного квітництва частіше віддають перевагу рясноквітучим і невибагливим рослинам. Не дивно, що найпоширенішою і улюбленою «мешканкою» підвіконь залишається фіалка – догляд в домашніх умовах за нею не представляє складності, а цвітіння дорослого сильного рослини триває більшу частину року.

Узамбарская фіалка, або сенполія – красивоцветущий трав’янистий багаторічник, що відноситься до сімейства геснерієвих. Батьківщина рослини-східна африка, а саме узамбарські гори. Деякі різновиди зустрічаються в кенії. У природних умовах фіалка селиться уздовж водоспадів і річок: для повноцінного розвитку їй потрібні умови водяної суспензії, туману.

У світ квітництва кімнатна фіалка увійшла завдяки вальтеру і ульріху фон сен-полям, батькові і синові, один з яких зібрав насіння дивовижного і рідкісного рослини, а інший передав їх знайомому ботаніку. Її масове поширення почалося після представлення на міжнародній виставці в 1893 році.

Африканська фіалка являє собою компактне трав’яниста рослина з укороченим стеблом. Листя серцеподібні, округлі, іноді із загостреною верхівкою, можуть бути зубчастими. Квітки п’ятипелюсткові. З тичинок можуть формуватися додаткові пелюстки, створюючи ефект махровості. Їх розмір, забарвлення, кількість бутонів на квітконосі залежать від сорту.

сорти кімнатних фіалок

На даний момент кількість сортів перевищує 32 тисячі. Класифікують узамбарскіе кімнатні фіалки за розміром розетки, особливостям листа, формі і забарвлення квітки.

За розміром розетки виділяють:

  1. стандарт-діаметр розетки дорослої рослини від 20 до 40 см; до цієї групи належить більшість сучасних сортів.
  2. великий стандарт-більше 40 см. До таких можна віднести сорти ward brown або louisiana lullaby.
  3. напів – міні-від 15 до 20 см. Наприклад, aca’s eloise, emerald pink. Як приклади з сортів вітчизняної селекції можна назвати ав-улюблена іграшка, бр-прованс.
  4. мініатюрна форма — від 7 до 15 см.наприклад, ле-принцеса лея, н-аврора.
  5. над-мініатюрна форма, її іноді називають»мікроміні». Розеточки цих сенполій не перевищують 7 см в діаметрі. Серед них такі сорти, як lil periscope, н-крапелька.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Сучасна селекційна робота ведеться в бік зменшення розмірів розетки. Останнім часом стали користуватися популярністю трейлерні фіалки. Вони відрізняються подовженим стеблом і формують безліч пасинків.

Листя фіалок розрізняють наступним чином:

  • boy-звичайний плоский однотонний;
  • girl-однотонний плоский лист з більш світлим плямою біля основи;
  • variegated — з строкатою забарвленням (плямами або облямівкою білого або жовтувато-зеленого кольору);
  • spoon-краю листа закручені догори;
  • holly – з фестончатими загинами;
  • serrated – пильчатий край;
  • lance – подовжений лист.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Квітки фіалок за формою поділяють на:

  1. немахрові: 5 пелюсток, три нижніх більше, ніж два верхніх.
  2. зірчасті: 5 пелюсток однакового розміру.
  3. напівмахрові: частина тичинок перетворюється в додаткові пелюстки, але пильовики все ще видно.
  4. махрові: більше 10 пелюсток, які повністю закривають пильовики.
  5. оборчаті: краї пелюсток гофровані або торочкуваті.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

За забарвленням можна виділити однотонні, двокольорові і багатобарвні фіалки. При цьому додаткові кольори можуть бути розташовані на основному тлі у вигляді облямівки, надрукувань, штрихів або напилення. Осібно стоять фіалки-химери. У цього різновиду по центру кожної пелюстки проходить смуга контрастного кольору. Таке забарвлення виходить завдяки присутності в пелюстках двох шарів генетично відмінних клітин. Химерна забарвлення зустрічається рідко і передається тільки при розмноженні пасинками або квітконосами, тому вартість таких фіалок вище.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

як правильно доглядати за фіалками

Догляд за фіалками в домашніх умовах складності не представляє – недарма ця рослина вважається одним з найбільш «живучих». Але якщо ви хочете отримати красиву пишну розетку з «шапковим» цвітінням, слід виконувати ряд простих правил агротехніки.

освітлення та підживлення

Сенполія потребує яскравого розсіяного світла. Тобто, оптимальними для неї будуть вікна західної та східної орієнтації. На північній стороні черешки фіалки будуть подовжуватися, листя задиратися догори; цвітіння або не буде зовсім, або воно буде мізерним. Якщо іншого місця для рослини немає, забезпечте йому додаткове підсвічування.

Прямі сонячні промені фіалкам протипоказані: вони залишають опіки. Навіть з притіненням на південних підвіконнях світла занадто багато, чому листя починає тьмяніти. Щоб уникнути цього, квітка розташовують в 1-1, 5 м від підвіконня.

Для повноцінного росту фіалки потрібно підгодовувати кожні два тижні. Для діток і стартерів використовують універсальні добрива. Дорослі рослини, квітучі або готуються до цвітіння, потребують сумішах з переважанням фосфору і калію.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Догляд за фіалкою взимку відрізняється в залежності від того, чи є у вас додаткове підсвічування. Якщо сенполія досвічується протягом 12 годин, доглядають за нею так само, як і в теплу пору року. На природному освітленні взимку фіалки поливають рідше, добрива вносять тільки один раз на місяць.

