Додаток а (обовязкове) типова рослинність заплави р. Іртиш

87

На малюнку а1 показаний багаття безостий (кострец безостий) — багаторічний кореневищний верховий злак озимо — ярого типу розвитку висотою 80-150 см.коренева система потужна, коріння досягають глибини 2 м і більше. Утворює велику кількість подовжених, добре облиствених вегетативних пагонів.

Листя широко-лінійні, злегка шорсткі або голі; піхви листя по всій довжині або на більшій частині замкнуті. Суцвіття-велика розлога волоть з зеленими, іноді червоними довгастими колосками; пильовики оранжево-жовті; колоски безості, іноді з дуже короткими остями.

Багаття луговий вологолюбний, витримує затоплення порожнистими водами до 45 днів і більше, позитивно реагує на зрошення, але не переносить близького стояння грунтових вод, холодостійкий. Широко поширений по заплавах річок, особливо в прирусловій частині, на помірно вологих пухких багатих алювіальних грунтах. Погано росте на важких глинистих і солонцюватих грунтах.

Одне з найбільш цінних кормових рослин на сінокосах і пасовищах. У 100 кг сіна з посівів багаття безостого міститься 57,2 корм. Од. І 5,9 кг перетравного протеїну, в 100 кг трави-відповідно 29,3 і 3,0. Добре поїдається всіма видами худоби як в сіні, так і на пасовищах. Широко використовується при створенні культурних пасовищ і сіножатей в районах природного поширення, а також на осушених болотах і для закріплення земель, схильних до водної ерозії.

Повного розвитку досягає на другий-третій рік і тримається в травостої більше десяти років. Навесні рушає в зростання рано, даючи велику кількість зеленого корму; може замінювати озимі культури, що обробляються на зелений корм. Добре відростає після скошування і стравлювання, дає урожай сіна від 1,2 т/га в посушливих районах на світлокаштанових грунтах до 5 т/га і більше на заплавних та інших добре удобрених луках.

На малюнку а2 — осока прямостояча. Багаторічна світло-або жовтувато-зелена рослина висотою 10-60 см.стебла гладкі, біля основи одягнені пухкими вохристими або буро-червоними піхвами. Листя плоскі, жолобчасті, жовтуваті. Вегетація починається в кінці травня-червні, в кінці червня — початку липня плодоносить. Велика рогата худоба поїдає її задовільно, вівці і кози — погано, а коні — добре до настання фази плодоношення. Особливо цінна в кормовому відношенні отава. Хімічний склад свідчить про високу поживну цінність. У фазі цвітіння містить 24,5% протеїну, 23,2 клітковини і 44,7% безазотистих екстрактивних речовин.

На малюнку а3-підмаренник справжній. Багаторічна трав’яниста кореневищна рослина сімейства маренових. Кореневища розташовані на глибині 2-5 см, від них відходить багато коренів, що досягають глибини 70 см. Стебла чотиригранні, прямостоячі, гіллясті, вгорі злегка опушені, висотою 30-125 см.листя мутовчатие, по 6-15 в мутовке, лінійні або ниткоподібні, зверху темно-, знизу світло-зелені. Суцвіття-густа волоть на кінці стебел. Квітки яскраво-жовті, з медовим запахом. Розмножується насінням і вегетативно. Добре реагує на азотне добриво. Підмаренник задовільно поїдається на пасовище і добре в сіні. У траві підмаренника міститься 8-18% протеїну, 2,1-5,8% жиру, 30-40% клітковини, 33,5 мг% (в кінці цвітіння) і 173 мг% (у фазі цвітіння) вітаміну с. У 100 кг сіна міститься до 43,5 корм. Од. І 7,6 кг перетравного протеїну

Додаток а (обовязкове) типова рослинність заплави р. Іртиш

Малюнок а3-підмаренник справжній

Додаток а (обовязкове) типова рослинність заплави р. Іртиш

На малюнку а4-тонконіг луговий-багаторічний кореневищно-рихлокустовий низовий злак озимого типу. Коріння ростуть повільно і глибини 1 м досягають за 240 днів. Стебла висотою до 90-100 см. Утворює велику кількість укорочених пагонів з довгими (до 70 см) вузькими листям. За масою вегетативні пагони і листя значно переважають над генеративними. Суцвіття-розлога волоть з колосками, зібраними в грудочки; квіткові плівки покриті шерстистими волосками, що ускладнює очищення і висів насіння.

Широко поширений в лісовій, лісостеповій зонах і в гірських районах на заплавних, низинних, суходільних і гірських луках, болотах. Віддає перевагу пухким, помірно вологим, досить родючим ґрунтам, багатим вапном. Витримує затоплення порожнистими водами до 20-30 днів. Досить посухостійкий. Позитивно реагує на вапнування. Зимостійкий, добре переносить пізні весняні та осінні заморозки, середньостійкий до крижаної кірці. Розмножується насінням і вегетативним шляхом. У сіяних травостоях часто поширюється самосівом.

Одне з найцінніших в кормовому відношенні рослин. У 100 кг трави в період колосіння міститься 24,5 корм. Од. І 3,5 кг перетравного протеїну. У травосумішях добре поїдається всіма видами худоби, в чистих посівах-значно гірше. Тонконіг лучний використовують для створення сіяних культурних пасовищ тривалого користування. У чистому вигляді на кормові цілі і для створення короткострокових пасовищ тонконіг лучний висівати не слід. З весни відростає рано. Перші два-три роки питома вага тонконога лугового в урожаї невеликий, починаючи з четвертого року різко підвищується, а в подальшому він може превалювати над іншими видами трав. При правильному використанні тримається в травостої більше десяти років. Добре переносить випас худоби, після стравлювання швидко відростає і до пізньої осені на пасовище дає зелений корм. Урожай зеленої маси коливається від 6 до 12 т/га.дуже чуйний на внесення добрив, особливо азотних. При цьому не тільки значно збільшується урожай зеленої маси, але і різко підвищується вміст білка. Норма посіву в травосумішях 5-7 кг / га. Глибина загортання насіння 0,5-1,5 см.

Додаток а (обовязкове) типова рослинність заплави р. Іртиш

Малюнок а4-тонконіг луговий

На малюнку а5 — вероніка довголиста-багаторічна рослина з сімейства норичникових висотою 30-150 см.стебла прямі, голі або короткоопушенние, прості або вгорі гіллясті. Листки супротивні або по 3-4 в мутовці, довгасті або лінійноланцетні, довгі, загострені. Квітки у верхівкових кистях. Віночок синій або синефиолетовый. Плід-коробочка. Поширена майже повсюдно. Росте на вологих і сирих луках, в чагарниках і розріджених лісах. Виростає на різних грунтах, пишно розвивається на слабозадернілих луках. Виносить помірне затоплення і слабке замулення, не переносить засолення грунтів і постійного інтенсивного випасу, добре відростає після скошування.

Цвітіння розтягнуте (з червня по вересень). Дозрівання насіння починається з кінця липня. Насіння легко обсипаються, в грунті довго зберігають схожість. Розмножується також вегетативним шляхом. Містить 6-17% протеїну, 23-33% клітковини, 50% безазотистих екстрактивних речовин. На пасовищах не поїдається або поїдається погано. У сіні задовільно їдять всі види худоби. Стебла годяться на корм лише в молодому віці. Внаслідок низької врожайності та невисокої кормової цінності слід віднести до бур’янів.

Додаток а (обовязкове) типова рослинність заплави р. Іртиш

Малюнок а6-подорожник великий і ланцетолістний. Багаторічна трав’яниста рослина сімейства подорожникових з мочкуватим коренем. Квітконоси висотою 5-70 см. Листя, розташовані в приземній розетці, великі, яйцеподібні, темно-зелені. Вся рослина гола або злегка опушена. Колосся вузькоциліндричні, довгі, густі або місцями переривчасті. Розмножується насінням. Росте на луках і пасовищах, вздовж доріг, біля житла, як бур’ян на полях. Особливо рясний на місцях з ущільненим грунтом і на пасовищах, так як дуже стійкий до випасу худоби. Худоба добре поїдає подорожник в сіні і погано на пасовищі. У листі містяться вітаміни с, к, каротин, лимонна кислота, гіркі і дубильні речовини.

Багаторічна трав’яниста рослина сімейства подорожникових. Стебла (квітконоси) висотою 10-60 см з колосовидним опушеним суцвіттям на кінцях. Листя прикореневі, лінійно-ланцетні, цілокраї, здебільшого рясно вкриті волосками. Розмножується насінням. Росте на луках, в розріджених лісах, по схилах, на галявинах, дорогах, як бур’ян на полях. Віддає перевагу дренованим сухим ґрунтам. На пасовищі худобою поїдається охоче або задовільно, в сіні добре. Містить протеїну 10,9%, жиру 2,3, клітковини 12,3%.

Додаток а (обовязкове) типова рослинність заплави р. Іртиш

Малюнок а7-пирій повзучий-багаторічний кореневищний верховий злак з численними пагонами висотою на суходолах 50-80 см, на заливних луках і лиманах 100-170 см. Довжина кореневищ досягає 0,5 м, розташовані вони в основному на глибині 9-12 см.стебла прямостоячі, голі, гладкі. Листя лінійні, шириною 3-10 мм, знизу зазвичай гладкі, зверху шорсткі, іноді з рідкісними волосками по жилах; піхви листя голі і гладкі, нижні іноді опушені. Суцвіття-вузький прямий колос, колоски широколанцетні, часто з короткою остю. Широко поширений у заплавах річок. Відрізняється дуже великою пристосовністю до різних екологічних умов;

Горілка з чорноплідної горобини. Настоянка з горобини чорноплідної: простий рецепт в домашніх умовах

Домашня наливка володіє божественним ароматом, смаком і кольором. У домашніх умовах можна зробити наливку з будь-яких ягід і фруктів. При цьому не обов’язково вміти готувати щось ще. Дотримуючись простих правил і всіх рекомендацій, будь-яка господиня або господар можуть створити смачний напій. Давайте докладніше розберемося, як готується наливка з черноплодки.

Чорноплідна горобина є дуже корисною ягодою. Її збирати потрібно після перших заморозків. Для наливки можна взяти заздалегідь висушені плоди. Перед приготуванням важливо з кожної ягідки видалити ніжки. Також потрібно окремо відібрати маленькі, гіркі ягідки і зіпсовані.

Алкогольної основою для напою може послужити горілка, розбавлений сорокаградусний спирт, очищений самогон або коньяк. Загалом, те, що є у вашому домі.

Важливо приготувати глиняний або керамічний горщик або ж чавунний казан з кришкою об’ємом більше двох літрів.

Щоб наливка вийшла більш насиченого смаку, в кожній великій ягідці можна зробити дірочки за допомогою зубочисток.

Наливка з чорноплідної горобини володіє кольором деревних меблів і характерним запахом лісової горобини. П’ється алкоголь легко і приємно.

Ягоди можна використовувати вдруге. Їх просто потрібно залити алкогольної основою і приготувати за описаним вище рецептом. Другий варіант напою виходить трохи м’якше, ніж перший.

Наливку можна приготувати без цукру і розлити її в дві пляшки. В одній пляшці буде напій для чоловіків, а в другій для жінок, куди можна додати за смаком потрібну кількість цукру.

готуємо алкогольний напій з горобини

Існує багато різних варіантів приготування наливки з черноплодки. Ось деякі з них:

  1. перший рецепт приготування алкогольного напою:
    Додаток а (обовязкове) типова рослинність заплави р. Іртиш
  2. другий рецепт приготування наливки з горілкою. Переберіть півтора кілограма ягід горобини. Промийте і добре просушіть. Помістіть ягоди в банку і засипте двома склянками цукрового піску. Зверху вилийте півтора літра горілки, обов’язково залишивши до верху пару сантиметрів вільного місця. Банку накрийте пергаментом, складеним в три шари і перев’яжіть ниткою або накрийте кришкою. Поставте заготовку в темне холодне місце на два місяці. Через деякий час процідіть, і щільно закрийте пляшки. Зберігати таку наливку в домашніх умовах потрібно в холодному місці;
  3. третій рецепт напої з гвоздикою, яка додасть напою ароматичну нотку. У банку висипте півтора кілограма ягід. За допомогою дерев’яної качалки перетворите їх в кашку. Додайте пів кілограма цукру і три бутони гвоздики. Добре перемішавши масу, перев’яжіть шийку банки марлею і поставте її на пару днів в темному місці на кухні. Через деякий час залийте суміш літром горілки. Накрийте банку кришкою і залиште в спокої на 60 днів в темряві при температурі 20 градусів. Готовий напій процідіть, і розлийте по пляшках. Зберігати наливку можна не більше трьох років;
  4. ще один рецепт наливки з додаванням меду. У банку помістіть півкілограма ягід чорної горобини. Додайте 30 грам рідкого меду і добре перемішайте. Потім отриману суміш додайте до спирту або воді (півлітра). Знову добре перемішайте. Накрийте банку кришкою і поставте в темному теплому містечку на 80 днів. Один раз в сім днів банку потрібно добре струшувати. Готову настоянку на спирту або горілці процідіть, і розлийте по пляшечках. Зберігати можна скільки завгодно в темному місці;
  5. рецепт приготування наливки з вишневим компонентом. Стакан чорноплідної горобини змішайте з 150 вишневими листочками. Залийте літром води і прокип’ятіть близько півгодини на повільному вогнику. Дайте настоятися відвару протягом доби. Через деякий час процідіть, і додайте цукор (300 грам). Підігрійте до кипіння і зніміть з плити. Остудивши, додайте півлітра горілки і поставте напій в темному місці на сім днів. Щоб напій вийшов красивого кольору, додайте в неї столову ложку лимонної кислоти. Завдяки листю вишні, він стає схожий за смаком на вишнівку;
  6. змішайте 33 листочка вишні, стільки ж листочків смородини та малини, стакан чорноплідної горобини, 800 мілілітрів води. Проваріть масу півгодини. Остудіть, процідіть і додайте склянку цукру і лимонну кислоту (5 грам). У остигнула наливку додайте півлітра горілки і добре перемішайте. Дайте настоятися не менше двох місяців.

корисність наливок

Якщо такий напій пити по сорок грам на добу, він має лікувальні властивості, так як в них зберігаються всі корисні компоненти свіжих ягідок. З метою профілактики будь-яку наливку в помірній кількості можна приймати:

  1. щоб підвищити імунітет;
  2. щоб знизити рівень холестерину в крові;
  3. щоб поліпшити апетит і нормалізувати травлення;
  4. щоб знизити артеріальний тиск;
  5. щоб зміцнити стінки судин і поліпшити їх еластичність.

Запам’ятайте! навіть з профілактичною метою наливки найкраще пити тільки після консультації з лікарем.

хитрощі, пов’язані з наливкою

Якщо покласти в наливку трохи листочків вишні, у вас вийде справжня вишнева наливка з чорноплідної горобиною.

Щоб отримати ароматний, смачний і прозорий напій, ягоди потрібно пров’ялити в духовці при температурі не вище ста градусів. В’ялити потрібно протягом двох-шести годин, час від часу перемішуючи ягідки. Потім горобину остудіть, і залийте алкогольної основою.

Щоб наливка в домашніх умовах вийшла з родзинкою, звичайний рецепт приготування можна трохи змінити. Тобто на один кілограм ягід можна додатково взяти:

  • три зірочки бадьяна, який додасть наливке легку анісову нотку;
  • вишню, кілька бутонів гвоздики, один листочок лавра;
  • абрикоси, кардамон (вісім штучок) або корицю (пару паличок);
  • сливи, червоний перець чилі (дуже маленький шматочок), корінь імбиру;
  • груші, ваніль (четверту частину);
  • яблука, корицю і мускатний горіх;
  • брусницю, апельсинову цедру і запашний перець;
  • журавлину, трохи імбиру або мускатного горіха;
  • обліпиху, м’яту і корицю.

Якщо ви хочете приготувати наливку з горобини без спецій, а просто з іншими ягодами, найкраще підійдуть яблука і брусниця.

коли не можна пити наливку?

Наливку протипоказано пити при алергічної реакції або індивідуальної непереносимості компонентів алкоголю. Також краще її не пити при виразці шлунка, гастриті і підвищеному згортанні крові. Протипоказана вона при стенокардії і гіпертонії, так як в ній міститься багато вітаміну с, який може спровокувати появу тромбів. Наливку також не рекомендується пити майбутнім матерям і маленьким діточкам.

Тепер ви знаєте, як можна приготувати наливку з горобини в домашніх умовах. Вибравши один рецепт з перерахованих, приготуйте цей ароматний напій і почастуєте їм своїх рідних і друзів. Щоб урізноманітнити алкогольні напої в своєму барі, можете приготувати наливки за різними рецептами і порівняти їх смакові якості.

Чорноплідна горобина (аронія чорноплідна) має дивовижний насичений аромат, тому вона часто входить до складу різних рецептів при виготовленні домашніх заготовок – соків, компотів і смачних алкогольних напоїв – настоянок, наливок. Чорноплідна горобина містить велику кількість корисних речовин, які зберігаються в ягодах навіть після теплового впливу. Наливка з чорноплідної горобини зроблена в домашніх умовах виходить з ніжним ароматом і приємним рубіновим кольором. Серед домашніх винокурів рецепти напоїв з черноплодки дуже популярні.

відбір і підготовка плодів. перш ніж приступити до процесу приготування наливки необхідно знати деякі моменти. У плодах горобини чорноплідної міститься багато дубильних речовин, тому смак у неї терпкий. Що б заощадити на кількості цукру і пом’якшити терпкість ягоди потрібно збирати після невеликих осінніх заморозків. Якщо плоди були зібрані до заморозків, то їх можна потримати в холодильнику 2-3 дні. Таким чином вдасться зменшити терпкість горобини. Ягоди для наливки повинні бути дозрілі без цвілі, очищені від плодоніжок, необхідно видалити недозрілі і зіпсовані плоди.

класичний рецепт наливки з чорноплідної горобини

Досить міцний варіант алкогольного напою, по градусності нагадує настоянку, але готується з додаванням цукру. У рецепті можна використовувати замість горілки, очищений самогон або сортування зі спирту. На виході вийде приблизно літр наливки міцністю-16-20°.
Додаток а (обовязкове) типова рослинність заплави р. Іртиш

Інгредієнти:

  • горобина чорноплідна-1 кг;
  • Малюнок а12-комірник в’язолистий. Багаторічна рослина з сімейства розанних з повзучими кореневищами і міцними ребристими стеблами до 1-2 м заввишки. Листя переривчасто-перисті, щільні, зверху голі, темно-зелені, знизу біловійлочні. Квітки дрібні з жовтувато-білим віночком, зібрані у великі густі волотисте верхівкові суцвіття. Росте на сирих і заболочених луках, трав’яних болотах, на вирубках сирих лісів, в заростях чагарників, вільшаниках, по берегах річок, струмків і озер. Місцями утворює зарості в кілька сот гектарів. Цвіте в червні-липні. Розмножується переважно вегетативно. На заплавних луках починає вегетувати після спаду порожнистих вод і продовжує до пізньої осені. Наявність комірника вказує на те, що грунти бідні доступними формами калію і фосфорної кислоти. Чутливий до витоптування. Поживна цінність невисока: містить протеїну 8,7%, клітковини 26,1%. Задовільно поїдається кіньми разом з іншими рослинами, велика рогата худоба на пасовищах поїдає цю рослину погано, влітку олені посередньо їдять листя і суцвіття. Гарне кормова рослина для бобрів, промислової птиці, маралів. На сінокосах вважається бур’яном. Тверді стебла роблять сіно грубим. Кореневище і верхня частина стебел містять багато дубильних речовин.

    Додаток а (обовязкове) типова рослинність заплави р. Іртиш

    Малюнок а13-лисохвіст тростинний і луговий-багаторічний кореневищно-рихлокустовой верховий злак озимо — ярого типу розвитку висотою 70-120 см.коріння проникають на невелику глибину. Стебла прямостоячі або піднімаються, м’які, рясно облистнені, з великою кількістю довгих прикореневих листя, по масі листя кілька переважають над стеблами. Суцвіття-султан, відцвілі колоски бліді, білуваті або попелясто-чорні.

    Широко поширений в лісовій зоні і гірських районах, почасти в лісостепу на вологих і болотистих луках, нерідко утворює чисті зарості на помірно вологих заливних луках з рясним наілком. Віддає перевагу багатим пухким грунтам, забезпеченим вологою, не виносить засолення. Добре витримує тривале (до 30-45 днів) затоплення, але не переносить застійних вод.

    Страждає від посухи, морозостійкий, устій — чин до весняних заморозків і крижаній кірці, тіньовитривалий. Цінна кормова рослина. У 100 кг сіна міститься в середньому 47,7 корм. Од., 5,1 кг перетравного протеїну і 10 г каротину, в траві пасовища-відповідно 23,2; 2,7 і 40. Дає урожай сіна від 2,5-3 т/га на суходолах до б т/га на заплаві. Як сіно, так і пасовищну траву добре поїдають майже всі види худоби, вівці їдять цю траву дещо гірше.

    Ранній злак, з весни швидко росте, дає ранній зелений корм на пасовище. Повного розвитку досягає на третій рік після посіву, тримається в травостоях до десяти років. Добре, але повільно відростає після скошуванні стравлювання, при інтенсивній пастьбі худоби і низькому стравлюванні випадає з травостою. При несприятливих умовах нерідко на початку літа покривається іржею. Висівається при створенні культурних пасовищ і сіножатей на осушених болотах, низинних, заплавних луках, а також на забезпечених вологою суходільних і гірських луках. Норма посіву насіння в чистому вигляді розкидним способом 20 кг/га, рядовим — 16, в травосуміші 4-6 кг/га.

    Додаток а (обовязкове) типова рослинність заплави р. Іртиш

    Малюнок а14-лядвенец рогатий-стержнекорневой багаторічник з дуже потужною розгалуженою кореневою системою, що заглиблюється до 1,5 м. Стебла численні, піднімаються або лежачі, сильно гіллясті, висотою 10-40 см, в культурі б0-80 см.листя п’ятірні: три верхніх листочка розташовані на верхівці черешка, два нижніх — біля основи. Квітки зібрані по п’ять-шість в парасольки, що сидять в пазухах листків. Віночок жовтий, іноді з помаранчевим прапором. Боби лінійно здавлені, прямі або слабоізогнутие, голі. Поширений на луках, схилах, по берегах річок, часто як бур’ян. Навесні відростає дуже рано, зацвітає раніше інших бобових і вегетує до пізньої осені. Фази цвітіння, плодоношення і дозрівання насіння розтягнуті.

    Повного розвитку досягає на другий рік життя, в сіяних травостоях тримається до десяти років. Урожай сіна 3-4 т / га, в сприятливих умовах до б т / га. Сіно ніжне, охоче поїдається всіма видами худоби. У фазі вегетації ця рослина добре їдять на пасовище всі сільськогосподарські тварини. У квітучому стані худоба не їсть цю рослину через вміст в квітках гіркого речовини. Силос тварини їдять добре. Виключно высокоотавное рослина. Лядвенец рогатий відноситься до кращих кормових трав. У 100 кг зеленого корму міститься 25,7 корм. Од. І 4,5 кг перетравного протеїну. Містить каротин і вітамін с. Рекомендується в травосумішах для створення сіяних сіножатей і пасовищ, особливо на вологих солончакових луках.

    Додаток а (обовязкове) типова рослинність заплави р. Іртиш

    Малюнок а15-ситник-багаторічна сіро-зелена рослина з сімейства ситникових висотою до 50 см з повзучим кореневищем. Стебла біля основи одягнені довгими і широкими світло-іржавими піхвами. Листя гладкі, жолобчасті. Суцвіття довгасто-волотисте. Приквітковий лист коротше суцвіття або дорівнює йому. У лісостепових, степових і напівпустельних районах на солончакових грунтах, біля боліт і лиманів нерідко утворює самостійний пояс рослинності. На заливаються приморських луках є цінною сінокісною травою.

    Відомості про кормову цінність суперечливі. У західному сибіру і казахстані на пасовищах велика рогата худоба поїдає цю траву задовільно. Квіти добре їдять кролики. У сіні добре і задовільно поїдається всіма видами сільськогосподарських тварин. Сіно містить 9,7% протеїну, 30,9 клітковини, 50,4% безазотистих екстрактивних речовин.

    Додаток а (обовязкове) типова рослинність заплави р. Іртиш

    Малюнок а16-щавель кінський-багаторічна рослина сімейства гречаних висотою 90-150 см.кореневище потужне, стрижневидне, розгалужене. Глибина проникнення коренів 2,1-4 м, бічні корені розростаються в сторони до 2 м.стебло прямостояче, борознисте, у верхній частині гіллясте. Листки великі, довжиною до 25-30 см, шириною 15 см, довгасто-трикутні або яйцеподібні, біля основи серцеподібні, знизу бархатисто-опушені; черешки довгі, жолобоподібні, з плівчастим по краю війчастим розтрубом. Верхні листки дрібніші. Суцвіття довге, мутовчато-гіллясте, довгасто-пірамідальне. Плід-тригранний горішок. Розмножується насінням і вегетативно.

    Особливо рясний в центральній частині річкових заплав. У заплавах річок переносить замулення до 20 см.росте на досить багатих вологих грунтах з реакцією, близькою до нейтральної. Іноді зустрічається на слабозасолених грунтах. Щавель кінський стійкий до весняних заморозків. На луках шкідливий бур’ян, так як пригнічує розвиток цінних кормових трав і знижує їх врожаї. Стебла сохнуть повільно, через що сіно в стогах часто загниває. Погано переносить систематичне скошування, нестійкий до випасу. Тварини поїдають тільки молоде листя. Поживна цінність невисока. Плоди є хорошим кормом для домашньої птиці.

    Заходи боротьби: скошування до дозрівання насіння, використання луки під пасовище з підкошуванням нез’їдених залишків трави, підрізування кореневищ протягом ряду років на глибині 10-20 см.

    Додаток а (обовязкове) типова рослинність заплави р. Іртиш

    Рід верба включає 3 підроди: верба, ветрікс і хаметія. Верби-великі дерева (близько 30 видів) переважно відносяться до першого підроду, верби інших життєвих форм розподіляються між підродами ветрікс і хаметія. В срср природно ростуть близько 150 видів верби, що входять до складу підродів верба і вет-рикс.
    До підроду верба (salix) відноситься верба біла або срібляста, або ветла (s. Alba) — дерево, в хороших умовах досягає 30 м у висоту і 3 м в діаметрі стовбура. Кора сіра, тріщинувата, крона широка, округла, сучки ламкі в зчленуваннях. Бруньки притиснуті, червонувато-жовті, опушені; молоді пагони і листя покриті численними шовковистими волосками сріблястого відтінку. Листя ланцетні, 5-12 см завдовжки, загострені до вершини, по краю дрібнопильчасті (рис. 40), іноді на черешках є залозки. Цвіте незабаром після розпускання листя, насіння дозріває через 3-4 тижні після зацвітання, на початку літа. Розмножується насінням. Після рубки утворює рясну поросль. Розлучається шляхом посадки кілків. Росте швидко, доживає до 100 років і більше. Дерево світлолюбна, зимостійка, є едифікатором заплавних ветлових лісів в середній і південній смугах європейської частини срср, в криму, на кавказі, південному уралі, в західному сибіру.
    ^ верба ламка, або рокита (s. Fragilis)-дерево 15-20 м ви-сотої і зі стовбуром до 0,5 м в діаметрі. Гілки тендітні в зчленуваннях, легко обламуються сильним вітром або великими пті-
    Цамі, звідки і походить назва цієї верби. Пагони голі, оливково-зеленуваті і жовтувато-бурі; нирки чорні, як і пагони, блискучі. Листя до 15 см завдовжки і 3,5 см завширшки, зазвичай ланцетні, з витягнутою в тонке косе вістря вершиною, по краю грубопильчасті (рис. 40), щільні, зверху темно-зелені, глянцеві, знизу світло-сизі. Навесні ця верба облиствяется рань-ше інших видів верби, а завершуєВегетацію однієї з послід-них. Цвіте незабаром після розпускання листя, раніше і. Білої. Дерево швидкоросле, живе 60-80 років, розмножується семе-нами, відновлюється порослю від пня, розлучається посадкою че-ренков і кілків.
    За якістю деревини та її використання і. Ламка сход — на з білою. Вона цінується як ранній медонос і відноситься до числа хороших дубителів (в корі міститься до 12% танінів). В срср природні місцеперебування цієї верби зустрічаються в західних, центральних і південних районах європейської частини, на уралі, в зауралля, північному казахстані, семиріччі, на кавказі. Найкраще вона росте вздовж річок, по заплавах, зрідка зустрічаючись в чорно-вільхових насадженнях. Вербу ламку широко розводять в мало-лісових районах, застосовують для обсадки доріг, річок і водойм, використовують в озелененні. Особливо цікавий її культивар з компактною кулястою кроною — s. Fragilis «sphaerica».
    Верба ламка світлолюбна, зимостійка, среднетребователь-ва до родючості і вологості грунту.
    ^ верба вавилонська (s. Babylonica) — одне з найкрасивіших паркових дерев з довгими, тонкими, звисаючими майже до землі гілками, з вузьколанцетними листям до 16 см завдовжки і 2,5 см шириною. Досягає висоти 10-12 (18) м, росте швидко, розводиться зимовими живцями. Природно поширена в китаї. В срср культивується в озелененні в південно-західних районах європейської частини, в криму, на кавказі, в середній азії. Особливо оригінальні 2 її культивари: кільцеподібний (s. Ba-bylonica «annilaris») з кільцеподібним розташуванням листя на пагонах і звивистий (s. Babylonica tortuosa») з довгими плакучими неправильно-звивистими пагонами.
    Верба вавилонська вельми теплолюбна і незимостійка, що обмежує можливий ареал її розведення.
    ^ верба трехтичінковая, або белотал (s. Triandra) — дерево до 6-14 м заввишки, часто зростаюче кустообразно. Кірка відшаровується великими сірими пластинками (латками), оголюючи ро-зоватие шари кори. Пагони тонкі, гнучкі, дають прекрасну лозу. Листки ланцетні, довгасті або еліптичні, загострені, 4-15 см завдовжки, 0,5 — 4 см завширшки, по краю грубозубчато-пилчасті (рис. 40), з залозками, з верхньої сторони темно-зе-лені; з нижньої — світліше, голі. Цвіте незабаром після обліст-венія, в чоловічому квітці по 3 тичинки, рідше 2-5. Природно поширена по берегах річок, озер, в заплавах нерідко утворює
    Великі зарості. Її ареал охоплює європейську частину срср, за винятком крайньої півночі, більшу частину сибіру, далекий схід і північний казахстан. Цю вербу використовують для закріплення берегів річок і водойм, в озелененні, її гнучкі і міцні прути застосовують для кошикоплетіння, кора йде для дублення шкір і виготовлення жовтої фарби.
    ^ верба п’ятитичинкова, або чорнотал ( s. Pentandra) — дерево до 15-18 м заввишки, нерідко кущоподібне. Листя еліптичні (рис. 40), щільні, шкірясті, блискучі, 5-12 см завдовжки, 2-4 см завширшки, зверху темно-зелені, знизу з жовтизною. Цсє-тет після масового облиствіння, пізніше інших верб. У чоловічих квітках по 5 або більше тичинок. Плоди дозрівають в серпні-вересні і довго не опадають. Вилетіли насіння добре со-зберігаються під снігом і проростають навесні. Розмножується се-менами, дає поросль від пня, живцями вкорінюється погано. Рас-просторова майже по всій території срср, за винятком крайньої півночі, криму та середньої азії. Росте по берегах і заплавах річок, трав’яних і сфагнових боліт, в горах (на уралі, ал-таї, в карпатах) піднімається до верхньої частини лісового поясу. Використовується для обсадки берегів водойм, в озелененні.
    До підроду в е т р і к с (vetrix) відноситься верба мірзінолістная, або чорніюча (s. Myrsinifolia) — чагарник 0,5-4 м заввишки з короткоеліптіческім листям, темно-зеленими з верхньої сторони, сизувато-зеленими — з нижньої і яскраво-зеленої верхуш-кою. Восени листя стають чорними, чому цю вербу називають чорніючої. Поширена в північній і середній частинах євро-пейської території срср, на уралі, в західному сибіру. Кора використовується для дублення шкір.
    ^ верба козяча, або бредіна ( s. Саргеа) — дерево до 12-15 (20) м заввишки, в несприятливих умовах росте кущоподібно. Кора гладка, зеленувато-сіра. Пагони товсті, сіро-зелені, з круп-ними нирками. Листки щільні, великі, 11 -18 см завдовжки, ши-рокоеліптично-яйцеподібні (рис. 40), злегка зморшкуваті, зазвичай з хвилясто-зубчастим краєм, зверху темно-зелені, знизу з густим повстяним опушенням. Цвіте до розпускання листя, одночасно з осикою. Сережки жіночих дерев сіро-зеле-ні, непоказні. На чоловічих екземплярах сережки великі, овально-циліндричні, яскраво-жовті. У період цвітіння вони дуже декоративні. Верба козяча-один з найбільш ранніх тайг-них медоносів і найважливіших дубителів. В її корі міститься від 8 до 16 (21) % танінів. Поширена по всій лісовій частині радянського союзу.
    ^ верба попеляста, або сіра (s. Cinerea)-чагарник до 4-5 м заввишки з пагонами, густо покритими попелясто-сірими або чер-новатими волосками. Листя оберненояйцевидні (рис. 40), зморшкуваті, з пильчатим краєм, з верхньої сторони брудно-зелені, з нижньої — сіро-попелясті, волосисті, біля основи
    З ниркоподібними зубчастими прилистками. Утворює великі зарості в підліску змішаних лісів, на болотах, на сирих лу-гах. Росте в європейській частині срср, в західному сибіру, в казахстані, в середній азії. У корі міститься 9-17 % танінів; зарості і.сірої — головне джерело заготівлі дубильного сировини.
    ^ верба вухата ( s. Aurita)-чагарник 1-2 м заввишки з крас-но-бурими опушеними пагонами. Листя ромбічно-назад -. Яйцеподібні, по краю нерівнозубчасті (рис. 40), зверху тьмяно-зелені, зморшкуваті, знизу сіруваті, опушені. Біля основи листової пластинки добре помітні серповидні, зубчасті при-листники, що зберігаються до осені. Цвіте до облиствіння. Рас-просторова в лісовій частині європейської території срср. Рас-тет по узліссях, на трав’янистих болотах, сірих луках і галявинах. У корі містяться таніди.
    ^ верба філіколістная ( s. Phylicifolia)-невисокий чагарник з червоно-бурими блискучими пагонами. Листки довгасто-овальні або оберненояйцеподібні, короткозагострені, по краю нерівнозубчасті (рис. 40), зверху темно-зелені, лискучі, знизу сіро-зелені, тьмяні з видатними жовтими жилками. Цвіте до облиствіння. Поширена в північній частині евра-зії. Росте в тундрових і лісотундрових верб, в розріджений-них сирих лісах, на узліссях і вирубках, по берегах річок і озер, на околицях боліт, в улоговинах. Медонос. У корі містяться таніди.
    ^ верба прутоподібна, або кошикова ( s. Viminalis) — високий чагарник або багатостовбурне ширококронне дерево 6-8 (10) м заввишки. Пагони дуже довгі, прутоподібні, сірувато-зелені; молоді — опушені. Листки короткочерешчасті, лінійно-ланцетні, островершинні, до основи звужені (рис. 40), 10-12 см завдовжки і 5-25 мм шириною; молоде листя з обох сторін сірувато опушені; пізніше зверху темно — або сіро-зеле-ні, голі, з блиском, знизу сріблясті, блискуче-шовковисті, краю слабохвилясті, злегка загорнуті донизу. Цвіте перед розпусканням листя. Широко поширена в європейській частині срср, в західному і східному сибіру, в казахстані. Росте по берегах і заплавах річок, в старицях. Є однією з кращих кошикових верб. Дуже декоративна, використовується в озе-ленении. Розлучається зимовими живцями.
    ^ верба шверіна (s. Schwerinii)-високий чагарник або де-рево до 12 м заввишки. Поширена в східному сибіру і на далекому сході, де заміщає і.прутовидную. Відрізняється уз-кими, лінійно-ланцетними листками 15-20 см завдовжки і 3-20 мм завширшки. Зверху листя темно-зелені, зазвичай голі, знизу ат-ласні від шовковистого опушення. Росте на піщаному і дрібно-гальковому алювії вздовж річок і струмків. Утворює потужну кореневу систему, добре закріплюючи береги. Містить таніди. Дає гнучкий тонкий прут для плетіння. Облистнені пагони йдуть на корм козам, вівцям і кроликам. Вельми декоративна, використовує-ся в озелененні. Розмножується зимовими живцями.
    ^ верба шерстистопобеговая ( s. Dasyclados)-в сприятливих умовах дерево до 20 м заввишки і 80-90 см в діаметрі, але мо-жет рости і кущем. Кора буро-жовта, пагони товсті, з густим білувато-шерстистим опушенням. Листя довгасто-ланцет-ні, поступово загострені (рис. 40), з загорнутими цільними або зубчастими краями,8-20 см завдовжки і 2-3, 5 см завширшки, при розпусканні біловойлочні; пізніше зверху голі, темно-зе-лені, знизу сірошелковістие. Цвіте до облиствіння, хороший медонос. Поширена в європейській і азіатській частинах срср, крім півдня. Росте вздовж річок і струмків на вологих, але незаболочен-них місцях. Використовується для закріплення берегів і як істоч-ник танідів.
    ^ верба гостролиста , або шелюга червона, або верба (s. Acu-tifolia) -великий чагарник або дерево до 10-12 м заввишки, з темною корою і яскраво-жовтим лубом. Пагони довгі, тонкі, злегка пониклі, червоно-бурі, в кінці літа з густим блакитно-ватим восковим нальотом. Листя до 15 см завдовжки, ланцетні або лінійно-ланцетні,Довгозагострені, по краю залозисто-пилчасті (рис. 40), зверху темно-зелені, з нижньої сторони жовтуваті, з нальотом. Цвіте задовго до облиствіння, в березні-квітні, і разом з і.волчнікової відноситься до найбільш раноцве-тущим верб. Її червоні пагони вже в кінці зими-початку весни густо покриваються білими пухнастими «баранчиками» -опушений-ними сережками, скинули ниркову луску. Поширена в європейській частині срср від малоземельської тундри до східного передкавказзя і приаралья. Росте по відкритих не-задернілих прирічкових пісках. Розвиває глибоку і потужну розгалужену кореневу систему. Світлолюбна, зимостійка і посухостійка. Широко використовується для закріплення рухомих пісків, зміцнення берегів річок і водойм. Дуже декоративна, застосовується в озелененні. Цінується як найбільш ранній медонос. Розмножується зимовими живцями, а при закріпленні пісків — розкладанням в напахані борозни цілих гілок (шелюгуванням).
    ^ верба вовчникова, або шелюга жовта (s. Daphnoides) -де-рево до 15 м заввишки і 20 см в діаметрі стовбура. Вид близький до і. Гостролистої. Відрізняється від неї світло-зеленими, пізніше жел-теющімі товстуватими пагонами, покритими сизим нальотом, більш широкими, довгасто-ланцетними і короткозаострен-ними листям до 10 см завдовжки (рис. 40). Поширена на північному заході ррфср, в прибалтиці та карпатах. Росте на піщаному, гальковому і великоглибистому алювії гірських річок, на дюнах і піщаних берегах. Господарське значення таке ж, як і і.остролистной.
    ^ верба пурпурова (s. Purpurea) — дерево 5-7 м заввишки, часто зростаюче кущоподібно. Пагони тонкі, від зеленуватих до крас-новато-коричневих, з сизим нальотом. Бруньки червоно-бурі, при-жаті до втечі, кососупротивні. Листя оберненоланцетні (рис. 40), вгорі тонкозагострені, 3-15 см завдовжки, блакитно-вато-сизі, або сизо-зелені. Цвіте до розпускання листя або одночасно з облиствінням. Чоловічі сережки товсті, циліндричні з великими пильовиками пурпурного кольору. Роз-просторова в прибалтиці, західній україні, молдові, в гір-ному криму. Росте по заплавах річок і струмків, утворює зарості в плавнях і на заплавних луках. Розлучається посадкою живців. Дуже цінна в господарському відношенні: дає прекрасний білий прут для тонкого плетіння, використовується для закріплення пісків, ярів, берегів річок і водойм, в озелененні.
    ^ верба каспійська ( s. Caspica)-чагарник від 0,5 до 2 м висо-тій, з вузькими лінійно-ланцетними листям до 12 см завдовжки і 6 мм шириною. Цвіте одночасно з облиствінням. Росте по горбистих пісках степової і напівпустельної зон, на південному сході європейської частини срср і в сибіру. Псаммофит. Широко використовується для закріплення пісків північного прикаспію. Представляє інтерес для озеленення. Розлучається зимовими живцями.

    Квиток 3

    1. Світло як екологічний фактор
    Світло як екологічний фактор має найважливіше значення тому, що є джерелом енергії для процесів фотосинтезу, тобто бере участь в утворенні органічних речовин з неорганічних складових. Сонячні промені мають кілька екологічно важливих функцій:
    А) завдяки сонячним променям на поверхні землі реалізується певний температурний режим, що має широтний і вертикальний зональний характер;
    Б) сонячна енергія-це джерело енергії для всіх організмів, що живуть на землі (виключаючи невелику групу організмів-хемосинтетиків). Енергія сонця є джерелом енергії і для гетеротрофних організмів (тварин, бактерій, грибів та ін.), так як ці організми використовують енергію хімічних зв’язків речовин, синтезованих фотосинтетиками (тобто рослинами);
    В) сонячна енергія є регулятором циклів життя різних організмів.
    Роль сонячного світла в житті рослин
    Роль світла в житті рослин важко переоцінити, так як сонячна енергія є основою для реалізації всіх процесів життєдіяльності, починаючи з харчування і закінчуючи відправленням окремих фізіологічних функцій.
    По відношенню до світла розрізняють кілька груп рослин:
    А) світлолюбні – рослини відкритих просторів, на які падає пряме світло. До них відносять рослини степів, пустель, напівпустель (ковили, полину, різні види злакових, наприклад, пшениця та ін.), а також рослини верхніх ярусів лісів (сосна, береза);
    Б) тіньовитривалі-рослини, які можуть виростати в умовах деякого затінення (наприклад, бук, дуб, граб, ялина);
    В) тіньолюбиві – рослини, які не можуть існувати в умовах попадання на них прямого світла. До них відносяться рослини, що живуть під пологом лісу (наприклад, папороті, зірочник, конвалії).
    Крім того, що сонячне світло для рослин є джерелом енергії, він регулює процеси їх життєдіяльності. Це явище називається фотоперіодизмом. розрізняють добовий і сезонний фотопериодизм.
    З фотоперіодизмом у рослин пов’язане таке явище, як фототропізм – рух окремих органів рослини до світла, наприклад, рух головки соняшнику протягом дня по ходу руху сонця, розкриття суцвіть кульбаби вранці і закриття їх ввечері, зростання кімнатних рослин в освітлену сторону (добовий фотоперіодизм ).
    ^ сезонний фотоперіодизм яскраво спостерігається в широтах зі зміною пір року (в середніх і північних широтах). З настанням довгого дня і потеплінням в рослинах починається сокорух, нирки набухають і розкриваються (навесні). З настанням осені, яка рослинами сприймається не зміною температури, а зміною довжини світлового дня, починається закладка бруньок, підготовка до зими, підготовка до листопаду, формування міцного деревного покриву у деревних і чагарникових форм.

    2. Сімейство мімозові, цезальпінієві і бобові

    Мімозові ( mimosaceae) — сімейство дводольних рослин, близькоспоріднене сімейства бобових, з яким часто об’єднується як підродина (mimosoideae). Дерева або чагарники, іноді напівчагарники, рідко трави. Листя переважно дваждиперістие. Квітки дрібні, на відміну від квіток бобових, правильні, здебільшого в колосовидних або головчастих суцвіттях. Пелюсток і чашолистків частіше по 5. Тичинок 5, 10 або багато. 40-55 родів (близько 2500 видів), переважно в тропічних і субтропічних областях; в срср дико ростуть тільки 2 види м. — представники родів альбіция і мімозка. Деякі м. Служать джерелом отримання цінної деревини, дубильних речовин і гуміарабіка. Плоди (боби) ліан з роду ентада можуть досягати 2 м довжини.

    Цезальпінієві — підродина бобових, іноді виділяється в самостійне сімейство. Переважно дерева і чагарники з пір’ястими листям. Близько 2800 видів (близько 150 пологів), головним чином в тропіках і субтропіках; в росії деякі види роду гледічія та ін.вирощують як декоративні рослини.

    (apera spica — venti (l .) beauv .)- однорічна рослина родини метликові (злакові).

    Метлиця-рослина озимого типу, але в разі холодної і тривалої весни, здатне розвиватися як яра рослина. Цей бур’ян росте в заплавах річок, в лісах, в полях, особливо засмічує озимі посіви хліба, ячменю, вівса та інших культур.

    Зустрічається метлиця звичайна в багатьох нетропічних країнах – в європі, центральній азії, в європейській частині росії, на кавказі.

    Метлиця звичайна опис

    Стебло рослини прямий, голий і гладкий, досягає висоти до 120 см.листя – лінійно-ланцетні, плоскі. Листові пластинки вузькі, шириною до 5 мм, з обох сторін шорсткі. Корінь сильно розгалужений, мочкуватий. Бур’ян дуже кущиться і може дати від 30 до 50 плодоносних стебел. Розмножується насінням.

    Суцвіття представлені у вигляді гіллястої і пухкої волоті з одноцветковимі колосками. Волоть виростає до 50 см, колоски довжиною близько 2,5 мм, зеленого або лілового кольору. Період цвітіння мітлиці звичайної-червень-липень, а перші «плоди» з’являються в липні-серпні. Плодами є зернівки, які після дозрівання обсипаються і засмічують грунт. Одна рослина здатна дати великий урожай — до 10 тисяч насіння. Насіння проростає після дозрівання. Їх життєздатність зберігається до п’яти років. Найбільш оптимальні умови для проростання насіння на поверхні створюються при періодичному зволоженні грунту. Однак сходи не з’являться, якщо насіння потрапили в землю глибше 5 см.

    Метлиця звичайна заходи боротьби

    Цей бур’ян надзвичайно шкідливий. Не виконання агротехнічних заходів і несвоєчасна обробка грунту, тимчасовий застій води призводять до дуже швидкого поширення і засмічення посівів. До гербіцидів 2,4 д і 2м-4х бур’ян нечутливий.

    Кращий спосіб боротьби з метлицею-це обприскування грунту симазином в дозі 0,25 кг/га.таке обприскування потрібно проводити одночасно під час посіву озимих і після нього.

    На сьогоднішній день, метлицю звичайну почали використовувати в ландшафтному дизайні. Насіння мітлиці дуже затребувані в якості газонноїТрав. Головне, вчасно стригти газон.

    Метлиця звичайна фото

    насіння мітлиці звичайної apera spica-ventiДодаток а (обовязкове) типова рослинність заплави р. Іртишметлиця звичайна apera spica-venti