Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

90

Буддлея давида – buddleja davidii) — прекрасні листяні чагарники з великими, ароматними, барвистими суцвіттями, які дуже приваблюють метеликів. Буддлея дуже декоративна, подивіться фото нижче і ви самі переконаєтеся в цьому. Це одна з причин зростаючої популярності літнього бузку, як її ще називають, в наших садах. Крім того чагарник швидко росте, вимагає до себе мало уваги. Сімейство буддлеї різноманітне, налічує понад 100 сортів. Опис деяких говорить про те, що це маленькі і великі чагарники, деревні ліани, навіть високі дерева. Буддлея давида росте в тропіках, субтропіках азії, африки, америки. Деякі види буддлеї зустрічаються в горах, напівпустелях, навіть пустелях.

Буддлея, фото і опис

Різні види декоративного чагарнику ростуть і цвітуть по-різному. У одних квітки розпускаються на пагонах поточного року, у інших — навесні, до появи листя, лише деякі цвітуть з ранньої весни до пізньої осені.

Дрібні квітки буддлеї зібрані в волоті або суцвіття, схожі на великі колоски. Від сорту залежить, якого вони будуть забарвлення-жовтого, оранжевого, лілового, білого або пурпурно-червоного кольору.

Буддлея-квітка, фото:

Всі види цього красиво квітучого чагарнику відносяться до теплолюбних рослин. Але тільки буддлея зуміла акліматизуватися не тільки на півдні, але і в наших середніх широтах. Це високий, до 1,5-2 м, розлогий кущ з довгастим листям. Зверху лист темно-зелений, знизу — світлий, опушений. Стебло теж опушений.

Квіткові кисті формою нагадують квітучий бузок. Але розміри суцвіть у буддлеі дещо менше. При рясному цвітінні кущ виглядає дуже ефектно. Щоб цього домогтися, його треба правильно обрізати, інакше на кінцях голих гілок будуть красуватися рідкісні суцвіття.

Буддлею запилюють комахи, переважно, це метелики. Саме тому назва квітки перекладається як «кущ метеликів».

Здавалося б, квітучий кущ повинен залучати бджіл, але до нектару веде вузька трубочка квітки, доступна лише тонкому, довгому хоботку метелика.

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Буддлея: вирощування з насіння

Для розмноження насінням «куща метеликів» найкращий час – останні числа лютого – початок березня. Підготуйте спеціальний легкий грунтовий субстрат, що складається з 1/3 садової грунту, 1/3 піску і 1/3 перегною. Насіння буддлеі висівають на вологу поверхню грунту, зверху злегка присипають землею і покривають плівкою. Насіння сходять через 3-4 тижні. Після того, як мине загроза весняних заморозків, сіянці розсаджують у відкритий грунт, на відстані 50-70 см один від одного. Цвісти саджанці, вирощені з насіння, почнуть на другий рік життя.

Буддлея: посадка і догляд у відкритому грунті

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида описсаджанець перворік

Буддлея любить сонце, пухку землю з додаванням вапна і перегною, рідкісні, але рясні поливи. Підгодуйте кущ золою, мінеральними добривами 3-4 рази за літо. Особливо корисна підгодівля перед цвітінням (липень-вересень).

З травня-червня чагарник, що привертає метеликів, починає швидко рости, до кінця літа досягає висоти 30-50 см.зацвітає кущ на третій, іноді на другий рік.

Восени всі гілки вирізують, залишаючи пеньки 3-5 см. На півдні можна не робити осінню обрізку, але для кращого цвітіння рекомендується навесні, до розпускання бруньок обрізати кущ на 1/3 його початкової висоти. Стебла взимку підмерзають, але навесні відростають знову. Молоді рослини необхідно вкривати торфом (15-20 см) або ялиновим гіллям.

До речі, при обрізанні відцвілих суцвіть не кидайте їх поруч з кущем. При сприятливих умовах, наприклад, на вологому грунті або після дощу вони можуть вкоренитися. Втім, вирішувати вам! адже вкорінені живці можна подарувати друзям-садівникам!

Слід пам’ятати – буддлея не переносить укутування на зиму плівкою, так як при відлигах під плівкою утворюється конденсат, тобто підвищена вологість, яка може погубити рослину.

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида описсорт пінк делайт

Буддлея давида особливо хороша на газоні, коли поруч немає інших рослин.

Цікаво те , що у цього розлогого чагарнику з великою кількістю кистеобразних пахучих суцвіть багато інших романтичних назв, що розкривають суть його природи. Так, буддлею називають» осінньої бузком » за схожість з улюбленим садівниками чагарником, квітучим по весні. За медовий аромат його називають «медовим кущем«, а за неодмінних супутників під час цвітіння — »магнітом для метеликів». В англійській транскрипції буддлея-butterfly bush, що, буквально, перекладається як»метеликовий кущ».

Історія поширення

Як і багато інших декоративних рослин, буддлея потрапила в сади європи з англії, куди був занесений з китаю її гербарний зразок, присланий ченцем на ім’я давид.

Одержувачем засушеного оригіналу нової рослини був рене франше, який у своєму описі і класифікації зразка проявив свою повагу до колеги — ботаніка адаму буддлю, який жив на початку 18 століття. Так з’явилося латинська назва квітучого куща-buddleja .