температурний режим і вологість повітря

Оптимальний для вирощування фіалок температурний діапазон — від 18 до 24 градусів. Сенполія може витримувати і більш низькі температури (10-12 градусів), але протягом нетривалого часу і за умови підсушеного земляного кома, інакше коріння почнуть загнивати. При 30 градусах і вище починається процес відмирання клітин, тому в спеку фіалки прибирають з підвіконь, переставляючи в більш прохолодне місце. Можна знижувати температуру, обприскуючи повітря біля рослин. Фіалка категорично не переносить протягів, її не можна виносити на відкрите повітря або залишати біля кватирок, особливо в зимовий період.

Фіалці цілком підходить рівень вологості наших квартир, в додатковому обприскуванні вона не потребує. Існує думка, що водні процедури африканської красуні протипоказані – це не зовсім так. Листочки можна і потрібно зрідка обприскувати теплою водою з пульверизатора, очищаючи їх від пилу, що накопичилася. Знову ж таки, волога обробка листа обов’язкова при боротьбі з кліщем. Після водних процедур досить промокнути газетою або ватним диском точку росту, щоб прибрати великі краплі води і дати кущу просохнути в темному теплому місці без протягів.

як часто поливати фіалку

Сенполія вимагає помірного поливу з просушуванням верхнього шару грунту. Надлишок води призводить до загнивання коренів, а її недолік – до втрати зовнішнього вигляду. Неможливо сказати, з якою інтенсивністю фіалка буде осушувати земляний кому-це залежить від розміру горщика,Складу грунту і особливостей кореневої системи. Сенполії вимагають індивідуального підходу в плані поливу; два кущі одного розміру і віку будуть тягнути воду з різною інтенсивністю. Тому перед поливом обов’язково мацайте грунт.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Полив фіалок можна здійснювати:

  1. через піддон. В такому випадку рослині дають 15-20 хвилин, щоб «напитися», надлишок води зливають.
  2. зверху. В такому випадку використовують лійку з тонким довгим носиком, щоб попередити потрапляння крапель води на листя.
  3. через пісок. Якщо на 1/3 закопати горщик в пісок, і підтримувати його у вологому стані, фіалка буде витягати необхідну кількість вологи самостійно.

У будь-якому випадку воду використовують тільки відстояну і підігріту до кімнатної температури. Ще один спосіб-гнотовий полив фіалок. У горщики при посадці закладається капроновий шнур, частина якого виводиться назовні через дренажні отвори. Горщик з фіалкою встановлюється над ємністю з водою так, щоб шнур виявився в неї занурений. При гнітному поливі субстрат повинен бути легше, ніж при звичайному.

як розмножити фіалку

Розведення фіалок в домашніх умовах-процес нескладний і захоплюючий. Для розмноження використовують листові живці, дочірні розетки, насіння. Любителі фіалок віддають перевагу першому способу: отримані від листа молоді рослини, як правило, передають сортові особливості материнської розетки і зацвітають вже через рік – півтора.

Запорука успіху при живцюванні-правильно обраний лист. Він повинен бути цілим, без пошкоджень і жовтизни; зірваним з центральної частини розетки. Черешок вкорочують до 2-3 см. Зріз роблять гострим ножем під 45 градусів, присипають товченим деревним вугіллям. Для посадки вибирають тісну ємність і легкий повітропроникний грунт. Можна використовувати суміш низинного торфу і перліту. Після посадки живці обов’язково поміщають в тепличку на місяць, до появи коренів. При необхідності поливають; теплички провітрюють щодня.

Ще через місяць після вкорінення починають з’являтися дітки. Коли листя молодняку виростуть до 1 см, його розсаджують по окремих ємностей. Використовують пластикові чарочки або горщики діаметром 5 см. Після розсадження поміщають в теплички ще на 2 тижні. У великі ємності молоді рослини перевалюють у міру зростання розетки.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Розмноження фіалок дочірніми розетками відбувається за тим же принципом:

  1. пасинки від’єднують, намагаючись не пошкодити точку росту, коли їх листя досягнуть 1 см.
  2. поміщають в заздалегідь підготовлену ємність з легким субстратом не заглиблюючи.
  3. тримають в тепличці до появи коренів.

Вирощені з пасинків рослини швидше розвиваються і зацвітають.

З насіння фіалки в домашніх умовах вирощують рідко: сортові ознаки при цьому способі не передаються. Але можна спробувати вивести «свої» сорти, перезапиливши різні рослини. Насінники сенполія виношує 6 місяців. Протягом цього часу кущ не пересаджують і оберігають від будь-яких стресів. Після дозрівання насіння висівають в суміш торфу, перліту і піску не присипаючи. Ємності поміщають в тепличку, при необхідності зволожують з пульверизатора. Сіянці пікірують у фазі 3-4 листа, а після досягнення ними розмірів стандартної дітки розсаджують по окремих ємностей.

як пересадити фіалку в домашніх умовах-покрокова інструкція

Пересадку фіалок в домашніх умовах здійснюють щорічно навесні. При наявності підсвічування процедуру можна проводити в листопаді, тоді розетки зацвітуть в березні-квітні. Грунт для сенполій повинна бути пухкої і повітропроникною. Ідеально підійде суміш листового грунту, торфу, піску і перліту (4:3:1:1). До субстрату можна в невеликих кількостях додавати рубаний мох сфагнум (не більше 10% від загального обсягу), товчене деревне вугілля, вермикуліт. Важливо враховувати кислотність всіх компонентів, щоб готова суміш мала ph 5,5-6,5.

Горщик підбирають так, щоб він становив приблизно 1/3 від діаметра розетки. У більш широких ємностях фіалки» жирують», набирають листову масу на шкоду цвітінню; коренева система більше схильна до загнивання. Наявність дренажу обов’язково.

