article 591

114

Інтенсивність і безпека експлуатації льоху, естетичність, потреба в перенесенні важких предметів, бюджет робіт і рівень впливу на ступені і опори зовнішніх факторів. На терміни будівництва впливає матеріал, вони варіюються від однієї зміни до місяця.

Види підвальних сходів

Залежно від способу установки поділяються на стаціонарні і приставні, другий різновид має меншу ширину і може бути збірною. Такий варіант вбирається в рідко відвідуваних або обмежених за площею приміщеннях, включаючи гаражні. Стаціонарні встановлюються в підвалах приватних будинків, з урахуванням великих навантажень до них висуваються серйозні вимоги в плані волого — і біостійкості, міцності і безпеки. Естетичність особливої ролі не грає, виняток робиться лише для конструкцій, що з’єднують винні погреби з першим поверхом.

Виділяють:

1. Одномаршеві (прямі) сходи з ухилом до 75°, без поворотних майданчиків або з вигином. До переваг відносять простоту розрахунку і зведення своїми силами, до мінусів – потреба у великій площі для розміщення: чим менше займає місця, тим крутіше буде спуск в підвал.

2. Багатомаршеві, з майданчиками, використовувані в будинках з великою площею або при облаштуванні входу в приміщення виробничого призначення.

3. З забіжними ступенями, візуально збільшують ширину льоху і займають менше місця в порівнянні з поворотними маршовими, але поступаються іншим типам в зручності. При їх розрахунку враховуються складні вимоги до ступенів: розміри внутрішніх і зовнішніх країв обмежені 10 і 40 см відповідно, висота варіюється в межах від 12 до 22, виступ краю не повинен перевищувати 4, при всій своїй естетичності рідко застосовуються в приватних будинках, особливо при обмеженій ширині.

4. Гвинтові сходи, актуальні при невеликому розмірі входу. Така конструкція включає надійний опорний стрижень і зручні ступені з однаковою шириною, безпека їх експлуатації досягається установкою по протилежному від центральної осі краю перил. Розрахунок довіряють фахівцям, при використанні правильного креслення або заводських заготовок монтаж можна виконати своїми руками. Цей різновид в основному представлена дерев’яними або металевими типами, провести заливку бетону вкрай складно.

Окрема класифікація стосується місця розташування, вони бувають примикають до стін або стоять віддалено. Залежно від способу кріплення ступенів розрізняють варіанти на больцах, косоурах, пригвинчуються до центрального стрижня або заливаються єдиним монолітом з фіксацією до основи підлоги і верхнього перекриття або до них же з додаванням примикає вертикальної стіни льоху. Маршові сходи, що ведуть в підвальне приміщення, можуть бути наскрізними, монолітними, з експлуатованим простором під ними або без комор і ніш.

Залежно від матеріалу ступенів і опор розрізняють дерев’яні, залізобетонні, металеві та комбіновані види. Системи з чистої деревини встановлюються рідко, через високий рівень вологості, характерного навіть для добре вентильованого підпілля, вони швидко приходять в непридатність. Відповідними для льоху властивостями володіють щільні цінні породи, використовувані для обробки перил або закладки ступенів.

З метою продовження терміну служби вони обов’язково обробляються антисептичними складами і вологостійкими лфм і періодично оглядаються. До важливих нюансів відносять висихання таких деталей зовні, в добре вентильованому приміщенні.

Металеві сходи цінуються за надійність і довговічність, при нанесенні багатошарової антикорозійного захисту вони прослужать не один рік. Мінімальний перетин використовуваних профільних балок, труб і куточків – 50 мм, товщина металу повинна бути вище 0,7 мм, але в цілому їх можна назвати економічними. Ще одним аргументом на їх користь є простота монтажу: при мінімальному досвіді зварювальних робіт установка руками займає 1-3 дні, а при покупці готових заводських конструкцій – кілька годин. З метою забезпечення безпеки їх ступені виконують з рифлених (а не гладких) смуг металу або дерева, довгі марки оснащуються перилами.

Що врахувати при складанні креслення сходів?

