Коли цвіте астильба після посадки. Посадка астильби у відкритий грунт: правила догляду та вирощування

112

Зараз багато квітникарі, щоб створити особливий декор квітника, намагаються висаджувати у себе на ділянці не звичні всім ромашки і гвоздики, а щось незвичайне і оригінальне. Для цих цілей ідеально підійде астильба. Цей багаторічник надзвичайно декоративний, не примхливий, легко розмножується. Астильба зачаровує своїми темно-зеленими різьбленими листям з маленькими повітряними квітками, витончено зібраними в волоті, але щоб вона радувала вас довгий час, необхідно знати, як здійснювати за нею догляд. У ньому важливим елементом є пересадка астильби восени на інше місце. Навіщо це потрібно і як виконати таку процедуру, розповість наша стаття.

Рослина астильба

Квітка астильба є членом сімейства ломикаменевих. Зустріти його можна в східній азії, японії або в північній америці (звідки він і є родом). У росії останнім часом також вирощують астильбу досить охоче. Залежно від сорту висота цього багаторічного чагарнику варіюється в межах від 15 см до 200 см.довжина пухнастих мітелок також неоднозначна і може бути 10-60 см. Колірна гамма астильби досить різноманітна. Її квітки можуть бути бузковими, червоними, рожевими і білими.

Переваги

Астильба має багато плюсів:

  • абсолютно невибаглива в догляді.
  • процес її розмноження досить простий.
  • прекрасним чином осушує грунт (наприклад, після дощів), так як дуже вологолюбна. Тому рекомендується її висаджувати уздовж стін будинків (з метою запобігання фундаменту від зайвої вологи).
  • тінь їй не перешкода, тобто, вона прекрасно росте в місцях, які мало освітлюються сонечком.
  • протягом всіх літніх місяців астильба радує своїм пишним цвітінням всіх оточуючих.

Різновиди

Існує величезна кількість видів астильби. Серед них гібридні сорти (їх близько 40), японські різновиди, корейські та китайські.

Види, отримані шляхом схрещування основного базового виду (астильби давида) з іншими, називають гібридами андерса. Їх відмінними характеристиками є: кулястість, розлогість, а також форма куща у вигляді піраміди. Кущі, що мають у висоту близько 1 метра, мають найтриваліший період цвітіння (35-45 днів: з липня по серпень). До найпопулярніших серед дачників сортам можна віднести: динаміт, глорію, рубін і аметист.

Невисокі (до 80 см), холодостійкі і розпускаються раніше всіх японські сорти легко приживаються на нових місцях і продовжують прикрашати присадибну територію навіть після свого цвітіння. Найбільш поширені сорти: європа, монтгомері, рейнланд і дойчланд.

Коли цвіте астильба після посадки. Посадка астильби у відкритий грунт: правила догляду та вирощування

Високі (близько 1,1-1,2 м) китайські різновиди, що мають досить великі прикореневі листя і щільні суцвіття (довжиною 35-40 см) з успіхом прижилися на російській землі. Основні сорти: vision in pink, purpurlanze і vision in red.

Незалежно від виду в догляді за рослиною важливі такі заходи, як посадка астильби восени і догляд у відкритому грунті.

В якому місці краще посадити

Найлегше в догляді за астильбою — це знайти підходяще місце для посадки. Справа в тому, що рослина настільки невибагливо, що його можна садити там, де інші квіти просто не виживуть. Величезним плюсом даної рослини є те, що воно здатне пишно цвісти в густій тіні, а також те, що його можна висаджувати на заболочених ділянках і в низинах, де часто застоюється вода. Велика кількість вологи в грунті-це обов’язкова умова успішного вирощування астильби.

Коли цвіте астильба після посадки. Посадка астильби у відкритий грунт: правила догляду та вирощування

Правда, з’явилися окремі сорти, яким потрібно сонце. Ці рослини потрібно обов’язково рясно поливати і мульчувати, щоб зберігати в грунті вологу.

Існують деякі нюанси, які варто враховувати при виборі місця для посадки:

  • рослина погано переносить дуже близьке сусідство з деревами. Справа в тому, що коренева система таких сусідів в значній мірі послаблює астильбу і не дозволяє їй розвиватися належним чином.
  • дуже до вподоби рослині грунту з високим заляганням грунтових вод. В цьому випадку астильба гарантовано отримує вологу протягом усього літнього періоду.
  • квітка погано переносить посуху. Тому в регіонах, що мають жаркий і сухий клімат, рослина виглядає пригніченим і має слабке цвітіння.

Здійснюючи пересадку астильби восени, потрібно враховувати ці особливості рослини.

Схема посадки

Схема посадки такого декоративного рослини, як астильба, досить проста. Якщо вам хочеться споглядати у себе на ділянці багаторічні високорослі кущі, то виробляти їх посадку слід на відстані 50 см один від одного. Якщо ж ви готові задовольнятися низькорослими представниками цього виду, то кожне наступне рослина можна розміщувати в 30 см від попереднього.

Тобто, здійснюючи пересадку астильби восени, необхідно дотримуватися певних рекомендацій, описаних вище.

Терміни посадки або пересадки

Незважаючи на всю невибагливість астильби, для отримання позитивного результату в її вирощуванні необхідно не тільки вибрати правильне місце і здійснити посадку певним чином, але і дотримати терміни агротехнічних робіт.

Найкращим часом посадки або пересадки астильби восени є початок вересня, а навесні-кінець квітня і початок травня. Здійснюючи посадку рослини на початку осені, потрібно правильно розрахувати час, який знадобиться саджанця, щоб повною мірою зміцніти до початку холодів і заморозків.

Коли цвіте астильба після посадки. Посадка астильби у відкритий грунт: правила догляду та вирощування

Час пересадки астильби восени визначається закінченням її цвітіння. Немає сенсу відкладати цю роботу на більш пізні терміни. Рослина повинна бути поміщена на нове місце приблизно за місяць до того, як температура повітря опуститься нижче +5 градусів. Деякі квітникарі цікавляться, коли краще здійснювати пересадку астильби, навесні або восени? звичайно ж, ці роботи краще проводити у весняний період, так як в цьому випадку перше цвітіння ви зможете побачити вже в кінці сезону. Якщо ж немає такої мети, то робіть пересадку восени.

