Види огірків (в т. Ч. І не огіркові) – фото і опис

104

Індійський гранат, китайська гірка диня, бальзамічна груша, жовтий огірок – все це момордика, екзотичне трав’яниста рослина, створене природою для краси і користі.

Корисні представники флори, що віддають перевагу тропічний клімат, родом з південно-східної азії, виростають на філіппінах, в індії, південній америці, китаї, індонезії. Деякі види індійського граната зустрічаються в криму.момордика з сімейства гарбузових-близька родичка огірків і кабачків. Дивовижна ліана висотою до 4-6 м виглядає ефектно протягом усього періоду вегетації. Красиві різьблені листя мають властивості викликати легке печіння при дотику – вони «покусуються».

Звідси і назва момордики, яке в перекладі з латині означає «кусачий». Цвіте протягом усього літа жовтими блискучими квітками з тонким ароматом, що привертає комах.

Лікувальні плоди з горбистими наростами за формою нагадують довгасту гарбуз або огірок. У міру дозрівання змінюють забарвлення від світло-жовтого відтінку до насиченого оранжевого кольору. Завершується дозрівання розтріскуванням плода на три частини, оголюючи рубінові навколоплідники. Красою не обділені і насіння коричневого кольору з природним орнаментом в індійських мотивах, що дозрівають в середині червня. Їх смак в сирому вигляді схожий на хурму з нотками ароматної дині.

Корисні речовини містять всі частини індійського граната: листя, м’якоть плодів і насіння. Цілющі якості обумовлені комплексом необхідних для організму речовин:

  • білків, жирів і вуглеводів;
  • амінокислот;
  • алкалоїдів;
  • вітамінів c, a, е, f і групи b;
  • мінеральних солей з переважанням кальцію і фосфору;
  • фенолів, масел, смол, сапонінів;
  • нікотинової і фолієвої кислот;
  • харантіна – природного з’єднання, що знижує цукор в крові.

застосування в кулінарії

Ніжні пагони і листя додають до салатів. З них виходять поживні і лікувальні перші страви. Плоди цінуються в недозрілому вигляді, коли в них ще не присутня характерна для визрілого рослини гірчинка. Вони йдуть на приготування овочевих гарнірів, а також ікри. Ідеальні для гасіння, варіння, маринування, консервування. З них виходять смачні наливки, вина, лікери і навіть варення.

Особливим смаком відрізняються багаті ефірними маслами насіння, вдало поєднують маслянистість лісових горіхів з присмаком ананаса. Вони ідеальні для присипки кондитерських виробів і випічки.

У складі індійської приправи каррі серед пряних рослин також неодмінно присутній момордика.

цілющі властивості

У традиційній медицині відомий препарат» момордика композитум » (momordica compositum ), який отримують з стиглих плодів рослини. Застосовується внутрішньовенно, підшкірно, внутрішньом’язово або всередину для лікування гострого і хронічного панкреатиту. Відноситься до гомеопатичних засобів, не протипоказаний в дитячому віці, починаючи з 2 років.

У китаї здавна звернули увагу на протимікробні та противірусні властивості трави. Вона застосовується для лікування інфекційних захворювань шлунка і кишечника, верхніх дихальних шляхів при простудних захворюваннях.

Момордика обгрунтовано поповнила список лікарських рослин, що підвищують імунітет і протистоять синдрому набутого імунодефіциту.

У південній америці трава використовується для лікування гепатитів, кору, корости. Її властивості затребувані при укусах шкідливих комах і змій, для виведення гельмінтів. Позитивний ефект відзначений при артритах, астмі, лейкемії та онкологічних захворюваннях.

Плоди і насіння знижують рівень холестерину в крові, очищають судини, запобігають появі інфарктів та інсультів. Цілющі властивості момордики допомагають у відновленні зору, лікуванні псоріазу, захворювань печінки і нирок, підвищують потенцію і допомагають попрощатися з такими шкідливими звичками, як куріння і алкоголізм.

Головне достоїнство трави пов’язано з наявністю в складі рідкісного речовини харантіна. Природний компонент відновлює бета-клітини підшлункової залози, що відповідають за вироблення інсуліну. Ці унікальні лікувальні якості використовуються в ендокринології для нормалізації показників цукру в крові у хворих на цукровий діабет.

лікувальні настоянки

Для настоянки використовується плід індійського граната.

М’якоть звільнити від ягід, дрібно нарізати, щільно наповнити банку (3 л) до верху і залити 0,5 л горілки. Закрити кришкою і заховати в прохолодному і темному місці на 14 днів для настоювання.

Приймати напій за півгодини до прийому їжі по чайній ложці тричі на день як засіб від застуди, ревматизму і підвищення імунних сил організму.

Відвар з насіння

Для приготування відвару потрібно 15-20 насіння, які в подрібненому вигляді заливаються склянкою окропу. Варити на невеликому вогні не більше 10 хвилин. Після години настоювання процідити і приймати як сечогінні та протіволіхорадочние кошти по чверті склянки до 4 разів на день.

У косметології трава використовується у вигляді настоянок. Надає омолоджуючий і тонізуючий ефект, звужує пори і надає шкірі квітучий вигляд і бархатистість. Багата вітамінами рослина покращує стан волосся і нігтів, дарує здоров’я зубам.

Дієтологи використовують властивості рослини підвищувати обмін речовин і виводити надлишки жиру в поєднанні з низькою калорійністю (в 100 г всього 19 ккал). Завдяки китайській гіркій дині можна легко розлучитися із зайвими кілограмами.

шкода і протипоказання

Екзотична момордика при надмірному вживанні в їжу може викликати рясне слиновиділення і ознаки отруєння. Особливості її складу обмежують застосування цілющої рослини у випадках:

  • вагітності через загрозу переривання;
  • годування груддю;
  • захворювань шлунка через небезпеку загострення;
  • індивідуальної непереносимості компонентів рослини.

Скільки коштує індійський огірок момордика (середня ціна за 1 кг.)?

Москва і московська обл.

Індійський огірок момордика (інша назва: індійський гранат момордика) являє собою досить незвичайне для нашої людини рослина, яке хоч і належить до сімейства гарбузових і його плоди чимось нагадують довгасту гарбуз, але цей великий огірок виглядає дивно. Його поверхня покриває безліч «бородавок».

До речі, момордиці в нашій країні дали кілька назв: її називають і китайської гіркою динею, і індійським огірком, і індійським гранатом. Сама назва даної рослини походить від латинського «momordicus « — в дослівному перекладі це означає»кусачий». Це не випадково-відмітною властивістю індійського огірка момордика є те, що всі його частини покриті особливими залозистими волосками, при дотику до яких на шкірі людини з’являється роздратування і навіть опік. Саме тому працювати з індійським огірком момордика радять в рукавичках, одягнувшись в одяг з довгими рукавами.

Батьківщиною індійського огірка момордика є субтропічні і тропічні області азії, австралії та африки. Примітно те, що деякі види цієї рослини вирощують в криму. Для нашої країни ця культура досить нова, проте багато садівників-аматорів із задоволенням культивують декоративні сорти індійського огірка момордика на підвіконнях, балконах і в теплицях.

Як правило, в їжу прийнято використовувати тільки незрілі зелені плоди індійського огірка момордика, які відрізняються кислуватою і трохи гіркою м’якоттю, але приємною на смак. В процесі дозрівання м’якоть індійського огірка момордика стає дуже гіркою і не годиться до вживання. Для того щоб усунути трохи гіркий присмак незрілих овочів, їх рекомендують вимочувати в трохи підсоленій воді деякий час, періодично змінюючи її. До речі, їстівні і насіння індійського огірка момордика-після дозрівання плоду вони набувають солодкий смак і вживаються в їжу навіть сирими.

В азії з пагонів і плодів індійського огірка момордика найчастіше готують салати і особливі приправи для додавання в м’ясні страви. Крім того, нерідко їх додають в овочеві рагу і супи. Листя індійського огірка момордика додають і в готові страви — вони грають роль спецій, які надають пікантний кислий або гіркуватий присмак.

Це овоч відмінно поєднується з різними видами м’яса, кокосами, молодою картоплею і звичайними огірками. Для насіння момордики характерний горіхово-тропічний смак, завдяки якому вони широко використовуються в кулінарії як добавка до кондитерських виробів — тістечок, печінкою і булочок.

Відомі і корисні властивості індійського огірка момордика, які обумовлені вмістом в цьому овочі деяких амінокислот,Алкалоїдів, сапонінів, фенолів і масел. У плодах момордики є вітаміни групи в, с, кальцій і каротин. Особливо багато цієї речовини укладено в насінні рослини.

Калорійність індійського огірка момордика 15 ккал

Енергетична цінність індійського огірка момордика (співвідношення білків, жирів, вуглеводів — бжу).

Момордика – індійський огірок) — це тропічна рослина , яка поєднала в собі якості огірка, гарбуза і граната. Воно відрізняється приємним смаком і містить велику кількість корисних речовин. Його регулярне вживання сприяє поліпшенню стану.

Момордика відноситься до гарбузових рослин. Плоди мають довгасту форму.

Латинською мовою назва позначає «кусачий». Це обумовлено наявністю залізистих волосків на листках і плодах рослини, які провокують роздратування на шкірі людини.

Спочатку рослину вирощували в азії, африці, австралії. Відома інформація про розведення момордики в криму. У росії рослина з’явилося не так давно. Його активно вирощують в теплицях, на балконах, і підвіконнях.

Момордика – витка рослина у вигляді ліан . Воно відрізняється декоративною красою. Ліани досягають 2 метрів, листя великі. Під час цвітіння з’являється великий яскраво-жовта квітка з приємним ароматом.

Плоди досягають 25 сантиметрів. Вони мають овальну, трохи довгасту форму. На верхній частині розташовуються специфічні нарости.

У стиглому стані шкірка плодів змінює відтінок на жовтий або помаранчевий . М’якоть соковита, має рубіновий колір. Після дозрівання відбувається розтріскування плода по нижній частині і його розкриття.

Що таке момордика:

користь і властивості момордики

Індійський огірок набув великого поширення за рахунок лікарських властивостей. Фахівці відзначають вміст в рослині трьох основних груп сполук:

  • інсуліноподібні пептиди;
  • алкалоїди;
  • каротин.

У момордиці міститься до 55% жирних масел, амінокислоти, саполіни, феноли. У плодах виявлено високий вміст вітаміну с, в, кальцію.

Індійський огірок використовують в лікарських цілях за кількома напрямками:

  1. нормалізація тиску, зниження цукру в крові, лікування пухлинних утворень . Стабілізувати тиск і нормалізувати загальне самопочуття у діабетиків дозволяє високий вміст пептидів, алколоїдів і каротину.
  2. захворювання шлунково-кишкового тракту і 12-палої кишки . У насінні міститься висока кількість жирів, які дозволяють проводити терапію виразкових хвороб.
  3. застій рідини і жовчі в організмі . Момордика має сечогінний засіб. Вона дозволяє виводити надлишки рідини з організму, сприяє очищенню жовчогінних і сечовивідних шляхів.
  4. лікування укусів змій . Листя мають витягує властивостями. Їх рекомендується прикладати до ран і укусів отруйних змій. Компрес виводить токсини з організму хворого, знімає запалення, зменшує больовий синдром.

Високий вміст каротину, який в печінці перетворюється на вітамін а, благотворно позначається на стані зору, волосся, нігтьових пластин, зубів, шкіри.

Завдяки вітаміну с , фрукт застосовується під час простудних захворювань. Він є сильним антиоксидантом.

Застосування момордики дозволяє поліпшити проникність судин, нормалізувати згортання крові, виключити запальні процеси в організмі.

протипоказання до застосування жовтого індійського огірка

Як і більшість тропічних плодів, момордика може викликати алергічну реакцію .

Під час збору врожаю момордики краще уникати дотику до листя і стебел голими руками. При зіткненні зі шкірою вони залишають сліди у вигляді опіку, що супроводжуються неприємними відчуттями.

Існує ряд осіб, яким індійський огірок протипоказаний:

  1. жінки в період вагітності та лактації . Плоди містять речовини, що провокують мимовільний аборт.
  2. особи, схильні до алергічних реакцій , які страждають атопічним дерматитом та іншими проявами шкірних захворювань. Індійський огірок є тропічним фруктом, що містить велику кількість кислот, масел, вітаміну с.він може спровокувати алергічну реакцію.
  3. діти до 3 років . Маленьким дітям не рекомендовані тропічні фрукти, здатні викликати алергічну реакцію.

використання в народній медицині

Для лікування народними засобами активно використовуються всі частини рослини. З них готуються відвари, примочки, настоянки і компреси.

Відвар насіння . Для приготування відвару потрібно 250 мл окропу і сухе насіння огірка. Відвар доводять до кипіння і витримують на вогні 15 хвилин.

Засіб ефективно допомагає від геморою, простатиту, лихоманки. Його використовують для поліпшення зору.

Свіже насіння . Вживання насіння сприяє поліпшенню роботи шлунка, кишечника. Досить раз на добу розжовувати 2-3 насіння.

Коріння і плоди . З висушеної момордики готують відвари і настоянки. Вони добре зарекомендували себе при лікуванні кашлю під час простудних захворювань.

Свіже листя . Свіже листя використовують для приготування відварів і інгаляцій. У разі артриту із зелених пагонів готується відвар. Він сприяє зняттю больового синдрому.

М’якоть і сік плодів . М’якоть, прикладена до укусів у вигляді компресів, дозволяє зняти запалення, прибрати свербіж, зменшити припухлість. Сік використовується для компресів при опіках різного ступеня.

Переспілі фрукти мають гіркотою . Насіння навпаки слід використовувати тільки достигли.

Цілющі властивості момордики:

застосування в період вагітності та лактації

У період вагітності та лактації плоди, насіння або листя індійського огірка заборонені до використання . У жінок на будь-якому терміні момордика може спровокувати мимовільний аборт.

особливості агротехніки

Розмножують індійський огірок насінням . Для успішного проростання необхідно зруйнувати верхню оболонку і замочити насіння в розчині марганцю.

Пророщені насіння висаджують в окремі горщики з готовим грунтом. У кожну ємність поміщають по 2 насіння. Заглиблення виробляють не більше ніж на 1,5 сантиметра.

Зверху посадки присипають шаром землі. До появи сходів горщики закривають плівкою.

Види огірків (в т. Ч. І не огіркові) – фото і опис

Момордика-це світлолюбна рослина . Сходам потрібно багато сонячного світла. Тому посадки поміщають на південний підвіконня або виробляють досвечивание в ранкові та вечірні години.

Висадку в грунт виробляють після останніх заморозків. Ділянка вибирають добре освітлений, з родючим, пухким грунтом.

Ями під розсаду готують глибиною 40 сантиметрів на відстані 60 сантиметрів один від одного. Ліани вимагають ретельної підв’язки. Для опори використовують шпалери.

  • рослини люблять рясний, але своєчасний полив. Надмірна кількість вологи сприяє загніванню коренів;
  • листя огірка обприскують теплою водою у вечірній час;
  • в період цвітіння потрібно підгодівля мінеральними добривами або розчином коров’яку;
  • врожайність індійського огірка можна підвищити, прибравши бічні пагони після появи першої зав’язі;
  • при низькій зав’язі рослинам потрібно штучне запилення;
  • при догляді за рослинами слід використовувати рукавички і засоби захисту шкіри.

Види огірків (в т. Ч. І не огіркові) – фото і опис

Не варто залишати урожай на рослині, це призводить до його ослаблення.