Дикорослі рослини, що відносяться до сімейства буддлеевых, знаходять в південній африці, китаї і, навіть, на кавказі. Але людина активно «приручав» цей чагарник до тих умов, в яких йому не доводилося рости, проводив селекційні роботи по примноженню висоти куща, збільшення термінів цвітіння, різноманітності колірної гами і форми суцвіть.

За останні сто років з’явилося на світ 150 видів буддлеї, включаючи культурні та гібридні сорти.

Буддлея в ландшафтному дизайні

В даний час — це улюблений чагарник садівників нашої країни, аж до сибіру. Він гармонійно вписується в композиції пейзажних куточків саду, добре виглядає в міксбордерах і невеликих групах на тлі газону. Для одиночних посадок-солітерів, краще деревовидні сорти. Можливо практичне застосування цієї рослини для маскування господарських будівель, труб; в якості живоплоту.

Декоративні достоїнства буддлеі не тільки в різноманітності кольору кистей (від ніжно-рожевих до пурпурних і насичено-фіолетових), але і в їх формі. Кущі, часом, прикрашають кулясті суцвіття, колосоподібні, у вигляді султанів або розсипані по гілках волоті. Вони гармонійно поєднуються з іншими багаторічними або кущовими рослинами, навіть трояндами, виконуючи функцію фону.

Поширений дизайнерський прийом — складання композицій на основі переходу тону (від світлих відтінків до насичених, або навпаки). Після бічної обрізки нижніх гілок, кущі ефектно виглядають у вазонах, якими можна прикрасити терасу або сходи.

Період цвітіння припадає на липень-вересень, іноді до середини жовтня. А сам кущ може досягати висоти невеликого дерева (3-5 метрів).

Століття цвітіння буддлеі невеликий — 10 років, але зате зацвісти вона може і в перший рік, якщо культивована з живців. А по цьому, це запашна рослина-ефектний компонент вічно квітучого саду.

Відео про квіти буддлеї.

Сорти для російських садів

  1. буддлея давида (згадаймо ченця!)- розлогий чагарник висотою 2-3 метри з никнуть кінцями гілок, успішно культивується навіть в північних районах рф.
  2. Має поверхневу кореневу систему. Для безперервного цвітіння потрібно видалення відцвілих мітелок, щоб перервати плодоношення. Цвісти починає з 3-х річного віку, за сезон виростає на2 метри, дає по осені дрібні насіння (при мінімальній сонячній освітленості насіння можуть не визріти взагалі), але розмножується переважно весняним живцюванням. Умови росту: сонячна сторона, вапняні грунти, своєчасний полив і періодичне зрошення, підживлення, утеплення і засніження в зиму.

  3. буддлея давида «блек найт» -потужний чагарник не більше 2-х метрів у висоту з фіолетовими суцвіттями у вигляді султанів до 30см. Терпимо до півтіні, любить полив, добре переносить зиму без укриття. Особливо ефектний в солітерах і групових посадках.
  4. Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

  5. буддлея давида «нано блю» — листопадний чагарник з воронкоподібною кроною, висотою і шириною до 1,5 метрів. Характеризується декоративністю подовженого листя з сірою бархатистою зворотним боком і яскравими фіолетово-блакитними суцвіттями, що згинають до землі кінці гілок. Вимогливий до сонячного світла і родючих грунтів.
  6. Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

  7. буддлея давида» пінк делайт » — високий чагарник (3 метри) з великими рожевими прямостоячими колосоподібними суцвіттями. Володіє густим медовим ароматом. Обмерзла за зиму крона по весні повністю змінюється новими пагонами; дає 3-х метровий приріст за сезон. Світлолюбний, віддає перевагу вапняні дренованих грунту. Добре мікшується з трав’янистимиБагатолітниками і низьким чагарником.
  8. Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

  9. буддлея давида «роял ред » -отримав свою назву за кольором пониклих колосовидних суцвіть (червоно-фіолетових). При висоті в 3 метри має широку (до3-х м) розкидисту крону; характеризується швидким ростом і відмінними здібностями до відновлення після обмерзанням в холодну пору року. Добре росте на нейтральних і вапняних грунтах, при достатньому дренуванні; вимагає сонячного світла і зволоження.
  10. Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

  11. буддлея давида «флауер пауер » — носить ще одну назву — bicolor (двокольоровий), так як квітки двох кольорів-оранжевого і фіолетового. Високий розлогий чагарник, але в силу своєї теплолюбності в наших широтах виростає як напівчагарник. Пухнасті ароматні прямостоячі суцвіття досягають 40см в довжину. Зворотний бік листя біла або жовта, опушена. Цвісти починає з другого року. У вегетативний період на місці відмерзлої крони відрощує пагони до 1,8 м.в цілому, зимостійкий.
  12. Фото квітів буддлеї давида «флауер пауер».

    Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

    Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Розмноження буддлеі давида. Посадка і догляд

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида описна батьківщині буддлея благополучно розмножується насінням, які розлітаються самосівом. Так, в південній африці ця особливість чагарнику призводить до агресивного захоплення території, варто з’явитися там лише одній рослині.на території росії, в силу її кліматичних умов, світлолюбна рослина не завжди може дати до заморозка дозрілі насіння. Тому в декоративному садівництві, поряд з насіннєвою посадкою, поширений спосіб розмноження буддлеі живцюванням.