Якщо розетка підросла, і потрібно пересадити її в більший горщик, рослина витягають зі старої ємності, поміщають в нову і досипають грунт з боків.

Якщо немає необхідності в більшому горщику, надходять наступним чином:

  1. витягують рослину з горщика, ножицями або гострим ножем зрізають 1/3 земляної грудки разом з корінням.
  2. видаляють нижній ярус листя (при необхідності два), присипаючи зрізи товченим деревним вугіллям.
  3. горщик ретельно промивають або беруть новий того ж розміру.
  4. укладають на дно шар дренажу і свіжого грунту, встановлюють рослина так, щоб оголився стовбур виявився нижче рівня землі.
  5. поливають фіалку і поміщають на кілька тижнів в тепличку.

Така процедура сприяє омолодженню розетки і появи нових коренів. Фіалки на гноті пересаджують за тим же принципом.

проблеми при вирощуванні

Вирощування фіалок не обходиться без труднощів, викликаних порушенням агротехніки.

зовнішні прояви причини способи усунення жовті плями на листках потрапляння прямих променів сонця переставте сенполію в більш відповідне місце коричневі плями з’являються на листках після поливу холодною водою використовуйте воду, підігріту до кімнатної температури жовтіють листя нижнє листя сенполій жовтіють в процесі природного відмирання. Якщо процес зачіпає всю розетку, причиною може бути надлишок харчування або неправильний полив. дотримуйтесь агротехніку мляві листя при вологій землі швидше за все, почалося гниття коренів, викликане надмірним поливом або низькою температурою. якщо листя в точці росту не втратили тургор, рослині допоможе реанімація. Коріння повністю звільняються від грунту. Бічні корінці простіше видалити; центральний корінь проглядається на наявність підгнилих ділянок, зрізається до здорових тканин. У запущених випадках, коли гниль вже почала підніматися по стовбуру, доводиться видаляти його разом з листям. Частину, що залишилася рослини обробляють фунгіцидом і садять, як пасинок.

Якщо листя в точці росту мляві з ознаками підгнивання, розетку викидають. Листя для живцювання з неї краще не брати – вони згниють.

сенполія не цвіте причин може бути кілька: недолік освітлення або поживних речовин, низька температура повітря, занадто великий горщик. дотримуйтесь агротехніку

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Більшості проблем при вирощуванні сенполій можна уникнути, чітко дотримуючись правил догляду.

хвороби та їх лікування

Серед хвороб фіалок частіше зустрічаються ті, які викликані різними грибками: сіра і коренева гнилі, борошниста роса, фузаріоз. Їх поява відразу позначається на стані листя: вони втрачають тургор, можуть набувати неприродний колір, покриватися вологими підгнилими плямами або білястим нальотом.

Лікування таких захворювань зводиться до обробок фунгіцидами, наприклад, фундазолом. Фіалки, вирощені без порушень правил агротехніки, хворіють рідше. Корисно перед початком зимових холодів або літньої спеки обробляти розетки епіном: він допоможе рослинам простіше пережити несприятливий період.

шкідники і боротьба з ними

Сенполії уражаються листовими і квітковими трипсами, цикламеновим і несправжнім кліщем, борошнистим червецем. При появі цикламенового кліща центр розетки загущается, ворсинки на молодому листі подовжуються. Плоскотелка «помилковий кліщ)» видає » себе покусами на листках. Позбавиться від них допоможуть акарициди, наприклад, клещевіт або фитоверм. Проводять 2-3 обробки з інтервалом в тиждень, ретельно змочуючи кожен лист зверху і знизу з пульверизатора.

Кімнатні фіалки подобаються багатьом людям. Вони приваблюють яскравим тривалим цвітінням, ніжною красою і невибагливістю. Сьогодні асортимент квіткових магазинів пропонує безліч видів фіалок, різних за розміром, формою листя і забарвлення пелюсток.

Опис квітки фіалки

Фіалка — це багаторічна рослина з тонким повзучим кореневищем. Добре росте і розвивається на пухкому живильному грунті, невибаглива до освітлення і кількості вологи. Її можуть вирощувати як в кімнатних умовах, так і в умовах саду або парку (рисунок 1).

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення доглядмалюнок 1. Видова різноманітність фіалок

Різноманітність сортів дозволяє вибрати забарвлення, розмір і форму суцвіття. Так, серед останніх виділяють бахромчасті і махрові. Забарвлення пелюсток може бути як одноколірним, так і багатобарвним, поєднувати в собі кілька відтінків або візерунків. Ампельні види відрізняються гіллястими стеблами з невеликою кількістю суцвіть.

Вирощування розсади

Вирощування розсади з насіння не представляє особливих труднощів.Єдине утруднення виникає при посіві насіння через їх дрібного розміру. Тому насіння перед посівом рекомендується піддати процедурі дражування, іншими словами, кожне з них обволікається шаром матеріалу, який збільшує їх розмір. Для цього необхідно змішати зволожені насіння з товченим деревним вугіллям способом струшування в закритій ємності. Таким способом можна не тільки збільшити розміри насіння, але і відокремити їх один від одного для зручного посіву. Потім оброблений посівний матеріал рекомендується змішати з рівною кількістю піску і знову енергійно струсити.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення доглядмалюнок 2. Вирощування розсади в домашніх умовах

Підготовлені таким чином насіння висівають по поверхні зволоженого грунту, накривають контейнер кришкою і поміщають в тепле місце, далеко від прямих сонячних променів. Для появи сходів стежать за температурним режимом (не нижче +20) і рівнем вологості земляного кома. При сприятливих умовах сходи з’являються через три тижні після посіву, а при більш високій температурі змісту (+25) — через 14 днів (малюнок 2).