До атегорія: корисне садівникові

Індійський огірок

В одному з журналів я прочитав, що з індії в радянський союз років десять тому завезли насіння гарбузового рослини лагенарії (горлянки), названого у нас індійським огірком. Він відрізняється від інших відомих раніше в нашій країні різновидів гарбуза горлянки їстівністю і притому хорошим смаком його гігантських плодів. Наймолодші зав’язі мають смак нашого звичайного огірка, плоди постарше — до 50 сантиметрів завдовжки — мають смак молодого: кабачка, а насіннєві екземпляри дорослих плодів їсти не можна: їх оболонка одревесневает. У одного любителя з саратова я виписав насіння і з 1979 року вирощую ці рослини у себе в селищі бабиніно.

Використовую молоді зав’язі індійського огірка як салатний овоч: в свіжому вигляді, а також для маринування і засолювання. Особливо люблю кружечки з молодого плоду. Якщо їх обваляти в борошні і підсмажити на сковорідці в маслі, їх смак нагадує оладки. Індійський огірок привертає увагу незвично швидким зростанням стебел, здатністю їх забиратися по опорах на висоту більше п’яти метрів, дуже приємним ароматом його великих округлих опушених листя, незвичайним видом біло-червоних квіток, великою кількістю величезних,Подовженої форми плодів. Окремі кущі індійського огірка дають стебла довжиною 15 метрів, плоди розміром до двох метрів, загальна вага яких може перевищувати 60 кілограмів.

У нашій області індійський огірок можна сіяти прямо в грунт, але від таких рослин визріли насіння не виходить. Тому я висіваю насіння будинку, а в грунт висаджую готову розсаду. На початку квітня замочую насіння у водному розчині мікроелементів (одна таблетка на 10 літрів води), потім пророщують насіння у вологій ваті, коли вони проклюнутся, саджу по одному в паперові стаканчики або коробки, заповнені хорошою городньої грунтом. Стаканчики встановлюю в ящик, грунт поливаю, ящик щільно вкриваю плівкою і ставлю в тепле місце. При появі сходів плівку знімаю і ящик переношу на світле місце, а температуру тримаю на рівні 22 — 25 градусів.

Рис. 1. Огірок індійський. Довжина плоду бо лее одного метра.

До висадки розсаду регулярно поливаю або обприскую, а також даю їй дві рідкі підгодівлі. Першу — через 15 днів після сходів розчином коров’яку (одна частина) у воді (вісім частин). Другу підгодівлю — за два дні до висадки розчином курячого посліду (одна частина) у воді (десять частин). У розчини додаю аміачної селітри, сірчано-кислого калію і суперфосфату — по 15 грамів кожного. Коли мине небезпека заморозків, викопую на городі глибокі (40 см) і широкі (30 см) лунки, на відстані 50 см, в одну лінію. Заповнюю їх сумішшю грунту з перегноєм, в яку додаю 100 грамів добрива «городня суміш» і дві склянки деревної золи. У лунку саджу один сіянець і поливаю теплою водою. Потім регулярно поливаю рослини або обприскую, даю їм рідкі підгодівлі.

Для опори завиваються стебел забиваю уздовж ряду лунок дерев’яні рейки до півтора метрів заввишки, а потім збільшую їх висоту до п’яти метрів підставкою старих водопровідних труб. Між опорами натягую горизонтально ряди дроту — через кожні 30 см.у міру зростання підв’язую стебла до цієї дроті.

Індійський огірок-рослина однодомна, що має квітки чоловічі і жіночі. Першими з’являються чоловічі квітки, але незабаром розпускаються і жіночі. Квітки ці розпускаються до вечора, коли наші денні комахи вже припиняють свої польоти. Доводиться застосовувати штучне запилення. Зірвавши чоловічу квітку, видаляю з нього пелюстки і вкладаю його в жіночий квітка так, щоб пилок осів на рильце. Після запліднення зав’язі жіночих квіток починають рости дуже швидко. Для плодів, що залишаються на насіння, використовую найперші жіночі квітки. Їх бажано запилювати сумішшю пилку декількох чоловічих квіток. Тоді насіння зав’язується більше. Насіннєві плоди тримаю на кущах до перших осінніх заморозків. Потім зрізаю їх і зберігаю в теплому сухому місці до дозрівання.

Здерев’янілі плоди розкриваю в листопаді і вибираю з них насіння.

Плоди індійського огірка використовую в салатах і для приготування соусів, соків, пюре, ікри, дієтичної каші. Їх можна смажити, тушкувати, фарширувати, солити, маринувати. З здеревілих насіннєвих плодів роблять посуд, іграшки, музичні інструменти, синичники, шпаківні і т. П.

Насіння індійського огірка розсилають тепер багато любителів, адреси яких публікуються в журналі «присадибне господарство».

А. Субботкин

— індійський огірок лагенарія-індійський огірок

Поділюся коротенько своїм досвідом вирощування цього диво-овоча-лагенарії,або його (овоч) ще називають індійським огірком, за зовнішнім виглядом і правда, дуже схожий.еше називають пляшкової або посудної гарбузом,в’єтнамським кабачком. Але по суті всі назви виправдовують себе-довгоплідна лагенарія схожа на величезний огірок (до 2 м може вирости)Види огірків (в т. Ч. І не огіркові) – фото і опис,смаком нагадує кабачок,а поширена в азії в індії,китаї та в’єтнамі в тому числі,з зрілих плодів посудної лагенарії можна робити різну посуд(калебаса наприклад) і музичні інструменти(маракаси).це витка рослина з сімейства гарбузових, так, що і догляд приблизно такий же, тільки поливати потрібно дуже рясно, коренева система дуже потужна і йде, як кажуть, у глиб аж на 8 метрів.ось одного разу дістала я чотири насіння цієї лагенарії, експериментувати люблю з усім новеньким.насіння з щільним покривом, великі трикутної і неправильно прямокутної форм.насіння щільні,думала сходити довго будуть,але зійшли тижні через два дружненько,так як у нас майже північ, то я і вирішила їх вирощувати розсадою. У травні висадила, разом з огірками, агротехніка точно така ж. Одну посадила в теплицю до огірків(про що сильно пошкодувала) , а інші до стіни будинку на сонечко. Треба сказати,що розсада майже не хворіла,прижилася відразу, води вимагає більше ніж огірки і в зростанні значно випередила.листя за формою майже не відрізнити від огіркових. Спочатку все було добре, але потім!!! ця сама лагенарія приріст в день дає сантиметрів 20,коротше вона майже задушила мої огірки,на них постійно чого-небудь нападає якась зараза,у нас проблема з павутинним кліщем,а лагенарії взагалі ні хто не чіпає,у мене до кінця літа всю теплицю зайняв цей єдиний росток,знайшов,зараза,всі щілини в теплиці і проріс назовні,теплиця була схожа як у фільмах жахів-вся затягнута зеленню,видерти його було шкода,хотілося подивитися,що з цього вийде,зате у всіх уже все посохло в городах, а у мене не теплиця- а диво, з боку прикольно виглядало.до самих морозів все цвіло і плодоносило. Плоди до 2 метрів не виросли,але і так їх було ну дуже!!! багато, при тому,що можна відрізати тільки половину цього огірка, а відросток продовжує далі рости.молоді плоди за смаком схожі на патисони,але трохи позбавлені смаку,а якщо попався посудний сорт,то вони гірчать. З’їли ми може за весь час 1-2 плода,ну коротше не в захваті,кабачки смачніше нам здалися.решту роздали по сусідах, хто тварин тримають-теж хороша добавка до кормів буде.а на вулиці які садила-там попалися посудні гарбузики, та й на вулиці вона не так жирувала і виросла трохи поменше,затягнувши по підпорах стіну дуже красиво,і гарбузи виросли дуже красивих форм,але визріти у нас вони не встигли,для того, щоб можна було що-небудь зробити з них.