Як часто здійснювати пересадку астильби

У чому полягає посадка астильби восени і догляд у відкритому грунті? на думку квітникарів, займатися розмноженням і пересаджуванням астильби треба один раз в чотири роки. Саме протягом цього часу кореневище рослини розростається до таких розмірів, що починає оголятися, піднімаючись над шаром грунту. Це може привести до того, що з настанням морозів квітка загине. Однак якщо після закінчення 4 років рослина ще в повному розквіті сил, то не варто шукати йому інше місце в саду, краще просто його підгодувати, щоб допомогти йому цвісти пишно і тривало.

Готуємо грунт під посадку

Як для пересадки астильби восени? які грунти їй до смаку? любить вона зволожену, легку (пухку), багату гумусом і злегка кислу землю, заправлену органікою. Восени перед посадкою (або пересадкою) виконуємо наступні роботи:

  • перекопуємо землю на глибину близько 30 см.
  • видаляємо бур’яни (обов’язково разом з коренем) і всяке сміття.
  • вносимо торф, перепрілий гній і перегній (на 1м2 цілком достатньо 1 відра суміші).

Навесні, бажаючи посадити астильбу, викопуємо невелику ямку (глибиною не більше 25-35 см), виробляємо в неї закладку комплексного добрива в гранулах (близько 30 г), золи (половину склянки) і компосту; все ретельно перемішуємо і поливаємо, не шкодуючи води. Чекаємо, поки рідина повністю вбереться в грунт, і тільки потім висаджуємо підготовлений саджанець, прикопуємо землею, ущільнюємо грунт навколо рослини, щоб уникнути наявності пустот, заповнених повітрям, підсипаємо землю (якщо є необхідність) і мульчуємо тирсою, корою, торфом або соломою. Висота шару повинна бути не менше 4-7 см.

Коли цвіте астильба після посадки. Посадка астильби у відкритий грунт: правила догляду та вирощування

Пересадка астильби восени на інше місце

  • рослина комфортно себе почуває на одному місці протягом 4-5 років. Якщо цвітіння вже не настільки пишне, то це вірна ознака того, що астильбу краще пересадити.
  • ці роботи можна виконувати не тільки навесні або восени, але і протягом усього теплого періоду, навіть тоді, коли рослина цвіте і на ньому багато бутонів.
  • пересадка квітів астильби восени на дачі здійснюється з різних причин, серед яких важливе місце займає розмноження. Воно для даної рослини виконується, в основному, діленням кореневища. Інші способи-живцями і нирками відновлення. Крім цього посадку астильби восени насінням теж можна виробляти, хоча багато хто все-таки вважають за краще розмножувати діленням занадто розрослося куща.
  • ділити молоде рослина можна руками. Для відділення частин кореневища астильби «у віці» не обійтися без лопати.

Місце поділу кореневища потрібно щедро посипати золою, щоб оберегтиЙого від гниття і проникнення бактерій, що живуть в землі.

Щоб менше травмувати квітка, разом з кореневищем бажано захоплювати побільше прикореневої землі і переносити все це на нове місце. Після пересадки рослину потрібно рясно полити.

Яму для нового рослини готуємо так, як зазначено вище. Висаджуємо в неї деленку таким чином, щоб заглиблення нирок відновлення становило 5-6 см.після посадки астильбу рясно поливаємо, щоб грунт в належній мірі ущільнилася. Через пару-трійку днів кущик прийде в себе і почне своє життя.

У перший рік рослина буде слабким, тому квітникарі рекомендують видаляти на ньому все квітконоси, щоб краще розвивалася коренева система.

Поливаємо правильно

Особливістю росту коренів рослини є те, що ростуть вони виключно в верхньому шарі грунту. Тому дуже важливо весь період вегетації забезпечувати астильбі достатній полив. В особливо спекотні і посушливі періоди астильбу треба поливати два рази в день — вранці і ввечері. Дуже допомагає утримувати вологу в грунті шар мульчі товщиною від 10 см.

Підгодуємо вчасно

Оптимально підгодовувати астильбу три рази на рік:

  • першу підгодівлю виробляємо на самому початку весни, коли молоді пагони вже почали свій розвиток. Для цих цілей використовуємо комплексні азотовмісні добрива.
  • другу, фосфорне підживлення даємо після цвітіння.
  • третю здійснюємо восени, коли цвітіння закінчилося. Цього разу обмежимося рідкими (щоб уникнути опіків на стеблах рослин) калійними добривами.

Коли цвіте астильба після посадки. Посадка астильби у відкритий грунт: правила догляду та вирощування

Виробляємо обрізку

Пізньої осені всю надземну частину рослини потрібно обрізати, залишаючи лише зовсім маленькі пеньки. Також восени необхідно додати астильбе мульчі. Це вбереже рослину від холодів. Особливо обережно потрібно проводити пересадку астильби восени в сибіру та інших регіонах з суворими зимами. Щоб рослини на новому місці не загинули з огляду на те, що їх коренева система ще не встигла стати сильною і витривалою, потрібно обов’язково восени, як тільки температура повітря встановиться на відмітках-8-10 градусів цельсія, прикрити молоді саджанці ялиновим гіллям або іншим покривним матеріалом.

Шкідники

Незважаючи на те, що астильба дуже стійка до багатьох хвороб, та й шкідники їй не страшні, іноді трапляються такі «неприємності», як утворення бурих і жовтих плям на листках, уражених слинявою пенницей. Ці шкідники висмоктують сік з тканини листа, ніж гублять не тільки окремі листові пластини, але і весь кущик. Боротися з пенніцей можна, використовуючи різні інсектициди, наприклад,»карбофос».

Крім пенніци, атакувати астильбу можуть і нематоди (сунична і галова). Перша викликає деформацію листя, а друга завдає істотної шкоди коріння. Ці шкідники погано переносять такі препарати, як»фітоферм». Використовуючи його, можна повністю позбутися від нематод.

Астильба багата різноманітними формами і колірною гамою. За допомогою красивого квітки можна гармонійно прикрасити будь-яку ділянку. Його часто використовують в ландшафтному дизайні. Завдяки різним сортам і видам астильби, можна створити цікаві і гармонійні поєднання. Давайте докладніше розглянемо, коли краще пересаджувати квіти, а також як їх правильно вирощувати.