Висуваються серйозні вимоги в плані безпеки і зручного переміщення, по можливості системи виконуються більш широкими і захищаються поручнями. При розрахунку найбільш затребуваних різновидів (прямих одномаршевих або l-образних поворотних) і підборі схеми враховуються наступні рекомендації:

  • ухил не перевищує діапазон від 22 до 75°, для стаціонарних конструкцій оптимальний верхня межа – 45°: чим він менше, тим безпечніше.
  • величину просвіту знаходять виходячи з відстані від балок перекриття (підлоги будинку) дощенту: чим вище буде цей показник, тим краще, він безпосередньо впливає на комфортність експлуатації.
  • при числі ступенів понад 5 сходи рекомендують убезпечити перилами.
  • ширина маршу залежить від наявності вільного простору, допустимий мінімум становить 70 см.
  • розміри ступенів варіюються від 12 до 22 см по висоті і в межах 25-35 по ширині. Їх співвідношення розраховується виходячи з середнього кроку людини в 60-62 см.

Покрокове будівництво монолітної бетонних сходів своїми руками

Вона може бути монолітною з повністю спирається підставою в підлогу або заливається в спеціальну опалубку з ухилом. До переваг першого варіанту відносять абсолютну надійність, до мінусів – надмірне навантаження на несучі конструкції. Стандартна схема дій включає наступні етапи:

1. Складання креслення з урахуванням площі і особливостей підвалу, розрахунок кількості матеріалів, підготовка інструменту.

2. Прикручування бічних шліц до стін (для примикаючих систем) з метою подальшого закріплення армокаркаса.

3. Перевірка і при необхідності посилення підстави. При досить надійної бетонної стяжки в особливому фундаменті немає потреби, майданчик просто очищається від сміття, перевіряється на предмет відхилення рівня по горизонталі і на наявність дрібних дефектів. При упорі майбутньої бетонних сходів в грунтовий, глиняний або неміцний підлогу слабкий верхній шар знімається на півметра, отримане поглиблення засипається щебенем і піском, трамбується і заливається розчином.

4. Збірка опалубок з вологостійкої фанери товщиною не менше 20 мм або рівних дощок зі зведенням надійних опор. На ділянках прилягання до стін їх фіксують додатково – за допомогою саморізів або не до кінця вбитих цвяхів. Нижню сторону майбутньої бетонних сходів підпирають стійками з бруса, що встановлюються з кроком в 50 см з відповідним ухилом. Останньою кріпиться отбортовка, зібрана опалубка ретельно перевіряється на відхилення від рівня і злегка змащується маслом для спрощення зняття. Стики герметизуються цпс в пропорції 1: 3, при високому ризику протікання бетону її рекомендують застелити зсередини плівкою.

5. Збірка армокаркаса від нижнього шару підстави до верхніх елементів, з з’єднанням стиків за допомогою дроту і фіксацією до стін в разі будівництва примикає конструкції. Зібраний каркас повинен мати надійну прив’язку до несучих систем (підлозі, вертикальних стін та плити перекриття підпілля) і не доходити до внутрішніх країв опалубки і верхнього рівня на 3-5 см. Для в’язки використовуються цільні відрізки, при великій ширині ступені і на прямих ділянках поворотів маршових сходів укладається готова металева сітка. З метою посилення надійності анкерування кути арматури загинаються.

6. Приготування і заливка розчину з маркою міцності не нижче м200, розрівнювання поверхонь ступенів кельмою, забезпечення стандартного догляду. При ризику зниження температури в погребі приватних будинків нижче + 5° приміщення варто прогріти гарматами. У системах з передбаченими поручнями потрібні точки закриваються дерев’яними пробками, що виймаються через 48-60 год, краю ступенів зміцнюються куточками.

7. Акуратне зняття опалубного каркаса — через 60-72 год (менше за умови застосування бетону з прискорювачами твердіння). Після завершення демонтажу залишають в спокої на 2-3 тижні.

8. Шліфування з метою зміцнення і видалення незначних нерівностей.

9. Установка перил (при наявності).

10. Оздоблення і зміцнення. З урахуванням ризику накопичення конденсату в підпіллі бетонні конструкції вважаються найнадійнішими, але навіть вони потребують захисту. Для продовження терміну служби сходів в приватному будинку рекомендують облицьовувати плиткою, залізнити або обробляти сучасними складами.

11. Облаштування підлісничного простору: обшивка стін, установка перегородок з дверима або вертикальних стелажів, підключення освітлення і розеток.