Догляд за розсадою

Найвідповідальнішим періодом у догляді за розсадою є поява сходів. Молоді паростки дуже примхливі. Вони однаково погано реагують як на недолік вологи, так і на потрапляння води на прикореневу шийку і листя. Тому кришку, що вкривала раніше контейнер з розсадою, необхідно зняти, щоб уникнути каплепаденія з її поверхні. Замість неї можна використовувати будь-який нетканий покривний матеріал, наприклад, спанбонд.

Полив розсади найкраще проводити способом занурення касет з розсадою в ємність більшого розміру, заповнену водою. При такому поливі коренева система отримає необхідну кількість вологи, а листя залишаться сухими. При великих масштабах вирощування розсади застосовують підгрунтове крапельне зрошення.

Наступним етапом у догляді є пікіровка в окремі ємності, яку проводять після появи двох справжніх листків. Роботи слід виконувати дуже акуратно, щоб не пошкодити тендітну кореневу систему фіалки. Тому перед пікіровкою слід зволожити грунт в ємності, а для вилучення саджанців користуватися спеціальною дерев’яною вилочкою.

Пересадка фіалки

Пересадка фіалок проводиться як обов’язковий захід, спрямований на оновлення грунту, і при необхідності. При цьому слід знати, що земляний кому при пересадці повинен бути вологим, але не липнути до рук. Кожен раз, пересаджуючи квітка, беріть горщик розміром більше, ніж попередній, а старі ємності з видимим нальотом солі повторно використовувати не рекомендується (малюнок 3). Пересадка може проводитися одним з трьох способів:

  • з повною заміною грунту
  • з частковою заміною грунту
  • методом перевалки.

Останній метод використовується в тому випадку, якщо коріння рослини занадто щільно обплели грунт, і струсити субстрат з коренів не представляється можливим. В даному випадку рослина просто витягують зі старої ємності і переміщують в нову, додавши трохи свіжого грунту.

Коли пересаджувати фіалку

Кімнатні фіалки пересаджують в таких випадках:

  • поява білого нальоту на поверхні субстрату;
  • надмірне ущільнення кореневої системи;
  • підживлення не допомагають відновити в’яне рослина;
  • розсаджування молодої порослі.

При закисании грунту, а також при в’яненні дорослої рослини, яке не можна відновити підгодівлею, застосовують пересадку з повною заміною грунту. Це необхідно для огляду кореневої системи з метою виявлення і видалення її зів’ялих і загнили частин.

примітка: при цьому всі місця зрізів слід дезінфікувати за допомогою потовченого деревного (активованого) вугілля, а сама рослина пересадити в новий горщик, засинаючи коріння до рівня нижнього листя.

Пересадка з частковою заміною субстрату проводиться планово для молодих сенполій і міні-фіалок. При цьому коріння оголюються в повному обсязі, деяка частина земляного кома залишається на них. Спосіб перевалки застосовується для пересадки квітучих екземплярів, їх діток або рослин з дуже великою розеткою (діаметр розетки втричі більше діаметра горщика).

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення доглядмалюнок 3. Пересадка квітки покроково

Суть цього способу полягає в витяганні рослини з горщика разом з грудкою землі і в перенесенні квітки в горщик більшого розміру разом з цим земляною грудкою. Проміжок між стінками квіткового горщика і земляною грудкою також заповнюється грунтом. При цьому необхідно стежити, щоб земля заповнила всі порожнечі. Досягти цього можна способом постукування по стінках горщика для кращого осідання субстрату.

Правила пересадки

Пересаджуючи фіалки з повною або частковою заміною грунту, необхідно дотримуватися певних правил, виконання яких гарантує хорошу приживлюваність і здоров’я квітки.

Пересадка фіалки включає такі важливі нюанси:

  • для більш легкого вилучення рослини з квіткового горщика рекомендується зволожити грунт за кілька годин до пересадки. При цьому вологість грунту повинна бути такою, щоб земляний кому не прилипав до рук і листочків рослини.
  • витягнуту культуру необхідно уважно оглянути з метою виявлення і видалення пошкоджених частин кореневої системи. Розрослися коріння можна видалити на 2/3, що не принесе рослині шкоди. Ділянки гнилі зачищають до здорової тканини і обробляють антисептиком (товченим деревним вугіллям). Якщо корінь культури загинув, її розетку можна укоренити у воді для подальшого висаджування в грунт.
  • дно квіткового горщика заповнити дренажним шаром і шаром підготовленого грунту.
  • встановити розправлені корінці на поверхню грунту, поступово підсипаючи субстрат, злегка ущільнюючи його струшуванням, поки земля не досягне рівня кореневої шийки рослини.
  • повільно і потроху полити фіалку для осідання субстрату і його ущільнення. Осів грунт підсипають до кордону кореневої системи.
  • для кращої приживлюваності можна прикрити рослину зверху так, щоб проходило повітря.

Грунт для фіалок

Кімнатні фіалки воліють пухку поживний грунт. Отримати її можна на основі готового почвогрунта з додаванням вермикуліту (2/3 склянки), перліту (1 склянка), доломітового борошна (1/2 ч.л.) і товченого деревного вугілля (1/5 склянки) на 2 л почвосмеси.

Також можна змішати чорнозем( листовий грунт), торф і пісок у співвідношенні 5:3:1, додатково додавши мох сфагнум і колотий деревне вугілля.

