Вибираємо місце під фруктові посадки. Плодовий сад на заміській ділянці-плануємо посадку як посадити сад з плодових дерев

113

Посадити дерево на перший погляд нескладно: викопали ямку, встановили, прикопали. Приживлюваність же рослин залежить від дотримання технологічного процесу і вибору місця під кожен саджанець. Сьогодні ми поговоримо про те, як правильно посадити сад . Визначимо кращий сезон для висаджування молодняку і розберемося, як розмістити рослини відносно один одного.

При небажанні розбиратися у всіх технічних деталях посадки, рекомендуємо звернутися за допомогою до професійних садівникам. Наші досвідчені фахівці за невисоку оплату якісно виконають всі види садових робіт: починаючи від посадки і закінчуючи омолодженням рослин! 🙂

Вибір сезону

Перше хвилююче питання: як правильно посадити сад на ділянці – навесні або восени. так-так, вибір коштує виключно з двох сезонів. Справа в тому, що рослини садять (пересаджують) тільки тоді, коли вони знаходяться в стані дрімоти. Винятком є крупноміри-їх, як правило, переміщують в стані глибокого зимового сну. Влітку (в сезон активної вегетації) вкрай не рекомендується пересаджувати молодняк з місця на місце. Він вже звик до місцевості, де росте, і отримає шок від різкої зміни місця зростання, в результаті, не встигнувши звикнути до нових умов – згорить на сонці або загине від дефіциту мікроелементів. Практично 100% саджанців, посаджених в літній час, стають непоганим матеріалом для розпалювання дров на шашлик.

Разом, повертаємося до питання: як правильно посадити сад на дачі – восени або навесні? вибір сезону залежить від кліматичної зони.

  1. у південній смузі посадочні роботи проводять восени. Якщо посадити тут саджанці навесні вони можуть не встигнути прижитися до настання сильної спеки, отримати опіки, загинути про дефіцит вологи.
  2. на півночі-зворотна ситуація. Тут потрібно посадити сад навесні. За період вегетації вони приживуться і спокійно підуть в зимову сплячку. Осіннє висаджування небезпечно для рослин. Швидше за все, вони не встигнуть акліматизуватися і з настанням суворих морозів загинуть. Отримавши обмороження.
  3. у центральній смузі займатися посадочними роботами можна два рази на рік. Тут осіння і весняна посадка дають практично ідентичний результат: молодняк непогано приживається в помірному кліматі.

Нагадаємо, що всі садові роботи ви можете віддати в руки професійних садівників. Наші досвідчені фахівці знають, як правильно посадити сад з чагарників годжі, яблуневих рослин, грушевих, всіх видів кісточкових, а також декоративних.

До речі, при висаджуванні великого обсягу молодняку бажано підготувати ділянку під посадку заздалегідь. На ньому потрібно провести цілий комплекс робіт. Тут проводиться: прибирання території, розпушування, розмітка, встановлюється дренаж, готуються одночасно всі котловани. Без спецтехніки тільки підготовчі роботи затягнуться на довгі місяці. Ми володіємо агротехнікою і спеціалізованим інструментарієм, тому можемо підготувати велику ділянку в короткі терміни.

Як правильно садити сад: схема посадки

Перш, ніж перейти до висаджування саджанців, необхідно створити план майбутнього саду. В першу чергу враховуються норми посадки. Основні вимоги:

  • відстань від плодоносників до сусідського паркану – від 3 м і більше.
  • при висаджуванні дерев біля будинку, потрібно відступити стільки, щоб доросле дерево не зруйнувало корінням фундамент.
  • при висаджуванні молодняку враховується місце розташування теплотрас і прокладка електроліній.

Тепер розглянемо, як правильно посадити сад і город відносно один одного. дерева розташовуються так, щоб у міру зростання вони не затінювали городні рослини. Врахуйте, що деякі культури бажано посадити в безпосередній близькості до плодоносникам. Наприклад, коріандр і кріп приманюють ентомофагів – природних ворогів комах шкідників. Гірчиця, ріпак і бобові можуть служити природним органічним добривом.

При розподілі молодняку по ділянці, прорахуйте мінімальний крок між саджанцями. Щоб дорослі дерева не заважали один одному, відстань між ними має дорівнювати сумі їх висот, а то і більше.