Всі відкриті металеві деталіОбробляються антикорозійними сумішами, виступаючі або зайві елементи підрізаються. Самостійно встановлені конструкції з бетону можуть мати прив’язку до цоколя, таке виконання вибирається при облаштуванні входу в льох з вулиці. При даному варіанті в схему варто додати невелику плоску площадку, розташовану поруч з дверима, в якості своєрідного буфера.

Дерев’яні та металеві різновиди монтуються швидше, найчастіше – у вигляді приставних. При обмежених розмірах підпілля будинку опорні стійки радять зробити самому з нових труб перетином від 5 см і вище, ступені – з куточків або швелером. Мінімальна товщина дощок в комбінованих типах — 24 мм, окремі елементи з’єднуються між собою за допомогою зварювання або нержавіючих металовиробів, всі поверхні і стики обробляються захисними складами. На відміну від бетонних в дерев’яні або металеві сходи простіше внести зміни, але будь-які помилки бажано виключити ще на стадії створення креслення.

Підвальне приміщення в будинку використовується для різноманітних цілей: для зберігання продуктів, варень і солінь на зиму, а також непотрібних речей. Найчастіше власники котеджів роблять в підвалі окремий цокольний поверх, облаштовують там не тільки приміщення для зберігання припасів, але і пральню, сауну, більярдну, тренажерний зал і т.д. Красиво оброблене приміщення першого поверху абсолютно не схоже на похмуре приміщення підвалу. Важливу роль в такому приміщенні грає сходи. Красива і стильна, вона додасть додатковий шарм приміщенню.
Також необхідна сходи в підвал гаража. Завдяки їй гараж можна використовувати не тільки для машини, але і для зберігання різних предметів, необхідних в господарстві. Щоб користування підвальним приміщенням було комфортним, необхідно подбай про зручні та безпечні сходи в приміщення підвалу.
Залежно від матеріалу, з якого вона виготовлена, можна виділити:

  1. дерев’яні конструкції;
  2. металеві;
  3. варіант з бетону;
  4. комбінований варіант з металу з дерев’яною обробкою.

у кожного варіанту є свої переваги і недоліки. Дерев’яні більш привабливі з точки зору естетики та екологічності (дерево, мабуть, самий екологічно чистий матеріал). А металеві та бетонні — з точки зору надійності і довговічності. Комбіновані варіанти поєднують в собі довговічність металу і бетону з ефектним дизайном дерева.

Технічні вимоги до сходів в підвал

Щоб конструкція була зручною і безпечною, вона повинна відповідати декільком технологічним вимогам:

  1. мінімальна ширина повинна бути 40 см, а найоптимальніший варіант для комфортного переміщення – від 60 см і ширше. Чим вона ширше, тим легше переміщатися і переносити громіздкі предмети.
  2. кут ухилу бажано робити не більше 45 градусів. Звичайно, для сходів в підвал допустимо ухил до 75 градусів, але при сильному ухилі буде неможливо спускатися в підвал і підніматися наверх навіть з дуже легким вантажем в руках.
  3. щоб конструкція була комфортною для переміщення, потрібно робити висоту подступенка в районі 20 см, а проступь – 30-35 см. Однак такі габарити можуть зменшити корисну площу льоху, тому потрібно підбирати оптимальний варіант виходячи з розмірів льоху.
  4. сходи повинні бути дуже міцними, тому що в підвал доведеться спускати важкі вантажі, можливо, навіть разом з помічником.
  5. при конструюванні, потрібно враховувати підвищений рівень вологості в підвалі. Тому металеву конструкцію потрібно обробити ґрунтовкою і емаллю, щоб запобігти корозії. А дерев’яні конструкції необхідно обробити антибактеріальними засобами і оліфою, які вбережуть дерево від гниття і перешкодять розмноженню комах-шкідників.

дотримуючись всіх цих вимог, можна побудувати зручну, безпечну і красиву сходи, яка прослужить довго і стане корисним доповненням для заміського будинку або гаража. Ретельно вивчивши всі технологічні вимоги, можна виготовити цю конструкцію самостійно. Якщо все зробити строго відповідно до вимог безпеки, сходи в підвал своїми руками буде не менш міцною і функціональною, ніж конструкція, виготовлена професіоналами.