Способи поливу

Кімнатні фіалки потребують помірних поливах, тому необхідно коригувати їх частоту в залежності від рівня вологості в приміщенні. В середньому їх поливають 2 рази в тиждень. При цьому потрібно стежити, щоб волога не потрапляла на суцвіття і листя, що може спровокувати розвиток різних хвороб. Щадним вважається полив з піддону, заповненого піском або торфом (керамзитом, річковою галькою). У піддон занурюються квіткові горщики, що мають на своєму дні отвори для проникнення вологи. Найзручніший-гнотовий полив, що дозволяє залишати рослини на 1-2 тижні без нагляду. Звичайний полив краще проводити рівномірно уздовж стінок (малюнок 4).

Правила поливу фіалок:

  1. частота поливу залежить від пори року, якості повітря і вологості в кімнаті, а також від матеріалу горщика.
  2. верхня частина грунту не повинна втрачати вологості.
  3. поливаючи фіалки з піддону, слід зливати воду з нього через 10-15 хвилин.
  4. для поливу використовувати відстояну, кип’ячену, талу або відфільтровану воду.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення доглядмалюнок 4. Правильний полив культури

Ключову роль відіграє температура води. Вона повинна становити близько +18 + 22 градусів, так як занадто холодна рідина може спровокувати загнивання коренів.

Розмноження фіалок може проводитися декількома способами:

  • укоріненням листа у воді і грунті;
  • вегетативно — пасинками і квітконосами;
  • насінням.

Найпростішим є спосіб вкорінення листа. Вегетативний спосіб дозволяє зберегти властивості материнської рослини у дітей, а розмноження насінням найчастіше застосовується селекціонерами для виведення нових сортів (рисунок 5).

Укорінення у водному середовищі

Традиційно фіалки розмножують способом вкорінення листка у водному середовищі. Цей метод дає можливість спостерігати і контролювати появу коренів. Недоліком даного способу є тривалий час вкорінення, оскільки держак змушений проходити подвійну адаптацію (до водного середовища і до грунту).

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення доглядмалюнок 5. Способли вкорінення листових живців

Суть цього способу полягає в приміщенні обрізаного листа в чисту ємність з темного скла, заповнену дистильованою або відстояною водою, на глибину 1,5-2 см. При цьому нижній край держака не повинен стосуватися дна або стінок посудини щоб уникнути йогоВикривлення. Лист знаходиться у водному середовищі до тих пір, поки його корінці не досягнуть довжини 1-2 см.при цьому воду не змінюють, а доливають у міру випаровування. Лист з корінням необхідної довжини висаджують в підготовлений субстрат. При цьому самі листя заглиблювати не слід. Живці обережно поливають теплуватою відстояною водою. З’явилися дітки можна висаджувати в окремі горщики.

Укорінення в грунті

Спосіб вкорінення листа в грунті є найшвидшим і найефективнішим методом розмноження. Його суть полягає в тому, що зрізаний держак відразу висаджується в підготовлений контейнер на глибину 1-1,5 см для стандартних сортів і 0,5 см — для мініатюрних. Посаджений лист поміщають під саморобну тепличку (наприклад, з целофанового пакета) з проробленими отворами для вентиляції.

При цьому слід дотримуватися таких умов для успішного вкорінення:

  1. використання легкого повітропроникного субстрату;
  2. створення тепличних умов до моменту проростання;
  3. підтримка стабільної температури навколишнього середовища (+22 + 25 градусів);
  4. тривалість світлового дня о 12 годині;
  5. рівномірний полив теплою відстояною (кип’яченою) водою в міру необхідності.

Живці болісно реагують на різку зміну умов утримання, аж до розвитку захворювань. Тому ідеальним для проростання є зміст живців і розвиток діток на стелажі з організованою підсвічуванням.

Більше інформації про вирощування фіалок будинку ви знайдете у відео.

Сенполія є дуже поширеним кімнатною рослиною і відома під назвою узамбарская фіалка. Більше 32 тисяч сортів цієї рослини існує сьогодні. Але як тільки ви купите фіалку, відразу виникне питання: «як за нею правильно доглядати?».

Вибір кращого місця для сенполії

Першою проблемою, що виникла відразу після появи фіалки в будинку, є вибір місця її проживання. Фіалка добре росте в світлому місці без попадання на неї прямих сонячних променів і протягів.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Якщо є можливість, то краще розмістити її на східній стороні. в такому випадку, ранкове сонце не є настільки агресивним і буде сприяти кращому цвітінню рослини.

Якщо вибору немає, і підвіконня постійно висвітлюється сонячними променями, то для запобігання опіків на листках фіалки, необхідно затемнити вікно за допомогою жалюзі або щільних шторок.

Проте, недостатнє освітлення призводить до слабкого цвітіння рослини. виправити це можна переставивши фіалку в більш світле місце або використавши штучне освітлення. В якості освітлювальних елементів можна використовувати лампу денного світла або фітолампу, яку включають на 10-12 годин на добу.

Фіалки, як і люди, більш комфортно почувають себе при середній температурі повітря 18 — 24 0 с. Щоб квітка був симетричним, горщик необхідно час від часу повертати до сонця різними сторонами.

Як підібрати горщик для фіалок

Підбираючи горщик для фіалки, необхідно звернути увагу на його розмір і матеріал виготовлення. За розміром, горщики для фіалок діляться на маленькі (діаметр і висота 5 см.), середні (7х7) і великі (9х9). У дуже великих горщиках садити сенполії не рекомендується, так як: по-перше, це не естетично виглядає, а по-друге — ми хочемо отримати квіти, а не кущ з листям.

Важливо! у великих горщиках фіалки не цвітуть до двох років.