Тепер ви знаєте, як правильно посадити фруктовий сад. Що ж стосується методики висаджування дерев, радимо подивитися окремі статті по посадці на нашому сайті. Адже кожна культура унікальна і вимагає свого підходу при висаджуванні: по різному підбирається місцевість, готуються котловани, відрізняються добрива.

Як правильно посадити сад відео

Закупівлі починайте з верхнього рядка і рухайтеся вниз. Таким способом ви правильно розіб’єте сад, який гарантовано буде забезпечувати вас самими потрібними плодами.

Якщо місця в саду мало, а ви хочете вирощувати різні види яблук або слив, використовуйте щеплення. На одному дереві у вас будуть гілки з плодами різних сортів.

Коли дозволяє місце, можете експериментувати, пробувати виростити екзотичні плодові дерева. Якщо правильно підібрати сорти і вміло доглядати за посадками, в північних регіонах будуть рости персики, а на півдні банани і манго. Тільки якщо ви засадите ділянку одними рідкісними культурами, ризикуєте залишитися зовсім без врожаю.

У будь-якому саду бажано мати кілька сортів наступних культур:

  • яблуні;
  • горобини;

декоративні посадки

На дачі можна садити не тільки плодові дерева, а й декоративні породи. Береза біля хвіртки, горобина під вікном, кипарисова алея додадуть ділянці індивідуальність, створять гарний настрій. Якщо дозволяє площа, можна влаштувати невеликий лісок з мангалом, багаттям для пікніків. На відкритій галявині буде рости суниця – в тіні -. Якщо хочете посадити гриби, врахуйте, що кожен вид любить своє дерево. Маслюки і рижики добре ростуть під ялинками, підосичники і підберезники – в листяних лісах.

При посадці дерев на ділянці не можна забувати про безпеку господарів і гостей. Не слід вирощувати отруйні рослини. Породи з тендітною деревиною потрібно розташовувати далеко від будинків і доріжок: при сильному вітрі велика гілка може відламатися і впасти на людину або вибити вікно. При посадці дерев близько будівель потрібно враховувати, що рослини з міцним корінням з часом руйнують фундамент.

Якщо ви вірите гороскопам і народним прикметам, можете оформляти ділянку відповідно до магічними рекомендаціями. Іноді ці поради суперечать один одному. Вихід один: довіритися своїй інтуїції. Потримайте в руках саджанець, уявіть його дорослим деревом на своїй ділянці і подумайте, що ви відчуваєте при цьому. Вважається, що вербі та вербі не місце в саду, вони символізують страждання і смерть. Але якщо у ваших мріях ставок, оточений цими заростями, асоціюється зі щастям, романтичними почуттями, умиротворенням – створіть такий куточок, нічого поганого рослини вам не принесуть.

Для прикраси ландшафту можна викопати деревця або чагарники, що ростуть в найближчому лісі, або придбати спеціально виведені декоративні породи. Зі звичайної ялини селекціонери створили безліч сортів з найрізноманітнішою забарвленням голок.

Для створення дизайну можна використовувати:

  • акацію;
  • модрину;
  • кипарис;
  • пальму;
  • черемху;
  • горобину;

Вибираємо місце під фруктові посадки. Плодовий сад на заміській ділянці-плануємо посадку як посадити сад з плодових дерев

як правильно садити дерева

Кращий час для посадки декоративних і кісточкових плодових дерев – рання весна. Бажано, щоб саджанці ще не почали випускати листя. Зерняткові культури-яблуню, грушу – правильно садити восени. Вік саджанця-1-2 роки. Молоді деревця легше переносять пересадку, швидко вкорінюються. Бажано не виписувати деревця з віддалених регіонів, а купувати в місцевому розпліднику, тоді ви будете впевнені, що цей вид може жити у вашому кліматі.

Ви привезли саджанці, тепер потрібно розмітити лунки. Намагайтеся розміщувати посадки, щоб найвищі дерева були з північного боку саду, а карликові – з південної, тоді всім вистачить сонця.

У кожної породи свої тонкощі посадки, але є загальні правила.

  1. розмір ями повинен бути таким, щоб туди вільно помістилися коріння.
  2. на дно потрібно насипати пісок або щебінь для дренажу.
  3. при засипці в першу чергу на коріння кидають верхній родючий шар грунту.
  4. місце щеплення має бути на кілька сантиметрів вище рівня землі.
  5. посаджене деревце потрібно прив’язати до міцно закріпленого кілочка, щоб його не розгойдував вітер.