  1. посів насіння . Найкращий час для цього — кінець зими — початок весни (лютий-березень). У добре дренований і зволожений посадковий субстрат з додаванням в рівних частинах піску і перегною висівають насіння буддлеі, прикриваючи їх тонким шаром (в кілька мм) грунту.
  2. Для пророщування насіння їх потрібно накрити скляною ємністю або плівкою і створити температуру в 22-25ос. Сходи можна чекати вже на третьому тижні. Парникову захист прибирають тільки після появи перших листочків. Третій лист на стеблі говорить про те, що необхідно розсадити сіянці в торф’яні склянки. Висаджувати в грунт можна не раніше липня. Квіти варто чекати лише на другий рік життя.

  3. вегетативне розмноження (живцювання) . Живці заготовляють відразу після цвітіння (у другій половині вересня), величиною в 20см з обов’язковою наявністю 3-х нирок. Нижню частину держака, з двома нирками заглиблюють в розпушений грунт саду. На зиму їх вкривають плівкою і присипають землею, залишаючи повітряний прошарок. У зростання живці підуть навесні, коли добре прогріється земля. За сезон вони виростуть на 60см, і навіть до холодів можуть встигнути зацвісти.

Відео про вирощування буддлея давида з насіння.

Що стимулює зростання

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

  1. достатня сонячна освітленість . Цю особливість треба враховувати на момент посадки.
  2. При розростанні саду треба або прибрати джерело тіні, або пересадити рослину на сонечко. До речі, буддлея дуже не любить пересадки, вони створюють для неї стрес, від якого рослина може і не поправитися. Погано впливають на зростання буддлеі постійні протяги і вітер.

  3. правильно підібрана і оброблена грунт . Бажано, вапняна, добре дренована, з підгодівлею азотистими добривами два рази за сезон — після зими і в середині літа. На зростання і цвітіння добре впливають добрива, що містять калій і фосфор, а так само — органічні підгодівлі.
  4. полив буддлеі повинен гарантувати завжди вологий грунт, без затоки. Крім того, в літні місяці застосовується обприскування водою крони куща.
  5. обрізка . Регулярність обрізки стимулює інтенсивне цвітіння і омолодження куща. На першому році життя буддлею обрізають до половини в березні, видаляючи слабкі пагони. На другому році-обрізають нові прирости до 2-х нирок. І зрізають третину кожної старої гілки. В подальшому, обрізка може використовуватися для формування крони і видалення молодих приростів.
  6. укриття на зиму . У холодних кліматичних районах кущі буддлеї вимагають дбайливого укриття від морозів. Це роблять за допомогою плівки, сухого листя, торфу і засніження місця посадки. Підморожені гілки по весні зрізають, і крона легко відновлюється.

Варто знати…

  1. насіння буддлеі повністю визрівають тільки в південних районах нашої країни.
  2. при розмноженні насінням можна зіткнутися зі зміною сортових властивостей буддлеі, чого не буде при розмноженні живцями.
  3. живці, зрізані восени, можна до весни і висадки в грунт зберігати в холодному, непромерзающем місці.
  4. живцювати буддлею можна і ранньою весною, в період появи перших бруньок.
  5. буддлею можна вирощувати і в квіткових горщиках для декорування лоджій і терас.
  6. кущі буддлеї треба садити на відстані не менше 2-х метрів один від одного, з урахуванням їх розростання.

Величезною популярністю у садівників користується буддлея давида . Любов цю буддлее давида забезпечила її декоративна крона, розкішне цвітіння і аромат квітів.

Це квітучий чагарник з солодким запахом. Запах квітучої буддлеі завжди привертає велику кількість різних комах і метеликів. Через це його часто називають «метеликовим чагарником».

Буддлея давида (друга її назва — буддлея мінлива), родом з китаю. Чагарник може досягати у висоту до 3-х метрів. На тонкі стебла з листочками нанизані яскраво-рожеві дрібненькі квіточки, які зібрані в пишні суцвіття. Суцвіття можуть бути найрізноманітніших забарвлень від білих до бордових і фіолетових.

Буддлее, як і бузку, можна надати форму деревця. Цвіте вона довго: з середини літа і до середини вересня. Тоді ж, восени, дозрівають її насіння. Велика кількість насіння не дозріває через нестачу сонячних днів. Зараз вже є багато видів буддлей, придатних для наших широт (про деякі з них читайте нижче).

На світі існує безліч різних видів буддлей. У них різна форма квітів, різні забарвлення, різна висота.

Буддлея куляста

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Ця буддлея зацвітає в травні жовто-помаранчевими суцвіттями, дуже теплолюбна, морози переносить досить таки погано, тому росте тільки в південних районах країни: на північному кавказі і в криму. У більш північних широтах росте тільки в оранжереях.

Черговолиста буддлея

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Починає цвісти на початку літа звисаючими суцвіттями від рожевого до бузкового кольору. Потрібно сказати, що коренева система у неї розташована близько до поверхні землі, тому морози і вітри вона переносить погано.

Буддлея білоцвіткова

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Чагарник, квітучий великими прямостоячими білими суцвіттями.

Буддлея снігова

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

На кінцях пагонів у чагарнику розташовано по кілька штук бузкових волоті. Пагони, суцвіття і листя мають повстяну узлісся.

Японська буддлея

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Виходець з японії. У висоту чагарник досягає 2-3 метрів, гілки досить розлогі. Кінці пагонів прикрашені розкішними звисаючими мітелками блідо-лілового кольору до 20см в довжину.

переваги буддлеі давида

Великими достоїнствами буддлеі є хороша переносимість важких умов утримання, швидке зростання і раннє, тривале і розкішне цвітіння.

Повністю розкриті квітки прикрашають кисть протягом тижня, потім починається відмирання квіток, забарвлення поступово переходить в коричневу. Через тиждень з’являться зелені насіннєві коробочки, які поступово стають коричневими, а в жовтні лопаються. На одній гілці одночасно можна побачити кисті з ще розпускаються квітами і дозрівають насіння.

посадка буддлеї давида

Посадити буддлею потрібно на місці, добре освітленим сонцем, добре укритому від вітру і далеко від інших кущиків. Земля під ним повинна бути добре зволоженою і дренованою. Насіння або живці потрібно посадити вдома в середині зими (в кінці січня – початку лютого) як розсаду. Коли розсада підросте, її потрібно распикировать в горщики, а потім в травні або червні висадити в підготовлену добре прогріту землю. Землю навколо рослини потрібно замульчувати соломою, торфом або травою.

Ця рослина, любляче тепло прекрасно пристосувалося до наших непростих умов. Правда, стало нижче зростанням, ніж її китайські прабатьки.

В умовах середньої смуги взимку буддлея давида підмерзає, але від збережених коренів відростають і добре розвиваються молоденькі пагони. Підмерзлий кущ в той же рік здатний відновитися і зацвісти. Це відбувається завдяки появі в пазухах листків на однорічних пагонах квіткових бруньок.

догляд за буддлею давида

Велике значення для всіх буддлей грає обрізка. Якщо не прибирати відцвілі квітки, то гілки будуть оголюватися і буде мало квітів, томуБуддлеї потрібно регулярно обрізати, щоб вони цвіли довго і красиво.

Замість одного відцвілого квітки можуть з’явитися два, тому якщо регулярно обрізати квіткові волоті, кущ буде цвісти дуже пишно.

При посадці основні гілки потрібно обрізати наполовину, щоб розвинулися молоді пагони. Слабкі і нежиттєздатні прирости потрібно видалити. Обрізати найкраще в березні.

На другий рік весною потрібно на 2 нирки обрізати нові прирости, а так само підрізати старі до рівня молодих. Якщо рослина розташована на вітрі, то щоб гілки не пошкоджувалися вітром, їх потрібно обрізати на третину.

Надалі обрізку виробляють як на 2 рік. Молодий приріст можна обрізати зовсім, а можна залишити і формувати з нього кущ.

Як і будь-яка рослина, буддлея давида любить полив. Поливати потрібно в посушливу погоду, помірно, щоб грунт не заболочувалася. Буддлея любить обприскування водою, так як вона уродженка вологого тропічного клімату.

Ще, як южанка, буддлея не любить морозів, тому її потрібно правильно укрити на зимовий час. Для цього кущ потрібно коротко обрізати, потім дерев’яний ящик обмотуємо целофаном і прикриваємо кущ. При необхідності можна вкрити зверху соломою або сіном.

Для укриття на зиму необов’язково обрізати стебла. В цьому випадку досить кущі підгорнути землею на 25-30см, а потім ще торф’яним шаром близько 5см.потім стебла потрібно пригнути до землі, з’єднати з пригнутими стеблами іншого куща, зв’язати, засипати сухими опалим листям і накрити щитами фанери, як двосхилим дахом. Можна стебла вкорочувати до 30см, підгорнути, накрити ялиновим гіллям і листом.

підживлення буддлеі

Добре удобрена земля, досить зволожена, і теплі сонячні дні сприяють буйному росту відростків, відбувається утворення численних суцвіть з яркоокрашеннимі квітками.

Підгодовувати буддлею давида можна відразу ж після зими, як тільки почнуть з’являтися нирки. Для цього потрібно використовувати азотні добрива, так як вони сприяють харчуванню і відновленню рослини після зимового періоду. В середині літа підгодівлю потрібно повторити.

Щоб буддлея давида добре росла і красиво цвіла, під неї потрібно вносити

Калій і фосфор. Дуже хороший ефект для успішного росту і розвитку рослини дають підгодівлі органічними добривами: деревною золою, компостом, перегноєм.

За весну і літо можна підгодувати два-три рази розчином голубиного посліду.

пересадка буддлеї давида

Буддлеї протипоказані пересадки. Через них вона якийсь час виглядає пониклої, тому пересаджувати її потрібно тільки в крайньому випадку. Якщо так вже необхідно перенести її на інше місце, то краще це зробити навесні в прохолодну погоду і ввечері. Кущик потрібно викопати, намагаючись захопити якомога більше землі і пошкодити якомога менше коренів. Перенесений на інше місце кущик потрібно щедро полити і в подальшому не допускати пересихання грунту.

розмноження буддлеі

Буддлея давида розмножуватися може як насінням, так і живцями.

Розмноження живцями

Розмножувати буддлею легко живцюванням в липні-вересні. Живці нарізають після цвітіння куща. Кожен держак повинен мати від 3 до 4 нирок. Живці беруться полуодревесневшіе з двома міжвузлями або зелені. Потім їх потрібно обробити гетероауксином. Після обробки живці висаджуємо в ящик з великим річковим піском і прикриваємо склом. У теплому приміщенні прикривати склом не потрібно.

Протягом дня потрібно обприскувати теплою водою і час від часу змочувати пісок. При ранньому живцюванні і сприятливих погодних умовах молоді рослини зацвітають в той же рік.

Висадку живців буддлеі давида можна зробити і відразу ж в сад або город. В землі потрібно зробити маленьку лунку, опустити туди держак з нирками і засипати землею. На зиму саджанці потрібно вкривати, так само як і дорослі кущі. Коли почнеться весна і земля добре прогріється, почнеться зростання живців. Доглядати за ними потрібно так само, як і за дорослими кущиками.

Розмноження насінням

Буддлея прекрасно росте, цвіте і дає насіння. Насіння можна посіяти в січні в 8-сантиметровий горщик з зволоженою грунтом. Поливати потрібно спочатку з піддону, а в подальшому дуже обережно обприскувати зверху з пульверизатора.

Після появи 4-5 листочків распікіруем сіянці в ящик. До посадки в грунт двічі потрібно полити рослини слабким розчином марганцівки і двічі – розчином мікродобрива.

Для посіву і пікіровки потрібно взяти суміш дернової землі і торфу (3:1). На початку червня висаджуємо розсаду в грунт на відстані 0,5 м.у перший рік кущики досягнуть висоти 60-70см, але цвісти не будуть. Перед настанням холодів стебла потрібно підрізати до 30см, підгорнути і утеплити рослини.

В середині травня наступного року знімаємо утеплення, разокучіваем кущики, а на початку червня висаджуємо їх на постійне місце і удобрюємо настоєм голубиного посліду (1:100). Цвісти буддлея починає в другій половині липня і триває до жовтня. Суцвіття — від 25 до 50см довжини, причому 25-сантиметрові більш пишні.

Пізніше, рясне, тривале цвітіння буддлеї багато років не залишає байдужими квітникарів практично всього світу. Тонкий і м’який аромат квітів, схожий з запахом гіацинта, заповнює сад і приваблює безліч комах. Буддлея-порівняно невибаглива і дуже витончена рослина, яке дійсно заслужило свою популярність. Давайте розберемося, як вирощувати такий декоративний чагарник, як буддлея давида: посадка і догляд у відкритому грунті, підготовка до зими, а також особливості застосування в дизайні саду.

красивоцветущий декоративний чагарник буддлея давида: посадка і догляд у відкритому грунті

У народі зустрічається кілька назв буддлеі, які пішли від різних особливостей рослини: медовий кущ, оранжево -ока квітка, магніт для метеликів або метеликовий чагарник, осінній бузок, а латинське ім’я дано квітці на честь англійського ботаніка адама буддля.

буддлея: опис видів, садових форм і сортів

Буддлея – buddleja) — декоративний, красивоцветущий чагарник родом з тропіків і субтропіків південної америки, африки та східної азії. У природі відомо більше 100 видів рослини, серед яких зустрічаються листопадні, напіввічнозелені і навіть трав’янисті буддлеї. Кущ живе до 10 років.
Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

У наших краях частіше вирощуються такі морозостійкі види-давида, очереднолистная і гібрид вейера.

буддлея давида або мінлива (buddleja davidii)

У себе на батьківщині цей вид являє собою листопадний чагарник (до 3 м у висоту) або дерево не вище 5 м з розлогими гілками. У нас теплолюбна мінлива буддлея росте як напівчагарник до 2 м, за зиму надземна частина вимерзає, а навесні активно відростають молоді пагони. Буддлея давида любить вапняні грунти.

Тонкі, гнучкі гілки під вагою листя і суцвіть никнуть. Листя у буддлеі давида овально-ланцетні або ланцетні, загострені до 25 см в довжину, зверху темно-зелені, знизу опушені. Великі (до 40 см завдовжки), прямостоячі або пониклі конусоподібні суцвіття утворюються на кінцях пагонів поточного року, в них зібрано величезну кількість дрібних квіток з тонким медовим ароматом. Відцвілі суцвіття бажано прибирати, вони виглядають не дуже охайно, а в південних регіонах така процедура продовжить період цвітіння.

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида описзацвітає вид з двох — або трирічного віку, цвіте дуже рясно з кінця літа до середини осені. Через тривалий період цвітіння насіння не визрівають до настання перших заморозків, тому мінливу буддлею, найчастіше розмножують зеленими живцями. Садові форми:

  1. wilsonii – вільсона)-високорослий напівчагарник з дугоподібними гілками, довжина суцвіть до 75 см, квіти лілово-рожеві. Зацвітає пізніше основного виду;
  2. veitchiana – вича) — рослий кущ з дуже яскравими і великими суцвіттями, цвіте з першої половини серпня;
  3. magnifica – прекрасна)-суцвіття масивні, густі, темні рожево-пурпурні, зацвітає з другої половини серпня.
  • alba, silver frost, white profusion, white bouquet, peace, ornamental white і – сорти з білими квітами;
  • adonis blue-синювато-пурпурні суцвіття;
    Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис
  • asian moon-насичені сині квіти;
  • black knight-суцвіття темно-фіолетові;
    Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис
  • bicolor-відкриті квіти лавандово-пурпурні з темним оком, в бутонах пурпурні;
  • blue chip-невисокий (до 50 см) кущик, квіти з синім відтінком;
    Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис
  • dubonnet-синьо-пурпурні квіти з помаранчевим вічком, цвіте рано;
  • pink delight-яскраво-рожеві суцвіття;
    Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис
  • ellen’s blue-сині квітки з помаранчевим центром;
  • empire blue-квітки синьо-фіолетові;
    Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис
  • fascinating-ніжно-рожеві суцвіття;
  • flower power-дужеНезвичайний сорт з квітками перехідних відтінків від оранжевого через ліловий до фіолетового;
    Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис
  • lochinch-лавандово-сині суцвіття;
  • purple prince-ніжно-пурпурні квітки;
    Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис
  • miss ruby-червонувато-рожеві суцвіття;
  • nanho blue-суцвіття синьо-фіолетові;
    Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис
  • summer rose або raspberry wine – квіти лілово-рожеві;
  • african queen-бузково-пурпурні суцвіття;
    Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис
  • orchid beauty-квітки лілові, дуже світлі;
  • royal red і attraction – суцвіття з червоним відтінком.
    Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

буддлея (buddleja alternifolia)

У південних областях цей вид росте як високий, розлогий (від 3 до 6 м) листопадний чагарник або дерево, у нас виростає до 4 м.гілки тонкі, пониклі. Листя зверху темно-зелені, знизу сірі густоопушені, чергові (звідси і назва виду), вузьколанцетні до 6 см в довжину. Взагалі, поки кущ не зацвіте, він дуже сильно нагадує вербове деревце, тому іноді вид називають плакучої буддлеей.

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Цвіте очереднолистная буддлея з червня або з серпня на перезимували пагонах, їх потрібно постаратися зберегти. Хоч цей вид і вважається самим холодостійким серед буддлей, виносить короткострокове зниження температури до 25°c (під сніговим покривом), його слід ретельно вкривати на зиму, інакше цвітіння можна і не дочекатися. Насіння, як і у раніше описаного виду не визрівають, тому у нас рослина розмножують живцями.
Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Суцвіття, що покривають гілки, немов гірлянда, складаються з безлічі ароматних бузкових квітів, вони схожі на пухнасті кульки. Серед культиварів особливо виділяється argentea з густоопушенной шовковистою, сріблястою листям.

буддлея вейєра ( buddleja weyeriana)

Буддлея вейера — це садовий гібрид б. Давида і б. Кулястої. Декоративний морозостійкий чагарник з густою округлою кроною, що досягає 3 м у висоту. Листя-ланцетні, до 20 см завдовжки, у верхівці гострі, зверху глянцеві, а знизу покриті густим пухом. Густі кулясті суцвіття складаються з дрібних яскравих квіток з відтінками кольорів від жовтого до абрикосового. Популярний сорт-sungold (санголд)
Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

У південних регіонах можна вирощувати ще снігову буддлею кулясту, вузькоколосу, японську і белоцветковую.

посадка, умови вирощування і розмноження буддлеі

Буддлея швидко росте і рясно цвіте тільки на сонці, в місцях, де немає сильних вітрів і холодних протягів. Грунт підійде будь-яка, крім кислої і заболоченої. Перед посадкою потрібно подбати про дренажі і гарненько удобрити ділянку.

Посадка

Правильна посадка буддлеі передбачає остаточну висадку вже підготовленого дорослого саджанця. Проводиться процедура в кілька етапів:

  1. якщо рослина вирощується з насіння, сіяти їх потрібно в лютому в ящиках або горщиках. Починаючи з квітня, коли грунт добре прогріється, підготовлена розсада висаджується у відкритий грунт. При цьому якщо підібрати об’ємний контейнер можна просто винести кущик на вулицю і не травмувати коріння пересадкою;
  2. перед настанням перших заморозків буддлею слід перемістити в помірно прохолодне місце (можна в підвал) на зберігання. Слідкуйте, щоб грунт не пересихала. Навесні в усталену теплу погоду рослина виносять на вулицю. На зиму у відкритому грунті бажано залишати вже дво — або трирічні кущі. Після посадки землю необхідно мульчувати соломою або торфом.

Кущі слід садити в невеликій віддаленості один від одного, досить 2 м.буддлея швидко розвивається і має досить широку крону, поруч бажано садити тіньовитривалі рослини.

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Пересадки вкрай не рекомендуються, в критичних випадках процедуру можна проводити тільки навесні (в прохолодну погоду) у вечірній час. При цьому будь-яке пошкодження кореневої системи загрожує загибеллю рослини. Після переміщення куща на нове місце його слід рясно поливати.

полив і підживлення

Рослина любить вологу, стежте за грунтом і забезпечуйте постійну, помірну вологість. Влітку, особливо в сильну спеку можна обприскувати крони кущів, але тільки рано вранці або ввечері.

Підживлення проводяться з весни, як тільки з’являться нирки, в цей період рослині потрібен азот. Наступний сеанс проводиться в середині літа, тепер перевага віддається фосфорним і калійним підгодівлі, які забезпечать хороший ріст куща і пишне цвітіння. Буддлея добре реагує на всі органічні добрива.

обрізка і підготовка до зими

Якщо висаджується вже дорослий кущик, то першу обрізку проводять відразу після посадки, прибирають половину довжини гілок і видаляють слабкі прирости. На другий рік після посадки молоді прирости обрізають на 2 нирки, а прирости минулого року зрізають до рівня молодих. Основні гілки можна вкоротити на третину, щоб вони не ламалися. Далі процедура обрізки проводиться аналогічно другого року.

Важливо! обрізка буддлеі давида проводиться в березні, очереднолістную стрижуть після цвітіння.

Всім буддлея хороша-красива, невибаглива, стійка до хвороб і шкідників, пишно цвіте, коли в саду вже практично порожньо, але є одне але! це південне рослина важко переносить зими середньої смуги, і вимагає хорошого, правильного укриття. Для утеплення можна використовувати плівку, сухе листя, торф, також непогано позначається засніження місць посадки і підгортання.

розмноження буддлеі

Насіння визрівають тільки в південних регіонах, та й при насіннєвому способі розмноження часто губляться сортові ознаки, краще скористатися вегетативним способом.

Живці можна заготовлювати навесні в період появи перших бруньок або восени після цвітіння. Держак (не коротше 20 см) повинен містити 3 нирки. Посадку проводять у відкритому грунті або в контейнер, нижні 2 нирки слід заглибити в грунт, верхню частину накрити плівкою, залишивши невелику щілину для повітря і присипати землею. Приблизно з березня живці активно пустяться в зростання.

буддлея в ландшафтному дизайні

Буддлея завдяки своїй декоративності отримала широку популярність, ці неймовірно красиві чагарники можна зустріти навіть в садах сибіру. Рослина гармонійно вписується в будь-які композиції завдяки різноманітності форм і забарвлення квітів.

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Буддлея хороша як в одиночних, так і в групових посадках, рослина дуже практично в плані декорування різних господарських будівель, а також кущі висаджують для розмежування території.
Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Можливість вирощування буддлеі в контейнерах значно розширює область застосування чагарнику в декоруванні ділянок.

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Буддлея давида-декоративні дерева і чагарники для сонячних місць. Буддлея-магніт для комах буддлея давида опис

Всі ці плюси повністю перекривають слабку пристосованість буддлеі до суворих зим, просто проявіть турботу, і цей чарівний південець обов’язково подякує вам пишними і ароматними квітами в період, коли природа починає готуватися до сну. Так що сміливо рекомендуємо вирощувати такий декоративний чагарник, як буддлея давида, посадка і догляд за ним у відкритому грунті цілком прийнятні.

Буддлея давида — це дивовижна рослина, яке знаходиться сьогодні на почесному рахунку у багатьох садівників. Родом воно з китаю, але одного разу в якості гербарного зразка опинилося в англії. Це сталося з вини ченця, що звався давидом. Рене франше, що описував зразок нової рослини, дав квітучому чагарнику латинська назва буддлея (buddleja) в знак поваги і поваги до ботаніка початку xviii століття адаму буддлю.

Характеристика та опис рослини

Буддлея-листопадний або напіввічнозелений квітучий чагарник з медовим ароматом , входить в сімейство норичкові. У народі ця рослина має кілька назв. За схожість його квіток з бузком буддлею іноді називають «осінньої бузком». За здатність квітів чагарнику залучати до себе для запилення яскравих, великих метеликів рослина отримала назву «магніту для метеликів». А за приємний, солодкуватий аромат чагарник називають «медовим кущем».

У більшості випадків це розлогий, масивний (особливо в період цвітіння) чагарник висотою 1,5−3 м.однак зустрічаються і справжні дерева, що досягають висоти близько 5 м. Рослина теплолюбна, не переносить протягів і холодних вітрів. Однак деякі види її квітів, наприклад, буддлея давида, з успіхом вирощується навіть в північних районах росії.

Листя буддлеи, що ростуть попарно, досягають в довжину 30 см.пагони ростуть дуже швидко, в пазухах листків постійно з’являються молоді порослі, замінюючи відцвілі суцвіття. Тому на гілках можна одночасно побачити і бутони, і квіти, і плоди.

суцвіття буддлеї можуть бути або кулястої форми-вона характерна для американських видів, або форми волоті, властивої азіатським сортам. Квіти в суцвіттях густо розташовані, дрібні,Виділяють дуже приємний, солодкуватий медовий аромат і можуть бути пофарбовані в найрізноманітніші кольори. Переважаючими є фіолетові тони, але досить часті рожеві, червоні, жовті або помаранчеві відтінки квіток. Сорти з квітками білого кольору зустрічаються дещо рідше. Період цвітіння починається в середині літа і триває до середини вересня.

Насіння буддлеи дозрівають в довгастих коробочках, які з’являються на гілках відразу після цвітіння. Розмноження можливо насінням і живцями. При застосуванні другого способу розмноження буддлея може порадувати цвітінням в перший же рік.

Різновиди чагарнику

Над теплолюбним південним рослиною буддлеей протягом останніх ста років терпляче працювали селекціонери, намагаючись розширити колірну гамму і форми суцвіть і пристосувати чагарник до незвичного для нього, більш холодного клімату. В результаті з’явилося більше 100 різних видів цієї рослини, в тому числі культурні та гібридні сорти:

Буддлея давида

Ці квітучі листопадні чагарники висотою 2-3 м, що мають округлу розкидисту форму , широко застосовуються садівниками в декоративних цілях для оформлення живоплотів, а також в одиночних композиціях і багатокомпонентних посадках.

Дивовижної краси пониклі, колосоподібні суцвіття виростають довжиною близько 40 см. Квітки діаметром 1,5 см, з яких складаються суцвіття, можуть бути пофарбовані у всілякі відтінки фіолетового, білого або синього кольору. Період рясного цвітіння настає вже в середині літа і триває до жовтня, доставляючи справжню насолоду яскравими фарбами літа і дивовижним ароматом меду. Солодкий, пряний аромат квітів буддлеі давида подобається і метеликам, які масово злітаються до квітів і запилюють їх.

Листя чагарнику досить великі, вони виростають до 25 см в довжину. Форма листа ланцетна або ланцетна овальна. Зверху поверхня темно-зеленого листа гладка. Знизу лист має повстяне опушення білого або жовтуватого кольору. Коренева система чагарнику поверхнева.

Вирощування з насіння

Розмножити чагарник можна насіннєвим способом або живцюванням. Місце для посадки рослини вибирають, враховуючи той факт, що буддлея давида є субтропічним рослиною. Тому головне-захистити чагарник від холодних вітрів. Небажано садити чагарник і в затіненому місці, оскільки при нестачі сонячного світла насіння не визрівають, а декоративність квіток знижується.

Посівні роботи починаються в кінці зими. Для успішного проростання насіння необхідно виконати кілька умов:

  • приготувати легкий субстрат з додаванням піску і перегною в рівних пропорціях;
  • у підготовлені ємності з зволоженим субстратом посіяти насіння, покриваючи їх тонким шаром грунту;
  • створити достатню вологість, для чого накрити ємності склом або поліетиленом;
  • помістити ємності з насінням в тепло. Необхідна для проростання температура повітря 22-25 0 с.

При дотриманні всіх умов посіву сходи з’являються на третьому тижні, після чого плівку або скло прибирають. При появі третього листа сіянці розсаджують в окремі ємності. Після того як грунт добре прогріється (але не раніше липня), розсада висаджується у відкритий грунт. Квіти буддлеї давида при вирощуванні з насіння з’являться на другий рік життя рослини.

Розмноження живцями

цей спосіб досить простий в застосуванні . Восени, після того як цвітіння припиняється, приступають до заготівлі матеріалу для розмноження. Як живців зрізають молоді, однорічні пагони з трьома нирками на кожному.

Підготовлені живці висаджують, поглиблюючи в грунт на дві нирки, і накривають зверху плівкою або обрізаними пластиковими пляшками, створюючи саджанцям тепличні умови.

Перед очікуваним похолоданням ці споруди добре утеплюють, накриваючи ялиновим гіллям, опалим сухим листям або будь-яким іншим покривним матеріалом.

Розмножуючи буддлею давида таким способом, можна в перший же рік побачити цвітіння молодих кущів.

Цей сорт відмінно підходить для дому. Кожен квітникар хоче, щоб цвітіння було пишним і яскравим. Для цього необхідно вжити таких заходів:

Чагарник досить стійкий до хвороб і шкідників. Однак трапляються все ж випадки ураження павутинним кліщем або білокрилкою. З хвороб можливе ураження сірою гниллю.

У профілактичних цілях слід регулярно прибирати листя з-під куща, не переливати воду при поливі рослини і акуратно, не пошкоджуючи кореневої системи, рихлити грунт.

Вирощування в підмосков’ї

Правила вирощування чагарнику в підмосков’ї збігаються з основними правилами догляду за квіткою буддлея давида. Посадка і догляд в підмосков’ї, і їх особливості обумовлені більш суворим кліматом цього регіону, зокрема, холодними зимами. Для успішного вирощування в цих умовах квітучого чагарнику треба дотримуватися особливостей посадки і догляду за теплолюбними рослинами в підмосков’ї.

При вирощуванні чагарнику насіннєвим способом, перед висадкою у відкритий грунт розсаду необхідно загартувати, для чого з настанням теплих днів, приблизно в травні, її починають на день виносити в сад. На ніч ємності з розсадою не залишають на вулиці через можливі заморозків.

Для того щоб рослина благополучно пережило морозну зиму підмосков’я, його необхідно добре до цього підготувати. Восени, при появі ознак в’янення листя, виробляють обрізку рослини. Вкорочують всі пагони, залишаючи не більше 25 см. Потім чагарник ретельно підгортають сухою землею до рівня розташування третьої нирки. Наступний крок-спорудження каркаса, який згодом потрібно буде накрити щільним матеріалом на зразок руберойду. Каркас робиться у вигляді куреня або будь-який інший зручної форми.

Головне, щоб на ньому можна було надійно закріпити покривний матеріал . Після випадання снігу рекомендується максимально засипати накритий каркас сніговим шаром. В такому укритті чагарник здатний пережити значні заморозки суворої зими.

Чагарник буддлея давида неймовірно декоративний, застосовується як в ландшафтному дизайні, так і в практичних цілях в якості живоплоту або маскування непривабливих господарських будівель. Рослина прекрасно поєднується в саду з іншими квітами. Ефектний прийом складання композицій на основі переходу тону. До того ж це досить невибаглива рослина, що вимагає мінімального догляду.