коріння фіалки завжди знаходяться близько до поверхні. це сприяє гарному провітрюванню і легкому засвоєнню поживних речовин кореневою системою.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення доглядякщо ви дійшли до горщика 9х9, то процес пересаджування необхідно здійснювати в цей же горщик. Струсіть знизу третю частину землі, посадіть в горщик, досипте землю ще й зверху. Для проростання нових коренів звільнилося місце, оскільки у фіалки коріння ростуть вгорі, а нижні поступово відмирають.

Горщики можуть бути пластиковими або керамічними. Пластикові-легкі, дешеві, гнучкі, довговічні, але погано пропускають повітря. Для усунення цього недоліку вони виготовляються зі спеціальним пластиковим піддоном.

Він має ребристу поверхню, що дозволяє тримати дно горщика в піднятому положенні. Це сприяє надходженню повітря до коріння рослини.

Глиняні горщики бувають з глазур’ю і без неї. Глазуровані варіанти мають той же недолік що і пластикові, хоча вони більш красиві, але і вартість їх буде відповідною.

Неглазуровані горщики менш естетичні, важкі і недовговічні, але фіалки в них відчувають себе прекрасно. Естетичний недолік можна усунути, купуючи кашпо або красивий горщик трохи більшого розміру. Установку рослини здійснюємо горщик в горщик.

Вимоги до грунту для вирощування фіалок в домашніх умовах

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення доглядгрунт для фіалок, як правило, можна придбати в квітковому магазині, але деякі квітникарі вважають за краще готувати його самостійно, так як вважають покупної занадто легким. Спочатку, на третю частину горщика встановлюється дренаж (деревне вугілля, керамзит, дрібні шматочки цегли).

Грунт повинен бути легким, поживним і повітропроникним. До компонентів поживної групи грунту відносяться: листовий перегній, дернова земля, компост, перепрілий гній, біогумус, а для легкості грунту і повітропроникності використовують такі наповнювачі як торф, хвойний перегній, легка садова земля, торф’яні брикети, мох сфагнум.

Також, часто застосовують розпушувачі грунту: пісок, перліт, вермикуліт.

Чи знаєте ви? фіалка допомогла відкрити велике цинкове родовище в європі. На землях багатих цинком, ростуть найбільші квіти фіалок.

Особливості поливу і обприскування

Полив сенполії займає особливе місце в догляді і вирощуванні рослини. Воно не любить надмірного поливу і посушливого грунту. Тому, поливайте через кілька днів і стежте щоб грунт був вологим.

Поливати потрібно відстояною або кип’яченою водою кімнатної температури. Для поливу використовуйте лійку з тонким довгим носиком, оскільки фіалка не любить щоб вода потрапляла на листя або точку росту в центрі куща.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляду нижній частині горщика, обов’язково має бути отвір, через яке виходить залишок води. Через півгодини після поливу, зайву воду необхідно злити. При попаданні води на листя, слід промакнуть її за допомогою серветки.

Можна поливати фіалку і через піддон. Налийте воду в ємність і почекайте півгодини. Фіалка візьме необхідну кількість вологи. Надлишки води злийте.

Листя рослини не стільки бояться води, скільки розвитку бактеріальних і грибкових гнилей, а вода тільки сприяє цьому процесу. Тому, обприскувати листя рослини не можна, але зволожити повітря можна, наприклад, обприскуючи повітря навколо рослини або за допомогою вологого рушника на гарячій батареї.

Фіалки віддають перевагу вологому повітрю з відносною вологістю 50-60%.

Коли і як підгодовувати фіалку

Для нормального росту і цвітіння, необхідний правильний догляд за фіалками і достатня кількість мікро — і макроелементів. Основні макроелементи-це азот, фосфор і калій. всі вони повинні бути в необхідній кількості, тому що їх надлишок або недостача призводять до зниження цвітіння, жовтіння і відмирання листя.

Мікроелементи також відіграють важливу роль у зростанні рослини. До них відносяться залізо, марганець, кобальт, молібден, цинк, мідь, бор. їх роль в життєдіяльності рослини полягає в забезпеченні синтезу ферментів, які дають можливість ефективно використовувати енергію сонця, воду і поживні речовини, що містяться в грунті.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення доглядвітаміни і амінокислоти стимулюють поглинання корінням рослини мікро — і макроелементів.

Фіалки необхідно удобрювати один раз в 10-14 днів добривом для фіалок або універсальним добривом методом кореневого підживлення. Прочитайте інструкцію до удобрення і приготуйте розчин для поливу. Добриво проводимо так само, як і звичайний полив дотримуючись усіх інструкцій.

Важливо! різні добрива мають різну концентрацію. Тому, обов’язково читайте інструкцію і строго стежте за дозуванням. Фіалки дуже погано переносять надлишок добрив.

Краще мати кілька видів добрив і час від часу міняти їх. Наприклад, для більш інтенсивного росту, краще підійде універсальне добриво для декоративно-квітучих рослин, з великим вмістом азоту, а для квітів фіалки і догляду за ними – спеціальне добриво для сенполій, з великим вмістом фосфору і калію.

Слід пам’ятати, що удобрювати фіалки не варто в таких випадках:

  • протягом місяця, після пересадки;
  • при сильному ослабленні рослини шкідниками або хворобами;
  • при сильному підвищенні або зниженні температури повітря.

Як правильно обрізати кущ

Часто виникає питання: «якДоглядати за фіалками в домашніх умовах?», щоб отримати красиве симетричне рослина. Перш за все, необхідно пам’ятати, що розетка фіалки повинна виглядати пропорційно, симпатично і складатися приблизно з трьох рядів листя.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення доглядцентр росту і розвитку фіалки не повинен бути забитим листям . Це відбувається в результаті нестачі корисних елементів для розвитку нових листя, і вони стають дрібними.