Після посадки ставитеся уважно до молодого деревця. До вкорінення притіняйте його і стежте, щоб грунт був вологим. Правильно буде при посадці додати в грунт гідрогель, він регулює вологість грунту і в посуху, і при тривалих дощах. Обов’язково замульчируйте пристовбурні кола, тоді не буде потрібно розпушування і прополка, і ви не потривожите дрібно розташовані корінці.

Вибираємо місце під фруктові посадки. Плодовий сад на заміській ділянці-плануємо посадку як посадити сад з плодових дерев

Висновок

На дачній ділянці в першу чергу потрібно посадити дерева, які добре ростуть і плодоносять в ваших умовах. Якщо мало місця для декоративних культур, можна зробити яблучну або вишневу алею, оточити плодовими культурами майданчик для відпочинку. Екзотичні культури краще садити, якщо є вільна площа і час для складного догляду.

При посадці потрібно врахувати . Деякі сорти зовсім не зав’язують плодів, якщо поруч немає дерева аналогічного виду. Вишня і черешня на самоті дасть убогий урожай. Якщо боїтеся, що самі не зможете впоратися з цією роботою, зверніться до фахівців. Кваліфікована бригада правильно озеленить ділянку, вам залишиться тільки доглядати за рослинами і збирати урожай.

Якщо ви придбали ділянку, відмінним варіантом його використання є вирощування плодових дерев, так як вони вимагають меншого догляду, ніж, наприклад, овочеві культури, але при цьому забезпечують великим урожаєм, не кажучи вже про декоративну привабливість саду. Правда, щоб сили, час і фінанси на його облаштування були витрачені не дарма, необхідно ознайомитися з усіма нюансами цієї роботи. Тому в даній статті ми розглянемо, як посадити плодовий сад на своїй ділянці.

Вимоги до ділянки

Рівень грунтових вод

Щоб всі зусилля з вирощування саду не виявилися марними, необхідно вивчити умови на ділянці. Найбільш важливим моментом є близькість розташування грунтових вод. Вони повинні протікати на глибині не менше 2,5 – 3 метрів.

Якщо плодовими деревами засадити ділянку, де грунтові води розташовані ближче до поверхні, то дерева будуть рости до певного моменту, після чого загинуть. Пов’язано це з тим, що їх коріння будуть розростатися і, врешті-решт, досягнуть грунтових вод, після чого загниють і відімруть. Передвісником загибелі плодового дерева є всихання вершини крони.

Вибираємо місце під фруктові посадки. Плодовий сад на заміській ділянці-плануємо посадку як посадити сад з плодових дерев

Тому, якщо ви купуєте ділянку спеціально під сад, слід заздалегідь з’ясувати на якій глибині розташовані грунтові води.

Рада!
У центральній смузі і в північних регіонах найкраще вирощувати плодові дерева на ділянках з невеликим схилом, так як вони отримують більше тепла від сонця.

Вибираємо місце під фруктові посадки. Плодовий сад на заміській ділянці-плануємо посадку як посадити сад з плодових дерев

Товщина родючого шару

Ефективність саду так само багато в чому залежить від товщини родючого саду. Для плодових дерев він повинен бути досить великим. Крім того, бажано, щоб грунт був помірно вологим і проникним для повітря і води.

Щоб досліджувати грунт, в різних місцях ділянки треба прокопати траншеї глибиною близько 2-2.5 метра, тобто. На глибину, де буде розвиватися коренева система. При цьому необхідно звернути увагу на щільні шари грунту, які повинні бути повітропроникними.

Якщо шари грунту занадто щільні, то цей недолік може проявити себе тільки через кілька років після посадки рослин – вони почнуть погано рости і можуть навіть повністю загинути. Звичайно, можна виростити плодовий сад, навіть якщо ділянка і не зовсім відповідає цим вимогам, однак, доведеться затратити масу сил і часу. У такій ситуації доцільніше буде зайнятися вирощуванням овочів.

Рельєф ділянки

При виборі місця під сад потрібно звернути увагу і на його рельєф, а саме – наявність низин і западин. Якщо в них протягом довгого часу застоюється вода після дощів або танення снігу, то доведеться їх засипати, щоб вирівняти рельєф. Ця процедура зажадає великих витрат.

Якщо ж не вирівняти рельєф, дерева будуть погано рости в результаті засолення грунту і стануть схильними до грибкових захворювань.