особливості посадки рослини

Щоб квіти правильно росли необхідно врахувати наступні моменти:

  • місце для посадки. Можна підібрати тінистий ділянку, який захищений від прямих сонячних променів. Якщо посадка виконана правильно квіти будуть яскравими, довше будуть цвісти;
  • також важливо врахувати час посадки рослини. Фахівці радять астильбу садити навесні — в квітні, або восени – у вересні.
  • від вологи і тепла залежить швидкість росту і цвітіння астильби.
  • посадка високих рослин повинна здійснюватися на відстані 50 сантиметрів один від одного, а низьких – на відстані 30 сантиметрів.
  • перш ніж посадити квіти необхідно в обов’язковому порядку підготувати грунт. Перекопайте землю. Видаліть сміття та коріння інших рослин. Зробіть підгодівлю обраного місця компостом, торфом і гноєм.

Якщо ви вирішили пересадити квіти восени, зробіть це за пару тижнів до падіння температури повітря до п’яти градусів тепла.

особливості догляду за рослиною

Доглядати за астильбою слідують таким чином:

  1. завжди обрізайте квітконоси, після їх відцвітання;
  2. в кінці сезону цвітіння під рівнем грунту потрібно зрізати стебла рослини;
  3. коли буде зроблена обрізка стебел, замульчуйте квіти грунтом або торфом;
  4. перед зимівлею рослина потрібно підготувати за допомогою обрізання частини коренів. Це можна зробити для того, щоб захистити коріння від холоду, так як вони ростуть вгору.

Описані вище моменти необхідні для того, щоб астильба добре росла і цвіла. Крім цього необхідно її забезпечувати вологою. В іншому випадку суцвіття можуть стати маленькими, а листя пов’януть.

як захистити рослину?

Коли цвіте астильба після посадки. Посадка астильби у відкритий грунт: правила догляду та вирощування

Рослина стійко переносить напад хвороб і шкідників. Іноді на нього нападає пенніца, яка вражає листочки, через що вони стають жовтими, скручуються, в’януть. Поїдають листочки рослини цикадки. Також шкідники переносять вірусні захворювання. Борються з ними карбофосом, актарою, рогором, конфідором.

Читайте також: посадка, розмноження і догляд барвінку малого

До деформації листочків, а також уповільнення росту рослини призводить сунична нематода. Листя покривається жовтими плямами. Коріння страждають від галової нематоди. Так як рослина, яка захворіла, може загинути, важливо зробити все, щоб його врятувати. Щоб попередити напад шкідників на здорові кущі, обробіть їх фітовермом.

як проводитися пересадка квітів?

Астильба може рости на одному і тому самому місці протягом десяти років. Але, щоб кущі з квітами були пишними і здоровими садівники рекомендують пересаджувати рослину раз в чотири роки. У цей період коріння квітів починають старіти, кущ потроху в’яне, а нирки відмирають. Пересадка також потрібна в тому випадку, якщо грунт сильно виснажився.

Правильна посадка при пересадці астильби:

  1. якщо рослини молоді, їх можна легко розділити руками. Якщо коріння занадто великі, візьміть лопату. Кущ повністю можна не викопувати. Досить буде викопати лише невелику його частину;
  2. місце, на якому будуть рости розсаджені кущики необхідно удобрити перегноєм або мінеральним добривом. Після добрива, землю зволожите водою. Коли вона вбереться, виконується посадка підготовлених до пересадки кореневищ;
  3. присипте навколо рослини землею, щоб не було видно коренів, а також, щоб не було повітря в ямці;
  4. коли посадка рослин буде завершена, обов’язково полийте їх ще раз. Якщо процес пересаджування пройшов успішно, через пару днів кущі почнуть рости.

Якщо поділ проводитися влітку (після цвітіння), рослини для пересадки повинні мати мінімум п’ять нирок. Завдяки такій умові, воно успішно переживе зимівлю. Листочки можна обрізати, а ось черешки чіпати не можна.

Візьміть на замітку! щоб отримати виразний, візуально пишний і об’ємний квітник, збільште кількість рослин кожного найменування, а число висаджених видів зменшіть.

коли можна пересаджувати квіти?

Квітникарі рекомендують найкраще пересаджувати астильбу навесні або восени. Зазвичай посадка рослини на новому місці проводитися в кінці серпня або на початку вересня.
Деяким садівникам вдається зробити пересадку квітів, коли вони сформувалися в бутони. При цьому сама процедура проводитися разом з грудкою землі. Важливо забезпечити при цьому регулярний полив. Щоб пересаджені навесні квіти відчували себе добре, їм також можна, і навіть потрібно забезпечити присутність сонця і вологого середовища.
Пересаджені навесні кущі астильби зацвітуть через пару місяців — в червні або липні.

Читайте також: чому не цвіте вербена-всі секрети садівництва!

деякі особливості пересадки

На період, коли можна пересаджувати квіти впливають кліматичні умови регіону, в якому будуть рости кущі. Щоб квіти розцвіли на наступний рік, розсада висаджується в осінню пору року, після спадання літньої спеки. Її можна висаджувати, точно так же, як проводитися пересадка навесні.

  • для пересадки рослини потрібно викопати ямку розміром в два рази більше за кореневища і глибиною не менше 15 сантиметрів. Щоб астильба краще і комфортніше росла, забезпечте навколо кущів пухку землю.
  • після того, як всі саджанці будуть посаджені в ямки, їх потрібно засипати глинистим грунтом. Переконайтеся, чи видалені всі прошарки повітря, перевіривши, наскількиУтрамбована земля біля висаджених нових рослин.

важливі моменти у вирощуванні квітів

Перед зимою, кущі, які не піддавалися омолодженню важливо захистити від випрівання. З цією метою їх потрібно вкрити сухими матеріалами-листям, ялиновим гіллям, хмизом. Зверху укрийте плівкою з повітряним прошарком.
Садівники іноді не радять проводити підрізання рослин перед зимовими холодами, так як листочки і стебла захищають кореневища від холоду під снігом. В такому випадку обрізання краще зробити перед тим, як пагони почнуть рости навесні.

Красиві квіти астильби поєднуються з горянкою, тюльпанами, конваліями, ірисами, хостою. Ними оформляють присадибні ділянки, альпійські гірки, штучні ставки і бордюри. Посадивши на одній клумбі різні види і сорти астильби можна створити гармонійну і дуже красиву квіткову композицію.