Типи підвальних сходів

Залежно від конструкції, розрізняють такі типи:

  1. сходи в один марш — самий невигадливий варіант, який можна встановити своїми руками.
  2. прямолінійна в один марш з проміжним майданчиком. Такий варіант дозволяє зробити конструкцію менш крутий і комфортною для перетягування важких предметів. Крім того, вона досить компактна і зручна для маленьких підвалів.
  3. конструкція в два маршу з проміжним майданчиком дуже зручна для перенесення вантажів, але займає багато місця:
  4. гвинтові сходи в підвал дуже зручна і займає мало місця в просторі, але пересуватися по ній слід дуже обережно, а перенесення вантажів практично неможлива.

вибираючи тип сходів для заміського будинку, потрібно орієнтуватися на два фактори: призначення підвалу і розміри підвального приміщення.

Огляд перед використанням

перед експлуатацією сходи обов’язково потрібно оглянути. Її зовнішній вигляд може розповісти багато про що: міцна і надійна сходи буде без задирок, відколів, тріщин, слідів іржі. Якщо будь-які дефекти виявилися при первинному огляді, необхідно їх усунути перед початком активної експлуатації.
При першому використанні бажано спуститися в підвал без вантажу, щоб перевірити надійність конструкції. Якщо вона досить міцна і спокійно витримує вагу людини, в подальшому можна спокійно використовувати її за призначенням.

Використання підвальних сходів і методи роботи з ними

Такі конструкції використовуються як в будинках, так і в гаражах, льохах. Підвальні сходи допоможе спуститися в підвал будинку або гаража і перенести туди різні речі на зберігання. Залежно від призначення, вибирають тип конструкції. Так сходи в підвал з будинку повинна бути не тільки безпечною, але і екологічною, а також відповідати інтер’єру будинку. Сходи в льох і підвальне приміщення гаража повинна бути перш за все міцною, безпечною і зручною для перенесення важких і габаритних предметів.
Якщо в процесі використання з’являються будь-які дефекти, потрібно їх усувати своєчасно. Якщо використовується металеві сходи в підвал, то її потрібно берегти від корозії, а в разі виявлення іржі слід обробити її спеціальними засобами. Якщо у дерев’яній конструкції ламаються сходинки, їх треба відразу ж лагодити, так як зламані деталі можуть стати причиною каліцтва для людини. При виявленні грибка, цвілі, комах-шкідників, можна обробити дерев’яну конструкцію спеціальними антибактеріальними речовинами і оліфою.
При правильній експлуатації і гарному догляді сходи в підвал прослужить довго і допоможе перетворити підвальне приміщення в корисну частину будинку або гаража.

Відео: сходи в підвал

У льох, комфортну як для спуску, так і для підйому, технічно нескладно. Такі елементи підвалу малогабаритні, не відрізняються великою трудомісткістю. Головне завдання конструкції-надійність і безпеку. Яка технологія виготовлення, і як впливає вибір матеріалу на конструктивні особливості сходів, читайте в цій статті.

Види підвальних сходів

всі застосовувані сходи для льоху можна умовно розділити за такими ознаками: за матеріалом виготовлення і конструктивними особливостями.

Особливості конструкції

застосування тієї чи іншої конструкції для спуску або підйому в льох обумовлено як самою площею льоху, так і місцем її установки. Найбільш часто зустрічаються-приставна, маршова і гвинтова:

1. Приставний. така конструкція характеризується двома точками опори: стеля і підлога льоху. Вона займає обмежену площу під вхідним люком, що сприятливо для невеликих льохів за площею.

Такі сходи рекомендується надійно закріпити як на підлозі, так і вгорі, біля люка – входу в підвал. Якщо вона розташовується уздовж якоїсь зі стін, існує варіант додаткового проміжного закріплення до стіни з одного боку і пристрої поручнів з іншого. Кут нахилу сходів повинен відповідати максимальній безпеці експлуатації.

2. Маршовий. найбільш поширений варіант для льохів з великою площею. Як правило, такі сходи складаються з одного маршу. Можуть бути і двомаршеві, коли марші розташовані перпендикулярно або паралельно один до одного і з’єднані між собою майданчиком.

Така конструкція передбачає менший кут нахилу до підлоги льоху, пристрій оптимальних ступенів для постановки ноги людини. Залежно від місця