Вибираємо місце під фруктові посадки. Плодовий сад на заміській ділянці-плануємо посадку як посадити сад з плодових дерев

Планування саду

Вибір дерев

Якщо ділянка відповідає всім основним вимогам, можна приступати до його планування. Для цього в першу чергу необхідно вибрати плодові дерева для саду.

Залежить від наступних факторів:

  • переваг домочадців, адже який сенс вирощувати, наприклад, вишню, якщо є її ні хто не буде?
  • кліматичних умов-садити можна тільки ті рослини, які пристосовані для вирощування у вашому кліматі.

Крім того, необхідно визначитися з кількістю дерев. Не варто гнатися за мрією-мати великий сад. Слід реально оцінити, за якою кількістю культур ви зможете доглядати.

Вибираємо місце під фруктові посадки. Плодовий сад на заміській ділянці-плануємо посадку як посадити сад з плодових дерев

Розташування дерев

Визначившись з рослинами, потрібно спланувати їх розташування на ділянці.

В першу чергу розглянемо, де не можна садити дерева:

  • біля прибудинкової території – якщо дерева розташовані до будівлі ближче, ніж на 5 метрів, їх коріння можуть пошкодити фундамент. Крім того, під час сильного вітру гілки можуть пошкодити покрівлю.
  • уздовж садових доріжок-коріння рослин можуть спучити грунт і тим самим пошкодити покриття. Крім того, падаючі фрукти будуть заважати пересуванню.
  • — збір врожаю з гілок, розташованих з боку сусідів, буде утруднений.

Щоб плодово-ягідний сад дав хороший урожай, не варто розміщувати дерева на ділянці хаотично. Природний стиль застосовують для прикраси ландшафту, однак, він ускладнює догляд за садом, що в свою чергу знижує його врожайність.

Рада!
Розташування можна використовувати для середньорослих рослин, які мають невелику крону.

  • трикутна схема 14>–>- є найбільш щільним розташуванням дерев з великою кроною.
  • горизонтальне розташування 14>–>- має на увазі наявність схилу на ділянці, уздовж якого створюються уступи.
  • Порада!
    Під фруктові рослини краще відвести височину, бажано, щоб вона розташовувалася в південній частині ділянки.
    При цьому закладку рослин необхідно виконати так, щоб висота їх стовбурів збільшувалася у напрямку на північ.
    Це дозволить забезпечити всі дерева світлом.

    Ще одним важливим моментом при проектуванні саду є відстань між саджанцями. Для різних видів рослин воно повинно бути різним:

    Зверніть увагу!
    При посадці карликових і напівкарликових сортів, відстань між ними можна скоротити до одного-двох метрів.

    Вибираємо місце під фруктові посадки. Плодовий сад на заміській ділянці-плануємо посадку як посадити сад з плодових дерев

    Підготовка ділянки

    Щоб дерева добре росли, грунт необхідно удобрити і підготувати особливим чином, якою б вона хорошою не була.

    Інструкція з виконання цієї роботи виглядає наступним чином:

    • в першу чергу ділянку треба удобрити торфом або гноєм. На один квадратний метр слід вносити півтора два відра добрива на квадратний метр.
    • потім ділянку потрібно перекопати на глибину багнета лопати. Бажано виконувати цю процедуру з осені.
    • якщо грунт кислий, на її поверхні потрібно розсіяти мелений вапняк і змішати його з грунтом.
    • навесні ділянку треба ще раз перекопати і розрівняти граблями.

    Після виконання цих процедур можна приступати до посадки.

    Посадка дерев

    Час посадки

    Займатися посадкою дерев потрібно тоді, коли рослини знаходяться в стані спокою, тобто восени після листопаду або навесні до набухання бруньок. У середній смузі і на півночі краще займатися даною процедурою ранньою весною, а на півдні – восени.

    Навесні садити дерева можна відразу ж після відтавання грунту, коли грунт перестає прилипати до лопаті. Восени бажано виконати роботу за два-три тижні до перших морозів, щоб саджанець встиг вкоренитися.

    Вибираємо місце під фруктові посадки. Плодовий сад на заміській ділянці-плануємо посадку як посадити сад з плодових дерев

    На фото — саджанці яблуні

    Саджанці для посадки

    Різні види саджанців висаджуються в різному віці – яблуні та груші краще садити у віці двох-трьох років. Сливи, вишні та черешні зазвичай садять у віці двох років.

    Зверніть увагу!
    Вкрай важливо підібрати хороші сорти для посадки, які зможуть перезапиляти один одного.
    Перш ніж зробити вибір на користь того чи іншого сорту, бажано порадитися з досвідченими садівниками.
    На саджанці хороших сортів ціна може бути досить висока, однак, в даному випадку має сенс заплатити більше.

    У дворічних саджанців товщина стовбура повинна бути близько двох сантиметрів, а висота близько 50 сантиметрів. При виборі, слід звертати увагу на кореневу систему, яка повинна бути не пошкодженою і мати довжину не менше 30 сантиметрів.

    Вибираємо місце під фруктові посадки. Плодовий сад на заміській ділянці-плануємо посадку як посадити сад з плодових дерев

    Посадка

    Ями бажано підготувати за тиждень до посадки.

    Їх розмір для різних рослин повинен бути різним:

    • яблуні та груші – глибина 50-60 сантиметрів, діаметр 80-100 сантиметрів.
    • сливи і вишні – глибина і ширина близько 35-40 сантиметрів.

    При викопуванні ями, землю треба сортувати-верхній темний шар слід складати в одну сторону, а нижній – в іншу.

    Процес посадки дерев своїми руками виглядає наступним чином:

    • у центрі ями потрібно зробити пагорб з верхнього шару грунту.
    • потім до землі треба додати два відра компосту.
    • після цього саджанець розташовується в центрі ями, а його коріння акуратно розправляються навколо пагорба.
    • після цього яму потрібно засипати землею, притримуючи саджанець. Цю роботу зручніше виконувати удвох.
    • після засипки землею, рослину потрібно полити (півтора-два відра на один саджанець).
    • щоб запобігти випаровуванню вологи, грунт навколо деревця треба присипати компостним шаром або торфом товщиною в кілька сантиметрів.

    Зверніть увагу! коренева шийка після посадки (місце переходу від кореня до стовбура) повинна розташовуватися на 6-8 сантиметрів вище рівня грунту. В результаті після опади землі вона виявиться на рівні грунту.

    Вибираємо місце під фруктові посадки. Плодовий сад на заміській ділянці-плануємо посадку як посадити сад з плодових дерев

    Точно також висаджуються всі інші саджанці. Якщо робота виконана правильно, то залишилося тільки забезпечити нормальний догляд за плодовим садом і можна чекати першого врожаю. Детальну інформацію про догляд за молодими деревами ви можете знайти на нашому порталі.

    Висновок

    Посадити на ділянці плодовий сад нескладно, однак, необхідно в строгості дотримуватися всіх наведених вище правил. Тільки в цьому випадку комплекс виконаних робіт дасть позитивний результат. З відео в цій статті можна отримати деяку додаткову інформацію по даній темі.

    Розеткових сансевієрій хана. Приземкуваті розетки їх жорстких листя створюють вражаючі групи і візерунки.

    Один з найяскравіших місяців садового календаря приємно дивує збалансованістю розподілу сприятливих і невдалих для роботи з рослинами днів за місячним календарем. Городом і садом в червні можна займатися протягом усього місяця, при цьому несприятливі періоди дуже короткі і все одно дозволяють займатися корисними роботами. Знайдуться свої оптимальні дні і для посівів з посадками, і для обрізки, і для водойми, і навіть для будівельних робіт.

    М’ясо з грибами на сковороді — недороге гаряче блюдо, яке підійде для звичайного обіду і для святкового меню. Свинина приготується швидко, телятина і курка — теж, тому таке м’ясо переважно для рецепта. Гриби-свіжі печериці, на мій погляд, найвдаліший вибір для домашнього рагу. Лісове золото-боровики, маслюки та інші смаколики краще заготовлювати на зиму. Як гарнір ідеально підійде варений рис або картопляне пюре.

    Люблю я декоративні чагарники, особливо невибагливі і з цікавою, нетривіальною забарвленням листя. Є у мене різні спіреї японські, барбариси тунберга, бузина чорна… І є один особливий чагарник, про який розповім в цій статті — пузиреплодник калінолістний. Для здійснення моєї мрії про сад, який не вимагає великого догляду, він, мабуть, підходить ідеально. При цьому здатний і дуже урізноманітнити картинку в саду, причому-з весни і до осені.

    Кожен садівник, який приступає до посадки плодових дерев, повинен знати, як правильно посадити сад. Від цього буде залежати краса майбутнього саду, а також його продуктивність. Давайте розглянемо поетапно, як підійти до планування ділянки і зробити все правильно.

    Безпосередньо перед тим, як посадити сад на ділянці, необхідно ретельно зважити і проаналізувати наступні фактори:

    • територія під сад, якою ви маєте в своєму розпорядженні. Нагадаємо, що на кожне дерево з пишною кроною необхідно не менше 4 кв.м грунту;
    • рельєф ділянки. Плодовий сад доцільно висаджувати на рівнинній ділянці або на пологому схилі;
    • кліматичні умови у вашій місцевості. Від того, наскільки суворі зими і тривало літо, буде залежати вибір садових культур;
    • склад грунту. Земля повинна бути родючою і легкою. Плодові дерева погано ростуть на кам’янистих, глинистих ґрунтах, а також там, де грунтові води залягають близько до поверхні землі;
    • доступність ділянки для садівника. Не забувайте, що вам належить регулярно доглядати за своїми насадженнями: проводити обрізку, підгодівлю, рихлити грунт.

    відео «правила планування садової ділянки»

    У цьому відео експерт розповість, як правильно планувати садову ділянку.

    етапи планування

    Грамотно спланований фруктовий сад буде не тільки регулярно плодоносити, він ще й буде затишним, красивим і зручним для самого садівника, і тоді процес догляду за деревами не завдасть особливого клопоту. Але для цього важливо виконувати дії по розбивці саду в певній послідовності.

    Вибір ділянки

    Всім відомо, що велика частина плодових культур воліє виростати в сонячних місцях. Тому ділянка під сад повинен бути розташований таким чином, щоб теплолюбні рослини розташовувалися на південній (в крайньому випадку — південно-західній) стороні.

    Якщо ж ви маєте в своєму розпорядженні досить обмеженою територією, доведеться висаджувати рослини східчасто: низькорослі культури будуть виростати південніше, більш високі — ближче до північної сторони.

    вибір рослин для посадки

    Коли ділянка для саду обраний, прийшов час визначитися, які дерева ви хочете посадити в своєму саду. Тут буде корисна детальна схема майбутнього саду з нанесенням всіх наявних або планованих будівель — так ви зможете наочно побачити, якою буде реальна картина посадок.

    Вибираючи культури для посадки, обов’язково враховуйте не тільки розміри дорослих рослин і їх вимоги до грунту і режиму освітлення, але також стежте, щоб відібрані рослини змогли ефективно запилювати один одного — так ви забезпечите собі стабільні майбутні врожаї.

    Також слід враховувати терміни дозрівання плодів: наприклад, висаджуючи яблуні, постарайтеся, щоб у вас були і ранні, і пізні сорти, і тоді терміни збору врожаю можна буде продовжити, і ласувати свіжими фруктами тривалий час.

    розміщення на ділянці

    Щоб плодові рослини добре розвивалися і ефективно плодоносили, їх потрібно посадити на певній відстані один від одного, а також від наявних в саду господарських або декоративних будівель. Наприклад, якщо на кордоні ділянки ви вирішили посадити вишню або сливу, відступите від кромки не менше 3 м (це стосується і відстані від парканів або будівель). Якщо ж в якості граничних насаджень обрані яблуні, відступ повинен бути ще більшим.

    Якщо ви прищепили вибрані культури на високорослі підщепи і висаджуєте їх рядами, зберігайте між останніми дистанцію не менше 5 м.приблизно таким же повинен бути інтервал між деревами в межах кожного ряду. Якщо цією умовою знехтувати, ви змусите свої рослини витягуватися (так як їм не буде вистачати сонячного світла), відповідно істотно знизяться продуктивність і врожайність дерев.

    Для низькорослих культур зазначені відстані можна зменшити приблизно на 1 м.

    як закласти сад

    Отже, з розміщенням дерев і планом ділянки ми визначилися. Прийшов час приступати до закладки саду.

    Перш за все, слід підготувати посадочні ями. Якщо висадка планується восени, тоді зайнятися лунками слід ще влітку, для весняної посадки ями готують з осені. У кожну яму поміщають шар дренажного матеріалу, а також необхідні добрива. Коли прийде час посадки, досипаємо в яму родючої землі так, щоб деревце «сиділо» на невисокому горбку.

    Ще один важливий фактор — це вік саджанців. Якщо мова йде про чагарниках, цілком можна купувати однорічні саджанці. Дерева ж краще приживаються, якщо їх висаджувати трирічними.