Більшість цікавиться, як швидко розростаються квіти. За рік від кореня рослина розширюється на 3 – 5 нових пагонів. Так як астильба бурхливо росте, її краще садити на відстані не менше метра від інших квіточок. Щоб пагони були сильними і бурхливо росли необхідно систематично проводити омолодження кущів.

Читайте також: 14 коли і як пересідає дельфініум

Важливо висаджувати астильбу під деревами, так як їх крони захищають землю від пересихання під жаркими променями сонця. Не варто садити квіти прямо в коріння дерева, так як вони можуть ослабнути і менше почнуть цвісти.

Квіточки добре ростуть під будь-якими деревами або кущами. Можна їх висадити під туєю, ялівцем або кипарисом.
Розмножуються квіти насінням або за допомогою ділення куща. Насіння спочатку вирощуються в стаканчиках, а навесні у відкритий грунт висаджуються виросли сіянці. При розподілі кущів, кущики викопуються, і кореневища акуратно розрізаються на частини гострим ножем. Потім проводитися їх посадка в окремі, підготовлені ямки. Посаджені кореневища удобрюються, закопуються і поливаються водою. При осінньому розподілі, земля зверху мульчується.

про вигонці квітів

Астильба підходить для вигонки. З цією метою беруть квіти, які рано цвітуть, а також низькорослі сорти. Щоб провести вигонку беруться молоді саджанці, які отримують при розмноженні нирками. На кожному саджанці обов’язково має бути не менше шести нирок, не варто з метою вигонки застосовувати саджанці, отримані шляхом ділення старих кущів.

  1. відібрані паростки з нирками висаджуються в осінню пору року в горщики і ставляться в прохолодному місці. Зверху квіточки потрібно вкрити торфом або ялиновим гіллям.
  2. коли настає зима, горщики потрібно занести в приміщення з температурою повітря 10 градусів.
  3. після розпускання листочків, потрібно зробити температуру в приміщенні рівну 18 градусам.
  4. важливо рослини також рясно поливати і обприскувати. Коли з’являться перші квіти, потрібно припинити обприскування. Квіточки зазвичай з’являються через 14 тижнів після початку вигонки.

Якщо рослина в лютому або березні поставити в теплому місці, воно дуже швидко зацвіте.
Німецькі та голландські садівники рекомендують для вигонки брати сорти піч блосссом, бонн, кельн, європа. Їх часто застосовують для прикраси службових і громадських приміщень.

Тепер ви знаєте, яким чином проводитися посадка і догляд за астильбою, а також коли здійснюється пересадка рослини. Щоб квіти добре росли і радували всіх своїм цвітінням і ароматом, створіть для цього всі умови.

Садівники цінують астильбу за довге цвітіння, незвичайний зовнішній вигляд, тіньовитривалість і здатність переносити перезволоження грунту. Рослина красиво не тільки під час цвітіння. Його ажурні листя на червонуватих черешках декоративні з весни до пізньої осені.

Культура придатна для зрізання і вигонки. Пишні волоті астильби-неперевершена прикраса букетів і квіткових кошиків.

Як виглядає астильба, коли цвіте

Астильба – представник сімейства ломикаменеві, найближча родичка інших поширених садових квітів: ломикаменів, гейхер, баданів. Виведено понад 400 сортів з різноманітними розмірами, забарвленням квіток і формою листя.

Сортові астильби мають висоту від 15 до 200 см. Забарвлення квітів біла, червона, рожева і фіолетова. Квіти зібрані в суцвіття-волоті, довжиною до 60 сантиметрів. Листя великі, складноперисті, від темно-зеленого до бронзового кольору.

Астильба цвіте в червні-серпні, а у вересні з неї можна зібрати коробочки з дрібним насінням. Цвітіння йде 3-5 тижнів. У розрідженій тіні квітки проживуть довше, ніж на сонці. На сонці цвітіння коротше, але в два рази пишніше. У зрізку волоті коштують недовго, але їх можна засушити і використовувати в зимових букетах.

У астильби не корінь, а кореневище, яке йде в землю вертикально або похило. Воно вкрите додатковими корінням і дочірніми нирками. Нижні корені старі і поступово відмирають. Верхні корінці молоді, швидко розростаються. Таким чином кущ поступово наростає вгору і піднімається над землею.

Таблиця: види астильби

вид опис давида висота до 150 см.квітки бузково-рожеві, волоті розташовані горизонтально або дивляться вниз.

Цвітіння в липні-серпні

гола висота до 20 см. Листя бронзового кольору.

Цвітіння в червні і липні

китайська висота до 100 см.листя покриті рудуватим пухом. Квітки бузкові, рожеві і білі. Довжина суцвіття до 30 см.

Цвітіння з червня по серпень.

японська висота 70 см. Рослина швидко розростається, утворюючи коло метрового діаметра. Квіти білі або рожеві, ароматні. Суцвіття ромбовидні, довжина до 30 см.

Цвіте в середині літа

тунберга висота до 80 см, листя зубчасті по краях. Квіти білі, ширина волоті 10 см, довжина 25 см. Суцвіття рідкісні, спрямовані вниз

Цвіте в липні-серпні

Підготовка до посадки

Щоб астильба швидко прижилася, потрібно вибрати місце і час посадки. Рослина віддає перевагу удобрені органікою суглинні грунти.

Високі сорти висаджують на відстані 0,5 м один від одного, низькі через 20-30 см.білі і світло-рожеві сорти краще виглядає на сонці, темні – в тіні.

Перед посадкою землю перекопують, видаляють кореневища бур’янів, вносять органіку.

Якщо в магазині придбано кореневище астильби, перед посадкою краще його замочити протягом години в теплій воді. У воду можна додати трохи марганцевокислого калію, щоб вийшов розчин блідо-рожевого кольору.

При розмноженні астильби насінням потрібно стратифікація:

  1. помістіть насіння в холодне місце з температурою від -4 до + 4 градуси, змішавши з вологим торфом.
  2. витримайте на холоді 20 днів, стежачи, щоб торф не пересихав.
  3. перенесіть через 20 днів насіння в тепло – 20-22 градуси і посійте.

Для посадки вибирають затемнені ділянки, бажано з близьким приляганням грунтових вод. Можна висаджувати астильбу на березі садового ставка. Піщані грунти, погано утримують вологу, зверху мульчують шаром торфу.