Якщо у вас таке трапилося, то просто видаліть нижнє листя, які виглядають вже трохи жовтими і не зовсім живими. Відокремити їх від стебла нескладно, просто натисніть нігтем біля основи, а далі скручують рухами повністю заберіть непотрібний лист.

Якщо у фіалки, в результаті таких дій, оголиться стовбур, то її можна потім поглибити або присипати землею. Щоб кущик був симетричним потрібно періодично повертати його до світла різними сторонами.

Правила розмноження сенполій

Найпростішим і поширеним методом розмноження фіалок є розмноження листом у воді або грунті. У цьому методі, важливу роль відіграє правильний вибір листа. Його необхідно брати у дорослої фіалки під квітконосом.

Листи з центру фіалки для розмноження не підходять, оскільки вони ще не придбали достатньо сили і поживних речовин. Листок повинен бути без пошкоджень і дефектів, яскраво зеленого кольору. Крайні листи мають мало поживних речовин, тому їх краще не брати.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення доглядакуратно відламати обраний лист, залиште довжину держака близько чотирьох сантиметрів і відріжте зайву частину косим зрізом. Протягом 15 хвилин підсушіть держак.

Розмноження сенполій листом в ємності з водою виробляємо в такій послідовності:

  • для кожного листа приготуйте посуд з темного скла з вузькою шийкою.
  • посуд наповніть дистильованою або звичайною водою з додаванням активованого вугілля. Це запобіжить процес загнивання.
  • помістіть держак на 1 см у воду. Слідкуйте щоб на них не потрапляли прямі сонячні промені.
  • воду можна підливати, але не міняти.

Якщо раптом відбудеться прогнивання живця, то укоротите його до здорової частини і присипте активованим вугіллям. Воду в посуді поміняйте. Слідкуйте за процесом утворення коренів. Він може тривати до місяця. З довжиною коренів 1-2 см лист можна висаджувати в пластиковий стаканчик.

Розмноження сенполій листом в грунті виконується наступним чином:

  • підготуйте пластикові стаканчики. Зробіть отвір в дні.
  • у нижню третину стаканчика помістіть дренаж. В якості дренажу використовуйте пінопласт або керамзит. Інше місце заповніть грунтом для фіалок.
  • у центрі зробіть отвір, всипте туди трохи перліту, змішаного з землею і посадіть держак на глибину 1,5 см.
  • стежте щоб грунт постійно була вологою і не пересихала.

Інші методи розмноження дуже трудомісткі і мають невеликий відсоток отримання позитивного результату.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляднаприклад, фіалки-химери розмножуються методом стимуляції утворення пасинків, а при розмноженні листом втрачається їх забарвлення. пасинки на рослині, часто з’являються через великий вміст азоту в грунті. Їх ростять до розміру діток і обережно відрізають від материнської розетки.

Укорінення росту пасинка можна провести в тепличці, помістивши його в мох сфагнум. Весь процес займає близько двох місяців. В результаті ви отримуєте досить велика сортова рослина. Стимуляцію пасинків в фіалках-химерах можуть проводити шляхом зрізання верхівки.

Купуючи довгоочікуване рослина, ми завжди з нетерпінням чекаємо перших квітів. Але ось проходить місяць, другий третій, а фіалка не радує рясним цвітінням, спробуємо розібратися і зрозуміти, як доглядати за фіалками.

Для росту і розвитку кожної рослини необхідні певні умови. Для фіалок першорядне значення має світло. У приміщеннях з недостатнім освітленням фіалки можуть загинути.

Якщо в квартирі достатньо вікон, то потрібно вибрати, там, де світло м’яке, розсіяне. Південні вікна необхідно використовувати з обережністю, так як прямі сонячні промені протипоказані фіалкам. В цьому випадку вікна можна прикрити короткими фіранками або листами білого паперу.

як підібрати горщик?

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Кімнатні фіалки невеликі компактні рослини, і навіть сорти з рясним листям мають невелику кореневу систему, тому і ємність для рослини потрібна маленька. Сенполії погано ростуть і розвиваються у великих горщиках. Оптимальний розмір контейнера для молодих рослин повинен бути 5-6 см. Для дорослої фіалки досить буде вазона 10-12 см.

правильний грунт

Суміш грунту для фіалок є в кожному спеціалізованому магазині, але не завжди вона буває якісною.

Так як цим рослинам необхідний кислий субстрат, то в складі повинні обов’язково бути присутніми наступні компоненти:

  • листова земля -5 частин;
  • торф-3 частини;
  • сфагнум, деревне вугілля -10% від загальної маси;
  • великий річковий пісок — 1 частина

догляд за фіалкою в домашніх умовах

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Догляд за кімнатними фіалками не становить будь-яких складнощів, необхідно лише дотримуватися певних умов утримання і правильно доглядати за рослиною.

освітленість і температурний режим

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Фіалку виставляють на добре освітлене місце, куди не потрапляють прямі сонячні промені. Слід зазначити, що фіалки з щільною, темно-зеленим листям необхідно більше світла, ніж рослиною зі світлими, хвилястими листами. Не бажано також щоб рослини стосувалися віконного скла. Якщо світловий день короткий і становить менше 15-16 годин, то квітам забезпечують штучне освітлення за допомогою лампи денного світла.

У літній час комфортна температура для фіалок повинна бути близько 20-24 °c, в осінні і зимові місяці близько 18°c.

полив і підживлення фіалок

Рослина поливають у міру висихання грунту, відстояною водою кімнатної температури.

Для фіалок прийнятні кілька способів поливу:

  • воду наливають в піддон;
  • ємність з квіткою на одну годину занурюють у воду;
  • якщо вдома занадто жарко, більше +25 °c поливати можна зверху, але так щоб вода не потрапляла на листя.

