Дієслова та їх відмінювання. Відмінювання дієслів: правило в російській мові

149

Визначення відмінювання дієслова багатьох ставить в ступор. Хоча при написанні ділового листа або поста на форумі саме слово «відмінювання» може навіть не виникнути в свідомості. Однак, щоб не уславитися безграмотним, закінчення дієслів варто писати правильно.

Що таке відмінювання дієслова?

Відмінювання — це якраз та граматична категорія дієслова, яка, визначаючи його зміна по особам і числах, диктує, яку букву писати в сумнівному його закінчення.

Відомо два відмінювання дієслова: перше і друге відповідно. Залежно від того, до якого з них дієслово відноситься, і відбувається вибір букви, яку необхідно писати в його закінченні.

Варто пам’ятати, що дієслова минулого часу не мають відмінювання, так як тут просто немає в чому сумніватися.

Як визначити відмінювання дієслова?

Як визначити відмінювання дієслова в російській мові, 5 клас, напевно, відповість вам хором. Якщо, звичайно, діти самі розібралися зі складним алгоритмом, представленим в підручниках.

Отже, давайте розбиратися.

щоб дізнатися відмінювання дієслова і визначити, яку голосну в його закінченні потрібно написати, спочатку подивимося, куди в слові падає наголос. Якщо ударним виявляється закінчення, то з голосною відразу все зрозуміло. Вона стоїть в сильній позиції, і сумнівів бути не повинно. Відмінювання ж визначається по самій голосній. Так, якщо під наголосом голосні е, у, ю, то дієслово першого відмінювання, а якщо в сильній позиції і, а чи я, то дієслово другого відмінювання.наприклад: сплять-гл. 2 спр.; несуть-гл. 1 спр. Всі карти може сплутати приставка ви-у дієслова. Зазвичай, наголос завжди падає на неї (наприклад, вигорить). В такому випадку потрібно відкинути перешкоду і розглядати слово без приставки.

Наприклад: вигорить – ви — горить – горить – гл.2 спр.

у разі якщо наголос падає не на закінчення дієслова, відмінювання його визначаться по інфінітиву. Для тих, хто забув: це невизначена форма дієслова, що відповідає на питання що робити? / що зробити?.наприклад: дієслово(що робить ?) малює-інфінітив(що робити ?) малювати.дієслово (що зробить?) скаже-інфінітив(що зробити ?) сказати. Дієсловами другого відмінювання вважаються дієслова, інфінітив яких закінчується на –ий. Тоді в особистих закінченнях дієслова будуть мати голосні і, а, я. Наприклад: трат_т – тратять — трятят, ход_те – ходити – ходіть. До дієслів першого відмінювання можна сміливо відносити всі інші дієслова.наприклад: встан_т-встати-встане; побор_т – побороти – поборють. З кожного правила існують винятки. З цього – теж. Так, до дієслів другого відмінювання відносяться 4 дієслова на –ать: гнати, тримати, чути, дихати – і 7 дієслів на –еть: дивитися, бачити, залежати, терпіти, вертіти, образити, ненавидіти.наприклад: дивитися – дивляться, гнати – женуть. А до дієслів першого відмінювання відносяться дієслова на-ий: голити, стелити, грунтуватися (тобто грунтуватися), хитатися (тобто гойдатися, коливатися).наприклад: голити – голяться, грунтуватися – грунтується.

Способи запам’ятовування

Відмінювання дієслова – одне з найскладніших правил «великого і могутнього». І на сьогоднішній день придумано величезну кількість варіантів його запам’ятовування алгоритми, жартівливі віршики і пісні, таблиці. Але суть одна: важливо відстежити залежність букви в ненаголошеному особистому закінченні дієслова від букви в інфінітиві, а також залишити в пам’яті 15 дієслів-винятків, і відмінювання ви будете визначати ще до того, як почнете записувати дієслово.

Як визначити відмінювання дієслів в російській мові, найкраще покаже таблиця. Наочність допомагає підключити ще й зорову пам’ять.

А ось віршик, який допомагає з відповіддю на питання, як визначити відмінювання дієслова в російській мові:

До другого ж відмінювання

Віднесемо ми без сумніву

Всі дієслова, що на –ий,

Виключаючи голити, стелити.

А ще дивитися, образити,

Чути, бачити, ненавидіти,

Гнати, тримати, дихати, терпіти,

І залежати, і вертіти.

Один дієслово – два відмінювання

Відомі в російській мові і так звані разноспрягаемие дієслова. Це такі, у яких в одних формах використовуються букви першого відмінювання, а в інших – другого. Серед них дієслова є, хотіти, дати, бігти, шанувати, гребувати.

Наприклад: шанувати-шанують (2 спр.)- чту (1 спр.), хотіти-хоче (1 спр.)- хочуть (2 спр.).

Добрий день, шановний студент! сьогодні ми поговоримо про один з найскладніших видів частин мови в російській мові — про дієслово. Не дивно, що у іноземців при вивченні цієї частини мови завжди виникають труднощі, адже навіть російськомовні люди, дуже часто роблять помилки. Отже, що ж собою являє відмінювання?

Відмінювання — це зміна форми дієслова по особах і числах. У російській мові всього 2 види відмінювання: 1-е і 2-е, але тут досить багато винятків, які необхідно запам’ятати. Особа в російській мові — це категорія дієслова, за допомогою якої вказується, хто виробляє дію. Наскільки нам відомо з попередніх статей, що в російській мові 3 особи: 1 — відносяться займенники я, ми. До 2 особі відносяться-ти, ви. До 3-йому відносять-він, вона, воно, вони.

Щоб зрозуміти до якого відмінювання відноситься той чи інший дієслово, нам необхідно знати,що важливе місце тут займає наголос. Справа в тому,що відмінювання визначається по закінченнях і суфікси дієслова.

1. За ударним особистим закінченням дієслів теперішнього часу.
2. Якщо закінчення дієслова ненаголошене, відмінювання визначається за суфіксами невизначеної форми. Розглянемо, як визначити відмінювання по особистим закінченням, виділені букви у нас знаходяться під наголосом:

1 відмінювання

особа закінчення од. Ч. Закінчення мн. Ч. Приклад 1-у / ю-ем рису ю / расті м 2-їж-ати рису їж / расті ті 3-ет-ут / ют рису ет / рису ют
2 відмінювання

Якщо ж закінчення у нас ненаголошені, то, щоб визначити відмінювання дієслова, нам необхідно звернутися до невизначеної формі і по суфіксу визначити потрібне відмінювання. Але в російській мові є багато винятків, про які я писала вище.

Дієслова 1 відмінювання представлені наступними суфіксами:

  • дієслова в невизначеній формі з суфіксом-еть, крім 7 дієслів-винятків: бачити, образити, ненавидіти, залежати, терпіти, дивитися, вертіти .
  • дієслова, що мають в невизначеній формі суфікс-ать, крім дієслів-винятків: дихати, гнати, чути і тримати .
  • три дієслова з суфіксом-ея: грунтуватися (грунтуватися на чомусь), стелити і голити .
  • всі дієслова з суфіксами:- оть,-уть, — ть: взути, полоти, змолоти.

дієслова 2 відмінювання:

  • всі дієслова, що мають суфікс -†, крім 3-х дієслів, які були описані в 1 відмінюванні.
  • сім дієслів з суфіксом-еть : які були описані в 1 відмінюванні.
  • чотири дієслова-винятки з суфіксом-ать : описані в 1-му відмінюванні.

однак, в російській мові дуже багато разноспрягаемих дієслів, які можуть ставитися як до 1, так і до другого відмінювання, наприклад,

Хотіти, шанувати, бігти, прощати
Дані дієслова відносяться частково до 1 і 2 відмінювання.

Відмінюванні, адже вони мають закінчення другого. Ці слова потрібно просто запам’ятати, щоб вживати в закінченнях правильні голосні.

Крім того, існує ще дві групи нетипових дієслів в російській мові — разноспрягаемие і дієслова особливого відмінювання.

Різноспрягаемие мають закінчення і першого, і другого відмінювання: це слова «бігти», «шанувати», «хотіти», «дати, «гидити». «шанувати «в третій формі має два види:» шанують «і»шанують». В одних формах ці дієслова дають при відмінюванні закінчення першого (частіше в однині), а в інших — другого відмінювання (зазвичай у множині).

Наприклад, слово «дати» має закінчення двох відмінювань в різних особах і числах: він дає, ти даєш, я даю, вони дають, ви даєте, ми даємо.

Особливе відмінювання має незвичайні закінчення в однині, а у множині дієслово змінюється або за правилом другого відмінювання, або за правилами першого і другого. Приклади: їм, їж, їсть, їмо, їсте, їдять; дам, даси, дасть, дамо, дасте, дадуть.

Дієслова в минулому часі, умовному і виявному способі не мають особистих закінчень: читав — прочитав, читав би — прочитав би. Наказовий спосіб дає особисті закінчення тільки дієсловам у другій особі: читай, прочитай. Існують також недостатні дієслова, які не ставляться в однину в першій особі: переконати, перемогти, басити, висіти. Вони вживаються з додатковими дієсловами або взагалі в зв’язці «додатковий дієслово + іменник, близьке за змістом», наприклад, здобуду перемогу, змушений висіти, буду перемагати.

Щоб легко вивчити, запам’ятати і користуватися правилом відмінювань, для початку потрібно зрозуміти основний принцип — існує два загальних відмінювання, тому що існує два типи закінчень у дієслів (якщо не говорити про винятки).

В першу чергу, потрібно перевірити, чи не падає наголос на закінчення дієслова. По ударному закінченню дуже просто можна визначити відмінювання-потрібно тільки запам’ятати, що перше відмінювання у множині третьої особи закінчується на-ут або-ють, а друге — на-ат і-ят.

У разі, якщо закінчення ненаголошене, до другого відмінювання відносяться всі дієслова на-ати, крім «стелити» і «голити», які потрібно просто запам’ятати. Щоб легше було вивчити 11 дієслів-винятків у другому відмінюванні, можна запам’ятати складені спеціально для цього віршики, наприклад:

Гнати, тримати,

Дивитися і бачити,

Дихати, чути,

Ненавидіти.

І залежати, і вертіти,

І образити, і терпіти.

Ви запам’ятаєте, друзі,

Їх «на –е-» відмінювати не можна.

Інші дієслова з ненаголошеними закінченнями, за методом виключення, в основному, відносяться до першого відмінювання.

Приклади та вправи

Завдання 1. Вибрати з переліку дієслова другого відмінювання: їдеш, жене, чистиш, тягнемо, приготувати, ставимо, запускати, відмінюєш.

Пояснення:

  • їдеш-їду, їдемо, їдуть (1 спр.);
  • жене-женю, женемо, женуть (2 спр.);
  • чистиш-чищу, чистимо, чистять (2 спр.);
  • тягнемо-тягну, тягнемо, тягнуть (1 спр.);
  • приготувати-приготуємо, приготують, приготую (2 спр.);
  • ставимо-ставлю, ставимо, ставлять (2 спр.);
  • запускати-запускаю, запускаємо, запускають (1 спр.);
  • спряжешь — спрягаю, спрягаем, відмінюють (1 спр.).

Правильна відповідь: жене, чистиш, приготувати, ставимо.

Завдання 2. Вставити пропущені в закінченнях голосні букви: купатися – купа_шься, плескати – хлопа_шь, клеїти – кле_шь, пам’ятати – помн_шь, підсмажити – поджар_шь, стелити — стел_шь, лякатися – пуга_шься.

Відповіді: купаєшся, ляскаєш, клеїш, пам’ятаєш, підсмажиш, стелеш, лякаєшся.

Завдання 3. Вибрати з переліку дієслова тільки першого відмінювання: плисти, гавкати, колоти, носити, крокувати, будувати, полоти, летіти, дихати, ходити.

Пояснення:

  • плисти-пливу, пливемо, пливуть (1 спр.);
  • гавкати-гавкаю, гавкотом, гавкають (1 спр.);
  • колоти-колю, колешь, колют (1 спр.);
  • носити-ношу, носимо, носять (2 спр.);
  • крокувати-крокую, крокуємо, крокують (1 спр.);
  • будувати-строю, будуємо, будують (2 спр.);
  • полоти-полю, полеш, польоті, полют (1 спр.);
  • летіти-лечу, летимо, летять (2 спр.);
  • дихати-дихаю, дихаємо, дихають (2 спр.);
  • ходити-ходжу, ходимо, ходять (2 спр.).

Відповіді: плисти, гавкати, колоти, крокувати, полоти.

Всі дієслова були поділені на дві основні групи за відмінюванням для зручності. Виявивши загальні закінчення для кожного типу, люди диференціювали їх на перше і друге відмінювання. Запам’ятавши легкі правила відмінювання, вивчивши слова-виключення, дорослим і дітям буде простіше не допускати помилок в закінченнях дієслів в письмовій або усній мові.

Як визначити відмінювання? правило відмінювання вивчається в школі кілька годин. Однак далеко не кожен учень здатний запам’ятати його без хорошої практики. У зв’язку з цим ми вирішили нагадати вам про те, що таке дієслівне відмінювання. Правило відмінювання також буде представлено вашій увазі разом з відповідними прикладами.

Загальна інформація

Визначення того чи іншого відмінювання дієслова ставить в ступор досить велика кількість людей. Особливо часто така проблема виникає під час створення будь-якого письмового тексту. І щоб не уславитися малограмотним людиною, закінчення дієслів слід обов’язково писати правильно. Але для цього необхідно знати всі правила про відмінювання.

Що таке відмінювання?

Відмінюванням називають граматичну яка визначає його зміну по числах і особам, а також диктує, яку саме букву слід писати в сумнівному закінченні.

У сучасній російській мові відомі 2 які іменуються відповідно: перше і друге. Залежно від того, до якого з названих відноситься те чи інше слово, відбувається вибір букви в закінченні. До речі, не варто забувати і про те, що у дієслів минулого часу відсутня відмінювання. Правило відмінювання говорить, що в таких словах немає закінчень, в яких можна сумніватися.

Про те, як визначити відмінювання

Щоб правильно написати дієслово, слід постійно згадувати правила по відмінюванням.

Отже, давайте розглянемо їх більш детально. Для того щоб дізнатися, яке відмінювання у того чи іншого дієслова, визначити, яку саме голосну букву в його закінченні слід писати, необхідно подивитися, куди в перевіряється слові падає наголос. У тому випадку, якщо під ударним положенням виявляється саме закінчення, то з його правописом відразу стає все зрозуміло. Це пов’язано з тим, що голосна буква стоїть в сильній позиції, а тому ніяких сумнівів виникнути не повинно.

Але що ж робити, якщо вам все-таки необхідно з’ясувати, яке у того чи іншого слова відмінювання? правило відмінювання говорить, що воно визначається за самою голосною. Таким чином, якщо під наголосом стоять букви «е», «ю» або «у», то можна сміливо вказувати, що перевіряється дієслово відноситься до першого відмінювання. Якщо ж сильну позицію займають » я «або» а», то це друге відмінювання.

Приклади визначення дієвідмін за ударними закінченнями

Наведемо конкретні приклади, які допоможуть вам запам’ятати правила на відмінювання:

  • сплять — це дієслово недосконалого виду. Наголос в ньому падає на закінчення-ят. Відповідно, дане слово відноситься до другого відмінювання.
  • несуть-це дієслово недосконалого виду. Наголос в ньому падає на закінчення-ут. Відповідно, дане слово відноситься до першого відмінювання.

Дієслова з приставкою ви-

Правило визначення відмінювання, описане вище, стосується практично всіх дієслів. Однак в учнів нерідко виникають складнощі з тими словами, які починаються з приставки ви-. Це пов’язано з тим, що в більшості випадків наголос падає саме на неї. Наведемо приклад: вигорить. Якщо ви зіткнулися з такою ситуацією, то фахівці рекомендують просто відкинути дану морфему і розглянути слово без застосування приставки. Наприклад, вигорить-горить. Отриманий дієслово має недосконалий вигляд і друге відмінювання. Відповідно, і початкове слово, від якого воно було утворено, відноситься до нього ж.

Як бути, якщо наголос не падає на дієслівне закінчення?

Тепер вам відомо, що для грамотного написання слід обов’язково застосовувати вищеописане правило. Відмінювання дієслів визначається досить легко. Але якщо для вас це зробити проблематично, то рекомендується створити на окремому листку таблицю, яка буде містити в собі всі особливості правила.

Дієслова та їх відмінювання. Відмінювання дієслів: правило в російській мові

Отже, з тими випадками, коли на закінчення падає наголос, а також з приставкою ви — ми розібралися. Але як же визначити відмінювання дієслова, якщо його закінчення стоїть в ненаголошеному положенні? в цьому випадку його слід визначати по інфінітиву. Що це таке? для тих, хто забув, під даним терміном розуміють невизначену (або початкову) яка відповідає на такі питання, як » що зробити?»і» що робити?».

Приклади визначення 1-ого відмінювання по ненаголошених закінченнях

Якщо перед вами слово, наголос якого не падає на закінчення, то яке слід застосовувати правило? відмінювання дієслів включає в себе безліч нюансів. І для того щоб грамотно написати необхідний текст, слід знати їх все.

Розглянемо, як визначається відмінювання дієслів, закінчення яких займає ненаголошене положення:

  • малює(що робить ?)- це дієслово недосконалого виду. Досить багато учнів пишуть його з помилкою, замість закінчення-ет ставлячи-іт (рісуїт). Але це невірно. Для того щоб правильно написати дане слово, слід поставити його в невизначену форму: малює — (що робити?) малювати. Дає нам таке правило російської мови? відмінювання дієслів в даному випадку залежить від їх початкової форми. Таким чином, якщо інфінітив закінчується на-ять,- еть,- уть,- ать,- оть або-ыть, то перевіряється слово відноситься до першого відмінювання. Відповідно, особисті закінчення у даних слів будуть наступними:- ет,- їж,- ете,- ем,- ют, — ут. Також можливі-ю і-у.

    Дієслова та їх відмінювання. Відмінювання дієслів: правило в російській мові

    Приклади визначення 2-ого відмінювання по ненаголошених закінченнях

    Правило 2 відмінювання аналогічно 1-му. Для початку наведемо кілька прикладів:

    • ходіть(що робите ?)- це дієслово недосконалого виду. Дуже часто замість ненаголошеного закінчення-учні пишуть-слова. Для того щоб правильно написати це слово, його потрібно поставити в початкову форму: ходіть — (що робити?) ходити.
    • витрачаєте (що робите ?)- це дієслово недосконалого виду. Замість його закінчення-учні помилково ставлять-на місце. Для його правильного написання дієслово також слід поставити в невизначену форму: витрачаєте — (що робити?) витрачати.

    Спираючись на дані приклади, можна сміливо зробити висновок про те, що дієсловами 2-го відмінювання називаються ті дієслова, початкова форма яких закінчується на-ий. У цьому випадку особисті закінчення таких слів будуть наступними:- іт,- бач,- іт,- ім,- ят, — ат. Також можливі-ю і-у.

    Винятки з правил

    У всіх правил є свої винятки. Так, слова» зибіться«,» голити«,» грунтуватися «і» стелити «необхідно відносити до першого відмінювання, навіть незважаючи на те, що в початковій формі вони закінчуються на»- ий». Таким чином, їх особисті закінчення будуть наступними: голити — голять, голяться; грунтуватися — грунтується; стелити — стелить, стелять і ін.

    Дієслова та їх відмінювання. Відмінювання дієслів: правило в російській мові

    Крім усього іншого, дане правило включає в себе і такі слова-винятки, як «образити», «дивитися», «ненавидіти», «терпіти», «тримати», «бачити», «чути», «вертіти», «залежати», «дихати», «гнати». Всі перераховані вирази відносяться до другого відмінювання, навіть незважаючи на те, що їх інфінітив закінчується на-еть і-ать. Таким чином, їх особисті закінчення будуть наступними: гнати — женуть, ненавидіти — ненавидять, образити — образять, тримати — тримають, бачити — бачать, терпіти — терплять, дивитися — дивляться, дихати — дихають, залежати — залежать і пр.

    Особливості відмінювання дієслів

    Крім дієслів першого і другого відмінювання, в нашій мові зустрічаються і разноспрягаемие слова. До них відносяться такі: «бігти», «хотіти», «гидити», «дати»і » шанувати». Чому вони називаються разноспрягаемыми? справа в тому, що в одних формах таких дієслів використовуються закінчення першого відмінювання (частіше в однині), а в інших — другого (частіше у множині). Наведемо приклади:

    • він хоче;
    • ти хочеш;
    • я хочу;
    • вони хочуть;
    • ви хочете;
    • ми хочемо.

    Як видно з прикладу, разноспрягаемое слово включає себе закінчення як першого відмінювання, так і другого.

    Дієслова та їх відмінювання. Відмінювання дієслів: правило в російській мові

    Способи запам’ятовування правил і винятків

    У нашій рідній мові існує неймовірна кількість правил, які мають не менше число всіляких винятків. Слід зазначити, що відмінювання дієслів являє собою одну з сложнозапомінаемих тем в середній школі. Адже зовсім не дарма їй присвячується велика кількість теоретичних і практичних годин. Більш того, щоб значно полегшити вивчення даного правила, вчителі літератури і російської мови щорічно придумують все нові і нові способи того, як запам’ятати правила відмінювання дієслів. Для цього створюються різні пісні, жартівливі віршики, алгоритми, таблиці і схеми. Однак суть в них одна: вкрай важливо зрозуміти залежність тієї чи іншої літери в дієслова, яке знаходиться в ненаголошеному положенні, від букви в невизначеній формі. Також слід залишити в пам’яті і місце для 15 слів-винятків.

    Якщо раз і назавжди запам’ятати ці залежності, то ви зможете визначати відмінювання дієслів ще до того, як почнете його записувати.

    Отже, розглянемо кілька алгоритмів для запам’ятовування:

    • 1-е відмінювання. До нього відносяться всі ті дієслова, початкова форма яких закінчується не на-ий (зрозуміло, крім наступних винятків: «зибіться», «голити», «грунтуватися» і «стелити»).
    • 2-е відмінювання. До нього відносяться всі ті дієслова, початкова форма яких закінчується на-ий (зрозуміло, крім наступних винятків: «образити», «дивитися», «ненавидіти», «терпіти», «тримати», «бачити», «чути», «вертіти», «залежати», «дихати», «гнати»).

    Дієслова та їх відмінювання. Відмінювання дієслів: правило в російській мові

    Щоб полегшити процес запам’ятовування таких слів-винятків, був спеціально придуманий наступний віршик, що містить в собі всі необхідні відомості:

    До 2-ому ж відмінювання

    Віднесемо ми без сумніву

    Всі дієслова, що на-ий,

    Виключаючи голити, стелити.

    А ще дивитися, образити,

    Чути, бачити, ненавидіти,

    Гнати, тримати, дихати, терпіти,

    І залежати, і вертіти.

    — мабуть, одна з найскладніших тем в курсі російської мови.

    Однак добре засвоїти її потрібно обов’язково: без дієслів не обходиться жоден шкільний диктант.

    Крім того, завдання, пов’язані з визначенням відмінювання дієслова, неодмінно зустрінуться в тестовій частині випускних іспитів з російської мови — в дев’ятому класі і — в одинадцятому.

    Незважаючи на те, що визначати відмінювання дієслова і грамотно писати його особисті закінчення вчать ще в початкових класах, помилок на це правило предостатньо в роботах школярів всіх вікових категорій.

    Підкорити його величність дієслово непросто… Але ми все ж — крок за кроком — спробуємо це зробити. Для початку розберемося, що ж з себе представляє це горезвісне відмінювання дієслова .

    що таке відмінювання дієслова?

    відмінюванням називається зміна дієслова по особам і числам .

    Як це виглядає на практиці?

    особа і число дієслова можна визначити, якщо підставити до нього одне з відповідних за змістом особистих займенників.

    Згадаймо ці займенники:

    Дієслова та їх відмінювання. Відмінювання дієслів: правило в російській мові

    Так, до дієслова йдеш можна підставити: (ти) йдеш — значить, це дієслово 2 особи однини. А до дієслова співаємо підставляється займенник ми-це дієслово 1 особи множини. (вони) клеять-3 особа множини, (я) розповідаю — 1 особа однини і т.д.

    Тепер навчимося відмінювати дієслова (тобто змінювати їх по особам і числах).

    Ось так, наприклад, відмінюються дієслова робити і клеїти:

    Дієслова та їх відмінювання. Відмінювання дієслів: правило в російській мові

    Закінчення дієслів першої, другої і третьої особи називаються особистими . Ту ж назву мають і форми дієслів, що утворилися при відмінюванні.

    До речі, закінчення дієслів ми виділили не випадково. У російській мові величезна кількість різних дієслів. Але майже всі вони за своїми особистими закінченнями діляться всього на два типи.

    Перший тип дієслів (тобто дієслова першого відмінювання ) має особисті закінчення:

    -у (або -ю), -їм, -їж, -ете, -ет, -ут ( або-ють) .

    Закінчення дієслів другого типу (тобто дієслів другого відмінювання ):

    —у (або -ю), -їм, -бач, -ий, -іт, -ат ( або-ят) .

    Напевно ви вже відзначили, що ми проспрягали дієслова обох типів: дієслово робити відноситься до першого відмінювання, а дієслово клеїти — до другого відмінювання.

    особисті закінчення дієслів першого і другого відмінювання потрібно запам’ятати!

    Дієслова та їх відмінювання. Відмінювання дієслів: правило в російській мові

    навіщо визначати відмінювання дієслова?

    Дійсно, навіщо? для чого вчителі періодично ускладнюють життя школярам, змушуючи їх зубрити — у віршах і в прозі — дієслова-виключення, знову і знову повторювати, здавалося б, затверділе напам’ять правило визначення відмінювання? виявляється, причина є — і причина важлива.

    Спробуйте-но, не знаючи правил, вставити пропущені букви в дієслова:

    (ми) се…м,

    (ми) вид … М.

    Завдання не з легких, чи не так? навіть якщо природа вас наділила вродженою грамотністю, правильно писати особисті закінчення дієслів непросто.

    Набагато легше тим, хто визначив, що дієслово сіяти відноситься до першого відмінювання, а дієслово бачити — до другого.

    Зі списку особистих закінчень дієслів першого відмінювання вибираємо відповідне за змістом закінчення для дієслова се…м — -ем. І пишемо дієслово правильно:

    Дієслова та їх відмінювання. Відмінювання дієслів: правило в російській мові

    З іншого списку — особистих закінчень другого відмінювання — виберемо потрібне особисте закінчення для дієслова вид … М — -ім. Напишемо дієслово грамотно:

    Дієслова та їх відмінювання. Відмінювання дієслів: правило в російській мові

    До речі, від відмінювання дієслова залежать і голосні в суфіксах дієприкметників теперішнього часу. Якщо причастя утворено від дієслова першого відмінювання, його суфікси будуть такими:

    -ущ-, -ющ-, -ом -, — ем-.

    Дієслова та їх відмінювання. Відмінювання дієслів: правило в російській мові

    У дієприкметників, утворених від дієслів другого відмінювання, суфікси наступні:

    -ащ -, — ящ -, — ім -.

    Дієслова та їх відмінювання. Відмінювання дієслів: правило в російській мові

    Отже, вміння визначати відмінювання дієслова необхідно, щоб правильно писати особисті закінчення дієслів і суфікси дієприкметників. Тепер виникає інший цілком резонне питання-як саме визначати відмінювання дієслова?

    як визначити відмінювання дієслова?

    Щоб визначити відмінювання дієслова, перш за все, поставимо його в невизначену форму.

    Нагадаємо: у невизначеній формі (вона по-іншому називається інфінітивом) дієслово відповідає на питання що робити? або що зробити? — дивитися, шукати, нести, берегти, сподіватися і т. П. )

    Дивимося, на що закінчується дієслово. Наприклад, дієслово дивитися закінчується на — еть , шукати-на — ать , нести-на — ти , берегти-на — чь, сподіватися-на-ять (постфікс-ся відкидаємо) і т. Д. Включаючи дієслова-виключення голити, стелити, грунтуватися.

    Примітка. цей спосіб визначення відмінювання підходить тільки для дієслів, у яких на особисте закінчення не падає наголос.

    Не намагайтеся визначати за невизначеною формою відмінювання дієслів з ударними особистими закінченнями.

    По-перше в цьому немає необхідності, так як голосні під наголосом чуються чітко, а значить для їх правильного написання в закінченнях дієслів правило застосовувати не потрібно.

    По-друге, визначаючи по інфінітиву відмінювання дієслів з ударними особистими закінченнями, ви ризикуєте заплутатися: дієслово летіти , наприклад, закінчується в невизначеній формі на-еть (а якщо застосувати до нього правило, то виявиться, що він першого відмінювання). Однак особисті форми дієслова летіти мають всі закінчення другого відмінювання (летимо , летиш , летите , летить , летять ). Отже, і відносити це дієслово потрібно до другого відмінювання.

    Відмінювання дієслів з ударними особистими закінченнями визначається по самих закінченнях, а не по невизначеній формі!

    як застосовувати правило?

    Отже, ми з’ясували, що визначати відмінювання дієслова необхідно, щоб правильно писати голосні в особистих закінченнях. На практиці це виглядає наступним чином.

    Припустимо, що потрібно вставити пропущені літери в дієсловах:

    (ми) се…м,

    (вони)кол … Тся,

    (ти) пив … Шь,

    (він) удерж…т.

    Особисті закінчення цих дієслів ненаголошені, і для визначення дієвідмін потрібно поставити дієслова в невизначену форму.

    се…м-сіяти . В інфінітиві дієслово закінчується на-ять, а значить, відноситься до першого відмінювання . Згадуємо особисті закінчення дієслів 1 відмінювання :

    Дієслова та їх відмінювання. Відмінювання дієслів: правило в російській мові

    Вибираємо зі списку то закінчення, яке нам підходить за змістом: -їм. Записуємо дієслово правильно: се ем .

    кол … Тся-колоти ся. у невизначеній формі дієслово закінчується на-оть і, отже, також відноситься до першого відмінювання (на постфікс-ся в даному випадку уваги не звертаємо: він не впливає на написання дієслова). Вибираємо зі списку відповідне закінчення:

    Дієслова та їх відмінювання. Відмінювання дієслів: правило в російській мові

    Без пропусків дієслово виглядає так: кол ють ся .

    Пив … Шь-пиляти. Інфінітив цього дієслова закінчується на-ея-значить, перед нами дієслово другого відмінювання . Згадаємо особисті закінчення дієслів другого відмінювання і виберемо з них те, що підходить за змістом:

    Дієслова та їх відмінювання. Відмінювання дієслів: правило в російській мові

    Без пропусків дієслово пишеться так: пив бач.

    Удерж…т-утримати . дієслово закінчується в інфінітиві на-ать. Згадуємо: дієслово тримати — один з чотирьох дієслів-винятків на-ать, що відносяться до другого відмінювання (приставка у — на написання дієслова не впливає). Вибираємо зі списку відповідне за змістом закінчення:

    Дієслова та їх відмінювання. Відмінювання дієслів: правило в російській мові

    Записуємо дієслово відповідно до правила: утримуємо .

    разноспрягаемие дієслова.

    Є в російській мові дієслова, які при відмінюванні набувають особисті закінчення і першого, і другого відмінювання. Таких дієслів всього три: хотіти, бігти і гидити . Оскільки ні до першого, ні до другого відмінювання ці дієслова віднести не можна, вони вважаються разноспрягаемимі .

    Проаналізуємо форми дієслова хотіти . В однині він має закінчення першого відмінювання: хочеш , хоче . а ось форми множини відмінюються вже за другим типом відмінювання: хочемо , хочете , хочуть .

    Всі особисті закінчення дієслова бігти ударні: біжимо , біжиш , біжите , біжить , біжать . Як бачимо, у множині третьої особи дієслово має закінчення першого відмінювання-ут. решта ж його форми відмінюються за другим відмінюванням.

    Дієслово брезжити не вживається в першій і другій особі. Що ж стосується третьої особи , то в однині дієслово набуває закінчення другого відмінювання (брезжит), а у множині – закінчення першого відмінювання (брезжут ) .

    дієслова особливого відмінювання.

    Дієслова в російській мові, відмінюючись, набувають, як правило, особисті закінчення одного з двох типів відмінювання. Винятком є дієслова особливого відмінювання, що мають специфічні особисті закінчення. Це дієслова є і дати-найдавніші слова, судячи з усього, одними з перших з’явилися у всіх мовах світу. Проаналізуємо їх форми.

    Дієслово є (в значенні» приймати їжу») у множині відмінюється подібно дієсловам другого відмінювання: їмо , їсте , їдять . А ось в однині закінчення в формах цього дієслова особливі: їм (закінчення-м ), їж (закінчення-шь ), їсть (закінчення-ст ).

    Дієслово дати у множині відмінюється і як дієслова другого відмінювання (дамо , дасте ), і як дієслово першого відмінювання (дадуть ). Що ж стосується однини, то тут закінчення специфічні, як і у дієслова є : дам (закінчення-м), даси (закінчення-шь), дасть (закінчення-ст ).