Алгоритм посадки:

  1. викопайте посадкову яму глибиною близько 30 см.
  2. засипте на дно органіку.
  3. можете додати в лунку столову ложку будь-якого комплексного добрива; містить азот, фосфор і калій, або дві жмені .
  4. добриво перемішайте з землею.
  5. залийте ямку водою.

Астильбу висаджують в бруд, заглиблюючи кореневу шийку на 5-6 см.коли вода в лунці вбереться, насипте зверху 3-4-сантиметровий шар сухої землі – вона «заборона» вологу в районі кореневища і не дасть їй швидко випаруватися.

Астильба росте повільно, тому краще її висаджувати щільніше – 20 на 20 см.такі посадки стають густими вже на наступний рік. Через 2-3 роки їх можна прорідити.

Астильба погано поєднується з іншими квітами. Простіше висаджувати її в монопосадках, використовуючи один сорт. Можна висаджувати групами з декількох сортів з квітами однакового забарвлення, але різною висотою кущів.

Догляд і вирощування астильби

Догляд за квітами складається з розпушувань, прополок, поливів, мульчувань грунту. Відцвілі волоті краще вирізати, щоб вони не зав’язували насіння – це збереже в рослині сили для підготовки до зимівлі.

Часто супутником астильби є кореневищний бур’ян снить, який сильно пригнічує культурні рослини. Під час догляду важливо вибирати з грунту кореневища сниті, намагаючись не пошкодити підземну частину астильби.

Восени біля основи утворився в поточному році втечі формується кілька нирок, з яких розвинуться розетки листя. На наступний рік з розеток з’являться квітконоси. З дрібних бруньок, розташованих на стеблі нижче, розеткові листя розвинуться тільки на наступний рік. Так астильба щорічно піднімається над землею на 3-5 см.тому рослина необхідно щороку присипати родючою землею.

Пересадка

Кущ астильби можна не пересаджувати в середньому 5 років. ПотімЙого потрібно викопати і розділити або прорідити:

  1. відокремте лопатою частина куща з кореневищем.
  2. присипте зрізи деревною золою.
  3. засипте отвір, що утворився в землі свіжим грунтом.

Полив

Астильба любить полив. Верхній шар грунту повинен бути постійно сирим, так як молоді коріння можуть розвиватися тільки у вологій землі. Квітка поливають не рідше разу на тиждень, в жарку погоду – 2 рази на тиждень. Астильба не боїться грибних захворювань, тому її можна поливати як під корінь, так і дощуванням.

Навіть після короткочасного пересихання грунту листя в’януть, суцвіття дрібнішають і астильба набуває неохайний вигляд. Щоб цього не сталося, астильбу мульчують будь-яким подрібненим органічним матеріалом: тирсою корою, сухим листям. Краща мульча компост-це не тільки покривний матеріал, але і концентрована органічна підгодівля, яку астильба любить.

Добрива та підживлення

Основні добрива вносять ще при посадці астильби. Квітка любить органіку. У посадкову яму потрібно внести до літра перегною і добре перемішати його з землею.

Для підгодівлі використовують калійні і фосфорні мінеральні склади – вони підвищують морозостійкість рослина. На кожен кущ вносять 20-25 г фосфорно-калійного добрива. Навесні для прискорення відростання листя рослини один раз підгодовують розчином сечовини в дозуванні чайна ложка гранул на 5 л води.

Як розмножувати астильбу

Квітка розмножують діленням кореневища, живцями, насінням, нирками відновлення. Розподіл куща дозволяє використовувати для розмноження навіть старі нижній частині кореневищ, так як після поділу на них прокидаються сплячі бруньки.

Астильби можна ділити не частіше 1 разу на 3 роки. Рослини викопують навесні або в кінці серпня. Кореневище розрізають на 4-5 частин і відразу ж висаджують на нове місце на відстані 35-40 см один від одного.

Нирками відновлення

  1. рано навесні, поки не відросли молоді пагони, відріжте від стебла нирки з невеликим шматочком кореневища.
  2. висадіть бруньки в ящик, заповнений торфом і грубозернистий піском 3: 1.
  3. полийте.
  4. дочекайтеся вкорінення-воно відбудеться через 3 тижні.
  5. молоді рослини з листочками висадіть на постійне місце.

Живцюванням

  1. коли пагони досягнуть висоти 10-15 см, зріжте їх і розділіть на живці.
  2. висадіть в ящик, заповнений сумішшю торфу і піску 1: 1, полийте, укрийте плівкою.
  3. обприскуйте з пульверизатора 2 рази на день.
  4. температуру повітрям під час вкорінення підтримуйте в інтервалі 20-22 градуси.
  5. якщо у живця утворюється цветонос, виламайте його.

Насіння астильби погано сходять, тому цей спосіб розмноження застосовують для селекційних цілей. Насіння висівають восени або навесні на грядку і не закладають грунтом. Грядка повинна бути розташована в тіні. Сходи з’являться через 10-15 днів, а при осінньому посіві – навесні.

Як тільки відросте перший справжній листок, сходи розсаджують на відстані 15 см один від одного. Зміцнілі рослини можна пересадити на постійне місце. Молоді посадки на зиму вкривають листям.

Чого боїться астильба

У рослини мало хвороб і шкідників. Зрідка вона уражається:

  • слюнявой пенницей;
  • галової нематодою;
  • суничної нематодою.

Молоде листя іноді страждають від пізніх весняних заморозків, але це не заважає рослині викинути нові листочки і зацвісти в належний час. Астильба витримує суворі зими, але сильно страждає від весняних перепадів температури і підмокання.

Найбільш цінні в декоративному відношенні сорти з великими суцвіттями можуть підмерзати. Такі рослини в малосніжні зими потрібно додатково вкривати:

  1. восени кущ обріжте.
  2. встановіть над ним легкий каркас.
  3. зсередини каркас заповніть листям.
  4. зверху затягніть спанбондом або лутрасилом.
  5. для захисту від вологи покрийте всю конструкцію поліетиленом і притисніть краю цеглою.

У багатьох садівників і ландшафтних дизайнерів астильба користується заслуженою увагою і любов’ю. Невибаглива і красиво квітуче воно може урізноманітнити будь-який куточок ділянки і додати яскравих фарб як саме по собі, так і в різних оригінальних міксбордерах.