Фіалки не люблять обприскування, але потребують у вологому повітрі. Для цього поруч з рослиною встановлюють блюдце з вологим керамзитом або піском.

Підгодовують фіалки кілька разів протягом року. Навесні і восени вносять мінеральне добриво два рази, взимку один раз використовують органіку. У літній період, якщо рослина в хорошому стані підгодовувати не потрібно, в інших випадках застосовують комплексне добриво для фіалок, яке є в кожному садівничому магазині. Щоб уникнути опіків, потрібно розводити добрива в більшій кількості води, ніж вказано на упаковці, а підгодівлю проводити тільки по вологому грунті.

розмноження фіалок

Найбільш сприятливим часом для розведення сенполій є весна і літо. Для цього підходять здорові листочки другого ряду від дорослої рослини. Відсікають їх гострим, чистим скальпелем. Живці можна поставити в ємність з теплою водою з додаванням вугілля або біостимулятором або розсадити в стаканчики з підготовленим субстратом. З цією метою беруть маленькі пластикові горщики або звичайні стаканчики, з дренажними отворами. На дно насипають дрібний керамзит, потім землю з додаванням перліту (3:1), який забезпечить кращу повітропроникність. Заглиблюють держак на 1,5-2 см.після того як листочок посаджений, грунт поливають теплою водою і накривають ємність целофановим пакетом з отворами, це допоможе більш швидкому укоріненню і адаптації.

як розсадити діток?

Як тільки біля основи листочка з’явилися маленькі розетки розміром близько 3-5 см, рослини можна пересаджувати. Відокремлюють діток так, щоб залишилися не менше однієї пари листя з розвиненою точкою росту і коренева система.

Щоб рослини травмувати мінімально потрібно:

  • добре зволожити грунт;
  • виймати рослину разом з грудкою землі;
  • поступово прибирати грунт з коренів.

Для діток готують контейнери розміром 4 см в діаметрі. Субстрат повинен бути легкий, з обов’язковим додаванням вермикуліту і сфагнуму. Рослина пересаджують в поглиблення в центрі горщика. При цьому точка зростання не повинна бути заглиблена. Приблизно через 30 календарних днів дітки підростуть, при цьому розмір розетки перевищить діаметр горщика в три рази. Далі рослини пересаджую разом із земляною грудкою, який розміщують по центру ємності, а з боків досипають грунт.

причини, за якими фіалка не цвіте

Цвітіння фіалок може бути відсутнім через неправильний догляд, невідповідних умов утримання, внаслідок хворобАбо при атаці шкідниками. Розберемо, всі випадки більш детально.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Світло. Недолік світла є частою причиною, відсутності цвітіння у фіалок. Неправильно розташовані в квартирі квіти страждають від нестачі світла. Це легко дізнатися, якщо подивитися на листя рослини, вона завжди тягнеться вгору. Але і сонце протипоказано фіалкам, інакше на листі з’являться опіки.

Для рясного цвітіння ці кімнатні рослини потребують 12 годин безперервного освітлення щодня.

Добрива. Під час підгодівлі рослин не можна використовувати переважно азотні склади, так як це сприяє активному росту зеленої частини, а формування квітів буде затримуватися. Якщо в добриві надлишок калію, то фіалка може зупинитися в зростанні і пожовтіти.

Вода. Квітів на рослині може не бути через неправильне поливу. Не можна допускати повне засихання грунту і перезволоження, а також застосування жорсткої, холодної води.

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Вологість повітря. У звичайних міських квартирах, особливо в опалювальний період вологість повітря становить всього 20-30%, тоді як фіалці для нормального розвитку необхідно 50%. Тому варто встановити поруч з квіткою блюдце з вологим керамзитом.

Грунт. Звичайна грунт з городу не підійде. Важливо щоб вона була легкою, добре повітропроникною. Але з часом найкраща грунт може злежатися, тому раз на рік або півтора рослині необхідна пересадка.

Ємність. Квіти можуть зовсім не з’явитися, якщо фіалка висаджена в великий вазон.

Вік. Якщо рослині більше трьох років, то, швидше за все воно не зацвіте. Цвітіння фіалок відбувається на молодих розетках у віці 1-3 років. Оновлюють фіалку взимку, розсаджуючи дочірні розетки, до весни вона адаптується і зацвіте.

хвороби і шкідники рослини

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Хвороби:

  • борошниста роса. Інфекція з’являється при недостатній кількості світла, температурі повітря менше +18 градусів, запорошеному приміщенні. Виглядає борошниста роса, як білий наліт на стеблах рослини. Злегка вологою тканиною протирають стебла фіалки, кімнату провітрюють, використовують препарат «бенлат».
  • сіра гниль. Виникає через перепад температури, частих поливів холодною водою. Виглядає як сірий, пухнастий наліт на черешках і листках фіалки. Для обробки застосовують «тірам», «фітоспарин», «агат» та інші фунгіциди.
  • фузаріоз. Цей грибок призводить до загнивання кореневої системи, виникає він внаслідок неправильного догляду (частий полив, холодна вода). Рослина не цвіте, листя стає сірою і опадає. Для лікування і профілактики використовують розчин беноміла, фундозола.

Комахи-шкідники, часто зустрічаються на фіалках

Фіалки-як доглядати щоб цвіли? правильний догляд за фіалками. Поради по догляду за кімнатними фіалками квіти кімнатні фіалки розведення догляд

Для того щоб фіалка радувала хорошим і тривалим цвітінням необхідно дотримуватися умов утримання, правильно доглядати і час від часу перевіряти рослину на присутність шкідників.