Красиве цвітіння астильби

Суцвіття астильби не залишають байдужим нікого з тих, хто коли-небудь її бачив і тим більше вирощував. Цей шикарний багаторічник варіюється в залежності від сорту по висоті від 9 до 150см. Висаджений в якості зеленого бордюру або навіть невеликий огорожі вчасно цвітіння він являє собою шикарне видовище. Є сорти, квітучі близько місяця, а є ті, хто радує суцвіттями протягом усього літнього сезону.

Деякі сорти зацвітають ажурними квітами, а якісь пухнастими, ніби наповненими повітрям і легше пера по вазі. Всього у астильби чотири варіанти суцвіть-пірамідальні, ромбовидні, волотисте і пониклі. Деякі сорти можуть бути відразу з декількома відтінками.

Існує більше трьох десятків сортів астильби, проте тільки десяток з них культивується в умовах нашої країни. Третина з цього десятка досить терпимо до впливу яскравих сонячних променів, інші вирощуються в півтіні і добре переносять навіть тінь.

Фотогалерея сортів астильби

Астильба китайська сорт «пуміла «астильба арендса сорт» аметист «астильба японська гібридна сорт» дойчланд «астильба арендса сорт» сестра тереза»

Як розмножити астильбу

Рослину можна розмножити трьома способами – насінням, діленням кореня або за допомогою пророслих бруньок. астильба не противиться пересадкам і досить швидко приживається на новому місці, починаючи потім своє стрімке поширення.

Розмноження астильби насінням може дозволити собі хіба що людина, що володіє неймовірним терпінням або відточує майстерність розведення садових квіткових культур. Вся справа в тому, що насіння астильби дрібні і ростуть довго. Збирають їх у вересні, а висівають в ящики на початку весни. Навіть при належному догляді проростуть вони тільки через три-чотири тижні після висадки. Тепер їх потрібно буде ростити ще цілий рік для того, щоб висадити у відкритий грунт. А зацвітуть рослини тільки на третій рік. Так що якщо ви хочете оцінити красу квітучої астильби якомога швидше, доведеться скористатися іншими способами розмноження.

А саме діленням кореня або діленням куща, як ще називають цей процес. Це найпоширеніший і доступний варіант розмноження астильби. Кущ викопується, його корінь розділяється на частини, на кожній з яких є мінімум дві-три нирки і корінь хоча б 5-7см.при поділі цим способом ранньою весною цвітінням астильби ви зможете насолодитися вже восени.

Потрібно пам’ятати, що коріння у астильби тверді, майже що дерев’яні, і розділяти їх часом доводиться за допомогою ножівки по дереву.

Третій спосіб є чимось середнім між двома попередніми за ступенем складності. Для нього теж знадобиться терпіння. По весні у дорослої рослини відрізають одну нирку відновлення з коренем і пересаджують в підготовлений субстрат в теплиці. Тут астильба буде вкорінюватися протягом року до наступної весни. Після висадки у відкритий грунт вона зацвіте вже в липні-серпні. Цей спосіб швидше першого приносить результат, але для нього теж буде потрібно великий запас терпіння.

Час і місце висадки

Щодо часу для посадок астильби існують різні думки, але всі вони сходяться в одному – найкращим періодом є весна. це час пробуджується тепла і великого запасу вологи в грунті, що дуже потрібно при посадці астильби. Звичайно, можна висадити її і влітку і восени, забезпечивши рясний полив в перші після посадки дні.

Найкраще астильба проявляє себе на суглинках і грунтах з високим рівнем грунтових вод

Якщо ви визначилися з часом висадки рослини, то тепер прийшла пора підшукати підходяще місце. Виходьте з того, що астильба дуже любить вологу. У дикій природі вона селиться біля водойм, а на ділянках добре росте на грунтах з високим рівнем грунтових вод.

При виборі місця враховуйте положення сонця протягом усього дня – вибирати відкрите освітлюване сонцем цілий день місце категорично не рекомендується.

Найкращим місцем для висадки буде точка, затінена високорослими чагарниками або деревами. якщо таких місць ви не знайдете, можна посадити астильбу на тіньовій стороні біля будинку, куди промені сонця будуть добиратися лише на частину світлового дня.

Найкращим місцем для посадки астильби є затінене високими чагарниками і деревами місце

Якщо рослина буде перебувати під сонячними променями весь день, період цвітіння сильно скоротиться і його якість впаде. Квітки обмельчают і втратять притаманну собі яскравість, так само як і листя, якіЗамість насиченого соковито-зеленого кольору матимуть блідо-зелений вигляд. Середньоквітучі сорти астильби так взагалі показують своє краще цвітіння тільки в тіні.

Підготовка грунту і посадка (відео)

Для посадки астильби викопують ямки діаметром 25-35см, між якими витримують відстань мінімум в 30см. У ямки вносять квіткове комплексне добриво, кісткове борошно, золу і перегній. Добрива змішуються один з одним, при цьому частка азоту не повинна перевищувати 10%, щоб рослина не постраждало.

Не скупіться на воду при поливі лунок, оскільки астильба дуже любить вологу і високий рівень грунтових вод. Так що зайва вода їй вже точно не зашкодить.

Перед посадкою коріння рослини розправляють, після чого завадять в лунку, присипавши шаром мульчі товщиною 3-5см.лунка проливається водою, засипається грунтом, який потрібно утрамбувати. Сухе листя і тирса, поміщені під кущ, допомагають краще зберегти вологу для коренів.

Надалі вам буде потрібно тільки підтримуватися вологість біля коріння астильби, проводячи регулярні поливи. Крім поливів в грунт періодично потрібно буде вносити добрива і мульчувати прикореневу зону. Оскільки грунт завжди повинна бути вологою, це створює сприятливі умови для бактерій, тому щоб уникнути проблем іноді додавайте в воду марганцівку для знезараження грунту.

Астильба досить добре ставиться до пересадки навіть у квітучому стані

Подальший догляд за астильбою не такий складний, але важливий. Оскільки саме підтримка сприятливих умов для астильби дозволяє їй показати своє найкраще і найтриваліше цвітіння. Якщо ви не живете в південних районах, а грунт на вашій ділянці близька до суглинку – це найкраща можливість посадити у себе в саду астильбу, яка протягом 10-15 років буде радувати вас своїм прекрасним цвітінням.

Трав’янистий багаторічник астильба дуже цінується досвідченими квітникарями і початківцями любителями за своє пишне цвітіння. І його назва, що виникла від злиття двох слів «а» і «stilbe», є яскравим тому підтвердженням, в перекладі грецького позначаючи вираз «дуже блискучий». Розлогі кущі надзвичайно ефектно виглядають навіть по завершенні цвітіння-розсічені зелене листя зберігають привабливість протягом усього садового сезону. Плануючи завести на своєму цей незвичайний багаторічник, важливо знати, як правильно проводиться посадка астильби і догляд за нею. Знаючи тонкощі і нюанси в догляді за цим невибагливою культурою, можна створювати прекрасні рослинні композиції.

Астильба в природних умовах виростає в широколистяних лісах північної америки і східної азії, яким властивий вологий клімат.

Астильба-фаворит тіньових садів, прикрашений ефектними суцвіттями, зібраними з безлічі ажурних квіток лілових, бузкових, рожевих і білосніжних відтінків

Рослина має прямостоячі тонкі стебла, висота яких в залежності від виду може досягати півтора метра і вище.

Дерев’янисте кореневище рослини щорічно утворює нові бруньки, з яких по весні виростають стебла, а з настанням холодів відмирають. Щорічний приріст самого кореневища близько 5 см.по осені кожен раз розвинулися за літо і оголилися коріння присипають родючим грунтом.

Стебла багатолітника прикрашають витончені перисті, розсічені або довгочерешкові листя темно-зеленого кольору. А завершують картину верхівкові суцвіття пірамідальної, волотисте або ромбовидної форми, що радують цвітінням в сезон протягом 25-40 днів. Після відцвітання зібрані в волоті квіти формують плоди-коробочки, наповнені дрібним насінням.

У ландшафтному дизайні астильба використовується з початку xx століття. Завдяки різноманітності форм і багатій кольоровій палітрі суцвіть дизайнери з її допомогою втілюють в життя найсміливіші ідеї.

Кущики астильби доречно виглядають на тлі мальовничих альпійських гірок або групових посадок хвойніков з їх насичено зеленої голчастої листям

Озеленення астильбою нерідко включають і при проектуванні штучних водойм, висаджуючи багаторічник в якості обрамлення джерела. Гідним доповненням мальовничого куточка можуть виступити дзвіночки,.

Гармонійно вона виглядає і в квіткових композиціях. Вдале сусідство можна отримати, висаджуючи поруч з астильбою тіньолюбиві папороті і . Карликові сорти цього красивоцветущего багатолітника виступають справжньою окрасою невеликого тінистого квітника. У весняний період, поки на астильбі ще не розпустилися листя, порожній простір навколо неї в квітнику можна заповнити мініатюрними крокусами і пролісками.

Врівноважити ажурне листя многолетника допомагають рослини з великими щільними листами: хоста, роджерсия, бадан, манжетка, купена, конвалії, морозник

Однією з причин популярності астильби є її здатність уживатися в тіні дерев. Відчуваючи себе комфортно навіть в умовах затінення, вона не перестає радувати барвистим цвітінням. У зрізаному вигляді вишукані суцвіття астильби використовують при компонуванні букетів і для створення квіткових аранжувань.

Популярні сорти астильби

У декоративному садівництві налічується близько двохсот сортів астильби, створених на основі десятка видів. Найпопулярнішими гібридними групами вважаються: японська астильба, арендса, простолиста і китайська.

Japonica hybrida

Гібриди японської астильби мають висоту 40-80 см. Стебла прикрашені листям з яскраво вираженим орнаментом, колір якої коливається від ніжно-зеленого до червонувато-бурого. Щільні суцвіття ромбовидної форми пофарбовані в малинові, червоні і білі відтінки.

Найзнаменитіші сорти: «montgomery» з бордовими суцвіттями, «rheinland» з мітелками рожево-лососевого відтінку, «deutschland» білими повітряними суцвіттями

Щільні суцвіття рослин цієї групи розпускаються набагато раніше інших сортів. Навіть після засихання вони зберігають декоративність, прикрашаючи квітник аж до настання зими.

Arendsii hybrida

Вид названий на честь свого творця селекціонера г.арендса і представлений 40 сортами. Висота середньорослих культур досягає 0,6-1 м.стебла прикрашені темно-зеленим листям з бордовою окантовкою, що має кулясту або конусоподібну форму, і ефектними суцвіттями кремових, жовтих і рожевих відтінків.

Stilbe simplicifolia

Простолиста астильба погано переносить посушливий клімат. Вона відрізняється блідо-зеленими нерозділеними листям з глянцевою поверхнею і незвичайними пірамідальними суцвіттями, що нагадують пониклі волоті.

Найкрасивіші сорти цієї групи: «bronze elegans» з ніжно-бронзовими суцвіттями, «straussenfeder» з яскравими кораловими квітками, «praecox alba» з пишними білими «свічками»

Astilbe chinensis

Китайська астильба має потужне кореневище, яке в міру розростання витісняє сусідні з нею рослини. Стебла багатолітника, висота яких не перевищує і 110 см, прикрашені ажурним листям, обрамленої тонкими золотистими волосками, і щільними суцвіттями білового, бузкового і рожевого кольорів.

Найкрасивішими вважаються сорти: «vision in red» з бронзово-зеленим листям і лілово-червоними квітками, «vision in pink» з синьо-зеленим листям і світло-рожевими мітелками, «purpurlanze» з пурпуровими квітками на червонуватих стеблах

Для прикраси заміських ділянок краще вибирати середньорослі сорти культури. Вони більш стійкі до несприятливих кліматичних умов.

Численні культурні різновиди умовно ділять на:

  • карликові-висотою до 30 см.
  • низькорослі – до 60 см.
  • середньорослі – до 90 см.
  • високорослі-до півтора метрів.

Різні сорти цього багатолітника відрізняються і за термінами цвітіння: ранні радують цвітінням вже на початку червня, середньорослі гібриди розставляють яскраві акценти в середині літа, а поздноцветущие прикрашають сад строкатими «факелами» ближче до кінця сезону.

Способи розмноження багатолітника

На одному місці чагарник може рости до п’яти років, після чого його обов’язково потрібно омолоджувати. Розмножують багаторічник, як ранньою весною, так і пізньою осінню, застосовуючи для цього вегетативний або насіннєвий спосіб.

Спосіб #1 — вегетативний

Цей спосіб передбачає поділ кореневища на 2-3 частини, в кожній з яких є відцвілий стебло зі сплячою ниркою. При розмноженні вегетативним способом астильби можна висаджувати в будь-який час. Головне-забезпечувати в перші дні після пересадки достатній обсяг вологи.

Непогано приживаються кущі і в період цвітіння за умови дотримання все того ж вологісного режиму.

При вегетативному способі здеревіле кореневище викопують із землі, промивають у воді і за допомогою секатора або лопати розрізаютьНа кілька ділянок

Кореневище слід ділити таким чином, щоб в кожній відрізаній ділянці залишилися по 2-3 заміщають нирки біля основи, з яких потім підуть молоді пагони.

Величина ділянки не має істотного значення, досить буде і ділянки кореневища довжиною в 3-5 см.їх висаджують на відстані 30 см один від одного. Вже на наступний сезон висаджені ділянки йдуть активно в зростання і розпускають пишні волоті.

Спосіб #2 — насіннєвий

Цей спосіб досить трудомісткий, але він дозволяє виводити нові зростання. Збирають насіння з рослин на початку вересня, акуратно зрізуючи суцвіття з коробочками. Їх викладають на папір і залишають в теплому місці на два тижні. Щоб дістати найдрібніші горошинки досить струсити підсохлі волоті. Зібрані насіння поміщають в пакетик і залишають до весни.

При вирощуванні астильби з насіння посадковий матеріал висівають в лютому — березні в ємності, наповнені сумішшю з торфу і піску, взятих в пропорції 3:1.

Насіння у астильби дуже дрібні і проростають вони досить повільно, тому попередньо їх бажано піддавати стратифікації

Насіння розсипають по поверхні зволоженого грунту і прикривають склом або поліетиленовою плівкою. На цьому етапі важливо дотримуватися вологісний режим, не даючи грунті пересихати. Деякі квітникарі рекомендують для цього використовувати «сніг» з морозилки, який у міру танення буде поступово зволожувати грунт.

Перші сходи з’являються через 3-4 тижні, але лише до кінця сезону вони формують невеликі розетки з листя. Поливати ніжні сіянці слід дуже обережно, направляючи тонкі струмені води під самий корінь.

Якщо молоденькі кущики в теплиці не тіснять один одного, їх можна не турбувати до наступної весни. Вирощені з насіння кущики будуть радувати цвітінням на третій рік посадки.

Правила посадки астильби

Найкраще ця культура росте на пухких і слабокислих грунтах. Знизити кислотність до необхідного рівня в межах 5,5-6,5 ph можна шляхом внесення при перекопуванні деревної золи або доломітового борошна.

Астильба воліє затінені ділянки, розташовані на невеликій відстані від розлогих крон дерев. Оптимальний варіант-розріджена тінь.

При виборі місця варто орієнтуватися на терміни цвітіння. Ранні та пізні сорти можна розміщувати як на відкритих ділянках, так і в півтіні. Середньоквітучі краще висаджувати в затінених куточках, оскільки пекуче липневе сонце значно скорочує терміни їх цвітіння.

Астильби за своєю природою вологолюбні. Більшість сортів комфортно себе почувають на болотистих грунтах, спокійно переносячи застій води.

Посадкову яму наполовину заповнюють перегноєм, який ретельно перемішують з грунтом. Незайвим буде і внесення органічних добрив, беручи їх з розрахунку 2 відра гною на 1 кв.м. Добрив. Збагачену землю поливають водою. Дочекавшись, поки вона повністю вбереться, висаджують рослину і присипають його землею таким чином, щоб товщина шару над заміщають нирками становила близько 4 см.грунт навколо стебла ущільнюють і, щоб виключити утворення повітряних ніш в грунті, знову поливають.

Щоб звести до мінімуму догляд за цією красивоцветущей культурою, досить дотримуватися ряду нескладних рекомендацій:

  • протягом вегетативного періоду підгодовувати комплексними добривами. Забезпечити корнеобитаемий шар грунту необхідним об’ємом азоту, калію і фосфору можна при перекопуванні навесні, вносячи з розрахунку 30г/кв.м. В середині липня підживлюють калійної селітрою (2 ст. Л. На 10 л. Води) і останню підгодівлю після завершення цвітіння — суперфосфатом, розподіливши його по 20 г на кущ.
  • здійснювати своєчасний полив. Вологолюбна рослина не переносить довгострокову посуху. У спекотні літні дні його потрібно поливати до двох разів на день. Особливо потребує культура в посиленому поливі в період формування суцвіть. Поливати астильбу краще рано вранці і після заходу сонця.
  • мульчувати грунт. Зберегти рихлість грунту і знизити втрати вологи допоможе мульчування області посадки деревною корою або стружкою. Мульча буде перешкоджати перегріву землі в літній час і підмерзання коренів в зимові місяці.
  • кожні п’ять років омолоджувати кущ. Здатність кореневища рослини швидко нарощувати масу вимагає періодичного омолодження куща. В кінці кожного сезону оголені кореневища обов’язково присипають свіжим грунтом. В іншому випадку випираються старим корінням молоді пагони оголюються і пересихають, що, в свою чергу, негативно позначається на якості і тривалості цвітіння.
  • боротися з шкідниками. Нематода і слинява пенніца – основні шкідники рослини. Вони вражають листя і кореневища рослини, провокуючи його в’янення і загибель. Позбутися від нематоди можна, лише повністю знищивши уражений екземпляр. З пенніцей трохи простіше. Її личинки можна пробувати знищувати механічним шляхом, не травмуючи коріння і стебла, або застосовуючи садову хімію: конфідор, актару, карбофос.
  • після відцвітання обрізати квітконоси. Але деякі садівники, навпаки, залишають засохлі квітконоси не зрізаними, щоб ті якомога довше прикрашали весняний сад.
  • вкривати рослину на зиму. У малосніжні зими основна маса сортів цієї красивоцветущей культури підмерзають. Щоб це попередити перед настанням холодів стебла зрізають до рівня землі, мульчують оголені коріння торфом і прикривають ялиновим ялиновим гіллям.

Надалі зміцніла рослина боротьбу з бур’янами буде виконувати самостійно – її потужні корені прекрасно справляються з цим завданням.

Прополювати цю вологолюбну красуню потрібно лише на початку її зростання на стадії нарощування кореневища і зеленої маси

Наостанок пропонуємо подивитися цікаве відео про осінню обрізку астильби: